Biogazownia i dofinansowanie w 2024. Energia dla Wsi: kolejny nabór, czas, start! Koniczyna Biogaz 🍀

  Рет қаралды 7,892

Koniczyna Biogaz

Koniczyna Biogaz

Күн бұрын

Пікірлер: 19
@MichałZbroniec
@MichałZbroniec 10 күн бұрын
Witam, Co w przypadku skorzystania z dofinansowania do budowy ? Ponoc dofinansowania sie nie łącza i wtedy juz nie mozna korzystac z taryfy fit przy sprzedaży pradu? Jakie wtedy obowiązują stawki ? Pozdrawiam
@pawelzolnierczyk4544
@pawelzolnierczyk4544 7 ай бұрын
Czy dotacje mozna dostac na projekt gdzie przylacz do sieci jest przy wykorzystaniu istniejacego przylacza dla farmy PV?
@KoniczynaBiogaz
@KoniczynaBiogaz 7 ай бұрын
W naszej ocenie: jeśli do czasu złożenia wniosku udałoby się "przepisać" warunki przyłączenia z PV na biogazownię - oczywiście, przy czym jest to nieuregulowana prawnie procedura i dużo zależałoby od rozmów z lokalną energetyką. Jeśli do wniosku byłyby dołożone tylko warunki przyłączenia pod fotowoltaikę, z myślą, że później się to załatwi - wniosek na 99% nie przejdzie oceny formalnej.
@abiogaz
@abiogaz 7 ай бұрын
Dzień dobry, w nocy i o północy, mam pytanie jak jest z przyłączenie do sieci takich inwestycji, czytałem artykuł na farmer. Pl cytat "URE podało jak realnie wygląda kwestia odmów przyłączeń wiatraków, fotowoltaiki i biogazowni do sieci. To aż 83,6 GW mocy i i 7448 negatywnie rozpatrzonych wniosków o przyłączenie w 2023 r. Nasze sieci energetyczne są na granicy wydolności przyłączania OZE do sieci, co pokazują poniższe liczby. " 2. 10:21 Jak stoimy z biogazowniami szczytowymi? 3. Czy we wnioskach są wpisane większe magazynami na biogaz? 4. Czy dalej jest proces spalania biogazu w pochodniach gazowych zamiast magazynowania nadmiaru?
@KoniczynaBiogaz
@KoniczynaBiogaz 7 ай бұрын
Dzień dobry, dziękujemy za zainteresowanie i jak zawsze błyskawiczną reakcję na nowy materiał. Co do tego, że uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej jest największą barierą dla powstawania i rozwoju biogazowni kogeneracyjnych w Polsce, oczywiście się zgadzamy i wydaje nam się, że cała branża również. Nie wynika to jednak tylko z niedostatecznej modernizacji sieci. W znacznej mierze problemem jest procedura, która pozwala nawet w nieskończoność "rezerwować" moc dla projektów, które mogą nigdy nie powstać, a także z przeceniania przez energetykę zdolności produkcyjnych źródeł OZE, zwłaszcza fotowoltaiki w polskich warunkach z czym wiąże się rezerwowanie dla nich zbyt dużego przydziału mocy oraz nadmiernie restrykcyjne podejście do spełniania kryterium wystarczającej przepustowości węzła SN/WN w danym GPZ. Pojawiło się na to rozwiązanie, chociaż ekonomicznie problematyczne, w postaci warunków "godzinowych" dla biogazowni szczytowych / semiszczytowych. Od tego czasu, nasi Klienci wnioskujący o ok. 499 kW w ok. 80% przypadków dostają właśnie takie warunki, ok. 5% stanowią warunki 24-godzinne na niższą moc niż zakładana, ok. 10-15% to wnioski w pełni zaakceptowane, a max. 5% to całkowite odmowy, to jednostkowe przypadki. Prawie wszyscy Klienci z warunkami "godzinowymi" traktują to jako początek walki, ubiegają się dalej o ich rozszerzenie albo myślą o tym jak jeszcze można wykorzystać potencjał produkcyjny biogazowni. Daje to jednak pewien punkt startu i możliwości dalszego planowania inwestycji, w tym ubiegania się o finansowanie, podczas gdy przy całkowitej odmowie droga dalej byłaby zamknięta do odwołania. W dalszym komentarzu odpowiemy na resztę pytań, bo wyszedł z tego już niezły wykład.
@KoniczynaBiogaz
@KoniczynaBiogaz 7 ай бұрын
