super dzięki za robotę. tylko te grosze i dziesiętne procenta bym darował :)
@RBBLANES Жыл бұрын
MEGA KONKRETNIE I BEZ PIERDOL.. ENIA TO WIELKI PLUS I RZADKOŚĆ W PL , subik i like za każdy fajny film ❤
@frenchkiss44uu4 ай бұрын
Konkretnie "czynnika grzewczego" nie można było powiedzieć woda. Gdyby za każde słowo czynnik w tym filmie dostał 1 zł...
@kamilzielinski1303 Жыл бұрын
Z tym drugim punktem się nie zgodzę. Na podłogówkę puszczamy niższą temperaturę, ale powrót też jest niższy niż na kaloryferze. Ważna jest delta między tym co puszczamy a tym co wraca. Może ktoś potwierdzić?
@6666600066666 Жыл бұрын
Tak, ilość tzw. energii jaką musimy dostarczyć pomieszczeniom aby była odpowiednia temperatura jest ta sama, tylko w buforowaniu niskotemperaturowym potrzebujemy większego zbiornika i systemu rozprowadzania ciepła. Rosną koszty sprzętowe i całe oszczędzanie bierze w łeb.
@joshmarteen69048 күн бұрын
100% tak.
@henrykzajac4129 Жыл бұрын
rzetelna analiza, pozdrawiam
@arczik8526 Жыл бұрын
dzieki
@GrzeskoG11 ай бұрын
Fajny filmik. Dokładnie takiej wiedzy szukalem
@mirosławkusik Жыл бұрын
jaka temperatura w domu
@technics6215 Жыл бұрын
A co się dzieje u Ciebie przy -18'C na zewnątrz? Trzeba palić w piecu kilka razy na dobę? Robiłeś jakieś pomiary w takich warunkach? Zastanawiam się nad MPM 18kW i buforami łącznie 1600l do domu 150mkw zbudowanego wg aktualnych WT.
@arkadiuszk.3898 Жыл бұрын
A jaki masz dostęp do opału? Własny las?
@Saeglopur899 ай бұрын
Buforami czyli dwoma? Kombinuj jak się tylko da żeby mieć 1 ale możliwie duży, nawet w tym celu warto zrobić wykop w dół w kotłowni jeśli masz bardzo nisko. Robi się takie zagłębienia pod sam bufor z marginesem, resztę podłogi zostawiasz na tym samym poziomie
@technics62159 ай бұрын
@@Saeglopur89 Dzięki za poradę. Domyślam się że tak doradzasz żeby była jak najmniejsza powierzchnia strat i dobre rozwarstwienie wody. Ja myślałem o dwóch - bo mam podłużną kotłownię. Jeden Lemet z dużą wężownicą maxi (przez caly bufor pd góry do dołu) zasilającą ogrzewanie podłogowe w układzie zamknietym, zalane wodą zdemoneralizowaną, a drugi zwykły Lemet bez wężownicy. Obieg pieca i kominka z płaszczem byłby otwarty. Poza tym bym jeden bufor "wyłączyć". Nie wiem czy dobrze kombinuję, tak mi się wydaje OK. Co do strat z buforów to nawet jak bedzie uciekać 400W to raczej minnie przeszkadza, bo cieplo i tak zostanie w budynku. Kolejna rzecz to ceny buforów - chyba pojedyncze bufory powyżej 800-1000l są znacznie droższe bo są bardzo duże i niewygodne w transporcie / nie mieszczą się na palecie czy coś w tym rodzaju.
