Fajnie to robicie. Ja już bardziej eksponat archeologiczny niż archeolog ale mnie archeologia w Waszym wyświetleniu zainteresowała. Bardzo z powodu jak to robicie, sposób opowiadania, przeważnie dobra jakość audio i obfitość ilustracji. Dziękuję.
@h4rv32d2 жыл бұрын
Świetny wykład, Panie Szymonie. Jak zawsze pozdrawiam.
@krzysztofchrzastowski86622 жыл бұрын
Świetny materiał 😊 Tutaj się pochwalę, moja kuzynka od dekady bada wczesnośredniowieczną osadę hutnicza w Sosnowcu 🙂
@genowefaj2702 жыл бұрын
Wysłuchałam jak zawsze z ogromnym zainteresowaniem 🙂
@martap21212 жыл бұрын
Właśnie tego dziś potrzebowałam 😁 Wczoraj byłam w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego
@ArcheologiaZywa2 жыл бұрын
Łał, to z pewnością udało się rozpoznać parę znajomych map i rycin? ;)
@martap21212 жыл бұрын
@@ArcheologiaZywa dokładnie tak. 😊
@pawel_woloszyn2 жыл бұрын
Wielkie dzięki za materiał :)
@mellodeque2 жыл бұрын
dobry materiał, oglądałem live, ale ten upload też daje radę ;) pozdrawiam z Podwodnego Pucka ;)
@kundeleczek12 жыл бұрын
Chyba najlepszy materiał! Brawo
@gr_rh60362 жыл бұрын
Super materiał.
@stanmis43442 жыл бұрын
Ciekawy kontent 👌
@MatsyaAvatar2 жыл бұрын
Szczególnie ta historia przedpiastowska naszych ziem nie bardzo była mi wykładana w szkołach.
@cezaryczech38172 жыл бұрын
Okazuje się że region świętokrzyski był regionem przemysłowym od wielu tysięcy lat. Najpierw regionem przemysłowym były okolice obecnego rezerwatu archeologicznego Rydno, od ok. 11 tys do ok. 5,5 tys lat temu. Następnie znaczenie gospodarcze przejęły Krzemionki. Po zaniku znaczenia krzemienia rozrosły się ośrodki hutnicze.
@gorskipotok25752 жыл бұрын
Byłem w Muzeum Dymarki w Nowej Słupi kilka razy i jakoś czuję bliskość tego miejsca, profesji. Mój ojciec był kowalem a pochodzimy spod samiuśkiej Łysicy (Krajno). Żelazo wytapiano wokół Łysogór a skąd ruda żelaza? Byłem w tym roku w Rudkach, przechodzi się obok cmentarza. Czyżby stamtąd sprowadzano je w miejsce wytopu i dlatego w tym miejscu wytapiano, żeby nie zabrudzać uprawnej ziemi wokół płaskich dolinek i potoków? Czy wytapiano tam, gdzie był łatwy dostęp do drewna i węgla drzewnego?
@ArcheologiaZywa2 жыл бұрын
Każdy z wymienionych powodów brzmi prawdopodobnie, ale też pewności nie mamy. Może właśnie dlatego ślady intensywniejszego osadnictwa odnajdywane są w trochę innej strefie niż obszary zmasowanej produkcji? Po to by nie zajmować produkcją nakżyźniejszych gleb? Ciekawe czy pod tym kątem badacze to analizowali... Na pewno też nie utrudniano sobie życia, zakładając owe centra w dużym oddaleniu od chociażby źródeł węgla drzewnego. Ogólnie o tym skąd brano rudę prof. Orzechowski opowiada trochę szerzej przy okazji drugiego pytania w dyskusji.
@cezaryczech38172 жыл бұрын
@@ArcheologiaZywa Nie bardzo rozumiem, skąd zdziwienie współczesnych naukowców nad sprawami oczywistymi. Przecież rozdział dzielnic przemysłowych od mieszkalnych pozostał do współczesności i nie jest jakimś dziwnym reliktem.
@rochkowalski3547 Жыл бұрын
@@cezaryczech3817 Są trzy odpowiedzi - Nie chcą, Nie mogą, Nie umieją. Wystarczy spojrzeć na jakikolwiek problem nam współczesny i próbować odpowiedzieć na to samo pytanie. Dlaczego zwykły człowiek rozwiązuje problem niemalże od ręki a tzw władza szuka odp latami.
