Problemem jest jednak to, że rządowi nie zależy na lepszym poziomie edukacji obywateli. Lepiej się rządzi prostym społeczeństwem. Program 500+ jest tego najlepszym przykładem
@MrOgladaczu5 жыл бұрын
Robicie świetną robotę. Tylko jak trafic do mainstreamu z takim przekazem?
@myrame5 жыл бұрын
Tworzycie naprawdę świetne materiały.
@Szpongiel0075 жыл бұрын
Ciekawą alternatywę stanowi domowe nauczanie.
@Rafalbpa5 жыл бұрын
Zobacz że głupie kanały KZbin mają ogromną ilość subskrybentów a tak wartościowy kanał jak Twój nie ma tak ogromnej ilości subskrypcji, to smutne, pokazuje raczej niska skuteczność edukacji w Polsce. Pozdro
@Daniel-xj4rh5 жыл бұрын
Kanał wartościowy, ale czasem to ostre głupoty tutaj są jak z tym Kwidzynem. Mam wrażenie, że to anarchokapitalistyczna propaganda czasami
@AtamrarisTibia5 жыл бұрын
Jestem zwolennikiem tego kanału, ale jak widze takie komentarze to mnie krew zalewa. KZbin w pierwszej kolejności jest używany do głupiej rozrywki i nic w tym złego nie jest. Nie dziwne więc, że najwięcej odsłon mają kanały głupio-rozrywkowe. Nie oglądając ich wcale nie ukazujecie wyższości intelektualnej
@major86255 жыл бұрын
proponuję w następnym filmie poruszyć temat suwerenności finansowej gmin(własne podatki, własne programy, budżet i składka ustaona na państwo)
@1984Kojot5 жыл бұрын
Suwerenność gmin to jest pierwsza rzecz do likwidacji albo ograniczenia.
@prk25435 жыл бұрын
Suwerenność min jet właśnie do zwiększenia. Obecnie wygląda to tak, że gminy mają sporą część przychodów z PIT-u. I jak rząd wprowadza np. zwolnienie z PIT-u do 26 r. życia - to obcina równocześnie dochód gminy. Gminy mają inną część przychodów z subwencji, a ta powiązana jest z obowiązkami gminy. I w efekcie stałą praktyką jest to, że rząd obiecuje różne rzeczy i ustawą zrzuca ich realizację na gminy, niee zwiększając odpowiednio finansowania - niech się samorząd martwi. Samorząd powinien w pełni siebie finansować i oddawać część dochodu do budżetu, a nie być na łasce rządu centralnego.
@1984Kojot5 жыл бұрын
@Kawa YT Obecnie największa korupcja jest na szczeblu samorzadowym a świadomość wyborców jest zerowa co całkowicie przekreśla jakikolwiek sens istnienia samorządów w takim kształcie.
@1984Kojot5 жыл бұрын
@Kawa YT Sam podział terytorialny na jednostki organizacyjne rzeczywiście ma sens. Tu sie zgadzam.
@AlanKancik5 жыл бұрын
Korwin mówi to od dawna i nic :/
@BezkresnaNicosc4 жыл бұрын
Bo Korwin dorzuca do tego konserwatywno-szurskie głupoty o gwałceniu i lekkiej pedofilii.
@Linuxgymrat3 жыл бұрын
@@BezkresnaNicosc dokładnie
@przemysaw31253 жыл бұрын
@@BezkresnaNicosc gdyby tego nie robił 95% by o nim nie usłyszała
@marunio4354 жыл бұрын
Bon jest spoko opcją w okresie przejściowym. Oczywiście chodzi mi o okres przejściowy przed wprowadzeniem akapu.
@lesiu65663 жыл бұрын
+1
@grupa96023 жыл бұрын
Rozwiązaniem jest wprowadzenie bonu oraz premiowanie szkół za wyniki końcowe uczniów. Byłoby to połączenie najkorzystniejsze dla poziomu edukacji, z pełną konkurencją między szkołami nie tylko o ilość uczniów ale także o jakość kształcenia.
@funkdrunk2 жыл бұрын
wprowadzanie bonu tak, ale premiowanie za wyniki wymaga pomiaru, a zaden dobry pomiar nie istnieje!
Jak już obejrzałeś film i spodobał Ci się pomysł *bonu oświatowego* to pragnę Cię poinformować, że partia _KORWiN_ oraz ugrupowanie _KONFEDERACJA_ chce wprowadzić taki bon w naszym kraju :)
@tomasz82505 жыл бұрын
Pragnę cię poinformować, że bon oświatowy nie znalazł się w 7 tezach programowych Szurfederacji na wybory parlamentarne. Pragnę cię również poinformować, że Szurfederatom nie chodzi o żadną ideę tylko przekroczenie 3% umożliwiających pobieranie subwencji dla partii politycznych.
@sebastiankaczmarek6355 жыл бұрын
@@tomasz8250 masz ból dupy!
@tomasz82505 жыл бұрын
@@sebastiankaczmarek635 ok.
@faszywymajor1574 жыл бұрын
Nie chce, a bynajmniej chciałaby ale nie sądzę, gdyż teraz nie rządzi więc logiczne, że nie może chcieć ale tylko sobie pomarzyć.
@Kwadratura10 ай бұрын
Pomysł bonu wydaje sie spoko ale trochę mi inne postulaty konfederacji nie leżą
@haczyk845 жыл бұрын
A te wszystkie dopłaty dla wszystkich (np te bony lub wcześniej wspominany bezwarunkowy dochód) to nie zadziałają jak dopłaty do kredytów mieszkaniowych, że po prostu ustalą jakąś cenę minimalną, a dalej i tak trzeba będzie dołożyć?
@fylyp39975 жыл бұрын
Dodatkowo szkoły prywatne powinny mieć możliwość modyfikowania podstawy programowej (usuwania zbednych lekcji z planu lub ograniczenia ich ilości). To rodzice powinni decydować do jakiej szkoły i z jakim programem nauczania trafi ich dziecko.
@funkdrunk2 жыл бұрын
podstawa programowa powinna zniknac! Wiecej szkodzi niz pomaga. Kazda szkola moze ustalac swoje wlasne programy i zrodla
@mralarming52085 жыл бұрын
Dlaczego to muszą być tradycyjne, stacjonarne szkoły? Można edukować dzieci na bardzo różne sposoby - nie widzę problemu w tym, by te bony miały być przeznaczane na zatrudnianie prywatnych nauczycieli, naukę konkretnych przedmiotów na specjalistycznych kursach, skillshare, wypłącenie kieszonkowego dzieciom na terminie w zakładach rzemieślniczych, bootcampy, czy letnie obozy edukacyjne, skupione na przyrodnictwie czy czymś innym. Nie widzę też przeciwwskazań w tworzeniu szkół z internatami, które były by gospodarowane przez samych uczniów, co przy okazji uczyło by ich ważnych w życiu umiejętności. Ogranicza nas nasza własna wyobraźnia i konieczność pogodzenia się z tym, że w całkowicie zderegulowanym systemie 60% środków by zmarnowano... Co jest dobrym wynikiem przy obecnym marnotrawstwie 100% środków.
@zorro75725 жыл бұрын
Konfederacja chce to wprowadzić. Głosujcie na Konfederację!!!
@kazdangaming09PL4 жыл бұрын
@tjejsong mają* jedną* wadę* każda* szkoła*
@kazdangaming09PL4 жыл бұрын
@tjejsong spoko, szanuje za ogarnięcie tak trudnego języka w 2 lata. Sam też się czasami mylę, a w Polsce mieszkam od 15 lat
@Yanush945 жыл бұрын
Kolejny świetny materiał! Do jakości filmów Kurzgesagt in the Nutshell coraz bliżej! Wręcz z odcinka na odcinek lepszy montaż, animacje, a także łatwiejszy przekaz
@przystojnykleryk1285 жыл бұрын
Zmienić konstytucję,zreprewatyzować szkoły publiczne,oddać władzę rodzicom.
