Рет қаралды 893
Osvetnik Ben Hur, Brzi Gonzales, Flaš Gordin, Hari Poter, Indijana Džons, Lolita, Mini Maus, Mister Bin, Pobesneli Maks, Porodica Adams...
Ovde se niz ne prekida. Rečnik junaka pop kulture Vladimira Đurića Đure je koncizan ali sveobuhvatan prikaz junaka iz stripa, sa filma i televizije koje volimo i koje smo voleli. Oni su heroji i antiheroji, svakakao markantni likovi bez kojih je nemoguće zamisliti savremenu popularnu kulturu.
Novi zdanje emisije Čas anatomije postavlja pitanje: kako nastaje popularna mitologija i nije li mitološka svest i mitološka priča od arhajskih do modernih zajednica zapravo priča o kolektivnom svesnom i nesvesnom koje, stvarajući simboličke predstave o životu i smrti, istovremeno uređuje jedan prostor i jedno vreme. Antropolozi i filozofi nemaju jedinstvenu definiciju mita. Bilo da je mit "duša tragedije“ kako je mislio Aristotel ili mistifikacija stvarnosti, kolektivno nesvesno, priča o "svetom događaju“, pokušaj razumevanja suprotnosti ili aktivni mehanizam uticaja na realnost, mit se prostire kroz vreme, u prošlosti, sadašnjosti a po svemu sudeći, i u budućnosti. O tome kako nastaje i kakve je prirode savremena popularna i masovna mitologija u Času anatomije razgovaraju Ildiko Erdei redovna profesorka na Odseku za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakukteta u Beogradu i Vladimir Đutić Đura autor Rečnika junaka pop kulture.
Autorka i urednica emisije: Marija Nenezić
Režija: Maja Mandić
Label and copyright: Radio-televizija Srbije
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!