Bukłaki [#02] Czy w Kościele potrzebni są księża?

  Рет қаралды 126,521

Langusta na palmie

Langusta na palmie

Күн бұрын

Пікірлер: 1 800
@joannaswierc5706
@joannaswierc5706 20 күн бұрын
Tak, potrzebujemy księży, katedr i złotych kielichów. Mieszkam w Niemczech, tu z kościołów dawno zniknęły piękne figury i obrazy, wszystko jest proste aż do przesady. Wierni mają współtworzyć parafie, rady parafialne mają dużo więcej do powiedzenia niż ksiądz. Księża sami już nie wiedzą od czego są - podobnie jak cytowany tu profesor. I co? Puste są nie tylko ściany, ale i ławki.
@patyczax
@patyczax 17 күн бұрын
W Polsce ściany obwieszone a jednak ławki pustoszeją…
@patyczax
@patyczax 17 күн бұрын
W Polsce ściany kościołów obwieszone a jednak ławki pustoszeją
@karolbisewski3208
@karolbisewski3208 17 күн бұрын
​@@patyczax Nie wszędzie
@tyrannus.
@tyrannus. Ай бұрын
Bardzo proszę o modlitwę w intencji mojego zdrowia psychicznego i powstrzymania przed myślami samobójczymi
@maciejszaro9928
@maciejszaro9928 Ай бұрын
Niech Maryja ma Cie w swojej opiece.
@eulalia2218
@eulalia2218 Ай бұрын
Idź szybko do psychiatry.
@agnieszkawitek991
@agnieszkawitek991 Ай бұрын
Idź do lekarza po tabletki nie czekaj a potem do terapeuty dasz radę zobaczysz z grupą wsparcia . Samemu ciężko z tym sobie poradzić.
@livingmess_
@livingmess_ Ай бұрын
polecam również posłuchać sobie jakiejś mocnej muzy i znaleźć dobrego terapeutę :D
@justynakuczynska9105
@justynakuczynska9105 Ай бұрын
Na stronie Życie warte jest rozmowy znajdziesz pomoc ( wpisz w Google wyjdzie strona). Szukaj pomocy gdzie tylko Cię poniesie. Modlitwę masz jak w banku, zobacz ile osób już dało łapkę w górę. Ale to nie znaczy od razu, że w magiczny sposób zmieni się Twój stan. Modlitwa i wsparcie mają uruchomić Ciebie do działanie. 😊
@piotrmaciejewski1104
@piotrmaciejewski1104 Ай бұрын
Z tego co słyszałem, bardzo wartościową pozycją w temacie kapłaństwa jest książka abpa Fultona J. Sheena pt. "Tajemnica Kapłaństwa". Tak sobie pomyślałem, że skoro Ojciec szuka książek na ten temat, to warto podrzucić tę wyjątkową pozycję.
@Sergiusz92
@Sergiusz92 Ай бұрын
Proszę Ojca, sakrament kapłaństwa ustanowił Pan Jezus, podobnie jak wszystkie sakramenty. Jeśli Ojciec to neguje i twierdzi że kapłaństwo powstało w wyniku jakiejś ewolucji to przykro mi to mówić, ale jest Ojciec heretykiem i nie ma wiary Kościoła.
@matyjaszmatyszek3206
@matyjaszmatyszek3206 Ай бұрын
Jak, kiedy i gdzie Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa?
@Sergiusz92
@Sergiusz92 Ай бұрын
​@@matyjaszmatyszek3206 Weź do ręki katechizm i przeczytaj sobie co Kościół naucza na ten temat. A jeśli chcesz głębiej wejść w temat, poczytaj nauczanie Soboru Trydenckiego o kapłaństwie.
@matyjaszmatyszek3206
@matyjaszmatyszek3206 Ай бұрын
@@Sergiusz92 A ja biorę do ręki Pismo Święte i patrzę, co naucza na ten temat Jezus.
@Sergiusz92
@Sergiusz92 Ай бұрын
@@matyjaszmatyszek3206 na tym zasadniczo polega protestantyzm - zasada "tylko Pismo" i odrzucenie Tradycji jako źródła wiary oraz pośrednictwa doktryny katolickiej i Kościoła.
@matyjaszmatyszek3206
@matyjaszmatyszek3206 Ай бұрын
@@Sergiusz92 Niezupełnie. Za to katolicyzm polega na odrzuceniu Pisma, jeżeli ono nie pasuje do "tracycji"
@DamianStroka
@DamianStroka 17 күн бұрын
Zastanawia mnie powód dla którego Ojciec zajął się tym tematem. Czy to ze względu na dobro Kościoła czy przeżywając kryzys kapłaństwa dmucha sobie Ojciec moralnego airbaga?
@janinabogdan9352
@janinabogdan9352 10 күн бұрын
Ojcze Adasiu dzięki. Po raz pierwszy ktoś to w przystępny sposób opowiedział jak to było po kolei oraz wytlumaczyl. Nie oszukujmy się: właśnie na spokojnie wysłuchałam Cię po raz drugi. I będę do tego odcinka jeszcze wracała. Jak zwykle to Ty podjąłeś się ruszenia tematu, którego nikt otwarcie nie poruszył. Chodzi o tlumaczenie dla "Kowalskiego", który nie sięgnął nigdy po mądre pozycje, które Ty czytasz. Dzięki Ojcze Adasiu, że to robisz. A te komentarze ... dla których przymiotnika nawet nie mogę znaleźć, świadczą o tym jak mało wiemy i jak bardzo nie chcemy wiedzieć więcej, a przede wszystkim nie chcemy myśleć... dzięki
@krystynaellwardt4622
@krystynaellwardt4622 Ай бұрын
Proszę o modlitwę za mamę, która jest bardzo słaba i choruje poważnie na serce, żałądek. Bóg zapłać i Szczęść Boże wam.🙏💙🌌🤍🐑
@blackwoj
@blackwoj Ай бұрын
🙏
@jadwigapaszkowska1392
@jadwigapaszkowska1392 Ай бұрын
❤️❤️❤️
@noligray5828
@noligray5828 Ай бұрын
Modlitwa wyslana.
@Hubercik88vb
@Hubercik88vb Ай бұрын
Gorąco polecam przeczytać książkę "Duch Liturgii" BedendyktaXVI. Ta ksiażką nie tylko porusza problematykę liturgii ale wogóle kultu i kierunku w jakim zdąża Kościół w łaśnie w nawiązywaniu do Historii i całego etapu rozwoju i życia Koścoła. Jeśli coś przez setki lat formowało tylu świętych i męczenników to nie może być to złe.
@tel9089
@tel9089 Ай бұрын
Amen🙏
@grzegorzdz4657
@grzegorzdz4657 Ай бұрын
A co tam Benedykt, jak Franciszek zaleca błogosławić neopary, Ryś przyklaskuje a Szustak jest zakochany w nich obu. No to jest w końcu postęp 😢. To nie dla mnie droga.
@annakubiesa3362
@annakubiesa3362 Ай бұрын
Czytałam ,tylko fani Szustaka raczej nie będą chcieli tego czytać bo nie na luzie i nie modnie smutne i prawdziwe
@beatakielan1211
@beatakielan1211 19 күн бұрын
A czy my katolicy potrafimy z sobą rozmawiać i szanować inne poglądy bez złośliwości? Gdzie ta miłość do nieprzyjaciół, jak my w swoim gronie się kąsamy? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że Bóg jest miłością, a potem dyskutujemy jak dzieci Wspólnego Dobrego Boga, Kochani :)
@user-hb2jt4xp6k
@user-hb2jt4xp6k Ай бұрын
Kapłani są bardzo ważni, bez nich nie ma mszy świętej -> nie ma konsekracji ->nie ma Jezusa żywego.