@gosiagosiaczek64105 жыл бұрын
wpisz w youtube zawodowy polak ,,,,,,,,,,,,,pod ostatnim filmem masz linki że prawo w pl jest nielegalne
@kaloryfer999995 жыл бұрын
Rozumiem, że starano się tu zarysować scenariusz jak najbardziej prawdopodobny do wdrożenia w rzeczywistości. Według mnie nie ma wątpliwości, że najlepszym wyjściem byłoby całkowicie urynkowienie szkolnictwa - całkowite wycofanie państwa z tego obszaru - niech przedsiębiorcy sami tworzą przeróżne szkoły. Możliwości są tu praktycznie nieograniczone. No i oczywiście słoń w pokoju - przymus edukacji, który trzeba czym prędzej zlikwidować.
@Hato19925 жыл бұрын
Wyczuwam posypanie się minusów za tak niewygodne stwierdzenie jak "przymus edukacji", choć całkowicie popieram. Nie każdemu szkoła do życia potrzebna, a z pewnością wiele osób mało z niej wynosi. I jeśli tylko 62% środków z państwa trafia do gmin, to ile szkoła ich otrzymuje? Z 50%? Gdzieś spotkałem się, że koszt szkoły dla 1 dziecka to ponad 1900 rocznie, więc w momencie wyrzucenia państwa ze szkół automatycznie koszt spadłby do 950zł rocznie, czyli około 100zł miesięcznie.
@rafajurczyk10955 жыл бұрын
Moim zdaniem przymus edukacji jest jak najbardziej na miejscu. Po skończeniu szkoły średniej w takim scenariuszu gdzie szkoły są urynkowione, dziecko miałoby już niezłą edukację po wyjściu ze szkoły. Oczywiście rodzic może się denerwować, że ma lepsze plany na rozwój dziecka (oraz środki finansowe żeby je zrealizować), ale spodziewam się, że z patologicznych rodzin wiele rodziców stwierdzi, że edukacja ich dziecku nie jest potrzebna i nie dadzą mu szansy na lepsze życie (a samo dziecko, gdy dorośnie i będzie chciało się uczyć, będzie mieć już parę lat stracone). Ale to co piszę podkreślam musi wiązać się z tym, że szkoły ze sobą konkurują, a minimum programowe to nie byłyby bezsensowne lekcje o niczym, a właśnie wdrożenie lepszych zajęć z ekonomii czy podstawowych przedmiotów tzn. matematyka i polski. Bo w obecnym systemie sam chciałbym pozbyć się przymusu chodzenia na lekcje, które nic nie wnosiły, a były czystym marnowaniem mojego czasu...
@rambookomando88375 жыл бұрын
Dlaczego chcesz usunąć przymus szkolny?
@kaloryfer999995 жыл бұрын
@@rambookomando8837 Sam fakt, że to pytanie zostaje zadane pokazuje, w jakich czasach żyjemy. Żadna agenda państwowa nie ma prawa zmuszać ludzi do robienia czegokolwiek. Każdy powinien sam decydować o sobie i swoich dzieciach. I nawet nie chcę po raz setny słuchać tego bezsensownego argumentu, że nikt nie będzie dbał o swoje dzieci. Po pierwsze - to nie nasza sprawa, nic nam do tego. Po drugie - jestem przekonany, że rynek o wiele efektywniej dostarczałby usługi edukacyjne, na wszystkich szczeblach.
@rambookomando88375 жыл бұрын
@@kaloryfer99999 Mnie najbardziej martwi to że w takim wypadku dawalibyśmy prawa wyborcze osobom które potencjalnie mogłyby nie otrzymać żadnego wykształcenia. Właściwie to i teraz brakuje edukacji do demokracji w szkołach. Tu kwestię można rozwiązać tak że prawa wyborcze nabywa się po np teście na wiedzę o polityce. Oprócz tego nie mam właściwie przeciwwskazań dla braku przymusu edukacyjnego. No może tylko takie że rodzice mogą być bardziej przytłoczeni wychowaniem swoich dzieci (no bo muszą przyjąć też część zadań jakie normalnie wypełnia nauczyciel) i jakoś to odbije się negatywnie na wychowaniu dzieci.
@blabla19805 жыл бұрын
A szkoły przez internet ? ...jak np. w Australii ? w formie webinaru (systemy do takiego szkolenia są juz od dawna )
@kalipoo59934 жыл бұрын
Taaa szkoły przez internet
@lesiu65663 жыл бұрын
Oraz studia online w USA dla ludzi których nie stać mają kursy z których mają dyplomy
@antoniu.k5 жыл бұрын
Znów ciekawy temat😉 dzięki, że jest ten kanał💪🏻
@AwatarPK5 жыл бұрын
Nie chce mi się pisać paruset słów więc zamknę moja myśl w kilku przez co mało kto ja zrozumie. System jest zły. Cały system jest zły dla nas, zwykłych ludzi. I chuj więcej mi się nie chce. Miłego życia w iluzji robaczki :*
@tomaszapies26715 жыл бұрын
Ja jestem z Kwidzyna, a nie słyszałem o bonach. Ciekawe aż sprawdzę jak to u nas funkcjonuje.
@AVRkwiat5 жыл бұрын
Z tym Kwidzynem, to sobie facet pojechał i zaraz napiszę posta, który to sprostuje, bo byłem nauczycielem w Kwidzynie i jest to moje rodzinne miasto ;) . Fakt w Kwidzynie jest jedna szkoła, która korzysta z bonów, czyli szkoła społeczna. Działa to na takiej zasadzie, że bierze kasę z samorządów i od rodziców. Na tym kończą się bony :D .
@funkdrunk2 жыл бұрын
Ja tez slyszalem o jakims bonie stworzonym przez samorzad (w Walbrzychu? Zielonej Gorze?), ale nie mial nic wsponlego z tematem video. Nie zmienia to wartosci dobrze wytlumaczonego tematu
@michap51775 жыл бұрын
Ciekawe czy pojawiłyby się zaraz głosy typu "ja nie mam na żarcie a mam wydawać 20tys na edukację dziecka?"
@kopek31053 жыл бұрын
Wśród narodu nieudaczników, złodziei, łajz, skąpców, leni? Oczywiście że tak
@Kobix1785 жыл бұрын
Najważniejsze to zlikwidować darmowe studia. Oczywiście nie nagle ale rozłożyć to w czasie. Zacząłbym od likwidacji np Europeistyki kulturoznawstwa etc. i przesunąć te środki na studia powiedzmy medyczne bo mamy braki lekarzy ale to nie wszystko ponieważ należałoby wtedy wprowadzić w szkołach publicznych medycznych kontrakty, że po zakończeniu studiów odbyć np 10 letni staż i pracować na terenie Rzeczpospolitej.
@dariusz55245 жыл бұрын
A medyczne byłyby wtedy płatne czy darmowe ? Wyobrażasz sobie kogoś kto płaci za studia i musi odbywać przymusowo 10 letni staż ?
@Kobix1785 жыл бұрын
@@dariusz5524 Oczywiście osoba która poszłaby na płatne może robić co tylko zechce nawet zostać hydraulikiem. Chodzi o studia państwowe za które płacą podatnicy. Wiemy doskonale, że wykształcenie lekarza jest dość drogie i nie ma z tego realnej korzyści w sytuacji gdy taki lekarz wyjedzie za granice.
@dariusz55245 жыл бұрын
No dobra to jesteś za zlikwidowaniem części darmowych studiów i wspieraniem kierunków na które jest zapotrzebowanie..bo dlaczego tylko medycyna miałaby być darmowa
@Kobix1785 жыл бұрын
@@dariusz5524 Ponieważ jest to najbardziej paląca sprawa. Z innymi kierunkami byłoby podobnie tzn. z czasem również byłby wygaszane publiczne również medycyna. Proponowałbym zastosowanie systemu brytyjskiego ponieważ moim zdaniem jest najlepszy i rankingi również wskazują, że poziom jest tam z najwyższej półki. Ale wszystko rozłożone w czasie bez gwałtownych przemian. Chyba nie sugerujesz, że obecne publiczne szkolnictwo wyższe ma prawo bytu?
