Profesjonalnie przedstawiony temat .Więcej takich tematów.
@AFRISOpl2 жыл бұрын
Dzięki :)
@piotrr56722 жыл бұрын
Realny roczny koszt eksploatacji rekuperacji w budynku około 200 m2 to 800 -1300 zł wliczając energię elektryczną, 4 komplety filtrów w kanale nawiewnym i 2- 3 wyciągowym. U mnie na 240 m2 z rekuperatorem Nibe ERS10-500 sam koszt energii elektrycznej to 3 - 3,6 kW dziennie mimo założonych czujników CO2 i wilgotności, obniżenia wydajności w nocy oraz wentylatorów EC - mam zainstalowany podlicznik F&F na zasilaniu rekuperatora. Jeden komplet filtrów Nibe to 150 zł. Eksploatacja nie jest bardzo tania, ale komfort związany z wentylacją, świeże powietrze przez co dużo lepszy sen jest warte dużo więcej niż te parę złotych.
@kcass80377 ай бұрын
Super odcinek, fajnie że padło pytanie o to jaki budżet inwestor ma mniej więcej sobie przygotować, ponieważ kwestie cen często są pomijane.
@AFRISOpl6 ай бұрын
Dziękujemy
@mateuszszulc13322 жыл бұрын
Jak zwykle dobry material. Ogladam zawsze💪💪💪👍👍
@AFRISOpl2 жыл бұрын
Miło to czytać, dziękujemy :)
@grzegorzklocinski13892 жыл бұрын
A może by tak pokazać na jednej podłodze ogrzewanie podłogowe i rozprowadzenie kanałów rekuperacji.
@dariuszlichon11192 жыл бұрын
Mam pytanie. Jak połączyć rekuperację z klimatyzacją żeby to współgrało ze sobą? Mile widziany filmik.
@monikaczek3342 жыл бұрын
Zależy czy chcesz polonczyc klimę na systemie mini vrf czy jakoś inaczej bo się da
@krzysztofcecula10332 жыл бұрын
Podpinam sie do prośby Pana Darka. Proszę także o poruszenie tematu osobnej nagrzewnicy w rekuperacji. Dziękuję za ciekawy film.
@waldemaroldak78872 жыл бұрын
@@krzysztofcecula1033 klimatyzator kanałowy ... byle moduł obsługi reku miał funkcję włączania klimatyzatora. Cała filozofia...
@Ymonnnn2 жыл бұрын
Problem jest taki, ze wydajnosc wentylacji jest zdecydowanie zbyt mala zeby przeslac wystarczajaca ilosc chlodnego powietrza potrzebnego do schlodzenia domu...
@Anonymous-PL2 жыл бұрын
@@Ymonnnn a do grzania jak uzywam głownie klime ?
@piotrskodowski38022 жыл бұрын
👍👍
@AFRISOpl2 жыл бұрын
Dziękujemy!
@TheAggij2 жыл бұрын
Ciekawe, a co z domami już zrobionymi? Czy jest jakiś problem zrobić rekuperację w gotowym obiekcie?
@Mariusz911T2 жыл бұрын
Jak masz strych to możesz zrobić tylko na poddaszu wymianę powietrza. Nie dewastując całego domu.
@iksde3602 жыл бұрын
Wlaśnie uruchomiłem rekuperację w domku z lat 70.
@AFRISOpl2 жыл бұрын
Należy skierować się z tym pytaniem do firm wykonujących rekuperacje.
@MichalK_Photo Жыл бұрын
Rozpatrywałem wykorzystanie pionów komina wentylacyjnego, ale jest on przy ścianie zewnętrznej więc wyjście nie było by na strychu tylko w łazience na piętrze.
@eNKa007 Жыл бұрын
Pobiera powietrze -5C, które zużyte powietrze o temp. 22C ogrzewa do 18C schładzając się do 2C? No ja rozumiem, że strumienie przepływają przeciwsobnie i w ogóle ale tam w tym pudełeczku tego nie widać
@AFRISOpl Жыл бұрын
Ciepło z powietrza wyrzucanego (na wejściu 22) jest oddawane powietrzu nawiewanemu (-5) po uwzględnieniu sprawności wymiennika przeciwprądowego.
@marcind11702 жыл бұрын
jak się mają te kanały do warunków technicnzych?? § 267. 1. Przewody wentylacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych, a palne izolacje cieplne i aku- styczne oraz inne palne okładziny przewodów wentylacyjnych mogą być stosowane tylko na zewnętrznej ich powierzchni w sposób zapewniający nierozprzestrzenianie ognia
@AFRISOpl2 жыл бұрын
Informacje na temat kanałów znajdzie Pan na stronie PE-FLEX.
