Wam też ten filmik wyświetlił się w listopadzie 2021 ?
@ANERI20053 жыл бұрын
Tak, dzisiaj 😳
@Anna-po6uf3 жыл бұрын
Ano dziś
@AnnaMaria-bc3dn3 жыл бұрын
Tak
@ivonngrzesko35403 жыл бұрын
Tak, żadnego innego dnia jak dziś...
@marzenastaruch96293 жыл бұрын
Tak.
@nickeywilson78833 жыл бұрын
Mieszkam na wsi (kupiłam gospodarstwo parę lat temu) - awarie prądu są częste, dlatego- mam zapas świec, lamp naftowych, zostawiłam kuchnię grudziądzką w letniej kuchni, zawsze można w niej napalić i ugotować, choć kuchnię mam gazową, podłączoną do butli:) oprócz ogrzewania piecem na ekogroszek mam kominek:) Zawsze mam zapasy żywności, większość to przetwory w własnego ogródka, no i mam studnię, która nie tylko dostarczy wody, ale spełni również awaryjnie rolę lodówki:))
@magorzatawieteska70433 жыл бұрын
Coż ,tylko pozazdroscić-idealne zabezpieczenie. Jeszcze tylko grożny pies na podwórku , bo nie opędzisz się od bliższych i dalszych znajomych z miasta .
@ireneuszkaczkowski3 жыл бұрын
Pies to za mało, MSBS może być nawet niewystarczający.
@annalipigorska47273 жыл бұрын
Poprostu luksusy🌞
@tomiradziowski79343 жыл бұрын
Niestety nie jesteś w stanie się bronić. Reszta ok zgadza się jak najbardziej.
@aktywnyobserwator58683 жыл бұрын
Lucky you ! :-)
@timothy27114 жыл бұрын
Przebywałem w miejscu gdzie od ponad 30 lat nie było prądu: Kuchnia kaflowa z podkową, świeczki, latarki na 18650, i kuchenka na butlę gazową. Klimat nie do zapomnienia, i oczywiście siekiera koło łóżka ;)
@marekszymanski53674 жыл бұрын
Wiadomo, żeby nie zamarzła, bo zimną siekierę trzymać to niefajnie
@timothy27114 жыл бұрын
Marek Szymański Nigdy nie wiadomo kiedy przyjdzie niedźwiedź...
@beti87863 жыл бұрын
A gdzie to było?
@timothy27113 жыл бұрын
@@beti8786 Aby zachować anonimowość, nie odpowiem na to pytanie. Ale podpowiem że zostały jeszcze przynajmniej dwa takie miejsca. Trzecie odeszło w niepamięć.
@Willem81002 жыл бұрын
@@timothy2711 siekierą na niedźwiedzia? Nie lepiej długa dzida?
@malgorzatapara9944 жыл бұрын
Świetny odcinek na te czasy bo różnie może być.......dziekuje i pozdrawiam mądrego faceta
@magorzatakossak75862 жыл бұрын
MAŁGORZATA KOSSAKA JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ , JAK W CELACH DEPOPULACJI NARODU POLSKIEGO ODETNĄ PRĄD NA CAŁY OKRES ZIMY ? Z PEWNOŚCIĄ TAK BĘDZIE !!!
@iw57574 жыл бұрын
Jeżeli przez kilka dni nie będzie prądu to pewnie staną przepompownie ścieków a to może być gorsze niż awaria oczyszczalni Czajka. Dlatego zgadzam się że w takiej sytuacji lepiej uciekać z miasta.
@staskopolo28334 жыл бұрын
uciekaj z miasta nawet po zmroku
@iw57574 жыл бұрын
@@staskopolo2833 Oczywiście że lepiej uciekać nocą We wrześniu 1939 roku mój ojciec wycofywał się z oddziałem nocami, bo w dzień Niemcy skutecznie wykorzystywali to że mieli ogromną przewagę w lotnictwie. Oczywiście teraz jest trudniej bo powszechnie stosuje się systemy noktowizyjne ale i tak poruszanie się nocą zwiększa szanse dotarcia do celu
@staskopolo28334 жыл бұрын
miałem na myśli że uciekaj z miasta jak słońce zajdzie i zrobi się ciemno :\ uciekaj uciekaj uciekaj
@spaneczko4 жыл бұрын
Ale już na wieś cywilizacja doszła i też kanalizacja od domów...
@iw57574 жыл бұрын
@@spaneczko Na wsi od dawna są szamba a w większych wsiach buduje się kanalizację i oczyszczalnie ścieków. Jednak na wsi zabudowa mieszkalna nie jest tak skoncentrowana jak w mieście, więc awaria oczyszczalni nie jest tak groźna. Naturalne mikrobiologiczne procesy glebowe umożliwiają rozkładanie pewnej ilości zanieczyszczeń biologicznych ale w mieście wysoka koncentracja ścieków o wiele szybciej doprowadzi do przekroczenia tych możliwości i zatrucia gleby
@iw57574 жыл бұрын
Moim zdaniem zamiast maczety lepsza jest siekiera bo o wiele wygodniej można nią porąbać drewno na opał lub rozbić zablokowane drzwi w razie pożaru. Do obrony też maczeta jest mało przydatna bo ja na przykład nie zdecyduję się tak łatwo jej użyć nie znając zamiarów potencjalnego bandyty. Lepsza w tym celu jest broń obuchowa, nawet zwykły młotek, który też może być skuteczny ale tak szybko nie zabija.
@pawekukieka86073 жыл бұрын
Nikt nie każe odrazu głowy odcinać ta maczetą :D
@mumineek83603 жыл бұрын
Ja Paintball trzymam :-) boli jak cholera !!
@iw57573 жыл бұрын
@@pawekukieka8607 Oczywiście, można uderzyć płazem ale czy w silnych emocjach ktoś o tym pomyśli? Nie ma też nic gorszego niż posiadać broń i dać ją sobie odebrać. Bandyta może jej wtedy użyć i tłumaczyć się że użył jej w obronie własnej
@joannasuska50583 жыл бұрын
Bardzo potrzebny materiał, zwłaszcza w listopadzie 2021. Dzięki.
@konbiex46844 жыл бұрын
jestem z zawodu elektrykiem i powiem tak że za kilkaset złoty(nie licząc generatora i ups) można zrobić awaryjne zasilanie mieszkania w rozdzielni montujesz ups który można kupić wszędzie i do niego podłączasz kable do światła jak zabraknie prądu to on w kilka milisekund przejmuje na siebie zasilanie najważniejszych rzeczy w domu do linii zasilania światła podłączasz specjalne osobne gniazdka do zasilania najważniejszych rzeczy laptop ,telefon ,modem Internet itd i jak zabraknie prądu to w gniazdkach wysokoamperowych zabraknie prądu, a światła i prądu w specjalnych niskoamperowych gniazdkach prądu nie zabraknie bo przejmie ich zasilanie ups i podłączasz w rozdzielni specjalny przełącznik który jak wyczuje że brak prądu to załączy awaryjny rozruch agregatu umieszczonego np za barierkami na balkonie i agregat zacznie zasilać gniazdka wysokoprądowe do których są podłączone rzeczy jak lodówka ,pralka itd i w taki sposób masz automatyczny system podtrzymywania napięcia w domu jak zabraknie prądu z sieci to nawet nie mrugnie światło i podstawowe rzeczy jak laptopy a po kilku sekundach sam odpali się generator prądu i po około 20 sekundach od zaniku prądu będziesz miał prąd w domu jak normalnie, nie jest to jakoś strasznie drogie (poza ups i generatorem) ani skomplikowane tylko albo trzeba robić remont albo to zrobić podczas budowania się
@piosenkimelodie4654 жыл бұрын
Zrobiłem tak u siebie w domu tylko bez automatyki bo agregat i tak musze odpalic recznie
@staskopolo28334 жыл бұрын
ale cię fantazja poniosla
@tomekcis4 жыл бұрын
@@staskopolo2833 Fantazja Ciebie poniosła... bo masz tak mało zwojów, że nie jesteś w stanie sobie tego wyobrazić. Bez kłopotu można zrobić sobie instalację, że dwa dni będą pracować najważniejsza urządzenia. Można zrobić i na dłużej, ale koszta są duże. Lepiej mieć panele FV i możesz mieć zasilanie na miesiące. Nie za 1000 czy 2000, ale kwota nie jest nieosiągalna.
