ARCHICAD - Modelování terénu

  Рет қаралды 15,922

ardit. (Martin Jan Rosa)

ardit. (Martin Jan Rosa)

Күн бұрын

Пікірлер: 25
@aranka4613
@aranka4613 2 жыл бұрын
Dobrý den, poradil byste mi prosím, jakým způsobem upravit terén tak, aby neměl po vložení výšku nad mořem, ale byl ořezán třeba na výšku 2m?? Když mám například nejvyšší bod terénu 470m n.m., tak se mi udělá terén vysoký 470m od referenční čáry v domovském podlaží nahoru a dolů se protáhne o nastavenou výšku bodů sítě (což je ty žádané 2m).... Umístění mám v předvolbách nastaveno dejme tomu na 469m a vkládám terén pomocí geodetického zaměření.
@ardit.
@ardit. 2 жыл бұрын
Dobrý den. Nastavte si nejprve nadmořskou výšku projektu (alespoň odhadem): Volby - Předvolby projektu - Nastavení umístění, v horní sekci Umístění projektu zadejte hodnotu v metrech do kolonky Nadmořská výška (úroveň moře), například Vašich 470. Výchozí nastavení nástroje terén (síť) si výškově můžete nastavit na samé nuly. Pak je třeba vytvořit terén vložením geodetického zaměření, a to doporučuji udělat v podlaží, jehož úroveň odpovídá projektové +/-0 (tedy obvykle 1NP): Soubor - Spolupráce - Terén z geometrických souřadnic, přičemž v průběhu vkládání Vám vyskočí dialogové okno s některými údaji, ve kterém změňte hodnotu "Projektový počátek je nad hladinou moře o" na stejnou hodnotu, kterou máte zadanou v tom umístění projektu (opět v metrech, tedy např. 470; nulu tam nechte jen v případě, kdy máte v umístění projektu taky nulu, což ale v šablonách archicadu bývá málokdy). Archicad tímto způsobem vygenerovaný terén dělá tak, že jeho referenční rovina bude MÍNUS zadané umístění projektu nad mořem (tím pádem když se podíváte na výškové umístění jakéhokoliv bodu terénu, jeho výška bude shodná k úrovni moře i k referenční rovině terénu, a zároveň bude relativně odpovídat zadané +/-0. Pokud v průběhu projektu změníte výškové umístění (tedy úroveň projektu nad mořem), nezapomeňte stejně změnit i tu hodnotu referenční roviny terénu. Co se týče tloušťky terénu, tak postupujete-li tímto způsobem, terén budete mít tlustý jen několik (možná nižších desítek, nikoliv ale stovek) metrů. Archicad tu tloušťku vytvoří trochu zvláštním způsobem jako mínusovou hodnotu úrovně nad mořem zmenšenou o pár metrů (nenapadá mě, o kolik přesně to zmenšuje, ale vždy je terén tlustý tak akorát). Pokud chcete mít terén tlustý 2 m pod nejnižší bod, musíte si zde trošku započítat (nebo zaexperimentovat) se správnou hodnotou, kterou je třeba do nastavení terénu zadat... Není to úplně ideální; pokud terén modelujete ručně (což já u rodinných domů a menších lokalit raději dělávám, protože mám nad modelem větší kontrolu, než když si ho nechám vygenerovat z txt souřadnic), nastavuje se to trošku logičtěji (referenční rovinu pak lze dát do +/-0 a tloušťku si nastavíte dle potřeby). Jen pak musíte mít nastavování výšky jednotlivých bodů přepnuto tak, aby se zadávaly vůči úrovni moře (případně je dobrou fintou nastavení jedné ze dvou pracovních rovin do nějaké výšky, od které se pak zadávají už jen třeba metry).
@aranka4613
@aranka4613 2 жыл бұрын
@@ardit. Děkuji moc za vyčerpávající rady. Vše funguje jak má. :)
@adelbarinova6736
@adelbarinova6736 2 жыл бұрын
Dobrý den, mám dwg. soubor s vrstevnicema a nevim jak ho mám vložit do archicadu, abych na něm mohla pracovat dál tak jako vy, mohl byste mi poradit jak se to děla ? Děkuji
@ardit.
@ardit. 2 жыл бұрын
