W latach 1986-1987 miałem przyjemność prowadzić to cacko (SR-71) w jednostce radiolokacyjnej w wiosce o nazwie Przećmino, blisko Kołobrzegu. Nasz zasięg radaru wynosił 350 km. także śmiało go łapaliśmy. Jego górka "tzn. wysokość" wynosiła 250-260 hektometrów. Nasza placówka podlegała pod Gryfice, a Gryfice pod Bydgoszcz, Bydgoszcz pod Rosjan. Na SD mieliśmy czas moskiewski. Do czego dążę. Już 15 minut przed pojawieniem się sr-a na naszych ekranach, dostawaliśmy od Rosjan cynk że nadlatuje. On jeszcze nie wystartował, a oni już wiedzieli że będzie startował.He,He. Można Rosjan nie lubić, ale wywiad mieli odlotowy. Fakt, że jak przelatywał nad Bałtykiem to panika wśród trepów była przednia ale nigdy nam nie zniknął z ekranu radaru.
@robertjarocha196110 күн бұрын
Ja natomiast w latach1987-89 byłem między innymi w Ustce "RS"m ,kilkukrotnie SR-71 śledziłem.Fajna przygoda.
@robertjacekkosciesza464210 күн бұрын
@robertjarocha1961 Przygoda? Na pewno było ciekawie. Mieszali nad Bałtykiem, Amerykanie,Szwedzi, Rosjanie,Niemcy,Duńczycy,Polacy, a i też Anglicy"samolot szpiegowski Nimrod" Były momenty że po pracy bojowej słaniałem się na nogach. Mój rekord to 72 godziny bez podmiany,
@robertjarocha988710 күн бұрын
@robertjacekkosciesza4642 Tak dla mnie po 36 latach to fajne wspomnienia.Oczywiście czasami nie było łatwo i przyjemnie raz siedzieliśmy na "górce" 6 tygodni bo dywizjon z boku się rozpieprzył.No i raz przez miesiąc wody nie było,a z "górki"zabraniano zchodzić.
@arturmichalak323616 күн бұрын
Samolot zbudowany w latach 60tych,zakłady Skunksa pod przewodnictwem Bena Johnsona.Ikona lotnictwa.O tym wehikule napisano tony dokumentów.Nic nigdy nie pobije jego wpływu na rozpoznanie strategiczne.Same rozwiązania techniczne w tamtych latach to poziom dziś praktycznie nieosiągalny.O samych motorach można pisać w nieskończoność.Prędkość podawana około 3500 km/h.Kilometr na sekundę.Nasze wybrzeże jakieś 500 km fotografował w minutkę.Wysokość lotu około 25 km.A spalanie?30 ton na godz.Konstrukcja tego samolotu wyniosła technikę lotniczą tamtych czasów na poziom , którego żadna rakieta plot nie doganiała,a wystrzelono ich według wujka google ponad tysiąc.I to sławetne 58 sekund od odpalenia zadane przez pilota do rso.Natomiast dziwne dla mnie jest, że S 200 wega nie strzelał, zarówno u nas ,jak i w sojuzie.A może sojuz tym strzelał?Tylko nie chcą sie chwalić porażką.Temat rozwojowy.
@xrayperforator17 күн бұрын
Zanim powstał 2-miejscowy Blackbord latał jego protoplasta - jednomiejscowy A-12, którego program miał kryptonim Oxcart. A propos Viggenów - była sytuacja awaryjna, gdy Blackbird musiał zmniejszyć prędkość i pułap a JAS-37 przyleciały wtedy z pomocą i osłaniały go aż nie oddalił się na bezpieczną odległość od baz Układu Warszawskiego.
@zetareticuli889612 күн бұрын
W 1998 albo 99 widziałem nad naszym niebem tego ptaka,było to w czasie bombardowań Serbii.Leciało to ptaszysko z kierunku północno-zachodniego na południowy wschód,nic tak szybko nie mogło przelatywać przez niebo jak to,to dosłownie zapierdalało i było czarne!
@mikoajmiscicki377418 күн бұрын
Dziękuję za wspaniały materiał! A co do tych dzielnych Szwedów,, to o ile dobrze liczę rozpędzony Kos przelatywał w ciągu 1 sekundy niemal 900 m. Czyli nawiązanie kontaktu wzrokowego wzrokowego oznaczało praktycznie natychmiastową konieczność zmiany kursu... Ciekawy pomysł z tym przechwytywaniem.
