Bilweb Auctions Talks - SAAB 92B - 1955

  Рет қаралды 298

Bilwebauctions

Bilwebauctions

Ай бұрын

Den här mycket fina Saab 92B har endast haft tre brukare. De två första inom samma familj. Nuvarande ägare köpte bilen hösten 1984. Han såg den när han var på semester på Gotland och frågade dåvarande ägaren om han fick köpa den, och så blev det. Den har genomgått en grundlig renovering under tidigt 90-tal. Bilen har varit nermonterad i delar och där delar av chassiet och hela karossen har blästrats. Saaben blev professionellt lackerad 1994 och den är fortfarande i ett mycket fint skick. Enligt ägaren har bilen aldrig rostlagats och vid fotograferingstillfället sågs inga rostlagningar. Mycket har renoverats och bytts ut. Bland annat är motorn renoverad, stolarna och baksätet omstoppade och omklädda, ny kopplingscylinder är på plats och den har fått ett nytt laddningsrelä. Bromsarna har setts över och lagats, även nya bromsslangar har monterats. 2023 blästrades och lackerades fälgarna och bilen fick i samband med detta nya däck. Saabens kromverk är omkromat och ser ut som om det vore nytt. Den har sedan nuvarande ägare haft den alltid förvarats i garage. En Saab i ett väldigt gott skick.

Пікірлер
SAAB renoverad efter 42 år i skogen
19:04
Motornörd
Рет қаралды 145 М.
Bonneville Saab på Speed weekend
6:40
Biltokig
Рет қаралды 75 М.
路飞关冰箱怎么关不上#海贼王 #路飞
00:12
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 3,1 МЛН
顔面水槽がブサイク過ぎるwwwww
00:58
はじめしゃちょー(hajime)
Рет қаралды 83 МЛН
Teenagers Show Kindness by Repairing Grandmother's Old Fence #shorts
00:37
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 34 МЛН
Jimmie Åkesson ger TV4 svar på tal
15:57
Sverigedemokraterna
Рет қаралды 4,9 М.
Volvo Fångtransport
15:19
Ulf Eriksson
Рет қаралды 46 М.
Saab, biltillverkning 1960
7:54
Bonneville66
Рет қаралды 278 М.
1976 Saab 96L
1:01
Hans Fredrik Larsen
Рет қаралды 593
”Farsan har ägt 15-20 DKW sedan 30-talet”
27:01
Motornörd
Рет қаралды 62 М.
Saab history with Erik Carlsson
5:56
Kracars
Рет қаралды 42 М.
Veteranbilstv.se #44 Båstnässkroten i Värmland - update
17:41
VeteranbilsTV
Рет қаралды 21 М.
Måsvinge Saaben Blue Spirit byggd av Leif Mellberg
16:43
Rickard Forsgren
Рет қаралды 93 М.
Drivning a OPEL Rekord 1958 (For sale)
12:32
Kjell Kriminell
Рет қаралды 253 М.
Veteranbilstv.se #87 Saab 92A 1951
21:46
VeteranbilsTV
Рет қаралды 11 М.
Разбил лобовое стекло! 😱
0:20
Взрывная История
Рет қаралды 2,5 МЛН
Удивительно маленький байк😱
0:33
FilmBytes
Рет қаралды 6 МЛН
Колодки по-уму и вечный барабан УАЗ👍 #уазпатриот
1:00
Владимир Ильиных
Рет қаралды 589 М.
двигатель от мотоблока на оке
0:55
ПЕРВЫЙ ДЕРЕВЕНСКИЙ
Рет қаралды 7 МЛН
Қытайски Camry 80 // QAZ Kolesa.kz
9:50
QAZ Kolesa KZ
Рет қаралды 227 М.