Cieszę się że ten kanał istnieje bo można wiele rzeczy się nauczyć o akumulatorach.👍
@boguslawszostak17842 жыл бұрын
Tylko ze w eksperymencie na filmie jest błąd metody. Nie można po jednej próbie takich wniosków wyciągać. Być może różnice spowodowało rozładowanie i ponowne ładowanie baterii. Wyliczenia teoretcznie wskazują,zeprzy TAK "krótkich i grubych" mostkach nie powinno połączenie mieć znaczenia .
@tkordus2 жыл бұрын
Najpierw proponuje zmierzyć 10x każdy akumulator, założę się że wyniki będą różne. Łączenie takimi kablami to jakby złączyć klemy razem więc nie ma znaczenia gdzie podłączamy ładowarkę czy obciążenie.
@agnieszkalis96182 жыл бұрын
Powiem potocznie ze troche dali ciała tym nie przemyślanym filmikiem . przy takim duzzym przekroju połączenia akumulatorów wykazana teoria jest błędna ! ! !
@rafarafalski70762 жыл бұрын
Podłączyłeś dwa różne akumulatory! Zapewne każdy ma inną charakterystykę pracy i sprawności. Nie ma możliwości aby w połączeniu równoległym wystąpiła ogromna różnica w przepływie prądu. Ale to już odsyłam do podręczników. Panie Robercie trzeba zacząć od podstaw fizyki i najpierw zrozumieć zjawisko przepływu prądu w przewodniku. Pozdrawiam 😀
@mariuszluczkiewicz12322 жыл бұрын
Ale tak wygląda "wiedza" na potrzeby marketingu.
@klata1981 Жыл бұрын
Czyli jakie powinno się łączyć Aku? Albo jakie nie powinno? Kwasowego i żelowego nie?
@tobiasharis32782 жыл бұрын
W przypadku połączenia akumulatorów równolegle tak grubymi i krótkimi przewodami ich opór jest niemierzalny co przy prądzie ładowania kilku amper nie ma wpływu. Więc pokazany efekt jest skutkiem innego zjawiska. Jednak aby to potwierdzić proponuję najpierw naładować akumulatory podłączając po skosie a później do jednego akumulatora i zgodnie z poprzednią procedurą je rozładować.
@jacekbartosiak76602 жыл бұрын
Zgadzam się z przedmówcą. Spróbuj teraz naładować trzeci raz po podłączeniu jak w pierwszym przypadku. Możliwe, że znów zyskasz na pojemności. Czasem przy drugim ładowaniu akumulatora uzyskuje się lepsze efekty. Teraz może być za późno, bo od eksperymentu minął już jakiś czas, ale gdybyś zrobił to od razu...Kiedyś w ten sposób "odświeżało" się akumulator "domowym sposobem".
@bogdankot89262 жыл бұрын
W filmie wkradł się błąd logiczny. Nieprawdą jest, że do 1-szego akumulatora docierało 10A. Co więcej docierała do niego różnica 10A - 6A czyli akurat w tym momencie pewnie około 4A, co wynika z prawa Kirchhoffa. Różnica w poziomie naładowania wynikała zapewne z tego, że akumulatory nie ładowały się równo i z chwilowych różnic napiecia na nich i ze sposobu działania algorytmów ładowarki. Natomiast faktem jest że połączenie na krzyż eliminuje różnice w długości przewodów do każdego aku. Zwłaszcza w przypadku gorszych mostków i większych odległości będzie to miało znaczenie. Równolegle powinno się łączyć jednostki o takich samych parametrach i najlepiej tego samego producenta, wtedy to jeszcze będzie miało sens. Przy większej ilości akumulatorów najlepsze byłoby takie połączenie gdzie każdy aku jest połączony przewodami o takiej samej długości - takie same przewody do wszystkich i spięte w jednym miejscu. Przy dwóch i połączeniu na krzyż pośrednio tak mamy, ale dla czterech akumulatory ze środka znowu będą "poszkodowane"
@moc98152 жыл бұрын
dokladnie też to zauwarzyle od razu i napisalem. musial by ladowarke w srodku mostka zapiąć zeby cęgam zmierzyc jeden i drugi choć wystarczy odjac 2 i wiadomo ile na 1 idzie przy równoleglym nie tak do konca musi być podobny ale jest wskazane bo mniej wiecej powinny równo się zurzywać i ladować. natomiast nie jest to obowiązkiem jak przy szeregowym gdzie juz jest to konieczne zeby byly jak najbardziej identyczne
@sebastiandziadura70122 жыл бұрын
Dokładnie tez miałem to pisać że wkradł sie ten mały błąd
@Boruta123452 жыл бұрын
Właśnie. Taki szkolny logiczny błąd zrobiłeś i cały film do d... Przy 6A na takim przekroju i odcinku 20cm, miejsce podłączenia ładowarki nie ma znaczenia.
@Reevenable2 жыл бұрын
No i trzeba do tego wspomnieć, że nawet po całkowitym odłączeniu ładowarki też by jakiś prąd płynął między akumulatorami, bo będą cały czas próbowały wyrównać swoje potencjały.
@moc98152 жыл бұрын
@@Boruta12345 ma znaczenie przy pomiarze bo podlaczona w środku można zmierzyć cęgami i jeden i drugi nie zależnie xd przy tym podłączeniu 10A to prąd ładowarki który dociera do obu aku a nie docierający do poszczególnych akumulatorów. zrąbali trochę film bo taką pierdolą mozna wywnioskować jesli ktoś nie zna kanalu ze nie maja pojęcia o tym co robią a maja tylko czasem błędy popełniają
@zizu48132 жыл бұрын
Swego czasu tj. 1969-1971 obsługiwałem bazę ładowania akumulatorów gdzie jednocześnie ładowałem np. sześćdziesiąt kilka akumulatorów każdy po 200 Ah /również mniejszej pojemności/ i nie słyszałem o takim dzieleniu włosa na cztery. Akumulatory ustawiano w liniach na podestach w kształcie schodów a więc z natury długości przewodów łączących były różne dla + i - . Wszystkie podłączone równolegle. Po naładowaniu sprawdzałem miernikiem z obciążeniem i każdy był "równo" naładowany. Oczywiście niektóre, starsze wykazywały różnicę, wówczas dodatkowo dla upewnienia się o jego stanie, mierzyłem gęstość elektrolitu. Wydaje mi się, że te "nowoczesne" ładowarki i urządzenia obciążające to są tyle warte co chińskie elektronarzędzia. Pokazują sto parametrów a przecież proces ładowania i rozładowania akumulatora to dość prosty proces chemiczny.
