Има една неточност, Активите са равни на Пасивите. Собствения капитал (own equity) е част от Пасивите, които са формирани от собствени и привлечени. В допълнение Дълготрайни и краткотрайни активи се класифицират на базата на срока на използването им (до 12 месеца и над 12 месеца), а не в това колко бързо могат да бъдат обърнати в Кеш, защото ти можеш да обявиш сграда и машина за продажба, които са ДА и да бъдат продадени в рамките на седмица дори.
@angelovdimitarbg3 жыл бұрын
Здравейте, активите не са равни на пасивите по начина, по който аз представям нещата и затова не приемам забележката като неточност. Активите биха били равни на пасивите, когато, точно както споменавате, вземете предвид shareholder equity като пасив. Аз, както виждате, разделям нещата на активи, пасиви и shareholder equity. Формулата е следната: Assets = Liabilities + Shareholder Equity Ако приемем, че Shareholder Equity се причислява към Liabilities, то ще получим точно това, за което вие говорите, а именно Assets = Liabilities. Не по този начин са представени нещата навсякъде в мрежата и не по този начин съм ги учил аз, т.е. САМОучил, тъй като нямам финансово образование. Може би в БГ университетите и учебниците го преподават по този начин, но това, което аз винаги съм намирал е именно разделени активите от едната страна и пасивите + shareholder equity от другата страна. Това е баланса. Във финансовите отчети на американските компании, както сте видели и от видеото, точно така се представят нещата. Има си Assets, има си Liabilities, и накрая попадаме на Shareholder Equity. Дали ще приемете, че Shareholder equity е Liability, или просто ще го разделите като параметър и ще го прибавите от едната страна към пасивите, както съм направил аз, накрая се получава едно и също нещо, а именно баланс. Ето и един просто Google Search и резултатът от Investopedia. Формулата е много ясно показана: www.investopedia.com/terms/b/balancesheet.asp Ето още един - online.hbs.edu/blog/post/how-to-prepare-a-balance-sheet Относно Current assets и Long-Term Assets, прав сте, и точно това казвам и аз във видеото, че в рамките до 1 година или фискалната година се брои за "бързо". Над 12 месеца са Long-Term Assets. Текущи активи са именно най-вече marketable securities, тъй като може още на следващия ден да се изтъргуват на open market-a.
@jorodzhunov45273 жыл бұрын
Когато правите видео на български е хубаво да спазвате и да обяснявате с българска терминология, а именно Активи = Пасиви. Все пак собствения капитал е задължение за фирмата към нейните собствениците, тоест е Пасив за компанията, защото при едно ликвидиране на дружеството, собствениците имат правото да си поискат съответния дял, както и кредитора (привлечения капитал). Лично за мен е странно човек без финансово образование да говори по тази тема, само на базата на други youtube материали, други влогъри и т.н. Не всичката информация е вярна и не може да бъде правилно разтълкувана. Лично мнение. Успех Ви пожекавам в начинанието, но лично аз не бих ви гледал :)
@angelovdimitarbg3 жыл бұрын
@@jorodzhunov4527 Както казвам и във видеото, добре е да се използват английските понятия, тъй като аз инвестирам в американски компании главно, съответно гледам техните отчети, съответно те са на английски език. Повечето хора, към които е насочен този канал също инвестират в такива компании. Какъв е смисълът да обяснявам нещо по различен начин, което е стандартизирано за американските компании точно по начина, по който го описвам. Много по-удачно за мен е разглеждането както аз съм го описал, а именно това право на поискване на съответните дялове при ликвидация на дружеството, а именно Shareholder Equity, да е отделено, за да се вижда точно каква е неговата стойност и да се вижда точно и ясно при една ликвидация колко е Book Value-то на самата компания. Като от активите извадим пасивите, подчертавам пасивите. Тогава се получава остатъка, а именно Shareholder Equity, Book Value, Net Assets, Net Worth и както и още да го наречем. Като цяло няма нищо странно в това, което говоря и пиша на angelovdimitar.com. Това, което показвам и пиша не е финансов съвет, а просто споделяне какво аз съм научил по темата. Със сигурност мога да твърдя, че вече хиляди хора за 1 година намират и продължават да намират стойност в това, което правя. Естествено, че няма защо да ме гледате щом информацията не може да ви помогне по някакъв начин или я намирате за неточна. Разбирам, че вие сте професионалист в тази сфера и имате някакво самочувствие за това, което е нормално, но аз съм точно обратното - НЕпрофесионалист, начинаещ инвеститор и създател на съдържание (Content Creator), който споделя каквото научава. Естествено, всеки си прави сметката и по-нататъчни проучвания. Времето и трудът, който съм хвърлил по създаването на тези видеа и статии се оценява от хората, които гледат и четат и това пък вдига моето самочувствие като Content Creator, затова и продължавам да го правя. Пожелавам успех и на вас в това, с което се занимавате и благодаря за по-различните мнения. Аз съм от този тип, че извличам поука и научавам от всичко - и от добро и от лошо мнение, както и от критика. Вече знам, че има и друг начин, по който ShareHolder Equity се разглежда, а именно като задължение "наедно" с другите задължения! :)
@m.a36472 жыл бұрын
Евала ,Респект 🙏
@bmld6542 жыл бұрын
👍
@radybgradybg3 жыл бұрын
Преди седмица прочетох книгата Warren Buffett and the Interpretation of financial statements на Mary Buffett. Забелязах, че си се водил изцяло по нея. Хареса ми как си синтезирал информацията и как си добавил твоя. Относно книгата, препоръчвам я на всеки, който се интересува от инвестиции и от анализиране на компании. Написана е на разбираем език, идеална е за хора тепърва навлизащи в тази сфера. (четох я на английски, българският превод не знам как е.) Митко и останалите, занимавам се с програмиране и се интересувам от инвестиции. Ако имате идея за колаборация, свържете се с мен. radikotev@gmail.com
@angelovdimitarbg3 жыл бұрын
Да, книгата е определено една от задължителните за начинаещи инвеститори :).Аз също я препоръчвам от отдавна в една от статиите ми - angelovdimitar.com/%d0%ba%d0%bd%d0%b8%d0%b3%d0%b8-%d0%b7%d0%b0-%d0%b8%d0%bd%d0%b2%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%b8%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b5/