Ktoś to pewno chce napisać, więc zepsuje mu zabawę - nocny historyk. Bo cały dzień próbuje zarobić na życie, wieczorem montuje, a w nocy renderuje i uploaduje.
@januszswiech-azjazpasja7 жыл бұрын
Irytujący a zrobiłbyś odcinek o Wyposażeniu Japońskiego żołnierza z czasów II WŚ. P.S Zajrzyj na mój kanał.
@PaterNosterr57 жыл бұрын
IrytujacyHistoryk I za to Cię cenimy, i podziwiamy ;)
@rafalz11597 жыл бұрын
w nocy +5 do wczucia się w klimat
@historyczneklocki76227 жыл бұрын
Biedny kotek 0:37 Taki poirytowany tematem a nie ma puszki
@MichalT7 жыл бұрын
Mistrzu ostatnio na kanale "Aleksander Dwurogi" tytułowy z tego kanału Pan Aleksander przedstawiał sprawy i funkcjonujący Dżezail czyli Afgański Muszkiet oryginalny XIX wieczny który sobie kupił od kolekcjonera starej broni. Zobacz sobie niezłe cudo z tej broni. Trochę podobny do tego Arkebuza o którym tu w filmie wspominasz.
@Sergiusz15517 жыл бұрын
Do czasu wynalezienia strzemion, czyli do Doskonałego Średniowiecza, na polach bitew królowała ciężka piechota. Jazda pełniła rolę zwiadowczą, pościgową, kurierska oraz była symbolem statusu (głównie szlachta). Dopiero Filip macedoński, zamordowany przez syna Alexandra, nakazał tworzenie klina z konnicy, w celu osiągnięcia jako takiej siły przełamującej. Nakazał to zrobić zanim syn go zamordował:), podkreślam, żeby nikt się nie czepiał. Jazda chroniła przed oskrzydleniem, ale głównie dając czas piechocie na przeformowanie; chyba że łucznicy na koniach, Krasus stracił całą armię przez konnych ciężkozbrojnych łuczników, nie miał jak ich gonić piechotą, a jego konnica to byli lekkozbrojni. Polecam Kanał Historia Civilis, koleś świetnie referuje.
@Gruszkin00007 жыл бұрын
Odkąd odkryłem kanał obejrzałem nawet filmy o tematyce, która mnie nie interesowała. Opowiadasz w bardzo ciekawy, interesujący sposób. P.S Zajebisty, grubaśny kot. Pozdrawiam
@batteringram43767 жыл бұрын
Grube kotki są jeszcze bardziej mięciutkie i słodkie.
@mrkacper37034 жыл бұрын
@Jakub Strzelczyk lplaus dwaaała
@szymonolszewski98407 жыл бұрын
W czasach panowania muszkietów znano już gwintowane lufy. Nie stosowano ich w broni wojskowej bo: 1. Liczyła się nie tylko celność ale wspomniana wielokrotnie siła ognia, czyli szybkostrzelność. Gładką lufę ładuje się szybciej. 2. Gwintowana broń szybciej się brudzi. 3. Koszt produkcji. 4. Nieśmiertelny wojskowy "beton" W czasie wojny secesyjnej zaczęto na potęgę stosować karabiny z lufą gwintowaną dzięki wynalezieniu i wprowadzeniu do użycia pocisku minie który pozwalał na szybkie ładowanie broni pomimo gwintowanej lufy i eliminował większość wcześniejszych problemów. @IrytującyHistoryk Cieszę się ze wspomniałeś o konkursie na "kto ma dłuższego" w czasie IWŚ. Co do przekrojów, bagnety o przekroju 3 lub 4 ściennym miały jesczcze jedną cechę. Taką ranę cholernie ciężko zaszyć i bardzo źle się goi.
@gutkowskirafal6 жыл бұрын
Kawaleria zostala krolowa pola bitwy w momencie wynalezienia wysokiego siodla w sredniowieczu....do tego momentu krolowa byla piechota ciezka...a tak poza tym to milo sie slucha
@Kolino127 жыл бұрын
Do arkebuzów nie używano forkietów, czy berdyszy, tylko do muszkietów (bo były ciężkie jak cholera i nie dało się inaczej wycelować).
@michahunicz17417 жыл бұрын
Dawid Chmieleski TYLKO muszkietów lontowych i kołowych.