@audi100C4282 жыл бұрын
Przy słabych mostkach to może mieć mały wpływ. Przy prawidłowych, opór połączeń będzie pomijalnie mały.
@konradmazur19792 жыл бұрын
zmarnowane 5 minut, różnice przy normalnych mostkach są niemierzalne, to co zostało pokazane wynika z różnic samego ładowania (może czas? może temperatura? może charakterystyka ładowarki, może stan elektrod?...)
@jerzygalubinski52577 ай бұрын
Coś o prądach wiem,a tu się okazuje ze uczymy się całe życie.Dzięki i to wielkie !!!
@pawepawel27862 жыл бұрын
Trochę trudno mi uwierzyć, że sposób podłączenia ładowarki przy tak małym prądzie ładowania ma jakieś znaczenie. Tu by trzeba było wykonać więcej prób by wykluczyć inne zmienne.
@moc98152 жыл бұрын
bo nie ma. ma znaczenie przy duzch obciażeniach jak przetornica 2000w itp wtedy ma to wpływ. wtedy stosuje sie podlaczenie jak na filmie bo przy duzych prądach ten 1 dostaje w dupe, przy małych prądach ma to male znaczenie.
@pawepawel27862 жыл бұрын
@@moc9815 Więcej już nie chciałem mówić. Tu by można pisać i pisać.
@MortimerKadaver2 жыл бұрын
Przy rezystancji przewodów łączących (akumulatory) rzędu 0,005 oma i prądzie ładowania (rozładowania) rzędu 20 A, miejsce podłączenia ładowarki czy obciążenia nie mają znaczenia.
@leszek_w2 жыл бұрын
Źle policzyłeś. Przewód długości 1 m i grubości 25 mm2 ma rezystancję 0,0007 oma, czyli jeszcze mniej niż podałeś 😁 Przy ładowarce 10 A różnica napięć na akumulatorach to 0,007 V i to tylko w początkowej fazie ładowania bo przy zmniejszającym się prądzie różnica napięć będzie jeszcze mniejsza. Pisałem o tym dwa dni temu i wytykałem błędy pomiarowe ale komentarz w dziwny sposób zniknął i inne negatywne też. Jeżeli przeprowadza się takie eksperymenty to należałoby zrobić to kilka razy i wyniki uśrednić. A tak wyszły totalne głupoty.
@MortimerKadaver2 жыл бұрын
@@leszek_w Nie wziąłeś pod uwagę rezystancji polączeń kabla 25 mm2 z uchwytem oczkowym oraz drugiego połączenia - z klemą aku. Jednak nadal są to rezystancje szczątkowe, nie można brać ich pod uwagę przy ładowaniu (rozładowywaniu) prądem rzędu 20 czy 50 A. Co innego przy prądach 1000 A czy 2000 A, ale to już inna historia i niezwiązana zupełnie z tematyką tego filmu. Mam nadzieję, że mrAkumulator nie usuwa merytorycznych komentarzy opartych na obliczeniach elektrycznych, prawda?!?
@mateusz8652 жыл бұрын
@@MortimerKadaver nie wiem, ale jak byłem tu zaraz po publikacji filmu to komentarzy było jakoś znacznie więcej :)
@konradk7602 жыл бұрын
@@mateusz865 to prawda. Pan Robert nie znosi konstruktywnej krytyki. Niewygodne komentarze zostały usunięte w pierwszy weekend po publikacji filmu. Każdy kto choć trochę zna się na elektrotechnice dał komentarz, że niemożliwe jest, żeby sama zmiana miejsca podłączenia była przyczyną tak dużego, jak tu zaprezentowany, wzrostu pojemności akumulatorów. Zamiast zrobić test ponownie, usuwa merytoryczne komentarze... Nie tego się spodziewałem po tym kanale..
@Tadek-n3g2 жыл бұрын
@@konradk760 Bajki opowiadasz.Żeby tak było jak opisujesz to Twój komentarz też byłby usunięty.Bajkę przedstawiłeś w myśl zasady nic nie wiem to się wypowiem.
@Krzynolgarage2 жыл бұрын
Coś tu jest nie tak z tym testem, z cały szacunkiem Robercie. Jeśli mierzysz prąd na przewodach z ładowarki ,to prąd mierzony jest sumą prądów ładowania obu akumulatorów. Więc jeśli prąd ładowania drugiego aku, mierzony na jego przewodach jest 6A, to ten pierwszy "bierze" tylko 4A. Więc treść odcinka wprowadza w błąd. Po drugie przy takich podłączeniach mostków, z takich grubych przewodów i przy prądach rzędu kilku Amper, spadki są kompletnie pomijalne. Sytuacja na filmie z wynika z różnych pojemności i rezystancji wewnętrznych zastosowanych akumulatorów. Proponuję, aby ten test byłby miarodajny, wykonać go na dwóch jednakowych akumulatorach. Co oczywiście nie znaczy, że się nie zgadzam z założeniami, czyli grube mostki i ładowanie po przekątnej. Najlepszym rozwiązaniem, jest zastosowanie busbarów, czyli dedykowanych listew łączeniowych i ładowanie przez nie, wtedy ewentualne spadki są symetryczne dla obu akumulatorów. Stosuję taki system w moim banku LiFePo4. A i ponawiam propozycję, (jak będę w Szczecinie) zostawienia mojego już niedomagającego,8 letniego, oryginalnego akumulatora Varta EFB ze skody superb do testów i zakupu/zamontowania/zakodowania do mnie Bannera (co chętnie uwiecznię na kanale). Mocno pozdrawiam. Krzysiek z kanału krzynolgarage.
