Рет қаралды 566
MePZ Šentviški zvon je tudi letos pod vodstvom Špele in Matevža Kinka svojo glasbeno dejavnost širil med praznično obarvanimi decembrskimi dnevi. Tokrat so se jim pridružili članice in člani Cerkvenega zbora župnije Marije Vnebovzete Brdo. Noč je temna, je najdaljša in spokojna. In je Sveta noč. Ta je vedno svetla, njena Luč je presvetlila človeško zgodovino, z močjo prave ljubezni, ki edina lahko odreši svet. Tega ne more zanikati nihče, ker je vtisnjena v naravo človeškega bistva. Ob vsakem zimskem sončnem obratu znova in znova doživljamo vse stvarstvo in bit našega bivanja. Sredi hrupnega in bleščavega decembrskega vrveža, umaknjena v veličastne katedrale in v samotne cerkvice, v intimnem družinskem doživetju ob jaslicah, LUČ še vedno zmore nahraniti človeškega duha in povrniti notranji mir. Šentviški zvon to LUČ doživlja kot vrhunec svojih pevskih nastopov v tekočem letu, saj zahteva vedno novi izbor sakralnih umetnin in dolgo temeljito pripravo, z vztrajnimi rednimi vajami. Za vsakega pevca vaje pomenijo osebno usklajevanje s poklicnimi in študijskimi obveznostmi.
Tudi v tem letu, kot že 35 let, so zmogli. Cerkev sv. Luka v spodnjih Praprečah, ki letos praznuje 500 letnico posvetitve, je bila 27. decembra 2024 pretesna za vse poslušalce, ki so se stiskali po vseh kotičkih, ljubke jaslice in vsa urejenost božjega hrama so v hipu ustvarili svetost trenutkov pričakovanja. Koncert se je začel v mračni svetlobi z mimohodom vseh pevk in pevcev obeh zborov z svečkami in z pesmijo Gregorijanskega korala Puer natus in Betlehem. Pevke in pevci so se postavili za oltar tega poznogotskega arhitekturnega bisera in enega najpomembnejših kulturnih spomenikov v Lukovški občini. V soju svečk je vse zbrane pozdravil Bernard Rožman, župnik župnije Brdo, Krašnja, Češnjice in Zlato polje. Seveda so se odličnega Božičnega koncerta udeležili tudi županja Občine Lukovica mag. Olga Vrankar, nekdanja evroposlanka Ljudmila Novak, svetniki in svetnice občine Lukovica in predsedniki Krajevnih skupnosti ter brata Frančiškana Domen in Luka.
Ko so luči razsvetlile cerkev, so zadonele orgle, kot prvo nepogrešljivo cerkveno glasbilo za spremljavo zbora. Na njih je z spretnimi prsti po tipkah drsela mlada Metoda Kink, obema zboroma pa sta dirigirala izmenično Matevž in Špela Kink. Za vezno besedilo in umetnostno zgodovinski opis cerkve sv. Luka je prebirala Andreja Kos.
Prvi del koncerta so izzvenevale mehke božične melodije skladateljev Josipa Levičnika - Prišla je noč, Stanka Premrla - In zopet prišla noč si sveta, Matije Tomca - Zvezde gorijo ter Leopolda Cveka - Raduj, človek moj. Drugi del se je približal poslušalcem pred oltarjem, ko so pevke in pevci MePZ Šentviški zvon sami zapeli nekaj božičnih pesmi, zatem so se menjali ter nekaj pesmi zapeli še pevke in pevci Cerkvenega zbora župnije Marije Vnebovzete Brdo. Tako so zvenele pesmi Matije Tomca, tTineta Beca, ljudske iz Kamnika, Ivana Zupana, Alojzija Mava, Lepolda Belara, Johna Rutterja, Hugolina Sattlerja Mirka Renerja in Foerester/Ščeka. Ob koncu se je predsednica MePZ Šentviški zvon Andreja Volf zahvalila vsem obiskovalcem in gostom ter seveda družini Kink, ki so pripravili ta čudoviti Božični Koncert ter p0ovabilo na vroči čaj in sladke prigrizke po koncertu zunaj cerkve.
Sledila je še Sveta noč v izvedbi obeh zborov ter seveda vseh obiskovalcev. Enkraten zaključek decembrskih prazničnih dni.
Cerkev sv. Luka je poznogotski arhitekturni biser in eden najpomembnejših kulturnih spomenikov v občini Lukovica in tudi v širšem slovenskem prostoru. Z letošnjim letom se izteka obdobje pomembnih obletnic dogodkov, ki so vezani na gradnjo in posvetitev cerkve. Tako so bili leta 1522 zgrajeni prezbiterij in oba stranska kora, 1523 je bila cerkev posvečena, 1524 pa so bile dograjene in obokane še vse tri ladje. Posebnost cerkve je prav njena troladijska osnova s tremi prezbiteriji. Leta 1525 pa je bilo v cerkvi prvo protestantsko bogoslužje, kar pomeni tudi prva pisna omemba cerkve. Župnija Brdo pri Lukovici bo to visoko obletnico počastila z nekaj prireditvami tudi v naslednjem letu 2025.