@miceliusbeverus64477 жыл бұрын
Bardzo fajne, acz uproszczeń dużo. Np. w epoce prochowej (nawet podczas wojny secesyjnej) bardzo często obserwowano, że dałoby radę dojść na bagnety, ale większość żołnierzy się tego bała i woleli długo strzelać do sobie z paru metrów... Za to kto w końcu ruszył do szarży, zwykle wygrywał... No i ataki banzai, jak już ktoś słusznie wspomniał - ostatecznie nie najlepszy pomysł, ale dużo Amerykanów posłały do piachu, i u wielu więcej wywołały trwały uraz psychiczny... Pominę wielkie uproszczenia nt starożytności. Nota bene, najbardziej podstawowe zasady taktyki; dotyczące komasacji sił na kierunku przełamania, zmieniły się niewiele. O ile mi wiadomo, w szkołach wojskowych wciąż uczą o manewrze Hannibala pod Kannami - i był on stosowany podczas II Wojny... Pozdrawiam.
@hubertsenczyszyn3167 жыл бұрын
Mi brakuje wspomnienia o polskim wrześniu kiedy to bagnet na polskich mauserach robił kapitalną robotę i wygrał nie jedną potyczkę w sposób co najmniej spektakularny. Sama jedyna 11. Karpacka DP miała w swoim dorobku m. in. szarżę pod Krzywczą, Łętowiną czy "Sądową Wisznią".
@Elcathar7 жыл бұрын
Arkebuz nie ważył 35 kg tylko co najwyżej 3,5 kg i nie używano do niego forkietu, który był używany do dłuższego i cięższego muszkietu ( kaliber zwykle koło 20mm u arkebuzów był mniejszy) który pojawił się początkowo jako cięższa odmiana arkebuza, gdzieś tak na początku XVI wieku. Te muszkiety miały praktycznie tylko zamki lontowe ( w arkebuzach stosowano też kołowe, ponieważ ta broń była też używana przez formacje konne i wartowników) i nie używano do nich bagnetów. Tak naprawdę bagnety powszechnie zaczęto stosować chyba dopiero w XVIII w. przy broni długiej z zamkiem skałkowych. I tu pojawia się problem terminologiczny, bo o ile anglosasi mianem muszkietu zwykli nazywać wszystko co jest ładowane prochem czarnym i nie jest ani pistoletem ani arkebuzem ani karabinkiem i ma gładką lufę, tak u nas XVIII wieczne skałkówki nazywany się karabinami dla odróżnienia od tych 20 mm, wymagających forkietu behemotów z poprzedniego stulecia.
@IrytujacyHistoryk7 жыл бұрын
To już jest frustrujące. Cytuje sam siebie "z wyposażeniem i forkietem" - mowa o całym sprzęcie plus broni. Jak niby ten biedak miał jeszcze nosić pikę, pałasz, tarczę i resztę sprzętu?
@lamamituns18704 жыл бұрын
Żeby muszkiet wraz z forkietem i oporządzeniem ważył ponad 30 kg, muszkieter musiałby nosić ze sobą 20 kg beczkę prochu na plecach. A nie nosił.... No chyba, że do wagi muszkietu dodamy wagę zbroi konnego arkebuzera, to wtedy by się z grubsza zgadzało ;) Jakby co, zapraszamy na jakąkolwiek dobrą XVII wieczną inscenizację,gdzie można podejść do oddziału muszkieterami ego, porozmawiać, popróbować, po strzelać... Aha, forkiet nie był ołowiany ani nawet z litego żelaza ;)
@ognistykrlik7 жыл бұрын
14:17 "tracąc tylko 17 zabitych" -Irytujący historyk 25 września 2017r
@spectrum18044 жыл бұрын
Stracili bo murzyny padlinożercy
@jacekubian42117 жыл бұрын
Co się tyczy II wojny światowej to warto wspomnieć, że polska piechota była szkolona w walce na bagnety, natomiast Niemcy pominęli ten element. W materiale pojawiła się scena z filmu "Aleksander", godny podkreślenia jest fakt, że armia macedońska używała o wiele dłuższych włóczni niż reszta Hellady o nazwie "sarissa", występowały one w dwóch "rozmiarach", dłuższe dla piechoty i krótsze dla jazdy.