@staskopolo28334 жыл бұрын
wydoroslij i nie fantazjuj
@timothy27114 жыл бұрын
Agregat z sinusem żeby nie popaliło kondensatorów w zasilaczach impulsowych, taki trochę kosztuje, a i tak trzeba jeszcze dokupić filtr...
@semidarkness20123 жыл бұрын
Listopad 2021 kryzys energetyczny😁🔥
@krzysztofparski82943 жыл бұрын
Grudzień 2021 dramat blackoutu
@krzysztofparski82943 жыл бұрын
@Piotr Młynek Nie kręcę filmów SF może będę miał dokumentalny w styczniu jak nie padnie bateria w smartfonie
@Jacek..3 жыл бұрын
@@krzysztofparski8294 A jak padnie to z powerbanka solarnego można podładować. Gorzej jak się chce zasilić coś większego jak komputer.
@justynaka69533 жыл бұрын
@@krzysztofparski8294 musisz zakupić taki jak i mają uchodźcy na granicach. Bateria trzyma non stop i blackout im nie straszny;)
@krzysztofparski82943 жыл бұрын
@@justynaka6953 Jak będą gdzieś w pobliżu przechodzić to zapytam skąd mają może Białoruś robi takie powerbanki mrozoodporne
@elzbietakadrow43914 жыл бұрын
Super. Pomocne i z żartem. Dzięki.
@robertklosek27453 жыл бұрын
Temat podjęty w zeszły roku A teraz podobno aktualny
@krzysztofparski82943 жыл бұрын
Jeszcze bardziej będzie aktualny w przyszłym ale już go nikt nie przeczyta ........ z braku prądu
@robertklosek27453 жыл бұрын
@@krzysztofparski8294 brak prądu wyłącznie na życzenie polityków
@BarBara810103 жыл бұрын
@@robertklosek2745 tak...ale jednak brak.
@witoldfornalik65083 жыл бұрын
I to bardziej niż nam się wydaje
@naturalnezbiaejwsi82652 жыл бұрын
A kto rządzi poltykami???
@therednask4 жыл бұрын
Światło rozkminiałem długo i świeczki warto mieć bo nie potrzebują ładowania , Baterie eneloop do lampek bo trzymią naładowanie 3lata więc jeśli masz naładowane baterie gdzie kolwiek tego typu nie musisz obawiać się o brak światła . Nie zapomnij wypróżnić lodówki bo będzie śmierdzieć :) , Są też ręczne prondnico ładowaki , lampki ładujące się przez potrząsanie itp , Od wyboru do koloru .
@220VDC4 жыл бұрын
Pamiętam jak u mnie w regionie w 2010r. Doszło do bardzo dużych awarii ze względu na występującą szadź katastrofalną... pozrywało wszystkie linie wysokiego średniego i niskiego napięcia. A niektóre miejscowości pradu nie miały przez ponad miesiąc. U nas był to około tydzień i dużą robote zrobił agregat. Pamiętam jakie wtedy było boom na agregaty i jakie horendalne były ich ceny dla tego myślę że należy się zabezpieczyć
@beti87863 жыл бұрын
W jakiej cenie taki agregat?
@slawomirpiotrowski22553 жыл бұрын
Jaki sprzęt pozwoli ci na przykład kogoś kto
@magorzatakossak75862 жыл бұрын
MAŁGORZATA KOSSAKA JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ , JAK W CELACH DEPOPULACJI NARODU POLSKIEGO ODETNĄ PRĄD NA CAŁY OKRES ZIMY ? Z PEWNOŚCIĄ TAK BĘDZIE !!!
@iw57574 жыл бұрын
Czasy się zmieniły bo dawniej nikt dzieci ze szkoły nie odbierał, więc same wracały do domu. Pamiętam że w wieku przedszkolnym dłuższy czas byłem u cioci w Śmiglu i ciocia wysyłała mnie do rolnika po jajka. Po drodze była buda w której mieszkał pies Bobik z którym się zaprzyjaźniłem. Często zatrzymywałem się więc przy budzie a ciocia się dziwiła że tyle czasu mnie nie było. Niestety czasem część jaj przynosiłem potłuczonych.. Chodziłem też na lekcje religii do salki parafialnej oddalonej ponad dwa kilometry. W kościele Msza św. była po łacinie i od tego czasu mam sentyment do liturgii w tym języku. W ramach domowego survivalu warto by również współczesne dzieci nauczyć jak mają same wrócić do domu - oby nie było im to nigdy potrzebne. Moje pokolenie i tak miało szczęście, bo na przykład moja mama w czasie walk o Poznań miała niecałe dziesięć lat i musiała biegać do studni po wodę, chociaż nasz dom przy ulicy Niskiej był pod ostrzałem z Cytadeli. Mama była jednak najstarsza z rodzeństwa a babcia musiała dodatkowo opiekować się ciężko chorym pradziadkiem, który zresztą zmarł w trakcie walk. Żyjemy w pięknych czasach, bo od dawna nikt do nas nie strzela, więc niektórym paniom wydaje się że jak sobie pokrzyczą to jest już wojna. Lepiej niech nie nadużywają tego słowa, aby nie przekonały się jak ciężki jest los kobiet gdy ich mężczyźni zginą na froncie
@Pauletta.d4 жыл бұрын
Dobry wieczór, ja właśnie zastanawiam się z mężem jak to możliwe w czasach takiej mega.kontroli tylu ludzi i dzieci ginie nikt.ich nie odnajduje, kiedyś biegalismy po budowie, skakaliśmy.po koparkach wracalo ię ubloconym, dziś dzieci maja ciężko, zero trawy zero błota zero piesków bo wszystko brudne broń Boże . Niedobre jest słońce , kg chemii z uv , byle się nie opalić,Boże Boże czuwaj ! My.nadal gramy.razem w gry ,karty , etc, rozkopujemy ogrod w poszukiwaniu skarbów bawimy.sie.blotem , szczęście że jest ogródek. Tylko smutno że dzieci pozamykane w domach na grach zamiast w parkach .. pozdr.serdecznie,
@iw57574 жыл бұрын
@@Pauletta.d Nie dziwię się że rodzice jeżeli mają taką możliwość, to starają się bardziej kontrolować dzieci. Też pamiętam zabawy mojego dzieciństwa i nie były one bezpieczne. To były nie tylko niewinne zabawy w błocie. Pływać uczyłem się od kolegów z którymi chodziłem kąpać się nad glinianki. Bawiliśmy się w wojnę w budynku z klatką schodową w której nie było schodów, więc wspinaliśmy się po cegłach. Kiedyś aby wygrać zakład przeszedłem po belce nad fosą opuszczonego fortu. Gdy to wspominam to myślę że całe szczęście że rodzice nie wiedzieli jak wyglądały nasze zabawy. Oczywiście byliśmy wtedy starsi - ja chodziłem do czwartej klasy. Rodzice jednak pracowali a ja i inne dzieci wracały do domu zwykłym autobusem miejskim i do powrotu rodziców bawiły się z kluczem od domu na szyi. Z sentymentem wspominam zabawy dzieciństwa w których tak szaleliśmy że teraz nie kusi mnie nawet ryzykowna jazda autem, więc mam czterdziestoletni staż bezwypadkowej jazdy. Jak chcę poczuć trochę swobody to na rowerze. Prawo jazdy robiłem na zdezelowanej Syrenie w wieku 17 lat za zgodą rodziców. Teraz na dzieci się chucha i dmucha a szaleją gdy skończą 18 lat i wtedy często rozbijają auta rodziców a przy okazji robią sobie krzywdę
@pablopablo42084 жыл бұрын
U mnie w każdym miesiącu są dłuższe bądź krótsze okresy bez prądu. Wtedy sprawdza się sprzęt kempingowy. Na przykład kuchenka jednopalnikowa na gaz z butli / kartridża, bańka na wodę z kranikiem
@magorzatakossak75862 жыл бұрын
MAŁGORZATA KOSSAKA JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ , JAK W CELACH DEPOPULACJI NARODU POLSKIEGO ODETNĄ PRĄD NA CAŁY OKRES ZIMY ? Z PEWNOŚCIĄ TAK BĘDZIE !!!