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@technics6215 masz własny las??? bo system który chciałbyś to SYSTEM TOTALNIE OBSŁUGOWY!!!!! Dom 150 m2 * 70 kWh = 10.500 kWh (zapotrzebowanie) dobra pompa 3,5 a bardzo dobra pompa 4,5 czyli 10.500 / 4,5 = około 2000 kWh zużycie na rok komfort, wygoda, spokój SYSTEM TOTALNIE BEZOBSŁUGOWY
@technics62159 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Tak, mam las. Nawet lubię palić w piecu, ciąć i rąbać drewno, pracuję głównie w domu przy komputerze, bezobsługowość ogrzewania nie będzie mi służyć. Może za x lat albo jak nie będę dawał rady to się zdecyduję na PC, albo jeżeli mnie do tego zmuszą przepisy. Współczynnik C.O.P. który podałeś to nie jest raczej średnia ważona z całego sezonu. Z tego co widzę większość PC u znajomych z podobnej wielkosci domami zużywa rocznie przynajmniej 4-6MWh prądu, zależnie czy jest ostra zima czy nie. Tak czy inaczej - drewno w lesie, nawet własnym też nie jest darmowe. Można je spalić albo sprzedawać i za te pieniądze kupować prąd czy lokować w panele PV. Wyjdzie pewnie na to samo :)
@lukaszkinal8976 Жыл бұрын
Dlaczego bufor z grzejnikami ma starczyć na mniej? Przyjmując ustawienie ogrzewania podłogowego na 25stopni powiedzmy że to ciepło będzie pobierane przez 24 godziny żeby ogrzać budynek. A jeśli będziemy grzać przy pomocy grzejników nastawionych na 50 stopni to przecież one nagrzeją budynek do zadanej temp. potem zostaną wyłączone na jakiś czas a potem się znowu włączą i wyłączą i łącznie będzie pobierane ciepło przez 12 godzin. Reasumując czy nie jest tak że grzejąc temp. 25 stopni przez 24godz. Zużyjemy podobną ilość ciepła i energii co grzejąc 50 stopniami przez 12 godzin?
@aaaaaaaaaa5446 Жыл бұрын
ponieważ przy ogrzewaniu podłogowym możesz zejść z temperaturą na buforze do 25stopni a na grzejnikach do 50stopni. podniesienie temperatury o 1 stopień w buforze 700l to około 1,12kW energii cieplnej. pomnóż teraz to przez różnice grzejniki podłogówka i wychodzi ze przy podłogówce wyciągasz dodatkowo 28kW. a co za tym idzie grzejesz dłużej niz grzejnikami. ps jezeli cos pokręciłem to sorki
@lukaszkinal8976 Жыл бұрын
@@aaaaaaaaaa5446 Ale rozumiem że jeśli chodzi o zużycie energii tutaj drewna w sezonie grzewczym do ogrzania w obu przypadkach zużyje się praktycznie tyle samo?
@darminka114 Жыл бұрын
Przecież będziesz musiał prawie dwa razy częściej ładować bufor ci za tym idzie spalisz dwa razy więcej opału
@lukaszkinal8976 Жыл бұрын
@@darminka114 Nie zgodzę się, analogiczna sytuacja występuje np w spalaniu silnika samochodowego. Gdyby było tak jak piszesz to jadąc nad morze 120k/h spalisz 2 razy więcej paliwa niż jadąc tą trasę 60k/h.
@aaaaaaaaaa5446 Жыл бұрын
@@lukaszkinal8976 nie. Odpal zimny silnik przejedź 10km zgaś poczekaj aż ostygnie i znowu odpal przejedź 10km. Następnie odpal zimny silnik przejedź 20km . Pytanie w którym przypadku zużycie paliwa i silnika będzie większe. ;)
@dariuszdariusz75702 ай бұрын
czerwona skórka
@waldemarkorniluk9681 Жыл бұрын
Witam. Jaką masz powierzchnię kotłowni? Bufor 700l a zbiornik na cwu ile l ?
@zenonsluzalek5929Ай бұрын
W dalszym ciągu nic nie wiem ile m kwadratowych grzejesz tym buforem ,byłbym wdzięczny
@jaktorobieАй бұрын
7 min filmu w tabelce po lewej stronie są wszystkie informacje
@akijak2012 Жыл бұрын
Co ile dni latem musisz ładować bufor do ogrzewania cwu?
@mirekgiz Жыл бұрын
Przy takiej pojemnosci bufora podejrzewam ze gdzies raz na tydzien
@Szaman_z_gor Жыл бұрын
Nie ma sensu ładowanie bufora na dłużej niż dwa dni, ze względu na samoczynne wychładzanie się bufora. Są tacy co uważają, że im większy bufor, tym lepszy, a ja uważam, że lepiej dobrać taki na te dwa dni. A ogrzewanie latem wody użytkowej, to albo solarem, albo fotowoltaiką, albo gazem, albo dodatkowym małym kotłem.
@xnameless3121 Жыл бұрын
Ile drewna wegla i ogólnie spalasz przez caly rok z woda ? ?? Łączną ilsc opalu ?