@jacekorkan88016 жыл бұрын
Edukacyjne te flaszki w tle.... ;)
@roofix53 жыл бұрын
Pomyliłeś arkebuz z muszkietem. Ten pierwszy ważył raptem kilka kg, był mniejszy i dlatego popularny choćby w kawalerii. Podstawowa broń np. w polskiej dragonii. Nie wyparł muszkietów, bo był bardziej skomplikowaną konstrukcją, a muszkiet (choć cięższy) pozostawał łatwiejszy w obsłudze oraz produkcji.
@mateuszlogan56477 жыл бұрын
Ten uczuć kiedy zastanawiając się kiedy pojawi się nowy film wracasz do poprzednio już obejrzanych i nagle pojawia się powiadomienie, że właśnie został dodany nowy materiał, Irytujący Ty to potrafisz wyczuć moment :D
@ma-rz9rd7 жыл бұрын
kawaleria wcale nie jest taka stara, zwłaszcza w terenach odległych od stepu. Rozwinę: niegdyś, gdy obecne potężne konie gorącokrwiste nie były tak popularne i wszędobylskie ,metodą walki prestiżowych szlachciców było wejście na rydwan i na nim przemieszcanie się pomiędzy bitwami. Najdłużej ten styl walki przetrwał w Brytanii- do przybycia Rzymian. Falanga grecka natomiast nie była wcale metodą walki dedykowaną przeciw kawalerii. Świetnie sprawdzała się przeciwko piechocie oraz łucznikom (nachylone piki rozbijały nadlatujące strzały).
@dariusz.domanski7 жыл бұрын
Było o hełmach, o bagnetach, może parę słów o maskach przeciwgazowych?
@viper60224 жыл бұрын
Dobry pomysł
@korronnyswirus21383 жыл бұрын
tak chcemy o maskach!
@DotepenecPL7 жыл бұрын
Ciekawe. Nie wiedziałem, że bagnety na dobrą sprawę wykoncypowali myśliwi. Taka uwaga: tzw. szarża Picketta raczej nie miała być atakiem na bagnety, tylko standardowym atakiem tamtej wojny - podejściem na bliską odległość i ostrzałem. A że przeciwnik był częściowo ukryty, pole ostrzału miał niezłe, artyleria miała używane, to i skończyła się tak, a nie inaczej. Choć rzeczywiście doszło również do walki wręcz, również na pięści, z udziałem 69 Pułku z Pensylwanii. Natomiast w trakcie tej akurat bitwy miał miejsce jeden z nielicznych udanych ataków na bagnety w trakcie wojny secesyjnej, w wykonaniu 20 Pułku z Maine, na Little Round Top.
@technoviking51307 жыл бұрын
Każdy geniusz Zła ma kota ;P
@Daimon-X7 жыл бұрын
Doktor Zło^^
@janczaplinski6587 жыл бұрын
Daimon X zuo
@koziol1616 жыл бұрын
A może to kot ma geniusza zła :P
@jankowalski62826 жыл бұрын
Czy masz na myśli Jarosława Kaczyńskiego?
@monetymojapasja.38844 жыл бұрын
Odwrotnie koty mają krzewiciele dobra.
@theggman1112 жыл бұрын
Małe sprostowanie. W starożytności prym wiodła ciężką piechota, a nie konnica. Dopiero pod koniec starożytności zauważono jak można pokonać osławione w tedy legiony rzymskie właśnie dzięki ciężkiej jeździe. Dodatkowo arkebuz nie ważył aż tyle i w między czasie stosowano tez muszkiety. Arkebuz jest lżejszy, krótszy i ma zamek kołowy. Muszkiet jest cięższy, dłuższy i ma zamek lontowy i właśnie przez to trzeba do niego stosować forkietu albo zamiast tego berdysza. To co używali Brytyjczycy kiedy tak obok siebie ładnie szli to nie był już muszkiet ale karabin skałkowy, czyli bardziej smukła, celniejsza i nowocześniejsza konstrukcja z zamkiem (jak sama nazwa wskazuje) skałkowym.
@tomula3747 жыл бұрын
Super ciekawie opowiadasz.doskonaly styl przekazu.rob tak dalej.pozdrawiam tomek.