@kwestionariusz118 күн бұрын
Pamietam jak wujek ktory siedzial na radarach w marynarce wojennej mowil ze w zeszyciku mial zapisywac kiedy BlackBird wlecial na Bałtyk nie zglaszali nawet do obrony plot bo nie bylo nic co by moglo choćby nawiazac kontakt wzrokowy
@dariuszkowalski-k5r18 күн бұрын
Pamiętam, leżałem wtedy na plaży w Mielnie i jak śmignął jeden to nawet falę tsunami zrobił !
@arteoden17 күн бұрын
@@dariuszkowalski-k5r 1. Według wspomnień niektórych oficerów ówczesnego Wojska Polskiego kilkakrotnie dochodziło do naprawdę poważnych sytuacji z otarciem się o pełne przechwycenie SR-71 przez MiGi 25. Nie padł jednak rozkaz otwarcia ognia za względu na balansowanie na granicy wód terytorialnych i międzynarodowych. Najczęściej samoloty prowokujące naruszenie przestrzeni powietrznej były śledzone radiowymi wiązkami naprowadzania szybkich rakiet. Pilot wówczas zmieniał kurs, gdy aparatura pokładowa dawała niespodzianie znać o namierzeniu i oświetleniu wiązką radarową. W przestrzeni internetu można również natrafić na pojedyncze wspomnienia załóg OPK, z których możemy się dowiedzieć, że wydawano instrukcje do zestawów rakietowych uwzględniające postępowanie z maszynami typu SR-71. 2. Ile takich sytuacji było na wybrzeżu gdańskim? Ciężko jest to określić, bowiem spora część dokumentacji dotyczących takich incydentów wciąż jest objęta klauzulą tajności. Nadziei dodaje fakt, iż 25 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego OPK stacjonujący w Pruszczu Gdańskim w latach 1953-68 został rozformowany, a jego miejsce zajął 49 Pułk Śmigłowców - więc możliwe że dokumenty mogą być w tej chwili odtajnione. 3. Pułkownik rezerwy mgr inż. Zbigniew Przęzak w latach 1981-85 był szefem sztabu w 37 dywizjonie artylerii OPK1 Glicko k. Nowogardu. Tak wspomina swoje spotkanie z "niezidentyfikowanym obiektem": „(…) Pełniłem kolejny dyżur bojowy. (…) Była piękna pogoda, słońce tuż nad horyzontem. Było leniwie i cicho. Nagle tą sielską atmosferę przerwał ryk syreny alarmowej. (…) Dobiegłem na stanowisko dowodzenia w kabinie UW i zająłem miejsce przy wynośnym wskaźniku sytuacji powietrznej stacji P-18. Krótka wymiana informacji z oficerem naprowadzania, alarm został ogłoszony przez dowódcę PŁSD 26 BA OPK. (…) Na wskaźnikach pojawia się znacznik pojedynczego celu powietrznego, prędkość celu wskazuje na jeden typ samolotu… SR-71. Walił parametrem zerowym prosto na dywizjon z rejonu Morza Bałtyckiego. (…) tuż przed granicą wód terytorialnych, cel zmienia kurs. Z głośnika dowódcy PłSD pada komenda do przejścia do gotowości bojowej nr 2. (…) Docierało do nas, że to nie rutynowy dyżur, że błąd pilota SR-71 powodujący przekroczenie granic wód terytorialnych mógł wyzwolić decyzję o jego ostrzelaniu przez dywizjony rakietowe.” 4. Pomyśl, dowiedz się, a potem pisz tak żeby się nie ośmieszać.
@thoracifex17 күн бұрын
Nam na zajęciach kiedyś gen Gotowała opowiadał jak SR71 wszedł na ekrany radarów. Zanim poderwali parę dyzurną na północnym wschodzie Polski ( niestety nie pamiętam z jakiego lotniska) ten już zawracał w głąb Bałtyku
@waldemarbiaek354918 күн бұрын
Dziękuję prowadzącemu kanał i wszystkim wspierającym oraz widzosłuchaczom. Pozdrawiam.
Zdrowia i pomyślności w badaniach w Pokojowej rzeczywistości 🌻 edukacja rodzina dom 🏡 bezpieczeństwo dziecka ❤️
@misiekkania18 күн бұрын
Dobry materiał. Raz nie było umiłowania na wschodniej myśli technicznej ... bo w sumie nie było jak :P
@Balszoi18 күн бұрын
"Raz nie było umiłowania na wschodniej myśli technicznej" - powiedz mi w którym z 14 materiałów opublikowanych w listopadzie, które były poświęcone sprzętowi zachodniemu (w tym czechosłowackiemu), było "umiłowanie" wschodniej myśli technicznej? ;)
@asdkjh437017 күн бұрын
Nie było nic o waszych ukraińskich słoikach?:)))
@edwardlewandowski547313 күн бұрын
Super program🤚
@KS-ModelismoAviacionHobby18 күн бұрын
super temat
@TheNocebo17 күн бұрын
Ale beka, cieszę się że zasugerowałem ten temat, dzięki za przypomnienie tematu z niedawnych targów w Chinach. Zabrakło wielu ciekawostek na temat SR, temat wzbudził niedosyt, mógłby być ze 3 razy dłuższy, jeśli treściwy. Materiał ok, bez fauli, ale został pewien niedosyt powszechnie znanych ciekawostek. Chińczycy się mocno wygłupili z tą makietą, którą próbują porównywać do SR71.