@Mi__chal Жыл бұрын
Ja teraz grzałem bufor do 80 stopni I na 2 dzień już było 50 stopni a w sumie nigdzie woda nie szła. I musze szukać czy coś jest nie tak. Bufor 1000l
@jaktorobie Жыл бұрын
Jeżeli ogrzewasz bufor kotłem to sprawdź czy po wygaszeniu nie dochodzi do studzienna wody przez kocioł tu pomoże zawór zwrotny albo zawór kulowy. A jak grzałka to może być słaba izolacja
@Mi__chal Жыл бұрын
@@jaktorobie przez kocioł, mam zawór z pieca do buforu na powrocie. Muszę jeszcze popatrzeć może nad izolacja jakaś dodatkowa.
@jacekprzybysz433810 ай бұрын
mega traschtalking
@Saeglopur899 ай бұрын
Zgłosiłem moment wyróżniony w 5:48 bo wtedy realnie konkrety sie zaczynają. Dodaj sobie plugin w przeglądarce SponsorBlock bo on oprócz pomijania sponsorskich wstawek, rzeczy nie na temat itp itd wskazuje też gdzie jest moment z konkretami
@rafik44082 ай бұрын
Nie zgodzę się.
@SlawomirRajman8817 Жыл бұрын
Bufor ciepła to najlepsze i ekonomiczne rozwiązanie.
@wojciechciezobka Жыл бұрын
Zgadzam się w 100%. Użytkuję bufor pierwszy sezon i już widzę różnicę w spalaniu opału oraz grzaniu domu. Rewelacja.😊
@Maria-yz7ct Жыл бұрын
Bzdura, ja mam bufor ciepla 300 l na z kociolem grzewczym elektrycznym i naciagnal mi okolo 10 tys. Kwh w sezonie grzewczym 2022r. Co prawda nie umialam dobrze jeszcze obslugiwac go ale zre prad jak swieze buleczki. Teraz szukam rozwiazania czym to cholerstwo zastapic. Nabralam sie na ten bufor. Bufor povbier 1 kwH a oddaje 0,9 kwH. Powietzchnia grzewcza 80 m2. Bufor ustawiony w garazu 47m2.
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@Maria-yz7ct ale ogrzewanie prądem ZAWSZE BYŁO NAJDROŻSZE (bo to 1:1)!!!! i żadna taryfa nie pomoże u mnie buforem jest ogrzewanie podłogowe wodne (beton - bufor 8cm) i zużycie 23/24 na ogrzewanie (CO) - przez 152 dni - 10,31 kWh/m2 5 miesięcy ale mam dobrą pompę (od 12 lat)
@taifun11Ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Nie zesraj się z tą swoją pompą. Pod każdym filmem twoje wysrywy. Co za dno.
@rafalnowak3714 Жыл бұрын
U mnie bufor 800 l po nagrzaniu do 80 st sam z siebie w ciągu doby bez ogrzewania domu czy wody zgubił 20 st. Zobaczymy jak to będzie działać. To jest mój pierwszy sezon. Pierwsze odpalenie i grzanie podłogówek wygląda obiecująco. Pozdrawiam z Borów Tucholskich ✋
@rafalnowak3714 Жыл бұрын
@user-ln5ul2xx2u Widać że nie masz pojęcia o czym mówisz. Obecnie spalę dwa koszyki drewna i na dobę w domu mam 23 st równo cały czas. Pozdrawiam z Borów Tucholskich ✋
@rafalnowak3714 Жыл бұрын
@user-ln5ul2xx2u To prawdziwe cuda. Nie palić a grzeje 🤣🤣🤣
@KapitanV811 ай бұрын
Albo miałeś włączoną pompkę cyrkulacyjną albo gdzieś brakuje zaworu zwrotnego
@Saeglopur899 ай бұрын
Ale pewnie masz na myśli temp na samej górze? Masz termometr w środku i na dole? Temperatura napewno się po prostu wyrównała podnosząc temp niżej, to jest normalna cecha bufora i o to chodzi że można grzać i grzać nadal, wręcz należy :)
@rafalnowak37149 ай бұрын
@@Saeglopur89 Tak mam trzy termometry w buforze. To co pisałem tyczy się całego buforu spadku temperatury . Pozdrawiam z Borów Tucholskich ✋
@donpedro8572Ай бұрын
Ile ten bufor ma pojemności ?
