Dzięki! Pozdrawiam i do usłyszenia przy kolejnych.
@piotrsikora41252 жыл бұрын
Super odcinek
@sposobicsiedobitwy2 жыл бұрын
Dzięki! Zapraszam do obejrzenia cz. 2. Pozdrawiam i do usłyszenia!
@hystapsespers35662 жыл бұрын
Podstawowym problemem, zresztą dotyczyło to naszych wszystkich działań we wrześniu 1939r. była siła ognia. Do wsparcia natarcia trzech dywizji piechoty i dwóch ugrupowań kawalerii przydzielono pułk artylerii ciezkiej- 12 armat 105 mm i 12 haubic 155 mm, każda dywizja piechoty miała dywizjon 3 armat 105 mm i 3 haubic 155 mm. Łącznie to było jedynie 42 luf. Nie dysponowano też wsparciem lotniczym. Oznaczało to, że żołnierze musieli zapłacić to swą danina krwi. Przy tym tempo natarcia nie było takie jak zakładał generał Kutrzeba i to miało olbrzymi wpływ na przebieg bitwy.
@pawepablo74779 ай бұрын
Dziękuję dopiero co w padłem na Twój kanał sztosik kabanosik 🎉🎉🎉🎉
@zueoko38229 ай бұрын
Dzięki za film.
@PomorskiWilk Жыл бұрын
Armia Poznań powinna była uderzyć na Niemców tak jak chciał Kutrzeba, czyli 3 września między Prosną a Wartą. Niemcy musieli zatrzymać pościg za Armią Łódź (a przynajmniej 8. Armia), Armia Łódź wprawdzie byłaby bita "tylko" przez 10. Armię, ale dałoby to więcej czasu na sformowanie się Armii Prusy. Innymi słowy Niemcy musieliby wstrzymać uderzenie na Warszawę i nie byliby pod nią już 8 dnia wojny, tylko przynajmniej kilka dni później, ponieważ po pierwszym tygodniu wojny nadeszłaby Armia Pomorze. Ogólnie plan wojenny był zły, ponieważ to Armia Łódź powinna być najsilniejszą polską armię i to w pełni gotową do wojny od pierwszego uderzenia. Tymczasem liczyła sobie tylko 3 dywizje piechoty i 1 brygadę kawalerii (potem doszła 1 DP i 1 KB więcej) w starciu z dwiema niemieckimi armiami (8 DP, 2 dywizje zmotoryzowane, 2 dywizje pancerne, 1 dywizja lekka). Siły Armii Łódź w celu w miarę skutecznego odwrotu powinny być przynajmniej dwa razy silniejsze i to przy założeniu, że byłyby aktywnie wspierane przez sąsiednie armie na swoich skrzydłach
@BnM14102 жыл бұрын
Święty kanał,dużo włożonej pracy!
@sposobicsiedobitwy2 жыл бұрын
Dzięki! Miło mi, do usłyszenia przy kolejnych materiałach! Pozdrawiam
@Wolflarsen46 Жыл бұрын
super
@piotrsarnowski48249 ай бұрын
Gen. Kutrzeba, jako jeden z nielicznych (w pierwszych dniach wojny) widział konieczność wojny manewrowej.
@bachcomp1 Жыл бұрын
Dużym błędem było wycofanie się z bitwy 12 września. Przyznał to sam gen. T. Kutrzeba.
@PomorskiWilk Жыл бұрын
Co się dziwić jak musiał współpracować z Bortnkowskim, który potrafił tylko wejść na niebronione Zaolzie
@marekt23192 жыл бұрын
Ciekawie i z pomysłem.👍 Oczywiście miałbym kilka uwag, ale sobie daruję, oprócz jednej. Z jakiego źródła jest informacja o zagładzie dwóch niemieckich baonów? 30 DP nie straciła żadnego batalionu(oczywiście "prawdziwi patryjoci" doliczyli się aż pięciu, ale to tylko SF ku pokrzepieniu...). Oczywiście mówimy o rozbiciu a nie rozproszeniu lub pobiciu(wbrew pozorom różnica jest kolosalna). Pozdrawiam.
@sposobicsiedobitwy2 жыл бұрын
Dzięki! Wydaje mi się, że nie użyłem stwierdzenia "zagłada". To co chciałem przekazać miało brzmieć tak że te 2 bataliony zostały okrążone, próbowały się przebijać w nocy i w większości zostały rozbite i się poddały. Ale z drugiej strony jak patrzę na to po przeczytaniu tego komentarza to faktycznie, można odnieść wrażenie, że stwierdziłem, że zostały one po prostu całkowicie "zlikwidowane", a tak nie było. Dzięki za zwrócenie uwagi! Pozdrawiam i do usłyszenia!
@janlypczak45682 жыл бұрын
wreszcie ktoś traktuje poważnie wojnę obronną na yt a nie jako szybki wp*erdol od adiego
@pawesarn31062 ай бұрын
Do siedemnastego września mieliśmy 100 czołgów i czwarta siłę lotniczą w Europie. 16 września byliśmy w dobrych nastrojach - najgorsze mieliśmy za sobą.
@pawelgoliatowski61482 жыл бұрын
Daje łapke w dół bo nie wiem czy mam Ciebie słuchać czy tej zrytej muzyki...