@pablopablo42082 жыл бұрын
@@magorzatakossak7586 na początku nauczyć się pisać bez capsa, polecam
@ANKH1234 жыл бұрын
ja to bym chciał kupić taki piecyk stalowy "koza to się kiedyś chyba nazywało" żeby móc ogrzewać i gotować na nim a opał to zwykłe drewno patyki itd.
@epthilla4 жыл бұрын
taką kozę można nawet w bloku użyć w skrajnych przypadkach, rurę przez okno wystawić i się przeżyje
@ANKH1234 жыл бұрын
@@epthilla właśnie tak chcę zrobić : )
@zbyszek92024 жыл бұрын
są w sprzedaży różne
@sgtace4 жыл бұрын
Są takie kozy turystyczne składane. Można tym namiot ogrzewać.
@wojciechklapczynski33813 жыл бұрын
Baca z Rawy wyżnej zachowuje się tak samo jak Bolek wiadomego nazwiska
@Gadon3574 жыл бұрын
ja staram się używać ogniw 18650, można łatwo zdobyć ze starych baterii od laptopa, spokojnie można ładować z ładowarki samochodowej do telefonu, mój aktualny samochód ma alternator 2kW, jakbym mieszkał w domu a nie bloku mógłbym też go użyć jako spoko agregat....
@tomaszskwarek13704 жыл бұрын
Ciekawy odcinek, dzięki:)
@patapatatai83664 жыл бұрын
Dawniej, w czasach komuny odrobinę większej niż teraz, przerwy w dostawach prądu były bardzo częste. Szczególnie na wiochach, jak np. tej z której ja pochodzę. Zawsze była lampa naftowa z zapasem paliwka do niej. Świeciło kiepsko ale za to długotrwale. Każdy dom miał kuchnię na tradycyjny opał - > ciepło + gotowanie jedzenia. Zapasy żywności w piwniczce, gdyby lodówka zdechła. Tak przygotowany można było siedzieć i miesiąc bez zasilania w energię elektryczną. :) Obecnie zabezpieczacie się przed max kilkugodzinnym zanikiem zasilania. Gdyby przyszedł prawdziwy kryzys i przerwa trwała np. tydzień....
@Jacek..4 жыл бұрын
A jak brak prądu przez kilka dni, to zaraz ewakuacja z miasta na wieś. Ja nie widzę tu sensu. W końcu ten prąd włączą.
@antonowka59403 жыл бұрын
@@Jacek.. Włączą lub nie. Chyba jeszcze krótko żyjesz🌴😂
@Jacek..3 жыл бұрын
@@antonowka5940 Skoro tak długo żyjesz, to może powiedz kiedy wyłączyli i nigdy nie włączyli :)
@khiara693 жыл бұрын
Przerabiałam to za komuny regularnie. I nie na wsi a na osiedlu krakowskim
@rebus41203 жыл бұрын
Odnośnie tej komuny, to teraz jest niestety większa. Poza tym z reszta zgadzam się w pełni.
@jadwigaswiatecka53313 жыл бұрын
Warto wysłuchać. Temat na czasie.
@helenafolmer72523 жыл бұрын
Na brak prądu dobre są lampki solarne czyli ładowane na słońcu w dzień. Kiedyś kupiłam na działkę, teraz używam w domu na nocne dojście do łazienki i to lepsze od żarówek energooszczędnych.
@arturgorniak37413 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał. Pozdrawiam 🍀👍
@januszpawowski51083 жыл бұрын
Ja jeszcze pamiętam czasy jak czasami nie było prądu.... podstawą były świeczki, świeczki się zapalało i jakąś się żyło! Każdy w domu ma raczej swetry, kurtki zimowe, więc z ociepleniem siebie nie ma problemu, chyba że mamy żone :) no to tym bardziej lepiej. Jedzenie ? Takie proste rozwiązanie jak konserwy! I gotowe. Chleb, masło, kiszonki, warzywa, owoce nie potrzebują lodówki.... Wątpię żeby nie było prądu przez więcej niż dwa-trzy-cztery dni.... bez przesady, nikt na to nie pozwoli! Po co komu takie akcje. A jak telefon padnie ? No to się go naładuje wtedy jak będzie można! Wybranie kasy? Jak prąd wróci.... Oczywiście można sobie kupić kuchenkę na butle z gazem -> zagotujesz wodę na kawę, podgrzejesz wodę do kąpieli, zrobisz obiad, upierzesz rzeczy w wodzie sposobem "ręcznym". Wszystko się da. Nie ma co panikować. Uprać rzeczy można nawet w zimnej wodzie, chyba że są tak u*****lone olejem że nie ma szans. Najważniejsze jest dobre podejście do tego wszystkiego. My jako Polacy mamy to wszystko przećwiczone, zapytajcie dziadków, jak sobie radzili i tyle. Dowiedzie się że momenty "blackout'u" były najbardziej ciekawymi momentami jakie się trafiły w każdej Polskiej rodzinie :)
@bartoszbielas16613 жыл бұрын
Prąd może dupnac na dłużej przykład wyładowania na słońcu podobno w 19 wieku coś takiego było początki elektryczności słońce poswirowalo i podobno wszystko na ziemi się popaliło
@bartoszbielas16613 жыл бұрын
Co elektryczne się popalilo
@bozenakaczmarczyk87773 жыл бұрын
Janusz Pawłowski, fajny z Ciebie facet. Pozdrawiam.
@maor7714 жыл бұрын
Doskonały materiał, tylko takich więcej.
@agnieszkaborowicz53494 жыл бұрын
Ja zakupiłam „ awaryjne „koce” termiczne” tak to przetłumaczyłam z angielskiego co są pod nazwa „ emergency thermal blankets” są to jakby płachty z folii aluminiowej. Bardzo cieniutkie, lekkie i nie drogie. Warto mieć nawet w aucie podczas zimy w razie awarii i czekamy na pomoc. Auto nie działa to i nie ma ogrzewania. Wypróbowałam czy rzeczywiście jest pod nim ciepło i powiem wam ze jest lepsze niż jakikolwiek ciepły koc 😃 polecam
@domowysurvival4 жыл бұрын
W Polsce popularne pod nazwą folii NRC lub awaryjnych koców termicznych. Doskonałe rozwiązanie, warto mieć kilka sztuk w różnych miejscach. :D Latem świetnie nadają się do ochrony przed słońcem! [Krzysiek]
@pawelpawel33494 жыл бұрын
W domu zwykle są zimowe ubrania i kołdry.
@iva18263 жыл бұрын
Bardzo pożyteczny film. Dzięki.
@greg1982fr4 жыл бұрын
kiedy byłem mały mieliśmy często braki prądu i wody. no ale urodziłem się w latach 80 tych. Ważne jest o to, aby nie mieć konieczności korzystania z prądu. Wody. Kasy. Nie uczmy się jak zarabiać dużo ale jak mieć małe koszty. Jak nie korzystać z prądu zamiast gadżetów.