@ViktorMagnus Жыл бұрын
Witam. 6;30 - gdzie można znaleźć listę stanowisk? Dostępne prace p.Profesora ściągnąłem, ale jest tylko mapa. Interesowałyby mnie 26 najbardziej, opcjonalnie 27 i 24. Z góry dziękuję.
@wiesawcelinski97562 жыл бұрын
Cześć i Czołem Wszystkim
@tomaszwojewodzki50812 жыл бұрын
a to byłaś Marto w Pruszkowie, moim Pruszkowie :)
@martap21212 жыл бұрын
A byłam w Twoim Pruszkowie 😉
@lechbudaj276 Жыл бұрын
Zastanawia mnie jak można obliczyć ilość produkowanego żelaza oraz zużycie rudy i węgla drzewnego skoro 1. Nie znamy składu rudy( ta z Rudek obecnie nie nadaje się do wytopu. Być może wcześniej była lepsza) . 2. Piece eksperymentalne nie odpowiadają wielkością starożytnym. 3. Tak naprawdę nie jest znana technologia wytopu używana w interesującym okresie. Poza tym co jest używane do obliczeń? Łupka wyjęta z pieca zawierająca ok 1/3 żużla czy ta 3 razy przekuta, z której dopiero coś da się zrobić? A jeszcze dziwniejsze jest to, że te szacunki powstały gdy jeszcze nie udało się czegokolwiek poza żużlem wytopić.
@martap21212 жыл бұрын
A skąd i w jaki sposób pozyskiwano hematyt i węgiel (drzewny? palony na miejscu?)
@kacperstaszewski24512 жыл бұрын
Z tego co wiem, hematyt jest powszechnie występującym minerałem. A węgiel drzewny powstawał w tzw. mielerzach w wyniku suchej destylacji.
@ArcheologiaZywa2 жыл бұрын
Dokładnie tak. Bardziej powszechne od hematytu były chyba tylko glina potrzebna do budowy dymarek i drewno do węgla drzewnego i budowy mielerzy :) Możemy spokojnie założyć, że węgiel drzewny wytwarzano na miejscu, by nie kłopotać się z transportem.
@marekbaszczyk162 жыл бұрын
to nie chodzi o te szczypce które pokazaliście gdzie są kowadła na których kuto żelazo ? Dzisiej kowadło to 50 kg i więcej stali co z tego że wiesz jak wytopić żelazo jak nie masz kowadła i młota
@ArcheologiaZywa2 жыл бұрын
Oczywiście, że są potrzebne. Dlatego też zarówno odkryte kowadła jak i młoty są pokazane na jednym ze slajdów. Jednak nie przypominają one dzisiejszych olbrzymów, bo metal wciąż był cennym surowcem. Większość odmajdywanych na naszych ziemiach ówczesnych kowadeł jest niewielka, przypominając dzisiejsze klepadła, jednak i one umożliwiały wykonanie roboty. Większe egzemplarze (np. bloki ważące 18 kg) są znane z terenów dawnego Imperium Rzymskiego, ale również bardzo rzadkie.
@marekbaszczyk162 жыл бұрын
@@ArcheologiaZywa Przy tej technologii zanim powstał pierwszy kęs żelaza musiał być już młot i kowadło ale to niemożliwe bo jeszcze nie było pierwszego kęsa żelaza nie zastanawiało was to?
@ArcheologiaZywa2 жыл бұрын
Nie musiały być. Wystarczyło się trochę namęczyć i wykonać je z pomocą brązu lub kamiennych narzędzi. Młot czy siekiera z brązu lub kamienia, choć nie są tak wytrzymałe jak żelazne, również spełniają swe zadanie na krótką metę.
@marekbaszczyk162 жыл бұрын
wykuj coś na kamieniu przy pomocy kamienia zostaniesz mistrzem kowalstwa na skale światową :)@@ArcheologiaZywa
@marekbaszczyk162 жыл бұрын
@@ArcheologiaZywa Zapraszam do kużni pokażesz jak to robisz
@annanowak9852 жыл бұрын
Nie wiem jaka to jest ruda żelaza ale w obecnym rezerwacie ,,Piekło,, w ok Niekłaja przed II wojną światową była kopalnia rudy .Mój pradziadek był tam sztygarem .
@gorskipotok25752 жыл бұрын
A koło jakiej większej miejscowości leży Niekłaj?