@jaktorobieАй бұрын
700 l
@donpedro8572Ай бұрын
@@jaktorobie No to super Ci trzyma. Na dniach będę montował 1000 l. Ile masz metrów do ogrzania ?
@jaktorobieАй бұрын
@@donpedro8572 106 m2
@EnergiawBuforze Жыл бұрын
Może jakieś konkrety? Czyli czy jest jakaś wężownica w środku,jakiej grubości jest blacha z której jest wykonany?jato że izolacja jest kiepska to fakt a jakiego kształtu jest bufor pod izolacja i jaki jest schemat podłączenia?
@jaktorobie Жыл бұрын
Wszystkie informacje są już na kanale w innych filmach
@slamak98977 ай бұрын
Bajki owczej babci...
@pietras1984r10 ай бұрын
Jakiej powierzchni powinna być kotłownia pod piec zgazowujący drewno do ogrzania domu okolo 110m2 i zapewnienia ciepłej wody użytkowej? Jestem na etapie projektowania domu, stąd takie pytanie...
@Saeglopur899 ай бұрын
Najważniejsze żeby nie była niska bo bezdyskusyjnie warto stosować 1 możliwie duży zbiornik a nie np 2 mniejsze. Trudno mi powiedzieć o powierzchni, osobiście mam olbrzymią bo taki akurat historyczny dom - mieszczę w niej od razu drzewo (16-21 m.p. połupanego) i węgiel (tak z 1-1,5 tony max) na cały sezon. Też chcę przejść na zgazowujący drzewo bo mam las. Wybierałeś już model? Oglądałem Blaze z sondą lambda - kosmos jak to jest zaprojektowane i jak pracuje. Ale ok 24 tys zł aktualnie :/ Tylko plus taki że chyba nie ma tragedii z dostępnością bo w ostatnich latach 6-10 miesięcy czekania :O BTW chcę z czasem dodać grzałkę w buforze i chociaż coś tam z fotowoltaiki dogrzewać żeby możliwie mało kiedykolwiek oddawać prąd
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
Ty chcesz być w własnym domu pracownikiem kotłowni/??? inwestujesz w ogrzewanie wodne podłogowe na 50 lat inwestujesz w dobry system bezobsługowy na 30 lat i masz KOMFORT, WYGODĘ, SPOKÓJ na długie lata u mnie taki system działa od 12 lat i obecny sezon 23/24 (1.10-1.3 czyli 152 dni) na ogrzewanie (CO) "łyknął" 10,31 kWh/m2 czyli u Ciebie wyszłoby około 1000 kWh na 5 miesięcy + podgrzewanie wody (CWU) zależy ile osób czy wanna czy prysznic chyba że masz las
@Saeglopur899 ай бұрын
@@marekprzedstawiciel8740 Mam gigantyczny dom który jest dawnym domem rządcy, mury 70-100cm z pecy i kamienia, sufity 330-350cm. Realnie ogrzewam i używam tylko 1/3 budynku. Stosowanie ogrzewania podłogowego to byłaby komedia. Zwłaszcza że specyfika użycia jest taka że czasem mnie nie ma, czasem kogoś nie ma - grzejniki pozwalają na nagrzanie pomieszczeń szybko, nie trzeba wygrzewać posadzki i trzymać tego cały sezon. Mam las 6+3ha
@marekprzedstawiciel87409 ай бұрын
@@Saeglopur89 - nie pisałem tego do Ciebie😊 pisałem do (@pietras1984r) każdy dom jest inny nie mam lasu - a już trochę "wiosen" mam - dlatego wybraliśmy w 2012 - komfort, wygodę, spokój i system totalnie bezobsługowy przy niskich rachunakch
@zenonrydzewski9945 Жыл бұрын
Dla wyjaśnienia. Nie jest prawdą, jakoby sam fakt posiadania systemu ogrzewania podłogowego ( a nie grzejników metalowych) przyczynił się do wydłużenia czasu do całkowitego rozbioru ciepła ze zbiornika buforówego. Owszem przy podłogówce rozbiów ciepła trwa do momentu spadku temperatury ok 30 stopni, zaś przy grzejnikach ok 45 stopni. Czas rozbioru buforu będzie ten sam, ilość ciepła dostarczona do ogrzania jest taka sama. Po prostu przy podłogówce owszem pobierana jest niższa temperatura wody ale za to pobierana jest w znacznie większej ilości niż do grzejników. Fizyka, prawo zachowania energii. Jedyna faktyczną oszczędność to fakt iż przy podłogówce można obniżyć temperatura w środku o 2 stopnie w stosunku do grzejników a komfort będzie ten sam.
