Z jednej strony ogromny szacunek dla Pana Arnolda za wiedzę i doświadczenie. Z drugiej strony, jak widzę ten poziom zagracenia wokół Niego, to od razu mam przed oczami mojego ś.p. dziadka. Był inżynierem, nauczycielem w technikum, majstrem, złotą rączką itd. To co zrobił z naszym domem, to był identyczny koszmar. Najpierw znosił do domu wszystko, co było z żelaza, stali, stopów. Potem już wszystko, co ludzie wyrzucili. Po kilkunastu latach zapełnione były wszystkie pokoje, piwnice, garaż i cały ogród. Przy najmniejszej próbie sprzątania były awantury i oskarżenia pod naszym adresem. Psychiatra orzekł, że to jest zbieractwo maniakalne. A pierwsze symptomy można poznać po tym, że chory gromadzi więcej niż jest w stanie "zużyć" lub "przerobić" na własne potrzeby. Mówiąc w skrócie: choroba zaczyna się od myślenia "przyda się do czegoś tam", z tym że to "coś tam" jest realizowane w kilku procentach lub nigdy. A potem już jest tylko gromadzenie dla samego gromadzenia. Już nawet nie ma myślenia logicznego, co z tego można zrobić. Kończy się na tym, że emerytowany inżynier, szanowany nauczyciel ciągnie do domu stary, zaszczany tapczan i sam właściwie nie wie po co. A potem Alzheimer i koniec. Sprzątanie trwało ponad 2 lata! A dom łatwiej było rozebrać i zbudować od nowa niż remontować. Na tym filmie widzę dokładnie ten sam, środkowy etap. Wszystko się przyda, choć sił już brak i logika każe przyznać, że Pan Arnold do końca życia tych materiałów nie zużyje. :(
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
No chyba że mu pomożemy choć trochę zużyć tego materiału;)
@bogusawmysiak2 жыл бұрын
To samo odczucie mam po oglądnięciu tego ciekawego materiału. Muszę się przyznać że mam podobnie. Wiekowo, też jestem na emeryturze i z wieloma pasjami włącznie z modelarską i zbieractwem pod tym kątem różnych dla innych ludzi po prostu śmieci. W moim mniemaniu wszystko jest do wykorzystania ale widzę już teraz że po prostu nie dam rady, brak i siły i po prostu czasu. To paradoks bo przecież na emeryturze ale funkcjonuje się dużo wolniej niż za młodu. I tak to wygląda z bliska, tkwią w człowieku dawne przyzwyczajenia od których nie ma się jak uwolnić.
@pmcmalec2 жыл бұрын
Myślę, że dużo osób które coś robią tak mają. Natomiast różnica między chorobą psychiczną a zwykłm zagraceniem jest takie, że ja nauczyłem się już, że jeśli coś leży więcej niż rok dwa to leci dalej w świat :) pozdrawiam
@poszukiwanianalegalu35052 жыл бұрын
Chłop się wychował w czasach, w których trudno było cokolwiek dostać a to, co zostawało się zostawiało na "zaś", takie były czasy i takich ludzi wychowały. Obecnie urodzeni tego nigdy nie rozumieją.
@aronnoner21822 жыл бұрын
@@poszukiwanianalegalu3505 Klasyczny syndrom chomika. Kiedy czasy są ciężkie, kompulsywne gromadzenie zapasów pozwala mu przetrwać. Ale kiedy chomik mieszka w klatce i ma nadopiekuńczą ludzką rodzinkę, to za chwilę będzie chory z przejedzenia, będzie miał pasożyty na ciele i spleśniałe jedzenie zachomikowane w domku. Z ludźmi jest to samo.Ci, którzy przetrwali ciężkie czasy i zbierali trudne do zdobycia odpady, nagle znaleźli się w innej rzeczywistości, gdzie podaż przewyższała popyt, ilość odpadów wzrastała lawinowo, ogólne warunki poprawiły się na tyle, że duża część społeczeństwa mogła sobie pozwolić na wymianę lub wyrzucanie zepsutych sprzętów, zmianę mebli raz na 10 lat, a nie raz na pół życia, kupno nowego-starego auta. Można było iść do sklepu i kupić podstawowe produkty. Można było też bez problemu dostać droższe sprzęty specjalistyczne. Ale natura chomika jest taka, że on gromadzi nawet jak ma wszystkiego po kokardy. Choroba polega na tym, że pacjent ma już 10 młotków, ale MUSI mieć jeszcze 2, 3 i tak bez końca, ma w domu 3 tapczany, ale musi przytargać kolejne dwa stare i zniszczone, ma materiały na 20 modeli samolotów, ale skoro coś leży na śmietnisku, to MUSI to zabrać itd. Efekt opisałem w pierwszym komentarzu. Paradoksalnie, to na co tak ciężko pracował ludzki chomik, najczęściej zostaje przez niego zniszczone. W przypadku mojej rodziny, to był całkowicie zrujnowany dom, rozbita i skłócona rodzina. 20 lat w smrodzie i brudzie, przeciskanie się po wąskich ścieżkach wśród śmieci w domu i na ogrodzie. Zero znajomych i gości w domu, zero remontów, zero życia, szyderstwa sąsiadów, wizyty policji, straży pożarnej i miejskiej, mandaty... A żeby jeszcze pozostać w temacie modelarstwa. Ilu współczesnych modelarzy ma całe półki, szafy a czasem całe pomieszczenia zawalone nowiutkimi, nieruszonymi modelami? Stosy pudeł kupowanych, żeby ten jeden obszar w mózgu na chwilę "posmyrało" z zadowolenia. U niektórych znajomych, jakby zliczyć ile godzin potrzebują na zbudowanie tych kupowanych przez lata zestawów, to wychodzi, że do końca statystycznej aktywności modelarza, nie dadzą rady wszystkiego skleić i pomalować. I to nie ma nic wspólnego ze starymi ludźmi, którzy chomikowali, bo pamiętają ciężkie czasy. Tak się zachowują również młodzi i osoby w średnim wieku. Chomiki. A potem jest bardzo przykre uczucie, kiedy żona i prawie dorosłe dzieci wynoszą po zmarłym stosy modeli i nigdy nie otwarte zestawy. Po prostu wszystko jest dla ludzi, ale zawsze z umiarem. Pozdrawiam.