@marcind11702 жыл бұрын
@@AFRISOpl co za odpowiedź?? tu proszę sie wypowiedzieć...
@marekdawidowicz7963 Жыл бұрын
czerpnia obok wyrzutni?! podstawowy błąd...
@AFRISOpl2 жыл бұрын
🔵 Jakie macie doświadczenia z wentylacją mechaniczną? Planujecie ją mieć w domu? Dajcie znać w komentarzach!
@dariuszmycka3672 жыл бұрын
Czy można podpiąć się z okapu kuchennego do rekuperacji ??
@AFRISOpl2 жыл бұрын
Nie dopuszcza się podłączania okapów do układu wentylacji mechanicznej. Dlaczego? Bo to skutkuje zachwianiem bilansu powietrznego w budynku kiedy okap pracuje. Używając filtra węglowego trzeba zrobić z okapu pochłaniacz.
@onell3212 жыл бұрын
@@AFRISOpl większość rekuperatorów posiada w swojej automatyce funkcję "okap", która po skomunikowaniu z okapem zmniejsza ilosć powietrza wywiewanego przez rekuperator, tak aby bilans powietrza był zrównoważony.
@Ymonnnn2 жыл бұрын
Lepiej zrobić niezależny wyrzut powietrza z klapa zwrotną lub zamontowac pochlaniacz i zrobic sobie w kuchni przycisk wietrzenia turbo ;)
@leszekporeysky64412 жыл бұрын
20 lat temu nikt rekuperacją się nie interesował bo powszechna była opinia, że gra niewarta świeczki. Później wykonawcy przekonali nas, że są n tym ogromne oszczędności, ludzie zaczęli zakładać rekuperację. Okazało się jednak, że był to poważny błąd bo w rekuperacji mnożyły się rakotwórcze pleśnie i zabójcze bakterie . Producenci znaleźli na to sposób stworzyli rury z dodatkiem metali ciężkich, które są tak toksyczne, że żadna pleśń czy bakteria się nie uchowa. Teraz okazuje się, że rekuperacja wysusza powietrze co negatywnie wpływa na naszą śluzówkę wysuszając ją. Ostatecznie inwestorzy sprzed 15 lat hodują w rurach rakotwórcze mikroby ci z z przed 10 lat mają wysuszone nosy a co się okaże za kolejne 10 lat z obecnymi instalacjami to się okaże, może będzie jak z ołowianymi rurami wodociągowymi które na przełomie XIX i XX wieku doprowadziły wielu obywateli do szaleństwa?
@rafagorniok1526 Жыл бұрын
no w zagrzybionym zatęchłym domu z niedziałającą wentylacją grawitacyjną pleśni nie ma, jest z ciebie fachowiec:)
@dominikmicek15782 жыл бұрын
Planuje robić, znaleźć wykonawcę który wie co robi a nie wg gotowca, na odwal się to graniczy z cudem 🧐
@marcinoles79162 жыл бұрын
Malmo rekuperacja 😀
@aaronkillman2 жыл бұрын
Polecam Rekuperatory.pl rozmawiałem z różnymi instalatorami, do tego hydraulicy i ludzie od fotowoltaiki wciskali mi rekuperację, ale jak porównałem realizacje to nie ma porównania w ogóle. Do tego koleś od nich mi wszystko wytłumaczył, dostajesz normalny projekt, szczegółową umowę, nic na gębę. Najlepsze było jak później mi hydraulik zaczął mnie ciasto jeszcze na rekuperację, że zrobi lepiej, taniej itd. jak mu zagadałem kilka pytań o rurach i rekuperatorze o których wiedziałem od gościa z rekuperatory.pl to się koleś zaczął jąkać xdd mogę dać Ci namiar na handlowca od nich. Jak jesteś z polecenia to dostaniesz jeszcze rabat.
@piotrr56722 жыл бұрын
Zadzwoń do OZE PLUS w Krasnymstawie, nawet jak jesteś daleko to i tak Ci pomogą.
@waldemaroldak78872 жыл бұрын
nas kosztowało 2700zł rekuperator +reszta =rury + izolacja (1500zł), robocizna - "własna". Koszt w odcinku to "reklama" konkretnej firmy. PS Dom 115m2 użytkowej., wydajność 180m3.
@rafalciosk11392 жыл бұрын
A jaki masz rekuperator ?