@mr.magicalarteq-pl13607 жыл бұрын
Boże jak ja to uwielbiam
@luk11c47 жыл бұрын
Paweł, nie bądź taki przeintelektualizowany. Każdy gimbus daje swojemu ulubionemu kanałowi o majnkrafcie like'a w ciemno, więc nie miej się za jakiegoś wybitnego smakosza jutubowych treści. Poza tym lajki dane przed obejrzeniem połowy filmu nie są zaliczane od razu, więc osłabiasz rating filmu w pozycjonowaniu - gratulacje za ignorancje.
@puszmik3 жыл бұрын
@@luk11c4 uważa na korona wirusa
@paszkinek5 ай бұрын
Kto oglada w 2024?
@AraczU7 жыл бұрын
Bagnet żyje raczej jako narzędzie, niż symbol. No i w tragicznej sytuacji, lepiej go mieć, niż nie mieć. Nie mam na myśli samobójczych szarż, ale jak na misji pokojowej jesteś sam na sam z arabem w zamkniętym pomieszczeniu i się wypstrykacie z amunicji, bez czasu na przeładowanie, to przeżyje ten, kto się będzie lepiej bił. A jak wszyscy wiemy, bagnet to przynajmniej +50 do walki wręcz.
@marcinekfrog7 жыл бұрын
Sławetna scena z filmu Byliśmy żołnierzami atak poza tym to widok ostrego kawałka stali lepiej działa na wyobraźnię niż jakaś tam kulka ukryta w lufie
@smilodonszkodzi91872 жыл бұрын
Uwielbiam bagnety zwłaszcza te długie
@jakubtur11427 жыл бұрын
Powinieneś prowadzić warsztaty dla nauczycieli historii pt. "Jak opowiadać tak, żeby Cię słuchali" 💪
@diotwirbombom25505 жыл бұрын
Lepiej jednak by było zacząć wstęp od epoki nowożytnej i samego wprowadzenia bagnetu. Wkradło się nieco niepotrzebnych uogólnień i błędów w nazewnictwie. Pika to dość późna broń (lepiej mówić włócznia bo sama pika z niej się wywodzi i pojawia się dopiero w późnym średniowieczu- macedońska sarissa piką nie była gdyż miała pewne istotne różnice konstrukcyjne) , a starożytność to nie tylko falangi i hoplici. Kawaleria zaś wtedy zdecydowanie nie królowała. Miała nieco większe znaczenie za Aleksandra czy na wschodzie ale aż do późnego antyku to piechota była podstawą. Arkebuz zaś nie wymagał forkietu. Wymagał go natomiast cięższy i posiadający większą siłę rażenia muszkiet lontowy, który go zresztą zastąpił.
@prefadom5 жыл бұрын
Takie małe ciałko i taka wielka głowa :) Nic dziwnego, że mądra.
@zako167 жыл бұрын
nie no ojciec, bagnet to ponadczasowa broń ostatni znany mi przypadek skutecznego użycia przypada na 2004r i weźmy sytuację typu oblężenie miasta ciemna piwnica i 3 naboje to chyba lepiej użyć bagnetu :D sam mam niemca Durkopp S/238 nr.ser. 129. Radomiaka z oddzielnej produkcji majowej bez odbioru i nr seryjnego po konsultacji z specjalistą z muzeum WP od broni białej doprowadziłem go do stanu fabrycznego, do tego tulejowy wz 1777 związany z Lubelszczyzną i powstaniami 3 bagnety 3 historie
@michahunicz17417 жыл бұрын
dArtagnan Zax Zwróć uwagę na to, że masz drony rozpoznawcze, noktowizję itp. Ale np. bagnet na karabinie wzmacnia morale wśród swoich i osłabia wroga.
@anghell897 жыл бұрын
Ostatnie użycie bagnetu, o którym czytałem, przypada na 2011 rok, oczywiście zrobili to, jak i wspomnianą przez Ciebie szarżę, Brytole (i nie, nie jest to pejoratywne, jestem brytofilem). Któryś z komentarzy niżej też o tym wspomina.
@michahunicz17417 жыл бұрын
Stracharium Dochodzi wciąż do sporadycznych szarż, głównie w sytuacji zasadzki na konwój, Talibowie często uciekają bez walki na sam widok bagnetów.
@anghell897 жыл бұрын
Wcale im się nie dziwię, nie wiem, jak Ty, mój imienniku, ale ja, nawet jakbym przeżył sprint kilkunastu chłopa z okrzykiem "Charge!", to na pewno portki miałbym do prania i to pewnie wielokrotnego.
