📢 Ne legyél azok között, akik lemaradnak a legfrissebb pénzügyi infókról! Iratkozz fel csatornánkra! 🔔
@xlac792 ай бұрын
2021-ben vásároltam vidéken egy 55nm-es, full panelprogramos lakást, 30% önerővel. A hitel végig fix 5% kamatozású, és már most kevesebb a törlesztő, mint az albérlet. Az azóta eltelt időben a teljes futamidő alatt visszafizetendő kamatot megemelkedte az ingatlan ára. Szerintem jó döntést hoztam.
@balazssandorfi2 ай бұрын
Pár hete készítettünk erről az aspektusról is egy videót, amiben azt vizsgáljuk, mekkora lakásáremelkedés termeli ki a hitelkamatot... nem, még véletlenül sem a hitelkamattal megegyező áremelkedésre van szükség, hanem sokkal kisebb is legendő... a részleteket itt tudjátokmegnézni: kzbin.info/www/bejne/pom6pGxnbd-Nj68
@szabo369peter2 ай бұрын
Yup. Az ingatlan olyan mint a vese. Hiába tudnám eladni, nem fogom...
@BlandeAlba2 ай бұрын
😂😂😂😂
@andrisvirag10742 ай бұрын
De hasznalhatod fedezetkent
@the_real_lajos_toth2 ай бұрын
😂😂
@szilviakovesdi5642 ай бұрын
Austriában kiváló szociális bérlakásrendszer van.... Nagyságrendileg, aki beadja a pályázatot 2 éven belül A kategóriájú ingatlant kap, ha van munkaviszonya. A bérleti díjat a fizetésekhez képest állapítják meg... Nem hasonlítható össze a nem létező magyar önkormányzati lakásgazdálkodással...
@szilviakovesdi5642 ай бұрын
Önkormányzati lakást Bécsben az bérelhet, aki legalább 17 éves. 2 éve folyamatosan ugyanazon az állandó lekhelyként bejelentett bécsi címen tartózkodik; ez minden személyre vonatkozik, aki az önkormányzati lakásban fog lakni. osztrák állampolgár, EU-/EGT-tagállam állampolgára, menedékjoga van, vagy egy harmadik ország állampolgára és letelepedési engedéllyel rendelkezik (Daueraufenthalt). Ez szintén minden nagykorú személyre érvényes, aki a lakásban fog lakni.
@balazssandorfi2 ай бұрын
Ezen a téren sem fogjuk perceken belül utólérni Ausztriát, de mintha valami változás készülődne (ha az elmúlt hetek híreit figyeltük)
@petertakacs34022 ай бұрын
Azért ez nem pont így van. Ezzel a magyar baloldali média hülyíti az embereket. Először is 2 évig az adott városban kell laknod. Ezek után adhatod be a kérvényt bérlakás igénylésére. Ha te 8 órában, szakmádban dolgozol, akkor szinte semmi esélyed nincs. Hátrányos helyzetűek kerülnek a sor elejére, olyanok például akik egyedül nevelik kiskorú gyerekeiket stb. De még így is akár évekig kell várnia a csodára. Ha elköltözik az igénylő egy másik városba, akkor kezdődik az egész macera elölről.
@FARAGODOKI2 ай бұрын
Azért nem ugyanaz mert ott államilag korlátozzák az ingatlan kiadást, nem engedik hogy magánszemély önállóan kiadója az ingatlanját. Megveszel egy lakást, áfa mentes lesz viszont 20 évig ki kell adnod bérletbe szövetkezeten keresztül. Az ingatlan jövedelem termelő képességét nem tudom befolyásolni cserébe egy arab család lakhatását fogja szolgálni 20 évig, neked meg benne áll a pénzed és ha szerencséd van még havi befizetésed is lesz hiszen nyomott áron kell kiadni az ingatlanod. Innen nézve már mégse olyan szép az osztrák rendszer, köszi szépen én nem szeretnék ilyen rendszert idehaza.
