Nie to żebym się czepiał 2.44 to jest poroże. Btw. zapowiada się potężna super seria którą z rozkoszą obejrzę. Podobne eksperymenty robił kiedyś mistrz Dmochowski z Biskupina. 12.15 podobnym grotem z poroża została przebita deska sosnowa ponad 2 cm grubości. Wydaje mi się że nie chciałbym wyciągać żadnego z tych grotów ze swoich żeber :) Gratuluję wykonania wspaniałych replik broni. Pozdrawiam serdecznie
@ObstruktorAlBionista5 күн бұрын
6:39 "expert" twierdzi że brzechwy są po to aby nadawać strzale ruch wirowy . Jak dla mnie ten pan nie ma pojęcia o łucznictwie skoro gada takie głupoty . Strzała prawidłowo wykonana nie powinna się obracać . Dzieje się tak gdy brzechwy są krzywe . To nie ruch wirowy stabilizuje strzałę podczas lotu a opory powietrza wywołana aerodynamiką strzały .
@kbilsky5 күн бұрын
@@ObstruktorAlBionista Panie "ekspercie" - poprawiasz innych a sam mylisz podstawowe pojęcia. Brzechwa nie jest "opierzeniem" czyli tzw lotką, lecz zasadniczą częścią strzały, w postaci drewnianego pręta...
@ObstruktorAlBionista4 күн бұрын
@@kbilsky Jesteś idiotą. Brzechwa to usterzenie pocisku . Strzały ,bełtu czy rakiety . Jest to powszechnie używany termin . Wgoogluj sobie i nie pirdul głupot.
@ObstruktorAlBionista4 күн бұрын
@ Brzechwa to usterzenie. To powszechnie stosowany termin . pl.wikipedia.org/wiki/Statecznik_(lotnictwo)
@ObstruktorAlBionista4 күн бұрын
@ Jakie opierzenie ? Nie jesteśmy w średniowieczu . Nikt już nie robi strzał z piór drewna i kamieni . Strzała składa się z grotu ,promienia, nasadki i lotek(brzechw) . antyczna terminologia nie ma zastosowania w łucznictwie. Drewniana strzała jest zwyczajnie kijowa . Ja kupuję z włókna węglowego . Drewno to kiepski materiał . Ludzie kiedyś go używali bo nie miali wyjścia.
@alanheraklesalexanderarsal58935 күн бұрын
Zapowiada się ciekawa seria filmów. Czekam z niecierpliwością
@AdamTulodziecki5 күн бұрын
po obejrzeniu taka uwaga, jak na neolit to tłuszczu i mięśni na żebrach rzeczywiście trochę dużo, a broń obuchową to trzeba chyba na świńskiej głowie testować, trafienie tym w walce akurat w żebra to rzadkość, trafiasz albo w głowę, albo w ręce którymi ktoś się osłaniał albo w obręcz barkową z góry czasem w nogę czy biodro, zwłaszcza gdy ktoś ma tarczę i go w ten sposób zaskoczysz niskim ciosem. Co do pozoranta to może lepsza byłaby po prostu górna część półtuszy, żebra mięśnie, tłuszcz i skóra w jednym kawałku a na to dopiero coś co odpowiada ubiorowi np tkanina lniana plus skóra lub warstwa lniana i wełniana? Zwłaszcza przy uderzeniu z ręki jakimś mieczem czy szablą taki pozorant bardziej pokazywałby działanie broni na ciało niż te rozdzielone warstwy mięsa i tłuszczu w skórzanym worku.
