Kotłownia - powietrzna pompa ciepła, bufor, ogrzewanie podłogowe i ciepła woda użytkowa

  Рет қаралды 9,126

Działkowy Hobbysta

2 жыл бұрын

Cześć,
Dzisiaj na tapetę idzie kotłownia. Podkreślam fakt, że tego typu instalację centralnego ogrzewania robię po raz pierwszy w życiu. Mogłem popełnić błędy, o których nawet nie wiem. Jeżeli znajdziecie coś takiego, to proszę o info w komentarzu.
W filmie zobaczycie między innymi:
- montaż zbiornika buforowego na ścianie z gazobetonu 12cm,
- podłączenie wody użytkowej do pompy ciepła,
- montaż grupy bezpieczeństwa,
- połączenie bufora z pompą ciepła,
- montaż pompy obiegowej i separatora zanieczyszczeń,
- lutowanie rurek miedzianych,
- zasilanie i powrót z rozdzielaczy podłogówki,
- szukanie nieszczelności w instalacji
Rozdziały:
0:00 Wstęp
0:35 Uzbrajanie i montaż bufora na ścianie z gazobetonu
1:54 C.W.U. - podłączenie wody użytkowej do pompy ciepła.
2:46 Montaż grupy bezpieczeństwa C.W.U.
3:23 Zasilanie C.O.
3:42 Montaż grupy bezpieczeństwa C.O.
4:39 Pompa obiegowa i separator zanieczyszczeń
5:16 Lutowanie rurek miedzianych
6:55 Szukanie nieszczelności w instalacji
7:32 Przegląd całej kotłowni
Już niedługo wstawię film z odpowietrzania i uruchamiania instalacji.
Życzę miłego oglądania!
Film z montażu filtrów i przyłącze wody:
kzbin.info/www/bejne/bp-sgI2di8pqqtE
Film z odpowietrzania podłogówki i instalacji CO:
kzbin.info/www/bejne/hJW9q4mJm8d3asU
Zachęcam do subskrybowania mojego kanału:
kzbin.info/door/PE5332tq9rlEoiEo91xueQ
Zapraszam również na mojego Facebooka:
DzialkowyHobbysta

Пікірлер: 38
@tadeuszrudnicki2026
@tadeuszrudnicki2026 2 жыл бұрын
Bardzo dobrze pokazane i jeszcze lepiej , opowiedziane . Czekam na cd. Pozdrawiam
@justynakrzyzanowska3176
@justynakrzyzanowska3176 2 жыл бұрын
Bardzo przyjemnie się to oglada;) Dobra robota .
@krzysztof_antczak
@krzysztof_antczak 2 жыл бұрын
Zajebista robota 💪👍
@waldekcyrkos3788
@waldekcyrkos3788 2 жыл бұрын
Ale skompresowałeś informacji w tym filmie. Inni by z tego 5 dwudziestu-minutowych odcinków zrobili :D Świetny patent na wieszanie zbiornika. Pozdrawiam!
@mikoajwalszczak8914
@mikoajwalszczak8914 2 жыл бұрын
Zgadza sie. Nie umiesz się bawić w KZbin. Trzeba było zrobić: 1 ) 20 min - wieszanie bufora 2 ) 15 min - podłączanie CWU 3) 10 min - głaskanie pieska i karmienie 4) 20 min - grupa ciśnieniowa itp itd... i tak miałbyś z kotłowni kilka ładnych odcinków. ;) A tak serii dobra robota. Oby tak dalej !!