@grzegorzpluta13632 жыл бұрын
No mi też coś nie leży, ale nie wiem gdzie. Możliwe że masz rację z pojemnościami.
@pawehaasa41182 жыл бұрын
Czy mógłbyś podlinkować mi te busbary? albo napisać jakie to, co to?
@Krzynolgarage2 жыл бұрын
@@pawehaasa4118 wpisz na aliexpress busbar i masz. jak ktoś chce niestandardowe to warto wykonać z miedzianego płaskownika
@johnfox24832 жыл бұрын
Do *** z takim opisem. Jesli z ladowarki plynie 10A do zestawu, a do drugiego plynie 6A, to wniosek prosty - do pierwszego aku wplywa tylko 4A. Czyli wcale nie tak zle, a raczej proporcjonalnie do pojemnosci. Drugie ladowanie polepszylo oba akumulatory - wiec znow przyczyny trzeba szukac gdzie indziej. Opisywane polaczenie jest oczywiscie jak najbardziej prawidlowe dla zapewnienia symetrii, ale istotne przy duzych pradach. A tu grube łączniki, dobrze skrecone, i tylko 10A ładowania. W dodatku w miarę ładowania napiecie rosnie i daje akumulatorom szanse samoczynnego wyrownania ładunku. A prad spada, minimalizujac roznice. Eksperyment do ponownego wykonania, a potem do jeszcze kolejnego - przy wiekszych pradach, jak sie chce udowodnic tezę.
@grzegorzwitek75432 жыл бұрын
Końcowy wniosek jest zasadniczo słuszny, ale ewidentny błąd logiczny z pomiarem prądów przy ładowaniu aż boli! Prawo Ohma należałoby sobie odświeżyć.
@MortimerKadaver2 жыл бұрын
Na co komu prawo ohma w sklepie z akumulatorami?
@spokojnyMamut2 жыл бұрын
Film doskonale pokazuje dwie rzeczy: 1. Jak nie projektować eksperymentów. 2. Jak źle zaprojektowany eksperyment prowadzi do błędnych wnioskow. Przede wszystkim w eksperymentach nie porównujemy dwóch wartosci. Zawsze musi być wyznaczone tło, a otrzymany zysk musi być potwierdzony seria a nie pojedynczym wynikiem. Po drugie sprzęt pomiarowy o bliżej nieustalonej dokładności. Po trzecie zaniedbanie innych czynników. To wszystko powidyje ze znajdując się cały czas w obrębie normalnego rozrzutu procesu, wnioskujemy o jego trendzie.
@EkoNiezalezny2 жыл бұрын
Oto wiedza w pigułce dla wszystkich osób myślących o budowaniu własnych magazynów energii i o off grid. Oczywiście w nich należy dodatkowo także dodatkowo połączyć takie równoległe kaskady akumulatorów szeregowo, aby zwiększyć napięcie. Myślę, że to jest temat na czasie i tego typu materiały edukacyjne mogą się bardzo wielu widzom aktualnie przydać. Pozdrawiam Cię Robercie.
@moc98152 жыл бұрын
chyba popełniłeś bląd do 1 aku nie dociera 10A mierzone na przewodzie od ładowarki a akumulatory polączone czyli 10A dociera z ładowarki do pakietu akumulatorów a nie pierwszego 10A z ładowarki a do drugiego dociera 6A czyli 10A-6A daje 4A na pierwszy akumulator żeby zmierzyć oba bez liczenia należało by ładowarkę wpiąć w środek mostków i wtedy po jednej i po drugiej stronie cęgami mierzyć.
@rafalf13582 жыл бұрын
Oglądamy i słuchamy
@johnfuchs91302 ай бұрын
przy takim ładowaniu to raczej bez większego znaczenia - rezystancja mostków malutka, a prąd raptem 5A. w dodatku w miarę ładowania prąd jeszcze spada. Różnice w pomiarach mają raczej inną przyczynę.
@valdelemis2 жыл бұрын
Równolegle polaczone to suma pojemnosci zalego zestawu.I nie ma znaczenia pojemność.Bo to jeden akumulator.Prądy ladowania rozkładaja sie rownomiernie.I nie ma tu wcale błednego połaczenia.200Ah+100Ah to 300Ah.I bez stresu ustawiasz ladowanie dla 300Ah.A jezeli do zestawu dołaczysz rownolegle np 10Ah od hulajnogi to nie wybuchnie jak wielu mysli.Prąd ładowania rozłoży się rownomiernie ,zaleznie od pojemnosci.
@841106noel2 жыл бұрын
Połączenie takie na krzyż nie zawsze się dobrze sprawdzi. Trzema mieć pojęcie o tym co się robi. To raz. Dwa tu poszło coś nie tak. Przy tak grubych i krótkich mostkach oraz tak niskim prądzie taka różnica nie powinna mieć miejsca.
@SQ6JNS2 жыл бұрын
Sprawność akumulatorów nie jest idealna. I to wystarczy.
@vencahdedavena2 жыл бұрын
Tak tohle jsem vůbec netušil. Velice dobrá rada a návod zapojeni aku. 👍
@robertj75832 жыл бұрын
Serwus. Pozdrowienia z Gorzowa Wielkopolskiego
@mw8227 Жыл бұрын
Jest 👍i sub. Bardzo dobrze wyjaśnione i bez zbednego gadania ;)
@nieznam85642 жыл бұрын
Rano zasówam do vana tak podłączyć akumulatory. Dziekuje za info👍🙂👏
@XY-qw8ef2 жыл бұрын
Wydaje mi się że zaważyło coś innego, przy tak solidnym połączeniu rezystancja przewodów praktycznie nie grała roli. Co ciekawe wzrósł stopień naładowania obydwu akumulatorów. Szkoda że trzeci raz nie podłączyłeś obu zacisków do drugiego akumulatora. Zgodnie z zasadami elektrotechniki taka zmiana połączenia nic nie zmienia w obwodzie, chyba że cienkie mostki miałyby wysoką rezystancję. Popraw mnie jeśli się mylę. Pozdrawiam.
@leszek_w2 жыл бұрын
Błędy pomiarowe. Powinien powtórzyć pomiar z pięć razy dla takiego samego połączenia. Oporność kabla 35 mm2 o długości 1 m to tylko 0,0005 ohma. Nie ma szans żeby to wpływało na ładowanie w takim stopniu jak na filmie.
