Tvorbu kanála Dejepis z domu môžeš podporiť "kúpou kávy" na stránke: www.buymeacoffee.com/dejepiszdomu . Kanálu tu môžeš pomôcť aj kúpou grafiky na tlač, ktorú vytváram pre potrebu videí. Ďakujem za každý príspevok. :)
@romakolyasin Жыл бұрын
Super!!! Ďakujem za vašu prácu!!
@dejepiszdomu Жыл бұрын
Ďakujem za sledovanie ... ;-)
@romanluptak5123 Жыл бұрын
Výborne, je veľmi potrebné poznať minulost,
@jinzula1 Жыл бұрын
Pekné, poučné . Len to mäkké Ľ tam chýba :) Je to kráĽ, kráĽovstvo ….
@dejepiszdomu Жыл бұрын
Áno, to mi už viacerí vyčítali... :D Žijem pár rokov v Trnave, tak sa to na mňa asi nelapilo... :)
@pityu20022 ай бұрын
Omyl to nie je mäkke ľ ale teplé ľ. Používajú to iba buzeranti a ženy
@mariazacharova91772 ай бұрын
Bernolák žiadne Ľ do spisovnej slovenčiny nedal. A vystačíme si dobre aj bez Ľ a podobných výmyslov 😊
@joes35974 ай бұрын
Skvelý kanál, ani som netušil že už 4 roky máme slovensky Kings & generals 😉
@dejepiszdomu4 ай бұрын
Teším sa, že sa ti páči. Áno, Kings and Generals sú jednoznačná inšpirácia k niektorým videám. Snažím sa mať širší záber, ale videá zo zoznamu "Bitky a bojiská" sú najsledovanejšie. Tak budem rád za každý like a koment.
@janpribojsky6821 Жыл бұрын
Prínos, jednoduché pre pochopenie histórie bez stoviek dátumov a mien, ktoré laik aj tak zabudne
@rasti32 Жыл бұрын
Vynikajuco spracovane, az skoda ze to nema aspon 45 min :) Tato tema ma velmi zaujima a to z "pohladu" Spiskeho hradu (kam mam blizko) a tiez (podla mna uzasny roman) Tatarska pohroma od Mateja Vojtasa. Autor si dal zalezat na snahe udrzat historicke fakty a tiez tam opisuje dost podrobne Kumanov, Tatarov, Polsko ci Uhorsko. Vy ste urobili naozaj velmi pekne a super video obohatene zabermi s vojskami a najdolezitejsimi udajmi !!! opat - az skoda, ze to nema viac minut :) Idem pozriet dalsie vase videa 👍
@dejepiszdomu Жыл бұрын
Ďakujem za pozitívny komentár a aj odporúčanie knižky. Nepoznal som ju. Vždy by sa dalo aj dlhšie video, ale som len nadšenec a nie profesionál, takže nemám dosť času na vytváranie videí.
@adnasal9010 Жыл бұрын
Kniha Kronika duši je od autora Pavol Satko. Je to taky ronan situovaný do daného obdobia. Pridrziava sa ale faktografie a je to pohodové citanie. Roman je volne dostupný na internete.
@martixeu_ Жыл бұрын
Super video
@rickastley2409 Жыл бұрын
Super! Vláda Žigmunda Luxemburského a husiti na našom území.
@dejepiszdomu Жыл бұрын
Je pravdepodobné, že to bude ďalšie video... :)
@RudoMandelik_MyCreativeWorldКүн бұрын
Nemáš v mape Zvolen /1238/, ale máš tam Banskú Bystricu? Nezrovnateľné v tej dobe.
@Pepan-hi2zb Жыл бұрын
Pekne video
@jozef.oktober11 ай бұрын
Ku čitaniu textu. V slovenskom spisovnom jazyku existujú aj mäkčene napríklad " ľ , teda kráľ, kráľovná, ľavica a pod.