@dariusz55245 жыл бұрын
@@Kobix178 chodzi mi głównie o to że według mnie jest więcej kierunków na które jest zapotrzebowanie. Np. informatyka. Bazy danych i dofinansowanie medycyny to pewnego rodzaju gloryfikacja itp...nie sądzę żeby medycyna była jedynym kierunkiem na które jest zapotrzebowanie. Wiem że kierunków jest za dużo, te pseudo naukowe studia powinny być płatne a na te "wybrane" powinny być dofinansowania np. dla najlepszych lub po prostu tylko najlepsi by się na nie dostawali.
@funkdrunk2 жыл бұрын
6:53 Zdanie o ktore trzeba oprzec caly system edukacji: "Jezeli nie bedziesz sie starac, to dzieci to ciebie nie przyjada!". Obecny system przymusowy niszczy dzieci i spoleczenstwo!
@papapaniop5 жыл бұрын
Zmodyfikować ten system i będzie idealny
@superiorvalter4 жыл бұрын
Co konkretnie?
@papapaniop4 жыл бұрын
@@superiorvalter wiesz byczqu jak pytasz sie mnie po roku to nie spidziewaj sie ze ci odpowiem
@funkdrunk2 жыл бұрын
Co konkretnie? (po 3 latach) :)
@papapaniop2 жыл бұрын
@@funkdrunk lo panie teraz to juz w ogóle
@funkdrunk2 жыл бұрын
@@papapaniop bon + wolnosc = raj edukacyjny :)
@zeekzant92863 жыл бұрын
Finlandia poradziła sobie bez prywatyzacji, więc jak najbardziej można. Tylko nie wiem czy Polska jest tak rozsądnym i inteligentnym krajem w przynajmniej podobnym stopniu co Finlandia.
@karolski55554 жыл бұрын
Co sądzisz o dołożeniu tzw. "Kontroli obywatelskiej'' w szkołach?
@duchlasu81985 жыл бұрын
A po co ustalać minimum programowe ?? Przecież niczego pozytywnego to nie wnosi a każda szkoła przecież nauczy podstaw bo nie da się bez tego ruszyć w przyszłości. A w przypadku wsi przecież są kościoły i różne remizy które są nie użytkowane na wsiach często w trakcie tygodnia a weekendy mogą być tam zabawy rozwiań jest wiele.
@dde5535 жыл бұрын
Na końcu jest wyjaśnione,że w filmie jest przedstawiony kompromis.
@AdamAmadeus5 жыл бұрын
Wielka Szkoda, że Gwiazdowskiemu się nie udało..
@offix0795 жыл бұрын
Mam jeden problem z tym bonem. Obawiam się że głównym kryterium będzie ilość uczniów. Boję się że szkoły będą rekrutowali uczniów pod sam kurek, zwiększając tym samym liczebność klas, zmniejszając uwagę nauczyciela i w konsekwencji obniżając poziom edukacji
@Linuxgymrat3 жыл бұрын
Ludzie wtedy nie pójdą do takiej szkoly, wybiorą konkurencję
@krupolek75 жыл бұрын
Jedyne czego sie obawiam to ze jak raz państwo ustali bon na załóżmy 20 tys. to po kilku latach (na skutek np inflacji) wiekszosc szkół będzie sobie życzyła załóżmy 25 tys. zl, a bony nie zostaną zrewidowane o dodatkową kwotę. Może dojść do kuriozalnej sytuacji ze rodzice przestaną posyłać dzieci do szkoły, albo w przypadku musu bedzie to dla nich dodatkowy wydatek dla budżetu rodzinnego jezeli nie bedzie żadnej szkoly w pobliżu do której możnaby posłać dziecko za równowartość bonu edukacyjnego od państwa.
@slaweklink5 жыл бұрын
Bon oświatowy byłby dobrą rzeczą, tylko najpierw należałoby pozbyć się podstawy programowej, która zmusza do takiej, a nie innej pracy. Druga rzecz, to zniesienie przymusu nauki po szkole podstawowej.
@kasiaszwarc63125 жыл бұрын
Dobry filmik. Lubię kanał. Jednak mnie muzyka w tle przeszkadza w słuchaniu lektora. :)
@nocnymarek76455 жыл бұрын
Bon oświatowy którym rodzice płacą za szkoły plus decentralizacja panstwa
@Brzcastas5 жыл бұрын
Tak. Wg Schetyny najlepiej z Wolnym Miastem Gdańsk
@nocnymarek76455 жыл бұрын
@@Brzcastas nie zaraz z wolnym. Najzabawniejsze państwa to państwa federalne - USA , Japonia, Niemcy, Szwajcaria
@BezkresnaNicosc5 жыл бұрын
@@nocnymarek7645 Japonia jest państwem unitarnym.
@BezkresnaNicosc5 жыл бұрын
@@Brzcastas I dobrze. III RP to najgorsze co spotkało Gdańsk.
@lesiu65663 жыл бұрын
@@Brzcastas tu nie chodzi o wolne miasto a raczej o to by samorządy mogły ustalać własne prawa podatki ustawy itd
@mevacor1545 жыл бұрын
Taaa, jasne... Ja nie znam żadnego bahora, który chciałby się uczyć. Jedyna ambicja współczesnych dzieci to słodycze, komputer, ciuchy, kosmetyki, facebook... Jeśli wprowadzą te bony największe wzięcie będą miały szkoły gdzie "za darmo" stawiają piątki, nic nie zadają i przymykają oko na palenie czy picie. Wystarczy, że nauczyciel czegokolwiek będzie wymagał a skretyniały bachor od razu poleci do rodziców z płaczem "mamusiu, ta szkoła jest niedobra bo mnie stresuje, przenieś mnie"... Może w Holandii czy Szwecji to i ma sens ale nie u nas.
@rambookomando88375 жыл бұрын
Przecież to w interesie rodzica jest by dziecko miało jak najlepszą edukację i to rodzic wybiera szkołę a nie dziecko.
@krotankrotan46205 жыл бұрын
Najpierw trzeba obniżyć koszty pracy żeby ludzie mogli godnie zarabiać, a nie jak w obecnych czasach człowiek zarabiający na rękę 3000zł netto, dla pracodawcy jest kosztem rzędu 5083 zł ! to jest chore, ludzie oddają 2080zł w podatkach nawet o tym nie wiedząc.
@baryman91115 жыл бұрын
Plan Konfederacji
@panfistaszek83285 жыл бұрын
*Jak do tych prywatnych szkół dorzucą srajtaśmę to ja się zgadzam.*
@ijoioio5 жыл бұрын
i mydło!!!
@panfistaszek83285 жыл бұрын
@@ijoioio Tak, tego też brakuje.
@wasylbasyl5 жыл бұрын
I kible których nie da się podglądać/otwierać zamka w dzwiach
@panfistaszek83285 жыл бұрын
@@wasylbasyl I kontrola patologii jarającej e-fajki w kiblu.
@krzysztof80955 жыл бұрын
ciepłą wodę ?
@krystianmatejka92385 жыл бұрын
Gwiazdowski miał to w swoim programie. Niestety się nie udało
@nocnymarek76455 жыл бұрын
Nic co wymaga myślenia i nie obiecuje pieniędzy za darmo się w tym tekturowym kraju nie udaje.
@TheEryk035 жыл бұрын
Partia Korwin też już to ma od dawna w planie. I też debile wolą 500+.
@jeszczejak66015 жыл бұрын
@@TheEryk03 tylko że Korwin, wraz z piątkami mentzena i innymi kreatywnymi pomysłami jest niewybieralny przez kogokolwiek poza skrajną prawicą
@medureczek5 жыл бұрын
@@jeszczejak6601 I tak miał 10x więcej głosów od Gwiazdowskiego, który się przeliczył ze swoim potencjałem.
