Tak się ostatnio zastanawiam czy robot jest programem rozwijanym? Bo miałem z nim styczność niedawno po ponad 10 latach przerwy i z mojej perspektywy wyglądało to praktycznie tak samo - do drewna średnio się nadaje, bardzo brakuje możliwości policzenia połączeń w konstrukcjach drewnianych.
@tomkardy577511 ай бұрын
Nie sadze. Interfejs i podejscie do ,,klikowalnosci" i ergonomii to wciaz poczatki pisania kodu w VBasicu z ub. wieku ;)
@TomaszNeumann-kk5go7 ай бұрын
Dzień dobry, p. Mateuszu wpływ ścinania na deformacje w programie Robot można uwzględnić (wg. teorii belki Timoshenko). W tym celu należy wejść do zakładki Geometria -> cechy dodatkowe -> Charakterystyki zaawansowane prętów. Następnie oznaczyć opcje: " uwzględnienie deformacji od ścinania". Trochę nieintuicyjne, wg. mnie ta opcja winna być z automatu oznaczona, niestety tak nie jest. Tym samym belki liczone są wg. teorii Eulera-Bernoulliego Zaciekawiła mnie informacja z 15:49 min. ,w której to podaję Pan, uwzględnienie odkształceń postaciowych skutkuję przekroczeniem ugięć o aż 45% !!! Celem weryfikacji stworzyłem belkę obciążoną analogicznie do zaprezentowanego przykładu, belka o stałych przekroju poprzecznym: bxh 190 x 1469mm, uzyskałem ugięcie wg. teorii Timoshenko: u_z= 68,93 [mm], wg. teorii Eulera-Bernoulliego u_z= 62,88 [mm]. Podobne obliczenia przeprowadziłem w kalkulatorze Spec bud, wyniki obliczeń identyczne z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Wersja kalkulatora Specbud umożliwia obliczenia dla stałego przekroju poprzecznego, stąd takie a nie inne porównanie. Wzrost ugięć to około 6%, a nie ponad 50% . W jakim oprogramowaniu uzyskał Pan przekroczenia na poziomie 45%, AxisVM ?? Dziękuję za odpowiedź. przydatny Link: www.autodesk.com/support/technical/article/caas/sfdcarticles/sfdcarticles/Is-it-possible-to-use-Timoshenko-theory-for-beam-members-calculation-in-Robot-Structural-Analysis.html?us_oa=forums-us&us_si=a29b0f04-a338-4c28-b9db-bf39568f637b&us_st=timoshenko%20beam Z poważaniem TN