@pawegancarczyk53472 жыл бұрын
Mam takie same wątpliwości. Taki gruby kabel przy kilku amperach nie ma prawa zrobić różnicy. Chętnie się douczę jeśli się mylę.
@szymonsaj2 жыл бұрын
Zgadzam się całkowicie. Przy takiej średnicy przewodów, połączeniu równoległym i tak małym prądzie nie ma najmniejszego znaczenia w jaki sposób zostanie podłączona ładowarka. Poza tym wraz ze wzrostem napięcia prąd będzie malał i różnica potencjałów będzie jeszcze mniejsza. Niestety, ale ten film jest naszpikowany błędami podstaw elektrotechniki...
@bartekostrowski5096 Жыл бұрын
Dobra wiedza, aż jeszcze wiecej pojawiło pytanb
@bartowl2 жыл бұрын
Co do zasady - połączenie krzyżowe faktycznie jest prawidłowe, argumentacja jednak nie. Z prawa kirchoffa - jeśli na kablach zasilających przy złym połączeniu płynie prąd 10a a w mostku 6a, to znaczy ze puerwszy akumulator zgarnia 4a a drugi 6a z 10a dostarczonych przez zasilacz. Różnica wynika z różnicy ich pojemności i przy złym podłączeniu do większego byłoby odwrotnie. Niemniej podłączenie obu biegunów do jednego akumulatora jest błędem i tak jak mówisz powinno się bieguny podłączać niejako po skosie.
@Gaazzer2 жыл бұрын
Ładowanie to pryszcz - bo prądy małe. Dużo większy problem to obciążenie takich akumulatorów dużym prądem. Wtedy ważna jest ich rezystancja wewnętrzne. Jak są duże różnice to z jednego idzie większy prąd niż z drugiego.
@xiotr81472 жыл бұрын
Dzięki za przypomnienie bo kupiłem akurat dwa aku lifepo4 . Zestaw za 10tys ZŁ chodzi idealnie - TESTOWANY przez ostatni słoneczny tydzień.
@lukasluki622110 ай бұрын
Dobry Wieczór Przy okazji oglądam film i czytam komentarze....mam zamiar kupić dwa akumulatory lidepo4 12v 100ah jaką ładowarka do takiego ładowania przy połączeniu równoległym .... Dziękuję pozdrawiam
@ambidextrous83562 жыл бұрын
Wlasnie ostatnio laczylem, zaraz zobaczymy czy dobrze
@janwolosiuk2 жыл бұрын
Prawidłowo łączy się akumulatory równilegle przez diody separujące, oddzielnie dla obwodu ładowania jak też obwodu wyjścia. Diody stosuje się dla uniknięcia dużych prądów wyrównaszczych mogących uszkodzić akumulatory. Separator diodowy w obwodzie ładowania daje jeszcze jedną korzyść umożliwia bezpieczne podłączenie różnych akumulatorów. Takie rozwiązanie stosowane jest powszechnie na jachtach. Tam jest taka sytuacja: mamy duży akumulator rozchodowy i znacznie mniejszy rozruchowy, a ładowarka (alternator) jest jedną. Wystarczą dwie diody i po problemie. Ten sposób połączenia, jaki pokazałeś na filmie jest niedopuszczalny. W krótkim czasie "lepszy" akumulator zostanie wykończony przez ten "gorszy"
@reksiop38402 жыл бұрын
Używam dwóch akumulatorów rozruchowych połączonych ze sobą równolegle od roku 2006 , obecnie w temperaturze -15 °C mają już duży problem z odpaleniem silnika ale w temp. powyżej 0°C pracują zupełnie poprawnie .
@janjanowski28912 жыл бұрын
Przydał by się temat jak zabezpieczyć np. bezpiecznikami taki zestaw równoległy - na wypadek zwarcia jednego aku. Pozdro .
@wojtekarco29202 жыл бұрын
po lekturze innych komentarzy okazuje się, że mamy do czynienia z durniem.
@piotrfurtak17912 жыл бұрын
Witam Pana serdeczne robi Pan interesujące filmiki. Mam pytanie czy można łączyć równolegle akumulatory lifepo4 powiedzmy że o tym samym napięciu nominalnym i takim samym BMSem załóżmy że dwa takie same aku jednego producenta?
@kamilbogus2 жыл бұрын
Super odcinek wszystko ładnie wytłumaczone
@hasioszperaqk2 жыл бұрын
No i zajebiscie pięknie brawo ty , nie mogę się już doczekać filmu o połączeniu 4 akumulatorów.. A wisienką na torcie było by połączenie 6 aku mały magazynek energi z paneli
@weryfany_Zamosc2 жыл бұрын
Nie jestem aż takim ekspertem ale wiem że wystarczy aby mostki były z najgrubszego możliwego przewodu i temat nie ma miejsca... gadanie o niczym...
@PonuryFarmer3 ай бұрын
W lokomotywach TEM2 lub jak kto woli SM48 stosujemy baterie 12V 180Ah, łaczone są w 5 grup po 3 sztuki. Tak, że całość tworzy zespół o napięciu 60V i pojemności 540Ah, napięcie ładowania około 72V. Wszystkie przewody łączące i mostki są jednakowej długości, klemy z identycznego materiału. Wszystko by zachować jak największą powtarzalność każdej gałęzi. Najmniejszy luz czy śniedź powoduja poważne problemy. Tak, że z czystym sumieniem mogę przyznać autorowi filmu 100% racji. Pozdrawiam twórcę i czytających, na zdrowie!
@danielbarszcz72662 жыл бұрын
Najważniejsze jest to aby kable były krube i dobrze podpięte.
