Рет қаралды 243
Szyb Franciszek w Rudzie Śląskiej to zespół budynków stanowiących pamiątkę po KWK „Wawel” - kopalni, której kres nastąpił w 1997 roku, a funkcjonującej nieprzerwanie przez aż 220 lat. Szyb Franciszek powstał jeszcze w połowie XIX wieku, do naszych czasów przetrwał zespół ceglanych budynków z końca tego wieku oraz stalowa wieża wyciągowa. Najbardziej efektownie prezentuje się gmach dawnej remizy straży pożarnej, zwieńczony efektowną wieżą z blankami. Wszystkie obiekty wokół szybu nawiązują stylistycznie do architektury romańskiej i gotyckiej.
W 1984 roku zespół Szybu Franciszek został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. W 2022 roku gmina Ruda Śląska przejęła część niszczejących budynków, co otworzyło drogę do ich kompleksowej rewitalizacji. Powstaje tu Lokalne Centrum Tradycji z kilkoma izbami, które poświęcone będą m.in. regionalnej muzyce, kuchni i strojom ludowym. Gmina planuje przygotowanie również powierzchni biurowej oraz mieszkań komunalnych i wspomaganych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami.
Prace modernizacyjne obejmują ocieplenie budynków, które ze względu na zabytkowe, ceglane elewacje o licznych zdobieniach muszą zostać wykonane od środka. W przypadku obiektów historycznych często stosowaną metodą jest ocieplenie od wewnątrz mineralnymi płytami Multipor. Termomodernizacja obiektów Szybu Franciszek to już kolejna ważna inwestycja na Górnym Śląsku, realizowana z użyciem technologii Multipor.
Przeczytaj więcej o bezpiecznym ociepleniu od wewnątrz w technologii Multipor: www.xella.pl/p...