@TheEryk035 жыл бұрын
@@jeszczejak6601 jakby pokazywano ich w tv jak popis to by mieli 15%. A jak 90% polaków nie wie o ich istnieniu to czego się spodziewać. Druga sprawa to zawsze będzie grupka skrajnych lewaków którym coś nie podpasuje ale debilami nie należy się przejmować.
@gosiagosiaczek64105 жыл бұрын
kiedy zrobicie filmik że po tych kursach lub szkoleniach dostane pracę za 5tyś w małej miejscowości
@adrianwozniak87815 жыл бұрын
Byliby też tacy rodzice którym by nie zależało na edukacji dziecka. Rodzice wysyłaliby więc dzieci do szkół najtańszych, czyli pod względem edukacji najgorszych. Dzięki temu złe szkoły też by istniały, a tego nie chcemy. Niestety ten czynnik też trzeba brać pod uwagę rozważając tak znaczące urynkowienie systemu oświaty.
@gnightcore53525 жыл бұрын
Szkoły prywatne wcale nie muszą być lepsze od państwowych
@gnightcore53525 жыл бұрын
thunder_619 będą wszystkie lepsze gdy wyparują takie pomysły jakie miała zalewska ze swoją deformą
@ukasz47615 жыл бұрын
3:10 , ale może zdarzyć się tak ,że jakaś patologiczna rodzina będzie sprzedawać te bony innym osobom , którym z jakiegoś względu one nie wystarczają , tym samym ich dzieci nie pójdą do szkoły , a w Polsce mamy obowiązek szkolny więc państwo da kolejne bony (a bo wie pan mi się podarł/zgubiłem/pies zjadł , wymówek jest miliony). Więc będziemy mieli doczynienia z dodrukowywaniem pieniędzy tym samym zł będzie tracił i będzie straszna inflacja. Jeżeli nie będzie to kontrolowane przez państwo w jakiś mądry pomysł to taka praktyka nie będzie miała sensu. Pragnę podkreślić ,że jeżeli szkoły prywatne stały by się tak jakby powszechne (dzięki bonom) to już nie będą one tak atrakcyjne a liczba osób w klasie drastycznie wzrasta. Poza tym nawet jeżeli by nie było takiej sytuacji sprzedaży tych bonów , to i tak szkoła oddawała by te bony w zamian za np. komputery , tablice multimedialne itd. co i tak daje nam problem jakim jest do drukowanie pieniędzy.
@Pizzahawajskatogowno5 жыл бұрын
Aby nie było takiego stanu rzeczy, o którym piszesz to wystarczy, że te "bony" będą przypisane do konkretnej osoby(w tym przypadku dziecka). To sprawi, że będą niezbywalne, bo nikt inny nie da rady ich wykorzystać. Poza tym pojecie "bonu" nie odnosi się to tego, że będzie to papierowy kupon, który będzie można skądś odebrać. ;) Żyjemy w XXI wieku, na pewno zostałyby do tego zastosowane odpowiednie systemy informatyczne. Atrakcyjność szkół prywatnych by nie spadła, bo mogłyby gwarantować określoną liczbę uczniów w klasach, ale za to oczekiwać dopłaty do kształcenia. Przykładowo, wartość "bonu" odpowiadałaby 3 tys zł na rok szkolny. A taka szkoła wymagałaby 4 tys zł, więc rodzic z wykorzystaniem "bonu" dopłaciłby 1 tys zł, to i tak lepiej niż samodzielnie płacić kwotę 4 tys. I warto zaznaczy, że szkoły nie dysponowałyby żadnymi bonami, tylko realnymi pieniędzmi(na co je wydadzą to ich sprawa), które dostają z budżetu państwa(a w zasadzie z pieniędzy podatników), przyznawanymi odpowiednio do liczby wykorzystanych w szkole bonów.
@KarolSzymanczak5 жыл бұрын
Sucho (bez wyrazu, bez emocji, bez pomysłu) i za szybko przeczytane, tekst napisany akademickim językiem, bez ciekawych przykładów. Jak najwięcej takich filmików bo temat jest ważny, ale za wykonanie i jasność wyjaśnienia ocena: 3-
@Michal4314315 жыл бұрын
Po raz kolejny nieefektywność w zarządzaniu pieniędzmi przez państwo widoczne jak na dłoni. Poza tym nie likwiduje to problemu redystrybucji dochodów, czyli ciągle państwo zabiera część dochodów, by potem wedle uznania oddać je ludziom. Jak zawsze najbardziej poszkodowane są osoby nie posiadające dzieci, które mimo wszystko będą płacić za edukację dzieci sąsiadów.
@krzysztof80955 жыл бұрын
A jak sąsiad też nie będzie miał dzieci to kto sprzeda panu za 20 lat w warzywniaku pietruszkę, nie mówiąc o położeniu kafelek, wycięciu wyrostka. I od razu odpowiadam że skończymy jak Biali w RPA.
@karolgolda36755 жыл бұрын
ZNP na pomysł bonu nie pójdzie ;) a tak po za tym można by spróbować pomysł bonu w pełni realizować powiedzmy w pięciu największych miastach Polski i zobaczyć jakie efekty to przyniesie np. po 4 latach.
@funkdrunk2 жыл бұрын
chcesz zmarnowac 4 lata zycia wiekszosci uczniow w Polsce? wolonsc jutro!
@witekpietron5 жыл бұрын
Ile mniej więcej wynosiłby taki bon przypadający na jednego ucznia?
@funkdrunk2 жыл бұрын
strzelam: PLN 1000
@JanKowalski-ip2kb5 жыл бұрын
Polski system edukacyjny filtruje ludzi którzy są zdolni jedynie do zdobywania kolejnych dyplomów i tytułów w tym właśnie systemie edukacyjnym. Niestety taki produkt edukacji nie jest zdolny do osiągnięcia czegokolwiek w rozwoju nauki lub nawet zwykłej pracy zawodowej. Jakiekolwiek samoistne talenty i indywidualne cechy uczniów są całkowicie niszczone przez polski system edukacyjny. Pytanie kto zapewnia istnienie takiemu systemowi bo na pewno nie działa on na korzyść polski. Likwidacja tego tworu będzie dowodem na odzyskiwanie niepodległości przez nasz kraj. Dotowanie obecnej pseudo edukacji kolejnymi zastrzykami gotówki jest zwykłą niegospodarnością.
@funkdrunk2 жыл бұрын
zgadzam sie z diagnoza, ale inwestycja w rozwoj dzieci przy pomocy bonu to dobry pomysl. Przecie nie kazdego stac na komputer! ;)
@Marcin_Nyczka5 жыл бұрын
A nie prościej byłoby po prostu znieść finansowanie szkół publicznych i związane z tym podatki? Bo na moje oko, to te bony dalej są socjalistyczną redystrybucją pieniędzy od bogatych do biednych, z tą tylko różnicą, że nie wolno tych pieniędzy wydać na coś innego niż szkoła. Niech rząd zostawi ludziom ich hajs, a jak będą chcieli to wyślą za ten hajs swoje dzieci do szkoły jakiej chcą, albo i nie wyślą w ogóle - ich sprawa. Po co to dyktować ludziom ile i na co mają wydawać?
@PaNowak5 жыл бұрын
Dziecko najlepszj jak będzie uczyć się w domu. Wtedy to dziecko będzie wychowane przez rodziców a nie szkołę, przejmuje wartość od rodziców a nie od szkoły.
@selstone77775 жыл бұрын
Według mnie urynkowienie szkół nie będzie miało sensu, jeżeli nie sprywatyzujemy wszystkich szkół
@ANERI20055 жыл бұрын
Dlaczego? Kto będzie chciał może korzystać z publicznych szkół. Rynek sam to zweryfikuje.
