Bufor do pompy ciepła! Dawać czy nie?

  Рет қаралды 94,018

ZCI PAJOS

ZCI PAJOS

Күн бұрын

Пікірлер: 211
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky Жыл бұрын
Od ostatniego zdania to on powinien ZACZĄĆ, bo przez 10 minut ględzi, że bufor jest konieczny i że ZAWSZE go wciska klientom - a na koniec sobie przypomniał, że jednak NIE zawsze jest konieczny (i już mu czasu - albo chęci - nie wystarczyło na omówienie zalet NIE stosowania bufora, gdy NIE jest on konieczny).
@xxcloudyxx713
@xxcloudyxx713 Жыл бұрын
Dokładam pompe 9kw split Panasa seria J pod 1000 litrow bufor.czy to dobry pomysl? Czy wymienic na 100l. 100% podlogowka .
@rafalszczerba1197
@rafalszczerba1197 Жыл бұрын
Na jaką temperaturę wody w buforze ustawiacie wyłączanie pompy i jaką histerazę ?
@Waldemar_Pachol_official
@Waldemar_Pachol_official 2 жыл бұрын
Również jestem za stosowaniem buforów. Sam mam bufor 600l. Grzeję w drugiej taryfie PC do 50stC a w pierwszej taryfie pobieram z bufora ciepło poprzez zawór mieszający. Nie trzeba kombinować z krzywymi, wystarczą dwustrefowe zawory termostatyczne na grzejnikach.
@henrykzajac4129
@henrykzajac4129 2 жыл бұрын
I prawidłowo, I jakby Pan miał 1500L z serpentyną nierdzewną do CWU, pewnie tez by nie zaszkodziło...
@sawomirkrzemien8520
@sawomirkrzemien8520 2 жыл бұрын
Witam. Bardzo ciekawy materiał. Czekam na montaż PC i domykam takie tematy jak np bufor. Mam dwa pytania. 1.Dlaczego bez bufora żywotność sprężarki jest mniejsza? Pompa ma odpowiedni zład wody, przepływ i do tego kilka m3 betonu do ogrzania w podłogówce. 2. Kiedy pompa zużyje wiecej energi? Niższy parametr pracy, np 25stC + defrost na grzałce. Wyższy parametr pracy, np 29 st.C + defrost bez grzałki. Pozdrawiam serdecznie.
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
Nie zawsze jest tak, że układ wymaga zastosowania bufora, a bez niego sprężarka szybko padnie. Żywotność sprężarki określają cykle pracy i czas ( dominujące czynniki) dzięki odpowiedniemu zładowi wody, parametrom pracy pompy i prawidłowym przepływom możemy uniknąć bufora. Natomiast gdy instalacja tego wymaga a jednak nie ma bufora wówczas wykańczamy sprężarkę, która dwoi się i troi aby podołac zadaniom wyznaczonym przez użytkownika, a to w efekcie prowadzi do szybszego zużycia.
@Marcin-zn9ow
@Marcin-zn9ow 2 жыл бұрын
Jeśli masz podłogówkę bez siłowników daj sobie spokój z buforem bo to strata pieniędzy i miejsca a żadnych efektów.
@henrykzajac4129
@henrykzajac4129 2 жыл бұрын
@@Marcin-zn9ow Załóżmy że mamy dom 240m2 Dajemy bufor 3000L (2 nierdzewne serpentyny grzewcze+ serpentyna CWU). Podłączamy 8 kolektorów solarnych do dolnej serpentyny (COP ?), Górna sepentyna rezerwa (Pompa ciepła, piec na pelet, kominek etc), 2 grzałki po 6kW 3 fazy,(Wysokość H1/2 i H3/4) Klient ma także moduły PV 10kWp... Proszę mi powiedzieć czy ten Bufor to strata miejsca i pieniędzy w porównaniu do wysilonej, dobranej na styk, pompy ciepła powietrze-woda 9kW? I który system dłużej i bezawaryjnie będzie pracował?
@MM-ex5fd
@MM-ex5fd 2 жыл бұрын
@@henrykzajac4129 3000l bufor i PC ???? Chyba jakiś żart. Lepiej sobie wyfrezuj posadzkę i zrób podłogowe ogrzewanie. Aczkolwiek jak są tam grzejniki to bez bufora na 100 czy 200l nie da rady...
@henrykzajac4129
@henrykzajac4129 2 жыл бұрын
@@MM-ex5fd Żartem to jest "bufor" na 100L. Bardziej jest to naczynie potrzebne do rozdzielenia hydraulicznego instalacji, bo pompa obiegowa CO, w małych pompach ciepła jest po prostu za słaba do domów o powierzchni >160m2 (Sytuację pogarsza jeszcze zmniejszenie średnic pętli z 20x2 czy 18x2 na 16x2. Dodatkowo układanie ich bez dobrego planu co 100[mm]). Oczywiście zaoszczędzimy kilka cykli włącz/wyłącz, przed zimą i na wiosnę. Jednak nie w takim stopniu jak z buforem o wiekszej pojemności. 3000L? Ma Pan problem zrozumienia faktów fizycznych warstw oraz sposobu działania Bufora ciepła.... Odsyłam do literatury i raczej nie polskiej, bo to temat raczkujący nad Wisłą, choć jest kilku osób dobrze znających temat...
@Rafał-f6i
@Rafał-f6i Жыл бұрын
A czy bufor można zastąpić sprzęgłem? będziemy mieć wówczas rozdzielone obiegi i zład w podłogówkce, pod warunkiem że mamy wszystko na krzywej grzewczej a nie na sterowaniu pętlami zaworami?
@toiow0
@toiow0 2 жыл бұрын
Dużo informacji w filmie dawać czy nie dawać. Dla mnie brakuje informacji jak dawać to gdzie. Na powrocie, zasilaniu czy może równolegle.
@wioletasulenta4506
@wioletasulenta4506 2 жыл бұрын
A co Pan myśli o połączeniu takiego bufora 3 punktowo? Mało spotykane rozwiązanie ,a chyba łączy zalety połączenia równoległego i omija straty buforowe.
@ukaszc3705
@ukaszc3705 4 ай бұрын
Też się właśnie zastanawiam nad podłączeniem 3 punktowym. Jakoś w Polsce mało stosowane i mało opisane na KZbin, chociaż wydaje się, że ma same zalety
@pawekobylarz2502
@pawekobylarz2502 Жыл бұрын
Zdecydowanie bufor nie jest potrzebny przy podłogówce. Wręcz odradzam, ustawić tak krzywą grzewczą aby pompa nie taktowała, ciepło które pompa oddaje powinno być w 100% wysłane w podłogę. Proszę się nie martwić defrostem odpowiednie przepływy zapewnią skuteczne rozmrożenie wymiennika. Ja nam 380 m2 dom 100% podłogówka pompa Mitsubishi zubadan 11.2kW bez bufora 4 sezony średnio 6400kWh energi elektrycznej na rok z co+cwu.
@pniewski90
@pniewski90 Жыл бұрын
Chciałbym aby każdy pisał czy np. jak w Pana przypadku 380m2 to powierzchna grzewcza czy użytkowa bo ludzie różnie piszą i nie wiadomo jak na to patrzeć.
@danielloqwe
@danielloqwe 2 жыл бұрын
9 min gadania a wystarczylo powiedzieć ze bufor ma byc tylko i wylacznie jak nie ma sie pompy z zmiennymi cyklami pracy. Jesli pompa jest wlacz wylacz to tak jesli moze pracowac z rózną moca to niekoniecznie. Tak samo jesli mamy duzy zlad wody np ponad 200/250l w grzejnikach to tez nie trzeba.
@marcinrogozinski8914
@marcinrogozinski8914 Ай бұрын
Rozumiem, dla ogrzewania podłogowego za buforem montuje zawór trójdrożny do mieszania wody celem uzyskania odpowiwdniej temperatury(30-35) sterowany np ST-431N TECH. Jaką temperaturę utrzymywac na buforze tak, zeby pompa działała optymalnie?
