Beseda Mikrokosmos žen a dívek na spektru autismu

  Рет қаралды 1,606

Národní ústav pro autismus | NAUTIS

Národní ústav pro autismus | NAUTIS

Күн бұрын

Dívky získávají diagnózu poruchy autistického spektra výrazně méně, než je tomu u chlapců. Takzvaně propadávají diagnostickým sítem, a to i přesto, že vykazují určité autistické rysy.
Proč tomu tak je? Projevuje se autismus u žen jinak než u mužů? Jak ženy s PAS vnímají samy sebe? Jak se jim u nás žije?
Během naší besedy jsme společně s našimi hosty hledat odpovědi (nejen) na tyto otázky. Na konci besedy jsme zodpověděli otázky diváků z chatu.
Hosty besedy byly:
- Mgr. Veronika Šporclová, Ph. D., psycholožka, NAUTIS
- Mgr. Michaela Matiová, žena s PAS a peer psycholožka, NAUTIS
- Kateřina Kang, žena s PAS, umělkyně, maminka roční dcery Miny
- Anežka Gruberová za Holky na spektru (Anežka Gruberová a Kateřina Obšilová, mladé ženy s PAS a duševním onemocněním věnující se osvětě)

Пікірлер: 9
@janakropackova9802
@janakropackova9802 4 ай бұрын
Moc děkuji za besedu. S dcerou předškolního věku čekáme na diagnostiku. Je to občas velmi náročné a jsem ráda za veškeré informace. Pomáhá mi to koukat na věci jinýma očima. Snažím se dceru pochopit a některé věci ji usnadnit, ale je tak těžké zjistit, co je vlastně ona sama a kde nějaké její maskování.
@bwatspro
@bwatspro 8 ай бұрын
Diky, velmi zajimave :)
@elierry
@elierry 8 ай бұрын
Jak starý je toto rozhovor? Asperger se niž jako termín nepoužívá.
@APLAPraha
@APLAPraha 8 ай бұрын
Dobrý den, rozhovor je z prosince 2023. Máte pravdu v tom, že Aspergerův syndrom je již skutečně ve světě nyní zařazen pod diagnózu "porucha autistického spektra". K sloučení diagnóz do jedné došlo na základě rozhodnutí vědecké rady pracující pod WHO, která je složená z odborníků na autismus. Stejně (tedy pro sloučení diagnóz) již dříve rozhodla i vědecká rada Americké psychiatrické společnosti, která vydává diagnostický manuál DSM (manuál pro klasifikaci duševních poruch, souvisejících onemocnění a problémů). Nicméně v ČR se oficiálně pojem Aspergerův syndrom používá stále, a to do doby než zanikne platnost MKN 10 a vstoupí v ČR v platnost MKN 11 (MKN=mezinárodní klasifikace nemocí). To by mělo být až někdy v roce 2027. Každopádně v rozhovoru tento termín používají samy ženy na spektru. Takže i kdyby se již nyní ani v ČR tato diagnóza nepoužívala, je na jejich volbě, jaký název diagnózy budou ve vztahu ke své osobě používat. Navíc nejspíš skutečně jejich oficiální diagnóza zní "Aspergerův syndrom".
@elierry
@elierry 8 ай бұрын
Zajímalo by mě, co lze uvést do seznamu úprav na VŠ.
@APLAPraha
@APLAPraha 8 ай бұрын
Dobrý den, bohužel vaší otázce nerozumím. Zkuste ji, prosím, přeformulovat.
@elierry
@elierry 7 ай бұрын
@@APLAPraha Ve videu se hovoří také o možnostech úprav studia na vysoké škole, pro studenty s aspergerem, autismem. Zajímalo by mě, jaké jsou to úpravy, eventuálně, existuje nějaký seznam? S ničím podobným jsem se doposud nesetkala v žádné z úrovní studia. Jaké úpravy školy nabízí studentům na spektru?
@APLAPraha
@APLAPraha 7 ай бұрын
@@elierry Děkuji za upřesnění otázky, už rozumím. Při vysokých školách obvykle fungují poradenská centra, která nabízejí podporu studentům se specifickými potřebami (tedy včetně studentů s PAS). Zde najdete seznam těchto center: www.ap3sp.cz/podpora-pri-studiu-na-vs/adresar-odbornych-pracovist/
@APLAPraha
@APLAPraha 7 ай бұрын
@@elierry A zde je přehled možností podpory: www.ap3sp.cz/podpora-pri-studiu-na-vs/moznosti-podpory/
Tereza, 33 let, onkologický pacient. Co, jak a proč?!
20:19
Or is Harriet Quinn good? #cosplay#joker #Harriet Quinn
00:20
佐助与鸣人
Рет қаралды 49 МЛН
Jaké to je studovat vysokou školu s Aspergerovým syndromem?
22:41
Ostravská univerzita
Рет қаралды 1 М.
Komunikace s dítětem, které se vzteká, je zatvrzelé nebo fňuká
16:27
Aspergerův syndrom - rozhovor s Peťou a jeho maminkou
17:04
Petra Sviderková
Рет қаралды 45 М.
Autismus není vidět, rozhovory
19:11
Ptejme se autistů
Рет қаралды 4,5 М.
Jak podpořit dobrý start dětí s autismem ve škol(c)e
11:08
Poznáváme autismus
Рет қаралды 1,5 М.