@tamik71682 жыл бұрын
Tyle, że nie " Niekłaja" a Niekłania w pobliżu Stąporkowa.
@ArcheologiaZywa2 жыл бұрын
Za stroną erasmusminerator.blogspot.com: "Złoża jurajskich żelaziaków ilastych ciągną się pasmem od okolic Ostrowca po Starachowice i Wąchock, następnie od rejonu Skarżyska w głąb ziemi koneckiej, między innymi pod Stąporków i Niekłań właśnie."
@mihau34 Жыл бұрын
Rude żelaza można spotkać leżąca luzem w okolicach ostrowca sw i marcul.
@tamik71682 жыл бұрын
Nie " Wandale" a Wandalowie.
@ArcheologiaZywa2 жыл бұрын
Słuszna uwaga, oczywiście chodziło o tych drugich! Dzięki za czujność!
@canismajoris7659 Жыл бұрын
cczy slady tych piecowisk z rejonu przełeczy jeleniowskiej sa widowczne nadal w terennie czy zostaly jakos zakopane i dzialaja tam teraz pola uprawne??bo z tego co widze na mapie skupisko picowisk na poludnie od góry jeleniowskiej jest liczne a ja tam byłem wiele razy i nie widzialem nawet zadnej tabbliczki że cos sie tam znajduje
@ArcheologiaZywa Жыл бұрын
Ślady po polach dymarek z początków naszej ery w żaden sposób nie są widoczne na powierzchni. Przykrywa je współczesna próchnica. Jest to zresztą cecha charakterystyczna wielu innych stanowisk archeologicznych. Dlatego nigdy tak naprawdę nie wiemy co one kryją i potrzebne są badania archeologiczne, zaś wiele stanowisk jest nie tylko nieoznacznych, ale nawet wciąż nieodkrytych.
@apu89792 жыл бұрын
Jestem zawiedziony, myślałem że czegoś nowego się dowiem. Dostałem jednak wiedzę z folderu, z muzeum w Nowej Słupi.
@viva77522 жыл бұрын
Ponoć kowale posiadali wiedzę nie tylko o swoim fachu.
@marekbaszczyk162 жыл бұрын
Kuto na kamieniu :) Na drewnie ?
@edwardfiedor49402 жыл бұрын
Wyznaczane linie stowane były dla obrony przed napadającym i innych kegów po długim kształtowaniu już Piastów Czeskich , Obrzynianie jednak cwanie się odbudowywali wiele grodów świadczy ciągle to był rejon pogan jednak doszło powoli już do pierwszej używanej nazwy ludów Polan i za Mieszka już Polskości 🤔🔭
@edwardfiedor49402 жыл бұрын
Gawęda Jacka Komundy pozwala dopatrzyć się tym kręgom dominacji ludnosci
@marekbaszczyk162 жыл бұрын
Gdzie są kowadła ? na czym kuli to żelazo
@marekbaszczyk162 жыл бұрын
Czym kuli miedzianymi młotkami :)
@rochkowalski3547 Жыл бұрын
Prof Orzechowski użył dziwnych pojęć takich jak polityka, masowy charakter, społeczny podział pracy, specjalizacja oraz podkreślił, że obok centrów hutniczych nie było kuźni. Czyli produkowano tony półproduktu żelaznego, który był sprzedawany /no bo chyba nie rozdawany/ a więc rozwożony na duże odległości. Jak to jest, że ktoś przez kilkaset lat prowadził wielki biznes na skalę minimum pół Europy a historycy nie widzą w tym żadnej sprawczej zorganizowanej siły państwowej??? A później słyszymy tylko barbarzyńcy i barbarzyńcy i mamy przed oczami brudnych dzikusów odzianych w skóry.
@marekbaszczyk162 жыл бұрын
Szukacie młotków szczypcy pieców hutniczych a ja się pytam gdzie są kowadła bo na kamieniu nic nie wykujesz
@ravscin2 жыл бұрын
Piece hutnicze...? Setki tysięcy....? w pierwszych wiekach ...? oj, niedobra tak mówić... Wg powszechnej jakże nieomylnej nauki ziemie te były w tym czasie bezludne a potęga "pierwszych Piastów" wyrosła z handlu niewolnikami.... a, jeszcze, że ta potęga wyrosła znikąd jak tylko uzyskaliśmy chrzest w X wieku. A wcześniej to pustynia, panie, że nikt jej nie chciał. Wreszcie jakieś słowa otrzeźwienia