@mariuszpatycki
@mariuszpatycki 2 жыл бұрын
Dobrze i jasno przekazane, a co w przypadku nowych warunków fotowoltaika prosument, czy warto dać bufor 1000l 2000l, aby pompa uruchamiała się tylko w taniej taryfie lub tylko gdy mamy swój prąd ?
@robertinogg
@robertinogg 2 жыл бұрын
W nocy kiedy to prąd jest tańszy jest z kolei najchłodniej, a więc sprawność pompy spada. Do tego straty w buforze i może się to okazać bez sensu.
@Radoslaw1986xx
@Radoslaw1986xx Жыл бұрын
No i zimą nie mamy swojego prądu raczej za bardzo.
@JarosGeb
@JarosGeb 2 жыл бұрын
Zalety bufora to niewątpliwie racja, ale nie zgodzę się z uogólnionym stwierdzeniem o zbiornikach kombinowanych. Są na rynku zbiorniki z buforem, które w zasadzie są po prostu dwoma, osobno izolowanymi zbiornikami w jednej obudowie (np Termet 2w1 czy Galmet Complete) i ich zastosowanie nie różni się niczym od zastosowania osobnych zbiorników a pozwalają zaoszczędzić miejsca i upchnąć całą instalację na niemalże 1m2. Oczywiście o ile komuś wystarczają pojemności jakie oferują.
@Giorgio_Bor
@Giorgio_Bor 2 жыл бұрын
Też mam mieć zbiornik kombinowany 250+125. Ale nie zbiornik w zbiorniku tylko jeden nad drugim w jednej obudowie. Elektromet WGJ-PCB. Przecież to tak jakby były dwa oddzielne. Co w tym złego?
@pawemikosza6051
@pawemikosza6051 2 жыл бұрын
Generalnie zbiornik kombinowany jaki by nie był jest jak najbardziej ok. Przecież podgrzane CO ogrzewające CWU to jest energia, która zostanie wykorzystana. Jedno podgrzanie CO wystarczy na 3 lub 4 dni CWU. Więc pompa załączy się raz na 3 lub 4 dni przy odpowiedniej konfiguracji. Jeżeli dodatkowo ktoś ma jeszcze solary, to bezsprzecznie jest to system dobry. Nie rozumiem dlaczego tak wiele osób ma problem ze zbiornikiem kombinowanym! Oczywiście są różne zbiorniki kombinowane i nie wszystkie są dobre, ale samo założenie niewiele różni się fizycznością od CO + CWU, a przeważnie straty kombinowanych zbiorników są niższe.
@sylwester6156
@sylwester6156 13 күн бұрын
Co myśli Pan o podłączenia bufora 3 punktowo? Wydawało by się że to wszystkie zalety bufora równoległego oraz mniejsze podmieszanie w nim, a co za tym idzie możliwość jeszcze odrobinę zmniejszyć krzywą grzewczą.
@Stary.Rysiek
@Stary.Rysiek Жыл бұрын
Mój instalator mówi że bufor będzie u mnie działał tylko do defrostów i że nie jest konieczna pompa obiegowa, czy któs mi wytłumaczy co ma na myśli?
@zcipajos
@zcipajos Жыл бұрын
Być może da bufor na powrót.
@grizzwold884
@grizzwold884 Жыл бұрын
​@@zcipajosto dobrze czy źle?
@zcipajos
@zcipajos Жыл бұрын
Montowanie bufora na powrocie nie jest błędem i jeżeli przepływy na instalacji są ok, a bufor ma podnieść zład wody i wspomoc defrost to taki montaż jest jak najbardziej ok.
@Anonymous-PL
@Anonymous-PL Жыл бұрын
@@zcipajos a czy bufor na powrocie będzie miał coś do tego ze pompa jest lekko przewymiarowana?
@jacekpoliwczak4812
@jacekpoliwczak4812 Жыл бұрын
Majac przewymiarowana pompe 12kw na 160m² i bufor 100l podlaczony rownolegle. grzejniki i troche podlogowki. Jaki bufor dolozyc zeby pompa nie taktowala. Jest to inwerter i mam 2 lub 3 zalaczenia w dodatnich temperaturach.
@mariuszali3881
@mariuszali3881 2 жыл бұрын
Jaka ma być różnica temperatur na buforze, jaka krzywa i jakie histerezy? 100% podłogówka, mam krzywą na podłodze przy -20'C - woda 31'C ; +16'C - woda 22'C, krzywa 1 Czy na buforze również mam ustawiać taką temperaturę, czy trochę wyższą? Jaką krzywą na buforze ustawić? Czy zostawić krzywą na podłodze czy zwiększyć ? Nigdzie nie ma takich filmów i odpowiedzi na forach.
@krystiandamaschke893
@krystiandamaschke893 Жыл бұрын
Bufor wpiąć szeregowo bez dodatkowej pompy czy równolegle z pompą ? Dom 200 m2 , 100% podłogówka rura fi 18 4 rozdzielacze po 7 sekcji zasilenie rozdzielaczy miedz fi 28 , wyjścia z kotłowni fi 35 miedz.
@madmax1810
@madmax1810 2 жыл бұрын
He he , więcej części więcej roboty więcej kasy z marży i robocizny :) . Każda instalacja jest inna i trzeba patrzeć całościowo , kiedy trzeba a kiedy staje się zbytkiem podnoszącym koszty instalacji jak i później koszty ogrzewania bo zwiększa ilość wody i strat ciepła bufora. W modernizowanej instalacji z grzejnikami tak , przy nowej , podłogówce w całości bez siłowników to zbędna rzecz którą instalatorzy na siłę wciskają. Producenci w instrukcji montażu podają co ma się znaleźć a instalator swoje i biedny inwestor stoi przed dylematem czy postawić się i zrobić zgodnie z zaleceniami producenta PC czy ulec namowom instalatora i wydawać dodatkową kasę na rzeczy które nie muszą być, nie są potrzebne. ps zapomniał Pan dodać że dodanie bufora zmienia ilość zladu wody i w większości przypadków wymusza dodanie kolejnej rzeczy tzn zbiornika przeponowego bo ten w pompie ciepła będzie za mały , czyli za dobry zbiornik z belką mosiężną kolejne 400 zł klient płaci i płacze . pozdrawiam
@milimetr6351
@milimetr6351 Жыл бұрын
Czy da się "przewymiarować" bufor ciepła? Jakie są tego konsekwencje (z wyjątkiem wspomnianych w filmie "niepotrzebnych kosztów)"? Pompa monoblok 8 kW w połączeniu z kotłem peletowym 18 kW (mają pracować ALTERNATYWNIE - 90% ogrzewania z pompy ciepła). Czy bufor 450 - 500 L będzie dla takiej pompy za duży (dla kotła to niezbędne minimum)?
@goodman1127
@goodman1127 Жыл бұрын
Bufor podłączony równolegle przy pompie ciepła, ktora pracuje na niskim parametrze jest jedynie urządzeniem mieszającym zasilanie z powrotem. A wiec pompa musi pracować na wyższym parametrze niż robiłaby to bez bufora.
@dawidlach2389
@dawidlach2389 Жыл бұрын
Właśnie mam taką sytuację może ktoś coś poradzić na ten temat ?
@goodman1127
@goodman1127 Жыл бұрын
No ale skoro zainwestowałeś w bufor to szkoda go wywalać i przerabiać instalację.
@kamilstefanowski634
@kamilstefanowski634 Жыл бұрын
No myślę że bufor z ścianka krodziowa oczywiście nie pełna, załatwia sprawę i woda nie będzie się mieszać albo będzie to ograniczone do minimum a jak wiadomo woda i tak zawsze układa się warstwowo nawet przy jakimś przepływie. No chyba że przepływ jest bardzo wysoki to wtedy wiadomo że dojdzie do wymieszania wody. Dlatego właśnie ścianka załatwia tutaj nam tą sprawę.
