Tohle byl vážně zážitek :D Obdivuju, kolik potenciálních dotazů jsi pokryl, do příště by mě určitě zajímaly hlavní důvody a výhody mít vlastní node. Vím, že se probíralo na streamu s Gordym, ale mám pocit, že v takovéhle sérii by to taky nemělo chybět, aby dávala smysl. A osobně by mě pak taky určitě zajímaly praktické podrobnosti ohledně chodu, kdy to musím mít zapnuté a kdy ne, kolik to žere, jaké můžou být celkové náklady a tak podobně. Každopádně skvělá práce, cením střídání kamer a všechny memes!
@stepan_ej2 жыл бұрын
O tom je super článek na alze.
@jibo3242 жыл бұрын
DÍKY ZA VIDEO. Uzel již podle tvého návodu synchronizuji. Díky za popíchnutí. Pouze jsem se zasekl na spuštěni ubmrel.local (nešlo). Kdyby měl někdo stejný problém tak je nutné nainstalovat advanced IP scan a zjistit IP adresu Umbrelu. Poté bez problémů.
@MartinGabrhel2 жыл бұрын
Pro publikum: 4GB úplně stačí, když na tom nebudete provozovat veřejné stránky na nákupy a když to bude jen Bitcoin node, tak to stačí bohatě. Výkon mají oba stejný. Jen se při 8GB cachuje více do ram a prvotní stahnutí blockchainu netrvá tak dlouho.( ale to také záleží na vašem internetu. ) Takže volte moudře 🙌
@Juriklabs2 жыл бұрын
Tá funkcia allways on môže byť práveže vhodná voľba. Niekedy je výpadok krátky, alebo je ich viac za sebou, alebo nie vždy si pri tom, aby si to mohol zapínať po výpadku. Pekný návod mimochodom :)
@gorrdy2 жыл бұрын
Souhlas. Sám jsem o tom jumperu nevěděl, klidně přepnout do stavu always on.
@elegantnikuryr2 жыл бұрын
To je tak skvělá relaxace. Už sem si pustil po třetí tu hw část 😅
@petrjanous1852 жыл бұрын
Už by to chtělo pokračování. Mám postaveno, sesynchronizováno a nechce se mi ale vymejšlet co dál. Jakou připojit peněženku a proč. Jestli otevírat ten port 8333 a nechat to přístupný i po netu a jak, nebo to nechat jenom na TORu. Co je to ta TOR brána a jestli nechat výchozí. Takový best practices by to chtělo. 😇
@MrDelaroche2 жыл бұрын
Ahoj Kicome, tak jak jsem slíbil na předchozím Patreonu, když už jsi udělal video na uzel, tak já si ho doma udělám :) NLT end of the year I hope :D Děkuji moc. Pobavilo a zároveň super, že jsi to dělal tak pro "nemotory", jako jsem určitě i já. Těším se na pokračování.
@bussin21672 жыл бұрын
Amanda McCants klipy pobavily :D Celkově se mi líbí jak to podáváš zábavnou formou keep it up
@pdsoftcz2 жыл бұрын
Teda koukat na tvůj mechanický styl při sestavování krabičky bylo chvílema fakt utrpení :-) Ale jinak díky za videjko, osvěta je potřeba.
@gorrdy2 жыл бұрын
Pár tipů: 1. Pro tuto krabičku používejte M2 SATA, nikoliv M2 NVME 2. Prý existuje krabička i pro NVME, ale netestoval jsem, link v tom sheetu z popisku videa 3. SSD vkládejte pod úhlem 45 stupňů a pak jen slopte dolů 4. 4GB RPi stačí na běžný provoz, 8GB je dle mého lepší skrz úvodní synchronizaci a potenciálně tam můžete rozběhnout víc appek najednou, ale jako běžný uživatel nevyužijete ani tu 4GB verzi naplno.
@Piettr0J2 жыл бұрын
Jen poupravím, ať není někdo zmatený. Jedná se o M2 SATA, nikoli M1. M2 NVMe bude rychlejší pro úvodní synchronizaci, ale pro chod je to přepal, tudíž bych zůstal u klasické Saty.