@bezdomnypirat33184 жыл бұрын
podczas mojej podrozy trafilem na grupke bezdomnych ktorzy spali na pustostanie podczas zimy, kazdy mial tam rozlozony namiot przykryty kocami, pierwsza moja mysl....co to za debile, ale po jednej nocy przespanej w takim namiocie calkowicie zmienilem zdanie, na zewnatrz bylo -10, w budynku okolo -8, natomiast w namiocie po kilku godzinach bylo ok +30 stopni, sam podrozowalem z namioten bez wzgledu na pore roku i spanie w samym zimowym spiworze na otwartym terenie przy -5 bylo ciezkie, ale gdy go przykrylem folia to temperatura po chwili sie podnosila o kilka stopni, gdy marznie to kombinuje, gdy okradli mnie w Pasawie musialem wykombinowac cos zeby w nocy nie zamarznac i zrobilem sobie prowizoryczny spiwor zlozony z 2 duzych workow na smiecie i koca, koc lekko ogrzewal natomiast folia zatrzymywala cieplo
@Investczer4 жыл бұрын
A co ty menelem podroznikiem byles? :)
@jannowak44754 жыл бұрын
@@Investczer nie twoja sprawa !!! przetrwanie jest najwazniejsze !
@Investczer4 жыл бұрын
@@jannowak4475 hahhaha no nie moja. Ale czasem mysle jakby to byli zostawic wszystko i isc zebrac i zyc pod mostem. Ale chyba wole cieply domek i wyzerke jaka sobie zapragne. Bedac menelem masz tylko wolnosc a cala reszta wygod zyciowych jest rzadko dostwpna ;) co jest przyczyna ze ludzie wybieraja takie zycie? Alkohol choroba psychiczna? Slabosc psychiczna?
@bezdomnypirat33184 жыл бұрын
@@Investczer ogladnij filmy na mom kanale to sie dowiesz jak to jest
@bezdomnypirat33184 жыл бұрын
@@Bliida przez nos
@NitoFighter4 жыл бұрын
Witam! Skoro już mowa o awaryjnym wyłączeniu prądu to opowiem po krótce jaki ja buduję system awaryjnego zasilania w energię elektryczną. Generalnie bazuje on na akumulatorach samochodowych podłączonych do przetwornicy 230V, która z kolei jest podłączona do określonego obwodu elektrycznego jednofazowego w moim domu. Jak to zrobić aby działało i było bezpiecznie? Najpierw musimy wybrać odpowiedni obwód gniazd 230V, który chcemy zasilać. Otwieramy rozdzielnicę bezpiecznikową w domu/mieszkaniu, gasimy sobie pojedyńcze bezpieczniki i zagladamy co nam przestalo działać. W ten sposób dokonujemy wyboru. W nowszych instalacjach elektrycznych najczęściej jeden bezpiecznik odpowiada kilku gniazdom lub jednemu pomieszczeniu. W mieszkaniach może być różnie. Kiedy wybraliśmy obwód to wołamy ELEKTRYKA Z UPRAWNIENIAMI, który BEZPIECZNIE wymieni nam ten bezpiecznik na taki dwubiegunowy (L+N, koszt kilkanaście zl.) i odpowiednio podepnie w rozdzielnicy. To nie jest żadna filozofia ale pamiętajcie że prąd potrafi zabić dlatego jak sami nie jesteście elektrykami to nie dotykajcie tego. Teraz mamy taką sytuację, że w każdej chwili możemy taki bezpiecznik wyłączyć i całkowicie odseparowac ten obwód od reszty instalacji. Jest to ważne bo jak wiadomo, zasilanie z sieci może wrócić w każdym momencie i jeżeli będzie jednocześnie podłączone inne źródło zasilania to będzie BUM :-) Rozłączamy obwód (gasimy bezpiecznik), Następnie podłączamy akumulator do przetwornicy a przetwornice bezpośrednio do jednego z gniazdek wybranego obwodu. Będziemy musieli sobie ogarnąć odpowiedni przewód z dwoma wtyczkami męskimi co jest mało bezpieczne więc NIE WŁĄCZAMY przetwornicy dopóki nie mamy wpietego przewodu w obie strony. Tak samo przy wypinaniu przewodu, najpierw wyłączamy przetwornicę. W ten sposób mamy awaryjne zasialnie 230V w określonych gniazdkach. Możemy spokojnie podłączyć np. Laptopa, ładowarkę do telefonu, oświetlenie, TV a nawet mały sprzęt AGD (ale grzewczy typu toster a nie na silniki). Tylko wiecie... im wiecej rzeczy odpalimy tym szybciej padnie nam akumulator. Dodatkowo trzeba dobrać moc przetwornicy do mocy urządzeń, które chcemy zasilać. A jeżeli chcemy podłączyć pod takie awaryjne zasilanie lodówkę, wiertarkę czy nawet pralkę to KONIECZNIE musimy posiadać przetwornicę z "sinusoidalnym przebiegiem napięcia". Każde urządzenie na "silnik" musi mieć pełną sinusoidę napięcia i odpowiedni zapas mocy z uwagi na prąd rozruchowy. Taki awaryjny układ ma jedną wadę.... aku kiedyś padnie, dlatego dobrą opcją jest posiadanie 2-3 akumulatorów, które bedziemy na zmianę podłączać i ładować np. Z małej turbiny wiatrowej lub solara. Taki układ ładowania dopiero buduję ale cały schemat w głowie mam. Na razie bazuję na ich ładowaniu przez samochód podczas jazdy. Mimo wszystko 2-3 akumulatory z auta wystarczą na dosyć długi brak prądu. Przy odpowiednim oszczędzaniu energii jedzenie w lodówce wytrzyma znacznie dłużej, radio i TV odpalimy i sprawdzimy wiadomości a telefon naładujemy... czego chcieć wiecej :-) Temat jest szeroki dlatego mogę bardzo dobrze go opisać np. Na FB jeżeli komuś zależy. Dorzucę jakieś schematy i zdjęcia. Wytłumaczę bardzo łopatologicznie jak to działa. Jeszcze raz powtórzę... jeżeli nie jesteście elektrykami to absolutnie nie dotykajcie się przeróbek instalacji w domu. Z prądem nie ma żartów. Pozdrawiam!
@Ergalitious4 жыл бұрын
Dobry plan. Ja postawiłam na lamki usb ładowane power bankami, mam takie 3. Power banki ładowane kuchenką na drewno, lodówka turystyczna
@tristankordek4 жыл бұрын
Dzięki że napisałeś o pełnym przebiegu sinusoidalnym, to bardzo ważny detal w kwestii przetwornic, a większość ludzi o tym w ogóle nie wie. Nawet duża część elektroniki nie pracuje poprawnie na napięciu o przebiegu kwadratowym.
@kdkdkdkd664 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/q4i5iIGtl7hkntU
@krzysztofgizinski83183 жыл бұрын
Praktycznie żadna przetwornica z akumulatora samochodowego nie uruchomi stacjonarnej lodówki jaka by nie była a nawet gdyby to nie popracuje dłużej niż kilkanaście minut. Nie pokładające tyle nadziei w akumulatorach zwłaszcza jednym lub nawet trzech. Przetwornica 300W przy pełnym obciążeniu z akumulatora ciągnie prąd rzędu 25 amperów co jest równoznaczne z pozostawieniem auta z niepracującym silnikiem na pełnym oświetleniu i z radiem na full. Sprawdźcie jak długo wytrzyma. Zasilanie awaryjne to nie taki prosty temat zwłaszcza dla urządzeń AGD powszechnego użytku.
@AndrzejSQ9PKW4 жыл бұрын
No co zrobisz?! Super film!
@irenajakuba37334 жыл бұрын
Dziękuję 💕🍀🌷
@danielbogusz82974 жыл бұрын
Jak jest dużo mrożonego jedzenia to i tak się wszystkiego nie zje. Powinno się wtedy jak najszybciej zrobić z tego przetwory w sloikach. Tak, mięso w sloikach.
@Cyryl...whatever4 жыл бұрын
suszone (ewentualnie kupione liofilizowand) też są dobre
@karolinabajka48444 жыл бұрын
Nie wtedy tylko póki co już od jutra przerabiaj
@Jacek..4 жыл бұрын
@@karolinabajka4844 Jeśli ma pełną zamrażarkę wielkości pokoju, to może i tak.