@krzysztofkaczorowski91542 жыл бұрын
Jestem modelarzem z twojego pokolenia i podobnie kocham modelarstwo, przed chwilą wróciłem z modelarni gdzie uczę kilku młodych właśnie tego o czym mówisz, wbrew pozorom zaczyna być duże zainteresowanie wręcz renesans naszej pasji, młodzi zaczynają czuć potrzebę kontaktu z rzeczywistymi wyzwaniami nie tylko z komputerem. Brawo.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Wówczas trzymamy kciuki za młode pokolenie modelarzy ;)
@Kawka11222 жыл бұрын
@@Podlaskiecentrummodelarskie z tym że nawet na "głupią" tokarkę trzeba zbierać pieniądze masę czasu bo warsztat musisz się wyposażyć dzisiaj sam. Tak jest ponieważ nie ma modelarni żeby wspólnie korzystać z maszyn (a jeśli są, to są drogie, "elitarne" i dla znajomych królika - coś jak koła łowieckie, wędkarskie, krótkofalarskie itd. ). Miałem okazje rozmawiać ze starym modelarzem i jego głównym argumentem było : "bo wam młodym się dzisiaj nie chce". Niektórzy chyba zamrozili się w PRL-u i nie zauważyli że nie ma już takiej dostępności warsztatów jak była kiedyś... Mnie leśne dziadki z dwóch różnych modelarni (kółek geriatrycznych) pogonili z dwa razy, bo nowi członkowie im tylko przeszkadzali. Średnia wieku była tam ok. +50-60 lat. Także tego....
@Kawka11222 жыл бұрын
@@darekkomar1899 papierem czy szpagatem nie wykonasz silnika, siłownika ani nie zespawasz konstrukcji z aluminium. Do większości jakościowego modelarstwa lotniczego czy samochodowego obrabiarki są niezbędne. Wiek tu nie ma znaczenia, ponieważ współdzielonych warsztatów nie ma i nie będzie.
@Kawka11222 жыл бұрын
@@darekkomar1899 to prawda, dla dzieci i młodej młodzieży takie lekkie modelarstwo (balsa, wikol, tkanina) jest jak najbardziej ok, i zwykle materiały wystarczą.
@psdmaniac2 жыл бұрын
Powiem tylko, że dużo informatyków ma podobne pasje. Modelarstwo, elektronika, majsterowanie, domki dla dzieci, tarasy, wiaty etc. Kreatywni ludzie lubią tworzyć i z czasem komputerowe zamki na piasku przestają wystarczać :)
@lewleo99910 ай бұрын
Tyle dobrego, a lajka mogę dać tylko jednego. Niesamowity człowiek.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Widzimy, wielkie zainteresowanie filmem oraz poruszanymi tematami. Czas zacząć całą serie wywiadów z ciekawymi postaciami w świecie modelarstwa :) Zadawajcie pytania do pana Arnolda to nakręcimy materiał Q&A
@urbanskipiot2 жыл бұрын
Pierwszy raz trafiłem na kanał i na ten filmik. Moja propozycja. Zróbcie serię filmów. Jak ze "śmieci" budować modele. Zacząć od prostych modeli i kończąc na bardziej skomplikowanych. Jeden film na tydzień lub dwa tygodnie. Uważam że w Polsce jest wiele młodych osób, które chętnie będą tą wiedze chłonąć. Tym bardziej od osoby z tak ogromna wiedzą.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
@@urbanskipiot to świetny pomysł, zapisujemy go do swojej bazy scenariuszów :) kwestia znalezienia czasu. Pozdrawiam
@bettymegami2 жыл бұрын
Co to za rocznik malucha? Dużo części zachowanych? Bo to jest pierwsza seria! Możecie sprawdzić mi VIN pod pokrywą bagażnika może jest i na priv?
@niewierna222 жыл бұрын
Ja podpisuję się pd prośbą o film z Marianem Kaziródem z Zawiercia. To jest extraklasa modelarstwa tradycyjnego. Jak zobaczycie jego modele makiet latających na uwięzi którymi zdobywał tytuły mistrza świata i Europy to Wam szczęka opadnie. Jeden taki model buduje się przez kilka lat od podstaw i musi być zgodny z pierwowzorem w każdym szczególe bo to potem oceniają sędziowie z suwmiarkami i porównują z oryginalną dokumentacją samolotu. Do tego model musi latać realistycznie jak pierwowzór. To nie może być tak żeby model bombowca latał jak myśliwiec. To modelarz tej klasy jak kiedyś Małysz w skokach narciarskich.
@grzegorzaugustynowicz86292 жыл бұрын
sklejalem modele jaskolki i dzieciola ze skladnicy harcerskiej w zielonej gorze za mlodu 55lat temu ten program przywoluje wspomnienia dzieki za program
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Pozdrawiamy z Białegostoku :)
@grzegorz11592 жыл бұрын
Masz Chłopie fajna pasje i ogromną wiedzę.Tacy samodzielni ludzie to skarb !!:)
@RadeKKow2 жыл бұрын
Człowiek legenda, leonadro da vinci naszych czasów i jak widać multi instrumentalista, i potrafi łączyć wiele dziedzin. oby więcej takich ludzi.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Trafiłeś z tą legendą! Takich osób jest więcej, tylko trzeba do nich dotrzeć :)
@Jadarek2 жыл бұрын
Jestem modelarzem z tego pokolenia. Niestety losy życiowe rzuciły mnie do DE gdzie trudno realizować swoje marzenia. Ale udało się ! Zdobyłem stosowne uprawnienia i pozwolenia i już mogę legalnie latać ! Wielki szacunek i życzenia zdrowia dla nestora klasycznego modelarstwa w Polsce ! Pozdrawiam serdecznie z Lippstadt !
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Pozdrawiamy również ;)
@MrVValdi2 жыл бұрын
Mądrego człowieka to warto posłuchać. Ten materiał jest długi ale ja nie zauważyłem kiedy to zleciało, tak dobrze się oglądało i słuchało. Oby temu panu starczyło sił na wykonanie jeszcze wielu wspaniałych modeli.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Dużo zdrowia przede wszystkim;)
@wojmali64542 жыл бұрын
Mam 44 lata. Takie osoby jak Pan Arnold, to mój rozwój moich lat dzieciństwa, Pan jam Olszewski, z Lubina, instruktor modelarstwa, nauka myślenia, początki modelarstwa... Kreatywność, tworzenie z niczego. Myślenie... Pozdrawiam. Polecam... Tego już nie ma...