@gorrdy2 жыл бұрын
@@Piettr0J diky, jsem se preklik
@lynchs24412 жыл бұрын
@@Piettr0J Chtel bych podotknout, ze ta spodni strana "krabicky" je pripojena pres USB typu A 3.0 a tedy na rychlostech disku nezalezi. Hlavnim omezenim je maximalni rychlost presunu pres to USB. Neni tedy potreba utracet za stejne, ale rychlesi disky.
@Piettr0J2 жыл бұрын
@@lynchs2441 tato krabička je hlavně pro sata disk, takže tam nvme nenarveš. A jestli vyrábějí krabičku přímo pro nvme, tak předpokládám, že kvůli rychlostem. K čemu jinému by do toho někdo cpal dražší disk. Z toho usuzuji, že nvme krabička snad využívá standardu, který zvládne přenosové rychlosti. Jelikož USB 3.x má teoretickou rychlost až 5 Gb/s tak záleží na tom, jakou verzi zvolili a zda tu nvme rychlost kabel přenese.
@jozefflak8952 жыл бұрын
Node uz syncnuty. Kedy bude pls druhy diel ? @Bitcoinovej Kanál
@Falcon14CZ Жыл бұрын
Ahoj Kubo, chystáš i ten další díl s informacemi k Umbrelu, propojením na lightning peněženku a případně trezor nebo jinou HW walletku? Díky :)
@lejelejenakoleje Жыл бұрын
Kde najdu pokračování na který se na konci odkazuješ?
@MichalJanata_Kalich2 жыл бұрын
Já jsem si to nakonec postavil na Lenovo M910q 😊 - Lenovo M910q s 16 GB RAM - 500 GB SSD na systém - 2TB M.2 SSD na data - Mám tam Windows Server s Hyper-V virtualizací - Ve virtualizaci mám Ubuntu LTS verzi - V tom Ubutbu mám nainstalovaný Umbrel a tam běží Bitcoin Core Jako zatím to pěkně jede ☺
@TheAdamAdy2 жыл бұрын
Proc ne rovnou Linux, ale takhle oklikou?
@MichalJanata_Kalich2 жыл бұрын
@@TheAdamAdy plánuju na tom kompu mít víc virtuálních PC... chci zkoušet ještě NextCloud 🙂
@TheAdamAdy2 жыл бұрын
@@MichalJanata_Kalich Na tohle je nejlepsi free verze VMware,... ale proti gustu:)
@MichalJanata_Kalich2 жыл бұрын
@@TheAdamAdy ten znám taky, ale instalovat další software se mi nechtělo 😊
@1Crackonosh1 Жыл бұрын
No a kde je ten druhý díl? :D
@mikmikecom Жыл бұрын
Zdravim Kicome, plánuješ ten druhý díl, kde rozebereš víc ten Umbrel? Díky za info. ;-)
@cryptofaucet_bitcoin2 жыл бұрын
auuu, odstranovat folie z thermalpadu takhle prstama, ....dela se to idelane pinzetou aby se clovek nedotykal mastnyma prstama ploch thermalpadu, a nejdriv "nalepime" oba a az pak sundavame folii z te druhe strany pro cip, ne ze sundam obe strany a pak "nalepim" na chladic, tak pro priste :)
@stefantahun60742 жыл бұрын
Super videjko. Jinak fullHd, na wifi super . Ale na data na cestach koukam na 144p a staci to 😉👍. Dik
@TheAdamAdy2 жыл бұрын
Setri data a stahni si to do offline. YMusic funguje dobre, stahne jen audio;)
2 жыл бұрын
Klasicky zapnu :D
@gorrdy2 жыл бұрын
Klasicky :D
@MartinGabrhel2 жыл бұрын
M.2 SSD musí být M.2 SATA, pokud máte od argonu M.2 krabičku. Pokud máte NVMe krabičku od Argonu, musíte použít NVMe disk. Na HDD to nezkoušejte, bude to trvat klidně měšíce, a je jedno jestli máte 4GB nebo 8GB verzi RPI4
@v.6ak2 жыл бұрын
Termitologická: M.2 je form factor, v tomto form factoru se dělá jak NVMe, tak SATA. Tedy ze samotného M.2 tolik nezjistím.