Koukněte na video od 3D projektanta: kzbin.info/www/bejne/bae7dKGwrr-LqM0 , ve kterém hezky shrnuje základy práce s nástrojem pro vytváření terénu. ;)
@pavlasilhankova5712
@pavlasilhankova5712 4 жыл бұрын
Dobrý den, když mám vkládané vrstevnice v dwg už umístěné výškově, jde možné nějak toto využít, abych nemusela každé vrstevnici zvlášť určovat výšku?
@ardit.
@ardit. 4 жыл бұрын
Nějakým snadným postupem to bohužel určitě nejde. Našel jsem trochu komplikovanější návod na architalku popisující možný převod dwg do xyz souřadnic - ale nevypadá to zrovna jednoduše: archicad-talk.graphisoft.com/viewtopic.php?f=20&t=35180 Bohužel to já sám nemohu vyzkoušet, protože žádné 3D dwg nemám k dispozici.
@andrejmoravek2143
@andrejmoravek2143 2 жыл бұрын
Možno hlúpa otázka, akým spôsobom sa prosím vás dajú vypnúť všetky segmenty, okrem toho čo ste mali označený ? konkrétne v čase 9:02
@ardit.
@ardit. 2 жыл бұрын
Pro práci s vrstvami mám nastaveny klávesové zkratky, protože jejich viditelnost při práci neustále přepínám. Konkrétně mi vyhovuje mít na \ nastaveno přepnutí viditelné-neviditelné, command-\ vypne vrstvu aktuálně vybraného prvku, a alt-command-\ vypne ostatní vrstvy, než je ta, do které patří právě vybraný prvek (pracuji ale na Macu, který má "\" vedle levého shiftu, takže mám klávesu prakticky neustále pod mou levou rukou). Všechny tyto příkazy najdete v menu Dokument-Vrstvy-Speciality vrstev (případně se dá pro rychlou práci s vrstvami zobrazit paletka, která obsahuje všechny potřebné funkce), ale ve výchozím nastavení k těmto příkazům nejsou žádné klávesové zkratky přiřazeny...
@andrejmoravek2143
@andrejmoravek2143 2 жыл бұрын
@@ardit. Ďakujem veľmi za pomoc!
@ardit.
@ardit. 2 жыл бұрын
Já děkuji za inspiraci na další video: kzbin.info/www/bejne/gqfVgp6fpqiGgdE 😉
@radekzamazal6034
@radekzamazal6034 3 жыл бұрын
Dobry den, zkousel jste nekdy jak presny je teren vlozeny z doplnku BIMTECH katastralni mapy?Jestli se na to da spolehnout. Dalsi dotaz je ohledne exportu vyskovych kot upraveneho terenu-existuje neco takoveho, nebo si musim kazdou hodnotu opsat? Dekuji
@ardit.
@ardit. 3 жыл бұрын
Dobrý den, z BIMTECHu používám pouze katastrální mapy ve 2D. O možnosti 3D vím, zkoušel jsem to, ale nepracuji s tím (u všech mých projektů dostávám podrobný polohopis a výškopis od geodetů, takže jsem prozatím s tímto doplňkem nic řešit nemusel). Počítám ale, že by to s určitou nepřesností (která je daná už tím, že to vytvoří terén s body v pevně dané síti a jedná se o scan terénu) mohlo být použitelné pro studie, zvláště pokud se jedná o nějaké větší území, u kterého nejde o každý centimetr. Nevím, co konkrétně máte na mysli tím exportem výškových kót. V situacích a půdorysech lze vložit výškové kóty vztažené k terénu (jde jen o to, mít v momentě vkládání zobrazen ten upravený terén, ono se to pak k němu "chytá" samo a zobrazuje to výškovou úroveň v daném místě). Pokud Vám jde o export do nějaké tabulky, tam je to už složitější. Samotné výškové kóty vypsat nejdou. K terénu ale můžete vložit knihovní prvky Souřadnice (najdete je v základní knihovně, pod 2D prvky a grafickými symboly). Pokud máte ve chvíli vkládání zapnutou přitažlivost k síti (taková ta ikonka se závažím v horním menu) a zobrazen upravený terén, vypíše to správně i výškovou hodnotu. Tyto prvky pak lze vypsat do tabulky, stejně jako jakýkoliv jiný prvek (pro vypsání hodnoty pak stačí přidat základní parametr pro výšku, ať už k projektovému počátku nebo k podlaží).