@djPauler
@djPauler 18 күн бұрын
I nie ma dopuszczenia grzechów
@dariuszkubicki2050
@dariuszkubicki2050 14 күн бұрын
Nie ma ofiary.
@jacekmezo2207
@jacekmezo2207 14 күн бұрын
Jezus jest w każdym człowieku, obcujac z nim obcujesz z Bogiem
@minorytka3163
@minorytka3163 5 күн бұрын
@@jacekmezo2207 Dokladnie tak bo Jezus jest Bogiem ("Jednosc w Istocie i rownosc w Majestacie")
@patryk9073
@patryk9073 5 күн бұрын
Tylko rzecz w tym że u pierwszych chrześcijan tak nie było, wtedy Eucharystię mogli sprawować wszyscy wierni. Później stało się tak, że tylko odrębna kasta społeczna mogła to robić co jest odejściem od pierwotnego stanu rzeczy
@grzegorzstenka1418
@grzegorzstenka1418 Ай бұрын
A ja wolę ten klerykalizm niż protestantyzm, który Ojciec propaguje.
@mo3ul
@mo3ul 18 күн бұрын
Proszę o modlitwę za wszystkich wygłaszających i słuchających takich herezji. Ojcze Adamie... jesteś odpowiedzialeny za zwiedzenie prawie milona słuchających Cię dusz
@wowaone340
@wowaone340 7 күн бұрын
Widze ze jestes znawca pisma swietego tradycji oraz KK. Chetnie zobacze twoje argumenty ktore sa heretyckie i nie pochodza z KK, pozdrawiam
@marekzielinski5987
@marekzielinski5987 Ай бұрын
Czy ksiądz dzielił się tymi pytaniami z innymi teologami. Może któryś z nich zna odpowiedzi.
@marcin8149
@marcin8149 19 күн бұрын
(Hbr 5, 1-6) Każdy arcykapłan, spomiędzy ludzi brany, dla ludzi jest ustanawiany w sprawach odnoszących się do Boga, aby składał dary i ofiary za grzechy. Może on współczuć tym, którzy nie wiedzą i błądzą, ponieważ sam podlega słabości. I ze względu na nią powinien tak za lud, jak i za samego siebie składać ofiary za grzechy. A nikt sam sobie nie bierze tej godności, lecz tylko ten, kto jest powołany przez Boga jak Aaron. Podobnie i Chrystus nie sam siebie okrył sławą przez to, iż stał się arcykapłanem, ale uczynił to Ten, który powiedział do Niego: "Ty jesteś moim Synem, Ja Cię dziś zrodziłem», jak i w innym miejscu: "Ty jesteś kapłanem na wieki na wzór Melchizedeka". Dzisiejsze drugie czytanie.. więc kapłani powołani przez Boga są potrzebni na wyżej wymienione wzory..
@wojciech7360
@wojciech7360 Ай бұрын
Ojcze tyle madrych rzeczy mówisz, niestety miedzy tymi prostymi dobrymi rzeczami czają się heretyckie, protestantyzujące treści, a że masz ojcze tak ogromne zasiegi i wpływ na ludzi wierzących Twoja działanlość jest nadwyraz szkodząca. Zawróć. Nie trzeba byc ani teologiem ani geniuszem, żeby zauważyć, że to juz nie jest katolicyzm. I skoro nazwę Cię heretykiem to znaczy, że nie potrafię rozmawiać? Zabawne. A jaką ty masz ojcze pewność, że nie potrafie rozmawiać? Po tym, że wytknę Ci, że głosisz herezję?
@wowaone340
@wowaone340 7 күн бұрын
Drogi wojciechu, widze ze jestes znawca pisma swietego tradycji oraz KK. Chetnie zobacze twoje argumenty ktore sa heretyckie i nie pochodza z KK, pozdrawiam
@JackNormal777
@JackNormal777 Ай бұрын
Obiecuję, że posłucham do końca bo dziś jest już noc.. Ale już na starcie, gdy słyszę, że papież Franciszek myśli podobnie do ojca to już mi się włos na głowie... podnosi. Franciszek to heretyk czystej wody! Otóż uznał ostatnio, że każda wiara prowadzi do Boga. Łał! Super! Pan Jezus jest niepotrzeby! Super! Jego śmierć na krzyżu też! Super! Co jest potrzebne? Wiara w COKOLWIEK! Łał! W klocki, w skarpetki, w drzewo (bo ekologicznie czyli modnie teraz), itd, itp. Nie. Jezus Chrystus to jedyna droga do Ojca. O. Szustak pochwalając herezje Franciszka staje się współuczestnikiem, jego grzechów. Jeśli się nawrócisz, Pan ci przebaczy, jeśli nie... piekło nie będzie puste. Nie będzie bo o tym jest mowa w Apokalipsie Św. Jana. Ja Jestem Droga, Prawda i Życie, mówi Pan.
@wowaone340
@wowaone340 7 күн бұрын
oho kolejny co szkaluje Franciszka proroka naszych czasow xDDD czyzby kolega protestant?
@JackNormal777
@JackNormal777 7 күн бұрын
@@wowaone340 Żaden protestant, Katolik. Jest mi nie po drodze do protestantów, a Luter nie jest mi żadnym bratem... Proszę sobie odpowiedzieć do kogo należy Kościół Jezusa Chrystusa. Jeśli do Boga to bezprawne jest by w nim cokolwiek ludzie zmieniałi - powinni STRZEC depozytu wiary, który Pan w tym Kościele zawarł. Jeśli zaś Kościół jest poddany zmianom przez ludzi, choćby na synodach o synodalności, doktryna Kościoła jest zmieniana; choćby to, że nauka Kościoła może być inna w Polsce, inna w Niemczech to czy to jest nadal Kościół Jezusa Chrystusa czy tych ludzi, którzy go sobie pod siebie zmieniają? Moim zdaniem Bóg przyznaje się do swoich dzieł, a nie jakiś ludzkich czy diabelskich budowli. Kpł 10, 1-3; Nadab i Abihu, synowie Aarona, wzięli każdy swoją kadzielnicę, nabrali do niej ognia, włożyli na niego kadzidło i ofiarowali przed Panem ogień inny, niż był im nakazany. Wtedy ogień wyszedł od Pana i pochłonął ich. Umarli przed Panem. Mojżesz powiedział do Aarona: «To jest, co Pan powiedział: Okażę moją świętość tym, co zbliżają się do Mnie, okażę chwałę moją przed całym ludem». Aaron zamilkł. To Bóg zbudował Kościół, zbudował go tak, jak chciał. I, albo się to uznaje, abo "dłubie" przy udoskonalaniu tego co było wolą Boga. Bóg nie pozwoli z siebie szydzić. Bo, jeśli dopuści się myśl, że można Kościół Jezusa Chrystusa zmieniać dowolnie, jak dusza zapragnie to dojdziemy do momentu, gdy przestanie on przypominać pierwotne Dzieło Boga. Bezkrytyczne patrzenie i bieganie za kimś z klapkami na oczach to dobry sposób by trafić w miejsce, gdzie trafić by się nie chciało... Bóg każdemu dał rozum, wolnej woli też nikomu nie zabierał. Z Panem.