@SzymonSzymon-vb3bz
@SzymonSzymon-vb3bz Жыл бұрын
A można za buforem dać mieszacz który obniży głowny parametr tzn. Ustawiamy np 40c na bufor, ale na zasilanie obniżamy na mieszaczu na np 32-34?
@sylwester6156
@sylwester6156 2 жыл бұрын
Pytanko z innej beczki, czy z pompą Panasonic do instalacji CO wlewać wodę zmiękczoną stacją uzdatniania czy Twardą z wodociągu +inhibitor? Jak to jest z tymi wymiennikami Panasonica i zmiękczoną wodą?
@przemekcelej
@przemekcelej 2 жыл бұрын
Podobno w ogóle nie można stosować wody zza zmiękczacza do obiegów CO, ponieważ zwiększa to jej przewodność. Mówił o tym Stanisław Migas z Globenergy w filmiku tutaj: kzbin.info/www/bejne/pX3OmKWMoZWVqM0
@pawemikosza6051
@pawemikosza6051 2 жыл бұрын
@@przemekcelej Dlatego poza zmiękczaniem należy jeszcze zastosować odpowiednie preparaty.
@piotrmogielnicki5469
@piotrmogielnicki5469 2 жыл бұрын
Mam dokładnie taki układ z buforem, ale mówi Pan, że pompy nie interesuje czy pompa obiegowa czy nie, ale jak chodzi to temperaturę zbija i pompa się włącza, a wobec tego chciałem zapytać bo ciągle szukam odpowiedzi czy pompę obiegową sterować czy powinna chodzić jednak nonstop?
@laskowski1988
@laskowski1988 6 ай бұрын
Witam. Interesuje mnie montaż bufora ciepła do pompy ciepła obstawiam że będzie haier 7.8kw myślę dodatkowo zamontować 500L bufora dodatkowo z wężownicą jak by trzeba było dołożyć zwykły piec. Bufor 500L aby w okresie wiosenno-jesienny wykorzystać produkcję z fotowoltaiki i dać nadmiar produkcji z off-grida w grzałki łącznie 9kw. Budynek to garaż 80m2 użytkowej na ciepło właściwe wyszło 4kw na ogrzewanie podłogowe i cwu. Podlogowka rozłożona co 10cm na płycie betonowej 15cm duża akumulacyjna płyty. Pytanie moje czy lepiej zamontować 500czy 300 litrów czy pompa też podoła takiemu litrazowi? Dzięki za odpowiedź
@sławekprzepióra
@sławekprzepióra 11 ай бұрын
Witam ma bufor 1000l cz mogę podłonczyć pompę 8kw dom 110 m ogrzewanie podłogowe
@mirek4574
@mirek4574 4 ай бұрын
Dorzucam się do pytania?
@adx1941
@adx1941 2 жыл бұрын
Jeżeli posiadam 100% podlogowki sterowanej silownikami, to czy bufor dac na zasilaniu czy powrocie, czy za buforem dac zawor trojdrogowy z silownikiem dwupunktowym?
@ryanverbinski
@ryanverbinski 2 жыл бұрын
Na zasilaniu.
@sawomiwolinski6885
@sawomiwolinski6885 2 жыл бұрын
a co myslicie o buforze jeśli bym chciał grzać wodę z fotowoltaiki bo dzień jednak cieplej niż w nocy czy to dobry pomysł i gdzie ten bufor zamontować i jak sterować
@herflik
@herflik 2 жыл бұрын
Wreszcie dowiedziałem się po co jest bufor, od tego zacznę. Kwestia wyboru jak duży, mam małą kotłownię. Można łączyć bufory mniejsze ? 2-3 szt ? może bez sensu pytam ale walczę o każdy cm. Mam bojler 120 l czy można go użyć ?
@kangur0013
@kangur0013 2 жыл бұрын
A sprzęgło hydrauliczne ?? To nie bufor ale czy też spełni te oczekiwania
@zbyszekwojtal2660
@zbyszekwojtal2660 2 жыл бұрын
Zapomniał Pan dodać że bufor to ok. 2st.c więcej na zasilaniu. To strata na skutek pomieszania i w skali roku to trochę uczyni.
@wojtekwesoek8317
@wojtekwesoek8317 Жыл бұрын
Nie tak trochę. Więcej szkody spowoduje niestabilna temperatura powrotu powodująca częste zmiany modulacji mocy pompy inverterowej. Pompa może zacząć taktować z powodu różnic przepływów przed i za buforem. Bufor pracujący jako sprzęgło musi do prawidłowego działania mieć takie same sumy przepływów na wejściu i wyjściu.
@jacekwesoowski
@jacekwesoowski 2 жыл бұрын
Nic nie namieszałeś, zgadzam się z tobą w 100%.
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky Жыл бұрын
Ja mam dokładnie przeciwne wrażenie. Od ostatniego zdania to on powinien ZACZĄĆ, bo przez 10 minut ględzi, że bufor jest konieczny i że ZAWSZE go wciska klientom - a na koniec sobie przypomniał, że jednak NIE zawsze jest konieczny (i już mu czasu - albo chęci - nie wystarczyło na omówienie zalet NIE stosowania bufora, gdy NIE jest on konieczny).
@piotruslondon
@piotruslondon 2 жыл бұрын
100l bufor to praktycznie można traktować jak sprzegło , to więcej wody mam w podłogówce niż w buforze
@PiotrPapaj-yz7ee
@PiotrPapaj-yz7ee Ай бұрын
Nigdy bufora przy podlogówce bym nie intalowal. Nie mam bufora i mam super wyniki na pompie ciepła.
@grzesio1712
@grzesio1712 Жыл бұрын
"Pompa ciepła musi mieć co robić". Pełna zgoda, ale dlaczego wg Was pompa będzie taktować bez bufora (pojemność instalacji ok. 80 litrów), a z buforem 100 litrów pompa będzie miała odpowiednie cykle? Jeśli pompa jest dobrze dobrana do podłogówki, która została zaprojektowana pod dany model pompy, to wszystko będzie działać bez żadnych taktowań. Druga sprawa, mówicie, że są instalacje, które faktycznie nie potrzebują bufora, ale Wy i tak dajecie. Śmiem twierdzić, że jednak się boicie swoich instalacji bez buforów.
@zcipajos
@zcipajos Жыл бұрын
Bufor to nie tylko zład wody. Proszę dokładnie obejzec film. Nie nie boimy się Instalacji bez bufora, natomiast kilkunastoletnie doświadczenie mówi nam wyraźnie. Pompa powietrzna bez bufora ma zdecydowanie więcej problemów niż ta z buforem. Prowadzimy serwisy nie tylko swoich pomp, ale i tych montowanych przez innych instalatorów. I proszę zgadnąć z którymi mamy najwiecej awarii czy problemów? No właśnie tam gdzie brakuje bufora. Możemy tworzyć nieskończone teorie i dyskusje na temat bufora. Za nami stoi ogromne doświadczenie i tego się trzymamy. Mamy świetne wyniki pracy naszych pomp i bardzo niską awaryjność. To jest najlepsza rekomendacja :) Pozdrawiam
@grzesio1712
@grzesio1712 Жыл бұрын
​@@zcipajoszgadzam się. Bufor to fajny dodatek przy pompie On/Off, gdzie można sobie ustawić harmonogram grzania tańszym prądem. Bufor spełnia też swoją rolę przy sterowaniu strefowym. Ale stwierdzenie, że są instalacje, które tego nie wymagają i jest zbędny, ale jego montaż nam nie zaszkodzi to jak to odebrać? Jeśli pompa nie taktuje, pracuje na zasadzie podtrzymania temperatury, a nie dobijania do zadanej to tylko się cieszyć. Defrost też udaje się zrobić temperaturą powrotu. W każdym razie życzę wielu instalacji i mało usterek. Pozdrawiam.
