Рет қаралды 1,551
Tehnološki progres i razvoj interneta pre svega uticao je na percepciju okruženja i životnu praksu. Danas, na granici između analognog i digitalnog, u epohi mnogobrojnih post izama, ponovo se aktualizuje pitanje celine.
Sintagma "svet bez uporišta" danas je postala odomaćena i gotovo da smo zaboravili genezu njenog nastanka. Novo izdanje Časa anatomije analizira proces ubrzane fragmentacije stvarnosti kada se čini da sve oblasti ljudskog duha i njegove praktične realizacije podležu tom procesu. Višak informacija i manjak znanja, jedinka u umreženom okruženju a izolovana, posmatranje bez uvida, deo i celina kao suprotstavljene kategorije.
"Onaj ko je željan znanja", pisao je Platon u Državi, "prirodno je sklon da se bori za ono što jest, a ne da ostaje pri onim mnogim pojedinim stvarima za koje se samo pomišlja da jesu". Ovaj iskaz, nastao negde na granici 5. i 4. veka pre nove ere, još uvek je bio moguć kao poverenje u izvesnost "onoga što jeste" i jedinstvo sveta. Kasniji razvoj duha i nauke imao je repliku na Platonovu idealističku koncepciju istine i apsolutnog. Negde na tom putu, stvorili su se uslovi za dinamičniju predstavu odnosa dela i celine da bismo stigli do savremenog doba apsolutne fragmentacije stvarnosti. Šta je u tom procesu dobro a gde nastaje konflikt koji je i omogućio sintagmu "svet bez uporišta". Svet na rasklapanje, da ili ne?
O ovim pitanjima razgovaraće Danijela Marković iz Instituta za studije hrišćanstva i kulture i filozof Ivan Milenković.
Autorka i urednica emisije: Marija Nenezić
Režija: Maja Mandić
Label and copyright: Radio-televizija Srbije
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!