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Dzielmy się tą wiedzą, inspirujmy młodych ludzi. Staramy się coraz więcej materiałów edukacyjno rozrywkowych tworzyć, chcemy aby modelarstwo znów było bardzo popularne.
@lydkamen2 жыл бұрын
No Arnold to tez niezły społecznik. Konstruktor wynalazca. I wolnomysliciel. Brawo.
@SWAG_ier Жыл бұрын
Super film, pozdrawiam
@Podlaskiecentrummodelarskie Жыл бұрын
dziękujemy :) Co ci się najbardziej spodobało?
@rafaolszewski490611 ай бұрын
starsza wiara jest najlepsza , zawsze umieją zrobić z niczego wszystko . Wielki szacunek 👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
@Podlaskiecentrummodelarskie10 ай бұрын
Prawda, zawsze znajdą jakiś patent dziadkowie to pokolenie najlepszych majstrów!
@jaroslawmusial2 жыл бұрын
ja jestem modelarzem kartonowym (wróciłem po długiej przerwie do pasji), ale film obejrzałem z przyjemnością.... :)
@statusquo14732 жыл бұрын
Podobał mi się tekst "Do domu może to się nie nadaje, ale.. w warunkach technicznych.." :D
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Samo życie pisze takie scenariusze. Mi też się podoba ten tekst :) Pozdrawiam
@BULAPSZ2 жыл бұрын
Takie filmy to się z przyjemnością ogląda
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Dziękujemy :) Mamy nadzieje że uda się nam więcej takich materiałów opublikować. Pozdrawiamy
@recituli2 жыл бұрын
Kapitalne !, obejrzałem z wielką przyjemnością .
@Underthedarkrsky2 жыл бұрын
W modelarstwie siedzę ledwo kilka lat ale taki burdelnik też mam po kartonach pochowany i kilka rozgrzebanych projektów, które dziubię. Panie Arnoldzie- serdeczne pozdrowienia! :D
@igork51462 жыл бұрын
Znakomity film. Serdeczne życzenia dla pana Arnolda.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Przekażemy :)
@petergotit59492 жыл бұрын
Kurde jaki fajny gość, pasja i poświęcenie - sam mam przyjemność uczyć się obecnie zawodu od podobnej osoby i jestem pełen podziwu. Ale pamiętajmy - tacy ludzie mają wiedzę ale trzeba ją z nich wyciągać i nie narzekać, że ktoś czegoś nie pokazał. Zadając nawet głupie pytania stajemy się mądrzejsi !
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Dokładnie tak! Trzeba ich tylko pociągnąć za język a potem tylko słuchać i słuchać i chłonąć wiedze :) Mamy tą możliwość nagrywania takich wywiadów i dzielenia się z wami! Głodnych wiedzy modelarzami :) Pozdrawiam
@niewierna222 жыл бұрын
Słynna aparatura Webra z Austrii. Dostępna oczywiście w Centralnej Składnicy Harcerskiej w latach "epoki" Gierka. Równie doskonałe były silniki spalinowe tej firmy.
@TheApokalipsa882 жыл бұрын
Życzę zdrowia 100 lat to za mało.
@RaksoGamingPL2 жыл бұрын
Wspaniały człowiek!
@DarekRG2 жыл бұрын
Niesamowity odcinek! Wspaniały człowiek. Dwa razy oglądałem. Trochę przypomina się i jak człowiek kombinował w dzieciństwie żeby zrobić coś z niczego.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Dokładnie. My np wspominamy często jak pozyskiwaliśmy spróchniałe drewno i na betonie szlifowaliśmy na kształt łódki
@poczatkujacyodniedawna32682 жыл бұрын
@@Podlaskiecentrummodelarskie Kombinowanie jest niekorzystne dla korpo...
@astromechanika23342 жыл бұрын
Bardzo mądry i inspirujący człowiek, pozdrawiam.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Pozdrawiamy również :)
@andrzejkocemba44322 жыл бұрын
Pan Arnold jest wspaniały.Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia.
@janinahaweto51312 жыл бұрын
Pozdrawiam panie Arnoldzie. Minęło sporo czasu jak miałem przyjemność spotkać się z panem w Siemianówce i Wilczych Laskach. Adam Haweto - Jastrowie. PS: skorzystałem z konta żony, akurat trafiła na ten film i przypomniała sobie moje opowieści z pobytu w Siemianówce.
@poczatkujacyodniedawna32682 жыл бұрын
Adam system też zabił Wilcze Laski a takie fajne spotkania były.....