@bari518
@bari518 Жыл бұрын
Tak mała ilość wody w buforze daje nieznaczne zmiany w cyklach pracy pompy, jesli mamy fi18 rury wystarczy miec petle, ktore zawsze beda otwarte i bedzie to samo, majac 2k w kieszeni i wiecej przestrzeni w maszynowni.
@zcipajos
@zcipajos Жыл бұрын
Bufor to nie tylko zład wody i przepływ 😄, wszystko w filmie jest wyjaśnione.
@gniewomirkubica9355
@gniewomirkubica9355 2 жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie bufora. Czy przewymiarowanie bufora - włożenie bufora do PC Panasonic 9kW o pojemności 200l zamiast np 100 litrowego spowoduje ze koszty ogrzewania domu (eksploatacji) będą wyższe. Pomijam sam fakt droższego zakupu takiego zbiornika. Chodzi mi o same już koszty ogrzewania. Będą wyższe, niższe czy takie same? Wspomnę że mam ogrzewanie mieszane w domu 30% podłogówkę, 70% kaloryfery. Niektórzy instalatorzy chcą zamontować bufor 100 litrowy a niektórzy 200 litrowy.
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż potrzeba przeanalizować po co ma być bufor i jakie założenia przyjął instalator. Generalnie nie ma czegoś takiego jak przewymiarowana bufor. Tyle że zależy to od tego jak chcemy go wykorzystać. Trzeba też rozważyć, czy zależy Panu na niskich kosztach eksploatacji, czy na dłuższej żywotności sprężarki. Większy bufor to dłuższą pracą pompy, ale mniej włączeń, za mały to z kolei częste włączenia pompy i grzalki. Proszę porozmawiać z instalatorem co ma robić w Instalacji ten bufor I jak go wykorzystać.
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 2 жыл бұрын
Przy grzejnikach brałbym 200l, sama podłogówka 100l.
@Marcin-zn9ow
@Marcin-zn9ow 2 жыл бұрын
Oczywiście że koszty wzrosną. Straty energi są wprost proporcjonalne do wielkości bufora. Czyli im większy bufor tum większe straty energi cieplnej.
@gniewomirkubica9355
@gniewomirkubica9355 2 жыл бұрын
@@Marcin-zn9ow Zgadza się że są większe straty postojowe ale zbiornik jest dobrze ocieplony i ma klasę efektywności energetycznej B a wiec lepiej niż zbiorniki CWU, które maja przeważnie klasę C.
@paulamaks6570
@paulamaks6570 2 жыл бұрын
U nas ta sama sytuacja... pompa Panasonica 9kw i miał być bufor 100 l z nierdzewki lecz instalator ma problemy z dostawą pomimo wcześniejszego zamówienia i proponuje 40 l bądź 200 l.. Wybraliśmy 200 l ... Ogrzewanie domu dół podłogowka a góra kaloryfery plus gora łazienka podłogowka.. Zakładają pompę za parę dni... Myślimy że będzie dobrze... czas pokaże
@Damian_LiFe
@Damian_LiFe 2 жыл бұрын
Cześć, lepiej dać bufor na powrocie czy równolegle? Bo różnie słyszałem, pozdrawiam
@ukaszw.5461
@ukaszw.5461 2 жыл бұрын
Równolegle, zalety takie jak opisuje w filmie. Obejrzyj filmik ,,afriso'' o buforach z pompami ciepła, fajnie wszystko opisane.
@mailtradeee
@mailtradeee Жыл бұрын
Witam, mam pytanie do autora filmu. Mam pompe gruntowa 10kw Stiebel. W domu podłogówka. Mam bufor 200L. Pytanie jaka powinna byc temperatura wody w buforze tak aby eksploatacja pompy był ekonomiczna?
@zcipajos
@zcipajos Жыл бұрын
Proszę pracowac na krzywej grzewczej i szukać temperatury komfortowej w domu. Nie mogę odpowiedzieć jednoznacznie bo nie mam wielu danych. To tak jak bym zadał pytanie : mieszkam na wsi i sporo jeżdżę, jaki samochód polecacie.
@robertbomba4624
@robertbomba4624 2 жыл бұрын
Popieram
@Kreator1987
@Kreator1987 2 ай бұрын
Bufor ciepła do jednego źródła ciepła jakim jest inwertorowa pompa ciepła grzejąca wyłącznie podłogówkę?
@brado0469
@brado0469 Жыл бұрын
jakij firmy jest ta pompa ceipla ktora wisi na scianie za panem??
@zcipajos
@zcipajos Жыл бұрын
Panasonic:)
@adrianszyluk7274
@adrianszyluk7274 2 жыл бұрын
bardzo fajny materiał , posiadam pompę Mitsubishi Zubadan 8Kw i posiadam bufor 100L , do tej pory instalacja była mieszana z grzejnikami/podłogówka i bufor jest podłączony równolegle, teraz będzie 100% podłogówki i podobno lepiej zrobić bufor tylko na powrót i bez dodatkowej pompy obiegowej , co o tym sądzicie?
@MM-ex5fd
@MM-ex5fd 2 жыл бұрын
Dobrze kombinujesz.
@michailszalony
@michailszalony 2 жыл бұрын
Trochę po "premierze" i lekko nie ja temat ale chciałbym się dowiedzieć jak będzie wyglądała praca pompy na dzisiaj tj 25. wrzesień aktualnie bez ogrzewania mam w domku około 19 st, trochę chłodno żeby w swych gaciach latać... Wg ciepło itp, wyszło mi max zapotrzebowanie na 8,3kw pompy(zapotrzebowanie budynku 14 tys kw) i czy nie będzie zbyt mały odbiór ciepła od pompy w takich warunkach, bo zima wiadomo że ttzeba więcej mocy😁
@appalachianmoonshiner7084
@appalachianmoonshiner7084 2 жыл бұрын
obecnie nie mozna nigdzie kupić bufora, chciałem zakupić kombinowany 2w1 i czas oczekiwania na taki Galmet to ponad rok :(((
@piotrkukiela4398
@piotrkukiela4398 2 жыл бұрын
Witam czy na prezentacji to pompa oddzielnie podgrzewa cwu czy przez bufor czy bufor jest tylko do co bo zawór trzydrogowy jak widzę to przełącza grzanie cwu i co w buforze tak to rozumiem .bo chce u siebie założyć do pompy ciepła split bufor 200l mam same grzejniki i podlogowka w łazienkach zlad wody jest około 70l grzejniki grzeje dobrze przy wodzie 40°pompa kaisai 9kw
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
Pompa rozdziela ciepło na bufor 100l i zasobnik cwu 300l poprzez zawór 3D, czyli raz grzeje CO( tu mamy wpięty bufor), a raz grzeje CWU.
@krzysztoffqiu4907
@krzysztoffqiu4907 2 жыл бұрын
cześć , a co byś powiedział na temat sterowania pracą sprężarki, za pomocą termostatem pokojowym ? krzywą grzewczą ? lub inne rozwiązanie ? i który rozwiązanie, przedłuż życie sprężarki. dzięki.
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
Najlepiej pracować na krzywej grzewczej. Trzeba trochę czasu aby zrobić korekty, ale później będzie już optymalnie.
@danielloqwe
@danielloqwe 2 жыл бұрын
Wystarczy kupic odpowiednia pompe
@czan-el
@czan-el Жыл бұрын
Mam bufor połączony równolegle ponieważ mam dwa obiegi - grzejniki i podłogówkę. Wiem, że muszę go mieć bo chcę wyższą temperaturę na grzejniki i niższą na podłogówkę. Jest jeden minus takiego połączenia równoległego. Następuje podmieszanie wody w buforze. Pompa musi wygenerować o kilka stopni wyższą temperaturę niż ta która oczekujemy na grzejnikach. Gdybym miał bufor połączony szeregowo na powrocie to ok. Nie mogę tak bo mam podłogówkę. Czy można zatem wstawić trójnik między pompą a buforem (zasilanie) i puścić wodę z wyższym parametrem odrazu na grzejniki? Bufor będzie dla grzejników na buforze. Podłogówka dalej będzie miała bufora połączony równolegle i mieszacz obniży temperaturę. Proszę o odpowiedź bo póki co nikt się nie odważył. Pozdrawiam
@czan-el
@czan-el Жыл бұрын
*Bufor dla grzejników będzie na powrocie.