@romanbratny87875 күн бұрын
Bardzo ciekawy film. Super zrobione rekwizyty.💪
@griszofonify4 күн бұрын
genialna symulacja. jak wiadomo, każdy człowiek składa się ze skórzanej sakwy, kawałka tłuszczu i wieprzowych żeberek. a zdolność penetracyjna pocisku w ogóle nie zależy od konstrukcji łuku, dlatego najlepiej użyć do "testów" współczesnego łuku bloczkowego. brawo, jutubiowi badacze! tak trzymać! :P
@zbigniewmichno4 күн бұрын
Trochę racji masz tylko ja bym to traktował jako nie idealną symulację czy można było tym zrobić bliźniemu "kuku" a potwierdzenie czy ta broń była realnie groźna i śmiertelna. Może i nie jest to wszystko tak jak by się chciało ale ogólnie uważa się że mięso wieprzowe jest najbardziej zbliżone "parametrami" do ludzkiego to raz, dwa ludzka skóra jest na prawdę ciężka do przebicia i nie mówię tu o powierzchniowym skaleczeniu gdzie krew się tylko leje ale do przecięcia wszystkich warstw aż do tkanki tłuszczowej co od biedy może symulować skóra sakwy. Należy dołożyć też do tego odzienie wierzchnie w którym szlajali sie nasi przodkowie a były to głównie skóry byle jak obrobione a przez to dosyć grube, może nawet kłakiem na wierzch co też nie pomagało w penetracji, więc czy jest na żebrach wieprzowych grubiej mięsa niż na ludzkich gdy się to wszystko zsumuje nie ma raczej aż takiego wielkiego znaczenia, zmiennych dużo a bohatera do robienia za cel doświadczeń brak. Wiadomo też że łuk bloczkowy ni jak ma się do tych wytwarzanych w neolicie bo te były pewnie robione z jednego kawałka drewna a nie jak obecnie klejone z kilku odmian, potraktujmy to jak potwierdzenie że woleli byśmy jednak ani strzałą ani włócznią ani tą "lagą" nie wyłapać 😁
@beataidanielwpodrozy1202 күн бұрын
Jaki specjalista, taki łuk. Generalnie dramat.
@griszofonify2 күн бұрын
@@zbigniewmichno to, że nie chcielibyśmy oberwać neolityczną strzałą, wystrzeloną z neolitycznego łuku przez ówczesnego łowcę, to jest raczej oczywiste i nie wymaga udowadniania - przecież ci ludzie zdobywali pożywienie i bronili swoich osad (tudzież wręcz przeciwnie) używając właśnie takich narzędzi, a zatem w ich rękach musiały być skuteczne w stopniu wystarczającym do przeżycia - a wszystko wskazuje na to, że w tamtych czasach przeżycie szczególnie łatwe nie było. i na tym można chyba zakończyć dyskusję nad wartością merytoryczną tego filmu ;) P.S. widziałem sporo testów balistycznych z wykorzystaniem półtusz wieprzowych i to ma dla mnie jakiś sens. w przeciwieństwie do niskobudżetowych testów na kawałku żeberka wieprzowego włożonego do skórzanej torby (mam cichą nadzieję, że po testach chociaż pies to mięso zjadł, inaczej to krew w piach jak nic) :P
@zbigniewmichno2 күн бұрын
@griszofonify No uśmiałem się nie powiem, szczególnie z tego psa i żeberka ,😁 Że wszystkim sie zgadzam aczkolwiek nie byłbym aż tak surowy w ocenie, to raczej testy były dla tych co nie widzieli testów z zachowaniem maksymalnie zachowanych realiów, chociaż mnie osobiście bardziej interesowała balistyka i skuteczność broni czarno prochowej to o broń sieczna ,łuki czy kusze też gdzieś po drodze zahaczyłem. Dla laika te testy są w miarę OK a bardziej wymagający muszą poszukać czegoś innego. Chociaż pomysł na odcinek bardzo dobry.
@MyFafarafaКүн бұрын
@@beataidanielwpodrozy120 to nie są testu łuku, tylko strzał. Łuki neolityczne też nie były z kompozytu węglowego.
@Anty_Cyklon5 күн бұрын
Super!!
@mg63655 күн бұрын
super
@Klepczar3 күн бұрын
zaskakująco interesujący materiał.... nie spodziewałem się. sub i czekam na więcej.
@czujny88816 күн бұрын
Zapowiada sie ciekawie. Zastanawiam sie gdzie taka pogoda w lutym?😂 Czyżby seria musiala czekac od wakacji na emisje? Pozdrawiam super robota ❤
@OsadaSlowianska6 күн бұрын
nagrano wczesnym wrześniem przy 32C :)
@ObstruktorAlBionista5 күн бұрын
7:37 Groty kościane są bardzo wytrzymałe w porównaniu do kamiennych . Najbardziej kruche są ostrza z krzemianów . grot kościany może przetrwać trafienie w drewno krzemienny zawsze się wykruszy jak trfi w twarde.