@bombaata80292 жыл бұрын
Panie Arnoldzie tak trzymać szacunek dla Pana hobby modelarstwo bardzo mnie interesuje pozdrawiam 💪👍
@bogusawmysiak2 жыл бұрын
Jak słucham i oglądam to się mi przypominają chwile jak sam pod koniec 60 lat zaczynałem w modelarni swoją przygodę z tą pasją. Wychowałem się na podręcznikach modelarskich Wiesława Schiera na Modelarzu i Młodym Techniki, ABC techniki, Skrzydlata Polska. Wicherka budowałem z listewek i sklejki modelarskiej klejąc klejem AK20 i pokrywając konstrukcję papierem japońskim. Silniki spalinowe Jaskółka były wtedy dostępne w Składnicach Harcerskich. Nadajniki do zdalnego sterowania lampowe a odbiorniki na tranzystorach germanowych ale taki sprzęt był bardzo trudno dostępny. Zbieranie i kupowanie narzędzi kontynuuję do dzisiaj, trwa to całe życie i jak widzę co dzisiaj jest dostępne to żal że kiedyś nic nie było. Wiertarka na korbkę i podstawowe narzędzia, listewki cięło się często z deski piłą ręczną i obrabiało papierem ściernym naklejanym na listwy o różnych ksztaltach ze sklejki. Piłeczka tarczowa na silnik to było marzenie, jak się pojawiła taka własna konstrukcja to świat nabrał innych barw. Przyspieszyło to bardzo pracę i ułatwiło. Tak politechnizacja jest przedsionkiem do świata techniki dla młodych ludzi i powinno się tworzyć warunki do takich działalności bo skąd mamy brać kadrę techniczno inżynierską. Realizacja i rozwijanie takich pasji jest nieodzowne, uczy pracy, cierpliwosci i odciąga od złego, czego dzisiaj nie brakuje. Pozdrawiam tego pana serdecznie, potrafię docenić i życzę jeszcze wielu udanych realizacji i zadowolenia ze swojej pasji.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Wow, super się czyta takie komentarze :) Powodzenia i pozdrawiamy :)
@Arrato19772 жыл бұрын
Pan Arnold jest po prostu mistrzem swiata.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Mistrz, mentor, wolnomyśliciel :)
@przemysawfrankowski16162 жыл бұрын
Zostałem zaczarowany pozytywnie .Firmy wojskowe powinny tym się zainteresować :)
@adambury22512 жыл бұрын
wojskowe ?/ chłopie wiesz o czym marzysz??? w dupie go maja oni tam kasę trzepią !!! lepiej gotowca kupić :) wiadomo nie w Polsce ! :) u tego kto odpowiednio zalobbuje
@piotrb4462 жыл бұрын
Dzień dobry. Do dzisiaj mam silniki modelarskie jeden udało mi się nawet parę lat temu uruchomić ,kupione na targu w latach 90tych. Pozdrawiam wszystkich.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Może warto aby stara pasja odżyła :) Pozdrawiam
@piotrb4462 жыл бұрын
Dzień dobry. Tak naprawdę pasją nigdy do końca nie umarła... Pozdrawiam
@MrJaEsteban2 жыл бұрын
Pan Arnold , jak znalazłem, ma swój kanał na YT, ale już od kilku lat nieużywany. Czy zechciałby Pan tam opublikować jakieś filmy o praktycznym wykorzystaniu pozyskiwanych materiałów odpadowych? W formie instruktażu a'la Adam Słodowy. Wytrzymałość, zastosowanie, sposoby obróbki i klejenia. Póki ma Pan siły, żeby zdążyć jeszcze nauczyć innych. To bardzo ciekawe co dziś usłyszałem. Obejrzałem z wielkim zainteresowaniem. Dziękuję.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Witam, myślimy, aby zacząć nagrywać takie materiały, jest tego mało na polskim youtube. Mamy już kilka pomysłów w głowie z Panem Arnoldem w roli głównej, a wszystkie pytania i sugestie przekażemy dla naszego mistrza, z pewnością go to zmotywuje aby coś takiego zrobić, nagrać. Cieszymy się, że materiał się spodobał, seria wywiadów z modelarzami starej daty będzie kontynuowana. Pozdrawiamy :)
@LukaszB82 жыл бұрын
Podbijam. Mój siostrzeniec przejawia niezwykle „talenty konstruktorskie”. Podobnie jak pan Arnold zakazuje wyrzucania różnych odpadów bo on je wykorzysta do jakichś swoich „projektów” martwi mnie, że nie wiem jak go w tym kierunku poprowadzić i rozwijać, a szkoda zmarnować jego potencjał i ciekawość..,
@mikolajmikun53372 жыл бұрын
@@Podlaskiecentrummodelarskie Panowie ruszcie te pomysły w głowie żebym mógł rozesłać po znajomych, którzy pokażą to swoim dzieciakom. Ja mam syna w przedszkolu i niebawem zrobię małą zajawkę modelarską żeby pokazać jak działa np mechanika w helikopterze rc czy - dlaczego samolot lata... mam też robota pająka na serwach SG90 :) na arduino, drukarkę 3D czy ploter rysujący ołówkiem na arduino, robot balansujący na silnikach krokowych. Trzeba coś zrobić żeby odciągnąć maluchy od telefonów i tabletów, żeby prosili rodziców o jakieś kreatywne zabawki a nie mazać paluchem po ekranie.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
@@mikolajmikun5337 Pomysłów jest mnóstwo i drugie tyle mamy od was- widzów. Ogranicza nasz czas, jednakże każdy pomysł, każdą myśl zapisujemy sobie w celach, przyjdzie na wszystko czas, wiem , że wielu czeka na takie filmy stricte szkoleniowe, instruktażowe, na kanale będzie więcej tego z pewnością.. Obecnie prowadzimy sklep, kanał na youtube i rodziny. Ciężko jest znaleźć czas na wszystko, pracujemy nad naszym sklepem stacjonarnym, cały czas szukamy kompetentnych osób do teamu aby sam sklep funcjonował bez nas, wtedy wówczas poświęcimy się bardziej na przekazywaniu wiedzy, materiałach szkoleniowych, wykładach itp. N a pewno będzie nas więcej w social mediach. Oczywiście zachęcamy każdego kto ma wiedze i umiejętności aby działał w swoim środowisku, otoczeniu. Możecie sami nagrywać i dzielić się tym, szczerze do tego zachęcamy :)
@zarys762 жыл бұрын
Wspaniała rozmowa. Dziękuję!
@nostalginemo4992 жыл бұрын
Pamiętam tak na ulicy Lipowej, niedaleko kina Pokój i Cerkwi Sw. Mikołaja, była Składnica Harcerska tam kupowałem części do kolejki Piko ale także modele latające, takie jak Dzięcioł czy Jaskółka i Jaskółka 2. Piękne czasy były dla młodzianów a dziś - dupa blada.
@841106noel2 жыл бұрын
Dobrze prawi ten Pan. Dużo mądrości w tym filmie. Dziękuję.
Klej kostny z kopyt pamiętam ten zapach. Rewelacja👍
@darekr62712 жыл бұрын
Git wspaniały człowiek cytując klasyka myślenie nie boli przypomina trochę nowy gatunek człowieka miejski łowca zbieracz Piona Dziesiona Oj.
@mattwuu2 жыл бұрын
Polietylen (piankę) można kleić klejem do izolacji takim jak thermaglue albo armaflex. Można też zgrzewać kontaktowo
@irekswierczek55782 жыл бұрын
Szacunek znam takie klimaty
@twardysiusiak2 жыл бұрын
Genialny człowiek. Jak był bym dzieckiem to bym tam u niego siedział dzień i noc i sie uczył.
@sbcrowery2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał i jeszcze bardziej ciekawy człowiek. Aż mi się stare czasy przypomniały z klubu Kaktus gdzie kiedyś chodziłem na zajęcia modelarskie.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
W jakiej miejscowości?
@sbcrowery2 жыл бұрын
@@Podlaskiecentrummodelarskie w Białymstoku na osiedlu Zielone Wzgórza. To było jakieś 30 lat temu.