@radekzamazal6034
@radekzamazal6034 3 жыл бұрын
@@ardit. Dekuji.Trefil jste to presne. Presne to jsem tim exportem myslel :-) Vyzkousim vasi radu.
@ardit.
@ardit. 3 жыл бұрын
Má to jedinou nevýhodu: není to asociativní. Když pohnete s terénem, musíte pohnout (nebo smazat a znovu vložit) i s tou souřadnicí (narozdíl od výškové kóty, jejíž hodnota se samozřejmě terénu, se kterým je asociovaná, přizpůsobuje). Napadá mě, že by nějaká automatizace tohoto procesu mohla být docela zajímavým úkolem v Grasshopperu... :)
@radekzamazal6034
@radekzamazal6034 3 жыл бұрын
Dobry den, tak jsem to zkousel a je to super.Akorat se mi ani za boha nezobrazuje vyska.Mam ji zapnutou a zobrazuje se mi 0 nebo stejna nad.vyska, ale nemeni se podle toho kde nad terenem kliknu.XY souradnice se meni krasne.Nevim co delam spatne. V napovede jsem se nic nedozvedel☹️
@radekzamazal6034
@radekzamazal6034 3 жыл бұрын
Omlouvam se, uz jsem na to prisel😃
@tomasdejnozka6313
@tomasdejnozka6313 4 жыл бұрын
Dobrý den, je nějaký elegantní způsob jak ořezat Síť? Příklad, je nepravidelný stávající terén, nad něj je potřeba udělat násyp, průník stávajícího a upraveného terénu je polygon. Když tyto dva terény od sebe odečtu (operace s tělesy), tak se ve 3D sice ukáže hřeben v průniku, ale v půdorysu je stále původní obvod sítě (a hřeben v průniku se nezobrazí). Jak tedy část upraveného terénu, který zasahuje do stávajícího terénu elegantně odstranit? :)
@ardit.
@ardit. 4 жыл бұрын
Napadá mne pouze transformace takto ořezaného terénu na morf.
@ConditioSineQuaNo
@ConditioSineQuaNo 4 жыл бұрын
Dobrý den, jak pracujete s terénem dál, vkládáte si jej poté jako modul?
@ardit.
@ardit. 4 жыл бұрын
Dobrý den, nový terén pak mám v samostatné hladině, původní terén v jiné hladině (viz kzbin.info/www/bejne/sGGxoY1rnd13gMk). Jako moduly spíše do terénu vkládám navržené domy (mám to ve videu o variantách).
@ConditioSineQuaNo
@ConditioSineQuaNo 4 жыл бұрын
@@ardit. Děkuji za odpověď. Špatně jsem položil otázku. Většinou terén modeluji přímo v pracovním prostoru a nebo v samostatném souboru situace, kde nechávam viditelný podklad od geodeta. Otázka tedy spíše zní, jestli má nějaký význam modelovat v terén v pracovním listu (pokud není podklad vložen jako xref)?
@ardit.
@ardit. 4 жыл бұрын
Terén ani já nemodeluji v samostatném pracovním listu, ale přímo v pracovním prostoru. Do samostatného pracovního listu si obvykle dávám jen podklad od geodeta (jako xref nebo kresbu) - a to spíše jen pro přehlednost (podklad bych samozřejmě mohl vložit i přímo do půdorysu). V pracovním listu modelovat ani nelze, nástroj síť v něm nefunguje.
ARCHICAD - Varianty
19:50
ardit. (Martin Jan Rosa)
Рет қаралды 3,8 М.
When Cucumbers Meet PVC Pipe The Results Are Wild! 🤭
00:44
Crafty Buddy
Рет қаралды 61 МЛН
Players push long pins through a cardboard box attempting to pop the balloon!
00:31
Model terrain in ArchiCAD / create site
4:46
four5six
Рет қаралды 108 М.
REVIT 13 - Střecha v půdorysu a její vynášení, editace a nastavení sklonu
14:19
ARCHICAD - Plochá střecha se spádovou vrstvou
13:00
ardit. (Martin Jan Rosa)
Рет қаралды 12 М.
How to Model Timber Stud Framing in Archicad
39:19
CONTRABIM
Рет қаралды 33 М.
Documenting with Archicad in 10 Minutes
11:34
ARCHICAD
Рет қаралды 175 М.
Archicad 28: Co si myslím o letošních novinkách? 👍👎
1:13:57
ardit. (Martin Jan Rosa)
Рет қаралды 1,4 М.