@MrMarianek909 ай бұрын
Może ja czegoś nie rozumiem ale jeśli obniżamy temperaturę w środku o 2 stopnie to delta temperatur pomiędzy wnętrzem a tym na co na zewnątrz jest mniejsza. A skoro mniejsza delta to mniejsze straty, mniejsze straty to mniej energii na utrzymanie temperatury. A co za tym idzie ten sam komfort przy niższej temperaturze powoduje, iż mniej ciepła musimy dostarczyć do pomieszczenia. Więc podłogówka przyczynia się sama w sobie do oszczędności czytaj wolniejszego rozładowania bufora. Z chęcią zapoznam się z bardziej dogłębnym wywodem autora posta, może poznam inny punkt widzenia.
@stefanmaks6117 Жыл бұрын
Kolego jakiej średnicy masz rury łączące bufor z piecem i jak długo palisz żeby cały zagrzać ?
@jaktorobie Жыл бұрын
1 cal. W marcu średnio 4,88 godz
@stefanmaks6117 Жыл бұрын
@@jaktorobie jam mpm ds 18 bufor 1000 lrurki miedź 22mm i za cholerę nie mogę go załadować całego
@absztyfikant1 Жыл бұрын
@@stefanmaks6117 spróbuj zwiększyć obroty pompy ja mam mpm 18wood rury inox dn 28 po ok 15m bo kociol jest w innym budynku pompa wilo pico 1-6 chodzi na 7w i jest ok
@stefanmaks6117 Жыл бұрын
@@absztyfikant1 Pompka na maksa chodzi i w 5 h to mi może 1/3 zagrzeje myślę że problem tkwi w średnicy rur
@absztyfikant1 Жыл бұрын
@@stefanmaks6117 jeśli miałbyś zbyt mała średnicę rur to gotowalo by ci wodę w kotle u mnie po 5h palenia caly bufor jest spokojnie nagrzany na 90° może masz pobior duży na instalacje i dlatego tak się dzieje
@kamilszczesny904617 күн бұрын
witam. mam pytanko te 4 dni starcza panu na grzanie domu czy cwu? jak domu to jak pan to robi ??? ja mam 1000l i grzeje co dzień nowy dom 130m
@jaktorobie17 күн бұрын
Mam sterowniki co wszystko pilnują i zarządzają. Aktualnie w dzisiejszych temp pozwalają mi utrzymać cwu i w domu na 2 lub 3 dni.
@kamilszczesny904617 күн бұрын
@jaktorobie ja pierdziele . a ile ma pan stopni ustawionych na dom i ile metrów pan ogrzewa
@kamilszczesny904617 күн бұрын
@jaktorobie ja pierdziele to jest oszczędność. jaki metraż domu i jaka ma pan w domu temperaturę?
@jaktorobie17 күн бұрын
@kamilszczesny9046 106 m2 temp w domu 21-22 C
@kamilszczesny904617 күн бұрын
@@jaktorobie to u mnie 130 i 23 nie schodzi i 6 osób do mycia może dlatego
@Pawelb5913Mr Жыл бұрын
Jestem w trakcie modernizacji ogrzewania. U mnie bufor już stoi na nieogrzewanym strychu. Oczywiście planuję jego docieplenie wełną.
@kowalczykjaroslaw25 Жыл бұрын
Czemu na strychu nie ma miejsca w domu? trochę duży ciężar!
@Pawelb5913Mr Жыл бұрын
@@kowalczykjaroslaw25 strop został odpowiednio wzmocniony, na dole nie ma miejsca
@6666600066666 Жыл бұрын
Docieplenie jak najszybciej grubą warstwą, bo na buforze takim fabrycznie ocieplonym dość cienką pianką PU są potężne straty,
@tomaszshhshsh8731Ай бұрын
po podłodze około 200m2, ogrzewanie podlogowe, strop 20cm, ściany 20cm, tylko podłogowe ogrzewanie. Nie wiem czy zmieści mi się bufor 1000l wiec pytam o 800l ma to sens ? Ile mogę pociągnąć z takiego bufora po jednym rozgrzaniu w temperaturze około -5-0 stopni. Da radę dwa dni przy ustawionej temperaturze około 20-21 stopni ?
