Рет қаралды 222
Juliusz Machulski - reżyser, scenarzysta, dramaturg i producent filmowy. Urodzony w Olsztynie w 1955 roku. Syn aktorów Haliny Machulskiej i Jana Machulskiego. W 1978 ukończył Wydział Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Debiutował w 1981 filmem kinowym „Vabank”. Twórca kultowych filmów, jak „Seksmisja” (1983), „Vabank II czyli riposta” (1984), „Kingsajz” (1987), „Kiler” (1997), „Vinci” (2004). Od 1988 dyrektor Zespołu Filmowego Zebra, w którym wyprodukował m.in. „Psy” (1992) w reżyserii Władysława Pasikowskiego, „Historie miłosne” (1997) w reżyserii Jerzego Stuhra, „Dług” (1999) w reżyserii Krzysztofa Krauze oraz „Dzień świra” (2002) w reżyserii Marka Koterskiego.
Realizacja: Krzysztof Jajko, Józef Romasz
Opracowanie tekstów: Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Damian Kardacki, Julia Błażyńska
Nagranie zrealizowano 6 października 2017 roku w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.
AD
Czarna plansza. Na górze pośrodku logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci czarnej taśmy filmowej. Rozwija się od dołu ku górze, do dołu i znów zakręca do góry i do dołu. Tworzy literę ‘M’. Po prawej stronie, wzdłuż litery ‘M’ w trzech rzędach, jeden pod drugim, czarny napis prostą czcionką. ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’, ‘w Łodzi’. Pierwsze litery słów ‘Muzeum’, ‘Kinematografii’ i ‘Łodzi’ są wielkie.
Poniżej logotypu biały napis:
Juliusz Machulski, Reżyser filmowy
Plansza znika, na ekranie pojawia się mężczyzna w średnim wieku siedzący na drewnianym krześle. W tle plakaty do filmów „Seksmisja”, „Vabank” oraz stół do montażu taśmy filmowej. Mężczyzna pokazany jest od pasa w górę. Ubrany jest w granatowe dżinsy, białą koszulę oraz czarną marynarkę. Ma krótkie siwe włosy.
Rozmowa kończy się czarną planszą. Od góry w dziewięciu rzędach białe napisy prostą czcionką:
Projekt „Rozmowy o HollyŁodzi”
Rozmowa z Juliuszem Machulskim
Kierownik projektu: Krzysztof Jajko
Koordynatorka zadania: Bogusława Bronowicka
Prowadzenie: Zuzanna Woźniak, Michał Dondzik, Emil Sowiński
Zdjęcia: Józef Romasz
Montaż: Zbigniew Stencel
Muzeum Kinematografii w Łodzi, 6 października 2017
Copyright Muzeum Kinematografii w Łodzi
Od lewej logotyp Muzeum Historii Polski w Warszawie w postaci żółtej korony, szarych skrzydeł husarskich oraz biało-czerwonej flagi w kształcie litery „P”. Na prawo od logotypu, po środku czarny napis prostą czcionką: Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Po prawej stronie logotyp w postaci białej litery „P” z obramowaniem w kształcie czarnych prostokątów. Po prawej stronie od logotypu, w czterech rzędach, jeden pod drugim, czarny napis prostą czcionką „Pa”, „Trio”, „Tyzm”, „Jutra”. Plansza znika.
Czarna plansza. Od góry w pięciu rzędach białe napisy prostą czcionką:
Archiwum Historii Mówionych
Opracowanie tekstów: Oliwia Kalinowska-Andrzejczak, Julia Błażyńska, Damian Kardacki
Edycja materiałów video: Wojciech Wojtysiak
2024
Copyright Muzeum Kinematografii w Łodzi
Od lewej flaga Polski, napis w dwóch rzędach Rzeczpospolita Polska, godło Polski. Następnie logotyp Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, logotyp Muzeum Kinematografii w Łodzi w postaci nazwy i czarnej taśmy filmowej w kształcie litery ‘M’, logotyp Miasta Łódź, logo Łódź Miasto Filmu Unesco.