@smigiel252 жыл бұрын
Prawidłowo zrobiony mostek ma rezystancję jak łączenie celi w akumulatorze jest na tyle mała, że nie ma praktycznego wpływu na doświadczenie , miejsce podłączenia ładowania nie ma znaczenia. Prawo Kirchhoffa. Podstawy obwodów...ponadto 2 akumulatory tak spięte do ładowania będą pełnić dla siebie wzajemnie funkcje filtra i stabilizacji prądu ładowania przy ładowaniu prądem jednopołówkowym, tętniącym czy impulsowym, wygładzana będzie składowa... takie prądy uzyskujemy z prostownika lub ładowarki.. między dwoma akumulatorami następuje też przepływ prądu wyrównanie potencjałów, które jest zależne od warunków elektrochemicznych każdego ogniwa czyli celi akumatora ....
@mazdafikaj2 жыл бұрын
Cześć Robert.. Pozdrawiam serdecznie 👍
@krzysztofkaczorowski9154 Жыл бұрын
Co może być przyczyną, czyżby opór przewodów łączących, bo nic innego, w sumie to nie ma znaczenia opór jest pomijalny, to może zrobić miejsce ładowania na środku przewodów łączących akumulatory, może błąd ustawienia ładowarki, bo w sumie to nie wiem co tu chodzi.
@StronthPL10 ай бұрын
Miałem taką sytuację w fabrycznym połączniu równoległym w rzadko eksploatowanym Transicie. Podłączyłem pod jeden akumulator ładowarkę i po kilku godzinach ładowarka pokazała pełne naładowanie akumulatorów. Zrobiłem kilka krótkich tras po mieście, za ostatnim razem samochód nie odpalił (rozrusznik nie miał "prądu"). Wypiąłem akumulatory z auta i podłączyłem je osobno pod ładowarkę, i wówczas akumulatory ładowały się prawidłowo; każdy z nich ładował się około 12 godzin, a wskazanie przy podłączeniu przed ładowaniem pokazywało napięcie rzędu 12,0 v. Wniosek z tego taki, że przy połączniu równoległym ładowarka źle odczytuje wartości i nie chce ładować mimo, że akumulatory nie sa w pełni naładowane. Możliwe to jest?
@karolkuich2 жыл бұрын
Dziękuję za film. Będę niedługo łączył dwa akumulatory 18 i 22 Ah AGM i teraz na pewno zrobię to poprawnie. ;)
@radekz48912 жыл бұрын
Dziękuję za informację ! Właśnie źle mam podłączone akusy w kamperze. Będę musiał przerobić instalacje. Pozdrawiam 🤘
@wypluty_z_polski2 жыл бұрын
Bardzo pouczający film. Dzięki tobie można zaoszczędzić kłopotów. Dziękuję.
@krzysztoffqiu49072 жыл бұрын
cześć , Robercie , nie zgadzam się , że pierwszy aku kradnie prąd , brał większy , bo mógł , później prąd zmalał na pierwszym , drugi zaczął się ładować większym prądem. Zgodzę się , że trzeba wykonywać dobre mostki.
@SuperTimoteusz2 жыл бұрын
Przy moich dwóch 100 ah akumulatorach żelowych nie zauważyłem żadnych różnic przy obydwu połączeniach .
@artineogda2 жыл бұрын
przy aku 100Ah musisz dodatkowo (oprocz polaczenia jak na filmie) polaczyc + z - Wtedy zobaczysz roznice :D
@SuperTimoteusz2 жыл бұрын
@@artineogda , podłącz tak u siebie i nagrać to będziemy polewać wszyscy ;
@krishr98622 жыл бұрын
Tym filmem dość poważnie podkopałeś swój autorytet. Zrób to samo z podłączonymi w szereg amperomierzami przy każdej klemie i zobaczysz że ta teoria nie ma sensu.
@tomaszbyczek4132 жыл бұрын
Teoretycznie najlepiej wykonać wspólne zaciski - wspólny "+" i wspólny "-" a każdy z akumulatorów do tego zacisku podłączyć przewodem o takiej samej długości i takim samym przekroju żyły.
@piterstg2 жыл бұрын
Świetny materiał
@mikro712 жыл бұрын
Dzięki za filmik. Przydatny. 😉🍺🍺🍺
@marcinzytka77912 жыл бұрын
Świetnie, dzięki a już miałem zrobić źle.
@lucyferek1983 Жыл бұрын
mail byc odcinek z 4 a nie bylo szkoda poniewaz czekalem na niego z niecerpliwoscia :)
@januszdruchlinski8652 жыл бұрын
Witam wszystkich i Ciebie Robercie Słuszna uwaga - głównie eliminujemy skutki niewielkich spadków napięć na przewodach jak i spadki napięć na połączeniach co powoduje, że są niewielkie różnice napięć na zaciskach akumulatorów. Ja bym dodał ; w przypadku braku możliwości takiego połączenia proponował bym podłączyć do źródła zasilania każdy akumulator oddzielnymi kablami. np; kampery żaglówki. pozdr jd ( już emeryt )
@piotrp35732 жыл бұрын
Czekam na odcinek z łączeniem akumulatorów szeregowo jak jest to wykonane np. w zasilaczach UPS, gdzie są na przykład pakiety po 4 Aku i około 50v napięcia na pakiecie. Jak takie akumulatory przygotować do pracy w takich pakietach i na co zwrócić uwagę, żeby działały jak najdłużej. Z doświadczenia wiem, że teorie w tym przypadku bardzo tródno jest wprowadzić w życie. Pozdrawiam!
@Abdul84992 жыл бұрын
wszysto będzie dobrze przy jednakowych zużyciach poszczególnych aku , klocki zaczą sie od różnic jakości ogniw ich zużycia pojemności
@harryhaller69982 жыл бұрын
Takie akumulatory muszą być selekcjonowane. Porządne sklepy świadczą taką usługę. Ideałem byłoby zastosowanie pojedynczych ogniw z balanserami, ale to już droższy sport do baterii litowych.
@piotrklaska23712 жыл бұрын
Bardzo dobra robota pozdrawiam serdecznie
@marcin20pln2 жыл бұрын
Takiej głupoty na tym kanale się nie spodziewałem...
@mareknaecz52082 жыл бұрын
Super
@janwicher78372 жыл бұрын
Wow, eksperyment pod tezę, czemu nie odwrotnie to ładowanie było, pierwsze pseudo prawidłowe a później to błędne? Bzdura totalna w filmiku. Prąd w tym przypadku jest nieistotny bo to akumulator go wyznacza a nie gdzie jest przyłożone źródło. Pelikany łykać i klaskać!
