Рет қаралды 16,322
В края на миналата година стана ясно, че само три българчета са проявили желание и са се записали за часовете по български език в американските гимназии в Чикаго. Българският консул в Чикаго Иван Анчев казва - “Бях много въодушевен, когато през юни постигнахме окончателна договорка, че в техните гимназии от учебната 2019/2020 г. ще започне да бъде изучаван български език наравно с немски, френски, китайски, иврит.
Това ми се стори като сбъдната мечта, която можахме да осъществим, но ударихме на камък”, казва г-н Анчев.
Българската общност в района не е отговорила по начина, по който генералният консул е очаквал. До момента са се записали само три деца - две момичета и едно момче. за сравнение - в Чикаго живеят около 150 000 българи, а броят на учениците сред тях е между 20 000 и 30 000.
Програмата е достъпна в общо осем гимназии. По план българският ще бъде изучаван пет дни в седмицата - по 1 учебен час на ден. Родният език ще бъде преподаван от български учител, който трябва да има педагогически сертификат за щата Илинойс. Децата, които владеят български език и успешно положат изпит, накрая на гимназията получават печат за двуезичност в дипломата (Seal of biliteracy). Той дава предимство при кандидатстване в американски колежи и за работа.
Нищо от това обаче няма да се случи. Аз няма да си позволя да критикувам българските емигранти в САЩ - фактите говорят повече от необходимото. Вместо това обаче ще ви покажа примери за това как старата българска емиграция в САЩ, създадена между двете световни войни, пази българското си име и език, с цената на всичко, при противодействие не само от страна на САЩ, но и от страна на, забележете, България!
А изводите, както винаги, ще ги оставя на вас.
#България #САЩ #българивСАЩ