@MrAddamson
@MrAddamson 25 күн бұрын
Całe życie spędziłem przy Kościele, ponad 10 lat jako ministrant/lektor, chodziłem na wspolnoty. Przechodzę kryzys wiary i zacząłem na nowo zadawać sobie pytania, prawie wszystkie od podstawowych. Podczas poszukiwań znalazłem nawet polskiego, swieckiego profesora historii, który specjalizuje się w historii pierwszych wieków chrześcijaństwa (Robert Wiśniewski), który ma właśnie te same pytania, co ojciec Szustak. Podzieliłem się swoimi przemyśleniami na temat powstania kleru jako osobnej grupy zawodowej i braku kapłaństwa kobiet (bo dlaczego nie, skoro to jest kwestia tego że "Panowie się spotkali i uzgodnili"?) z bardzo uduchowionym ziomeczkiem którego cenie, który jest tradycjonalistą. Zasmuciła mnie jego reakcja, bo chcial mi wmówić, że nie myślę samodzielnie tylko odwzorowuje poglądy zasłyszane. Poczułem, jakby chciał odebrać mi prawo do samodzielnego myślenia, do którego nie jestem zdolny. A jestem i dotarłem do podobnych przemyśleń co O.Szustak i też nie mną odpowiedzi. Moja odpowiedzią na to jest to, że Jezus jest założycielem mojego Kościoła i nie przejde na protestantyzm założony przez Lutra, lub kogoś innego. Każdego dnia budzę się jako katolik i to mnie cieszy i z tego jestem dumny. Jeżeli ktoś nie chce zadawać pytań i szukać, chce zakładać kaganiec że są przestrzenie których nie można zgłębiać samemu bo krzywda się stanie, to niech zostanie przy "religijności niedzielnego schabowego i ziemniaczków", gdzie wszystko jest poukładane i nikt o nic nie pyta, bo jest tak od dawna i po co drążyć temat?
@hyacynt
@hyacynt 22 күн бұрын
Byłeś kiedyś na Mszy Wszechczasów ( tzw. Trydenckiej )?
@MrAddamson
@MrAddamson 22 күн бұрын
Tak, kilka razy. Na jednej z nich widziałem też jak wygląda chrzest w tym rycie
@hyacynt
@hyacynt 22 күн бұрын
@@MrAddamson więc znasz odpowiedź dla czego potrzebni są nam Katolikom kapłani . Żeby rozwiewać jakieś wątpliwości związane z wiarą, warto porozmawiać z którymś z tradycyjnych kapłanów . I poznawać Kościół katolicki ten przedsoborowy . Jest interesujący film na YT - Ukryty Skarb Kościoła " . Polecam oglądnąć . Ja trafiając na Mszę Trydencką , móc korzystać z Sakramentów, mogę powiedzieć że otrzymałem od Boga tą najcenniejszą perłę. Tobie też życzę tego . Dziś Czwartek a właśnie moje początki nawracania zaczeły się od czuwania we Czwartki z Panem Jezusem w godz 23-24 .
@MrAddamson
@MrAddamson 22 күн бұрын
Dziękuję. Cieszę się, że znalazłeś swoją drogę.
@konkretskad3984
@konkretskad3984 Ай бұрын
taki krótki cytat Nowego Testamentu, w którym rzekomo nie ma już kapłanów "Spotkało kogoś z was nieszczęście? Niech się modli! Jest ktoś radośnie usposobiony? Niech śpiewa hymny! 14 Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana7. 15 A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone. "
@wiktorkomenda7507
@wiktorkomenda7507 Ай бұрын
Ciekawy cytat, dobrze, że ktoś zwrócił na niego uwagę. To jedyne miejsce w nowym testamencie gdzie pojawia się słowo "kapłan" w odniesieniu do członków Kościoła. Sprawdziłem tłumaczenie oryginalne. W tym miejscu jest greckie słowo "presbyterous" czyli starszy. W innych miejscach, gdy chodzi o żydowskich kapłanów w oryginale mamy słowo "hiereus". Wydaje się więc, że jest to kwestia tłumaczenia. Z resztą jak się przejrzy różne tłumaczenia to w niektórych rzeczywiście jest w tym miejscu słowo "starszy". Podejrzewam, że tłumacz, który przetłumaczył "presbyterous" jako kapłan wyszedł z założenia, że będzie to najbardziej obrazowe dla współczesnych, bo dziś takie posługi sprawują kapłani.
@adammantur9507
@adammantur9507 Ай бұрын
A kto będzie sprawował Sakramenty Święte, spowiedź, modlitwy o uwolnienie? Wyjaśnione jest to w Dzienniczku sw Faustyny.
@BoBo-je3td
@BoBo-je3td Ай бұрын
​@@wiktorkomenda7507hmmm tylko pytanie czyje to tłumaczenie . Kiedyś na studiach mój filozof faktycznie jeździł i szukał starodruków . Tłumaczył niektóre przeinaczone strofy. Ja z przyjaciółką porównywałyśmy wersy naszej Biblii z biblią Jehowych . Wyrzucenie jednego słowa może zmienić sens kolejnych .
@BoBo-je3td
@BoBo-je3td Ай бұрын
​@@adammantur9507Ojciec Szustak hmmmm trochę mnie przeraża przemycanie tego co mówią jezuici . Oni burzą i tworzą nowe . Może celibat wprowadzony w 15 w im doskwiera . Ale co z dobrami kościelnymi , to problem,
@marekradzki3129
@marekradzki3129 Ай бұрын
A ja mam w moim wydaniu Pisma Świętego tłumaczenie z greckiego "niech przywoła starszych Kościoła..."
@jarosawkucharski9408
@jarosawkucharski9408 Ай бұрын
Przy pierwszym odcinku ksiądz mnie przeraził. Słowa o odejściu z Kościoła była przerażające i naprawdę dostarczyły mi wiele autentycznego bólu. No bo ja mam zareagować? Szukam Jezusa, szukam lepszego siebie, znajduję charyzmatycznego kapłana, który w bardzo przyjemny sposób głosi słowo Boga i nagle... dostaje informację, że ten Kościół to tak naprawdę nie koniecznie Ten Kościół? Dawno temu poszliśmy złą ścieżką. Mam przed oczami moją pierwszą lekcję religii, pierwszą komunię, Msze, których nawet nie bardzo słuchałem, księdza, który nauczał nas ministrantów, zapach kadzidła, Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, różaniec, pierwsze piątki, moją babcię, która przywiozła obrazek z Matką Bożą, gdy byłem chory. I oczywiście Jezus, zbawiciel którego oczywiście do końca nie rozumiem, ale którego ostatnio ojciec Adam mi przybliżał. W życiu nie zawsze jesteśmy blisko Boga, więc słowa są ważne. Teraz dostaje informację, "może będę poza Kościołem". To zabolało. Pomyślałem o tym, gdy Kościół mnie rani mogę pójść drogą Lutra (to nie jest złośliwość), lub drogą Ojca Pio. Obejrzałem drugi odcinek który mnie w miarę uspokoił. Może nie czytałem tak wiele jak ojciec, ale jak mam wątpliwości to wiem, że trzeba się modlić. Pokorna modlitwa czyni cuda. No cóż, czy kapłani są potrzebni? Dla mnie nie ma wątpliwości - tak. Może to tradycja bardziej niż nakaz Jezusa, może wygodnictwo, może tak wyszło. Jeśli to nic złego to dlaczego nie? Czy potrzebne są nam wielkie katedry, gdy możemy się spotykać w domach na modlitwie? Czy potrzebne są nam szaty liturgiczne? Pielgrzymki? Nawet obchodzenie świąt? Czy ksiądz musi podnosić złoty kielich skoro mógłby to zrobić butelką? Kościół wyraża też nasz szacunek dla Jezusa. Tak go zbudowaliśmy jako wspólnota. Jak Marta, która drogim olejkiem namaściła Jezusowi nogi. Pewnie w tym wszystkim się mylimy, może każdy z nas mógłby rozdawać Eucharystię przy wieczornej kolacji, ale moim skromnym zdaniem, pewne rzeczy ustalamy z szacunku. Wyznaczamy ludzi, którzy powinni poczuć powołanie do poświęcenia się, umocnić w wierze, posiąść wiedzę i móc pośredniczyć. To szacunek. Taki jest nasz Kościół kształtowany przez setki lat. Synody i Sobory to odpowiedzi na pytania, one zbudowały nasz Kościół. Czy można to zmienić? Kościół się zmienia powoli, może tak jest lepiej, ale pewnie wiele rzeczy można zmienić, z modlitwą i błogosławieństwem. Czy te zmiany są potrzebne? Czy ich chcemy? Czy musimy to zmieniać? Czy jest miejsce na różne rozwiązania? Takie dyskusje są ciekawe. Boję się tylko jednego, że czasami usprawiedliwiamy swoje słabości niedoskonałością Kościoła. Wiem, że to inna dyskusja...