@michahunicz17417 жыл бұрын
Stracharium Ogólnie jest to potężna broń psychologiczna i sam fakt wykorzystania takiej broni na współczesnym polu bitwy wywołuje szok i niedowierzanie.
@Koniu787 жыл бұрын
Bardzo dobry filmik. Dzięki za toją ciężką pracę.
@NikodemChannelYouTube3 жыл бұрын
Dziękuję - jak zawsze znakomity materiał :) Powodzenia w dalszej działalności! Wszystkiego dobrego Kochani :)
@drunkenghoul7 жыл бұрын
To już chyba standard że każdy odcinek się dobrze ogląda ;)
@konrad58177 жыл бұрын
Może coś o kartaczownicy gatlinga?
@MrPiotrek9407 жыл бұрын
Ciekawy odcinek, acz powiem szczerzę będąc na wojnie lepiej mieć bagnet niż nie, choćby ze względu na element psychologiczny, oglądając ten odcinek przypomniało mi o tym jak kilka lat temu 32 szkockich (o ile dobrze pamiętam) żołnierzy było ostrzeliwanych przez około 150 Afgańskich talibów przez 1,5h, gdy po tym czasie amunicja im się skończyła, wiedząc że wsparcie nadejdzie najszybciej dopiero za 30 minut, Szkocki dowódca wydał rozkaz bagnet na broń, wtem cały odział skoczył w ten sposób uzbrojony na pozycje talibów i jak się owa akcja skończyła? Mianowicie jeden szkot został tylko ranny, żadnych ofiar śmiertelnych po szkockiej stronie, gdyż talibowie którym wmawiane było że biali to tchórze widząc nacierającą armie z bagnetami uciekli, więc bagnet zawsze na tak, pozdro
@buckplug24235 жыл бұрын
Powiedziałbym, że jeszcze podczas IIWŚ bagnet miał duże znaczenie - tylko był używany kompletnie inaczej. Większość żołnierzy latała z kb - u Niemców 10 ludzi z 12-osobowej drużyny. Ów bronia była świetna przy strzelaniu statycznym, celna i potężna, lecz jej mała siła ognia i duży rozmiar nie pozwalał na jej efektywne użycie na krótkich dystansach. Dlatego niemieckie Gruppe pod koniec ataku na pozycję wroga PRZEDE WSZYSTKIM używali granatów zaczepnych po czym atakowali szybko, agresywnie i niereguralnie bagnetami. Bo akurat na 3 metrach lepiej mieć bagnet niż 1 kulę.
@TomaszGontarzVlogHistoryczny5 жыл бұрын
Bagnety o kształcie jataganu występowały już na parę dobrych lat przed wojną Francuzko-Pruską. Pierwszym bagnetem jataganowym o ile się nie mylę był francuski wzór 1842. Było wtedy założenie że bagnet ma żołnierzowi zastąpić tasak czy pół-szablę, więc nie wiem czy można uznać to za ślepą uliczkę.
@kot-zp3ul7 жыл бұрын
Pojawienie się bagnetu na polu bitwy to wynik postępu w metalurgii i obniżenia masy karabinu/muszkietu. Wyobrażasz sobie szermierkę 20-kilowym arkebuzem? Już lepiej było użyć go jako maczugi. Dopiero kiedy masa broni spadła poniżej 10 kg szermierka stała się możliwa i zaczęto stosować bagnety. Materiał jak zwykle bardzo ciekawy. Pozdrawiam.
@romanhutnik98497 жыл бұрын
Człowiek, który ciekawie gada.
@monetymojapasja.38844 жыл бұрын
Śliczny kot😍. Temat też jest trafiony. Bagnety są pasjonujące.
@rafag.8677 жыл бұрын
Irytujaca jest ta pora dodania świetnego filmu. :)
@magosiap16194 жыл бұрын
Golf i kurtka z kołnierzem daje +5 do elegancji
@Domino6567 жыл бұрын
Kolejny świetny materiał, rób to co robisz dalej bo świetnie ci to wychodzi i nigdy nie przestawaj :D
@biniulutowy61467 жыл бұрын
Irytujacy dzieki za fajny material
@harrisross49817 жыл бұрын
Bagnet od Beryla i kałasza.