@Barthez832 жыл бұрын
@@sbcrowery Raczej niecałe 30 bo wtedy jeszcze ta modelarnia była na Warszawskiej w MDK :)
@wojciechdabrowski44012 жыл бұрын
Rewelacyjny Pan Arnold.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Dokładnie. Na pewno oryginał.
@Seeker76142 жыл бұрын
Materiał nie jest za długi... Wręcz za krótki. Więcej i częściej. Dobra robota. Takich ludzi jak Pan Arnold trzeba nam więcej. Też jako dzieciak zaczynałem od modelarni, od składania pierwszych samolotów z papieru... I te czasy wspominam najlepiej :) Pozdrawiam.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Pozdrawiam i dziękujemy za miłe budujące słowa ;)
@kek_92 жыл бұрын
Nooo i to jest materiał pierwsza klasa! Więcej DIY, najlepiej stała seria :DDD Zostawiam subka i oczywiście łapka. Piona!
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Zobaczymy co da się zrobić :) Z pewnością trzeba uzbroić się w cierpliwość :)
@igorstaszak1332 жыл бұрын
szanuje i podziwiam za taką pasję i umiejętności. Jednak też nie można mówic że rzeczy są za darmo. Temu potrzebny jest czas na rozwinięcie umiejętności oraz konstrukcje samego samolotu. Większość ludzi zamiast 2 tygodnie dłubać w modelu woli wsiąść nadgodziny i za zarobione pieniądze kupić sobie upragniony model.
@Proorook2 жыл бұрын
Super rozmowa.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Już trochę czasu minęło od wywiadu i ciągle wracam do niego na chwilę bo jak się temu przyjrzeć to naprawdę wartościowy materiał;)
@ukaszkam94812 жыл бұрын
SUPER!
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Dzięki :)
@Luminous652 жыл бұрын
Jedno mogę przyznać, brakuje porządnych nauczycieli z pasją i u młodych zapału do pobrudzenia sobie rąk, sam mam 23 lata i z zawodu jestem tokarzem manualnym czasem frezerem. Sam nie umiem policzyć ile razy spotkałem się z zdziwieniem, że w moim wieku potrafię pracować na maszynach manualnych prawie jak ludzie starej daty (prawie, bo jednak brak mi wielu lat doświadczenia), a jak sam spotykam ludzi w moim wieku to najczęściej są to ludzie, którzy bez cnc mają problem z wymyśleniem niejednego bardziej skomplikowanego rozwiązania, a o dorobieniu sobie przyrządu nawet nie wspomnę
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Ja myślę, że nauczyciele są... brak głodnych wiedzy młodych ludzi. Zmieńmy to ! :)
@niewierna222 жыл бұрын
Jak można nie znać Centralnej Składnicy Harcerskiej? Ech ci młodzi. U mnie najbliższa była w Częstochowie, nieco dalej w Sosnowcu i Katowicach. A jaka to była frajda jak udało się kupić aparaturę (ZSRR) dwukanałowa Pilot 2M a potem czterokanałową proporcjonalną Supranar. Tylko wtedy żeby kupić aparaturę do zdalnego sterowania to trzeba było mieć specjalne zezwolenie wydane przez Państwową Inspekcje Radiową. Bez tego papierka to można było sobie tylko przez szybę pooglądać.
@cichy_youtuber10382 жыл бұрын
ludzi z pasją zawsze fajnie zobaczyć
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Dokładnie a w tym wypadku z pasją to chyba za mało powiedziane;)
@cichy_youtuber10382 жыл бұрын
@@Podlaskiecentrummodelarskie no jest to już trochę obsesjia ale nie chciałem być nie miły
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
@@cichy_youtuber1038 tego nie miałem na myśli
@cichy_youtuber10382 жыл бұрын
@@Podlaskiecentrummodelarskie aha
@DarmowyKursGrafiki Жыл бұрын
Gdzie szukać jakichś prostych planów, zazwyczaj wiszą skomplikowane sporych gabarytów samoloty? Chętnie bym coś takiego z córką zrobił, może z napędem gumowym :)
@Podlaskiecentrummodelarskie Жыл бұрын
Nie ma jednego konkretnego miejsca, albo w sumie to jest, w google :) www.google.com/search?q=plany+modelu+z+nap%C4%99dem+gumowym&oq=plany+modelu+z+nap%C4%99dem+gumowym&aqs=chrome..69i57j0i22i30.5007j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8 jest masa pozycji które można przejrzeć. Gumówki i rzutki sa super na początek, małe koszty i krótki czas wykonania
@arturgolak82602 жыл бұрын
Zajebisty człowiek.
@gregskuza71662 жыл бұрын
No jak to, nie ma juz Skladmicy Harcerskiej w Polsce??? Swietny material!
@marianpazdzioch44622 жыл бұрын
Taki człowiek powinien być ministrem edukacji, a nie jak te patalachy w zlodziejskim nierządzie! Wartość sama w sobie, pozdrawiam!!!!!!
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Niestety nikt inteligentny do polityki się pchać nie będzie :)
@ArtanisPolskiPilot2 жыл бұрын
pozdrawiam !
@piotrk83692 жыл бұрын
Coż za cudowny nieład panuje w tej pracowni. Też taki mam.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
"nieład artystyczny" ;)
@MyKazachstan2 жыл бұрын
Kurcze ten człowiek ma rację.... Stara szkoła.
