Ahoj Jakube, jakeho brokera bys doporucil pro portfolio v hodnote 200k €. Momentalne jsem u XTB, ale nejsem si jisty jestli je to spravna volba. IBKR nechci vzhledem ke komlikovane apce. Degiro uz jsem si vyzkousel a vyhovovalo by mi. Z meho pohledu vnimam Degiro jako bezpecnejsi variantu. Jak to vidis ty XTB vs. Degiro. Dekuji Martin
@rozbiteprasatko2 ай бұрын
Zrovna jsme na webu publikovali recenzi na XTB a jedna věc, která mě překvapila, byl poplatek u portfolií nad 250k EUR. Jasně, je to vysoká částka netýká se to mnoha investorů, ale každý, kdo investování bere alespoň trochu vážně, se s touhle částkou jednou pravděpodobně setká. Není to nic likvidačního, ale je to ke zvážení. Jinak s XTB problém nemám a myslím, že pro jednoduché nakupování akcií či ETF je to super platforma. Sám jsem pak zákazníkem DEGIRO, takže bych byl asi zaujatý. I přes stahování některých ETFek pro české zákazníky jsem s platformou jinak spokojený a držím tam také relativně vysokou částku. Interactive brokers je pak jakýmsi "zlatým standardem". Popravdě je za mě kombinace XTB, DEGIRO a IBKR dostatečně dobrá a ačkoliv každá platforma má své výhody i nevýhody, všechny tři varianty jsou solidní, bezpečné, etablované a používá je spousta českých investorů.
@lubosbarta80642 ай бұрын
@@rozbiteprasatko ono to vypadá, že v každé fázi investování zaplatíme nějaký poplatek a pokaždé vyjde levnější něco jiného
@rozbiteprasatko2 ай бұрын
@@lubosbarta8064 good point a je to k zamyšlení.
@petrvalicek66262 ай бұрын
Asi půl roku investuji u společnosti PARTNERS. Zvolili jsme produkt s nákladovostí 1,75% , tak jsem zvědavý , jaký bude výnos...
@erumelde13 күн бұрын
Odhadem tak o 1.75% nizsi nez by mohl byt..
@DaneCzechrep2 ай бұрын
Od xtb investičních plánů jsem upustil. První věc: stále není jisté jak to bude s daněním frakčních akcií, a pokud nakupují akcie opravdu po zlomcích , tak jsem měl strach, jak budu dopočítávat celé akcie v plánech kvůli časovému testu. Další věc, založil jsem tři investiční plány, pojmenoval podle členů rodiny, jenže v přehledu etf/akcií nejsou tyto názvy, ale původní čísla účtů/plánů, která jsem si nepoznamenal, takže jsem nebyl schopen poznat čí je plán. Navíc všude investuji stejně. Na infolince mi řekli, že mám víceméně smůlu, a ohledně frakcí mi řekli, že je možná lepší kupovat etf mimo plány a ideálně na celé kusy, nebo třeba půlky, kvůli dopočítávání celých akcií kvůli čas. testu.
@rozbiteprasatko2 ай бұрын
Díky za sdílení zkušeností. Pokud jde o ty frakce, tak nemají jasno ani daňoví poradci a ty názory se i u odborníků liší. Sám jsem zvědav, jak to dopadne.
@TomasKacmarcik-uy5wr2 ай бұрын
Pro jednorázové nákupy jsou určitě lepší celé akcie, ale u pravidelných příkupů etf není důvod se frakcím vyhýbat, je to velmi praktické.
@H.M.692 ай бұрын
Portu využívám jen v režimu DIP.... Roční investice 48 000KC kvůli daňové úspoře 7200Kč což je vlastně 15 procentní zisk před odpočtením poplatků. zbytek volných prostředků mám u brokera XTB kde pasivně investují do ETF.
@tomas87732 ай бұрын
Na DIP to právě nedává smysl.. platíš poplatky za správu úplně zbytečně
@H.M.692 ай бұрын
@@tomas8773Jako ze se nevyplatí mit DIP i pres tu danovou usporu?
@MeisterWizard2 ай бұрын
Já čekám právě na DIP u XTB, platit poplatky u portu mi úplně nesedí :)
@Pedrochequia2 ай бұрын
Ono vždy záleží JAK investujete. Uvedu jeden příklad. Často čtu, že Portu je nevhodné na nákup českých akcí. Proč by někdo dobrovolně platil poplatky? Samozřejmě... pokud kupujete párkrát ročně akcie ČEZu za desítky tisíc, tak Portu vhodné není. Pokud ale chcete mít část portfolia v českých akciích a investovat pasivně... na Portu pošlete peníze a nic neřešíte. Akcie, které jsou dole, se nakoupí více, které jsou nahoře méně. Pokud bych to měl kupovat přes brookera, tak je to u 5 akcií 60 nákupů ročně. Neznám poplatky všech českých brookerů (u zahraničních je problém s výši daně), ale mezi nejlevnější patří tuším Fio (40 Kč?), takže to je 2400 Kč. Navíc Fio myslím nenabízí frakce. Samozřejmě nemusíte kupovat vše každý měsíc, ale chci jen uvést, že to není vždy tak, že brooker je jednoznačně levnější... PS: mám Portu ale i brookera. :) Konkrétně XTB, ale investiční plán nezvažuji. Jednak se chci u XTB vyhnout frakcím a také nepotřebuji plnou automatizaci. Naopak... ten pocit, když člověk naťuká kusy a zmáčkne "buy" je k nezaplacení :)
@tomas87732 ай бұрын
Ale zase u brokera je akcie psaná na tvé jméno v centrálním depozitáři
@Pedrochequia2 ай бұрын
@@tomas8773 No to u Portu taky...