@milanVastik Жыл бұрын
Zajíma mě historie
@jozefzavacky1656 Жыл бұрын
zaujímajte sa o dejiny nie o His Toriu,,,,,,
@gregon_sk8640 Жыл бұрын
plánuješ spracovať aj stavovské povstania ? inak super video :D
@dejepiszdomu Жыл бұрын
Teraz sa sústredím na učivá preberané v siedmom ročníku. Takže určite áno. Dejiny Uhorska sú moja srdcovka. Problém je tempo, ktoré mám veľmi pomalé. :-( Plánujem aj menší odskok k Mníchovskej dohode. Takže uvidíme čo skôr....
@jaroslavragula11711 ай бұрын
😢 Stále trepete všade o dzingischanovi... Bol Džingis-chan! Meno/titul. Naučili vás tú falošnú bolsevicku hystoriu... Načim sa učiť po novom!
@jozef.oktober11 ай бұрын
... história..
@nemeshwad74028 ай бұрын
@jaroslavragula117 Nepoucuj agresivne a povysenecky ak sam nemas potrebne vedomosti. Genghis Khan je titul s vyznamom velky vodca. Jeho meno bolo Temüjin.
@jozefkostelansky Жыл бұрын
Na animovaných videách sa mi najviac páči, že bojovníci bojovali s vlajkami slovenského dvojkríža... 😀👍 Formát kanálu je super. História podávaná po malých kúskoch je oveľa zaujímavejšia.
@ladislavhatas3398 Жыл бұрын
@perseus274😂
@lubomirhorava4302 Жыл бұрын
@@miroslavselecky5091 suhlasím, niekde som sa dočítal že úvodná bitka vo filme Gladiátor, sa tiež odohrávala na považí, niekde južne od Trenčína.
@Ladislav1993 Жыл бұрын
Co to melete za hovna Čoboláci? Od kdy jsou dějiny Maďarska dějiny Slovenska?
@dejepiszdomu Жыл бұрын
Úvodná bitka z filmu Gladiátor ma zobrazovať tzv. Markomanské vojny. Územie Markomanov bolo skutočne na území dnešného Slovenska a Čiech. Takže to nieje úplne mimo. Akurát nevieme kde presne sa bitka odohráva vo filme. Nijako to nešpecifikuje...
@Mykaeil11 ай бұрын
Ja som kdesi pocul ten nas slovensky dvojkriz volat lotrinsky kriz...
@liftboy2412 Жыл бұрын
Videl si film Rozsudok?
@dejepiszdomu Жыл бұрын
Viem, že existuje ale zatiaľ som ho nevidel. Odporúčaš?
@liftboy2412 Жыл бұрын
@@dejepiszdomu vyborný pre mna. neviem ako clovek venujuci sa histórii ale pre mna ako laika vyborny vhlad do tej doby (aj ked tazko myi sudit vtedajsiu realitu)
@Mykaeil11 ай бұрын
Na tej mape Trnavia je datum 1779?
@dejepiszdomu11 ай бұрын
Myslím, že je to 1781
@Slov3n_svk6 ай бұрын
Trnava nebolo prvé mesto na území Slovenska, prvé mesto bola Nitra ktorá je tretím najstarším mestom v celej Európe
@dejepiszdomu6 ай бұрын
Áno, ale Trnava bola prvé slobodné kráľovské mesto, ktoré dostalo tento titul na území dnešného Slovenska. A že by bola tretím najstarším v Európe... ? To určite nie...
@jakubtrulik27782 ай бұрын
Tretím? 😂 A ktoré sú tie dve predtým?