@doomny
@doomny Ай бұрын
Nie zamartwiaj się tyle. Duch święty nie poszedł na urlop w IV wieku, a to że ty żyjesz w świecie w XXI nie jest przypadkiem. Jeśli wątpliwości ojca Szustaka mają zasadne podłoże tzn, że Duch święty wrócił z urlopu i podarował mu światło do wyprostowania spraw, które ludzie przez 17 wieków wykrzywili, a jeśli nie był na urlopie tzn że wspomniany kapłan zmierza ku herezji i lepiej nie słuchać jego przemyśleń. Mowa ma być prosta tak-tak, nie-nie. Zadaj sobie pytanie czy mowa której wysłuchałeś taka była? Pozdrawiam.
@doomny
@doomny Ай бұрын
@@qqba Nie obraź się, ale protestantyzm postrzegam jako tragikomedię. Pan Jezus na Ostatniej Wieczerzy modlił się do Ojca "aby byli jedno", a św. Paweł w listach pisal o daru jedności w Duchu św. Patrzę na dzisiejsze (złe) owoce protestantyzmu i kilkadziesiąt tysięcy denominacji to gdzie ten dar jedności i zbliżanie się do bycia Jednym Kościołem? Na koniec stwierdzam, że protestantyzm to złe drzewo.
@TheMalla3
@TheMalla3 Ай бұрын
@@doomny Jezus modlił się aby apostołowie byli jedno. A nie za heretyków którzy odejdą od Kościoła.
@qqba
@qqba Ай бұрын
@@doomny sorki, usunąłem tamten komentarz, bo trochę zbyt chaotycznie mi wyszedł, a nie widziałem, że odpisałeś. Jest wiele kościołów protestanckich o różnych poglądach, ale wszystkie łączy wspólny trzon - Chrystus. Ludzie różnych poglądów na wiarę spotykają się, rozmawiają i udzielają sobie nawzajem komunii. Ci bardziej lewicowi i ci bardziej prawicowi razem. Kłótliwi ludzie też są, ale się z nimi rozmawia odnosząc się do Biblii. Wydaje mi się, że jedność w ważnych kwestiach tam jest. Dopiero wiary antytrynitarne, jak Świadkowie Jehowy to coś niebezpiecznego. W wierze katolickiej miesza się rzeczy szalenie ważne z jakimiś kontrowersyjnymi pobocznymi tematami, albo dziwnymi kultami. Wszystko narzucane siłą jako całość, a jeśli masz inne zdanie, to idź sobie. Niezłego dysonansu poznawczego można się dorobić w ten sposób, a niektórzy ludzie myślą, że zbawienie się otrzymuje za wiarę w m. in. Wniebowzięcie Maryi. A propos filmu ks. Szustaka, np. u ewangelików (luteran) kto chce (chociaż po covidzie robi się to rzadziej), może pić z księdzem z tego samego kielicha. To jest właśnie jedność i myśl Św. Pawła z [Ga 3, 28], że wszyscy jesteśmy braćmi w Chrystusie! A w wierze katolickiej ksiądz sobie sam pije, a ludziom wina/krwi w ogóle nie da.
@qqba
@qqba Ай бұрын
@@TheMalla3 To, że o to prosił, nie znaczy, że mamy brać byle jakie poglądy, nie sprawdzać, nie zadawać niewygodnych pytań i je powtarzać. W [1Tes 5, 21-22] Św. Paweł pisał "Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe!"
@RotorRotorowicz
@RotorRotorowicz Ай бұрын
Bardzo interesująca herezja.
@Aloj1977
@Aloj1977 20 күн бұрын
Dokładnie, a wszyscy się jarają
@tomaszmaron86
@tomaszmaron86 18 күн бұрын
W którym momencie?
@wowaone340
@wowaone340 7 күн бұрын
Drogi Rotorze, widze ze jestes znawca pisma swietego tradycji oraz KK. Chetnie zobacze twoje argumenty ktore sa heretyckie i nie pochodza z KK, pozdrawiam
@patrycjabaron6700
@patrycjabaron6700 Ай бұрын
Wizja tego, że każdy ochrzczony jest kapłanem jest trudna dlatego, że zdejmuje ze świeckich wygodne podejście, że to ksiądz ma za zadanie nawracać i dawać przykład. A skoro to JA SAMA mam być "księdzem" to nakłada na mnie pewną odpowiedzialność. I to jest trudne. Ale piękne
@5imon3x
@5imon3x Ай бұрын
Łukasza 14:27 "Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem."
@adik3212
@adik3212 Ай бұрын
Zgadzam się z Panią.
@adik3212
@adik3212 Ай бұрын
​@@5imon3x Tak jest.
@septemater
@septemater Ай бұрын
Jestem matką mam inną rolę i misję Życiową od Pana Boga niż ksiądz.
@5imon3x
@5imon3x Ай бұрын
@@septemater A może ma Pani być kapłanem dla swoich dzieci?
@darek4656
@darek4656 Ай бұрын
Mi się wydaje że jeszcze rok a o.Adam będzie wspaniałym pastorem zboru Luteranskiego
@Maria-o6n
@Maria-o6n Ай бұрын
Ech Darek… 🫣
@Rejsypowisle
@Rejsypowisle Ай бұрын
Oby w końcu miał te odwagę:) bo chyba na razie korzysta z tego klerykalizmu i pieniądze pobiera od wiernych katolików.
@Sebastian-mg6of
@Sebastian-mg6of Ай бұрын
Dlaczego akurat Luterańskiego? 😊
@Rejsypowisle
@Rejsypowisle Ай бұрын
@@Sebastian-mg6of Może dlatego, że takie rewelacje już dawno temu głosił Luter.
@michaszymanski2139
@michaszymanski2139 23 күн бұрын
Zieeeeeeew
@pawepalczynski5621
@pawepalczynski5621 Ай бұрын
To że chrzest może być udzielony bez udziału księdza w sytuacji nadzwyczajnej nie znaczy że nie ma sytuacji zwyczajnych, wręcz właśnie na nie wskazuje. Jest też przecież chreszt pragnienia w Kościele Katolickim, kiedy na przykład ktoś jedzie do kościoła na swój własny chrzest, ale ma po drodze wypadek, umiera, i nigdy tego normalnego chrztu nie przyjmuje. Jest też chrzest krwi, czyli męczeństwo. Ale nie znaczy to chyba że chrzest można zastąpić tym że ktoś sobie samie powie że chce się ochrzcić i to właściwie znaczy tyle co sam chrzest właściwy. Co do mszy to zdaje się że stara forma mszy, sprezd drugiego soboru Watykańskiego właśnie to wyrażał że wszyscy, tzn całe zgromadzenie wiernych kieruje się w tę samą stronę (na wschód, ad orientam) i ksiądz, jako jeden z wiernych, właśnie przewodzi temu i wypowiada słowa konsekracji w imieniu zgromadzenia. A właśnie wprowadzenie w tej nowej formuły, do ludzi, ad populam, tworzy tą dychotomię wiernych przciwko księdzowi z ołtarzem pomiędzy nimi. I to wierni sobie teraz mogą obejrzeć co tam ten ksiądz robi. To że ludzie sprzed soboru nie rozumieli zawsze łaciny i teologi i co się właściwie działo nie znaczy że trzeba to było zmienić na to co jest teraz.