@matka27072 жыл бұрын
Zgadzam się z Panem Arnoldem we wszystkim co mówi.. ale nie we wszystkim co robi.. Nigdy bym sobie nie pozwolił na zawalenie domu i ogrodu w taki sposób. Też chomikuję.. ale przyklejam etykietki z datą. Po roku wyrzucam/oddaję. Czasem żałuję... ale dzięki tej metodzie mam czysto. Wychodzę z założenia że jeżeli przez rok czegoś nie użyję to pewnie nie użyję.. i to się sprawdza... z moich obserwacji wynika że ok 5% z tych rzeczy warto było zostawić. No ale to są konsekwencje kompromisów. Jedyne co mnie boli... to kwestie aparatury zdalnego sterowania (pasma są tak zasrane że tego się dzisiaj samemu za bardzo nie da zrobić.. tak wiem, jest arduion itd... ale z doświadczenia wiem że to nie jest w cale takie dobre). Za dzieciaka robiłem modele ze śmieci - tak jak Pan Arnold prezentuje. Ale całą radość odebrało mi to że mnie i moich rodziców (a bardzo chcieli) nie było stać na 'zdalne sterowanie" i co z tego że można silnik zrobić z CD. To nic nie zmienia. Ja straciłem ten dryg bo był moment że mam 12 modeli i ŻADNEGO nie mogę uruchomić bo mnie nie stać.... Dzisiaj - jestem programistą - mógłbym sobie kupić podstawową aparaturę co miesiąc. Tylko co z tego jak to umarło. Nauczyłem się wiele. Nie straszna mi żadna praca domowa. Nie straszne mi kombinatorstwo i korzystanie z tego co mam. Żona jest dumna, bo co nie wymyśl,i to ja to rozwiąże. Budowa szafek, półek, uchwytów na agd, przerabianie mebli z ikejji (bo przez modelarstwo wiem że coś jest słabe), warzywniki, ogródek.. można wymieniać godzinami. Robię to z satysfakcją, używam materiałów zdobytych i to działa.. to jest super. To jest powód dla którego KAŻDY młody chłopak powinien poznać modelarstwo. Co do moich problemów z aparaturą za dzieciaka.. Proponuję żebyście Panowie złożyli gdzieś otwartą zbiórkę. Chętnie wpłacę stówkę co miesiąc. Co miesiąc konkurs.. niech młodzi wrzucą na youtube filmik ze swoim modelem - opowiedzą o nim - zagłosujmy - wybierzmy co miesiąc jednego / dwóch którym razem kupimy tą aparaturę.. ratujmy ich.. za parę lat jak zaczną sami zarabiać to może będą sami ratować tą pasję u innych!! ?????
@matka27072 жыл бұрын
Ahh kurde.. nakręcił mnie ten materiał... a jak by zrobić forum... gdzie można by się dogadać z młodymi. Sam mam piłę ukosową, frezarki pilniki i multum narzędzi do obróbki drewna. Chętnie użyczę 'garażu' młodym i chętnym do pracy i zabawy. Moglibyśmy uratować to wszystko... Ktoś z biednego domu miałby dostęp do narzędzi.. zbierałby materiał ze śmieci.. tak jak ja za dzieciaka.. czy tak jak pan Arnold pokazuje. Ale miał by dostęp do narzędzie... Panowie modelarze.. zróbmy to! ratujmy młodych ludzi! hmm???
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Witam, proszę napisać do nas maila: bisnespcm@gmail.com Super pomysły, może uda nam się coś wspólnie zadziałać w tych tematach. Pozdrawiam
@thc954rr82 жыл бұрын
Super pzdr
@adzio1232 жыл бұрын
Pamiętam na modelarni mieliśmy taka ramkę z drutem oporowym i na górze była ona połączona szmata którą zwijalo się jak ręcznik do wyciskania żeby ten drut napisać. Wtedy arkusz styropianu 5cm kosztował jakieś 4/5 złoty. Rdzenie skrzydeł na potęgę klepalismy . Później to oklejalismy fornirem 1mm też zdobyczą z jakieś firmy co fronty tym kleila dźwigar w środek i skrzydła za darmo praktycznie . Kadłub że skrzynek i wędki też przerabialiśmy
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Idą trudne czasy, więc i takie stare modelarstwo będzie powoli odzywać.
@macieksoft2 жыл бұрын
Ja 2 lata temu natłukłem profili skrzydeł ze styropianu grafitowego jak robili w domu ocieplenie. Do dzisiaj leżą, zawsze jest niestety jakaś wymówka, to akumulatory Li-Ion mi padły, to Li-Po drogie i niebezpieczne, to nowe prawo w UE mające zarżnąć modelarzy... Raz zrobiłem deltę z kartonu, latała wystarczająco dobrze (można było nią sterować nawet w głębokim przeciągnięciu bo elevony odchylały strumień powietrza za śmigłem i było coś w rodzaju wektorowania ciągu). Nie miałem niestety miejsca gdzie mógłbym tym swobodnie latać, sezon się skończył, a zanim nowy się zaczął to UE musiało wcisnąć nosa w nie swoje sprawy. Czyli tak jak zawsze, jak człowiek buduje systemy odpalające to terrorysta, jak buduje samoloty to kryminalista, jak programuje emulowane mainframe to złodziej, weź tu miej jakieś hobby...
@to-mira2 жыл бұрын
Niesamowity facet :)
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Jedyny w swoim rodzaju :)
@damianoop32182 жыл бұрын
Tacy ludzie powinni rządzić tym krajem
@abc-ng8vt5 ай бұрын
Brawo👍👍👍👍👍
@arkadiuszuznanski81562 жыл бұрын
Kiedyś były sklepiki Czujczyn pamiętam zawsze cieszyły się popularnością i zainteresowaniem ich wyroby.
@tobiasharis3278 Жыл бұрын
Moja modelarska przygoda którą chciałem rozpocząć jeszcze pod koniec lat 70-tych zbyt szybko się zakończyła. Prowadzący pracownię modelarską niczego nie potrafił nas nauczyć a w wieku 10 lat jeszcze nie nabyłem odpowiedniej wiedzy i umiejętności i gdzie nie było nawet podstawowych narzędzi, aby cokolwiek z niczego wykonać. A Arnold ma tę pasję która w świecie modelarstwa jest bezcenna.
@Podlaskiecentrummodelarskie Жыл бұрын
Czas wrócić do modelarstwa! :) pozdrawiam
@arturrojek80342 жыл бұрын
Ostatnim gwoździem do trumny modelarstwa 1960-2000 jest obecne wprowadzenie ograniczeń związanych z tzw "dronam"... Odechciało mi się latać i budować kolejne modele RC po wprowadzeniu jakichś licencji "dronowych" które mają się nijak do rzeczywistości PRAWDZIWYCH modeli RC. Podziwiam tych którym się jeszcze chce "po staremu"... ja od kilku lat mam to gdzieś...