@sebastianzwolinski8014
@sebastianzwolinski8014 2 жыл бұрын
Pompa na zasilaniu, separator jeśli jest 2w1to tagze jeśli jest tylko separator cząstek stałych to na powrocie, pozdrawiam 👍
@kulius4791
@kulius4791 2 жыл бұрын
1. Separator zanieczyszczeń daj na powrocie do pompy ciepła. Chronimy urządzenie, nie instalację. Cały syf z instalacji dostanie się do wymiennika w pompie , co spowoduje uszkodzenie. 2. Zawór zwrotny na dopuszczaniu wody do instalacji?Po co? Koniecznie daj go na dopływie zimnej wody do jednostki wewnętrznej (do zasobnika), zaraz za nim podłącz grupę bezpieczeństwa 6 bar. 3. Wyrzuć separator zanieczyszczeń przed pompą, daj go na powrocie z bufora do jednostki wewnętrznej, jak pisałem wcześniej. Dla pompy obiegowej potrzebny jest jedynie zwykły filtr skośny. 4 Zaraz za pompą obiegową daj zawór zwrotny ze strzałką w kierunku instalacji. Generalnie kolejność jest taka: zawór kulowy-filtr skośny-pompa-zawór zwrotny-zawór kulowy 5. Bufor to nie jest złe rozwiązanie. Wybacza błędy, będziesz miał dzięki temu stabilniejszą pracę układu. Poza tym nie pokazałeś, jak wygląda rozdzielacz od podłogówki, więc wszelkie komentarze odnośnie bezsensowności bufora są bez sensu, bo nie wiadomo, czy osiągnął byś odpowiedni zład wody i przepływ. Poza tym całkiem nieźle jak na pierwszy raz. Popraw te kilka błędów i będzie hulać aż miło.
2 жыл бұрын
Bardzo dziękuje za cenne uwagi. Pozwolę sobie dopytać: 2) masz na myśli ten zawór za filtrami ? Nie chciałem, żeby cofająca woda wypychała mi brud z filtrów, jakbym korzystał z wody puszczonej na ogród. 3) Myślałem o zakupie drugiego separatora w tamtym miejscu, ale w sumie mam filtr skośny, który dostałem z pompą obiegową, wiec może faktycznie bez sensu pchać się w dodatkowe koszta. 4) Pompa ma funkcja automatycznego odblokowywania się, czy coś takiego. Tez zawór nie będzie przeszkadzał, jak pompa będzie załączać wsteczne obroty? 5) Rozdzielacze pokaże w kolejnym filmie, gdzie odpowietrzam wszystko i zalewam woda z inhibitorem. Mam 2 rozdzielacze. 12 parter i 8 na poddaszu. Obecnie już jest wszystko uruchomione. Całą instalacja z buforem wyliczyłem na trochę ponad 320 litrów. Przyjąłem 350 do obliczania ilości inhibilatora czy doboru wielkości naczynia przeponowego. Po uruchomieniu pompy obiegowej daje mi około 2l/m na każdy obieg przy maksymalnych obrotach pompy.
@kulius4791
@kulius4791 2 жыл бұрын
@ 2. Chodzi mi o zawór zwrotny bezpośrednio pod buforem . Z tego co widzę, to masz tam dopuszczenie wody do instalacji. Na ten moment nie chronisz w ogóle instalacji przed cofnięciem się ciepłej wody z zasobnika do instalacji... Daj go zaraz na wyjściu z rozdzielacza, za niebieskim zaworem, przed trójnikami, tam gdzie mówisz o przekręceniu trójnika za mocno (tak w nawiasie, to jak robisz coś na pakuły i pastę, to nie ma problemu z cofnięciem, jak coś wkręcisz za daleko....inaczej niż z teflonem, który trzeba wymieniać za każdym razem - wiem z doświadczenia) 3. Dokładnie, po co podnosić koszty. Filtr skośny 20 zeta, separator duuuuużo więcej. 4. Pompa ma funkcję odszraniania. Będzie brała do tego wodę z bufora, a nie z instalacji (między innymi po to właśnie jest) 5. Inhibitor nie jest konieczny, ale wiadomo...nie zaszkodzi. Wystarczy zwykła woda. Jeśli masz filtry w odpowiednim miejscu, to nie zaszkodzi to pompie. Chyba, że masz starą instalację, to należy ją przepłukać... Nie od razu Rzym zbudowano...Gratuluje montażu pierwszej pompy.