@ittisjartam8913Ай бұрын
@@FARAGODOKIitt érdekellentétek vannak bizony. 9+ millió ember aki jó minőségű, elérhető áru bérlakást szeretne, szemben pár 10.000 emberrel aki ingatlanokba fektet. (többes szám)
@BenGDev2 ай бұрын
A hiteleknel valahogy mindig kimarad az, hogy mennyit fizetett vissza. Attol, hogy 20 evre mindig +ban van az ingatlan piac, ha ugyannyit er, mint 20 eve, akkor erosen minuszban lesz. Az 50M lakas, 25M hitellel 6-7% os kamattal, 20 ev alatt vissza fizet 45-50M-et. Vagyis 20 ev mulva 70-75M-et kellene minimum ernie. Sokan nem szamolnak mennyit fizettek vissza eddig, igy ha 5-10 even belul eladjak, akkor nem art kiszamolni mennyit kell kapjanak, hogy ne minuszba adjak el a lakasukat. (elso 10 evben a kamat jelentos resze ki lesz fizetve)
@balazssandorfi2 ай бұрын
Jelenlegi videónknak nem ezt volt a témája, ezt ugyanis már meglehetősen részletesen feldolgoztuk egy korábbi anyagban, kérjük, hogy nézd meg itt: kzbin.info/www/bejne/pom6pGxnbd-Nj68
@gabor5392 ай бұрын
Az az ingatlan többet is fog érni 20 év múlva, mint 75 millió.
@BenGDev2 ай бұрын
@@gabor539 A videoban nem ez volt a pelda, es inflacio miatt meg mindig nem biztos, hogy pluszba lenne azzal
@trefasnyul12 ай бұрын
Az első lakás kiadásra, a második lakhatásra, addig meg olcsó albérlet.
@krisamagus12 ай бұрын
köszönjük zseni úr.
@trefasnyul12 ай бұрын
@@krisamagus1 én így csináltam, nekem bejött, de te beleköltözhetsz a pénzedbe.
@sinequanon59472 ай бұрын
Pontosan. Bár én eredetileg nem így terveztem, csak így alakult, és teljesen bevált.
@the_real_lajos_toth2 ай бұрын
Szerintem is okos stratégia. Nyilván ehhez kellett keményen tanulni, dolgozni, de szerintem erre valók a húszas éveink. Én is így csináltam, nekem is bevált anno.
@krisamagus12 ай бұрын
@@the_real_lajos_toth zseni 2. Szerinted 100 ból hánynak vált be/ sikerült? Szerintem nem vagy okos. Szóval ennyi az egész, és mindenkinek lakásai lesznek. hogy basznád meg magad.
@longhairzso2 ай бұрын
"A bérlők jogilag erősebb védelmet tudnak kapni"? Ezt ugye nem gondolod komolyan? Minden jogszabály a bérlőt védi, ha nem fizet, és a rezsit sem fizeti, akkor is évek, mire hivatalosan ki lehet lakoltatni, és a tulajdonosnak marad a felhalmozott tartozás.
@balazssandorfi2 ай бұрын
Közjegyző által ellenjegyzett dokumentációval a bérlő minden fennakadás nélkül kitehető a bérleményből a szerződés megsértése esetén... Szóval komolyan gondolom, ami elhangzott a videóban.
@longhairzso2 ай бұрын
@@balazssandorfi amikor nincs moratórium.
@jozsaedmond49862 ай бұрын
@@balazssandorfi NEM! November és április között nem. Senkit. Csak a jogellenes lakásfoglalót, aki igazolhatóan nem lakott ott korábban. Egyébként: a közjegyző előtt tett kiköltözési nyilatkozat a lényeg, nem a "Közjegyző által ellenjegyzett dokumentáció" (mire gondolt?). De ez (kb. 60 000 forint) is kikerülhető a határozott lejáratú, rövid távra kötött szerződéssel - ha végrehajtásba megy át, a közjegyző akkor is 50-60 000 forintért indítja el a peren kívüli eljárást. Kb. augusztusi és márciusi lejárat, rövid táv.