@dusanburaj1887 Жыл бұрын
Sú tam chyby, ktoré by v takomto texte rozhodne nemali byť. Uvediem iba dve, ale je ich tam oveľa viac: - Batu nikdy neužíval titul chán a nenechal sa tak titulovať. Titul chán mohol užívať iba niekto, koho chánom menoval celomongolský snem Veľká džircha/džirga. Tak to stanovil Džingischán vo svojom zákone Veľká Yassa. - Otcom Batua nebol Ogodej. Batu bol synom najstaršieho Džingisovho syna Džočiho. O otcovstve Džočiho pochyboval aj Džingis, preto mu dal meno Džoči, čo sa dá preložiť ako Hosť alebo Cudzí. Vzťah medzi Džingisom a Džočim bol vždy veľmi chladný a chán dokonca proti Džočimu pripravoval trestnú výpravu.
@alojzbogric9176 Жыл бұрын
Avšak história pozná Batu, ako Batuchána. A Batuchán nešiel sám do Uhorska, ale spolu so Subotejom. A mám dojem, že to bol Subotej, ktorý dobyl Šarišský a Spišský hrad, takže téza o tom, že sa vpádu ubránili hlavne kamenné hrady, padá. O tom všetko pojednáva román Tatarský vpád.
@gabrielakovacsova2161 Жыл бұрын
@@alojzbogric9176 Tatári -tak ich voláme- nikdy nedobili hrady.
@dusanburaj1887 Жыл бұрын
@@alojzbogric9176 Pre poznanie histórie mestačí čítať historické romány. Odporúčam prečítať si tzv. Tajnú kroniku Mongolov, ktorú dal spísať Džingis a ktorá uvádza dlhé obdobie dejín Mongolov od rozdrobenosti kmeňov, cez ich zjednotenie až po vytvorenie najväčšej ríše na svete. Tajná kronika Mongolov je aj na internete v českom preklade.
@alojzbogric9176 Жыл бұрын
@@gabrielakovacsova2161 ale ja nepíšem o dobíjaní, ale o dobýjaní. Myslím si,že si sa asi pomýlil. A akože sa skutočne volali?
@adnasal9010 Жыл бұрын
Nesúhlasím s Vaším nazorom, že Batu nenosil prívlastok Chan (mongolsky - KHAN). Na nete je kopec článkov (predovšetkým v EN) kde je označovaný ako Batukhan. Bol o 30 rokov mladším ako Subedej, vtedajší veliteľ vojsk pri vpáde na naše územie. O Subedejovi je známe že bol perfektný stratég.
@coffidus106 Жыл бұрын
Aká to je hra kde si ukazoval tie bitky
@dejepiszdomu Жыл бұрын
Hra sa volá Attila : Total War, ale je na nej mód Medieval Kingsoms 1212. Link na mód je v popise videa.
@alojzbogric9176 Жыл бұрын
O tej téme sa celkom vierohodne píše v románe Tatársky vpád. A Batuchán nebol jediný vojvodca na výprave do Uhorska. Boli dvaja. Ináč, mongolsko- tatárske vojská dobyli ako Šarišský, tak aj Spišský hrad, ktoré v tom čase boli už kamenné, takže téza o tom, že kamenné hrady odolali je nepresná, lebo oni sa na svojej ceste nie raz z tak opevnenými hradmi a mestami stretli a dobýjali ich. Napríklad taký Kyjev padol tiež veľmi rýchlo.
@dejepiszdomu Жыл бұрын
Samozrejme, niektoré hrady, mestá a pevnosti mohli byť Mongolmi dobyté, avšak mnohé odolali. Dokonca odolávali aj opevnené kostolíky. Išlo asi o to, že Mongoloi uvažovali, kedy sa im oplatí zdržovať sa obliehaním a kedy nie. Faktom ostáva, že mnoho kamenných hradov sa buduje po Mongolskom vpáde za účelom zvýšenia obranyschopnosti krajiny.
@alojzbogric9176 Жыл бұрын
@@dejepiszdomu ale to je logické, lebo sa prišlo na to, že drevené hradiská nedokázali odolávať ohňu a iným ( novším) prostriedkom útočníka.
@tomas28025 ай бұрын
👍
@orlandoking6028 Жыл бұрын
Žiadne mongolske vojsko tu nebolo.