@Wolfenstaine
@Wolfenstaine Жыл бұрын
Wydaje się logiczne ale będzie zaburzenie przepływu pompa w pompie wybierze mniejszy opór i pchnie wodę głównie na bufor a na pętli z grzejnikami musisz zastosować pompkę która jeśli będzie miała mniejszy pobór od pompki w pompie to ok ale jeśli większy to pomiesza wodę z bufora. Sądzę że to zadziała ale nie będziesz zadowolony z efektu i tak plus 1 pompka i sterowanie
@krzysztofkrzysztof7616
@krzysztofkrzysztof7616 Жыл бұрын
witam chcę zamontować pompę ciepła ale nie mam miejsca na bufor to znaczy na taki 300 l ale wcisnę 3 x 100l i połączenie szeregowo co Ty na takie rozwiązanie [ mam pomieszczenie 80 sz x120 w x 200 d ]
@zcipajos
@zcipajos Жыл бұрын
Zgodnie z zasadą naczyń połączonych będzie to działać. Tylko trzeba to prawidłowo spiąć. Takie bufory będą jak duże grzejniki na Instalacji.
@therednask
@therednask 2 жыл бұрын
Nie obejrzałem odcinka i pisze , dawać bufor ciepła , nigdy dość , zawsze potrzebny i nigdy za duży :) . Bez bufora to jest dla pazerniaków co żywią elektrownie :) a do domu dawać zawsze
@kamilstefanowski634
@kamilstefanowski634 Жыл бұрын
Czemu nie zbiornik kombinowany. Jesli mamy wezownicę solarna to w lato praktycznie odpada grzanie pompa ciepla bo zalatwi to na uklad solarny. Jesli sa jeszcze dodatkowe kroccce to mozna np. podpiac do tego kominek z plaszczem wodnym oczywiscie w ukladzie zamknietym i wezownica schladzajaca. A jesli chodzi o okres przejsciowy to jesli mamu kolektory prozniowe to zawsze troche wspomoze pompe ciepla w grzaniu zbiornika. Jesli zle mysle to prosze o kontr argument!
@zcipajos
@zcipajos Жыл бұрын
Jeśli, jeśli, jeśli.... a co jak nie mamy króćców i nie mamy solarów, tylko tradycyjny zbiornik kombinowany jak do kotłów gazowych. Wówczas latem PC musi nagrzać bufor I dopiero nim dogrzewa zbiornik zanurzony w buforze. PC to nie to samo co kocuol czy solary i tu zaczyna sie zabawa. Są już na rynku zbiorniki kombinowane z osobnymi wężownicami I te się nadadzą, ale trzeba wiedzieć który można, a który nie. Większości jednak się nie nadają.
@kamilstefanowski634
@kamilstefanowski634 Жыл бұрын
@@zcipajos No tak ja tylko podałem przykład oczywiście jeśli są solary. Z osobnymi wężownicami tzn.? Chodzi panu o wężownice w zbiorniku na CWU który jest w zbiorniku buforowym? Bo takie zbiorniki już widziałem chyba że jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie to proszę info 🙂
@patrykwwa
@patrykwwa 2 жыл бұрын
Ja mam pytanie jak ustawić pompę obiegową za buforem? Pompa ciepła najczęściej utrzymuje 5 stopni różnicy między powrotem a zasilaniem czy dążyć do takiej samej różnicy między zasilaniem a powrotem z podłogówki?
@przkw
@przkw Жыл бұрын
Witam dowiedziałeś się już bo tez bym chciał wiedzieć
@sylwester6156
@sylwester6156 Жыл бұрын
Tak, dążyć do takiego samego przepływu miedzy obiegiem pierwotnym a wtórnym. Wtedy straty są najmniejsze, bo i podmieszanie jest nieduże. "Tak na chłopski rozum" w hydraulicy to powiedzenia sie sprawdza prawie zawsze. :-)
@konradkozio7861
@konradkozio7861 2 жыл бұрын
No pewnie że się nie boicie buforów przy takim zladzie wody.. lepiej założyć i doliczyć tysiaka ale jak nie było potrzeby to po jaką cholerę go zakładać????
@andrzejg965
@andrzejg965 2 жыл бұрын
Witam czy bufor można zamontować na powrocie? Czy tylko na zasilaniu ?
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
Można, będzie wówczas zwiększał nam zład wody.
@andrzejg965
@andrzejg965 2 жыл бұрын
@@zcipajos a jest to lepsza opcja niż na zasilaniu czy raczej nie dom 240 m grzejniki aluminiowe gorne zasilanie
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
Zdecydowanie lepiej dać go równolegle i na powrocie z instalacji CO wstawić pompę obiegową, która będzie pracować na bufor. Wówczas bufor staje się również sprzęgłem.
@jaceki33
@jaceki33 2 жыл бұрын
Witam swoim kijeta zawsze mówie bufor jest dobrze dac
@Marcin-zn9ow
@Marcin-zn9ow 2 жыл бұрын
@@zcipajos tylko po co sprzęgło przy jednym obiegu?
@grzegorzkapczuk5732
@grzegorzkapczuk5732 Жыл бұрын
A co jak pompa przy -3 chodzi non stop? wyłącza się jak na zewnątrz jest bliżej zera
@grzegorzkapczuk5732
@grzegorzkapczuk5732 Жыл бұрын
Bufor 60L dom 210m²
@barteknawrot8651
@barteknawrot8651 2 жыл бұрын
Witam, czy bufor na zasilaniu czy powrocie ? I co ma sterować pompka za buforem ?
@ryanverbinski
@ryanverbinski 2 жыл бұрын
Na zasilaniu. Podawać ciśnienie bo pojemność układu z buforem znacznie wzrasta
@touareg1005
@touareg1005 2 жыл бұрын
Mam bufor 500l przy kotle zgazowującym drewno, czy mogę go wykorzystać do pompy ciepła ?
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
Oczywiście, że Pan może. Najpierwsz sprawdziłbym jego stan, żeby na wymiennik pompy ciepła nie poleciały "syf" zalegający w buforze.
@MM-ex5fd
@MM-ex5fd 2 жыл бұрын
Bufor 500l do PC ? Bez sensu. Najlepszy układ na PC to wszędzie podłogowe ogrzewanie i/lub ścienne. I to co wychodzi z pompy to max 34stC w mroźne dni. Wtedy to jest ekonomia. Jak ktoś bufory 500, 1000l grzeje do 50st to już widzę ten COP bliski 1.0 ;)
@tomaszklimek2282
@tomaszklimek2282 2 жыл бұрын
​@@MM-ex5fd 500l bez sensu a 100l? Co komentarz inna opinia. Mi założyli 100 l to znaczy że pieniądze wyrzucone w błoto?
@MM-ex5fd
@MM-ex5fd 2 жыл бұрын
@@tomaszklimek2282 podstawowe pytanie jakie Pan powinien zadać instalatorom to: w jakim celu mam 100l zbiornik w instalacji CO ? I zapewne padnie odpowiedź, że ma on spełniać rolę sprzęgła. Czy to źle ? Nie, jeżeli instalacja jest mieszana, czyli np. podłogowa i grzejnikowa to trzeba w jakiś sposób ograniczyć ilość wlaczeń i wyłączeń PC. Zresztą sporo jest warunków dla których istnieje konieczność dołożenia bufora 80 czy 100l
@RS-ij4lv
@RS-ij4lv 2 жыл бұрын
A kominek z płaszczem wodnym i pompa ciepła same grzejniki czy bufor 200l będzie ok? Kominek w układzie otwartym
@ryanverbinski
@ryanverbinski 2 жыл бұрын
Im większy tym lepszy
@krzysztofcz_ski9670
@krzysztofcz_ski9670 2 жыл бұрын
a czemu pompa obiegowa jest na powrocie ? jakie to ma zastosowanie i co w takim razie zasila obieg ?
