Většinou jsem proti bourání historických budov, ale tady se o nějaké historické budově už dávno nedá mluvit- ruku na srdce, to nádraží nikdy nepatřilo mezi architektonické perly, už z rakouských pohlednic je vidět, že to bylo to nejprostší, co se tehdy stavělo. Přesto kdyby si zachovalo původní ráz, šlo by dnes o cenný doklad tehdejší architektury, ovšem komunisti tu budovu natolik "zmodernizovali", že její původní podobu totálně znehodnotili. Zbyl jen prachobyčejný zanedbaný hybrid bez jakékoliv hodnoty. Snad jen jako skanzen bolševické devastace by ta budova mohla sloužit, včetně těch smradlavých hajzlů. Ale Vsetín potřebuje funkční nádraží odpovídající potřebám dnešní doby, např. s pohodlnými perony, kde nastupování do vlaku není jen pro akrobaticky zdatné jedince tak jako dosud.
@maplou9873 жыл бұрын
Srovnávám fotky nádražní budovy z r. 1935 a 1990 a žádnou "komunistickou" devastaci nevidím - Drahstav v r. 1980 pouze vyměnil 50 let stará ztrouchnivělá okna a dveře, kterými to notně protahovalo, za tehdy běžně používaná a hlavně tepelně izolovaná. A vyměnil střešní krytinu, kterou už pořádně zatékalo. A starou dřevěnou konstrukci krytého nástupiště vyměnil za kovovou, neboť hrozilo její zřícení. No a udělala se nová maltová omítka. Jedinou devastaci vidím v tom, že z průčelí budovy mezi 1. a 2.patrem se odstranil dřevěný nápis "Vsetín", který byl nahrazen elektrickým nad krytým nástupištěm. Jinak vše zůstalo zachováno, žádné konstrukční zásahy do budovy nebyly, takže když by se dnes nahradily okna a dveře dřevem, byla by budova v původním stavu. Hybrid vznikne až v této době, když se do oblouku udělají nová nástupiště (což ale nynější normy nedovolují) a do malého prostoru po manipulačních kolejích se nacpe autobusové nádraží, které tam moc dobře fungovat nebude. Nevíte, proč se musí likvidovat autobusové nádraží z r.1990, naprosto vyhovující ? Že je na nynější dobu moc velké ? Tak ať se tam na části postaví parkovací dům a zbytek autobusového nádraží ať zůstane v provozu jako dosud. Velká škoda, že nebyl realizován projekt nového nádraží z r. 1920 ani jeho upravená podoba z r. 1968, vždy pro údajný nedostatek financí. V obou projektech se počítalo s nástupišti v rovné části kolejí, což by šlo udělat i teď a to by odpovídalo 21. století, ne co vznikne nyní. Závěrem Vám doporučuji poslechnout si předscénu o středověku od Jana Wericha, tam se najdete.
@4ever2423 жыл бұрын
@@maplou987 To je výborné, přesně to co jste vyjmenoval právě byla ta devastace. Na budově není absolutně nic cenného- tedy ono nebylo nikdy, ale aspoň to mělo ucelený historický ráz. Komunistická devastace - o nic se nesrarat, nechat všechno ztrouchnivět a nakonec to vybourat a nahradit typizovaným šmejdem. Nevím co máte s těmi nástupišti, celá rekonstrukce samozřejmě odpovídá všem současným normám..
@maplou9873 жыл бұрын
@@4ever242 Komunisti Vám asi zatemněli mozek. Budova nebyla památkově chráněná a nebyl tedy důvod obnovovat původní dřevěná okna a dveře, to by žádný dobrý hospodář neudělal. Tam šlo hlavně o zlepšení pracovních podmínek pro zaměstnance a uživatele bytů (zateplení). Navíc se stále počítalo s realizací projektu z r.1968, kdy tahle budova měla být zbořena a nová budova měla být postavena naproti ulici Svárov. Zdevastované nádraží vypadá jinak - viz Praha Vyšehrad. Na stránce ČT24 se dne 29.7.2021 o nádraží Praha Vyšehrad m.j. píše "Provoz nádraží byl zastaven kolem roku 1960 a nyní již obnovení původní funkce není možné, protože moderní normy neumožňují umístit nádraží v oblouku trati. Město místo toho plánuje vlakovou zastávku na Výtoni.... Zdroj ČTK" Takže moderní normy platí pro Prahu a pro Vsetín ne ?