@janfischer63827 ай бұрын
No, a za rok ta banda z východu, Mongolové, v uvozovkach navštívili Slezsko. A taky ho vyplenili. A taky následně, dosidlili bývalé Sudetské Němce....
@romaneks0 Жыл бұрын
mám takú otázku boli aj nejaký slováci, ktorí bojovali a boli v armáde za uhorsko? alebo nie keď boli taká menšina
@dejepiszdomu Жыл бұрын
Zdravím. Určite sa bojov zúčastnili aj Slováci. Hoci je ťažké to posudzovať dnešným chápaním slova národ. V stredoveku sa za členov národa rozumel šľachtický (poprípade meštiansky) stav. Bolo jedno akým jazykom kto rozprával, dôležité bolo k akému spoločenskému stavu prináležal. Pripodobnil by som to k dnešnému pojmu občianstvo. Národ ako ho chápeme my vtedy neexistoval. Je viac-menej dokázané, že mnohí šľachtici v stredoveku a novoveku rozprávali slovenským jazykom (nárečím), no identifikovali sa ako Uhri (nie Slováci, Maďari, Chorváti atď...). Keďže najväčší tlak Mongolov pôsobil na juhozápade a v strede dnešného Slovenska, je jasné, že sa bojov museli zúčastniť aj predkovia dnešných Slovákov.
@pityu2002 Жыл бұрын
@perseus274 ako teda vysvetlis ze madarov je teraz viac ako slovakov ? nemali sa teda asimilovat podla tvojej uzasnej teorie.
@norbertnagy4512 Жыл бұрын
@perseus274 picoviny pises
@tomhnilka69462 ай бұрын
@@pityu2002 Maďarsko má lepšie prír. podmienky na ľahší život, z hornatého Slovenska vždy ľudia odchádzali do sveta, ale aj do Maďarska za lepším životom. Posledných 30 r. tiež.
@pityu20022 ай бұрын
@@tomhnilka6946 Ako to súvisí s mojím komentom ?
@erikazavadska319014 күн бұрын
Nitrianske údelné vojvodstvo
@stefansimon706111 ай бұрын
Pise sa to Béla nie Belo. Po Slovensky Vojtech. Inak dobre video.
@dejepiszdomu11 ай бұрын
Ďakujem. V slovenskej historiografii sa pre kráľa Bélu nepoužíva štandardný preklad Vojtech, ale práve Belo.
@stefansimon706111 ай бұрын
@@dejepiszdomu Dakujem za vysvetlenie. Ja som sa ucil dejepis po madarsky len preto mi to bolo divne.
@MichalSabol-t3n Жыл бұрын
Pán učiteľ PARÁDA ( potlesk )
@dejepiszdomu Жыл бұрын
Ďakujem :-)
@janmurarik1480 Жыл бұрын
Šuhaj,si dobrý venuj sa týmto témam.II.svet.vojnu vynechaj zo svojich tém.Ale v stredoveku nemáš konkurenciu.
@jozefkovac2816 Жыл бұрын
Velmi povrchne
@dejepiszdomu Жыл бұрын
...ako pre žiakov ZŠ, komu je video primárne určené.... ;-)
@csh53678 ай бұрын
Belo si sam Řekni ř Béla Kde sa prosim ta uvadza ako Belo??
@dejepiszdomu8 ай бұрын
Komentáre tohoto typu ma už unavujú. Čo sa s ním snažíte povedať? Stále sa tu objavuje niekto komu vadí, že dodržiavam pravidlá slovenského písania historických mien. Ekvivalent Belo sa u nás používať dlho. Národy si upravujú mená podľa ich pravidiel. Chorváti píšu mená uhorských kráľov po chorvátsky, Maďari po maďarsky atď. Ani sv. Štefan sa v listinách neobjavuje ako István... Je pre mňa zarážajúce, že si nájdete čas napísať takýto komentár. Čo je jeho cieľom? Čo sa snažíte dosiahnuť?