@marcin_gola
@marcin_gola 2 жыл бұрын
Z względu na niższą temperaturę
@krzysztofcz_ski9670
@krzysztofcz_ski9670 2 жыл бұрын
@@marcin_gola a jak by ta pompa była na zasilaniu za buforem to jakie sa wtedy różnice ? w czym ma to pomóc ? ogólnie interesuje mnie dokładnie czemu jest takie zastosowanie i co ono zmieni w instalacji.
@marcin_gola
@marcin_gola 2 жыл бұрын
Pompa dłużej przeżyje bo niższa temperatura wody lepiej ja chłodzi
@konjarek
@konjarek 2 жыл бұрын
Przy pompie ciepła może nie ma to wielkiego znaczenia, ale przy kotłach montaż pompy na powrocie może uratować instalację w przypadku zagotowania wody. Para wodna zapowietrzy pompę zamontowaną na wyjściu i przestanie ona tłoczyć wodę (widziałem taki przypadek). Pompa na powrocie będzie w takim przypadku nadal działać i odbierać ciepło z pieca.
@donniasty
@donniasty 2 жыл бұрын
Układ hydrauliczny działa tak, że woda przepływa z miejsca o wyższym ciśnieniu do niższego. Jeżeli pompa na powrocie zrobi niższe ciśnienie na układzie CO i wyższe na buforze to z naturalnej fizyki woda z bufora popłynie do układu. Miejsce pompy nie ma znaczenia jeżeli chodzi o tłoczenie wody. Bierze się inne parametry o których już pisali poprzednicy.
@andrzejbabiarz979
@andrzejbabiarz979 2 жыл бұрын
Witam. Posiadam nowo wybudowany dom 100m kw - parterowka. Jaka mniej wiecej moc pompy bede potrzebowal?
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
W zależności od współczynnika Ek od 3 do 5 kw. Proszę zgłosić się do doświadczonego instalatora i na pewnomprawidlowo dobierze pompę.
@Anonymous-PL
@Anonymous-PL Жыл бұрын
4-5kw jak dobrze docieplony
@lukaszkwiatkowski5854
@lukaszkwiatkowski5854 2 жыл бұрын
ja mam do pompy ciepla lg therma v zalozony vufor kombinowany lemet 400l (120 cwu 280 co) o pompa mi nie taktuje. dodatkowo spiete 60 rur solarnych do 2 wezownicownic
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
Będzie działać, pod warunkiem że są dodatków wężownice .
@sylwesterbieniek7171
@sylwesterbieniek7171 2 жыл бұрын
@@zcipajos Nie za bardzo rozumiem, dlaczego zbiornik kombinowany jest zly dla pompy ciepła. Dlaczego w zimie jeszcze bedzie ok a w lecie juz bedzie to problem ? Czy to wplywa na taktowanie pompy ciepla?
@Marshal2909
@Marshal2909 8 ай бұрын
ja chcę bufor jako magazyn ciepła. Jakby coś się stało to to chcę na 24h lub 48h mieć ciepło zanim jakieś agregaty itp. by musiały wejść. Tylko nie 50 czy 100 tylko 1000 lub 2000 litrów.
@zcipajos
@zcipajos 8 ай бұрын
Bardzo dobry pomysł.
@KrystianSulenta
@KrystianSulenta 18 күн бұрын
Tylko kiedy nastąpi to "jakby coś się stało" ? Nie wpadajmy w jakieś fobie, stawiając bufor 2000l zajmując miejsce bo może raz na 3 lata mi się przyda... Kup sobie mały agregacik prądotwórczy i to jest zabezpieczenie na "jakby coś się stało"
@Marshal2909
@Marshal2909 18 күн бұрын
@@KrystianSulenta temat do przemyślenia. Istotne dla mojej rodziny jest również to by ciepła woda była zawsze, nawet jak dwie osoby korzystają z wanny/ prysznica. Zobaczymy już z projektantem
@Fasthief
@Fasthief 2 жыл бұрын
Szkoda że nikt nie wspomniał, że dzięki buforowi pompa może pracować na drugiej tańszej taryfie, przy dolnym źródle jest to spora oszczędność, przy powietrznej niech ktoś sobie przeliczy stosunek spadku COP do ceny prądu podczas pracy w te godziny nocne, bo wątpię żeby cały bufor nagrzać w 2h podczas dnia.
@pawepisarek8023
@pawepisarek8023 2 жыл бұрын
Właśnie nad tym myślałem, mam w planach założyć duży bufor do obecnego kotka na węgiel a w przyszłości pod pompę ciepła, myślałem aby bufor bul 1000 litrów właśnie po to aby pompa działała wtedy kiedy jest najtaniej, to tez pozwoli na mniej cykli pracy sprężarki. Tylko czy taki wielki nie będzie zbyt duży?
@Fasthief
@Fasthief 2 жыл бұрын
@@pawepisarek8023 Wielkość buffora zależy od 2 rzeczy, zapotrzebowania budynku i temperatury na zasilaniu, bo energia zgromadzona w buforze zależy i od pojemności i temperatury wody, więc wielkość buffora będzie inna dla 40/45/50 stopni, a nie raz są tacy co mają tak dobrze izolowany dom, że temperatura na podłodze wynosi 25-30 stopni a w buforze 35, co podnosi znacznie sprawność pompy i zmniejsza koszta, ale wtedy trzeba mieć na uwadze że buffor który pomieści 15kw energii na 45 stopniach będzie mniejszy niż taki 15kw na 35 stopniach, a ile l to trzeba sobie wyliczyć :D
@slimbarti1300
@slimbarti1300 2 жыл бұрын
Chciałbym zapytać co w sytuacji, w której nie bardzo jest miejsce na bufor. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji ? W domu nie ma kotłowni. Pierwotnie miał być kocioł gazowy w łazience ale gazu nie widać więc na razie deweloper wstawia butle na swój koszt. Niedowierzając, że ten gaz kiedyś będzie myślę o pompie typu lodówka , na takie rozwiązanie znajdę miejsce jednak na baniak z buforem już nie.
@donniasty
@donniasty 2 жыл бұрын
Może w takim przypadku lepiej rozważyć instalację pompy powietrze-powietrze? Jak duży jest dom?
@slimbarti1300
@slimbarti1300 2 жыл бұрын
@@donniasty dom 130 MB 100% podłogówka. Ma być split ale bufor i tak potrzebny bo rurki pod instalacje gazowa co 15cm a zasilanie 26 pexem.
@goodman1127
@goodman1127 Жыл бұрын
Po co robic nietypowe roziwązania na rurach 18mm? Przeciez to dużo drożej wyjdzie
@mynameismole
@mynameismole 2 жыл бұрын
Mam kocioł na pellet + bufor 750l oraz podłogówka (ok. 2000m rury fi16). Dwie pompy obiegowe podłogówki za buforem z zaworem mieszającym (do 33st). W każdym pomieszczeniu automatyka sterująca. Zimą zazwyczaj jednocześnie działa 5-6 sekcji ze wszystkich 14,, ale czasami to tylko 2 - 3 sekcje (w okresach przejściowych nawet tylko 1). Układ działa bardzo dobrze, automatyka steruje hydrozaworami na pętlach podłogówki i pompami obiegowymi. Stała temperatura w pomieszczeniach, o małych odchyleniach w przedziale ok 1st. Chcę zmienić peleciaka na powietrzną PC. Zapotrzebowanie na moc szczytową dla CO+CWU to 9kW, temperatura utrzymywana w domu w przedziale 22.5 - 23.5 i 25 łazienka. I teraz pytanie czy bufor i jakiej pojemności dla PC ? Jak sterować pompą w układzie równoległym z buforem? Znalazłem dość odmienną opinię o buforach tutaj: blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/nieszczesny-bufor-do-pompy-ciepla/ i zastanawiam się jak do tego podejść w przypadku mojej instalacji...