@alanwales34422 жыл бұрын
Dlho očakávane video super
@moddofx2 жыл бұрын
Rpi 4 se teď celkem blbe shání, ale jde to bez problémů rozchodit i na Odroid M1, který sice není tak výkonný jako RP4, ale má integrovaný a bootovatelný M2 slot i SATA a velký pasiv chladič přes celou spodní stranu desky a s origo krabičkou velmi pěkné zařízeni. :)
@panco54002 жыл бұрын
Souhlasím Odroid M1 je super mašinka za tu cenu i teď jelikož na rasberko stím co má M1 dáte ted třeba 3k a za krabičku s chladičem a nástavcem na ssd dalších 900 a popravdě s tím slabším výkonem se nejsem tak moc jistý jasně nemám tu Rip4 8Gb abych to otestoval na přímo ale synknutý blockchain mám na M1 za 18h což je slušné.
@moddofx2 жыл бұрын
@@panco5400 Ja myslel benchmarky RP4 vs OM1. Ne ohledne Full Node :)
@janskala222 жыл бұрын
Jo? Zkoušel jsi? Takže já to zkoušet nemusím, o to líp 😃
@moddofx2 жыл бұрын
@@panco5400 Na hlavnim Ubuntu a ted testuji na druhem moji lasku Manjaro ;)
@panco54002 жыл бұрын
@@moddofxo manjaru jsem nikdy neslyšel se musím přiznat
@bikepunx12 жыл бұрын
A já si furt říkal jak ta spodní část bude propojena s tou horní 😀
@petrjanous1852 жыл бұрын
RPi4 2GB paměti. Synchronizace trvala cca 10 dní, ale nainstaloval jsem BitcoinNode, LightningNode, BTCPayServer, ThunderHub a stále 400MB volných. Takže jestli máte ve skladovejch zásobách i tu 2GB verzi, tak ji lze použít.
@MiroslavBruna2 жыл бұрын
Ahoj. Napadlo mě k těm fundamentálním videím jestli bys neudělal nějakou revizi těch základních v tom smyslu že bys třeba udělal reakční video sám na sebe. Defakto tak udělal návod a úvod do btc 2.0
@sedlakmila2 жыл бұрын
Spustil jsem instalaci Full Node na doporučeném 8 Gb RPi a podle informací systému se nevyužívá ani 3 Gb RAM, takže by asi 4Gb varianta určitě neomezovala. Za 10 hod je 21% synchronizováno i na externí rotační disk. Asi bude úzké hrdlo jedině internetové připojení a výkon RPi v ověřování bloků. Takže pro ty kdo nechtějí s RPi dělat nic jiného než provozovat Full Node bych s klidným srdcem doporučil i 4 Gb variantu (už to tu někdo také popisoval), já ale určitě plánuji mít tam více aplikací, takže více RAM využiju a je možné že budoucí aktualizace už tak úsporné nebudou. Takže nakonec dobře zvolená varianta. Díky za dobrý návod. p.s. použil jsem pasivní hliníkovou krabičku Cooler Master a drží se teplota okolo 50 stupňů a SD karta má připraven otvor na vkládání i vytažení bez nutnosti sundávání spodního krytu, takže taky trochu na punk :))
@TomasStach-z5r Жыл бұрын
Zdravím všechny. Na konci videa Kicom zmiňuje, že bude v listopadu pokračování, jak se k Node připojit atd. Nikde to nemohu najít. Můžete mi prosím někdo pomoct?
@danzblaz11 ай бұрын
Pokračování zatím není. Snad se dočkáme do léta 2024 :)
@zdeneksofr2 жыл бұрын
Když to mám v síti za FIrewallem, je potřeba NATovat nějaký port?
@tadeasmedek33252 жыл бұрын
No a kdy to budou mít všechno na skladě? :D
@krmelecrecordings2 жыл бұрын
Napisu svuj vcerejsi dotaz znova ;) pouzivate nekdo svuj umbrel node v trezor suite? moje zkusenost je, ze je to opravdu nechutne pomaly, tak by me zajimalo jak to funguje jinde. Na stejnem pocitaci se k tomu nodu pripojuju i s electrum penezenkou a je to bleskovka, takze hledam, kde je chyba. :)
@gorrdy2 жыл бұрын
Já to zkoušel a stejná zkušenost. Zatím jsem se nedostal k tomu, proč to tak trvá. Ale můj electrum server něco vypisoval, že ten, kdo k tomu přistupuje (Trezor suite) používá nějaký starší, pomalý, neefektivní způsob. Ale pak už nevím, jestli jsem to našel na GH jako issue. Zkusím prozkoumat.