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Ciekawy komentarz, zapytamy co o tym sądzi pan Arnold, nagramy kolejny film pytania i odpowiedzi, bo sporo ich w komentarzach pod filmem. Pozdrawiam
@jackmustang61582 жыл бұрын
Drony to nie modelarstwo tylko gotowe aparaty latające które nie mają nic wspólnego z modelarstwem. Ja tylko czekam na zwrócenie mi uwagi przez jakiegos gliniarza który miałby problem z rozróżnieniem modelu samolotu od drony. Nie dam sie, będe latał dalej. Pozdrawiam serdecznie
@arturrojek80342 жыл бұрын
@@jackmustang6158 Niestety masz problem jak wszyscy modelarze RC - ustawę która wszystko co lata i jest zdalnie sterowane/kierowane klasyfikuje tak samo. Więc na mocy prawa, przy tworzeniu którego niestety brały udział pewne kręgi "modelarzy", jakiś gliniarz właduje Ci mandat albo postawi Cię przed sądem w zależności od jego ułańskiej fantazji. I niestety nic na to nie poradzisz. Na dziś, żeby latać czymś zbudowanym przez siebie czy kupionym a ważącym więcej niż bodaj 250g, musisz być po szkoleniach, kursach itp - oczywiście płatnych i organizowanych przez "kolegów modelarzy", którzy nie wpadli na pomysł, kiedy zobaczyli sposób na robienie kasy, żeby wyłączyć spod debilnej ustawy i debilnych regulacji modele wykonane własnoręcznie precyzując jakieś sensowne założenia/ograniczenia/wytyczne co do typowych modeli RC. I tak po raz kolejny kasa, którą zarabia "kilku mądrych" zabiła tysiące innych ludzi z ich pasją. Co prawda nadal robią to co robili tyle, że spora część wyszła z założenia, że nie będzie nabijała państwu i komuś kasy za nic. Cóż...
@rafalm51252 жыл бұрын
końcówka filmu - Bardzo Mądre Słowa.
@グレゴリージャクビク2 жыл бұрын
Wicherek :) pamietam jak dzis :)
@medai197812 жыл бұрын
Uściskał bym tego gościa . Wszyscy gadają o ekologii a to jest żywy przykład jak nie wyrzucać!! Człowiek wspaniały!!! Kocham Go oby więcej takich ludzi żyło i uczyło robić coś z....niczego.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Mam podobną mentalność ;)
@medai197812 жыл бұрын
@@Podlaskiecentrummodelarskie Super chłopaki dziękuję wam,że pokazujące takiego człowieka . Ja mam 43 lata . Jak byłem młody to lata 90 robiło się coś z niczego. Bo nie było takich produktów jak teraz . Oby jak najwięcej ludzi złapało tego bakcyla od tego pana. Teraz to się nazywa ładnie kreatywność. Taka kreatywność jest podstawą produkcji która w naszym kraju została skutecznie ZABITA przez ludzi z okrągłego stołu. Jak ja słyszę,że będziemy robić auta elektryczne to mi się niż w kieszeni otwiera bo przyszłość to wodór. Wodór wytwarzany z węgla to najtańsza technologia. My niestety kopalnie ZANYKAMY Ale nie żeby zamykać tylko niszczymy. Zasypujemy szyby Tak żeby do tego więcej nie wrócić.MASAKRA .
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
@@medai19781 Cenne spostrzeżenia. Pozdrawiamy!
@pawebogusz87532 жыл бұрын
Niestety to wszystko święta prawda. Edukacja w Polsce jest fatalna. Jestem magistrem inżynierem mechanikiem a tak na prawdę wiedzę zdobyłem na modelarstwie okrętowym i lotniczym w dzieciństwie no i w technikum mechanicznym o specjalności obróbka skrawaniem. Obracanie macierzy na uczelni nic mi nie dało prócz tytułów, których wartość jest żadna. Prace mam gdzie chce i za ile chcę ale tylko dlatego że po szkole uczyłem się sam projektowania i wytwarzania lub przerabiania własnych części, które fabrycznie nie wytrzymywały. W zasadzie uzależniony jestem od tworzenia i często słyszałem od rodziny i znajomych że po co robisz to, po co robisz tamto, można coś tanio kupić a ty będziesz to sam wytwarzał. Ale każdy kto słyszy te słowa, po czasie doskonale wie jak te działania procentują w przyszłości. :)
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Super, mamy świetny kolejny przykład, że modelarstwo świetnie rozwija ludzi! Gratulacje :)
@pawebogusz8753 Жыл бұрын
@@Podlaskiecentrummodelarskie Pewno :) Dało mi to podstawy i świadomość tego czego mam się uczyć aby tworzyć rzeczy, które działają. Ludzie idą do szkoły i nie wiedzą co im się przyda a co nie i uczą się po omacku. Ja wiedziałem, że nauka o materiałach, obliczenia i inne rzeczy można zastosować i łatwiej szło mi chłonięcie wiedzy.
@niewierna222 жыл бұрын
Żyje jeszcze Marian Kaziród z Zawiercia. Niestety zmarł przedwcześnie Jerzy Ostrowski z Częstochowy - legenda modeli redukcyjno latających na uwięzi, wielokrotny mistrz świata w klasie F4B
@romanjastrzebski55132 жыл бұрын
🤔 Powinien Pan wejść we współpracę z PGZ 🙂
@Vipcioo2 жыл бұрын
Pierdolnik to ma mistrzowski. Zapewne ma dużą wiedzę i doświadczenie, ale już jako wzór do naśladowania to niekoniecznie. Każdy modelarz ma sporo "przydasi" no ale to co widzę to jakaś masakra. To już jest kompulsywne zbieractwo zgrabnie tłumaczone oszczędnościami i poznawaniem czy wykorzystaniem różnych technik. Wydaje mi się że bohater jednak utknął mentalnie w jakimś czasie w przeszłości. Ale fajnie, że poruszacie temat jako taki. Dzieciaki nie mają często pojęcia o takim hobby i jak wiele ono daje na przyszłość.
@clearskystudio80132 жыл бұрын
Skąd brać plany i wymiary samolotów by móc stworzyć własny model samolotu na bazie jakiegoś już istniejącego ?
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
W internecie wystarczy wpisać plany samolotu RC. Na pewno coś znajdziesz;) znajdź najlepiej w internecie sobie jakiś model samolotu i po prostu pod niego poszukaj planów w języku polskim lub angielskim a na pewno znajdziesz powodzenia.
@basteqss88592 жыл бұрын
Pasjonat i ideowiec - uwielbiam i bardzo cenię takich ludzi! ;)
@arkadiuszdrabiuk19022 жыл бұрын
Panu Arnoldowi rząd powinien dać duży dodatek do emerytury za wiedzę i doświadczenie. "Pratyka jedynym kryterium prawdy"
@MrKopylowicz2 жыл бұрын
Dodałbym jeszcze- jakość człowieka określa jak innym są pomocni swoją działalnością...