@Sleepyhead6912
@Sleepyhead6912 Жыл бұрын
Na jak długo starcza Ci bufor? Jak mam akurat stary energochłonny dom na samych grzejnikach i chce dać bufor 140 bądź 240l bo nie widzę sensu dawać na układ grzejnikowe większej pojemności.
@Sleepyhead6912
@Sleepyhead6912 Жыл бұрын
Co to za bufor i jaka pojemnosc ma?
@zcipajos
@zcipajos Жыл бұрын
Biawar UKV 100 L
@Sleepyhead6912
@Sleepyhead6912 Жыл бұрын
@@zcipajos dzięki, a jeszcze pytanie mam są większe pojemności wiszącego bufora?
@zcipajos
@zcipajos Жыл бұрын
Nie spotkałem się. Z drugiej strony to już jest spory ciężar, więc bezpieczniej stojący.
@Sleepyhead6912
@Sleepyhead6912 Жыл бұрын
@@zcipajos no osobiście potrzebuje na ten moment jako większe sprzęgło z kotłem pelletowym zasilającym instalacje grzejnikowym, problem z za małym odbiorem/za dużą mocą minimalną. A w przyszłości już jako typowy bufor przy instalacji podłogowej. A bufory wiszące można fajnie plecami do siebie powiesić na stojaku. Co do samego montażu, o to się nie obawiam, jestem spawaczem i tak mam zamiar wyspawać stojak.
@bartosztemek7845
@bartosztemek7845 Жыл бұрын
Wytłumaczcie mi bo jestem laikiem czy bufor zwiększy ciepło w kaloryferach bo mam papę Ciepla i 100% grzejniki w zimie zimno jak cholera
@lukaszjankowski9949
@lukaszjankowski9949 2 жыл бұрын
Bufor w zależności od swojej pojemności zapewnia ciągle ogrzewanie domu w przypadku zaniku prądu bez którego pc jak wiadomo nie pracuję. Jedynie co potrzeba to mały UPS który podtrzyma zasilenie pomp obiegowych i sterowników zaworów mieszających.
@Radoslaw1986xx
@Radoslaw1986xx Жыл бұрын
Tak napewno bufor 100l "nagrzany" do 30°C zapewni grzanie domu po zaniku prądu 🫣 Jak planowałem bufor w tym celu do pieca CO kopciucha to zrobiłem bufor 1200l i grzanym do 90°C. Wtedy tak.
@grzesio1712
@grzesio1712 Жыл бұрын
A co jak prądu zabraknie, a bufor nie został nagrzany? Też dupa. Pompy inwerterowe modują, więc nie trzeba dużego agregatu prądotwórczego, żeby ją zasilić. U mnie przy mrozach -20 pompa pracowała z mocą 1,85kW, przy takiej pogodzie jak teraz w granicach -3 do +3 pompa pracuje z mocą 550-800kW, więc wystarczą dwa chomiki do zasilenia.
@teresakrol6678
@teresakrol6678 Жыл бұрын
Czy można łączyć 2 bufory 100 l do pompy ciepła 15 kw proszę o polną odpowiedź
@zcipajos
@zcipajos Жыл бұрын
Można.
@zcipajos
@zcipajos Жыл бұрын
Pojemność należy przeliczyć, ale samo polacze ia da się wykonać.
@piotrbandrowski9946
@piotrbandrowski9946 Жыл бұрын
I tak do tej mocy jest to za mała pojemność - 200L. Na oko 500-800L zależne od rodzaju i charakteru instalacji .
@TheMopsik23
@TheMopsik23 2 жыл бұрын
Można dołożyć drugi 200 l bufor, mając jeden 200 l.
@Marcin-zn9ow
@Marcin-zn9ow 2 жыл бұрын
Nie usłyszałem rządnego racjonalnego argumentu po za w niczym nie zaszkodzi. 😄Przy zapewnionulym zladzie wody z podlogowki żywotność sprężarki bexxue dokładnie taka samma jak z buforem. Jedyny plus bufora to taki ze instskayor zarobi kilka stówek więcej.
@mack4722
@mack4722 2 жыл бұрын
Zład wodny akurat nie ma jakiegoś znaczenia, tylko bufor w postaci betonu w podłodze. Lekko licząc jest go 7m3, w małym domu, czyli posiada akumulacyjność cieplną taką jak mniej więcej 3m3 wody. Nie rozumiem co ma pomóc te 0.1m3 wody więcej w dodatkowym buforze? Przy projektowaniu ogrzewania pod pompę ciepła (zwłaszcza pompę ale pod inne typy tak samo powinno być) z założenia jest 100% podłogówki. W przypadku zastosowania grzejników i skomplikowanego systemu grzewczego bufor wodny będzie przydatny, jednakże trzeba dążyć do upraszczania instalacji. Argumentacja autora, że jak ktoś wykłada na instalację 35 tyś to te + 2 tyś nie robi różnicy jest co najmniej słabe i niezbyt mądre.
@henrykzajac4129
@henrykzajac4129 2 жыл бұрын
Bo to nie bufor z prawdziwego zdarzenia, tylko sprzęgło hydrauliczne, instalacja z buforami CO+CWU, kosztowałaby znacznie drożej. Tylko koszty później użytkowania i żywotność urządzeń diamatralnie różna.... Producenci nie zalecają, bo sprzęt ma się zacząć psuć po gwarancji....
@robertrogolski7599
@robertrogolski7599 2 жыл бұрын
Wiele "expertów " tu sobie tak pisze swoje złote mysli tak aby cokolwiek napisać . Tylko praktyka i doswiadcznie a nie własne widzi mi się .
@cleenox
@cleenox 2 жыл бұрын
Trochę się niezgodzę co do zbiorników kombinowanych. Mam u siebie Galmeta Kumulo 120/380 z 2 wężownicami z czego kolektory słoneczne podpięta pod dolną wężownicę. Pompa w marcu ani razu się niewłączyła, a dom i cwu ogrzany na 2 kolektorach. Prawie zawsze było 55C na zbiorniku. Teraz maj i 70 stopni w całym zbiorniku bo CO zakończyło sezon.
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
Ma Pan rację, przy solarach będzie cwu grzane bez problemu. Problem pojawi się gdy nie ma słońca. Co wówczas podgrzewa u Pana CWU? No właśnie pompa ciepła przez wężownice, która grzeje nie tylko zasobnik 120 litrów ale przy okazji i bufor 380, powodując dłuższą pracę pompy.
@cleenox
@cleenox 2 жыл бұрын
@@zcipajos 2 wężownica mniejsza ogrzewa zasobnik 120L dla potrzeb CWU, to prawda. Zbiornik CWU jest zanurzony w buforze, tylko że ilość wody pomiędzy zasobnikiem cwu, a wodą okalającą z bufora ów zasobnik jest na tyle cieńka, że wychłodzenie jest znikome, bądź pomijalne. Są 3 sytuacje ze słońcem. 1. Słońce jest, więc problem rozwiązany. 2. Słońca nie ma zimą, wczesną wiosną, późną jesienią. Pompa podgrzewa bufor dla potrzeb CO do tych 35C, wiec woda dla cwu prawie zawsze ma 35C. 3. Co kiedy jest pochmurny aczkolwiek ciepły okres wiosenno, letnio jesienny i pompa się nie włącza? To i tak wiecznie w buforze jest 35C a nawet i wiecej. Ciepło się kumuluje, a brak słońca jeśli wystąpi to nie zdąży wychłodzić na tyle 2 zbiorników aby 1 wężownica od cwu musiała ogarniać całość. Te dni ciepłe i pochmurne można porównać do grzałki w Pompie Ciepła "ostrą zimą -25C". Jest na tyle rzadko, że aż pomijalnie, bądź zyski z PC bardzo mocno niwelują straty. Ps. Pompa Ciepła grzeje CWU i Bufor, solar tylko bufor. A jak słońce swieci w pochmurnym ciepłym okresie, możemy spojrzeć na uzyski fotowoltaiki. To jakby mówić, że w polsce nieopłaca się montować PV bo jest pochmurno :) Temat dyskusyjny kiedy 1 weżownica ogarnia 2 zasobniki i mamy 1 źródło ciepła, np Pompę Ciepła.