@muslica4413 күн бұрын
@@balazssandorfi Ez sajnos nem így van. a gyakorlatban....
@FARAGODOKI2 ай бұрын
A magyar ingatlan vagyon történelmi útjáról nem beszéltetek pedig a lényeg ebben van. Nagyon nagyon nagyon fontos gazdasági hatása van.
@balazssandorfi2 ай бұрын
Itt nem pontosan értem, hogy mire gondolsz? Milyen történelmi időtávra? Persze a gazdasági hatás szinte időtávtól függetlenül mindig jelentős
@ferenckluni76522 ай бұрын
14:44 Nana - azért ne becsüljük le a merészségünket! 😂 Én ugyan nem terheltem be az ingatlanomat hitellel, de: -Csak felvettem 7 + 10 millió forint szenélyi kölcsönt játszani a PMÁP-pal: 16%, után most 19,1% kamatot kapok, míg a személyi kölcsönök kamata 10% alatt van: ezt hívják pozitív kamatmarzsnak! 😂
@SzikoraMarcell2 ай бұрын
Jó lenne ezeket az értékekrőp HUF helyett EUR-ban beszélgetni, ami egy rendkívül kis kockázattal elérhető alternatíva, ami évi átlag 2,5-3% hozamot tud. Megnéznék egy EUR-ba vs. ingatlanba tettem a pénzem összehasonlítást. Szerintem meglepődnénk. Arról nem is beszélve, hogy az ingatlant karban kell tartani és X évente fel kell újítani.
@balazssandorfi2 ай бұрын
Ennek a videónak ez nem kívánt a témája lenni.
@K_G_492 ай бұрын
Ugyanakkor hol tartod azt a rengeteg EUR-t, és milyen hozamot termel?
@SzikoraMarcell2 ай бұрын
@@balazssandorfi Jaja, azért hívom rá fel a figyelmet, hogy ez jó lenne.
@SzikoraMarcell2 ай бұрын
@@K_G_49 Leírtam, hogy évi 2,5-3% hozamot termel. Mert kb ennyivel romlik a HUF évente az EUR-hoz képest. Hogy hol tartod? Bármilyen EUR-os bankszámlán? Lehet nem értem a kérdést. Egyébként arról nem is beszélek, hogy mondjuk bármilyen indexkövető ETF-be rakva mekkore hozamot jelentene ez évente (10+%). Csak az alap EUR vs ingatlan összehasonlítás érdekelne.
@BankmonitorHu2 ай бұрын
🔥 Te milyen stratégiát követsz ingatlanvásárlásnál? Hiszel az ingatlanpiac stabilitásában, vagy inkább más befektetési formák felé fordulsz? 💼💸
@ZoliOnTube2 ай бұрын
Varok az ingatlanvasarlassal mikor a realertek a mostani 200% felol ujra 100% lesz. Szerintetek kb mikor es milyen okokbol jon el ez az idoszak? Az ingatlanosok mar 2 eve atfordultak a vevok oldalara es gyozkodik az eladokat az arcsokkentessel, de erzekelheto eladoi nyomas nincs. Ugye nem kell kivarnom 20 evet amig a rogztitett olcso hitelek kifutnak? A magas kamatkornyezet miatti munkanelkuliseg indithat be eleg hirtelen egy adossagvalsagot (hany havi megtakaritasa van a hiteleseknek?)