@SzyxYankАй бұрын
Nikt ci na to pytanie nie odpowie precyzyjnie bo każdy dom i każda instalacja jest inna i jest zbyt wiele nieznanych zmiennych które wpływają na parametry.
@danielb8183Ай бұрын
Może nie do końca odpowiedź na pytanie ale firma Galmet ma tak że bufor ciepła 1000l i 800l mają tę samą średnicę, ok. 95cm Różnią się tylko wysokością. Więc w tym wypadku lepiej wziąć np 1000/ o ile wejdzie na wysokosc
@brodatydrwalzlasu541124 күн бұрын
Nie da rady na 90%
@lunatyk19827 ай бұрын
Bufor 1000L grzeje 2 grzałkami 4.5kW Taryfa 12W Do jakiej temperatury oplaca sie grzać bufor Czy oplaca sie ogrzewać garaż w którym jest bufor ?
@lechchudzinski96353 ай бұрын
Mam fotowoltaikę „10”na starych zasadach,bufor 1000l,kocioł na ekogroszek.Temperatura w domu 23*.Węgla na sezon trzeba kupić za około 2500zł.I to jest koszt ogrzewania co.i cw.Rachunki za prąd zerowe,za przesył(każdy płaci)-284 za pół roku.Pozdrawiam.❤
@lechchudzinski96353 ай бұрын
Aaa!Grzałki 6 i 3
@slamak98977 ай бұрын
Zimny czynnik powietrza na zewnątrz...A Zosia widząc zbiornik buforowy z czynnikiem grzewczym zawołała O kurwa...jaki zimny czynnik grzewczy...
@hehe1608 Жыл бұрын
Mam pytanko czy można zrobić bufor z kotłem i 100% podłogówki na rozdzielaczach w układzie otwartym?
@technics6215 Жыл бұрын
Teoretycznie da się, ale większość osób która tego próbowała odradza takie rozwiązanie. Też bardzo interesował mnie ten temat bo przymierzam się do budowy domu z kotłem i buforem. Po kilku rozmowach z różnymi fachowcami, przeczytaniu "połowy internetu" doszedłem do wniosku, że zrobię kocioł i bufor w układzie otwartym, z laddomatem (którego lepiej nie unikać, nie tylko ze względu na korozję kotła, ale też dlatego że brak laddomatu spotęguje typowy dla pieców zgazowujących efekt "zarastania" sadzą ścian), a w buforze będzie wężownica od góry do dołu (np. Biawar produkuje taki bufor) przez którą będzie pobierane ciepło do zamkniętego obiegu podłogówki.
@hehe1608 Жыл бұрын
@@technics6215 U mnie hydraulik wyprowadził narazie rurkę na strych pod zbiornik wyrównawczy i tak się zastanawiałem czy nie lepiej zrobić zamkniętego póki jeszcze można, ale chyba może zostać tak że kocioł bufor w otwartym i potem normalnie woda pójdzie z bufora na rozdzielacz podłogówki. A laddomat to wiadomo trzeba albo jakiś inny zawór z pompka zabezpieczajacy
@ukaszsliwczynski4990 Жыл бұрын
Można trzeba naczynie odpowiednio dobrać nagrzany bufor na zbyt małym naczyniu wyrzucić wodę
@pabloz9989Ай бұрын
Kolego w kotłach generalnie jakich się ładuje owe bufory pali się na tak zwanej pełnej pi..... czym wyższe ciśnienie wody tym wyższa temperatura wrzenia zakładając, że jeśli woda z kotła trafia do bufora o temperaturze 85-90 stopni to w układzie otwartym gdzieś już w kotle zdąży się podgotować, Ciśnienie standardowe jest uznane za 1013 Hpa i w tym ciśnieniu woda wrze w 100 stopniach w 900 Hpa masz już 96,7 stopni a w ciśnieniu atmosferycznym 1000 Hpa + ciśnieniu w układzie 1 bar daje nam temperaturę wrzenia powyżej 120 stopni.
@patryyk1991 Жыл бұрын
Super robota, siedzę i kolejny dzień i edukuję się filmik po filmiku. Możesz powiedzieć ile wyniósł Cię cały zestaw kocioł+bufor+przyłącza? Może przedstawiłeś to na jednym z filmików? - obecnie jeszcze nie znalazłem, a jestem pod presją czasu. Z góry dzięki!