@lesiu65663 жыл бұрын
Bon edukacyjny ma na celu przyzwyczaić ludzi do wolnorynkowego systemu oraz ma pozwolić ludzią alokować pieniądze w szkołach które spełniają ich wynogi i to rynek zweryfikuje która jest lepsza oraz jeśli miałoby dojść do prywatyzacji to musiałoby to zacząć się w dużych miastach gdzie panowała by konkurencja
@hejkaziomek68365 жыл бұрын
Po pierwsze to się nie zgadzam że nauczycieli motywuje tylko kasa i że nauczyciel z prywatnej szkoły jest lepszy od tej z państwowej. Sam się spotkałem z takim doświadczeniem że drogi kurs w prywatnej szkole był robiony na odwał, niski poziom, walili na masówkę, brali każdego tylko żeby więcej kasy było. Babka miała podejście jak czasem sprzedawczyni w małym sklepie (co ja tutaj w ogóle robię? i że jeszcze coś kupuję a ona musi to podać, i taka mina jakby jej się nie chciało żyć). Dla porównania poszedłem na taki sam kurs w państwowym systemie, był 12 razy tańszy i co?? Nauczycielka z państwowego systemu była z powołania, widać że nie robiła tego dla pieniędzy, czerpała przyjemność z tego że nas uczy. Było dla niej bardzo ważne żeby nam przesłać co było na zajęciach przez whatsappa. Od tamtej pory robię te moje kursy w państwowym systemie i nie ma wała żebym poszedł do prywaciarza. Na prywatnym tylko się szkoliłem w grupach 1-5 osób, to wtedy dobrze idzie bo ludzie konkretni i sami cisną prowadzącego. Chociaż raz mnie taka pipa (facet) szkolił że go opierniczyłem że nic nie umie i wystąpiłem o zwrot kasy. Po drugie to już teraz jest mało dzieci w klasach, to nie to co kiedyś. Z dzieciaków których znam to mają tylko 18 osób w klasie czyli na angielskim mała grupka 9 osób i to w państwowej szkole. Jak chcesz zrobić dobry system to nauka wszystkich dzieciaków jak teraz za darmo do 6stej klasy aż nauczy się czytać a potem to już wolna amerykanka, wszystko 100% prywatne i bez żadnych bonów. Kto się chce uczyć to niech się uczy a jak nie to nie i tyle. Nikt przecież nie powiedział że żeby dobrze zarabiać to trzeba mieć studia. Bez szkoły też dobrze mają.
@Whirlwind3605 жыл бұрын
A może zamiast rozdawać z budżetu państwa "bony", zlikwidować podatek na oświatę, żeby ludzie sami dysponowali swoimi pieniędzmi, likwidując niepotrzebną biurokrację? ;)
@jeszczejak66015 жыл бұрын
A co z dziećmi patologii?
@krzysztof80955 жыл бұрын
@@jeszczejak6601 W USA 1% populacji był lub obecnie przebywa w prywatnych więzieniach. Ot co z patologią [pesymistycznie] ale Nawet Korwin zauważa że wraz z bogaceniem się społeczeństwa ludzie będą mieli więcej środków na działalność charytatywną. Znaczy "patologią" miały by się zająć organizacje pozarządowe finansowane z dobrowolnych datków. Jak bogaci zapominają o "Wspomożeniu Biednych" i kładą na nich sami wiecie co to w konsekwencji do ludu zaczynają przemawiać komuniści i cała impreza kończy się krwawą jatką: Stalin, Pol Pot [Kambodża], Idi Amin [Uganda] ...
@jeszczejak66015 жыл бұрын
@@krzysztof8095 Uważasz że ilość osób przebywających w prywatnych więzieniach w jakiś sposób koreluje z ilością biednych rodzin, w których nie byłoby stać rodziców na czesne? Wg Gusu w skrajnym ubóstwie żyje 4,3% gospodarstw domowych, jednak nawet rodziny nieco zamożniejsze od tego kryterium, nie byłyby w stanie ze zwróconego jak mniemam podatku który w tym momencie idzie na edukację opłacić czesnych dla dzieci. Poza tym mówienie że bogaci sypną groszem jest bardzo optymistyczne. Wręcz nierealistyczne wydaje się pokrycie przez bogatszych od razu całej kwoty potrzebnej na opłacenie czesnych wszystkich dzieci w rodzinach, które mogą mieć przez to jakiekolwiek perturbacje finansowe. W idealnym świecie oczywiście tak by się stało, ale zrzucanie wszystkiego na barki bogatych jako złotego rozwiązania jest co najmniej pochopne. Dzięki bonowi edukacyjnemu dzieci miałyby praktycznie równy start (oczywiście poza tymi najbogatszymi którzy chodziliby do jeszcze lepszych szkół prywatnych, ale tego się nie da zmienić), który na pewno nie byłby gorszy niż obecny, ponieważ wprowadzałby realną konkurencję (oczywiście przy bardzo ogólnym minimum programowym).
@krzysztof80955 жыл бұрын
@@jeszczejak6601 Może korelacja nie jest na poziomie +1, ale +0,7 to już mógłbym dyskutować. Dwa, a gdzie ja mówię o zwrocie podatku? Przychylam się raczej do pomysłu bonu oświatowego finansowanego z budżetu. Natomiast pomoc ze strony "bogaczy" widziałbym w fundowaniu szkół, prowadzeniu mecenatu, opłacaniu stypendiów, organizowaniu szkół przyzakładowych, angażowaniu się w organizację praktyk w swoich przedsiębiorstwach, finansowaniu badań które później wykorzystywane by były w przemyśle. Bogacze powinni wziąć na siebie część redystrybucji swojego majątku, która to przyniesie im w dłuższej czy krótszej perspektywie realny zysk. Lojalność pracowników związanych z przedsiębiorstwem, zastępowalność kadr, dostęp do wyników badań i nowych technologii. W Niemczech koncerny motoryzacyjne maja własne technika i szkoły zawodowe a młodzi mają jasną ścieżkę zawodową. Przynajmniej jeśli chcą się kształcić w kierunkach technicznych.
@gabrielguch53605 жыл бұрын
Dzisiaj też szkoły publiczne że sobą rywalizują o uczniów a to dlatego że na podstawie ich liczby dostają subwencję a także od ich wyników na egzaminach dlatego są szkoły które mimo że są państwowe to mają też dużą ilość olimpijczyków i wysokie wyniki na maturach dlatego przynajmniej w liceach dużych miast jest pewien ranking i są szkoły dla zdolnej młodzieży tej średniej oraz dla leni oczywiście w małych miastach gdzie jest jedno dwa licea tego nie będzie tak samo jak w szkołach zawodowych ale te bony nie sprawią nagle że tam gdzie wystarczała jedna szkołą np. samochodowa nagle pojawią się trzy czy cztery dlatego uważam że argument że wzrostem konkurenci jest bez sensu.
@funkdrunk2 жыл бұрын
>>>Dzisiaj też szkoły publiczne że sobą rywalizują o uczniów a to dlatego że na podstawie ich liczby dostają subwencję a także od ich wyników na egzaminach dlatego są szkoły które mimo że są państwowe to mają też dużą ilość olimpijczyków i wysokie wyniki na maturach dlatego przynajmniej w liceach dużych miast jest pewien ranking i są szkoły dla zdolnej młodzieży tej średniej oraz dla leni To jest stary niewydolny system opartu o kulture modelu pruskiego, oceny, swiadectwa i rankingi. Prawidlowa konkurencja to taka, w ktorej rodzic sie angazuje (majac bon mysli), a dziecko ma wolnosc aby porzucic szkole jezeli jest niezadowolone (np. ze srubowania wynikow). Subwencja niewiele grzeje bo rejonowka ma niemal monopol na to kto do niej przychodzi. Zgarnia wiekszosc okregu. Do konkurencji musza dojsc na rownych zasadach szkoly prywatne, szkoly on-line, edukacja domowa czy unschooling. >>>oczywiście w małych miastach gdzie jest jedno dwa licea tego nie będzie tak samo jak w szkołach zawodowych ale te bony nie sprawią nagle że tam gdzie wystarczała jedna szkołą np. samochodowa nagle pojawią się trzy czy cztery dlatego uważam że argument że wzrostem konkurenci jest bez sensu to tez rozumowanie z przeszkolsci, moze powstac 10 grup edukacji domowej, a czesc wkurzonych uczniow powie ze woli zainwestowac bona w komputer Podumowujac: mowisz o rynku socjalistycznym na ktorym malo kto mysli lub sie przejmuje
@wasylbasyl5 жыл бұрын
A może zamiast bonów, obniżyć podatki, aby ludziom zostawało więcej pieniędzy i sami opłacali szkołę? Bo w przypadku bonów, ci którzy nie mają dzieci, płacą na tych co mają, tak jakby ludzie gotujący w domu mieliby płacić za jedzących w restauracjach.