@Falcon14CZ Жыл бұрын
Mám to stejné, je to pomalejší a načítá klidně 2-3 minuty při připojení přes Tor.
2 жыл бұрын
Už je to OK 👍
@yttwo50136 ай бұрын
Bude navod na ligthning node
@JohnOldChannel2 жыл бұрын
Neví někdo jak postupovat když už jsem formátoval? Jde tu kartu dát do základu a nějak to opakovat. Prostě jsem byl napřed než vyšlo video a nějak to nedělá to co Kicomovi
@krmelecrecordings2 жыл бұрын
normalne to flashnout znova v balenaetcher, ono si to naformatuje samo
@JohnOldChannel2 жыл бұрын
@@krmelecrecordings no a když jsem odstranil format a udělal jako on, tak to proběhlo dobře jen po připojení do Rpi to neskočí do umbrel a chce to po mě heslo a jmeno takže něco je blbě 😅 jako nějak na to určitě přijdu ale strávim u toho zase celej den. Tak pokud se někomu stalo něco podobneho tak dejte vědět 💕
@om1asd2 жыл бұрын
Kicome, akú máš teplotou chipsetu Pi4 Umbrel v tomto setupe? A aj na tvojom staršom uzle?
@gorrdy2 жыл бұрын
Na tomto setupu to je pasivně uchlazené na cca 50-55 stupňů, můžeš i nastavit větrák podle teploty, např. že při teplotě 55+ se spustí větrák na 50 % a uchladí zpět na 55. S Always on větrákem se dostaneš na 40 stupňů.
@stepan_ej2 жыл бұрын
Co říkáš na kritiku Umbrel ze strany Martina Habovštiaka?
@BTCKNL2 жыл бұрын
Že i tak je to stále nejlepší řešení pro běžného uživatele.
@xzan882 жыл бұрын
kdyz nastavim ten jumper na to always on, tak je to pak o dost hlucnejsi. v tom defaultu je to hlucne jen prvnich par sekund po zapnuti a pak to ztichne
@xb1t2mm3ujf22 жыл бұрын
Snadnější je SDkartu vůbec nepoužívat, ale rovnou přes USB na té krabicce nahrát systém na SSD disk, protože ten SDD disk je připojený do RPI taky přes USB 3.0 mass storage. Potom dát zpět tu USB 3.0 propojku a normálně to nabootuje. Odzkoušeno....
@gorrdy2 жыл бұрын
Takže zkopíruju obsah SD karty někam na to SSD? Můžeš to pls rozepsat jako pro dítě? :D
@Honza5479a2 жыл бұрын
@@gorrdy mělo by to jít např na MacOS přes BalenaEtcher - duplikovat zařízení, že bys to přímo naflashoval z image na SSD. Nezkoušel jsem Umbrela, ale dělal jsem takto Hoobs pro Apple HomeKit
@petrzizek88552 жыл бұрын
Díky moc! V to jsem doufal, vyzkouším, až bude zakoupeno a sestaveno.
@rastamanselecta2 жыл бұрын
konečně
@ondrejvopravil2 жыл бұрын
Druhý pokus? :D
@vojtechkolek58252 жыл бұрын
💪
@erarprovsechno94412 жыл бұрын
se tlemime, ale tehdy bylo to JZD neco jako Apple :D
@vitobrusnik69532 жыл бұрын
Jak hlučný je takto poskládaný node? Může být větráček rušivý prvek v místnosti nebo o něm nevíte? Díky za odpověď a dobré video.
@BTCKNL2 жыл бұрын
Neslysitelny. Nevim o nem. Je slysel tak na 20cm.
@gorrdy2 жыл бұрын
Je to tak, skoro slyšet nejde, větrák můžeš i vypnout úplně. Na nočním stolku vedle hlavy to ruší, když se ten větrák točí. Spát bych u něj nechtěl, ale dej ho 1-2 metry dál a neslyšíš nic.