@4ever2423 жыл бұрын
@@maplou987 Jestli jste byl někdy v Praze na Vyšehradě, tak nechápu jak takovou blbost vůbec můžete napsat. Jde o naprosto rozdílné tratě, ta pod Vyšehradem je zahnutá v nesrovnatelně ostřejším úhlu. Navíc, nevím kde jste vzal informace o tom, že by se nástupiště ve Vsetíně měly nějak zásadně posouvat??? K tomu co píšete o těch oknech a dveřích snad ani nemá cenu se vyjadřovat...pokud ty nekvalitní typizované šunty co tam nacpali měly nějak zlepšit pracovní podmínky zaměstnanců, tak by mě tedy opravdu zajímalo jak-co si pamatuju, foukalo tam vždycky jak na Vidrholci a to bylo pár let od té úžasné modernizace. Pokud byl ale záměr udělat z toho unifikovaný socialistický hnus, pak se dílo podařilo. Doporučoval bych vám podívat se, jakým způsobem se podobné stavby opravovaly třeba v Rakousku, nebo Belgii, ale abych nebyl tak náročný, stačí i východní část Německa kde i přesto, že tam vládl bolševik, pořád měli mnohem vyšší cit pro estetiku. Možná i proto, že tam nikdy úplně nezničili soukromé podnikání tak jako u nás, tudíž i za Honeckera existovali truhláři schopní vyrobit kopie historických oken a dveří, takže se tam z domů nedělaly takové ohyzdy. Ale to už řešíme nepodstatné věci. Rekonstrukci nádraží samozřejmě musel schválit drážní úřad a další zúčastněné instituce. A to by se rozhodně nestalo, kdyby tam byl problém co píšete. Udělal byste nejlíp, kdybyste se necpal do oborů, kterým nerozumíte. Je zvláštní, že tato republika je doslova plná takových lidových "expertů", úplně vidím tu kresbičku toho slovenského karikaturisty, co nakreslil brouka Pytlíka v sandálech s fuseklema, lahváčem a igelitkou z Lidlu, triko s nápisem EXPERT. I když se dotčení znalci mohli vzteky roztrhnout co že si to ten čobol dovoluje, nic to nemění na faktu, že se trefil do černého. 😂
@maplou9873 жыл бұрын
@@4ever242 Nepovažuji se za "experta" na železniční budovy a zřejmě jím nejste ani Vy. Já jen napsal můj názor na Váš primitivní antikomunismus. Kdyby výměna oken a dveří byla devastací památkově nechráněné budovy, tak první devastaci budovy udělali naši předkové ještě za Masaryka, když opravovali budovu ke zprovoznění trati Vsetín - Bylnice v r. 1928. Nejen že vyměnili okna a dveře za tehdy běžné typy, ale na budově podstatně zvedli střechu a tím vznikla "půda" , využívaná nájemníky z budovy. To teprve změnilo původní vzhled budovy, porovnejte fotky budovy 1900 a 1935. Nádraží Praha Vyšehrad znám ještě ze studentských let, když tam ještě zastavovaly osobní vlaky, jezdil jsem tam za příbuznými, kteří bydleli poblíž. Později jsem tam byl na "prohlídce" za známým výpravčím. Nezdá se mi, že by nástupiště na Vyšehradě bylo ve větším oblouku než bude ve Vsetíně, spíše naopak. Ale v Praze se tam nástupiště obnovit nemůže, ve Vsetíně ano. O tom, že se ve Vsetíně vyprojektovalo nové nádraží, když se zákonem č.235/1920 měla změnit místní dráha Hranice - Vsetín na dvoukolejnou hlavní trať Hranice - Vsetín - Bylnice, se dočtete v oficiální pamětní publikaci ministerstva železnic z r. 1928 k otevření trati Vsetín - Bylnice. Nové nádraží se mělo posunout do rovného úseku směrem k Valašskému Meziříčí a ze Vsetína měla trať pokračovat po mírném oblouku rovně směrem do Ústí u Vsetína, nikoliv podél Bečvy , kde byl a je svážlivý svah. Bohužel zřejmě z finančních důvodů byl tento projekt v r. 1923 "zrevidován" (je tam i č.j. revize), nádraží ve Vsetíně zůstalo na stejném místě a protože nevyhovovalo tehdejšímu provozu, "východní" zhlaví se pootočilo pod Bečevnou a trať se vedla kolem Bečvy do Ústí, spolu s tratí do Velkých Karlovic. A to je současný stav. Další projekt s nástupišti v rovném úseku je z r. 1968, ale ani ten se v důsledku změn po srpnové invazi neuskutečnil. Doklady o tomto projektu najdete v archivu ve Vsetíně, samotný projekt byl ještě na počátku r.1990 uložen na odboru dopravy ONV Vsetín a měl by být v archivu SUDOPU. Další snaha o nástupiště v rovném úseku z r. 1988 už nebyla dotažena do vypracování projektu, v důsledku změn po r.1989. Stačí ? Jinak zesměšňování lidí s jiným názorem je ubohé, to patří ke komunistickým manýrům.
@petrjirka68523 жыл бұрын
Chudák, jak mu to odjelo před nosem😀
@Feilhert2 Жыл бұрын
Nestihl to a má Smolíčka Pacholíčka. :D
@prokycestovatel3 жыл бұрын
Alespoň se ty nástupiště hodí k páře 😂
@kittrider-up1fb Жыл бұрын
Hezký
@marthamarrero71333 жыл бұрын
CESKA REPUBLIKA JE MOJE SRCE.
@pavelsimon29703 жыл бұрын
Takový svinstvo.
@4ever2423 жыл бұрын
Jaké svinstvo? Čím je to nádraží cenné? Je to jedno z nejhorších nádraží v celé republice a od počátku existence nedostačuje kapacitně ani provozně, nemá ani žádné architektonické kvality. Komunistické "modernizace" budovu zohyzdily a připravily ji o její historický ráz. Tady opravdu NENÍ co chránit.
@tmartin343 жыл бұрын
@@4ever242 naprosto souhlasím , jako jedna z hlavních spojek česko - slovensko kde zastavují vlaky do prahy a žiliny je to smutné vidět že tam je budova v takovém stavu