ad. 2 - Jak wyżej :) ad. 3 - Każda biogazownia powinna mieć tak zaprojektowane zbiorniki, aby mieć możliwość zgromadzenia zapasu biogazu na co najmniej kilka godzin pracy kogeneratora. W przypadku biogazowni "szczytowych" musi być on większy, co przekłada się na większe zbiorniki lub korzystanie ze zbiornika na poferment do magazynowania gazu, co powoduje, że koszt biogazowni "szczytowej" nie jest na tyle niższy od "całodobowej", żeby nie zmniejszało stopy zwrotu inwestycji i rekompensowało mniejszą produktywność dobową. Dlatego też uważamy, że warunki "godzinowe" są dalekie od rozwiązania problemu, aczkolwiek jest to krok w dobrą stronę. ad. 4. Tak, w nowych biogazowniach też bywają pochodnie, aczkolwiek tylko na wyjątkowe sytuacje. Działająca pochodnia na nowoczesnej biogazowni jest bardzo rzadkim widokiem i świadczy o wyjątkowej sytuacji znacznej nadprodukcji biogazu, stąd też nazywanie jej pochodnią awaryjną.
@KoniczynaBiogaz
@KoniczynaBiogaz 7 ай бұрын
P.S. Dodam jeszcze, że polskie sieci są systematycznie modernizowane w celu zwiększania przepustowości (chodzi zwłaszcza o transformatory SN/WN) i planowane jest na to przeznaczenie bardzo dużych transz środków unijnych, co widać po programach dedykowanych dla operatorów sieci, które właśnie obecnie wchodzą i ma być ich więcej. Niemniej, jeśli nie dojdzie do zmian proceduralnych, to w naszej ocenie nic nie stanie na przeszkodzie temu, aby te warunki były natychmiast i na lata "zaklepywane" przez projekty PV bez magazynów energii, dające w polskich realiach możliwość produkcji z 1 MWe ok. 1 000 MWh w ciągu roku (na 8 760 MWh możliwych) oraz powodujące skoki napięcia w sieci, wynikające z niestałego poziomu nasłonecznienia albo państwowe projekty OZE o długich terminach realizacji.
@abiogaz
@abiogaz 7 ай бұрын
​@@KoniczynaBiogazczy cena godzinowa nie jest wyższa niż cena z całego dnia? Co do fotowoltaiki mogę się zgodzić, energia sama się prdokukuje, podobnie jak z wiatrem, biogaz ma tą zaletę że możemy sterować płynniej niż wyżej wymienione źródła energii, wyżej już jest elektrownia szczytowo-pompowa których także brakuje w Polsce. Może te warunki przyłączy do sieci skłonią do szybszego rozwoju biometanowni aby nie marnować substratów i biogazu. W starszych filmach o biogazowniach były wspomniane pochodnie, dobrze że teraz używa się ich awaryjnie. Ogólnie jestem fanem biogazu od paru lat, a od 2.5l jestem na yt i staram się poszerzać wiedzie o biogazie.
@LukaszApaczKielin
@LukaszApaczKielin 7 ай бұрын
@dawidg.9270
@dawidg.9270 7 ай бұрын
O ile droższa jest biogazownia na dotację od tej za "gotówkę"? Czy w ogóle bez dotacji obecnie się opłaca za swoje budować?
@KoniczynaBiogaz
@KoniczynaBiogaz 6 ай бұрын
Tak, jak najbardziej może się to opłacać, przy czym w takim przypadku tym bardziej należy pochylić się nad biznesplanem. Przy dzisiejszych cenach biogazowni, które w ostatnich latach poszły mocno w górę (też w czasie, gdy pojawiły się atrakcyjne dofinansowania), np. mniejsza biogazownia oparta na samej kiszonce z kukurydzy skupowanej z zewnątrz może nie być najlepszym pomysłem do kredytowania. Z drugiej strony, taka większa biogazownia pracująca w dużej części na substracie tanim albo darmowym (np. gnojowicach, odpadach) potrafi być rewelacyjnym finansowo przedsięwzięciem, na które śmiało można by brać kredyt. Pozdrawiamy.
@LuckyLuke.
@LuckyLuke. 6 ай бұрын
Hey. Ile waszym zdaniem trzeba mieć minimum tuczników ( chodowanych 3x w roku, ruszt ) aby wyrobiła na tym paliwe :0 biogazownia 499kw ?
@KoniczynaBiogaz
@KoniczynaBiogaz 6 ай бұрын