@dado3042 жыл бұрын
A naco je ta funkcia, ze po vypadku prudu sa to nerestartne? Trosku mimo na node, nie? Sikovna krabicka. Kupte si radsej Intel NUC, ten viac vyuzijete. Vytunil som ho, ze ho neni ani pocut.
@jakubslovak58322 жыл бұрын
7:15 s HDD bude synchronizace blockchainu trvat spíš pár týdnů až pár měsíců. Just saying,..
@MichalJanata_Kalich2 жыл бұрын
Vůbec... Zkoušel jsem ve virtuálním PC a ten virtuální PC byl uložený na HDD. Ta synchronizace trvala asi 3 dny.
2 жыл бұрын
@@MichalJanata_Kalich Nemuzete mi nekdo pls vysvetlit co se pri ty synchronizaci deje, ze to trva tak dlouho? Ono to nejak ty data dokola "chrousta", ze to potrebuje diskovy vykon? To prece jen stahuje mraky dat z netu, ale asi malokdo ma tak rychlej internet, aby to brzdil disk :) I desetiletej terovej disk zvladne kontinuelne ukladat 20-40MB/s a ja mam internet sotva o desetinny rychlosti......Takze uzkym hrdlem je rychlost netu, ane prece disk.
@radeksrb2 жыл бұрын
@ Kontrolují se všechny transakce. Přitom se data z disku čtou. A to z ruznych mist, takže jse spiš o rychlost přístupu než o čtení souvislých dat.
@Falcon14CZ Жыл бұрын
Já delal synchronizaci asi měsíc zpět, blokchain má již 570GB a synchronizace mi trvala týden.
@Juriklabs2 жыл бұрын
Predpokládam, že tie teplovodivé nálepky, nie je vhodné takto zacapat prstami :)
@gorrdy2 жыл бұрын
Asi ne, ale ono je to fuk, zas tam není potřeba nějaký ultra sofistikovaný chlazení, takže jestli se toho dotkneš nebo ne je vlastně asi celkem jedno.
@Honza5479a2 жыл бұрын
Na nálepky sere pes, ale dotýkat se takto desky holýma rukama… je vidět, že to Kicom dostává zadara. Jinak v náhledovce by byla lepší ta slečna v bikinách - just sayin
@Juriklabs2 жыл бұрын
@@Honza5479a čo sa môže stať doske?
@Honza5479a2 жыл бұрын
@@Juriklabs statická elektřina, pot na rukou...
@Juriklabs2 жыл бұрын
@@Honza5479a a je to tak pravdepodobné, aby človek manipuloval v rukavičkách? Manipulujem rukami s arduinami a asi väčšina ľudí si myslím
@LegionInfanterie2 жыл бұрын
este by som odporucil nejaku lepsiu SD kartu, kedze sa na tu kartu neustale bude zapisovat bezne lacne SD karty sa vedia velmi rychlo pokazit
@gorrdy2 жыл бұрын
Tusim, ze vse se zapisuje primo na SSD. Na kartu bud nic a nebo nic o cem bych vedel, ale rad se necham opravit
@krmelecrecordings Жыл бұрын
Tohle video bohuzel zestarlo extra rychle a stavet node na Rpi bych dneska rozhodne nikomu nedoporucoval. V poslednim roce narostl UTXO set tak, ze to uz Rpi s 8gb ram moc nedava a prvotni synchronizace bloku z letoska je dost nekonecna (diky ordinals .) Osobne doporucuju nejakou x86 krabicku s 16gb ram a Start9 OS. Funkcnost, kvalita a celkovej pristup k veci toho systemu se s Umbrelem fakt neda srovnat. (dokonce jim skvele funguje technicka podpora .)
@alexejbenedek12692 жыл бұрын
Hele Kicome, ty stále ještě ujíždíš na tý právničce? Jen tak, se nemohu zeptat?😄
@petrzizek88552 жыл бұрын
Joooo, konečně, děkujeme!!!!! 🤍 To opravdu pořád musí mít tu SD kartu? Nejde ten deštník bootovat přímo z toho SSD? Jen tak hážu dotaz do placu, aniž bych nejdřív googlil.
@petrzizek88552 жыл бұрын
Tak už to tady vidím zodpovězené, neměl by být problém flashovat přímo na SSD přes USB.