@TheMalla3
@TheMalla3 Ай бұрын
ludzie rozumieli dużo bardziej nic obecnie. Przeciez do dziecinstwa byli katechizmowani. Obecnie ludzie nie wiedza ani co to jest kapłanstwo ani czym w istocie jest msza. I co z tego,że rozumieją po polsku?
@Aberether
@Aberether Ай бұрын
Trochę się rozpisałem, ale wydaje mi się, że być może znalazłem kilka odpowiedzi na pytania zawarte w tym filmie - a przede wszystkim kilka rzeczy, które Ojciec sugerował niezbyt zgadza mi się z sytuacją przedstawioną w Biblii. Głównie (o ile dobrze zrozumiałem zamysł), jakoby kapłaństwo sakramentalne miało być dopiero konsekwencją uznania chrześcijaństwa za oficjalny kult rzymski. Dwunastu apostołów wybranych przez Chrystusa Pana to przecież pierwsi nowi kapłani sakramentalni. Jezus wybiera ich, naucza, nadaje władzę nad duchami nieczystymi, ustanawia wraz z nimi sakrament Eucharystii, a po zmartwychwstaniu tcha w nich (wtedy już tylko Jedenastu) Ducha Świętego i posyła z misją nawracania. Wiemy, że Chrystus miał więcej uczniów, ale jedynie Dwunastu stanowiło krąg wybranych - to z nimi spożył Ostatnią Wieczerzę. Stąd być może konieczność sprawowania tego sakramentu przez księży konsekrowanych (warto również zauważyć, że w stanie bliskiej śmierci przyjęcie Komunii Świętej przed zgonem nie jest warunkiem zbawienia, ale bycie ochrzczonym oraz bez grzechu śmiertelnego już tak - a jeżeli ochrzczony przeżyje, to chrzest musi być uzupełniony przez kapłana). Co do prezbiterów czy biskupów, to w tym przypadku też można zauważyć, że przecież są to również kapłani sakramentalni. Nawet, jeżeli początkowo nie nazywano ich kapłanami (hiereus) w kontrze do Żydów i pogan, w liście do Rzymian (Rz 15,16) posługa Pawła została określona jako hierourgounta - praca świątynna/kapłańska. W Dz 1,20 urząd Judasza, który ma teraz przypaść nowemu apostołowi określony jest jako episkopḗ, analogicznie do epískopos, czyli biskupa. Natomiast co do prezbiterów - Jk 5,14, czyli fragment o namaszczeniu chorych jasno wskazuje, że ma on być sprawowany przez „starszego”, a nie jakiegokolwiek członka wspólnoty, zatem prezbiterzy są przeznaczeni do sprawowania funkcji sakramentalnej. Nie wiem, czy określenia starszych/biskupów oznaczają w kontekście wczesnego chrześcijaństwa jedynie wspomniane wyżej przypadki, czy może również istnieli tak określani niesakramentalni przywódcy gmin chrześcijańskich, ale warto zauważyć, że w wyborze na biskupa nowo utworzonych gmin udział biorą zakładający tam wspólnoty posłani uczniowie (Dz 14,23; Tt 1,5), zatem ogółem istnieje sukcesja apostolska. Nawet, jeżeli przynależenie do kapłaństwa służebnego było powszechniejsze i słabiej wyróżniające, a święcenia mniej zobowiązujące, to wymienione fragmenty Pisma dalej wskazują na osobny stan, inny od ogółu wiernych. Nie można mówić o braku kapłaństwa. Nie uważam też, ażeby ówczesne poglądy części Kościoła na temat kapłaństwa sakramentalnego wspólnoty zamiast jej przywódców powinny być traktowane jako prawda objawiona, w końcu na samym początku również nauka o Trójcy Świętej i wiele innych fundamentalnych dla chrześcijaństwa prawd wiary nie było oczywistych. Poza tym, wiele fragmentów w NT wskazuje na analogiczny podział kapłaństwa jak w Starym Testamencie - Chrystus Pan jako Najwyższy Kapłan (Wj 30,30; Hbr 9,11), apostołowie/biskupi/prezbiterowie/księża jako kapłaństwo służebne (Wj 19,22; Rz 15,16) oraz wierni Kościoła jako kapłaństwo królewskie (Wj 19,6; 1 P 2,9). W ogóle jeżeli chodzi o powszechne kapłaństwo wiernych, to wcale nie jest to rzecz nieistotna, tylko przyzwyczailiśmy się do idei posiadania osobistej relacji z Bogiem i wszystkiego z tym związanego. To, co kiedyś było nie do pomyślenia dzisiaj jest powszechne, ale to nie znaczy, że w takim razie można zapomnieć, że to też rodzaj kapłaństwa. Po prostu po 2 tysiącach lat określenie „kapłan” zaczęło oznaczać jedynie księdza. Warto przy tym pamiętać, że rolą księdza nie jest bycie „bliżej Boga”, a służba. Jeżeli ktoś myśli, że z racji funkcji kapłan jest automatycznie bliżej Boga, to się myli, ale przecież to nie jest oficjalne nauczanie Kościoła, tylko skrzywione pojmowanie kapłaństwa. Co do przypowieści o bukłaku, wino należy wlać do nowych bukłaków zamiast starych - ale do bukłaków, a nie butelek czy amfor. Analogicznie myślę, że wlaniem nowego wina do starych bukłaków byłoby, gdyby Bóg starał się wypełnić swoją wolę przez Sanhedryn, ale tego nie zrobił. Zamiast tego powołał nowe, bliższe Bogu kapłaństwo, nawiązując do starotestamentowego - Syn Boży w ten sposób wypełnił, a nie wymienił ten aspekt ST. Z drugiej strony, Chrystus nie był wrogi kapłanom świątynnym - działał niezgodnie z ich oceną wtedy, kiedy sam jako Syn Boży wiedział, co jest wolą Bożą lepiej od nich. Natomiast o ile wiem nie ma miejsca w Biblii, gdzie Chrystus podważałby instytucję Świątyni i kapłaństwa żydowskiego. Ponadto odnoszę wrażenie, że kapłaństwo na wzór Melchizedeka tyczy się raczej tego, że nie jest dziedziczne, ale bezpośrednio z powołania Bożego, niezależnie od urodzenia. Ostatecznie sądzę, że stan kapłański to nie tyle wpływ pogaństwa, co działanie Ducha Świętego - przecież po śmierci Chrystusa apostołowie poświęcili się życiu na Jego wzór - zamiast zajmować się kapłaństwem po godzinach, w całości zajęli się pracą na chwałę Boga. Stąd księżom katolickim powinno być bliżej w tych aspektach do Apostołów, aniżeli w przypadku „kapłaństwa domowego”, gdzie prezbiterzy musieliby służyć sakramentalnie w dodatku do życia świeckiego. Kończąc, myślę, że format tej serii jest trochę… niepełny. Ufam, że pytania zostały zadane w dobrej wierze i faktycznie trzeba na nie odpowiedzieć, ale no właśnie - w trakcie pisania tego (dosyć przydługiego) komentarza kilka razy oglądałem godzinny materiał z mnóstwem pytań bez odpowiedzi. Te, które przedstawiłem powyżej to w większości zasadniczo streszczenie materiałów obecnych w Internecie (głównie autorstwa anglojęzycznych apologetów katolickich) z odrobiną własnych przemyśleń - mam nadzieję, że mają sens, ale nie jestem ekspertem w temacie, podobnie jak pewnie co najmniej 99% oglądających. Wiem, że Ojciec wspominał o zapraszaniu gości do programu i nie rozumiem tylko jednego - dlaczego nie miałoby to być elementem każdego odcinka? Zadawanie pytań jest konieczne i wierzę, że bez wątpliwości nie ma prawdziwej wiary, ale św. Paweł ostrzega w Liście do Koryntian „Uważajcie jednak, by wasza wolność nie stała się powodem potknięcia dla słabszych” i kiedy czytam sekcję komentarzy odnoszę wrażenie, że formuła tej serii (przynajmniej w tym odcinku) tworzy więcej problemu, aniżeli pożytku. Sam uważam, że Kościół jako instytucja może wymagać pewnej reorganizacji, ale to wszystko musi się odbywać w ramach Tradycji, która wynika z tych prawd, które Kościół odkrył w wyniku działania Ducha Świętego i dlatego jeżeli ta seria ma się dalej ukazywać, potrzebny będzie gość, który będzie właśnie tego pilnował - aby odpowiedzi nie wychodziły poza ten zakres. Inaczej nie ma mowy o naprawie Kościoła, tylko o zakładaniu nowego, innego, fałszywego. Jeżeli ktoś dotarł do końca, serdecznie pozdrawiam Ojca Adama i wszystkich Langustowiczów, modlę się o dar rozeznania dla wszystkich z samym sobą włącznie, i dziękuję za uwagę. Z Bogiem!