@kampErOS2 жыл бұрын
czekam na test 4 aku bo mam tak w kamperze ;-) solary mam po skosie podłączone mostki mam z przewodu spawalniczego 50mm
@anbo872 жыл бұрын
Pozdrawiam 👊
@zbyz632 жыл бұрын
Jeśli ograniczysz do minimum rezystancje wszystkich połączeń to wydaje mi się, że możesz spokojnie mieć w dupie gdzie podłączasz obciążenie. Oczywiście jeśli nie pobierasz jakiejś gigantycznej mocy z tych Aku. Mam na myśli np. długotrwałe obciążeniem prądami powyżej 100A. Dobrze oczyścić połączenia (do gołego metalu), mocno podokręcać, pokryć połączenia np. wazelina techniczną bezkwasową lub podobnym środkiem ochronnym i tyle. 1m przewodu miedzianego 50mm² ma 0,000336 ohm. Przepływ prądu 100A spowoduje spadek napięcia na tym przewodzie 0,0336V (33,6mV).
@Master-vh5gg2 жыл бұрын
Nie przyszło mi do głowy że to robi różnicę. Super film. Zapamietam. 👍
@zbyz632 жыл бұрын
Bo w 99% przypadków nie robi. Chyba, że mówimy o naprawdę duuużych prądach... Powiedzmy... 100 lub więcej amperów. A i tak wpływ rezystancji przewodów byłby pomijalny - o wiele większy wpływ mają rezystancje połączeń. Takie łączenie ma sens np. w wózkach widłowych, gdzie występują b. duże prądy pobierane z baterii akumulatorów.
@konradk7602 жыл бұрын
Szanuję i sybskrybuję już długo Wasz kanał, bo podajecie wiele cennych informacji więc proszę nie publikujcie takich dezinformacji. Wystarczy podstawowa znajomość praw Ohma i Kirchhoffa, żeby stwierdzić, że to nie działa tak jak opisujecie w filmie. Nie może być tak, że mostki i połączenie z zaciskami akumulatora są super jakości i jednocześnie zachodzą takie zjawiska podczas ładowania. Tak się dzieje wtedy, gdy rezystancje występujące na połączeniach i mostkach powodują znaczne spadki napięcia na tych połączeniach i wtedy podłączenie "po przekątnej" ma za zadanie skompensować te spadki, pod warunkiem, że rezystancje będą jednakowe dla połączeń bieguna dodatniego i ujemnego. Z zasady połączenie równoległe ma zapewnić jednakowe napięcie na obu akumulatorach. Mam propozycję: proszę zmierzyć metodą techniczną rezystancję biegun-mostek-biegun. Odłączamy tylko jeden biegun tylko jednego akumulatora. Podłączamy ładowarkę poprzez amperomierz (cęgowe amperomierze mierzące prąd stały mają tu za duży błąd) i mierzymy miliwoltomierzem napięcie pomiędzy biegunem jednego akumulatora i drugiego akumulatora, ale dotykamy bezpośrednio zacisków akumulatora - nie śrub, ani zaprasowanych na mostku oczek. Potem dzielimy napięcie przez prąd i wychodzi nam wynik - rezystancja połączenia pomiędzy biegunami akumulatora. Proszę zrobić test, pokazać wyniki i uświadomić widzom jakie znaczenie ma prawidłowe połączenie. I na koniec: proszę zrobić test ładowania i rozładowania podłączając ładowarkę/rozładowywarkę nie do śrub tylko tak jak jest w łodziach/kamperach - poprzez przykręcone przewody z oczkami. Pozdrawiam!
@pepsikpepsik21412 жыл бұрын
Popieram
@miker79522 жыл бұрын
Zgadzam się ale chyba obojętnie jakie mostki by nie zastosować to prędzej będziesz ładować akumulator 1 , w tym teście wyszło 10% i ja się nie dziwię , przy takim podłączeniu, to nie jest duża strata ale zamykajac obwód po przekątnej zawsze będzie lepiej i to też wychodzi z praw które opisałeś
@konradk7602 жыл бұрын
@@miker7952 Albo akumulatory się "rozruszały" i po prostu za drugim ładowaniem wyszło lepiej albo mostki tragicznej jakości, bo przy ładowaniu prądem 0.1C przy dobrych połączeniach spadki napięcia są pomijalne i nie wpływają w taki sposób na końcowy stopień naładowania akumulatorów. Raczej obstawiam to pierwsze.
@miker79522 жыл бұрын
@@konradk760 ale tu nie chodzi o spadki napięcia tylko natężenia ....
@miker79522 жыл бұрын
@@konradk760 w każdym bądź razie to co Robert tu pokazał to jest druga klasa jakiegokolwiek technikum o profilu elektrotechnicznym ....
@dariuszsz56392 жыл бұрын
Autor tworzy swoje teorie. Proponuję zmienić ładowanie po drugiej przekątnej, wtedy wyjdzie ile tak naprawdę jest " cukru w cukrze"
@piotrsch19762 жыл бұрын
Obstawiam, że nowe akumulatory dopiero się formują i pierwsze cykle pokazują wzrost pojemności tych akumulatorów. Co do połączeń może gdzieś na długich odcinkach i starych zapyziałych kablach z zaśniedziałymi końcówkami coś tam by można dostrzec, ale tutaj.... nie sądzę. Mały błąd wynikający ze spadku napięcia na przewodach staje się jeszcze mniejszy pod koniec ładowania, gdy prąd spada do wartości poniżej 1A staje się pomijalny i bez znaczenia.