@csh53678 ай бұрын
@@dejepiszdomu A odpoved na moju otazku?Ked upravujete mena tak mozno aj dej 😂
@dejepiszdomu8 ай бұрын
Belo sa uvádza v každej slovenskej literatúre týkajúcej sa dejín od 19. storočia...
@mrroyale56882 ай бұрын
@@dejepiszdomu Len to nie je jeho meno, ale Béla!!!!
@EeperGames-wn3olАй бұрын
Zdravim ako sa to ucim lebo budeme mat z toho pisomku
@dejepiszdomuАй бұрын
Super. Dúfam, že pomôže. :-)
@attiladorak4666Ай бұрын
Ake Uhorsko :) Maďarské kráľovstvo!!!!!!!
@dejepiszdomuАй бұрын
Na Slovensku (ako aj v iných krajinách) označujeme termínom Maďarské kráľovstvo štátny útvar, ktorý existoval v rokoch 1920-1946. Uhorské kráľovstvo sa používa v rokoch 1000 - 1918.
@radojambrich6843 Жыл бұрын
vtedy este madarcina nebola vymyslena
@1allround15 ай бұрын
@@GÓRAL-o2j Už Adam a Eva boli maďari 🤣🤣
@1allround15 ай бұрын
@@GÓRAL-o2j Počul si už o Blatenskom jazere? Pomaďarčene Balaton. To ste ešte v Ázii bývali v stanoch a kočovali. keď tam Slovania mali už opevnené obce. Dúfam, že si ázijskej rasy, či sa hanbíš za svoj slovanský alebo germánsky pôvod? :)
@andrej1918 Жыл бұрын
Hlavnym mestom a sidlom krala bol Ostrihom nie Budin, Budin sa stal hlavnym mestom az po vpade Mongolov.
@dejepiszdomu Жыл бұрын
Správne. Vo videu však túto informáciu myslím nespomínam. Ak ide o to, že je tam umiestnená Belova "vlajočka," priznávam, že som vôbec nerozmýšľal prečo ju dávam práve na to miesto.... Asi inštinkt. Správne uvádzaš, že sídlom kráľa bol Ostrihom...
@miroslavuradnik22348 ай бұрын
A si Čech!!
@istvanmester3133 Жыл бұрын
Warum verändert ihr Namen?????🤮🤮🤮
@dejepiszdomu Жыл бұрын
A neveket lefordítom mert ez grammatikailag helyes. Ugyanaz, mint amikor a magyar autópályán Pozsony van írva Bratislava helyett, vagy Bécs Wien helyett. Egyébként az utolsó videómon magyar felirat is vann. kzbin.info/www/bejne/jXLTlImNfJ2jos0feature=shared
@imatus235 Жыл бұрын
Nemyslím, že by nás Mongoli obišli,nebyť tých podarených Kumánov
@dejepiszdomu Жыл бұрын
Asi nie. Ale ako zámienka poslúžili dobre. :-)
@dechtickymiro Жыл бұрын
V trnave sa mu zlomelo koleso na koci pri brane.
@luboskorencik2328 Жыл бұрын
Ak narážate na trnavský erb, tak ten nemá s kolesom od voza nič spoločné. Pôvodne je to zlatý chrizmon na modrom poli. Chrizmon, vkruhu napísané iniciályJežiša Krista, myslím v latinčine. A to I a X, ktoré sú písané cez seba v strede, kde bol neskôr už len stred kolesa bola hlava Krista. Pamätám si že tento motív má pôvod ešte dačom staršom, pravdepodobne je to pečať mesta, lebo viem, tie farby sa do erbu dopĺňali až následne. No a počas socializmu sa ako geografické názvy, menili aj zobrazenia s náboženskou tématikou. Tak sa stalo zo zlatého chrizmonu, koleso od voza. (: 5:27