@logomichał
@logomichał Ай бұрын
Dotrwałem czytając z zaciekawieniem i dzięki za dawkę wiedzy i przemyśleń!
@beatakielan1211
@beatakielan1211 19 күн бұрын
Całkowicie się zgadzam z wypowiedzią mojego przedmówcy. Dziękuję Panu za nią. Ojcze Adamie, też uważam, że pominąłeś całkowicie rolę Apostołów. Podejmując tak trudny temat, zabrakło mi innego spojrzenia na Kapłaństwo. Przedstawiasz swoje przemyślenia i swoje wątpliwości, a gdzie poglądy innych. Tak dużo mówisz o wspólnocie wiernych. Nazywasz ją kapłanem, a na ekranie jesteś sam :) Może wykorzystać możliwości nowego studia? A może zaprosić jakiegoś mądrego księdza i podyskutować z nim? Ale sam pomysł poruszania takich tematów świetny. Dziękuję za odwagę Ojcze Adamie. Pozdrawiam serdecznie. Z Panem Bogiem :)
@MonikaSzczepanik-fn3kw
@MonikaSzczepanik-fn3kw 19 күн бұрын
Bardzo ciekawy komentarz, dziękuję
@michapacholak9559
@michapacholak9559 9 күн бұрын
Mam podobne przemyślenia po obejrzeniu tego odcinka. To do apostołów Jezus powiedział, że mają odpuszczać grzechy nie zaś do ludu, który za nim kroczył. Podobnie ostatnia wieczerza odbyła się z tylko z wybranymi. A sprawowana była przy stole wokół którego siedzieli apostołowie. Nie tyłem do nich. Tak tylko mówię, nie mam odpowiedzi jak powinna być sprawowana ;)
@karolinafilipska911
@karolinafilipska911 17 күн бұрын
Ojcze Adamie, kilka lat temu dzięki Pachnidłom zawalczyliśmy z mężem o nasz związek - można powiedzieć, że to Ojca zasługa. Dziś jesteśmy małżeństwem, mamy czwórkę dzieci i słuchając Ojca nie dowierzam w to, co słyszę, zrobiło mi się po prostu żal. Niech Bóg Ojca prowadzi i pozwoli wyjść z kryzysu, zagubienia, w którym słychać, że Ojciec jest - z modlitwą🙏
@jacekmezo2207
@jacekmezo2207 14 күн бұрын
W kryzysie to jest Kościół :p
@zonkzonke6246
@zonkzonke6246 13 күн бұрын
@@jacekmezo2207 też
@memoi80
@memoi80 13 сағат бұрын
Też się martwię o Ojca Adama ..żeby nie popłynął jak Ojciec Pelanowski...
@marcel2455
@marcel2455 Ай бұрын
Co do kwestii małżeństwa, to z tego co mi wiadomo (i uważam to za bardzo sensowny powód) kościól zaczął wymagać tego aby kapłan/ksiądz był świadkiem zaślubin ze względu na to, że ludzie udzielali sobie wielu ślubów/rozwodów w sposób dowolny. Stąd też wprowadzono nakaz świadkowania w takiej, a nie innej formule jednak nie pamiętam, który to był wiek. 😊
@przemysawmagiera6038
@przemysawmagiera6038 Ай бұрын
Na początku chcę zaznaczyć że nie mam głębszej wiedzy teologicznej więc mogę się mylić. Zaznaczam to bo uważam że poruszana kwestia jest niezwykle delikatna i ważna. Piszę komentarz z perspektywy katolika. Z tego co zrozumiałem nie odrzuca Ojciec funkcji organizowania Kościoła jako instytucji i rozumie że jak coś przestało być maleńkim zgromadzeniem a zaczęło być olbrzymią wspólnotą na cały świat to potrzebuje tych co właśnie organizują tą wspólnotę (biskupów według tego dawnego rozumienia) i robią tylko to, specjalizują się w tym bo na nic innego czasu nie mają ale ma Ojciec problem z łączeniem tej funkcji organizatora z funkcją kapłańską skoro tylko Chrystus jest Arcykapłanem i My jako Kościół czyli Jego Mistyczne Ciało wszyscy jesteśmy Kapłanami. Cóż... Chcemy Sakramentów w tym Spowiedzi i Eucharystii a ciężko mi sobie wyobrazić aby robili to ludzie po prostu wybrani przez społeczność i cieszący się szacunkiem wspólnoty- Chciałbym aby byli to ludzie właściwie wyedukowani i należycie uformowani a trudno coś takiego osiągnąć jeśli nie wprowadzimy norm i zasad oraz nie umożliwimy tym konkretnym ludziom robienia tylko tego. Moim zdaniem trochę Ojciec nie docenia argumentu z książki Martina Ebnera który pragmatycznie pisał że inaczej praktycznie po prostu ciężko było/ nie dało się tego zorganizować bo ja naprawdę wolałbym żeby nie spowiadał mnie inny losowy katolik bo jeśli obecnie mamy skandale związane z tym że kogoś skrzywdził źle uformowany ksiądz to spróbujmy sobie wyobrazić co by było gdyby inni losowi katolicy pełnili tak delikatne funkcje jak na przykład funkcja spowiednika. Po prostu gdy zrobiło się nas wielu trzeba było to ujednolicić i usystematyzować a także sprofesjonalizować funkcje ludzi którzy pełnią newralgiczne role w Kościele a przez uczestnictwo w Eucharystii wszyscy jesteśmy dopuszczeni do "Miejsca Najświętszego" a to czy tą Eucharystię sprawuje Pater Familias jak w pierwszych wiekach czy wyspecjalizowany w tym ksiądz uznaję za kwestię kielicha a nie Wina to znaczy metody (którą można zmieniać i dopasować do czasów) przenoszenia Świętej Wiary a nie Świętości którą Kościół niesie i przekazuje.
@paulus11-wh4qe
@paulus11-wh4qe Ай бұрын
Ojcze. Kapłan jakiego dziś znamy jest potrzebny, bo przypomina nam o tym by o Bogu nie zapominać. Jest czymś pięknym, że mamy taki namacalny ślad Chrystusa i może dlatego jest nam ta forma niezbędna. W pierwszych wiekach ten który przewodniczył łamaniu chleba to był zwykle ktoś z autorytetem, ktoś kto jest przykładem. Dlatego nie łatwo być kapłanem kiedy wszyscy wymagają od ciebie z gruntu bycia dobrym ale osoby, które postanowiły całym sobą oddać się Bogu to i tak te które pomimo upadków jednak idą dalej…może właśnie potrzebujemy tych wzorów co i tak nie zwalnia nas z szukania Jezusa.
@matyjaszmatyszek3206
@matyjaszmatyszek3206 Ай бұрын
To nie jest kapłan tylko prezbiter. Kapłanem jest wspólnota wiernych.