@iw57574 жыл бұрын
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w sypialni wcale nie ogrzewano więc było w niej bardzo zimno. Dlatego w każdym domu używano pierzyn i w razie ucieczki ludzie zabierali je ze sobą. Nieraz to pierzyny ratowały im życie. Zwykle w domach były też wózki gospodarcze na które ładowano najpotrzebniejsze rzeczy lub wykorzystywano do tego wózki dla dzieci. Stare modele wózków miały duże koła, więc nieźle sprawdzały się również na drogach gruntowych
@magorzatakossak75862 жыл бұрын
MAŁGORZATA KOSSAKA JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ , JAK W CELACH DEPOPULACJI NARODU POLSKIEGO ODETNĄ PRĄD NA CAŁY OKRES ZIMY ? Z PEWNOŚCIĄ TAK BĘDZIE !!!
@dlaczegobynie.864 жыл бұрын
Ja proponuję mieć tak zwany rower elektryczny jest sporym Powerbank i takim e-rowerem można dojechać daleko a w przyczepce dzieci lub zapasy 👍
@bezdomnypirat33184 жыл бұрын
a dla mnie e-bike to zbedny wydatek, ale jesli juz to mozna samemu w bardzo latwy sposob zrobic sobie rower z powerbankiem taki jak moj, ktory ma ladowanie indukcyjne za kazdym razem gdy kreca sie kola, poza tym dodatkowa bateria zasilana z malego panelu slonecznego, a co najwazniejsze nie trzeba go ladowac tak jak jest w przypadku e-bikow
@Jacek..4 жыл бұрын
@@bezdomnypirat3318 To zrób film jak zrobić coś takiego a nie tylko się chwalisz.
@arletamichalak16273 жыл бұрын
Dziękuję za dużo dobrych rad
@annabryczek66423 жыл бұрын
Na wsi czy na ogrodku można ewentualnie robić ognisko,także warto kiedy opał jak drewno czy węgiel. Zaczynam robić zapasy bo ostabtio coraz częściej słuchać o blackoutcie. Może jakiś filmik dla ludzi co nie maja możliwości wyprowadzić się z bloku czy z miasta. Jakiś kuchenki? Jakiś agregaty ?
@marcincbr90043 жыл бұрын
Jeśli do tego dojdzie...to będzie sztucznie wywołane bo na pewno to nie będzie żadna awaria.
@annabryczek66423 жыл бұрын
@@marcincbr9004 , siema ja CBR 600 😊
@marcincbr90043 жыл бұрын
@@annabryczek6642 Siema..fajny sprzęcik 😁😁
@jaroslawrokita62194 жыл бұрын
Dobrym substytutem broni do samoobrony może być silny laser. Poświecenie w oczy napastnika, czy to trzeźwego czy nie, skutecznie zniechęci go do ataku
@mojtel44354 жыл бұрын
Widzę że nie tylko ja na to wpadłem 😃😃😃 pozdrawiam 😀
@epthilla4 жыл бұрын
potwierdzam ....intruz może nawet pomyśleć ...że jest na muszce gdy wiązka lasera znajdzie się na środku jego czoła
@Jacek..4 жыл бұрын
@@epthilla Jeśli na czole, to raczej sam tego nie zauważy.
@tomekk48714 жыл бұрын
Jaki laser np?
@mojtel44354 жыл бұрын
@@tomekk4871 świecący światłem zielonym lub niebieskim na aliekspres sa takie
@Gadon3574 жыл бұрын
moja żona po 2 - 3 latach mieszkania w jednym mieszkaniu nie nauczyła się układu mieszkania do tego stopnia, że nie trafiła w drzwi od sypialni... przy zaświeconym świetle
@bezdomnypirat33184 жыл бұрын
bo musisz czasem ja wypuszczac z lozka, niech sobie dziewczyna pozwiedza
@Gadon3574 жыл бұрын
@@bezdomnypirat3318 właśnie ja ją zwykle wyganiam z łóżka! Miejsce tylko zajmuje... ;)
@Investczer4 жыл бұрын
@@Gadon357 hahhhahab problemy ludzi 1 go swiata hahah
@diamediameto36214 жыл бұрын
Do mojej sypialni zawsze trafia mimo że mieszkam piętro niżej. Nawet po ciemku !!!
@AXAndrzejAX4 жыл бұрын
Krzysztofie, Arturze, widzowie: co sądzicie o zakupie niewielkiego agregatu prądotwórczego z Wojska Polskiego np.PAB-2 o mocy 2kW? Nie jest to nowy sprzęt, bez stabilizacji AVR, ale do zasilania laptopa, czajnika elektrycznego, prostych elektronarzędzi, pompy CO jak najbardziej, a po dodaniu UPS'a (będzie działał jak filtr/stabilizator napięcia) można by w zasadzie zasilać nawet czułą elektronikę jak TV. Sprzęt toporny, ale "niezniszczalny" a poza tym łatwo naprawialny, zwłaszcza z pomocą szwagra który zna sie na wszystkim W sytuacji podbramkowej może pracować na byle czym (denaturat, rozpuszczalnik). Koszt agregatu PAB-2 to około 600-800zł. Moim zdaniem mieszkając na wsi jest to sensowny pomysł (częstsze przerwy w dostawie energii, brak problemu z hałasem czy miejscem przechowywania), a mając gospodarstwo rolne można by nawet pokusić się o 3fazowy egzemplarz o mocy 4kW i odpowiednio go zabudować (ma wielkość europalety). Uprzedzając pytania: tak: nabyłem takie urządzenie (bardziej w celach kolekcjonerskich), ale jeszcze go nie odebrałem. Opinia Krzysztofa zapewne będzie negatywna, Artura tym bardziej, ale chciałbym poznać uzasadnienie ;)
@AndrzejSQ9PKW4 жыл бұрын
Mieszkasz na wsi to według mnie nie masz przeciwwskazań. Osobiście chciałbym się zaopatrzyć w generator 5-(więcej) Kw oraz mały na 24V z odpowiednimi rozwiązaniami do 12V i używać tego. Jestem radioamatorem też że względu na preperowanie się do różnych sytuacji. Wiedza o działaniach podstawowych służb (straż) pomaga bardzo, mimo sytuacji awaryjnych. Mieszkając na wsi ma się wiele możliwości :)
@jesteszmiana59154 жыл бұрын
@@AXAndrzejAX 2 kW 600 800 zł z demobilu to trochę dużo
@AXAndrzejAX4 жыл бұрын
@@jesteszmiana5915 Czy ja wiem? Po 300-400zł netto są wystawione zazwyczaj do przetargu... Ja za 4kW zaproponowałem 980zł brutto, może za dużo nwm...
@AsTon77134 жыл бұрын
Pracowalem na takich agregatach. Typowy 4suw. Ale zwroc uwage na rodzaj swiecy i rodzaj paliwa. Oryginalnie PAB2 pracowal na benzynie 72 oktany. Zjadlem na tych agregatach zeby i nerwy
@michaschulz95113 жыл бұрын
Agregat PAB-2 poradzi sobie i z elektroniką, bo wojsku też ją zasilał. Ma też niezaprzeczalne zalety - jest prosty, 2kW ma naprawdę, a nie na papierze (instrukcja oficjalnie zezwala na przeciążenie), nadal dostępne są do niego części. Daje się uruchomić nawet po długiej przerwie (przynajmniej mój). Wady też ma: jest ciężki (koło 120 kg), w przypadku wersji z rozbudowanymi wskaźnikami ponoć nie zawsze to wszystko działa (ale nie potwierdzę, bo mam prostszą wersję - nawet bez woltomierza), trzeba potrafić uruchomić silnik (przelanie paliwa w gaźniku, ssanie, odprężnik...). No i jest naprawdę głośny.