@krzysztof80955 жыл бұрын
Ok, ale w takim przypadku ludzie stołujący się w domach a nie w restauracjach nie powinni narzekać że nie wpuszcza się ich od lokalu, albo że wymaga się od nich większych opłat od tych co zawczasu wykupili sobie abonament na obiady. W skrócie: Dzieci jest mało więc i potencjalnych pracowników mało. Pracodawcy proponują darmową edukację i praktyki w przedsiębiorstwie w zamian za "lojalkę" że będzie się u nich pracować, proponują większe pensje. Część pracodawców wychodzi z założenia że po co się wysilać skoro można sprowadzić ludzi z Bangladeszu. ... I teraz, Wszystko fajnie jak mamy gospodarkę w rozkwicie, wolny przepływ dóbr, ludzi i kapitału. Wtedy wygrywa opcja "a co będę wydawał pieniądze na nie swoje dzieci". Jednak ludzie się na takich "biznesmenów' wkurwiają, [ mocniejsze słowo celowo użyte ] szczególnie w momentach kryzysu i nie zawsze uda się uciec z majątkiem za granicę. Jak coś [ pieprznie ] nieprzyjemnego się stanie: wojna, katastrofa naturalna to kto będzie pierwszym kozłem ofiarnym populistów?
@invel81765 жыл бұрын
czemu nie ma głosu?
@gregorywvv11925 жыл бұрын
Sam bon niczego nie rozwiązuje. Wprowadza tylko inny przepływ środków przypisany do ucznia. Poziom edukacji, jej jakość, przydatność i forma jest równie ważna. Szkolnictwo powinno być dofinansowane dużymi środkami, bo w dużej mierze jest przyszłością kraju i społeczeństwa. Zastosowanie bonów jest też niewielkie na skalę światową. Ogólnie powinno się kształcić ludzi pod potrzeby rynku określanego globalnie ( jeżeli to możliwe ) oraz pod potrzeby rozwoju danego kraju i społeczeństwa. Bony są całkowicie zbędne. System dystrybucji środków i płac dla nauczycieli można oprzeć zupełnie inne kryteria. Ciekawe czy będzie czarny rynek bonów ? Kto zarobi na ich dystrybucji, wdrażaniu ? Ciekawe czy można będzie nimi handlować ?
@konrad73224 жыл бұрын
Ktoś jest z Kwidzyna? Jak tam się żyje z bonem oświatowym?😉
@funkdrunk2 жыл бұрын
Super! (just kidding) :) ... Potrzebny w caly kraju!
@BezkresnaNicosc5 жыл бұрын
2:40 Przede wszystkim należy wywalić ze szkół całą patologię, z którą nauczyciele nie są w stanie sobie poradzić, a którą rodzice mają kompletnie w dupie.
@1984Kojot5 жыл бұрын
Szkoła nie musi być obowiązkowa szczególnie średnia.
@Robert-ov1wi5 жыл бұрын
Żadna szkoła pod żadnym warunkiem, nie może być obowiązkowa.
@1984Kojot5 жыл бұрын
@@Robert-ov1wi Szkoła podstawowa musi bo inaczej patologia będzie produkować analfabetów całkowitych.
@1984Kojot5 жыл бұрын
@Esprit Enfant Nawet murarz musi umieć czytać i liczyć, i z grubsza rozumieć ten świat. Trzeba też dyscypliny do pracy.
@Robert-ov1wi5 жыл бұрын
@@1984Kojot Co za wybitnie niedorzeczny argument. Jeśli tak się stanie to co?
@TheEryk035 жыл бұрын
Wszystko fajnie ale jak partia Korwin to mówi to debile i tak nie zagłosują na nich...
@jakubskowronski30165 жыл бұрын
Tylko, że szkoły i przedszkola są finansowane też przez samorządy. To wprowadza konkurencję przy minimalnej mobilności rodziców, choć oczywiście nie ma wynagrodzenia dla lepszych szkół.
@dindi69865 жыл бұрын
A ja jestem sceptyczny. Bon edukacyjne to bardzo dobra droga żeby zrujnować prywatny system szkolnictwa. Znamy to już z doswiadczenia: Jeżeli przedsiębiorca ma na coś nieograniczony popyt na jakieś usługi to jego ceny rosną. Jak zobaczymy czego ceny rosną w USA to są to wszystkie sektory w które rząd miesza się: Szkolnictwo (kredyty studenckie), jedzenie (Food stamps) albo sektor medyczny (dotacje dla firm medycznych, Obama care). Zrozumie. Bony edukacyjne są dobra drogą do wywalenia w kosmos cen edukacji, ponieważ te dostarczałyby nieograniczony popyt a więc zgodnie z popytem i podadzą, ceny urosną - jak w USA
@krzysztof80955 жыл бұрын
A teraz bezkrytyczne finansowanie dowolnej placówki "edukacyjnej" z budżetu nie rujnuje finansów publicznych. Prywatne szkoły i uczelnie pełne "martwych dusz" Bon przynajmniej z lekka poprawi dystrybucję pieniądza. Docelowo to widział bym to tak: Kogo "produkuje" szkoła? Produkuje przyszłego pracownika i podatnika. Im więcej pracownik/podatnik ma kompetencji i umiejętności tym więcej zarabia dla siebie, więcej wypracowuje dla pracodawcy i więcej płaci różnego rodzaju podatków. Więc Kosztami edukacji należy obciążyć po równo pracodawców, państwo i absolwentów szkół. A uczynić to w formie rachunku wystawionego przez szkołę opiewającego na określony procent przychodu absolwenta, zysku wypracowanego przez pracownika dla przedsiębiorcy i kwoty wpłaconej w podatkach do kasy państwa. Im lepiej szkoła wykształci ucznia i im więcej dzięki temu zarobi przyszły pracownik tym więcej trafi do szkoły. ... ale przecież kształcenie trwać może i z 15 - 20 lat, co w międzyczasie A no dla tego proponuję trzech płatników składki. Przez te początkowe 20 lat składka płynie z budżetu państwa (niestety solidarnie od wszystkich płacących podatki, no bo każdy skończył tą podstawówkę a jak nie to ma pecha) Szkołą zależy żeby kształcić w wysokopłatnych zawodach, żeby szukać uczniom rzetelnych pracodawców i wychowywać ich na lojalnych, płacących podatki obywateli. Państwu zależy żeby stać na straży rzetelności szkół i wypłacalności przedsiębiorców. Absolwentom zależy na dobrej pensji i obraniu ścieżki kariery maksymalizującej ich naturalne zdolności i umiejętności. Piknie co?
@arrera75 жыл бұрын
W Polsce istnieją szkoły "prywatne" (około 10%), które spełniają uprawnienia szkół publicznych (pewnie jakieś minimum programu nauczania). Te szkoły prywatne dostają normalne dotacje jak szkoły zarządzane przez samorządy. Szkoda, że autor pominął całkowicie ten wątek. To chyba jakaś forma wspomnianego bonu edukacyjnego.