@kanarkovy4 ай бұрын
Q&A. Moje pytanie jest banalne. Od czego zacząć? Byłem 3 razy na pikniku modelarskim w Bobrownikach, województwo śląskie. Warbirds. Chcę latać!😁 Mam czytać? Ale co? Budowa, teoria modelarstwa...? Mam kupić gotowy "kit"? Chciałbym coś sam zbudować. Jestem majsterkowiczem. Jednak nie inżynierem. Może symulator😑 od czego zacząć? Dziękuje za podpowiedzi i przepraszam za długie pytanie.
@Barthez832 жыл бұрын
22:47 - możecie wyjaśnić co tam było mówione bo dźwięk akurat coś się zaciął na chwilę. Z czego słynie Cz-B ?
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Niestety pan Arnold prosił aby to wyciszyć.
@abrampl2 жыл бұрын
W Kętrzynie była składnica harcerska :D jak ja sie cieszyłem, że kupiłem odpady balsowe ... 1994? W Giżycku też był sklepik, kuzyn kupił mi zestaw Bolek i Lolek :D
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Cenne wspomnienia;)
@niewierna222 жыл бұрын
Najważniejsza właśnie wiedza. Kiedyś latało się modelami z sinikami spalinowymi samozapłonowymi gdzie głównym składnikiem paliwa był eter (kiedyś używano do narkozy podczas operacji). Pierwszym moim silnikiem była Jena produkowana w byłej NRD. A teraz to wszystko lata na silnikach elektrycznych niezależnie od wielkości modelu. A jak się chce nieco poczekać na przesyłki z Chin to tam jest istny raj i oferta przeogromna.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
U naszych skośnookich przyjaciół jest wszystko :)
@abrampl2 жыл бұрын
inż Janusz Wojciechowski pisał fajne książki. Pan Schier. Pan Kubit. Mam mini kolekcję PRL ;) chyba większość jaką wydano i chciałem pozyskać.
@user-zz5hh5rd9v23 күн бұрын
W kartonach niestety jest formaldehyd/formalina/aldehyd mrówkowy. Kiedyś nagle ktoś zwrócił uwagę, że kartony stosowane do pizzy mają formaldehyd, dlatego od tego czasu, dają podkładki pod pizzę np. z folii czy karton ma w górnej warstwie przyklejoną folię aluminiową. Praktycznie wszystkie kartony są nasączone tą substancją i robi się to aby nie pleśniały od wilgoci w transporcie
@Σταννισ_ΜΠ48569 ай бұрын
Czy jednak ta Centralna Składnica Harcerska nie była przypadkiem na Kilińskiego ? :)
@sawekskupaut98262 жыл бұрын
Kiedyś myślałem, że Polacy będą dobrzy w dronach.
@jarekhola52022 жыл бұрын
Facet niesamowity. Ciekawi mnie ile projektów dociągnął do końca. Mam wrażenie,że bardziej go bawi dłubanie niż sam efekt końcowy. Nietuzinkowy inspirujący jegomość.
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Dużo prawdy w tym co mówisz. Dużo projektów czeka w kolejce ale też sam widziałem dużo skończonych.
@igorek19762 жыл бұрын
Te solary z tych puszek po piwie mozna by to rozwinąć?
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Pożyjemy zobaczymy, kolejny ciekawy temat do poruszenia, z pewnością kiedyś, pozdrawiam.
@robertossrobertoss16912 жыл бұрын
Czapki z głów 😊
@janbarceiwcz43642 жыл бұрын
Gratuluje. Mam podobny staż. Na „koncie” sporo modeli. Najstarszy, wykonany z planu zamieszczonego w Modelarzu z okazji swego 50-cio lecia udziału w MP w 1966 został odrestaurowany Szkoda zaprzepaścić takie doświadczenie, wiedzę i umiejętności. Coś należałoby z tym zrobić
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Dziękujemy w Imieniu Pana Arnolda :) Taką wiedzę i doświadczenie należy przekazać młodszym pokoleniom, synom wnukom :) Jeżeli istnieje taka możliwość to chętnie przeprowadzimy z Panem wywiad w celu wrzucenia filmu na kanał aby młodzi modelarze mieli więcej przykładów do naśladowania. Proszę napisać wiadomość na biznes.pcm@gmail.com a skontaktujemy się z Panem. Pozdrawiamy
@franekkimono12192 жыл бұрын
Co sie stało z "Mały Modelarz" kartonowe modele do sklejania dostepne były w każdym kiosku RUCH????
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Dobre pytanie, zobaczymy co na to Pan Arnold.
@Barthez832 жыл бұрын
Kto był Waszym pierwszym mentorem? Pan Marek ale nie dodałeś jak na nazwisko? Pozdrawiam :-)
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Pan Marek z Suchowoli :)
@krzysztof85472 жыл бұрын
Mam jeszcze webre 5 i dalej działa
@pawelsloma19412 жыл бұрын
Centralna skladnica harcerska nadal handluje materiałami modelarskimi ;)) Ale to już nie ta co dawniej :P
@impossible...10312 жыл бұрын
Pasja pasją ale życie na codzień na sortowni odpadów? Pan opowiada o wiedzy, pracy i czasie a zawodowo ile przepracował?
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Myślę że pan Arnold dał więcej światu niż gdyby pracował 8 h na etacie przez całe życie. Za jego pośrednią pomocą otworzyliśmy sklep który daje światu bardzo dużo dobrego .
@impossible...10312 жыл бұрын
@@Podlaskiecentrummodelarskie Z waszego finansowego punktu widzenia pewnie trochę racji w tym jest co nie zmienia faktu, że Pan Arnold nadal mieszka na sortowni...
@muchatczew2 жыл бұрын
Świetnie ! szkoda że nie pokazaliście żadnego lotu
@Podlaskiecentrummodelarskie2 жыл бұрын
Jeśli chodzi o loty to mamy ich dużo na naszym kanale szczególnie w ostatnim czasie
@muchatczew2 жыл бұрын
@@Podlaskiecentrummodelarskie chodzi o jakikolwiek model Pana Arnolda
@tomekfilipowski30009 ай бұрын
Są sklepy Składnica Harcerska. Na pewno jeden jest na Targowej w Warszawie