@solo_19794 жыл бұрын
1. odkręcić kran i napełnić wannę wodą
@domowysurvival4 жыл бұрын
To odpowiedź na inne pytanie -- co trzeba zrobić, gdy zabraknie prądu. I to jest 100% racji. O tym mówiliśmy przy innym filmie. [Krzysiek]
@Pauletta.d4 жыл бұрын
A jak ktoś nie ma.wanny
@domowysurvival4 жыл бұрын
@@Pauletta.d szukać innych rozwiązań. Mamy o tym osobny film na kanale, polecam: kzbin.info/www/bejne/i5m8gWShmMd4bLs [Krzysiek]
@Pauletta.d4 жыл бұрын
@@domowysurvival dziękuję pięknie
@nicholas75954 жыл бұрын
Cóż panowie chyba zapominacie o jednej żeczy apropo ewakułacji. Mianowicie dzrzwi antywłamaniowe. Oczywiście dzisiaj prawie każdy ma w futrynie coś co się tak nazywa, Jednakże jeśli zakładamy ucieczkę z miasta na dłuższy czas ponieważ spodziewamy się zamieszek to warto się upewnić, że byle chuj z łomem czy siekierą się przeznie nie przebije. Tak samo zamki i futryna nie mogą się ugiąć pod byle taranem z pniaka i kopniaka. Pozdrawiam.
@jolandaarkad10953 жыл бұрын
Ortografia!!
@sabiene63843 жыл бұрын
O temat okresowego wyłączania prądu otarłam się latem kiedy to usłyszałam, że wiecznie obecny prąd nie będzie już taką oczywistością i to było w Pl. W De na początku października tego roku i to były głośne reklamy w radiu, że jeśli ktoś nie wie jak przetrwać kilkudniowy brak prądu to zapraszali 22.10.21r do Bonn na spotkanie instruktażowe, w gazetach były również ogłoszenia o tym żeby zabezpieczyć się w spakowany na 5 dni plecak na głowę. Podparli to silnymi opadami śniegu i silnymi mrozami 🤔🤔🤔 Natomiast ten filmik wskoczył mi dzisiaj ..
@sylwiarafalska23373 жыл бұрын
Dziękuję 😊⚘pozdrawiam serdecznie 😊💖👍
@lordpiap97614 жыл бұрын
P.S oczywiście te moje rady dotyczą tych ,którzy mieszkają poza miastem lub maja w nim ogródek działkowy Natomiast ci w blokach na osiedlach molochach maja przesrane ,najlepszym rozwiązaniem dla nich jest ewakuacja na WIEŚ !! Cala reszta pomysłów dotycząca terenów miejskich jest niestety tylko na chwile ,góra tydzień lub może przy wielkim wysiłku dwa ,a do tego pamiętajmy jesteśmy bezbronni ,zdani na siebie nawzajem czyli pomoc sąsiedzką i tu kolejny problem wiemy bowiem jak trudno o dobrego sąsiada !! Dobry sąsiad to skarb , wiec zacznijmy pielęgnować nasze relacje w najbliższym otoczeniu bo w przeciwnym razie marny nasz koniec !!
@siewcap3 жыл бұрын
To są półśrodki. Przy braku prądu bierze się ekipy "przekonywujących" ludzi i jedzie do rozdzielni prądu (elektrownia będzie działać) i tam się "negocjuje". Na sztuczny kryzys trzeba prawdziwych baseballi, a nie chowania się przy świeczkach.
@bozenakowalczuk96163 жыл бұрын
Ciekawe życzę powodzenia
@domowysurvival3 жыл бұрын
Powodzenia w naprawianiu kijami bejsbolowymi zerwanych linii energetycznych. Ale jeśli wolisz wierzyć, że taka strategia jest lepsza, chyba nie będę w stanie Cię przekonać, że nie masz racji. Więc nawet nie próbuję. :) [Krzysiek]
@MAZIPIERWSZY4 жыл бұрын
Co myślisz o własnoręcznie wykonanej przez siebie kuszy zamiast broni palnej? Przy bliskim spotkaniu strzelba jak najbardziej ok, a na jakiś dystans to chyba lepsze takie bezszelestne rozwiazanie. Osobiście preferowałbym "rozwiązywanie" tych problemów na dystans i w sposob bez okazywania swojej pozycji. Wiem że to nielegalne ale dla osoby bawiacej się w majsterkowanie i posiadającej wyobraźnię to nie jest jakiś problem.
@wojciechwojciechowski88864 жыл бұрын
Słowo klucz to nielegalny... może lepiej łuk? Modyfikacja procy do strzelania strzałami też ok i jest poręczniejsza kzbin.info/www/bejne/rYOYfJVjhrd3nKc
@m.a.a.22954 жыл бұрын
@@wojciechwojciechowski8886 łuk by był skuteczny wymaga długotrwałego treningu więc raczej odpada prędzej modyfikowana proca, to z filmu ma efekt kuszopodobny i powinno być skuteczniejsze w użytku oraz prostsze niż łuk.
@michakaczanowicz331 Жыл бұрын
Gdyby tylko istniała broń palna która ma duży zasięg, jest w miarę cicha, a do tego jeszcze ma np. tłumik... wiem, brzmi jak mrzonka
@Darek2294 жыл бұрын
Radio to polecamy z falami krótkimi i średnimi żeby odbierać informacje z innych kontynentów jak cała Polska cz Europa będzie w zapasci
@beti87863 жыл бұрын
Przecież już jesteśmy z zapaści plandemicznej
@ANKH1234 жыл бұрын
Jak zrobić generator prądu z alternatora i starego roweru? Może taki film zrobisz?
@domowysurvival4 жыл бұрын
Może zrobię. Jeśli potrzebujesz odpowiedzi natychmiast, znajdziesz instrukcję w tej książce: domowy-survival.pl/obron-swoja-baze-z-pomoca-tej-ksiazki/ [Krzysiek]
@user-wj8tj1rq7m4 жыл бұрын
Różnego rodzaju oświetlenia latarki i świece. A co gdyby tego prądu w ogóle nie było wtedy zapas baterii i świec.
@tristankordek4 жыл бұрын
Co masz na myśli mówiąc to "w ogóle", masz na myśli jakąś apokalipsę czy jakiś domek w którym nigdy nie było instalacji elektrycznej?
@Cyryl...whatever4 жыл бұрын
ja to polecam też "sztuczne" świece - takie na baterie. Dla nas (przy małych dzieciach) sa one bezpieczniejsze, dają tyle samo światłą no ale trzeba mieć zapas baterii
@rhaut13 жыл бұрын
Właśnie oglądam po informacjach o dużej awarii prądu w Pakistanie
@domowysurvival3 жыл бұрын
Mam nadzieję, że film będzie dla Ciebie użyteczny. [Krzysiek]
@karolinabajka48444 жыл бұрын
Pakujcie wszystko do słoików itp
@marcinxxx76573 жыл бұрын
bigosik polecam
@barbaracieslak20773 жыл бұрын
@@marcinxxx7657 a może jakiś przepisik na bigisik ?
@marcinxxx76573 жыл бұрын
@@barbaracieslak2077 na kanałach : "Menu Dorotki" lub "kuchnia kwasiora" są
Następny jasnowidz? 😂 To już wysyp jak grzyby po deszczu
@jesteszmiana59154 жыл бұрын
Super odcinek
@Adam-jf3lk3 жыл бұрын
Awaria? Niespodziewana dla nas,a planowana przez elektrownie, pięknie ,to nie fair fundować nam takie "niespodzianki".
@obywatelzero554 жыл бұрын
Dobrze, że stare przywitanie wróciło :D
@domowysurvival4 жыл бұрын
A co jest nie tak z nowym przywitaniem? [Krzysiek]
@kasiajato4 жыл бұрын
Uwielbiam ten kanał 😀
@krystynabien10683 жыл бұрын
Do tego dobrze być w stanie łaski
@zachbaum083 жыл бұрын
świece, żarcie w słoikach i puszkach , piecyk żelazny na drewno i węgiel, mydło, woda w studni, zapas pościeli i ręczników, książki do czytania, możliwość pracy na dworzu aby podtrzymywać kondycję i ocieplać się 😁
@ireneuszkaczkowski3 жыл бұрын
Widzę że od roku nas na to przygotowują...