2 жыл бұрын
@@kulius4791 Wielkie Dzięki i miłego wieczoru życzę!
@wojciechkowalczyk7796
@wojciechkowalczyk7796 Жыл бұрын
co to za model pompy. mogłbyś zrobic jakies zestawienei materiałow takiej kotłowni i schemat finalnie po poprawkach? . dzięki świetny materiał by ruszyć samemu.
Жыл бұрын
Dzięki! Jeżeli pytasz o pompę obiegową, to jest to Wilo 25/6-43/SCU Para. Mógłbym przygotować podsumowanie kosztowe i schemat, jak to wygląda na koniec, ale nie w najbliższych dniach. Kuleje teraz z czasem i muszę cisnąć na budowie.
@wojciechkowalczyk7796
@wojciechkowalczyk7796 Жыл бұрын
@ ok super nie ma cisnienia ale jakbys znalaz chwile na wrzucienie takiego shortsa z zestawieniem to była by bomba:)
@wojciechokninski5693
@wojciechokninski5693 3 ай бұрын
Przepraszam. Gdzie filmik z układania podłogówki?
3 ай бұрын
Nie rozkładałem podłogówki samodzielnie, więc filmu tez nie robiłem.
@wojciechokninski5693
@wojciechokninski5693 3 ай бұрын
@ to nie będę szukać;) A dlaczego? Podobno to proste jest? Dzięki za odpowiedź.
3 ай бұрын
@@wojciechokninski5693 Bardzo skomplikowane nie jest to prawda. Chciałem kłaść samodzielnie. Nawet kupiłem taker i spinki. W moim przypadku problemem był brak czasu. Jakbym uparł się robić to samodzielnie, to nie zdążyłbym z wylaniem posadzki przed zimą. Co za tym idzie budowa by stała przez kilka miesięcy.
@budowyremontypomysykontrow6451
@budowyremontypomysykontrow6451 Жыл бұрын
szacunek. Czy woda jest ze studni, ze tyle tych separatorów ?
Жыл бұрын
Dzięki. Tak. Mam własną studnię głębinową.
@budowyremontypomysykontrow6451
@budowyremontypomysykontrow6451 Жыл бұрын
@ Też mam studnię na działce letniskowej - ilość manganu jest tak ogromna że rury mi przytyka :( Tego chyba żaden separator nie poprawi :(
Жыл бұрын
@@budowyremontypomysykontrow6451 A masz może badania wody zrobione? U mnie jest bardzo duże przekroczenie żelaza i manganu ( ponad dziesięciokrotne ), ale z zatykaniem rur nie mam problemów. Masz jakikolwiek filtr? np. siatkowy na wejściu do tego domku? może drobiny w wodzie przytykają Ci filtry na wylewkach?
@budowyremontypomysykontrow6451
@budowyremontypomysykontrow6451 Жыл бұрын
@ Badań nie zrobiłem ale wystarczy, że wyciągnę pompę - jest pokryta na 2 mm niebieskawym osadem. Już się zastanawiam jak można oczyścić taką instalację - na pexie.