@michalzbylut36956 күн бұрын
Super !!!
@piotrk71445 күн бұрын
Świetna robota panowie, Pozdrawiam.
@kovalsky76205 күн бұрын
Fajna seria. Pozdrowionka
@abomitototo74114 күн бұрын
Gdzieś czytałem książkę w której fachowcy uważali groty krzemienne były najbardziej pożądane do walk z ludżmi. Po trafieniu odłamki zostawały w ranie i bardzo ją jątrzyły, co też prowadziło do śmierci lub kalectwa. A inna sprawa że na groty dawano co było, ale zachowały się głównie kamienne.
@tomaszwojewodzki50816 күн бұрын
szacun, i dzięki
@danielskrzyniarz38292 күн бұрын
👍👍👍👍👍
@bakters5 күн бұрын
Całościowo ciekawy materiał, choć nie ze wszystkim się zgadzam, ale w tym akurat nic dziwnego nie ma. Ten manekin trochę niefortunnie skonstruowany, bo przecież pal wszystko blokuje. Widziałem na wideo jak dosłownie dzieciak przebił łanię zupełnie na wylot z miotacza tych oszczepów (atlatl). Prymitywne strzały też tak działały.
@Kneorlan6 күн бұрын
Prośba o poprawienie timestamp, w opisie filmu się wszystkie zaczynają od 00. Zabieram się za oglądanie!
@OsadaSlowianska6 күн бұрын
dzięki, poprawiłem
@PolandRocksPL5 күн бұрын
Komentarz dla zasięgu :)
@Krzysztof_Kwiatkowski4 күн бұрын
👍Niechaj Wam się darzy 🙂
@kapirekКүн бұрын
Super film. Brakuje mi jeszcze procy pasterskiej i bumerangu… obie bronie występowały o ile się nie mylę już w neolicie, a bumerang nawet chyba wcześniej.
@christophe-r5n5 күн бұрын
Grot rowecki ,solidny.
@jacekb49415 күн бұрын
Elegancko, a panowie coś na temat tarcz z tamtego okresu planujecie brać pod uwagę? Bo wydaje mi się, że ludzie szybko wpadli na pomysł, że dobrze mieć coś co zasłania przed lecącą strzałą czy toporkiem. Może nawet kwestie pancerzy jakoś poruszycie?
@tomaszpiotrowski70062 күн бұрын
Mowa jest o małej sile naciągu łuku. A jaka ona jest? W symulacji to podstawowa informacja a jej nie ma. Daje pojęcie o tej historycznej broni dla kogoś strzelającego z łuku współcześnie. Ciekawy materiał. Pozdrawiam.
@AmadeuszKlinski3 күн бұрын
Witam mega fajny materiał sub już poleciał pozdrawiam 🎉
@michaeksz2073 күн бұрын
Na ile funtów jest ustawiony łuk?
@FaberFaber-db1mh4 күн бұрын
Taka warstwa tłuszczu i mięśni na żebrach imitują raczej, strzelanie do sporego dzika. Gratuluję świetnie wykonanych replik; czołem.
@pwolkowicki5 күн бұрын
Czy Paweł Historyk weźmie się z powrotem za swoje opowiastki na kanale? Ciekawie się tego słuchało!
@webmobpost56196 күн бұрын
FAJNY POMYSŁ NA KOLEJNY ODCINEK Ps.Do tej pory na podobny pomysł testowania różnych rodzajów broni wpadl Igor Górewicz w którymś odcinku IGORA O SŁOWIANACH - polecam także Pzdr
@bakters5 күн бұрын
Amerykanie tego dużo robią, bo u nich z broni prymitywnych wolno polować. Nie wszędzie i nie na wszystko, ale i bizona, i tego ichniego wielkiego jelenia (elk, wapiti) ustrzelili na wideo. Zgodnie z tym co tam widziałem, użyte tutaj groty są chyba za duże. Krzemień jest kruchy, a jak grot się złamie przy trafieniu, to jest porażka. Znowu oszczepy są chyba za krótkie, bo tam są nawet zawody w rzucaniu do celu i wszyscy używają oszczepów dłuższych. Te tutaj bardziej przypominają średniowieczne, które były miotane przy pomocy rzemienia. Swoją drogą, całkiem możliwe że i w paleolicie tak miotali. Nawet jakby się rzemień zachował, to nikt nie byłby w stanie poznać do czego był używany, więc same rzutki mogą mieć sens.