@paulus11-wh4qe
@paulus11-wh4qe Ай бұрын
@@matyjaszmatyszek3206 tak ale wartością szczególną są Ci , którzy poświęcają się być tylko dla Boga i przez to pomagać nam zbliżać się do NIego…
@matyjaszmatyszek3206
@matyjaszmatyszek3206 Ай бұрын
@@paulus11-wh4qe Znasz takich? Ja znam. Ale oni nie są księżmi. I nie każą się nazywać kapłanami.
@monikapala9334
@monikapala9334 15 күн бұрын
Też miałam kiedyś takie pytania i wiele innych. Odpowiedzi poszukiwałam w dokladnej analizie Nowego Testamentu i porownywania go z nauką kościoła katolickiego. Doprowadzilo mnie to do opuszczenia tej instytucji. Celowo piszę instytucji bo nie opuściłam prawdziwego Kościoła, ktory założyl Jezus.
@teresakozie5591
@teresakozie5591 Ай бұрын
Słucham i myślę i jest to trudne do ogarnięcia dla mnie .. wiem że Jezus jest prawdą ,.że Jest..To jest dla mnie fundamentem❤
@user-mordo
@user-mordo 11 күн бұрын
Dziękuję za ten materiał! :)
@krystynabilczewski9306
@krystynabilczewski9306 Ай бұрын
Chyba rozumiem o co tu chodzi 🤔. Mianowicie, żyje we Francji już od ponad 30 lat i jestem w tutejszym kościele dosyć zaangażowana i... Widzę pewne różnice w działalności w porównaniu z kościołem polskim. Mianowicie : " Swieccy ludzie mają ogromne role i aktywny udział w funkcjonowaniu i działalności kościoła. Nie chodzi mi tylko o to że np. podają komunię ale wszędzie jest nas pełno i podczas Mszy i poza Mszą. Uczą katechizmu, noszą komunię chorym, przygotowują młodych do sakramentu małżeństwa i organizują pielgrzymki, pogrzeby i inne większe i mniejsze wydarzenia... Itd. Pozatym ksiądz bardzo często na kazaniach powtarza że my wszyscy obecni w kościele w dniu naszego Chrztu staliśmy się kapłanami, prorokami i królami. Ksiądz naucza i czuwa abyśmy głupot nie robili ale nie ma nad nami jakiegoś niezdrowego autorytetu. Jest normalnym człowiekiem, specjalistą religii katolickiej i zatem możemy się od niego dużo dowiedzieć i szukać porady i oczywiście tylko on może odprawiać Mszę i spowiadać ale też potrzebuje naszej pomocy i słucha naszych uwag i propozycji. Zatem... Przestańmy stawiać księdzów na piedestałach . Mają ważna rolę tak, ale my mamy równie ważne i niezbędne zadania w życiu kościoła. Bardzo mi się takie funkcjonowanie kościoła podoba bo jest zdrowe i wydaje mi się prawdziwie chrześcijańskie.
@aleksandrabober6533
@aleksandrabober6533 Ай бұрын
To jest właśnie zdrowe podejście. Z całym szacunkiem dla Starszych i Księży , bo tak powinno być, ale hiperbolizowanie pozycji księdza w Kosciele , kiedy to niektórzy chodzą w niedzielę na mszę do tego a nie innego kościoła tylko dlatego , żeby...proboszcz widział , to takie coś zwyczajnie jest jakaś pomyłka.
@malgosia56
@malgosia56 Ай бұрын
Też znam trochę Kościół francuski i wiem, że tak właśnie jest, jak to opisujesz. Świeccy są ODPOWIEDZIALNI za swój Kościół. I tak powinno być!
@DAF789ATDAFXF48
@DAF789ATDAFXF48 Ай бұрын
I jeszcze kawę sobie pijecie po mszy i pogaduszki etc ... bo jest was kilkanaście w dużym mieście ... prawda ?
@krystynabilczewski9306
@krystynabilczewski9306 Ай бұрын
@@DAF789ATDAFXF48 a złośliwość potrzebna?
@annenglish2851
@annenglish2851 Ай бұрын
​@@DAF789ATDAFXF48a nawet gdyby, to cóż w tym złego?
@NinaMora-xc3jh
@NinaMora-xc3jh Ай бұрын
Gdybym nie studiowała teologii to pewnie bym się nabrała na ojca dewagacje. Życzę ojcu nawrocenia się na prawdziwą wiarę katolicka ponieważ to co ojciec głosi to protestantyzm. Pozdrawiam.
@marzanna8330
@marzanna8330 Ай бұрын
Przecież protestanci i katolicy to chrześcijanie wierzący w tego samego Boga❤ według mnie o. Adam właśnie przekazuje prawdziwy katolicyzm, który często przez lata był i obecnie jest naginany🤔 pozdrawiam, też studiowałam teologię 🤗
@danielrosa9099
@danielrosa9099 Ай бұрын
Przypomina to już Lutra.💔 Módlmy się za Ojca Szustaka.
@AleksPla
@AleksPla Ай бұрын
@@marzanna8330 bzdura. Była Pani kiedyś w protestantyźmie? Bo ja w to wpadłam i z doświadczenia mówię. To heretycy, ludzie żyjący w stanie grzechu śmiertelnego, odrzucają Maryję i twierdzą, że katolicy modlący się przez wstawiennictwo Maryi modlą się do szatana. Nazywają Kościół biblijną "wielką nierządnicą", a Eucharystię nazywają kanibalizmem (spożywanie Ciała Jezusa, przyrównują do spożywania ciała ludzkiego w sposób, jak czynią to kanibale).
@marcinchristian8585
@marcinchristian8585 Ай бұрын
Pani Nino. Studiuje temat od dwóch lat. Nawet księża, teologowie a przede wszystkim historycy i bibliści twierdzą że kler faktycznie utworzył się ok między 3 a 4 wiekiem. To w najlepszym przypadku 200 lat po naszym Zbawicielu. Fakt występują w Biblii biskupowi, diakoni ale nie oznaczają oni kapłanów tylko tzw starszych przewodniczących kościołów domowych ( tak wpierw były tylko kościoły domowe z prowadzącym ten dom na czele kościoła domowego, lub kimś wybranym, ważnym w społeczności chrześcijan). Nie było kapłanów. Nie ma ani jednego miejsca w Nowym Testamencie gdzie jest napisane że są specjalni kapłani u chrześcijan. Potwierdzają to historycy. Oczywiście można sobie wmawiać ze strukturą dzisiejsza czyli korporacyjna wręcz istniała od początku. Ale nie. Nie było tak bo mieliśmy wg słów Jezusa oddawać Bogu cześć duchową a nie przez rytuały, dodatkowo jeszcze sprawowane przez dodatkowych pośredników czyli kapłanów.
@gabicyferki
@gabicyferki Ай бұрын
Ok
@DorotaTerebelska
@DorotaTerebelska Ай бұрын
Szczęść Boże! W mojej rodzinie jest opowieść o ciotecznej babci, która w związku z nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności znalazła się zaraz po rewolucji bolszewickiej na terenie Związku Sowieckiego i samorzutnie postanowiła przewodniczyć znajomym w nabożeństwach, świętach i Mszach Świętych. Zasadniczo w domu nikt jej nie potępiał. Wszyscy mówili, że jej postawa wynikała z głębokiej potrzeby bycia przy Bogu. Podziwiano również jej odwagę, bo przecież za praktyki religijne groziło więzienie. Jednak jakiś posmak nieortodoksyjności jej postępowania był. A dziś dowiedziałam się, że to był powrót do Kościoła z pierwszych wieków. Intuicja, iluminacja, Duch Święty? Grunt, że Bóg był z nimi.
