Азовське море

  Рет қаралды 2,641

geography

geography

2 ай бұрын

На південному сході Україна виходить на відстані майже 400 км до берегів Азовського моря. Його площа як для моря мала - 39 тис. км2. На карті воно виглядає великою затокою Чорного моря, з’єднаною з ним вузькою та короткою Керченською протокою. Обидва моря є внутрішніми морями басейну Атлантичного океану. Акваторія Азовського моря належить Україні та Росії, морський кордон між ними ще не встановлений.
Азовське море має слабко порізані береги. Найбільша затока - Таганрозька, вона лише частково омиває Україну. Великими затоками біля українських берегів є Обитічна та Бердянська, які відділені від моря невеликими півостровами і косами. Сильно врізається в суходіл Утлюцький лиман, відділений косою Бирючий Острів. Затоку Сиваш відгороджує від Азовського моря довга (112 км) піщана коса Арабатська Стрілка, а водообмін з ним здійснюється через вузьку Генічеську протоку. На вузькому Перекопському перешийку, що з’єднує Кримський півострів з материком, людині достатньо 1,5 год, щоб перейти від Сиваша до узбережжя Чорного моря.
Середня глибина Азовського моря становить лише 8 м, а найбільша - 14 м. Унаслідок річкових наносів та руйнування берегів у морі щорічно нагромаджується близько 12 млн т твердих речовин. В результаті цих осадів відбувається поступове обміління.
Клімат узбережжя Азовського моря подібний до клімату Причорноморської низовини. Температури повітря влітку становлять в середньому +22°С, взимку - від -5 до 0°С. Взимку бувають бурі. У Керченській протоці цілорічно стелються густі тумани. На узбережжях влітку дмуть бризи.
Азовське море значно відрізняється від Чорного властивостями води. Влітку азовські води внаслідок незначних глибин прогріваються до +32°С. Взимку поблизу берегів море замерзає майже на 3 місяці. В Азовському морі нерідко буває дрейф криги (переміщення пануючим вітром). При сильному вітрі утворюються тороси - нагромадження брил льоду.
Середня солоність води в Азовському морі дуже низька - не більш як 13‰, а в прибережній смузі може зменшуватися до 2‰. Натомість у затоці Сиваш вона у 10 - 15 разів вища від середньої в морі. Вода у затоці тепліша, ніж у морі, швидше випаровується під спекотним південним сонцем і доходить до стану ропи та перетворюється на сіль. Влітку поверхня затоки виблискує соляною кіркою, ніби льодяна ковзанка. Сіль у Сиваші видобували здавна, чумацькі валки розвозили по всій Україні і навіть за її межі. Тепер сіль використовують і як хімічну сировину.
Рух води. В Азовському морі напрямок течій визначається вітром. Переважає рух води у південно-західному та північно-східному напрямках. Проте такі течії є нетривалими і нестійкими.
Притік прісної води в Азовське море з річками Кальміусом, Бердою, Обитічною, Салгиром та іншими невеликий, основну масу води несуть Дон і Кубань. Значна частина прісної води потрапляє в акваторію моря з опадами: за рік в море додається 50 км3 води (20% його водного об’єму). Деяка частина води відходить у Сиваш, значна частина випаровується з поверхні моря, ще якась кількість течією через Керченську протоку виноситься у Чорне море. В посушливі роки, навпаки, коли надходження прісної води невелике і море міліє, через протоку посилюється притік більш солоної чорноморської води. Припливи у морі незначні через те, що воно не має безпосереднього сполучення з океаном.
В Азовському морі ростуть червоні і зелені водорості, водні квіткові рослини. Тваринний світ небагатий. Із риб поширені судак, хамса, тюлька, осетер, севрюга, білуга, оселедці, камбала, кефаль. У море на нерест та підгодівлю заходить риба з Чорного моря. Найбільше риби - поблизу берегів Керченського півострова. Звідти її сотнями тисяч тонн відправляють в усі кінці нашої країни. За біологічною продуктивністю (кількістю тонн морепродуктів, яка припадає на одиницю площі) Азовське море ще зовсім недавно було на першому місці серед усіх морів світу. Проте в останні десятиріччя маса планктону в морі зменшилася майже на третину, що призвело до значного зниження його рибопродуктивності. Це сталося внаслідок збільшення стоків неочищених вод від промислових і комунальних підприємств, інтенсивного використання сільським господарством мінеральних добрив та отрутохімікатів в басейнах річок, забруднення від аварії кораблів.
На погіршення екологічного стану моря вплинуло також зменшення прісного стоку річок, особливо Дону та Кубані, після побудови на них гідровузлів (ГЕС, водосховищ, зрошувальних каналів). У результаті цього зменшилося надходження із суходолу поживних речовин, необхідних для водоростей і планктону, а також збільшилась солоність води. Загибелі багатьох видів організмів сприяло також проникнення густішої чорноморської води у придонні шари Азовського моря, внаслідок чого вода стала погано перемішуватися, і кисень не потрапляє у глибинні шари. Велику небезпеку для організмів становлять насичені отруйними речовинами дренажні води з рисових полів, які стікають в Азовське море.

Пікірлер: 10
@kolpavel
@kolpavel 2 ай бұрын
Дякую!
@user-kg4vr7dh6r
@user-kg4vr7dh6r 2 ай бұрын
Азовське море не дооцінене і має великі перспективи для туризму і рибного промислу
@geography4421
@geography4421 2 ай бұрын
Повністю з Вами погоджуюсь. Дякую, що дивились.
@user-cp2nx9gr2e
@user-cp2nx9gr2e 2 ай бұрын
І ще в Сиваші Титановий завод наробив кислотних відстійників. І викиди в повітря постійно десятиліттями знищують все живе.
@tatynad1
@tatynad1 2 ай бұрын
Хоча головним забруднювачем Азовського моря був металургійний комбінат Азовсталь. Підприємство повністю зруйновано окупантами. Захисники Азовсталі досі в російському полоні.
@vladnikitin6220
@vladnikitin6220 2 ай бұрын
😊
@user-cp2nx9gr2e
@user-cp2nx9gr2e 2 ай бұрын
Екологічна катастрофа Азовського моря. Про це кричить кожне слово цього відео.
@tatynad1
@tatynad1 2 ай бұрын
Погоджуюсь, але зараз головна проблема території - окупація.
@SeregaZp
@SeregaZp 2 ай бұрын
вся длинна береговой линии 1 472 км,где вы нашли 2686км и это еще толко в Украине?
@user-cp2nx9gr2e
@user-cp2nx9gr2e 2 ай бұрын
Тощо... Оце "тощо" ще в школі вибішувало. Безкінечне "тощо". Без пояснень, краще б чи то синонім сказати чи зовсім без "тощо". Тощо.
100😭🎉 #thankyou
00:28
はじめしゃちょー(hajime)
Рет қаралды 25 МЛН
Eccentric clown jack #short #angel #clown
00:33
Super Beauty team
Рет қаралды 20 МЛН
NO NO NO YES! (50 MLN SUBSCRIBERS CHALLENGE!) #shorts
00:26
PANDA BOI
Рет қаралды 102 МЛН
Чорне море
6:38
geography
Рет қаралды 1,7 М.
ДеЦе? | Рожеве море | Сиваш
12:27
political values
Рет қаралды 10 М.
Геологічна будова України
10:46
geography
Рет қаралды 30 М.
Про Азовське море. Розповідаємо
2:40
Телеканал Донеччина TV
Рет қаралды 2,5 М.
Озеро Синевир. Цікаві факти та Легенда.
4:54