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
Dokładnie. Temat dyskusyjny. Że słońcem pozostal jeszcze jeden przypadek. 4. Lato, brak słońca przez tydzień czasu. Oczywiście nie przewidzimy pogody, ale my jako firma musimy przewidzieć prawie każdy przypadek i zabezpieczać się na tyle, żeby klient był zadowolony. Z drugiej strony inwestowanie w solary jak się kupuje pompę ciepła mija się z celem. Jak już mamy solary i montujemy pompę ciepła to mało kiedy mamy zasobnik kombinowany z wężownica dla pompy ciepła.
@cleenox
@cleenox 2 жыл бұрын
@@zcipajos Wrzuciłem Pana do kalendarza, za rok prześle Panu wyniki zużycia energii przez PC w domu + dane, aspekty techniczne domu, ocieplenie, przeplywy itd. Aż sam jestem ciekaw jak to wyjdzie w tabelce ;) Pozdrawiam
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
Super będę czekał, też jestem ciekaw co z tego wyjdzie. Pozdrawiam.
@krzysztofjojko8631
@krzysztofjojko8631 2 жыл бұрын
Dom 180m2 dwie kondygnacje z lat 60 nie ocieplony, 100% kaloryfery w najzimniejszy dzień roku temp na kaloryfer 57 stopni jaki duży powinien być bufor i czy jest potrzebny?
@piotrkukiela4398
@piotrkukiela4398 2 жыл бұрын
Mam pytanie posiadam grzejniki i pompę 9kw jaki bufor dać z wężownicą czy bez co było by leprze nie chodzi tu o cenę tylko ma byc to dobrze chodzący system
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
Jak do bufora ma być tylko podłączona pompa ciepła to bez wezownicy. Na wezownice wpinamy źródła ciepła w układzie otwartym.
@ukasz5365
@ukasz5365 2 жыл бұрын
szybciej zniszczysz pompę złym doborem mocy niż brakiem buforka 100l
@Adam_Adamsky
@Adam_Adamsky Жыл бұрын
Zgadza się. Plus jeszcze 10 innych oczywistych nieścisłości (albo celowego matactwa).
@ukasz5365
@ukasz5365 2 жыл бұрын
100 litrów to sprzęgło a nie bufor . nie wiem co chcesz buforować w 100l
@Andy-f9c
@Andy-f9c 11 ай бұрын
Szkoda czasu na słuchanie. Żadnych konkretów.😢
@victory86PF
@victory86PF 2 жыл бұрын
U mnie taki bufor niestety miesza, a efektem jest obniżenie temperatury zasilania o 4st C pomiędzy tym co wychodzi z PC a tym co wychodzi z bufora do podłogi.
@zcipajos
@zcipajos 2 жыл бұрын
Jest to niestety kompromis, natomiast koszty tej straty i tak będą mniejsze niż wymiana sprężarki za kilka lat, bo np taktowala, klika lat.
@pawemikosza6051
@pawemikosza6051 2 жыл бұрын
@@zcipajos Przecież tu nie ma straty jest tylko niższy potencjał energetyczny niesiony przez czynnik grzewczy. Oznacza to tylko tyle, że pompa obiegowa będzie pracowała odrobinę dłużej, ale za to układ na niższej temperaturze zasilania jest bardziej precyzyjny jeżeli chodzi o zadaną temperaturę w pomieszczeniu.
@wojtekwesoek8317
@wojtekwesoek8317 Жыл бұрын
Zamontuj bufor szeregowo, wywal dodatkową pompę i nie będzie żadnych strat ani kompromisów. 4 stopnie to duża strata. Coś między 5 a 10 procent większe zużycie prądu. Delikatnie spada COP według tabeli ale to nic w porównaniu z niestabilną pracą spowodowaną wariacjami temperatury na powrocie. Algorytm szaleje. Równoległy bufor powoduje taktowanie. Chyba że taki z 1000 litrów.
@sebastiandenenfeld9886
@sebastiandenenfeld9886 Жыл бұрын
Jeżęli będe robił instalacje to tylko z buforem!
@proxmetpl
@proxmetpl Жыл бұрын
100 litrów to nie bufor tylko sprzęgło bufor ma za zadanie zgromadzić energię cieplną na 12 godzin lub więc dla małego domu 1000 litrów Dla budynku około 200 m2 2000 litrów plus sterownik pomp który będzie rozdzielał nam zasilanie na na poszczególne sekcje Do tego na tyle duża pompa ciepła aby mogła na przykład w drugiej taryfie nabić te zbiorniki Lub tak zwymiarowana pompa aby pracowała w trybie ciągłym na niewielkim obciążeniu
@Roodger.eleventh
@Roodger.eleventh 2 жыл бұрын
Buforek 😄, hobbistycznie taki jest super 😄
@burakowo666
@burakowo666 Жыл бұрын
Nie każdy producent zaleca bufory !!!
@zcipajos
@zcipajos Жыл бұрын
Są sytuacje kiedy ich niepotrzeba, jednak zdecydowanie znam więcej takich kiedy ich brak narobił szkód i kosztów. O jakich producentach Pan pisze??
@grzeslhr
@grzeslhr 10 ай бұрын
Bzdury ten pan mówi jak leci
@henrykzajac4129
@henrykzajac4129 2 жыл бұрын
100L to raczej sprzęgło hydrauliczne niż bufor. Buforem do CO można chyba nazywać naczynie które faktycznie może magazynować kJ co najmniej na 12h/ np powyżej 1000L... Możemy sobie doinwestować i przewymiarować pompę ciepła, z dużym buforem przedłużamy jej lata pracy, a nie jedziemy na prądzie (1 do 1Kw) poniżej -7 Celsjusza... Pozatym serpetyna nierdzewna w buforze, do rozdzielenia syfu z instalacji (generalnie instaniejących) i płytowych wymienników ciepła oraz wrażliwych pomp cyrkulacujnych PWM
@sziomal
@sziomal Жыл бұрын
Witam Pompa 8kw dom 100m2 po podłodze(góra i dół) wszędzie grzejniki czy bufor 300l da radę ?
@Anonymous-PL
@Anonymous-PL Жыл бұрын
Za duży..
BUFOR DO POMPY CIEPŁA - KIEDY POTRZEBNY? JAK DOBRAĆ? CO TO?
25:48
KlimatyzacjaKatowice.pl
Рет қаралды 205 М.
Pompa Ciepła - jak podłączyć, co jest do czego i po co?
19:43
Przemysław Cyranik - Zawód Instalator
Рет қаралды 75 М.
Une nouvelle voiture pour Noël 🥹
00:28
Nicocapone
Рет қаралды 9 МЛН
Enceinte et en Bazard: Les Chroniques du Nettoyage ! 🚽✨
00:21
Two More French
Рет қаралды 42 МЛН
To Brawl AND BEYOND!
00:51
Brawl Stars
Рет қаралды 17 МЛН
Pompa ciepła i grzejniki żeliwne  Czy to w ogóle ma sens???
41:45
Jak zrobić uniwersalną kotłownię z pompą ciepła?
13:36
AFRISOpl
Рет қаралды 43 М.
Sprzęgło czy bufor - co lepsze !?
7:56
AFRISOpl
Рет қаралды 493 М.
3 sposoby na bufor ciepła w instalacji c.o.
11:41
AFRISOpl
Рет қаралды 194 М.
CO ZAMIAST POMP CIEPŁA ?  SPRZEDAŻ SPADŁA 43% ! KIEDY BANKRUCTWA ?
12:40
Une nouvelle voiture pour Noël 🥹
00:28
Nicocapone
Рет қаралды 9 МЛН