Богуслав сьогодні.

  Рет қаралды 105

ШЕВЧЕНКІВ КРАЙ

ШЕВЧЕНКІВ КРАЙ

Күн бұрын

«Земля, яку сходив Тарас…» (Т.Г. Шевченко і наш край). 9.03.2014 р. - 200 років від дня народження Т.Г.Шевченка: біобібліографічний нарис для учнів середнього і старшого шкільного віку та організаторів дитячого читання / Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. А. П. Гайдара; авт.-укладач Л.В. Матвієнко. - Кіровоград, 2014. - C.44.
Від упорядника
Біобібліографічний нарис «Земля, яку сходив Тарас…» виходить у 200-ту річницю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка - поета, художника, мислителя, палкого патріота України. Він не просто поетичний пророк і геній. Він - народна совість.
Дослідники життя і творчості Тараса Шевченка встановили: на теренах України понад 130 населених пунктів, у яких протягом життя побував Т.Г. Шевченко. Серед них значаться три міста, що знаходяться на території сучасної Кіровоградщини: Гуляйполе (пізніше Златопіль, тепер входить до складу міста Новомиргорода), Новомиргород і Єлисаветград.
Крім того, першу в своєму житті далеку мандрівку малий Тарас разом з чумацькою валкою здійснив ще такими населеними пунктами на території краю: Грузьке, Каніж, Володимирівка, Клинці, Новосавицьке, П’ятихатки та ін.
Ми пишаємося тим, що Кіровоградщину віднесено до шевченківських місць, що нашу область, за образним визначенням Максима Рильського, «сходив Тарас малими босими ногами». У наших степах народилися або жили люди, чиї долі перепліталися з Тарасовою, серед наших земляків були знаменитості, які входили до кола друзів великого Кобзаря. Шана народна береже ім’я Шевченка у пам’ятках історії та культури, топонімічних назвах, літературних та музичних творах. Як писав наш земляк, поет Володимир Базилевський: «Для нас він більше, ніж література».
Цільове призначення біобібліографічного нарису - долучити юних до знайомства з історією рідного краю, визначними особистостями, які були причетними до подій, що відбувалися на теренах нинішньої Кіровоградщини, зокрема, - великого сина України - Тараса Григоровича Шевченка. До біобібліографічного нарису увійшли матеріали про життя та діяльність Т.Г. Шевченка як у друкованому вигляді, так і на електронних носіях.
Подані у біобібліографічному нарисі документи відібрані з фондів обласної бібліотеки для дітей імені А.П. Гайдара та розташовані за такими розділами:
офіційні матеріали до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка
місця краю, пов’язані з життям і творчістю Т.Г. Шевченка
єлисаветградські друзі поета
образ Т.Г. Шевченка у творах поетів - земляків
кіровоградські митці про Кобзаря
увічнення пам’яті Т.Г. Шевченка
Інтернет-ресурси
В межах розділів матеріал систематизований за алфавітним принципом. Анотування документів здійснювалося лише в тих випадках, коли назва не розкривала зміст.
Упорядники не претендують на вичерпність інформації.
Сподіваємося, що видання може бути корисним для школярів, вчителів, краєзнавців, усіх, хто цікавиться життєвим та творчим шляхом нашого національного Пророка - Т.Г. Шевченка.
Вступ
Перебування Тараса Григоровича Шевченка у нашому краї ми, перш за все, пов’язуємо з відомим фактом, коли ще хлопцем малий Тарас з батьком десь у 1823 - 1824рр. чумакував нашим степом.
Сам великий Кобзар у повісті «Наймичка» пише: «Во время самой нежной моей юности (мне тогда было 13 лет) я чумаковал тогда с покойным отцом. Выезжали мы из Гуляйполя, я сидел на возе и смотрел на Новомиргород, лежащий в долине, и на степь…
…Смотрю - опять степь, степь широкая беспредельная, только чуть мреет вдали что-то похожее на лесок.
Я спрашиваю у отца: «Что это видно?» «Девятая рота», - отвечает он мне. Но для меня этого не довольно. Я думаю, что это - 9-я рота?
Степь и всё степь…».
9-а рота. Дійсно, що це таке? У цих краях колись були військові поселення, що мали свої порядкові номери: 8, 9, 10 рота. В них солдатів навчали військової справи. Ця назва - «Дев’ята рота» відійшла в небуття.
Гуляйполе пізніше було перейменовано в Златопіль. Тривалий час містечко було районним центром. Зараз входить до складу міста Новомиргорода.
Бував Т.Г. Шевченко і у нашому місті, колишньому Єлисаветграді. Сюди він разом з батьком привозив продавати яблука з поміщицького саду. Про це далі в «Наймичці» читаємо: «А вот и Елисавет!», - сказал отец. «Где?» - спросил я. «Вот на горе цыганские шатры белеют».
К половине дня мы приехали в Грузовку, а на другой день поутру уже в самый Елисавет»…
Всі ці рядки з повісті «Наймичка». Мова йде про Єлисаветград та деякі села нашої області, де побував Тарас Шевченко, чумакуючи разом з батьком.
Чумацький шлях, яким мандрували Шевченки, співпадає з сучасною дорогою, що пролягає через Златопіль, Новомиргород, Каніж, Володимирівку, Грузьке, Кіровоград.

Пікірлер
Богуслав сьогодні.
53:16
ШЕВЧЕНКІВ КРАЙ
Рет қаралды 58
БАЙГАЙСТАН | 3 СЕРИЯ | ДУБАЙ |bayGUYS
44:17
bayGUYS
Рет қаралды 1,8 МЛН
哈莉奎因被吓到了#Cosplay
00:20
佐助与鸣人
Рет қаралды 32 МЛН
Татьяна Черниговская ("Как научить мозг учиться?")
1:33:57
Проект Открытое пространство
Рет қаралды 11 МЛН
Відеоархів. Богуслав. 8 04 1996
4:30
TVBoguslav
Рет қаралды 2,1 М.
Сила мысли 2. Инструкция по применению. Марк Ньюфелд [Аудиокнига]
3:07:57
Аудиокниги издательства - AB Publishing
Рет қаралды 92 М.
БАЙГАЙСТАН | 3 СЕРИЯ | ДУБАЙ |bayGUYS
44:17
bayGUYS
Рет қаралды 1,8 МЛН