@SoIiDeoGloria2 ай бұрын
Ha húsz évig tartok egy Nasdaq etf-t akkor profitban kb ugyanott vagyok ha nem előbbre és nem kell a bérlő miatt aggódni. (Bitcoinról nem is beszélve, ott elég ha csak 5-10 évet nézünk)
@BankmonitorHu2 ай бұрын
Az ingatlannak jelentősen kisebb a volatilitása
@janos78602 ай бұрын
A vagyon grafikon számomra erősen kérdéses, főleg háztartásonként értékelve. A 9. tizedben az ingatlan vagyon 40 M ft, alatta pedig ez még alacsonyabb. Ez számomra eléggé alacsony, tekintve, hogy 90%-nak saját ingatlana van, illetve milyen összegű átértékelődés történt az utóbbi időben. Nem is beszélve a több ingatlannal rendellezőkről.
@balazssandorfi2 ай бұрын
Ha a lakosság földrajzi eloszlását nézed, akkor kb összeegyeztethető a dolog... de még így is sok kérdés felmerül a statisztikát illetően, viszont erre vonatkozóan már a KSH-t kell mélyebb kérdésekkel megbombázni
@imregreczi15552 ай бұрын
2020-as adatok voltak a grafikonon. Azóta eltérő mértékben, de komoly áremelkedés történt szinte mindenhol az országban.
@janosmatrai79612 ай бұрын
Jó a kontent, de Bulcsúnak adjatok már egy pohár vizet. Olyan rekedt a hangja állandóan.
@BankmonitorHu2 ай бұрын
Köszönjük! Kapni fog vizet vagy olasz Fantát:)
@the_real_lajos_toth2 ай бұрын
😂
@OrbanSandor492 ай бұрын
2004-ben 55% önrésszel vásárolt második lakás bérleteztetéssel nyolc év alatt kifizette a hitelt. Azóta adó után a befektetésre számítva az eladásig 20% körüli eredményt hozott. Ezt a hozamot ennyi idő alatt egy jól menedzselt részvényportfolió haladhatta volna meg sokkal nagyobb kockázattal.
@viktorthefirst2 ай бұрын
20 év alatt 20%? 😂 a kumulált infláció 160% volt azóta
@exelexis71672 ай бұрын
Az megvan, hogy 10 millió Ft 20 év alatt évi 20%-os hozammal mostanra 383 millió lenne? Illetve 100 e Ft akkor most ~ 255 e Ft-nak felel meg. Ergo ha a 20 éve vásárolt 10 millás lakás most 25,5 milliót ér, akkor őrizte meg a pénzed az értékét. Erre jön még a hitelkamat, ami 2004-ben 13-15 % körül volt, 6-7 %-os infláció mellett. Fenntartásra is költeni kell, mert az ingatlan állapota (is) romlik, a bútorok/festés/vezetékezés stb. is amortizálódik 20 év alatt. Jó befektetés volt az ingatlan, de közel se 20 %-os éves hozammal hosszú távon - illetve vannak ám költségei is, nem csak hozam + áremelkedés...
@OrbanSandor492 ай бұрын
A hozamot az önrészre becsültem. A hitelt a lakás fizette ki. A törlesztés ideje alatt a befektetésre számítva évi 2%, utána az eladásig a bérleti díj -[adó+költség] 20% tiszta bevétel volt. Most kiszámoltam, a netto bevétel+ értéknövekedés 15% éves hozamot termelt a befektetésre számítva. A húsz sok, tényleg.
@zalanz5519Ай бұрын
20% azért az nem egy nagy dolog, az arany idén 30%-ot hozott.
@ovarzolee2 ай бұрын
34:00 Azért az Euró árfolyama stabil és nincs 28% infláció. Bécsben nincs kilakoltatási moratórium stb.. Mindkét felet komoly jogok és kötelezettségek illetik meg.
@ZoliOnTube2 ай бұрын
De azert azzal egyetertunk, hogy a 1) valos inflacio barmely orszagban nagyobb a bevallottnal 2) az ingatlan a valos inflaval tartja az erteket mashol is
@balazssandorfi2 ай бұрын
@@ZoliOnTube A 2. pont biztosan nem állja meg a helyét. 2022 közepétől Magyarországon pl nem tartották az ingatlanárak a lépést az inflációval (19%-ot estek reálértelemben és onnan indultak vissza) 13:20 -nál látható az erre vonatkozó statisztika a videóban. Továbblépek; ez nem csak magyar sajátosság, Németországban is erőteljesen leszakadtak az ingatlanárak az inflációról...