@domowysurvival3 жыл бұрын
JA to przygotowuję na ten awaryjny scenariusz nawet dłużej. [Krzysiek]
@tristankordek4 жыл бұрын
Chciałbym uzupełnić wątek przetwornic napięcia poprzez wstawienie linku do filmu który jest na ten temat. Materiał jest stworzony dla elektroników i części informacji pewnie nie zrozumiecie jednakże są tam też poruszane kwestie o których powinniście wiedzieć dlatego polecam oglądnięcie. kzbin.info/www/bejne/qZnPYndmr76ikLM
@AdrianBdg0484 жыл бұрын
"Małe gnoje pilnują żeby baterie były naładowane" oplułem się kawą 🤣
@pewienktos12924 жыл бұрын
dla mnie to nic śmiesznego ale ok
@domowysurvival4 жыл бұрын
@@pewienktos1292 uważam, że zbyt dużo powagi w wychowaniu dzieci szkodzi. [Krzysiek]
@maritab1134 жыл бұрын
@@domowysurvivalstrasznyie.myslalam ze jakis kulturalny.tylko gnojki nazywaja tak swoje dzieci bo musza to przeciez miec po swoich rodzicach albo bezdzietni.
@domowysurvival4 жыл бұрын
@@maritab113 ależ ja "gnojkami" nie nazywam moich dzieci, moje dzieci nie są "gnojkami". [Krzysiek]
@maritab1134 жыл бұрын
tez tak myslalam ze o swoich to bys tak nie powiedzial.ale o dzieciach swoich widzow to czemu nie.nie wiem kto Ciebie slucha!!!!! ja trafilsm to przez przypadek pierws.nic nowego nie powiedzisles powtarzasz wszystko vo mowil śp. Adolf Kudliński
@angelikakosiorek12933 жыл бұрын
Można przyłożyć czołówkę do baniaka wypełnionego wodą. Zachowuje się jak lampa.
@1zaqq3 жыл бұрын
a po 7. alkohol w duzych ilosciach, przyda sie jak juz nie bedzie nadzieji, rozgrzeje znieczuli rozweseli
@sgtace4 жыл бұрын
XDDDDDD "uczysz małe gnoje żeby pilnowały żeby baterie były naładowane" 10/10
@maami89653 жыл бұрын
@@PD-td5id Słuchałam z zainteresowaniem aż do tego momentu i też mnie to zraziło. To sporo mówi o tym panu.
@JK-wh9qr3 жыл бұрын
@@PD-td5id próba bycia cool na siłę. Niepotrzebnie, materiał na tyle ciekawy że prowadzący nie musi świrować pawiana.
@elektrodatv4 жыл бұрын
Ciekawa analiza, co myślisz o powerbankach z funkcją rozruchu silnika samochodu jako element wyposażenia? Zwykle mają one sporą pojemność akumulatora ~10Ah, minimum 2x wyjścia USB 5V, często dodatkowe wyjście 12V oraz latarkę LED. Co do przetwornic samochodowych 12V DC na 230V AC to bardzo wygodne urządzenia jednak te zasilane z gniazda "zapalniczki" dostarczą często max. 120W. Natomiast do zasilania pomp z silnikiem indukcyjnym warto wybrać model z sinusoidalnym kształtem napięcia wyjściowego (odpadają tzw. z aproksymowaną sinusoidą czyli prostokąt). Dobre latarki LED (również czołówki) mają funkcję świecenia z bardzo małą intensywnością - mogą świecić kilka dni a oczy przyzwyczają się do ciemnego oświetlenia.
@domowysurvival4 жыл бұрын
Mam nawet takie coś i kiedyś o tym mówiłem. :D kzbin.info/www/bejne/Z6DOoWR-g7xondU [Krzysiek]
@Rushrod4 жыл бұрын
Mialem zbesztac ten film za braki ale na sam koniec caly sie uratowal wiec z czystym sumieniem daje lapke w gore.
@trzpiotkakokietka86733 жыл бұрын
jak przechowywać butlę gazową? są jakieś przeciwskazania?
@arturgorniak37413 жыл бұрын
Butlę przechowuje się powyżej gruntu, bo jeśli gaz się wydostanie, jest cięższy od powietrza, i spływa w dół. Nie wolno trzymać butli np w piwnicach.
@agatakowalik94573 жыл бұрын
A jaka jest temp. minimalna dla butli? Mam drewniany domek narzędziowy w ogródku - bez ogrzewania. Czy mogę w nim przechować butlę?
@mkcaffe843 жыл бұрын
Mam wszystko 👍👌
@mariuszgr10444 жыл бұрын
Kurcze niezły odcinek
@janette73963 жыл бұрын
Wszystko pięknie ale elektrownie mamy to z kąd będą braki prądu?
@domowysurvival3 жыл бұрын
Bo awarie się zdarzają. [Krzysiek]
@matdat95313 жыл бұрын
Czy butla gazowa jest bezpieczna w bloku?czy można ją trzymać zimą na balkonie?chodzi o zapasową butlę, czy ona mi nie wybuchnie?
@dsacaasca88373 жыл бұрын
a jak trzymają butle gazowe np na stacjach lub w marketach?
@lotosikxxx3923 жыл бұрын
Oby nie w piwnicy.
@---ro3dm3 жыл бұрын
Kto ogląda przed grudniowym kryzysem energetycznym?
@daminikporebakil67433 жыл бұрын
Coś się dzieje
@EwelinaWronowska3 жыл бұрын
@@daminikporebakil6743 źle się dzieje
@annaszych51964 жыл бұрын
Fine Filmy
@kitok1114 жыл бұрын
przy domach jednorodzinnych to agregat prądotwórczy i zawsze zapas paliwa
@dostawcazwrocawia52963 жыл бұрын
Odnośnie do zasilania silników elektronicznych na 230V to jest potrzebna przetwornica sinusoidalna gdy źródło zasilania to akumulator samochodowy.
@anitaf4883 жыл бұрын
Zapomnial pan o najwazniejszym GOTÓWKA!! W dobie kart platniczych bylubysmy w d....bez gotowki.
@wadimirwadimirowiczputin31844 жыл бұрын
Krzysiu weź nagraj filmik co zabrać do szpitala, jeśli idziemy na jakiś zabieg ,czy coś.
@domowysurvival4 жыл бұрын
Zestaw ewakuacyjny. Jeśli Twój zestaw ewakuacyjny nie pomoże Ci w szpitalu, to nie jest dobrze złożony. :D [Krzysiek]
@TheCamillus854 жыл бұрын
Jako ojciec dziecka ktore co jakiś czas trafia do szpitala muszę byc zawsze gotowy na taką ewentualność. Nia mam jeszcze zestawu ewakuacyjnego, ale szybko sie pakuje - zawsze przy sobie trzeba mieć ciuchy na zmianę i do spania, przybory do mycia, kapcie, ładowarke, sluchawki (najlepiej małe), nóż/scyzoryk, widelec, kubek, talerz oraz dokumentację ( w moim przypadku dziecka). Leki tylko nieotwarte- innych nie przyjmują i mogą mieć obiekcje że się przyniosło. Oczywiście rzeczy dla dziecka.
@mare95772 жыл бұрын
Mądry z Pana gość dzięki za informację i pozdrawiam
@juhas16524 жыл бұрын
Skanery typu Baofeng uv-82 pełnią rolę krótkofalówki, a przy okazji mają radio :) do tego mają prowizoryczną latarkę :) oczywiście, nie ma takiej wygody z zasilaniem jak radio na AA/AAA.