@mateuszjakowiuk96327 жыл бұрын
Kiedy chcesz odespać alko, ale historyk wrzucił film
@andrzejbodura13267 жыл бұрын
Nie zwróciłeś uwagi na znaczenie bagnetu jako środka obrony przed kawalerią, w tej roli był bardzo użyteczny nawet po przejściu na karabiny ładowane odtylcowo
@gamboldo13 жыл бұрын
Cały odcinek jest o tym
@Dzichader7 жыл бұрын
Bagnet w XX wieku służył przede wszystkim do dobijania rannych.
@macaw3857 жыл бұрын
robisz naprawdę fajne odcinki przyjemnie się ogląda
@gwiazdagwiezdnyposzukiwacz76073 жыл бұрын
Robisz super filmiki, nie przejmuj się kalafiorami którzy piszą nie przychylne komentarze , całkowita ignorancja Oglądam Twoje filmy od dawna, ale komentuje pierwszy raz, Uwielbiam broń białą, a bagnety tez zbieram , mam narazie tylko 11 plus drugie tyle w Polsce , ale cały czas poszukuje okazji zakupowych Pozdrawiam Cię serdecznie
@lukale31507 жыл бұрын
ekstra materiał! Czekam na więcej.
@kjpl65277 жыл бұрын
Jesteś świetny Uwielbiam twój kanał a tak w ogóle fajny odcinek :-)
@sebastianszczepaniak8086 жыл бұрын
Fajnego masz kota. Historia bagnetu :)
@jarekkociarz62607 жыл бұрын
Więcej o I wojnie światowej :)
@radek36527 жыл бұрын
Świetny materiał i pomysł na odcinek. proces szkolenia zołnieży np piechoty w np II WŚ
@batteringram43767 жыл бұрын
Kiciuś taktyczny ^^
@michalskrzypek75887 жыл бұрын
Po pierwsze - mam nadzieję, że szybko wrócisz do zdrowia :) Jak zawsze bardzo ciekawy i merytorycznie soczysty materiał, ale cały odcinek aż mnie skręcało z niecierpliwości kiedy opowiesz o współczesnych przypadkach ataków na bagnety, zwłaszcza z Iraku 2004r. Potem poczytałem komentarze i wychodzi, że mimo wszystko całkiem sporo było takich sytuacji po II wojnie. Może zrobiłbyś materiał właśnie o takich potyczkach - w czasach, kiedy walki na bagnety w zasadzie już być nie powinno. A odnośnie brytyjskiej szarży w Iraku - świetnie opisana akcja przez Biszopa: wydawnictwovesper.pl/blogbiszopa/2013/01/bagnet-na-bron/
@Lobo-02b7 жыл бұрын
Materiał jak zwykle na 6! Miło by było zobaczyć u Ciebie na kanale o jakiś konfliktach oddalonych ot centralnej Europy (o których każdy mniej lub więcej coś słyszał) . Np. świetny by materiał o wojnie w Jugosławii.
@kubawilk83967 жыл бұрын
W sumie bitwa o Rorkes Drift to jedna z najbardziej epickich bitew w historii
@dariuszkwieciengrupathc35677 жыл бұрын
Nie pokazałeś Japoniczyków z Bagnetami w ataku banzai dlaczego
@IrytujacyHistoryk7 жыл бұрын
Aaa, ich zostawiam na osobny materiał. Japonia to stan umysłu.
@shuumi96057 жыл бұрын
IrytujacyHistoryk ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@dpwXXIPolskaPolak7 жыл бұрын
Bo ich odziały specjalne tak wojskowe jak i paramilitarne czy czasem cywilme dopuszczaly sie ogromnych zbrodni za bezposrednia pomocą czy przy pomocy posredniej bagnetów....
@stanisawochodzki75956 жыл бұрын
Stan umysłu to Rosja, a do Japonii odnosi sie jedna z zasad internetu, a mianowicie: ,,Nigdy, przenigdy, ale to absolutnie NIGDY nie próbuj zrozumieć Japończyków"
@boleklolek90726 жыл бұрын
Dariusz KwiecieńGrupaTHC zobacz sobie zdjęcia z masakry w Nankinie jak japońscy żołnierze trenują pchnięcia bagnetami na jeńcach.