@Csabika198823 күн бұрын
Amikor ingatlanpiacról, ingatlanok értékéről csináltok videót, akkor arról is tudtok statisztikákat mutatni hogy hogyan változik az érték/ingatlan minőség? józan paraszti ésszel én azt abszurdnak tartanám hogy egy folyamatosan elöregedő építmény az értékében folyamatosan inflációt meghaladóan növekszik.
@FreedomIsNotGoingToBeFree2 ай бұрын
Azért annyira ne kívánjuk a német "szabályozott" bérbeadást. Kiszámíthatónak éppen kiszámítható, csak éppen a nem emelhető, nem kirakható stb. miatt sokan nem teszik piacra a kiadó lakást. Így nem csoda, hogy alig lehet találni.
@ovarzolee2 ай бұрын
Egyetemisták vidékről 18-25 év között?
@Jogasz12312 ай бұрын
Amit sokan nem vesznek figyelembe az igatlan bérlés vs tulajdlás esetén. Nevezetesen az, hogy amíg a tőkéd az igatlanban áll nem termel sehol. Magyarul egy 100 milliós ingatlan 5%-os állampapír hozammal számolva 5 millió forintba kerül évente. Vagyis havi 420 000 FT ért béreled magadtól az ingatlant amiben laksz.
@balazssandorfi2 ай бұрын
Ez így van. Viszont kevésbé vagy kitéve az ingatlanpiac erős változásainak. Pl. iszonyatosan emelkedtek az árak, amikor alacsonyak voltak a kamatok (megjelent a 0%-os Babaváró és a támogatás nélküli lakáshitel is 3% körül volt - 2019). Azaz alacsony a kamatszint 2019 első felében 3% körül az állampapír (szuperállampapír csak félévtől 4.95%-kal) is és az ingatlanárak robbannak, az albérleti díjak pedig száguldanak velük. Ebben az időszakban 15% körül emelkedtek az ingatlanárak és bérleti djíak.... Egy ilyen időszakban a magadtól bérelt lakás bérleti díja (kamatveszteség) sokkal alacsonyabb, mint a piaci bérleti díj... nyilván a fordított helyzet is eljön: 2023 államp. kamat 18%... szóval a képlet nem feltétlenül ilyen egyszerű
@Jogasz12312 ай бұрын
@@balazssandorfi igen de amire Ön utalal az csak egy rövid preriódus. Való igaz, hogy a 0% körüli kamatok korában a lakás bérlés veszteséges volt az állampapírhoz képest. (Azért állampapír mert ugye az a legbiztonságosabb.) Ne abból induljunk ki, hogy átlag József forgatja a pénzét és ugrál ingatlanból állampapírba majd részvénybe. Ha veszünk egy 15 éves periódust ( ennél rövidebb időre nem látom értelmét ingatlant venni) nem vagyok meggyőződve, hogy turbulenciák ide vagy oda jobban jössz ki az ingatlan vásárlással, mintha bérelnél anyagilag. Az más kérdés, hogy félelmetesen alul szabályozott a piaci. Mindkét oldalról. Így a tulajdonlás biztoságosabb. Másfelől viszont röghöz köt és illikvid.
@petertorok8012Ай бұрын
Belga - Árak kzbin.info/www/bejne/hpWsf5djp8iGbbs
@andrisvirag10742 ай бұрын
Rendkívül káros a tarsadalom számára hogy ingatlant valaki befektetés céllal vásárol mert ez árfelhajtó hatás, és a mi gemerációnk csak akkor tud ingatlanhoz jutni ha rendkívuli modon eladositjuk magunkat a kovetkező 20 évre
@erdly2 ай бұрын
Nem nézted meg az előző adásukat a hitelről és az ingatlanról...