@christophe-r5n5 күн бұрын
Penetracja 🙄🤔 ciekawy temat.
@Przybram5 күн бұрын
Kurcze, mogliście sprawdzić jak by wyglądało cięcie takim krzemiennym grotem włóczni...
@rudizdobywca32284 күн бұрын
A Bałtowie ?
@pablopablo42085 күн бұрын
Ostatnie odcinki będą na ochotnikach 😀 dobra seria 👍😀
@ObstruktorAlBionista5 күн бұрын
6:39 Brzechwy nie są po to aby nadawać strzale ruch wirowy . Brzechwy stabilizują strzałę tak samo jak usterzenie ogonowe samolot . Strzała prawidłowo wykonana nie powinna się obracać . Dzieje się tak gdy brzechwy są krzywe . To nie ruch wirowy stabilizuje strzałę podczas lotu a opory powietrza wywołana aerodynamiką strzały .
@tygrysek27444 күн бұрын
Jeżeli lotki są ułożone spiralnie to wprawiają strzale w ruch obrotowy. Niedostateczny z fizyki
@ObstruktorAlBionista4 күн бұрын
@@tygrysek2744 Jeżeli lotki są ułożone spiralnie to wprawiają strzale w ruch obrotowy . W efekcie energia strzały jest wytracana na ruch wirowy . Obracająca się lotka ustawiona pod kątem stawia bardzo duży opór . Taka strzała przeleci może 25 metrów . A po 15 nie będzie miała już Energi. Nie widziałem jeszcze w żadnym sklepie sportowym strzał ze spiralnymi lotkami. Jeśli pocisk ma lotki to nie musi się obracać bo jest stabilizowany aerodynamicznie . Pocisk z karabinu nie ma lotek .
@ObstruktorAlBionista4 күн бұрын
@@tygrysek2744 Robiłem kiedyś bełty do kuszy ze spiralnymi lotkami . Po wystrzeleniu bucząc przelatywały może 15 metrów . Robiły fajny efekt dźwiękowy i tyle . Kusza miała może 30 kilo naciągu . Ale bełty z 4lotkami prostymi latały najcelniej i najdalej .
@tygrysek27443 күн бұрын
@ObstruktorAlBionista za to się obraca, bo w ruch obrotowy wprowadza go gwint lufy, a nie sama prędkość go stabilizuje
@ObstruktorAlBionista3 күн бұрын
@@tygrysek2744 Tak . Ale łuk nie ma gwintu ani lufy . A obracające się lotki powodowałyby obrót mimośrodowy grotu strzały i usterzenia względem środka ciężkości promienia . Taki efekt powstaje gdy lecąca rakieta stabilizowana brzechwami dostaje ruchu obrotowego. W rakietach instaluje się specjalne żyroskopy i turbiny aby zapobiedz temu efektowi który jest dramatyczny dla celności . Generalnie im dłuższy pocisk tym gorzej jest stabilizowany przez ruch obrotowy . A strzała jest pociskiem wyjątkowo długim i giętkim . Krótkie bełty można próbować wykonać ze skręconą lekko podwójną brzechwą . Ale pocisk taki to broń na krótki dystans .
@gwidondelusignan69605 күн бұрын
Przyjemnie słucha się pana Pawła. Duża wiedza, pasja i głos bardzo podobny do Michała Żebrowskiego. 😊 Dużo zdrowia, Panowie. P. S. Fajną macie tam pogodę u siebie 😉
@krzysztofcebula10685 күн бұрын
Eee , to nie tak że węgiel jest twardszy od drewna . Osmolenie to taki efekt uboczny . Idzie o to że soki w świeżym drewnie po podgrzaniu zestalają się i nasycone nimi drewno twardnieje . To także polimeryzacja naturalnych żywic jakie są w drewnie . Przy okazji , pocierając drugim takim konarem , można zrobić prymitywwny sztych bez zaawansowanych narzędzi .