@paweszczerba1415 Жыл бұрын
Ja na swoją modernizację wydałem w zeszłym roku: 2800zł bufor 500L 4000zł rurki, kształtki, zawory, pompy, sterowniki itp. Kocioł i CWU dopiero w tym roku wymienię. Ale musisz liczyć że na wszystkie pierdoły poza kotłem buforem i zbiornikiem cwu wydasz około 4000-5000zł. Ja robiłem wszystko w miedzi fi 28 oraz mosiądzu 1”.
@patryyk1991 Жыл бұрын
@@paweszczerba1415 dość sporo na te dodatkowe elementy. Planuje ciepłą wodę pozyskiwać z buforu, bez dodatkowego zbiornika CWU. Całość jest przewidziana dla jednej osoby.
@paweszczerba1415 Жыл бұрын
@@patryyk1991 u mnie niestety tyle poszło. Zwykły 1” zawór kosztuje +/- 40zł. Zawór 3D z siłownikiem 700. Sterowniki, pompy, tak to wyszło, ale mam spokój.
@romanwolski6350 Жыл бұрын
@@paweszczerba1415 a jaki kocioł planujesz zakupić bo też będę zmieniał na 5 kl zasypowy na wegiel
@paweszczerba1415 Жыл бұрын
@@romanwolski6350 najprostszy z możliwych, miałem PerEko i zostaję przy Per Eko Retro 14kW z drewna i 16kW z węgla. I jeden z niewielu który zmieszczę w kotłowni. Atmosy czy MPM-y są tak głębokie że po prostu ich nie zmieszczę.
@Brick_dont_hit_back Жыл бұрын
Witam swietny material. Ale ja zeby wiedziec jak skonfigurowac i zbudowac nowy system grzewczy u mnie probuje sie dowiedziec czy potrzebuje system ktwarty czy zamkniety😮w tym momecie mam stary kopciuch dom lata 90 okolo 200m² grzejniki Powoedz mi prosze .planuje whmiane pieca na zgazowujacy z bufirem . Dzoekuje
@jaktorobie Жыл бұрын
Odpowiedź nie jest prosta ale jeżeli reszta instalacji pozostanie stara to bezpieczniejsze będzie pozostawienie układu otwartego. W układzie zamkniętym panuje ciśnienie co wymaga od instalacji dobrej jakości.
@hakiera11 Жыл бұрын
Witam teraz mam kopciucha i grzeje na im 60 stopni na grzejniki. W tym systemie z buforem jaka temp. idzie na grzejniki0? Bo jeśli ma być 40 czy to nie będzie za mało ?
@jaktorobie Жыл бұрын
Ja podałem temp jaka jest ustawiona u mojej rodziny z ogrzewaniem za pomocą grzejników ale każdy może ustawić jaką chce temp na grzejniki
@hakiera11 Жыл бұрын
@@jaktorobie witam, to w jaki sposób się ustawia tą temperature?
@jaktorobie Жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/bXTGZqeCfJ6cidk w tym filmie to przedstawiam
@andreasdlugolecki1138 Жыл бұрын
Test bufora Czy test ścian jakie masz w domu. Te wiadomości twoje nic nie mówią o sprawności urządzeń tylko sprawność twojego budynku
@slamak98977 ай бұрын
Nagrzanego czynnika grzewczego zmagazynowanego w zbiorniku buforowym....poeta...ale się chłopie przejmujesz...czekam na następny kanał...jak to robię... ze swoją żoną....lub cudzą...
@wegax38 Жыл бұрын
Klepiesz ten bufor jakby był niegrzeczny i chcesz go przywołać do porządku.
@piotrwejman9197 Жыл бұрын
wszystko fajnie, niestety UE chce zakazać tych pieców także, bo jednak coś emitują 😞
@pacman9838Ай бұрын
Dąb ma większą wartość energetyczną od sosny
@jaktorobieАй бұрын
sosna - 2 382 Kcal/m3 Dąb - 2 803 Kcal/m3 Jak widać różnica jest znikoma . Za to większa jest różnica w cenie
@jaktorobieАй бұрын
wg L. Monkielewicz, H. Pflaum Użytkowanie Lasu PWRiL 1967)
@bartoszbalinski8225 Жыл бұрын
Pytanie gdzie kupic caly komplet piec ➕️ bufor ale z montazem przy zakupie?