@Coraz_Mniej_Czasu_Mam Жыл бұрын
14:18 tracąc 17 "zabitych" Co, oni ich wskrzesili, kradnąc z podziemia? Rozumiem, że można stracić życie, ale w drugą stronę to tylko w bajkach działa. To tak jak w matematyce: Mam debet, ale z jakiegoś powodu go tracę (spłacam lub dzieją się nie pojęte przeze mnie okoliczności), ale patrząc wbrew logice, patrz niżej: Tracę kumpla, wskrzeszam go (odzyskuję) i przez to tracę trupa, który po nim pozostał (bo zginął, ale już żyje).
@Gerycax5 жыл бұрын
POZDROWIENIA DLA KOTA ;-)
@puszin5283 жыл бұрын
Fajnego kota masz.
@Spit44Fire7 жыл бұрын
Historia przysięgi wojskowej!☺️☺️☺️
@rko12346 жыл бұрын
Uwielbiam sceny z filmów kiedy żołnierze w filmach biegną na bagnety
@sal81507 жыл бұрын
Niemcy akurat nie mieli szans z nami w walce wręcz :). Polska siła ! Ciekawym tematem byłyby polskie czołgi prototypowe z dwudziestolecia międzywojennego :) 10TP , 14TP , 20TP , 25TP....Na twoim kanale właśnie najlepiej mi się ogląda tematykę polskiej zbrojeniówki z dwudziestolecia... Tak wiem , nie do zrealizowania :(. Ale pomarzyć można.
@juliuszkocinski74783 жыл бұрын
priorytety w szkoleniu* Nas uczyli wygrać walkę w zwarciu. Ich by do niej nie dopuścić
@olekcholewa81712 жыл бұрын
Tylko szkoda że we wszystkich innych scenariuszach walki to my nie mieliśmy szans :)
@1991jerzy7 жыл бұрын
Hej chłopcy bagnet na broń!
@historiamowiosobie45157 жыл бұрын
1991jerzy zacznijmy od tego, że połowa z was nie wie dlaczego zaczęto używać broni palnej skoro kusza miała większy zasięg i krótszy czas przeładowania
@ernestsmith50447 жыл бұрын
Mikołaj Karkowski bo kościół zabronił używania kusz
@ewaszybiak47197 жыл бұрын
1991jerzy ale orzeł bez korony? Wstyd!
@polishmilk16777 жыл бұрын
Roman Polak Dokladnie!
@bartoszmanikowski74806 жыл бұрын
Długa droga, daleka przed nami.
@PplkSznycel5 жыл бұрын
Jeszcze jakby tak odcinek o Martiny Henry. ^^
@czerwonypl6806 жыл бұрын
Hej chłopcy bagnet na broń długa droga daleka przed nami młode serca a w ręku karabin granaty w dłoniach i bagnet na broń po tytule mi sie przypomniała piosenka bagnet na broń
@rejmons16 жыл бұрын
Bagnet do mausera był zadziwiająco żywotny. W samej końcówce wojny odziały SS już nie urzywały mauserów zastępując je STG 44 i MP40, ale wciąż mieli na wyposarzeniu bagnety.
@Gregoriian7 жыл бұрын
Nawet do MSBSów MON miał wymagania takie aby można było założyć doń bagnet ;)
@tmgalkowek1237 жыл бұрын
Trzeba było jeszcze wspomnieć (w ramach przykładu ) o rozbiciu SS Germania pod Jaworowem w 1939 - przy użyciu bagnetów właśnie
@mateuszwyro44577 жыл бұрын
Świetna robota !
@crusaderanimation69675 жыл бұрын
18:13 no i jest dostępny bez pozwoleń co też jest ważne :D
@silencer997 жыл бұрын
Ten pierwszy bagnet francuski to przypomina włócznie św. Maurycego
@tomaszkolodziejczyk29513 жыл бұрын
"bardzo boli mnie głowa..." a w tle butelki😜
@mariuszwieczorek82423 жыл бұрын
Jaką broń będą używać marins w przestrzeni kosmicznej ? Wcale nie laserów. Z pewnością będą to noże i bagnety.
@TomaszGontarzVlogHistoryczny5 жыл бұрын
Co do karabinu remington rolling block o którym wspomniałeś Duńczycy mieli do niego bardzo ciekawy bagnet jataganowy wzór 1867.
@bogimperatortadeuszrydzyk10337 жыл бұрын
Karabiny iglicowe na amunicję zespoloną wynaleziono jeszcze przed wojną secesyjną np. Karabin Henrego (1860) czy pruskie iglicówki z 1848.