@waldemaroldak78872 жыл бұрын
@@rafalciosk1139 ECS Piotr Paruszewski
@waldemaroldak78872 жыл бұрын
Nadmuchy: 2 w salonie, po jednym w 3 pokojach. Wyciagi w 2 łazienkach + spiżarka + kuchnia PS. Dodatkowo po wejsciu z czerpni rura nieizolowana aluminiowa (aby pobierała ciepło) przechodzi przez "komorę nagrzewajacą" (0,6x0,6x0,8) mająca kanał od komory powietrznej od kominka jaki stoi za scianą. Pozwala to podniesc temperature czystego powietrza trafiajacego do rekuperatora z zewnatrz przy -12° aż do -5° przy palacym sie kominku.
@michalrus17222 жыл бұрын
@@waldemaroldak7887 tez sie zastanawiam nad tym reku, jaka masz po opinie po jakim czasie uzytkowania jesli moge spytac ? Ten rekuperator wydaje mi sie miec dobry stosunek jakosc/cena i dobre mozliwosci rozbudowy
@jlewy214010 ай бұрын
wspaniały sposób żeby zaoszczędzić kilka set PLN rocznie za kilkanaście lub dziesiąt tysięcy + serwis, filtry, awarie, elektronika, a idź pan w h
@edenek1232 жыл бұрын
Konfiguruje takie rekuperatory z innymi systemami zarządzania energią i te wartośći co Pan podaję w kontekście odzysku ciepła to kompletna bzdura 4:50. Realnie wygląda to następująco bez grzałki na samym wymienniku ciepła w dniu dzisiejszym: Czerpnia 4,9C, temperatura wyciągu 16,4C, temperatura nawiewu 9C, temperatury wyrzutu nie znam brak odczytu, rekuperator zużywa 13W przy takiej pracy. To są realne odczyty z domu.
@andrzej71062 жыл бұрын
Jakim cudem udało się ogrzać powietrze z -5 na +18 na tak małym odcinku ?! To kompletne bzdury i fizycznie nie możliwe. Instalacja tylko dla bogatych, generująca ogromne straty ciepła, bo całą tą ilość powietrza trzeba dodatkowo ogrzać. Wspomnieć należy jeszcze o rozwoju grzybów w rurach, no chyba że są one z dodatkiem srebra. Jeśli prowadzący zachwala to urządzenie, to śmiem wątpić w resztę jego reklamowanych urządzeń
@AFRISOpl2 жыл бұрын
Ogrzanie powietrza było w wymienniku ciepła, to jego powierzchnia wpływa na taką wysoką sprawność. Przewody mają aktywne cząstki srebra eliminujące powstawanie grzybów.
@andrzej71062 жыл бұрын
@@AFRISOpl grzyby będą powstawać w rurach rozprowadających powietrze ! Chyba że także będą miały związki srebra, ale to bardzo podnosi koszty. 2.Na tak małym odcinku nie jest możliwe takie podgrzanie powietrza. Powtórzę, Nie jest to możliwe. Zresztą widziałem taki test i wynik był między 4 a 5 stopni. Zaledwie 4 do 5 stopni. Powietrze wylatuje o tem. ponad 20° , ale tylko dlatego że ogrzewa się w rurach pod sufitem i miesza ze znacznie cieplejszym powietrzem, bo jeśli na dole jest 20° , to przy suficie będzie znacznie cieplej. Łatwo sprawdzić. 3. Czystość powietrza. CO2 jest cięższe od powietrza, więc opada na dół, dlaczego więc wyciągane jest powietrze z góry, które zawiera znacznie mniej CO2 ?! To wszystko co zostało powiedziane to kompletne brednie, i nie nic wspólnego z rzeczywistością. Naciągacie ludzi. I dodam jeszcze że tak duża wymiana powietrza musi znacząco podnieść zapotrzebowanie na energię. Naprawdę chcesz naciągać ludzi ?
@damianharacz98842 жыл бұрын
Coo 2 , 3 k za robociznę
@Ymonnnn2 жыл бұрын
Ceny wszystkich usług na rynku drożeją, prowadzenie w naszym kraju dzialalnosci to koszmar ;)
@mieczysawja41712 жыл бұрын
-5 i 2 to 7 stopni roznicy, 18 i 22 to 4 Skad wiec urodzilo sie 3 stonie? Cud 🤣
@AFRISOpl2 жыл бұрын
Ze wzoru na wyliczenie temperatury nawiewanej - on uwzględnia sprawność wymiennika i temperaturę zewnętrzną, oraz z powietrza wywiewanego.
@Cukeroo9172 жыл бұрын
Może ma to sens w mieście na wsi niema znaczenia. Strata kasy. To urządzenie prąd zużywa, filtry się wymienią, cieplo sie traci. Młodzi budowniczy może dadzą sobie to wcisnąć ale myślący niet.
@rafagorniok1526 Жыл бұрын
toś wymyślił, grawitacyjna wentylacja na wsi będzie działać w mieście nie, masz łeb:)