Jak wrażenia z Astro? Korzystacie na produkcji, hobbystycznie, a może to dopiero przed wami?
@rbd87154 күн бұрын
Bardzo lubię Astro. Zrobiłem sobie własną stronę z blogiem w Astro i Markdown.
@v1perek6912 күн бұрын
Fajnie zrobiony odcinek. Jestem zainteresowany Astro od samego początku. W dobrą stronę się to rozwija. Prywatnie buduję projekt z użyciem tego frameworku ;) Pozdro
@DrogaProgramisty4 күн бұрын
Hej, bardzo fajny odcinek, korzystam z Astro od jednego z pierwszych Waszych odcinków na jego temat :) Trochę po troglodycku, bo jednak jestem głównie backend, ale korzystam 😅 Mam 2 pytania! 1. 13:30 "Czasami chcemy przygotowywać później, dopiero kiedy wyspa stanie się widoczna" Rozumiem, że kiedy element staje się widoczny, to przeglądarka wtedy robi request do server-side i pobiera html z podcastami... ale ile razy server robi request po podcasty? Czy on oblicza je raz, zapisuje/cache'uje, czy jednak za każdym razem jak jest nowy request to buduje html z podcastami od nowa, ale na pewno ze wszystkimi? 2. 23:00 wystawianie API Rozumiem, że to był taki przykład by pokazać wystawianie publicznego API? Bo "lepiej" byłoby po prostu w komponencie "EpisodesGrid" dodać czytanie bezpośrednio z astro:content? await getCollection("episodes"); zamiast robić fetcha?
@Przeprogramowani4 күн бұрын
1. Z docsów: "Content collections are only updated at build time, so if you need live data you should consider on-demand rendering." - niezależnie od liczby konsumentów, ta sama kolekcja będzie ona zasilona tylko raz. Jeśli chcesz mieć dane odświeżane on-demand, powinieneś wprowadzić standardowy endpoint server-side. 2. Tak - to przykład pod demo. Jeśli chciałbyś przejść na kolekcje zamiast API, to różnic byłoby więcej, bo korzystamy z komponentu client-side (React). Musisz zbudować klasyczny "RSC" - bez useState, useEffect, no i bez dyrektyw klienckich. Albo łatwiej - po prostu zrobić z tego serwerowy komponent Astro.
@Przeprogramowani4 күн бұрын
@Przeprogramowani Ad2: Przykład tutaj (astro5sandbox.netlify.app/) i w repo (link w opisie filmu).
@zielak07013 күн бұрын
Ciekawostka dla osób które mają system w iPhone w języku angielskim zupełnie inny opis jest. Na przykład brak linków do repo
@Przeprogramowani3 күн бұрын
Fixd, thx.
@lismarcin4 күн бұрын
Kilka stronek statycznych już na tym postawiłem. Również przydatne narzędzie gdy backendowiec chce po prostu html/css/js w prostej postaci i z komponentów zrobionych astro, które możemy reużywać, generuje się statyczny html ze zminifikowanymi (lub nie) plikami stylów i skryptów. Zminifikowany jest również plik html wygenerowany przez astro, ale wystarczy dodać hooka lub oddzielną komendę npm z prettierem i sformatuje html'a do czytelnej postaci. Tym samym upraszczamy sobie robotę na froncie, a backendowiec ma to co chciał, również na bazie tych komponentów, które zobaczy w projekcie może sobie zobrazować jak to zrobić na backendzie gdy korzysta np. z komponentów blade.
@PrzemekSmyrdek4 күн бұрын
Bardzo fajny przykład - to narzędzie jest zdecydowanie bardziej uniwersalne, niż przekazywały to pierwsze materiały marketingowe. "Generator stron statycznych" to było dobre hasło na możliwości Astro w 2021r., a nie dzisiaj.
@rbd87154 күн бұрын
Nie wiedziałem, że się teraz mówi “instaluje dependencje”, myślałem, że to się normalnie tłumaczy jako “instaluje zależności” albo “biblioteki”
@PrzemekSmyrdek4 күн бұрын
Ustawy na to nie ma - słowo występuje w języku polskim ale faktycznie są prostsze odpowiedniki ;)