@vermilionsour54805 жыл бұрын
Czemu twierdzisz że szkoły się nie utrzymają z tych pieniędzy Jesli obecnie jesteśmy w stanie utrzymać szkoły,dyrektorów i wice dyrektorów, całą oświatę i biurokrację ktora jest strasznie droga i czasochłonna to na pewno damy rade utrzymać sam budynek i nauczycieli z tych samych pieniędzy Prawdopodobnie tez w prywatnych szkołach by zaoszczędzić nie bylo by takiej ilości dyrektorów ktorzy nie uczą i sam dyrektor by chciał uczyć ucinając tym samym kolejne koszta
@czeri22785 жыл бұрын
W teorii powinno to zadziałać i powinno to wyglądać tak jak opisałeś ale w praktyce tak się nie stanie. Po pierwsze: nie wszystkie szkoły będą rywalizować, uczniowie z mniejszych miejscowości z dala od większych będą chodzić do najbliżej zlokalizowanej szkoły do której i tak mają daleko. Taka sytuacja wyklucza rywalizację. Po drugie, sukces bardzo wielu najlepszych szkół nie wynika z zaangażowanych nauczycieli a z tego że do takich szkół rekrutowane są osoby które mają najlepsze średnie i wyniki egzaminów. W takiej szkole nakręca się po prostu wyścig szczurów, każdy się sam uczy i chodzi na korepetycje po lekcjach. Te "najlepsze" szkoły niczym się nie różnią od innych, bo na ich wysoką pozycję pracują TYLKO I WYŁĄCZNIE uczniowie. Od września będę uczniem 3 klasy liceum, chodziłem do 5 szkół w historii mojej edukacji. Na tej podstawie mogę stwierdzić że wszędzie jest taki sam syf, zarówno w publicznych jak i prywatnych szkołach. Winna jest wszystkiemu podstawa programowa. Możemy wyposażać szkoły w najlepsze technologie i doposażać sale najlepiej jak tylko się da, ale jak w końcu nikt nie zmieni tego siermiężnego systemu sprzed 200 lat to dalej będzie tak samo źle. W gimnazjum uczęszczałem do prywatnej szkoły która miała bardzo dobrze wyposażoną salę od chemii. Szkoda tylko że to wszystko było używane tylko raz w roku na drzwiach otwartych. Po trzecie: w Finlandii, która ma najlepszy system edukacji na świecie nie ma bonów edukacyjnych, a wszystkie szkoły finansowane są z budżetu państwa. Szkoły prywatne tam to rzadkość. Tak więc wbrew "logice ekonomicznej" bony edukacyjne wcale nie są tak cudownym lekarstwem jak niektórzy uważają.
@2di2tri5 жыл бұрын
Protip. Wyobraź sobie, że twój odcinek ogląda np. Kaczyński
@ironmike43935 жыл бұрын
I pomyśli sobie "fajne, ale nie da nam głosów". A poza tym państwowa "edukacja" to tak naprawdę państwowa indoktrynacja, a na jej brak kapitan państwo nie może sobie pozwolić
@nanab2565 жыл бұрын
Co decyduje o wyborze szkoły publiczna vs niepubliczna? Pieniądze. Do publicznej wysyłają ci których nie stać na prywatną.
@ironmike43935 жыл бұрын
A nie stać ich, bo muszą pod przymusem płacić na "edukację"
@metal87power5 жыл бұрын
Ceny szkół prywatnych są zawyżone, gdyż państwo wprowadziło przymus edukacji, dlatego prywatne placówki mogą sobie pozwolić na lekceważenie potrzeb konsumenta; wiedzą, że rodzice mają ograniczony wybór w tym temacie. Tak samo jest z ubezpieczeniami na życie czy samochodowymi. Po drugie, niemniej ważne jest poziom opodatkowania w Polsce, w wyniku której przeciętny Polak biednieje, więc jak go może stać na cokolwiek?
@BreatheThePressure5 жыл бұрын
W tym kraju to zbyt piękne żeby było prawdziwe. Lepiej finansować program patola +
@oskargajewski59045 жыл бұрын
Zwrociles uwage, ze jest duzo dzieci w klasie a potem powiedziales, ze niektore szkoly moga zostac usuniete po wdrozeniu tych bonow. Takie dzialnie chyba nie naprawi tego problemu.
@bombiczek1235 жыл бұрын
pracuje w samorządzie i niestety w bonie edukacyjnym jest jeden zasadniczy problem. Nie da się zorganizować bonu edukacyjnego przy dzisiejszych wydatkach państwa na szkolnictwo. w moim mieście kwota subwencji wynosi około 20 mln a miasto dopłaca drugie tyle ze swojej kieszeni. a szkoły powiatowe mają jeszcze gorzej ponieważ nie ma dopłat z samorządu i widać że są one strasznie niedofinansowane. Najpierw musimy zwiększyć wydatki na oświate.
@konrad1295 жыл бұрын
fajnie że podajesz minusy, wkońcu...
@nanab2565 жыл бұрын
Zamiast zabawy w jakies bony, to chyba lepiej by bylo po prostu nie zabierac tych pieniedzy w podatkach.
@siwus3335 жыл бұрын
Oczywiście że byłoby lepiej ale jak było wspomniane w materiale jest to KOMPROMIS. Niestety w Polsce jest mało wolnościowo myślących ludzi więc nie możemy liczyć na nic lepszego od bonu edukacyjnego.
@bionicznycar67835 жыл бұрын
Pomysł bonu jest konstytucyjny bo w konstytucji jest zapis o tym że państwo funduje edukację.
@ambro1235 жыл бұрын
@@bionicznycar6783 chyba ktoś piszący ten zapis zapomniał że państwo nie ma swoich pieniędzy :p
@bionicznycar67835 жыл бұрын
@@ambro123 w konstytucji jest to napisane prawniczym dialektem ale generalnie dobre spostrzeżenie .
@marcindreksler42635 жыл бұрын
Fajne. A jak ktos wyjedzie, aby oplacona z naszych podatkow edukacje wykozystac w innym kraju, to niech te bony splaci!
@agnieszkaadziak81585 жыл бұрын
2:00 A jednak to dzieci z szkół publicznych a nie prywatnych osiągają najlepsze wyniki w nauce . Problem szkół prywatnych jest taki że one mają zarabiać , a środkiem do tego nie jest nauka a uczniowie . Uczniów można przyciągać poprzez wysoki poziom nauki , liczne udogodnienia w szkole (np wifi , wygodne krzesełka) i przyjaznych nauczycieli . Najtrudniej jest osiągnąć pierwszy czynnik , czyli wysoki poziom nauki . Zdecydowanie efektywniej jest zaniżać poziom nauki ale podwyższać poziom bezpieczeństwa , komfortu i innych takich bo to lepiej przyciąga nowych uczniów i co za tym idzie , pieniądze . Szkoły publiczne za to , mają za swój główny cel naukę.
@vrn914 жыл бұрын
Co to znaczy wyniki w nauce? Testy wymyślone z czapy?
@dicherolo5 жыл бұрын
czy bony obejmowały by też naukę w domu?
@mks81725 жыл бұрын
Mam do tego jedno pytanie a co z integracja spoleczna zeby ludzie z ruznych klas spolecznych sie dogadywali.
@oskargajewski59045 жыл бұрын
Jak tam udało wam się dostać do wymarzonego liceum ? XD
@metal87power5 жыл бұрын
Muszę z piskiem porysować tablicę tępą kredą. Ten film nie ma wiele wspólnego z "urynkowieniem". Proponuje tylko kosmetyczną zmianę obecnego systemu: "minimalna ingerencja państwa w program"? "Finansowanie edukacji z budżetu"? "Bon bezwarunkowy"? Czyli niezależnie od wyników ucznia, zostaje on przyjęty? I to nie będzie zaniżać poziomu? A czynnik konkurencji jest przez autora całkowicie pomylony. Szkoły będą konkurować, ale nie o klientów, a o dotacje państwowe.