@blurfilm22234 жыл бұрын
Możesz dokupić batery pack do tego (nie legalnego) radia i używać baterii AAA
@pawels.84303 жыл бұрын
Aby laptop działał jak „duzy powerbank” warto sprawdzić, czy mamy odpowiednie wyjscie usb, ktore pozwoli na pobór energi z jego akumulatora w stanie wyłaczonym samego laptopa
@domowysurvival3 жыл бұрын
To prawda! [Krzysiek]
@j.ms.22853 жыл бұрын
GENERATOR !
@urszulatrzeciak-grodzicka54443 жыл бұрын
Powerbanki do telefonu, kuchenka na małą butlę, zapas wody w bańkach 5-litrowych, latarki, wilgotne chusteczki higieniczne( zamiast prysznica), suchy szampon..
@Brucepwr3 жыл бұрын
Żeby zamrażarka lub lodówka nie traciły chłodu to trzeba je szybko obłożyć kołdrami. W ten sposób tworzy się dodatkową izolację. Niby proste ale nie każdemu przyjdzie to do głowy.
@domowysurvival3 жыл бұрын
To prawda, to świetna porada! Trzeba tylko uważać, bo niektóre nowoczesne chłodziarki nie mają wymiennika ciepła z tyłu, tylko oddają ciepło przez ścianki. Trzeba sprawdzić przez które, żeby tych akurat nie zaizolować dodatkowo kołdrą. :D [Krzysiek]
@annaania49383 жыл бұрын
brucesroka A co to są kołudry?
@annabryczek66423 жыл бұрын
Lampki na USB są super ale tez lampki ,których nie można naładować ,czyli lampki ładowane na światło słoneczne
@TheGuanlong4 жыл бұрын
Dobre
@sqra81163 жыл бұрын
podpowiem ze dekodery polsatu satelitarnego pracują na 12V do tego tv 12V mam taki zestaw w trasie, dziala idealnie
@Emil_12124 жыл бұрын
Bardzo dobra audycja
@swarozyc64514 жыл бұрын
Strzelbe mam po leśnym dziadku, a reszte musze dopiera załatwić! 😕 hmm! Z gilzy wysypałem śrut i nasypałem soli kamiennej.
@krzysztofszczepanski90244 жыл бұрын
Dla zasięgu
@kamilwader18372 жыл бұрын
Szczerze Krzysztofie, oglądam was od wielu lat i dużo zasad wpojonych przez wasz kanał nieraz pomogło mi w życiu. Dziękuję 😁
@domowysurvival2 жыл бұрын
Bardzo się cieszę, dzięki za ten komentarz! [Krzysiek]
@xantte4 жыл бұрын
Mam pytanie, czy butlę z gazem (tą dużą, standardową) można podłączyć do zwykłej kuchenki na gaz z sieci?
@domowysurvival4 жыл бұрын
Potrzebne są inne dysze palników, ponieważ propan-butan (gaz z butli) miesza się z powietrzem w innych proporcjach niż gaz ziemny. Inna ważna rzecz: w domu, w którym masz instalację gazową na gaz ziemny, nie wolno jest Ci korzystać z urządzeń na gaz płynny. Dokładnie to zapis w rozporządzeniu brzmi tak: "6. Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej. ". Raczej nikt Ci głowy nie urwie, jak w awaryjnej sytuacji będziesz gotował na kuchence na gaz z butli, gdy zabraknie gazu ziemnego w rurce. Po prostu nie będziesz mógł sobie zrobić jednocześnie instalacji na gaz z butli przydomowej i na gaz ziemny. [Krzysiek]
@xantte4 жыл бұрын
@@domowysurvival Dzięki za fachowe, rzeczowe wyjaśnienie.
@jacekbiskupski15813 жыл бұрын
nie dysze winienic trzeba
@rafael2301Juve3 жыл бұрын
Blackout się zbliża. Trzeba się przygotować. Filtr do wody by się też przydał.
@bobibobi74793 жыл бұрын
A co jak prądu nie będzie miesiąc w zimie ?
@domowysurvival3 жыл бұрын
Będzie to samo, tylko gorzej. Ale przynajmniej żywność z lodówki nie będzie się psuć. ;) A tak poważnie -- zobacz ten film jeszcze: kzbin.info/www/bejne/eaHLn4WjrLSpj6M [Krzysiek]
@wojcieche88914 жыл бұрын
Proponuję panele PV podłączone do falownika hybrydowego off-grid i akumulatora.
@jesteszmiana59154 жыл бұрын
Po co jest ten falownik?
@AndrzejSQ9PKW4 жыл бұрын
@@jesteszmiana5915 Falowniki off-grid zapewniają energię podczas gdy nie ma połżczonej sieci energetycznej. Wersje on-grid dają energię tylko gdy jest sieć.
@StreetCru4 жыл бұрын
@@jesteszmiana5915 falownik inwerter przetwarza prąd stały DC z paneli PV na prąd zmienny AC 230v 50Hz z przebiegiem siusowym dzięki temu wszystkie urządzenia takie jak transformatory silniki indukcyjne będą działy prawidłowo pozdrawiam
@AndrzejSQ9PKW4 жыл бұрын
@@StreetCru Tu Co powiem ulubione słowo młodzieży 2020. To zależy. Jak zapłacisz mniej potrafią Ci taką piramidkę zamiast sinusoidy wygenerować, że płakałbyś gdybyś mógł ją zweryfikować ;p
@StreetCru4 жыл бұрын
@@AndrzejSQ9PKW Posiadam oscyloskop keysight więc mam czym zweryfikować przebieg oraz jego częstotliwość nikt mi kitu nie wciśnie ale zapewnie znajdzie się sporo osób co się da nabrać pozdro
@romanroman60204 жыл бұрын
siódma rzecz opanowanie, ósma rzecz nie ufaj nikomu, dziewiąta rzecz tylko wiedza i praktyka.diesiąte ani żadnej rzeczy, która jego jest! I wtedu unikasz podatków.
@majkel00303 жыл бұрын
Tak na marginesie większość krótkofalówek odbiera pasma wfm radiowe wiec radia osobno miec nie potrzeba. Najlepiej miec oczywiscie dwa radia jedno do odsłuchu radia drugie na przemiennik lub daną częstotliwość lub dla drugiej osoby do komunikacji miedzy sobą. Btw. Odsłuch skanerem jest legalny w Polsce, niestety 90% służb używa kodowanych transmisji. Ewentualnie mozemy takim skanerem podsłuchać transmisji komunikacji lotniczej.
@marlenapastuga50493 жыл бұрын
A co z załatwianiem potrzeb fizjologicznych? I związanym z tym zagrożeniem epidemiologicznym?
@domowysurvival3 жыл бұрын
Trochę na ten temat było tutaj: kzbin.info/www/bejne/q4XVc2qwmdiCipY [Krzysiek]
@marlenapastuga50493 жыл бұрын
@@domowysurvival no wszystko pięknie tylko te pełne worki wyrzucane do rowu czy śmietnika...przez kilkupiętrowy blok... Stare, dobre, wiejskie wychodki...już tylko nieliczni mają taki luksus.
@domowysurvival3 жыл бұрын
@@marlenapastuga5049 nic nie poradzimy. [Krzysiek]
@marlenapastuga50493 жыл бұрын
@@domowysurvival jeszcze dawniej przy każdej chaupie na wsi był dół z wapnem. Taki to postęp, że jak coś pieprznie to jesteśmy w d...
@domowysurvival3 жыл бұрын
@@marlenapastuga5049 dół zawsze można na trawniku przed blokiem wykopać. :D [Krzysiek]
@marcinpawowski21114 жыл бұрын
Jak Ty ładnie o dzieciakach mówisz :)
@malgosa88983 жыл бұрын
Słowo bez-pieczeństwo. Bez pieczy, bez ochrony.
@mpl57863 жыл бұрын
No tak, czyli jest na odwrót : Niebezpieczeństwo; jest można rzec, pozytywne.