@zegarek8405252 жыл бұрын
ta zasada ładowania i odbioru prądu pierwszy z ostatnim tyczy się połączenia szeregowego, przy równoległym nie ma to znaczenia... nawet jeśli wziąć pod uwagę "słabe mostki", ten ładowany przez chwilę tylko delikatnie może mieć wyższe napięcie które odda temu drugiemu w postaci ładunku po zaprzestaniu ładowania... dodam jeszcze, że jeśli komuś "rozjechały" się akumulatory w ciężarówce z jakiegoś powodu, np. podpięta elektronika błędnie pod 1 gdyż nie chciało dołożyć się na przetwornicę, lub nie zamieniał miejscami co jakiś czas a ładował tylko szeregowo 24v... to jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na demontaż tych aku, gdyż samochód być może trzeba będzie użyć w każdej chwili, to można zdemontować osłonę, wziąć 2 ładowarki/prostowniki na 12v i podpiąć je osobno pod akumulatory, ten naładowany ładowanie szybko zakończy się, ten rozładowany będzie ładował się... niektórzy montują w ciężarówkach ładowarki buforowe 2 * 12V, można też sobie gdzieś zamontować złącza jakieś lepsze np. wysoko prądowe osobno na akumulatory hermetyczne i co jakiś czas podpinać 2 * 12v (ja polecam buforowe 13.6 do 14.4v, nie będą "gotowały" elektrolitu, nie trzeba pilnować)...
@rafirafal2 жыл бұрын
Jakiego mikrofonu uzywasz do nagrywania odcinkow?
@grzegorzmroz89042 жыл бұрын
Dzięki za tak pouczajacy temat który mnie męczył oddawna!
@agnieszkalis96182 жыл бұрын
jakie wnioski ? nie wszystko co jest w necie musi byc prawdą .
@paweisyn74462 жыл бұрын
Cześć Robert. Dobrze wiedzieć,że "od dziecka" dobrze do ładowania podłączałem. Może trochę kicha,bo zawsze na szybko i na kablach rozruchowych łączę... P.S. Są może klemy z tulejkami do zaprasowania na 50mm² ???
@Rob-Sam2 жыл бұрын
Super odcinek jak zawsze. 👍 PS Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki... 150. 😉
@jacek29292 жыл бұрын
Weź skasuj ten film bo jest z błędem logicznym.
@Li-brus2 жыл бұрын
Po tym filmiku zastanawiam się, jak ja obroniłem swój dyplom ?
@marekrema4566 Жыл бұрын
Jak dla mnie film bardzo przydatny. Mam pytanie czy w taki sam sposób należy połączyć dwa akumulatory AGM po 100 ah do ładowania w systemie fotowoltaicznym i ewentualnie czy przetwornicę należy podłączyć do pozostałych wolnych słupków w takim zestawie?
@kenarf33322 жыл бұрын
Po tym filmie jakoś wszystko czego uczyłem się w szkole i dalej w pracy jakiś tym jednym filmem nie ma jyz sensu. Nagle prawo kircchoffa i ohma nie mają jyz prawa istnieć 🤔🤔🤔
@agnieszkalis96182 жыл бұрын
osoby nagrywajace ten film musza wiedziec co to jest ten kirchhoff i ohm
@kamil0042 жыл бұрын
Pozwole sobie dodac 5groszy ;) Biorac pod uwage powyzszy zestaw (mocny przewod, czyste oczka, dobre polaczenia) nie powinno miec to zadnego znaczenia jak podlacze ladowanie z uwagi na to iz przy niskim pradzie pod koniec ladowania akumulatory i tak sie naladuja poprawnie oraz wyrownaja swoje potencjaly, napiecia itp. Mysle ze warto by bylo wykonac identyczny test kilka razy, czy akumulatory zawsze naladuja sie tak samo, moze zwyczajnie byl to przypadek ze naldowaly sie „lepiej” przy innym podlaczeniu ladowarki. W przypadku rozladowania duzym pradem tez wiekszego znaczenia nie powinno miec (mam na mysli prad typu 10-30A) W przypadku terminacji ladowania duzym pradem mogly by byc delikatne rozbieznosci spowodowane spadkiem napiecia na przewodach. Co tez defakto przy czystych polaczeniach mozna pominac bo zapewne byly by to marginalne roznice. Natomiast sprawa wyglada inaczej jesli instalcja nie jest zbyt czysta a przewody roznej grubosci itp. Jesli chodzi o podlaczenie po skosie, mamy swego rodzaju jakby polaczenie szeregowe, mam tu na mysli przewody mostkow. Ladujac czy rozladowujac w ten sposob, poniekad niwelujemy spadki napiec, zabrudzenie oczek, itp itd. Czyli nawet jesli bedzie cos zle w instalcji, na polaczeniach mostkow to akumulatory rozladuja sie wzglednie podobnie (jesli maja taka sama sprawnosc i pojemnosc) Chyba tyle co chcialem przekazac ;) Pozdrawiam
@adamkepinski2 жыл бұрын
Panie Robercie, a co w przypadku np. 10 AGMów połączonych równolegle? Ciągle można robić sznureczek i ładować na skos, czy w grę wchodzą już tylko miedziane bus-bary?
@HeniekBmw2 жыл бұрын
Bardzo dobra robota 👍
@aztekiumbot51897 ай бұрын
Nie wydaje mi się, żeby przy tak grubych przewodach łączących akumulatory, sposób podłączenia miał jakikolwiek wpływ na ładowanie, zwłaszcza, że kable prostownika są cieniutkie.
@Atetus942 жыл бұрын
Fajny test 👍🙂
@jerzyjerzy47162 жыл бұрын
Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o prądach zwarciowych (wynoszących w dobrych akumulatorach dziesiątki tysiecy amper ) nie powinien być kuszony zabawami z łączeniem akumulatorów Przy bateriach stacyjnych o napięci 48 v i pojemnościach w okolicach 4000 Ah każda- połączenie ich równolegle (oczywiście po wyrównaniu ich napięć co do dziesiątych części wolta) wiązało się z ryzykiem wybuchu najsłabszego ogniwa Pomieszczenia w większych obiektach mają powierzchnię kilkuset metrów kwadratowych powierzchni i zawierają po cztery baterie 48 V i pojemności każda ok 4000 Ah (jedno ogniwo 2 V waży kilkadziesiąt kilogramów)
@ŁukaszDuda-i2f Жыл бұрын
Czasem oglądam ten kanał, mają fajną aparaturę. Szkoda tylko że często bzdury opowiadają. Łączenie ze sobą akumulatorów nie powoduje zmiany pojemności całej baterii. Łącząc równoległe dwa aku o pojemności 100Ah otrzymujemy baterię aku o pojemności dalej 100Ah ale większej wydajności prądowej.