@balazssandorfi2 ай бұрын
Az ingatlanbefektetés nem egy újkeletű divat. Száz évvel ezelőtt is az élet része volt (igaz akkor sokkal kevesebbek számára volt ez gyakorlatban is elérhető, ugyanúgy, mint mondjuk egy saját autó...). Személyes meggyőződésem, hogy nem az ingatlanbefektetést kell "valahogy betiltani". A magyar lakóingatlanárak extrém emelkedésében meghatározó szerepe van a lakás és családtámogatási rendszernek...
@peterperenyi28802 ай бұрын
A magyar piac egy vicc! Amikor a korrekcio ideje eljon az bizony fajni fog sok embernek.
@FARAGODOKI2 ай бұрын
Nem lesz korrekció, területi egyenlőtlenség fog nőni, Budapest értékesebb lesz, a vidéki kis falvak ingatlan állomány devalválódik.
@peterperenyi28802 ай бұрын
@@FARAGODOKI Dehogy lesz ertekesebb Budapest. Igy is erosen tularazott...
@balazssandorfi2 ай бұрын
@@FARAGODOKI én ezzel egyet tudok érteni
@gaborkapronczai2 ай бұрын
@@balazssandorfi Demográfiai folyamatok miatt negatív hatás várható az ingatlanpiacon? Hiszen egyre kevesebb ember kerget azonos számú ingatlant (ha nem indul be egy lakásépítési boom, mint a 60-as, 70-es években). Illetve, ha az elmúlt 3-4 év időjárási trendje folytatódik és súlyosbodik, déli megyékből (akár Budapestről is) elindul egy népvándorlás északabbra, vagy nyugati határrészre. E témákban készült beszélgetés?
@FARAGODOKI2 ай бұрын
2008 Gödi villa 42M ft ez 2011 ben 21M Ft ért kelt el. Ma ez 80+M Ft lenne
@balazssandorfi2 ай бұрын
Igen, 2008 után volt egy lejtmenet, ez látható is a videóban szereplő grafikonon. Az általad említett példa az átlagnál is rosszabb kimenetel. Az átlagos nominális értékvesztés 35% volt, szemben a pldában szereplő 50%-kal
@Zoli0492 ай бұрын
Otthon szerencsére túlárazottak az ingatlanok. Amiket 10 éve befektetésént vettem, jól mentek el. 🤣 Venni nem vennék, még egyösszegben sem. Majd bedől ez.
@9atesz2 ай бұрын
Otthon nem tularazottak a lakasok! (Csak nezz korul a szomszedos fovarosok arai kozott) Otthon a fizetesek vannak a beka segge alatt.. Bedolni meg biztos h nem fog!! Max nem lesz eladas.. Az emberekben meg van az a mentalitas h bizonyos osszeg alatt nem adom el.. Inkabb felgyujtom.
@balazssandorfi2 ай бұрын
Valóban nem olcsók az ingatlanok. Volt egy durva időszak a közelmúltban: 2022 közepe és 2023 3.nagyedéve között... energiaárrobbanás, élelmiszerek extrém inflációja, megugró lakáshitelkamatok... stb... Az ingatlanpiacon pár százalékos nominális árcsökkenés következett be. A valós átárazódási folyamat az inflációtól elmaradó ingatlanár változáson keresztül következett be, azaz reál leértékelődés. Amíg nem ugrik meg a munkanélküliség (kb 10%-os szintig) és a bankok hajlandóak hitelt adni, klasszikus bedőlés nem valószínűsíthető
@Zoli0492 ай бұрын
@@balazssandorfi Akik nem tudnak fizetni, ott lesz gond, amit egy "áresésnek" kell követnie. Majd meglátjuk. Van hol laknom, ez soha nem érintett.