@Turloghan9 күн бұрын
Nie zgadzam się z twierdzeniem, iż tylko użycir lepszych satelitów szpiegowskich wywołało zrezygnowanie z Blackbirda. Samolot ma jedną niezaprzeczalną zaletę nad satelitą - mozesz go wysłać ma rozpoznanie praktycznie w każdej chwili, a satelitę możesz użyć tylko kiedy przelatuje po swej orbicie nad interesującym ciebie obszarem .
@kristoferzamojski71408 күн бұрын
Widziałem ten samolot w Muzeum Lotnictwa w Duxford w 2009. Mogłem go dotknąć. Mam zdjęcia przy tym samolocie.
@robertbajorek577718 күн бұрын
Dzień dobry.
@mariuszpajak207718 күн бұрын
👍👍👍👍👍
@edwardlewandowski547313 күн бұрын
Dobra kawa od Copernicus 🌹 i Astrofaza/smacznego
@janusz415618 күн бұрын
60 lat SR-71 w 2024 roku.
@berakfilip17 күн бұрын
Piękny wiek one nadal na chodzie ? Można kupić ?
@rumcaysbh8 күн бұрын
Głos Balcerka: Panie, nówka nie śmigana, bierz pan dzisiaj bo jutro będzie droższa
@macmac1980016 күн бұрын
Leciał, ale się nie cieszył ;-)
@berakfilip17 күн бұрын
4:56 czyli taką maszynę można od tak zrobić??????????
@marcinstok909018 күн бұрын
Witam
@berakfilip17 күн бұрын
Ale musieli mieć widoki
@mariuszkordyla238518 күн бұрын
Moze cos o dronach d21 podczepianymi pod b52
@dariuszkowalski-k5r18 күн бұрын
I noszonych na grzbietach Black Birdów. Najistotniejsze jest to że były szybsze od SR-71 i to właśnie badano - do jakiej prędkości sprzęt foto jest sprawny. Niektóre info mówi nawet o 5 Mach.
@berakfilip17 күн бұрын
@@dariuszkowalski-k5ri nadal coś widać na zdjęciach przy takich prędkościach
@darekn467918 күн бұрын
Nasze wegi to spadek po sr71
@grabek425418 күн бұрын
Dzięki Balszoj za pożegnalny odcinek. Przenoszę wsparcie na inny kanał. Obozy koncentracyjne, postacie...
@Balszoi18 күн бұрын
Grabku! Ależ nie traktuję tego jak pożegnania tylko jak krótką przerwę! Dzięki za każdą złotówkę, którą wpłaciłeś na wsparcie, dzięki za każde dobre słowo, za każdą ciepłą myśl, i daj Boże do zobaczenia!
@Tita_00711 күн бұрын
Wcoraj zem go widzioł. Jak pselecioł, to az mi copke zwioło. Baca z samiuśkich Tater.
@wawa840818 күн бұрын
Namierzyłem to gówno. 56 pplt.
@marekbok524417 күн бұрын
Ciekawe czym 😂😀😂
@751maro17 күн бұрын
Nie bałeś się że ci jebnie laserem?
@wawa840816 күн бұрын
@marekbok5244 Krugiem.
@adamrozanski211615 күн бұрын
😂😂😂😂😂😂😂😂😂
@ArtemLviv-k9y14 күн бұрын
Dziadek wytrzeźwiej 😂
@konalbinos397519 күн бұрын
Pierwszy :D
@sawekopioa295018 күн бұрын
Kurde
@robertbajorek577718 күн бұрын
Oj tam oj tam, liczy się reprezentacja 😉😁
@asdkjh437017 күн бұрын
Jankeskie lotnictwo bez nazistowskiej mysli technicznej byłoby dalej napedzane śmigłami:))
@pomocny566417 күн бұрын
Jawohl!
@Turloghan9 күн бұрын
Kompletnie i całkowicie mylisz się. Przeczytaj, poszukaj : Frank Whittle, Power Jets Ltd, to może zrozumiesz swój brak wiedzy .