@ryszardkalicki30442 жыл бұрын
Dziękuję za cenne rady , przy równoległym połączeniu 2 akumulatorów , ładowanie powinno odbywać się przez plus jednego , a minus drugiego tak jak było na filmie , czy w identyczny sposób powinny być podłączone solary i czy w ten sam sposób powinno podłączyć się przetwornicę ? Pozdrawiam
@darioking31332 жыл бұрын
Dokładnie tak. Dwa akumulatory spięte równolegle 12v i z jednego minusa i drugi plus po przeciwnych stronach podłączasz kontroler od solarów i przetwornice na 220v. Jeśli masz panele słoneczne to jest wskazana by dwa akumulatory były jak najbardziej równe. To znaczy ten sam producent, rok i w miarę równo zużyte. Takie dwa lądując i rozładowując powodują że oba się starzeją w miarę razem.
@lukeduke93042 жыл бұрын
👍
@rafalo2323 Жыл бұрын
dzieki, pytanie laika: czy po podłączeniu równoległbym trzeba obowiązkowo naładować ponownie zestaw? czy to jest ok jeśli na maks naładować oddzielnie akumulatory przed ich połączeniem??? dzięki za pomoc
@krisd42192 жыл бұрын
Proponuję zmierzyć prąd płynący w trakcie lądowania na mostkach... 👀
@SteelRat762 жыл бұрын
Hm, od lat mam wpojone, że akumulatorów nie łączymy równolegle, tylko szeregowo. Ale może to zboczenie przez UPS? Nieszczególnie mam ochotę testować pakiet 10 x 12V9Ah, ale kusi takie 90Ah, podtrzymanie by było konkretne... Aczkolwiek, przy takich samych akumulatorach, nic złego stać się nie powinno. Co innego, gdy jeden będzie walnięty.
@forpit31202 жыл бұрын
Noo nie wiedziałem dzięki
@miker79522 жыл бұрын
Właśnie się zastanawiam nad trochę krótszymi mostkami te co mam od ciebie są chyba 50cm, mógłbym dać krótsze a te wykorzystać do przetwornicy :)
@DamianChmielewski-vg5ft Жыл бұрын
Witam serdecznie, czy ładowanie po przez moduł solarny też można tak podłączyć?
@oddwor2 жыл бұрын
No to zrób odwrotny eksperyment - najpierw podłącz dobrze a potem źle i zobaczymy co wyjdzie :)
@gustavklimt23902 жыл бұрын
Witam! Posiadam dwa kumulatory Europower EPS 65Ah 12V.... Mają służyć jako zasilanie do silnika elektrycznego na łódce. Czy do połączenia takiego jak na Pańskim filmie dobre będą kable z allegro o zastosowaniu oraz parametrach które Pan wymienia w filmie??? Jaką Intel. Ładowarkę-prostownik Pan poleci???
@AaaBbb-hs2di2 жыл бұрын
To po tym materiale wiadomo dlaczego w starszych Samochodach Star rozruch 12/24 V był problem z doładowywaniem przez alternator akumulatorów
@AaaBbb-hs2di2 жыл бұрын
@@gracjanstanosky9698 słabe styki i przewodność prądu gorsza
@AaaBbb-hs2di2 жыл бұрын
@@gracjanstanosky9698 jak wszystkie rozumy pozjadałeś to sam poszukaj
@AaaBbb-hs2di2 жыл бұрын
@@gracjanstanosky9698 napisałem ci już słabe styki , była różnica w stanie naładowania obydwu akumulatorów a ty dążysz że alternator słaby kiedyś tylko w nocy używano świateł dziś przepisy się zmieniły może i dziś nie na czasie konsyrukcja
@AaaBbb-hs2di2 жыл бұрын
@@gracjanstanosky9698 to pisz co ? Jak wiesz i podziel się że światem Orzechów nie stawiaj :-)
@bilibili96fso62 жыл бұрын
Może kiedyś odcinek o płynie regeneracyjnym do baterii trakcyjnych.
@Razdwatrzybabajagapatrzy2 жыл бұрын
Kłania się pan Kirchoff i jego prawa bo każdy liliom jest istotny
@bogdanwieczorek3 ай бұрын
Panie Mazurek moze znajdzie Pan chwile czas u odpowie na pytanie! ----- Czesc.czy mozna podłączyc do aku 125 ah zel aku 55ah zel .Akumulator 125ah jest ładowany tylko panelem 245v i zasila mi tylko lodowke swiatło led oraz gniazda usb .Pozdrawiam
@1001gregor10 ай бұрын
Hej. Czy można doładowywać akumulator hotelowy w czasie jazdy poprzez gniazdo zapalniczki?
@arekposmyk2 жыл бұрын
Super odcinek, i pytanie czy można tak połączyć dwa "różne" akumulatory jeden AGM a drugi Żelowy (GEL) ładowane z jednej ładowarki ?
@jargon8578 Жыл бұрын
Też tak chcę zrobić
@MrX-yg7rz Жыл бұрын
Ok a ja mam inne pytanie... *Kazdy z akumulatorow zelowych moze byc ladowany pradem max 5A... *Podajemy prad ladowania 10A I teraz tak: W pierwszym przypadku rozbija sie na 2x5A, czyli oba akumulatory sa jakby ladowane pradem 5A i w drugim przypadku tak samo czy moze w pierwszym przypadku prad 10A idzie pelna mocs na pierwszy akumulator( ladowany jakby pelnym pradem wejscia) i na drugi tylko czesc ? A w przypadku drugim czy podajac prad ladowania 10A na zaciski oba akumulatory sa ladowane jako calosc pradem 10A, gdzie moga byc max pradem 5A? Nie dpowoduje to ich uszkodzenia w zwiazku z za duzym pradem ladowania?
@smyndrok11972 жыл бұрын
Witam! Zrobilby Pan kiedys odcinek jaki wplyw ma urzywanie 24V 300W (obciazinej tak cos kolo 70W) przetwornicy 230 V na duze akymlatory w ciezarowce?