@janczaplinski6587 жыл бұрын
Bóg Imperator Tadeusz Rydzyk THE EMPEROR PROTECTS!
@Zapi937 жыл бұрын
Wreszcie materiał. :)
@maciek198827 жыл бұрын
Warto było wspomnieć, że nazwa "bagnet" pochodzi właśnie od Bayonne. Poza tym w filmach akcji widzę, że Rambo i komandosi nadal z powodzeniem używają.
@stasiekc.14916 жыл бұрын
Pamiętam rocke's drift
@allah19707 жыл бұрын
Czekałem na ten odcinek xd
@taternik19716 жыл бұрын
,,kula głupia bagnet zuch"
@adamturbanski71974 жыл бұрын
Suworow
@redradhako7 жыл бұрын
z tym kotem to jak Stavro-Blofeld :D
@michagrochala40857 жыл бұрын
Sowieci w czasie II wojny światowej na mosinach chyba też mieli tulejowe bagnety.
@kot-zp3ul7 жыл бұрын
Chińczycy montowali bagnety na zawiasie do swoich wersji kałachów aż do końca lat 80-tych, więc pewnie w magazynach mają takich jeszcze sporo. Ale tam życie żołnierza jest warte mniej niż jeden pocisk więc w ich realiach może to ma sens?
@janczaplinski6587 жыл бұрын
Mówi o tym w filmie o Mosinie
@kebs50867 жыл бұрын
Super materiał.
@pl0147 жыл бұрын
Ile mniej więcej kosztuje taki bagnet z 6 minuty w takim stanie jak pański bo mam taki sam ale za bardzo nie moge znaleźć takiego nigdzie bardzo prosił bym o odpowiedź pozdrawiam
@mobilephonejohn7 жыл бұрын
Krótki dokument o szturmie z bagnetami w 1995 roku na most w Sarajewie. Francuska armia użyła ich pierwszy raz od wojny w Korei. Sporo zabitych: kzbin.info/www/bejne/hnKzoKtndph5bLc Więcej szczegółów: en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Vrbanja_Bridge
@IrytujacyHistoryk7 жыл бұрын
Dziękuję! Zdecydowanie preferuje takie komentarze, z których można coś się nauczyć.
@separator886 жыл бұрын
taka ciekawostka. pierwszym narzędziem stworzonym stricte do walki z innym przedstawicielem homo sapiens jest miecz. wszystko co było wczesniej to pochodne broni mysliwskiej
@jak00bspyr727 жыл бұрын
Mała poprawka. XVIII wieczna piechota nie atakowała w tyralierze tylko formacji liniowej. W tyralierze walczyła tzw. lekka piechota ale ona na bagnety nie atakowała.
@marcinpadynapaleontologia17866 жыл бұрын
4:24 bardzo aktualne porównanie ;))
@Aves816 жыл бұрын
Witam. Odnośnie szarży na przeciwnika z Maximem... Pozwolę sobie sprostować tezę jakoby taki śmiałek co wychodził z okopu by zaatakować bagnetem gniazdo maszynowca ginął nie zyskując absolutnie nic... Otóż zyskiwał - kulkę w łeb lub brzuch oraz ciężką ołowicę... 😛😛😛😛 Taki mały czarny humorek.... Nie urągając odwadze tych tysięcy... denatów....
@kacperduda6907 жыл бұрын
na ten temat czekałem :)
@f1fk27 жыл бұрын
Jaki fajny koteł :>>>>
@rusekkowalski73237 жыл бұрын
"Armia żywych trupów" szarżowała z bagnetami na fryców.
@azgul69063 жыл бұрын
Osowiec
@maciejgrzymaa73867 жыл бұрын
Jak tam remont ? :)
@mv_slender7 жыл бұрын
Irytujący, wiem ze kręcisz filmiki tylko jeśli masz fizycznie coś w rękach albo doświadczyłeś bycia w środku np. danego pojazdu, czekam jednak na sowieckie pojazdy z lat 1945-1990 jak BMP-1, BTR-60/70 :) Super filmik, pzdr
@remekkoppo8187 жыл бұрын
Fajna kurtka z kąt ją masz?
@remekkoppo8187 жыл бұрын
Świetny odcinek Epicki Historyku :-)
@grzegorzwit10944 жыл бұрын
Facet nie odroznia arkebuzu od muszkietu i pitoli o 30 km wyposażenie