Gdyby chcieć zasilić biogazownię 499 kW samą gnojowicą świńską, to musiałaby być to naprawdę duża, przemysłowa chlewnia. Gnojowica gnojowicy nie jest równa, ale szacunkowo powinno być to ok. 30 - 45 tys. stanowisk. Niemniej, w takiej sytuacji (darmowy substrat) wciąż bardzo opłacalna może być mniejsza instalacja albo kofermentacja razem z substratem stałym. Pozdrawiamy.
@dawidg.9270
@dawidg.9270 7 ай бұрын
Przecież beczka to nie tylko wywóz pofermentu ale też przywóz gnojowicy więc może przyczynić się produkcji energii.
@KoniczynaBiogaz
@KoniczynaBiogaz 6 ай бұрын
Bazując na praktyce z NFOŚiGW widzimy, że traktują to już nie jako integralną część biogazowni, tylko już element innego przedsięwzięcia, podobnie też jak urządzenia do odbioru ciepła. Jest to w pewnym stopniu dyskusyjne, ale myślimy, że chodzi też o postawienie pewnej granicy. Pozdrawiamy.
@JerzyPueniazek-sx7xp
@JerzyPueniazek-sx7xp 6 ай бұрын
Jest na Ziemi 13 mld ludzi i gdyby polowa z nich pierdziala do jednego pojemnika to ile byloby biogazu ;)
@KoniczynaBiogaz
@KoniczynaBiogaz 6 ай бұрын
Wydaje nam się, że tych ludzi jednak jest jeszcze trochę mniej :). Oczywiście nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy kiedyś o tym zagadnieniu już nie myśleli, ponieważ uważamy, że absurd jest ciekawy, a analizowanie scenariuszy niemożliwych może czasem prowadzić do wniosków przydatnych w realnych sytuacjach życiowych. Przechodząc do rzeczy, to pomijając trudności techniczne i logistyczne w gromadzeniu gazów, dochodzą nam jeszcze kwestie biologiczne. Ludzie gazy jelitowe zawierają metan i wodór, ale w znacznie mniejszej proporcji niż zawartość metanu w biogazie, a tym bardziej biometanie. Dlatego oczyszczanie takich gazów na cele energetyczne byłoby przez to bardzo trudne technicznie, mogłoby być energochłonne i nierentowne, nawet gdyby gromadzić je w wielkich ilościach. Z drugiej strony, gdyby udało się je wprowadzać do sieci gazowej, to do takich gazów pewnie nie trzeba by było już dodawać substancji wonnych :). Pozdrawiamy.
@rafadzik1724
@rafadzik1724 6 ай бұрын
Panowie..., a nie moglibyście zacząć inwestować własnej kasy? Przecież urzednik ktory zbiera, decyduje a na końcu wypłaca też misi jeść. I byle czego jadł nie bedzie....
@KoniczynaBiogaz
@KoniczynaBiogaz 6 ай бұрын
Bez dofinansowań do inwestycji biogazownie w Polsce też powstawały, ale skoro te dofinansowania już są... Oprócz tego, system UE, w którym funkcjonujemy, działa w ten sposób, że pewne pule środków muszą być na coś przeznaczane, a biogazownie i biometanownie są pod wieloma względami dobrym ich przeznaczeniem. Urzędników, którzy się nimi zajmują bardzo szanujemy i uważamy, że powinni słusznie zarabiać, gdyż dofinansowania dużych inwestycji to stresująca praca, wymagająca specjalistycznej wiedzy. Pozdrawiamy.
Energia dla Wsi - Dotacja na budowę biogazowni - Koniczyna Biogaz 🍀
23:54
Что-что Мурсдей говорит? 💭 #симбочка #симба #мурсдей
00:19
Beat Ronaldo, Win $1,000,000
22:45
MrBeast
Рет қаралды 158 МЛН
REAL or FAKE? #beatbox #tiktok
01:03
BeatboxJCOP
Рет қаралды 18 МЛН
Cała PRAWDA o rolnictwie UKRAINY. Nasze 4 dni w kraju skrajności!
20:11
INWESTYCJA W EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNĄ OPŁACA SIĘ | KRZYSZTOF DROŃ
21:41
Akademia Transformacji Energetycznej
Рет қаралды 79
Informacje Telewizja Republika 10.01.2025 godz. 13:00 | Republika Dzień
15:10
Jak powstaje energia elektryczna? Polskie Fabryki: Tauron [PEŁNY ODCINEK - LEKTOR PL]
43:14
National Geographic Polska
Рет қаралды 2,7 МЛН
Co poszło nie tak? Rozszalowaliśmy wieniec
15:28
Co dziś robimy
Рет қаралды 112 М.
PORANNA AWANTURA W SEJMIE
11:05
Janusz Jaskółka
Рет қаралды 109 М.
Najpiękniejsza biogazownia w Polsce? - Reportaż - Koniczyna Biogaz 🍀
18:48
Что-что Мурсдей говорит? 💭 #симбочка #симба #мурсдей
00:19