Рет қаралды 1,503
clic.ly/sloven... Budmerice ležia na okraji Trnavskej pahorkatiny v údolí potoka Gidra od západu chránené pohorím Malých Karpát v nadmorskej výške 182 m n. m..
Rozloha katastra obce je 3008 ha z čoho zaberá poľnohospodársky fond 1888 ha s úrodnou ornou pôdou, vinicami, záhradami a lúkami.
V katastri obce Budmerice sa nachádzajú 2 rybníky o výmere 116 ha, ktoré založilo panstvo Červeného Kameňa v 16. storočí. 74 ha katastra obce zaberajú lesy v štátnej prírodnej rezervácii Lindavský les, ktorá patrí medzi najväčšie lesné komplexy na Trnavskej pahorkatine s veľmi hojným výskytom duba cerového a mnohými starými jedincami stromov.
Budmerice patria do okresu Pezinok v Bratislavskom kraji.
Z histórie obce Budmerice
V dobe bronzovej stála v Budmerickom chotári opevnená osada, ktorá bola kultúrnym, remeselným a ekonomickým centrom v tejto oblasti. V súčasnom katastry obce ležala aj stredoveká obec Fančal, ktorá zanikla v r.1528-32. Názov obce prešiel viacerými zmenami. Najstaršia dochovaná zmienka spomína de Pudmurich ako názov farnosti v roku 1390. Budmerický kostol je zasvätený Sv. Krížu a kríž je aj v erbe obce. Obec sa vraj nazývala aj Budimír podľa prvého starostu obce Budmera - Budimíra, poslaného z Bratilavskej župy v 11. storočí za čias Uhorského kráľa Štefana I. Svätého. Keďže súčasný názov obce Budmerice sa používa až od roku 1945 je prípustné o tom polemizovať. V rokoch 1528-1532, keď sa majiteľom Červenokamenského panstva stal lúpežný šľachtic Ladislav Moro, obec na čas zanikla. Znovu sa ju podarilo osídliť až Fuggerovcom.
Erb obce Budmerice vznikol v roku 1561. Tvorí ho renesančný štít, v ktorom na zelenom trojvrší stojí latinský kríž a na ňom sú zavesené dva korbáče.
Okrem bežného poľnohospodárstva sa obyvatelia Budmeríc zaoberali vinohradníctvom a povozníctvom.
Neskôr v 16. storočí dali páni Červeného kameňa vybudovať pri Budmericiach rozsiahle rybníky a niektoré sa zachovali dodnes.
V 17. storočí sa začalo v Budmericiach vzmáhať hrnčiarstvo a mlynárstvo. Z početných mlynov sa zachoval dodnes Silnický mlyn, ktorý po rekonštrukcii a renovácii slúžil ako stredisko pre vzdelávanie. Hrnčiari mali v Budmericiach aj svoj vlastný cech.
V roku 1705 sa odobrala pri Budmericiach krvavá bitka medzi povstaleckým vojskom Františka Rákoczyho II. a cisárskym vojskom pod vedením palatína Grófa Jána Palfyho pri ktorej boli Budmerice vypálené. Popolom ľahol aj takmer celý kostol.
Katolícky kostol v Budmericiach bol pôvodne postavený v gotickom slohu. V rokoch 1735-1736 sa robila generálna prestavba a nový kostol postavený v románskom štýle. Na Budmerickom cintoríne stojí kaplnka Sedembolestnej p. Márie, ktorú dal vybudovať Rodolf I. Palffy a socha na hlavnom oltári je taktiež od dcér grófky Palffyovej.
V r. 1888 dal gróf Ján Palffy postaviť v Budmericiach kaštieľ a v parku okolo neho vysadiť tridsaťdva druhov exotických rastlín. Neďaleko parku dal postaviť horáreň s ohradami pre líšky či srny, maštale a voliéry pre vtáctvo.
Terajší názov Budmerice nesie obec až od roku 1948.
Prechádzka ulicami miest a mestečiek na Slovensku - Tipy na výlety. Inšpirujte sa a cestujte!
PRIHLÁSTE SA NA BEZPLATNÝ ODBER MÔJHO KANÁLA:
/ @videoslovensko334 Staňte sa odberateľmi kanála Slovensko zdola clic.ly/sloven... clic.ly/sloven...