@pawmazurek6 күн бұрын
Bardzo ciekawy temat, czekam na kolejne odcinki
@yabu8523Күн бұрын
Miotacz oszczepów ma zwyczajową nazwę atlatl. Nazwa pochodzi z Ameryki Środkowej.
@jangorasus62802 күн бұрын
Tylko że jeden Pan ma autentyczne strzały z neolitu a drugi Pan tylko repliki.
@maciekzajac16523 күн бұрын
Robię łuki od lat...strzaly penetruja wszystko co jest wystarczająco paradoksalnie twarde. Strzał w poduszkę i strzała się nie wbije. Prędkość strzały i kąt uderzenia w cel to podstawa penetracji. Kształt grota determinuje zastosowanie zatem "point" z rogu to tarczowa, wszystko co płaskie i szerokie typu broadhead to polowanie ew.walka. Na królika czy ptaka to uwiazalbym kamyczek zawinięty w skore😊. A moje łuki są tutaj:youtube.com/@maciekzajac1652?feature=shared
@BobrzanoxКүн бұрын
Nie wiem jak ma sie model do zywego zwierzecia ale kiedys widzialem mozliwosci Atlatlu.... Rowniez profesjonalista potrafil przebic na wylot tusze bizona. Wiec nie dziwie sie ze nasi przodkowie w tamtym okresie mogli grupami upolowac nawet mamuta przy pomocy takiej broni. Nie wliczajac pulapek srodowiskowych itp. Fajne 😁
@OsadaSlowianskaКүн бұрын
na pewno wprawa w użyciu atlatu powodowała, że stawała się to straszliwa broń
@BobrzanoxКүн бұрын
@OsadaSlowianska Zgadzam sie
@paweleszczynski80262 күн бұрын
w ogóle to jak się robi takie strzały z krzemienia
@Artur-c3c2z5 күн бұрын
Te oszczepy do atlatla są za grube, za sztywne. Powinny być sprężyste, giętkie, i lepsze są dłuższe, które lepiej się stabilizują w locie, nie wymagając w sumie nawet lotek (przykładem mogą być te używane przez Aborygenów).
@adboroutdoor..76623 күн бұрын
Racja. Amerykanie polują przy użyciu takich miotaczy oszczepów, więc dobrze orientują się w temacie. Pokazują, jak je sporządzać, także same oszczepy. Wystarczy obejrzeć filmy. Żaden nie jest taki gruby, ani sztywny jak te tutaj.
@Artur-c3c2z2 күн бұрын
@@adboroutdoor..7662 No tak, HuntPrimitive jest bardzo dobrym kanałem o tym.
@papidrugi5 күн бұрын
Niedługo takim czymś będziemy się bronić....
@dionizyfajerka66156 күн бұрын
Broń nie ma liczby mnogiej :)
@bakters5 күн бұрын
"Bronie" i "broni" są dopuszczalne w grach, czyli jedna broń, dwie bronie, wiele broni.
@Artur-c3c2z5 күн бұрын
Mylisz się, bo ma, i sam możesz sprawdzić to w necie
@bakters5 күн бұрын
Chyba za dużo napisałem na temat broni, z bronią, z broniami i w ogóle o broniach, żeby to przeszło przez AIgorithm. Kupa śmichu. Zobaczmy jeszcze raz, niech się dziecko nachapie. ;-)
@bakters5 күн бұрын
Odpowiadam sobie. Wytrenował się, i teraz udaje że niczego nie zablokował, bo mój poprzedni post wisi.
@infernus19635 күн бұрын
Dlaczego stosujecie łuk bloczkowy zamiast tradycyjnego??? Taki test nie jest do końca wiarygodny.
@damianostrowski4725 күн бұрын
Żebra dobrze przygotowane na ognisko a tak z ciekawości czy ten pal nie zniekształca próby tworząc dodatkowe wzmocnienie dla żeber
@mariankaminski10875 күн бұрын
Wyobraźmy sobie gnicie każdej z ran z powodu odłamków zadziorów, które w ranach pozostały... Nie było penicyliny... każda rana była śmiertelna bez względu na to czy przebiła kość, czy nie...