@crapendejs8395 жыл бұрын
4K HDR hahahh
@DamianOchramowicz5 жыл бұрын
Łał, genialne. Urynkowijmy szkoły! Niech Orlen, BP i Lotos uczą nas o globalnym ociepleniu i innych efektach spalania paliw kopalnianych, Phili Morris International o wpływie palenia papierosów na zdrowie, a Bayern o tym że wcale nie lobbują władz.
@gregorywvv11925 жыл бұрын
Dokładnie w takim systemie kapitał decyduje.
@karolgolda36755 жыл бұрын
Zawsze masz wybór skąd będziesz brał wiedzę, z jakiego żródła, m. in. dzięki internetowi (Orlen i Lotos to spółki państwowe - więc trochę się zagolopowałeś ;) ) po za tym te firmy które wymieniłeś i inne z wielkimi zasobami finansowymi mogą sobie tworzyć własne szkoły czy centra edukacyjne, podkupić... tzn. nawiązać współpracę youtubera który prowadzi kanał o tematyce naukowej żeby głosił to co chcą itp. niezależnie od tego czy istnieje system edukacji państwowej czy nie. A państwo może zkolei głosić swoje "prawdy" w swoich szkołach. Nie da zmonopolizować dostarczania wiedzy ludziom. Nie zrobi tego ani państwo ani wielki kapitał. Zawsze ktoś się wymknie i ty możesz tego kogoś wybrać jako swoje źródło wiedzy.
@DamianOchramowicz5 жыл бұрын
@@karolgolda3675 Nie to że "mogą podkupić", ale podkupią. Bo tylko ci duzi mają kapitał aby tego dokonać. I na "wolnym rynku" nie muszą przed nikim odpowiadać, bo jedyną miara skuteczności szkoły na "wolnym rynku", jest to czy przynosi zysk. W demokratycznym państwie, którego rząd odpowiada przed swoimi obywatelami, szkoła musi trzymać się standardu. I tak, zgadzam się, że duże firmy mogą zatrudniać popularne kanały youtubowe do głoszenia propagandy, czego zresztą przykładem jest ten film :) Dlatego dobry, ujednolicony system edukacji powinien uczyć krytycznego podejścia wobec internetowych (i nie tylko) sensacji. Jeszcze jedno. Czy przez umieszczenie "prawdy" w cudzysłowie, chciałeś zasugerować, że szkoły publiczne nie uczą prawdy?
@olgiert75505 жыл бұрын
Jak ktoś się będzie chciał uczyć to będzie się uczył nawet w szkole państwowej a jak będzie tłumok to nawet szkoła prywatna mu nie pomoże.
@jeszczejak66015 жыл бұрын
A co to zmienia?
@Rakowy_Manaskal5 жыл бұрын
Sądzę, że to trochę utopijna wizja
@red.gniadek5 жыл бұрын
Tylko że ten wpływ rodziców na szkołę / nauczycieli jest z gruntu nie korzystny ponieważ dziecko takich rodziców może przejść w przeświadczenie że mu "wszystko wolno, bo starzy płacą" i szybciej wywalą nauczyciela niż dziecko... co wtedy?
@internetturbo35975 жыл бұрын
a ci co na to wszystko ciężko pracują nic nie mają jedynie garba a plecach
@perzjan4 жыл бұрын
Kto powiedzial że szkoła prywatna jest lepsza od publicznej, chodziłem do jednej i drugiej, uwazam że jest dokładnie odwrotnie.
@cryoemenjoyer5 жыл бұрын
Problem jest jeden - nie wszyscy rodzice chcą dobrze dla dzieci. Plus w Polsce jest mega duży problem z ogólną niechęcią do nauki (np. denializm klimatyczny, antyszczepionkowcy etc.). Aczkolwiek po pewnych regulacjach byłaby o wiele lepszym pomysłem niż to co teraz.
@Szpareq5 жыл бұрын
A jak rozwiązać problem patologii która nie będzie posyłała dzieci do szkoły? Nie można tak krzywdzić człowieka tylko z tego powodu, że urodził się w niedobrej rodzinie. Edukacja powinna być obowiązkowa do co najmniej 12 lat, żeby człowiek nauczył się czytać, pisać i liczyć
@pavvelvvis74785 жыл бұрын
Moim zdaniem to zły pomysł. Jak będzie coraz większa liczba prywatnych szkół, to będą się nawet szkoły podstawowe [te niepubliczne] bić o najlepszych.Jak się pojawią bony, to większość szkół będzie właśnie niepubliczna.W szkołach będą ograniczenia liczby uczniów w klasach, więc i będzie bójka o najlepszych nawet w szkołach podstawowych. Więc mimo tych bonów szkoły będą przyjmować na zasadzie, kto da więcej [bo przecież nie będą egzaminować sześcio/siedmiolatków] . To bez sensu. Oznaczało by to, że dziecko jest z góry skazane na gorszy lub lepszy start w życiu. Kto już za malucha pójdzie do najlepszej szkoły podstawowej , ten pójdzie do lepszej szkoły średniej za tym będą lepsze studia [nawet za granicą] i lepsza praca, czyli ci gorsi będą skazani na porażkę w życiu.Biedne rodziny, będą mieć biedne dzieci, bogate bogatych. Ci na wsi nie będą meili szkół prywatnych, bo kto by jechał na zadupie oddalone od 30 km.i tworzyć klase dla jednego-dwuch uczniów[ bo tyle się w okolicy urodziło w tym roczniku], oznaczało by to,że we wsi zostaną same państwowe [państwoe zapewniają z samorządem autobusy szkolne] , z wyposażeniem gorszym niż w prywatnych. To jest brak równych szans. Niech zostanie jak jest !!!
@funkdrunk2 жыл бұрын
>>Jak będzie coraz większa liczba prywatnych szkół, to będą się nawet szkoły podstawowe bić o najlepszych co zlego w konkurencji. Na rynku warzywnym ci nie przeszkadza? >>>Jak się pojawią bony, to większość szkół będzie właśnie niepubliczna tak jak warzywniaki >>>W szkołach będą ograniczenia liczby uczniów w klasach, więc i będzie bójka o najlepszych nawet w szkołach podstawowych bójka? zdrowa rywalizacja >>>Więc mimo tych bonów szkoły będą przyjmować na zasadzie, kto da więcej takie ich prawo. Uczniowie czy rodzice wtedy chetnie wybiora dobre szkoly darmowe (np. Chmura) >>>dziecko jest z góry skazane na gorszy lub lepszy start w życiu bon dla wszystkich rowny, a bogatszych rodzicow sie miewa niezaleznie od bonu. Tu sie nic nie zmieni >>>ci gorsi będą skazani na porażkę w życiu to czarnowidzenie. Bon nic tu nie zmienia >>>Ci na wsi nie będą meili szkół prywatnych jezeli nie powstana prywatne to pozostana te ktore juz tam sa. Bon nic tu nie zmienia >>>oznaczało by to,że we wsi zostaną same państwowe tak jak teraz? wiec dlaczego bon ci przeszkadza? >>>Niech zostanie jak jest !!! czyli 1000 prob samobojczych rocznie?
@BR-nl2fu5 жыл бұрын
Bony, wracamy do socjalizmu 😄
@nt98294 жыл бұрын
Bony się socjalizmem kojarzą ale w tym przypadku są wyjątki
@kasjope4 жыл бұрын
2:20 poziom w szkołach niepublicznych jest bardzo zbliżony więc jak dla mnie to jest tylko mokry sen każdego kapitalisty xd
@Matik09214 жыл бұрын
No bo obecnie szkoły prywatne muszą przesrzegać programu nauczania jaki jest w publicznych szkołach
@zosiakowalczyk53804 жыл бұрын
wszystko zależy od szkoły prywatnej, uwierz mi na słowo (jako licealistce, chodząca do obydwu szkół, posiadająca znajomych z różnych środowisk). np. spójrz na szkołę Bednarska