Жыл бұрын
Na pewno warto zamontować jakikolwiek mechaniczny filtr na wejściu do domu. Nie oczyści wody z manganu, ale na pewno zredukuje zanieczyszczanie instalacji. Jak jest to domek sezonowy to raczej zrobiłbym filtr samoczyszczący jak ten: sklep.technikawody.pl/produkt/prefiltr-water-technic/
@MrZiemwit
@MrZiemwit 2 жыл бұрын
bufor w nowym budynky, ktos tam kaloryferami postanowil ogrzewac? lubie jak ludzie sami robia, wida ta dokladnosc, chec zrobienia lepiej niz no wlasnie niz ekspert, i prawie zawsze wychodzi lepiej, ekspert chcialby szybko i do domu, mniej zaworow bo po co, najlepiej bez filtra
2 жыл бұрын
Nie będzie żadnych grzejników. Samo ogrzewanie podłogowe. Co do ilości zaworów to taka moja furtka awaryjna jakbym coś spierdzielił i trzeba było przerabiać :)
@MrZiemwit
@MrZiemwit 2 жыл бұрын
@ to po co ten bufor, pompa i od razu w podloge :) bardzo dobra furtka bo dzisiejsze zawory to jakos z aliexpress nawet gebo mi po pol roku nawalac zaczyna
2 жыл бұрын
Do zainstalowania bufora skłoniło mnie kilka argumentów: 1) dzięki temu pompa ciepła załącza się rzadziej, a pracuje dłużej, co ma podobnież znaczący wpływ na żywotność sprężarki, która jest najdroższą częścią całego urządzenia. 2) zimą, gdy pompa wchodzi w tryb odszraniania, będzie brała ciepło z bufora, zamiast wyciągać z instalacji. 3) wiosną/jesienią mam zamiar ustawiać pompę tak, aby grzała tylko w godziny z tańszym prądem. Zimą to się raczej nie sprawdzi, ale spróbować nie zaszkodzi. Biorąc pod uwagę powyższe, kontra koszty samodzielnego zamontowania bufora zdecydowałem, że warto.
@MrZiemwit
@MrZiemwit 2 жыл бұрын
@ 1. ale skad ten wniosek ze tak wlasnie sie dzieje, to jest bardzo krotki obieg z pompy tylko ze 100litrami, musi od razu energia byc odbierana na posadzke a skoro tak to jesli go nie bedzie to nie ma tu zadnej zmiany energetycznej a nawet lepiej nie ma bufora nie ma strat wyniklych z bufora, gdyby to byl wielki bufor a pompa bylaby on-off a nie inwertorowa to ok ale tutaj to zbedny wydatek chyba ze na kazdej petli w domu beda silowniki do zamykania petli wtedy bufor chroni przed tym ze pompa wywali error ze nie ma przeplywu 2. no ale potem i tak bedzie ogrzewanie tego bufora z podlogowki, zasada zachowania energii musi dzialac, gorzej nawet bo zeby defrost odbywal sie ekonomicznie bez grzalek to w buforze musi byc wyzsza temperatura niz idzie na podlogowke a wiec wczesniej musi pompa chodzic na wiekszym parametrze moze kiedys ktos zrobi badanie na jednym domu co lepsze bufor czy bez :)
2 жыл бұрын
Pompę obiegową mam zamiar mieć odpaloną cały czas (przynajmniej na razie), więc pośrednio pompa ciepła będzie też nnagrzewać całą podłogówkę jak już się załączy. Co do siłowników to owszem mam zamiar zainstalować na każdej pętli, więc teoretycznie istnieje szansa, że wszystkie obiegi będą zamknięte, aczkolwiek w tym celu mama zamiar zostawić łazienki na maxa. Ogólnie argumenty, które podałem, nie są moim wymysłem. Obsługuje firmę, która zajmuje się instalacją i serwisem tych pomp i to oni mi zalecili takie rozwiązanie. Od nich też miałem informacje odnośnie do tego, jak dobrać bufor. Po prostu te argumenty wydały mi się logiczne i postanowiłem posłuchać się mądrzejszych.
@dariusz8446
@dariusz8446 Жыл бұрын
Halo .co to
@dariusz8446
@dariusz8446 Жыл бұрын
Ile lat praktyki Pan ma?.oj
Жыл бұрын
@@dariusz8446 Na początku filmu podkreśliłem, że pierwszy raz robię sam kotłownie.
Русалка
01:00
История одного вокалиста
Рет қаралды 4,4 МЛН
A clash of kindness and indifference #shorts
00:17
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 29 МЛН
Русалка
01:00
История одного вокалиста
Рет қаралды 4,4 МЛН