@MartinBrabi2 ай бұрын
A co investice přes Revolut?
@rozbiteprasatko2 ай бұрын
Nejsem moc velký fanoušek a to hlavně z toho důvodu, že Revolut není primárně investiční platforma, ale spíše banka/směnárna. Tomu bude odpovídat i kvalita služeb směrem k investování, prostě to není jejich priorita (to se může v budoucnu změnit, ale z různých diskuzí se nezdá, že by Revolut byl nějak převratným brokerem). Teď jsem 5 minut brouzdal po webu Revolut v sekci investic, našel jsem několik 404 a chybných odkazů, nenašel jsem jednotný přehledný a srozumitelný ceník ani přehled produktů. Osobně bych se držel bych se platforem, které jsou primárně určené pro investice. Jinak podotýkám, že mám Revolut rád a při cestování vždy používám, ale na investice bych se poohlédl jinde.
@Dutkooo2 ай бұрын
Pri tej cene si stale spominal len percentualnu vysku, ktora sa nezda ako velky deal...Trosku inak by to vyzeralo, keby tam das priklad kolko to realne stoji napr. na horizonte 20 rokov. Ale chapem, ze program je sponzorovany Portu a pri realnom priklade a sume by si im rovno rozbil biznis 😅 tam uz si clovek tie 2 minuty mesacne rozmysli.
@rozbiteprasatko2 ай бұрын
@@Dutkooo souhlasím s Vámi a v podcastu to také říkám. Z finančního hlediska bude vždy lepší platit za transakce u brokera, stejné výpočty mám i v knize a na blogu. Sám používám brokera a věřím, že 95 % posluchačů by mělo být schopno dělat to samé. Mimo investiční bublinu a lidi se zájmem u investování už ale platí jiná rovnice a lepší investovat pasivně s poplatkem u Portu než neinvestovat vůbec nebo nekonzistentně. Jinak chápu i výtku ohledně zaujatosti kvůli spolupráci. Portu mám rád a proto jsem s nimi spolupráci navázal. Přeji úspěšné investování!
@romankvapil72702 ай бұрын
Ahoj Kubo, chtěl bych se zeptat, jaký máš názor na Fio brokera? Děkuji.
@rozbiteprasatko2 ай бұрын
@@romankvapil7270 ahoj Romane, nemám s Fio osobní zkušenost. Jen vím to, co říkají ostatní - fajn na české akcie, člověk si u nich koupí i americká ETF, na druhou stranu platforma vypadá jak z devadesátek a jsou ve srovnání s konkurencí dost drazí.
@romankvapil72702 ай бұрын
@@rozbiteprasatko Děkuji
@tomas87732 ай бұрын
Jako jeden z mála CZ brokeru neplatíš za správu. Ocení to lidé co mají portofolio v řádech vyšších milionů @@romankvapil7270
@TomasKacmarcik-uy5wr2 ай бұрын
Automatické investování většina brokerů umožňuje, není třeba kvůli autoinvestu volit robo-advisor.
@rozbiteprasatko2 ай бұрын
@@TomasKacmarcik-uy5wr zatím vím o XTB a Interactive brokers. A jsem si jistý, že další se přidají (a to je jenom dobře). Pořád to ale není úplně srovnatelné s robo-advisorem, kde i sestaví a následně upravují portfolio. Jinak ale souhlas, pokud člověk ví, co dělá, autoinvest je skvělá funkcionalita.
@TomasKacmarcik-uy5wr2 ай бұрын
@@rozbiteprasatko Trading 212 a Patria mají autoinvest už několik let :-) Sestavení a úpravu portfolia přes robo-advisor vnímám spíše jako marketing, než přidanou hodnotu.
@rozbiteprasatko2 ай бұрын
Díky za info, já třeba to Trading 212 nevnímám jako klasického brokera, o Patrii a jejich autoinvestu jsem nevěděl. Jsem si jistý, že to brzy budou mít všichni. Moje DEGIRO nejspíše až jako poslední 😀 Já ty robo-adivsory jako čirý marketing nevidím, nicméně také chystám epizodu "je robo-advisor skutečně pasivní?", kde bych ten přístup trochu více rozebral.
@janbartos2588Ай бұрын
@@rozbiteprasatko proč nevnímáte trading 212 za klasického brokera?