@adamszangala47645 күн бұрын
No właśnie nie każda, skoro znajduje się ileś tam szkieletów ludzi z zagojonymi starymi ranami. Nie jest tak, że w epoce sprzed antybiotyków każde skaleczenie = zgon. Kwestia i wypłukania ewentualnych śmieci przez krew (może udzielających pomocy i polewających jakąś wodą), i odporności organizmu na te niewypłukane resztki zanieczyszczeń. Ale racja, że pewnie rany zwykle znaczyły zakażenie i zgon. Więc traktowano je poważniej i nikt nie śpiewał "a każdy chłopak chce być ranny, sanitariuszki morowe panny" :)
@tiamat45195 күн бұрын
Noo, muszę przyznać że bardzo ciekawy materiał. W razie apokalipsy nie trzeba byłoby się spinać z amunicją bo wystarczy neolityczna broń. I na zombi i na ludzi. HEHE Dzięki bardzo.
@ObstruktorAlBionistaКүн бұрын
6:48 strzała się kręci ?😀to chyba żart? To expert coś kręci że jest expertem.Lotki nie są po to aby nadać ruch wirowy strzale ! Lotki stabilizują strzałę aerodynamicznie .
@smilodonszkodzi9187Күн бұрын
Naiwnie myślałem, że zobaczę na wpół mistyczne bronie takie jak nóż do rzucania ze złamanych kości, szarpak,bumerang, grot rozpryzkowy czy miecz majów
@ObstruktorAlBionista5 күн бұрын
8:28 szybko przyspieszający łuk bloczkowy do giętkich długich strzał z ciężkim grotem ?Spin strzały jest tragiczny! Ten facet nie jest expertem od uzbrojenia, Pomijając już fakt że łuk jest niehistoryczny i ma dramatycznie inną charakterystykę pracy niż łuk historyczny .
@ObstruktorAlBionista5 күн бұрын
Expert od uzbrojenia gada takie głupoty że włosy dęba stają . Umiem strzelać z łuku i robić strzały . Ten człowiek nie ma pojęcia o łucznictwie ,
@christophe-r5n5 күн бұрын
😮 powaga ?
@metrypozatrasa4304Күн бұрын
Interesuję się epoką napoleońską, ale nie jestem specjalistą od muszkietów. Oczywiste jest, że jeśli na czymś się nie znamy, to nie powinniśmy się wypowiadać. Jednak prowadzący mógł założyć, że historyk niekoniecznie pisał pracę magisterską o łucznictwie.
@rafalwieczorek87364 күн бұрын
Taktycznie od 50 lat kzbin.info/www/bejne/jmXZm3espcmaZ6csi=REpvubm6A0kDc6Qg
@pwolkowicki4 күн бұрын
Od kiedy człowiek toczy wojny? Prawdopodobnie toczył już wojny, zanim stał się człowiekiem, co można wnioskować na podstawie wojen szympansów. Przy czym szympansy są mądrzejsze od ludzi, bo zaobserwowano, że atakują, jak mają przewagę 8:1 ;)
@MsKinek5 күн бұрын
O bogowie, pod koniec zdjęć musiało tam niemiłosiernie śmierdzieć. Jednak początek serii bardzo fajny. Mam jedno pytanie, czy wraz postępem technologicznym do manekina będą dodawane jakieś elementu ochronne?
@OsadaSlowianska5 күн бұрын
będą!
@7_Svarog_74 күн бұрын
To że ciężko o łuk w stylu neolitycznym to sam debilizm. Wystarczy poprosić lokalnego łuczarza o takowy i żaden problem. Jest parę przykładów takich łuków także z materiałem porównawczym też nie ma problemu
@ponnado67393 күн бұрын
szkoda że nie ma strzały poprostu drewnianej
@ObstruktorAlBionista5 күн бұрын
15:00 tyle wytrzymałem . Więcej nie przełknę .
@ObstruktorAlBionista5 күн бұрын
8:30 ktoś tu nie umie strzelać 😀.Niezły ekspert . Było całą świnię ubitą przywieźć to może by trafił pan expert z 10metrów 😀
@ponnado67393 күн бұрын
co on gada lotki som po to by stabilizować lot by tył nie wyprzedził pszodu bo na tyle jest wieksze tarcie powietsza wtedy