@OratoriumRzymskokatolickieRFN
@OratoriumRzymskokatolickieRFN 20 күн бұрын
"Żaden z rozumnych katolików, w zamiarze powrotu do starych formuł uchwalonych przez dawne Sobory, nie może odrzucić orzeczeń, które Kościół pod natchnieniem i kierownictwem Ducha Świętego bardzo pożytecznie określił w nowych czasach i których trzymać się nakazał. Podobnie żaden rozumny katolik nie może odrzucać obowiązujących dzisiaj przepisów, by powrócić do spraw wywodzących się ze starożytnych źródeł Prawa Kanonicznego. Tak samo rzecz ma się z liturgią. Kto chce powrócić do starodawnych obrzędów i zwyczajów i odrzucać nowe, które z Opatrznościowego zrządzenia Bożego ze względu na zmienione warunki zostały wprowadzone, ten widocznie kieruje się nieroztropnym i niewłaściwym zapałem. Dlatego potępia się niezdrowy pęd ku starożytności, odnawiający błędy Pistojczyków" - Encyklika Mediator Dei, Pius XII. Papież tu potępia powrót do starożytności i ogołacanie liturgii z jej świętości.
@marysiaoczkowska
@marysiaoczkowska Ай бұрын
Dla mnie to najlepsza, najpotrzebniejsza i najbardziej rewolucyjna seria od czasów Pomarańczarni. BARDZO DZIĘKUJĘ! Niech Bóg to dalej prowadzi i niech będą tego jak najlepsze owoce! 🔥🔥
@Aloj1977
@Aloj1977 20 күн бұрын
Najlepsze owoce? Heretyckie wywody, lepiej módl się o nawrócenie siebie i Szustaka
@mateuszkowal89
@mateuszkowal89 19 күн бұрын
Błądzisz podobnie jak Szustak.
@AleksPla
@AleksPla Ай бұрын
Choćbyście na uszach stawali to prawda jest taka, że jak nie będzie kapłana, mężczyzny wyświęconego, posiadającego sukcesję apostolską, który ma intencję dokonania konsekracji i który wypowie słowa konsekracji to NIE dojdzie do przeistoczenia. Choćbyście i milion świętych ludzi, ale świeckich zebrali i próbowali dokonać konsekracji w tej potężnej wspólnocie to do konsekracji NIE dojdzie. A jeśli zaś przeciw Wam stanie nawet najgorszy kapłan i "odklepie" słowa konsekracji, ale będzie miał intencję, żeby do niej doszło, to do konsekracji DOJDZIE. Taka jest różnica między milionem świętych ludzi świeckich, a najmarniejszym kapłanem.
@matyjaszmatyszek3206
@matyjaszmatyszek3206 Ай бұрын
Do przeistoczenia dojdzie tylko wtedy, gdy Bóg zechce. Żadne czary i szamańskie obrzędy tego nie sprawią. Nie wiem co rozumiesz pod terminam "konsekracja" ale wiedz, że nie trzeba miliona wiernych, wystarczy dwóch lub trzech i już Bóg jest pośród nich.
@AleksPla
@AleksPla 29 күн бұрын
@@matyjaszmatyszek3206 do przeistoczenia dochodzi po spełnieniu konkretnych warunków, o których naucza święty Kościół Katolicki. Kapłan MA WŁADZĘ sprowadzenia Boga - czyli konekracji, w dowolnym momencie jeśli owe warunki wypełnia. I taka jest wola Boża i tego chce Bóg, ponieważ Jezus ustanowił Sakrament Kapłaństwa i Eucarystii na wieki wieków! I zgodnie z wolą Bożą ŻADEN świecki NIE MA MOŻLIWOŚCI dokonać konekracji.
@matyjaszmatyszek3206
@matyjaszmatyszek3206 29 күн бұрын
@@AleksPla Kapłan nie ma żadnej władzy nad Bogiem (pomijając fakt że nie jest kapłanem), Bóg przychodzi kiedy chce i tam gdzie chce. I przede wszystkim tam, gdzie Go chcą. Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich (Mt 18, 20)
@AleksPla
@AleksPla 29 күн бұрын
@@matyjaszmatyszek3206 no to głosisz herezję. Oczywiście, że kapłan ma władzę nad Bogiem w kontekście konsekracji. I ta władza jest mu dana od samego Boga. Bóg przychodzi na słowo kapłana, po spełnieniu warunków koniecznych do konsekracji.
@matyjaszmatyszek3206
@matyjaszmatyszek3206 17 күн бұрын
@@AleksPla Bzdura. „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20)
@zofiaczekaa804
@zofiaczekaa804 Ай бұрын
Pod Twoją obronę uciekamy się Święta Boża Rodzicielko naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych ale od wszelakich złych przygód racz nasz zawsze wybawiać...❤
@Maria-o6n
@Maria-o6n Ай бұрын
Przemyślę, przemodlę i zobaczę, czy będę mieć cos do napisania. Jeżeli tak, to tu wrócę. ❤️🙏👋
@edwardlamek8310
@edwardlamek8310 3 күн бұрын
Szczesc Boze, dziekuje 🤗 🙏 🕊 🖐 🤝
@mariakossowska5469
@mariakossowska5469 Ай бұрын
Dziękuję za fascynujący wykład! Dużo materiału do przemyśleń. Z niecierpliwością czekam na następny odcinek. Niech Ojca Bóg błogosławi 💚
@autor5553
@autor5553 Ай бұрын
Bardzo Was wszystkich proszę o modlitwę za mojego Brata i moją chorą nogę.Bóg zapłać!Dziękuję Ojcze!Za wszystko!
@karolszyszka2921
@karolszyszka2921 19 күн бұрын
Nie rozumiem dlaczego publikowany jest film, którego ojciec Adam pod koniec sam podsumował jako wprowadzający zamieszanie. Kanał śledzi prawie milion osób - warto zastanowić się dwa razy przed publikowaniem materiałów, ponieważ stawka jest wysoka.
@Ashia1206
@Ashia1206 29 күн бұрын
Piekna symbolika balasek i dziś, za nimi Najświętszy Pan Bóg, pięknie stare przechodzi w nowe. Baranek Boży, który wziął na siebie nasze grzechy, jego Ofiara❤
@a..270
@a..270 Ай бұрын
Czy apostołowie nie byli pierwszymi księżmi w naszym rozumieniu tego słowa??? Byli szczególną grupą osób wybranych bezpośrednio przez Jezusa, którym On wyznaczył co mają robić. "Komu odpuścicie grzechy będą odpuszczone..." "To czyńcie na moją pamiątkę" Wydaje mi się, że gdyby chciał, aby te zadania mogli wykonywać wszyscy w kościele to wypowiedziałby te słowa przy okazji jednego z wielu wystąpień publicznych. W moim przekonaniu kapłani powinni być jak apostołowie. Z resztą zawsze taki miałam przekaz chociażby, kiedy porównuje się powołanie apostołów i powołanie księży, czy fakt, że "zostawili wszystko i poszli za Jezusem" jako podstawę chociażby celibatu. Skoro Boga nie da się zrozumieć to czy można zrozumieć kościół??? Prawdę mówiąc osobiście nie rozumiem conajmniej 90% z tego o co chodzi w kościele, we mszy, w obrzędach itp. Podejrzewam, że podobnych mi osób jest ponad 80% w kościele. Od określenia jak powinien wyglądać kościół są zwierzchnicy tj. właśnie kapłani. Jak kościół w pierwszych wiekach nie wiedział co i jak to odpowiedzią był list apostoła, a nie opinia chrześcijan z targu. Księże Adamie naprawdę bardzo Cię cenie i absolutnie rozumiem flustracje na rzeczywistość, ale moim zdaniem to nie jest dobre miejsce na takie rozważania. Uważam, że tego typu dyskusje powinny się toczyć wśród ludzi, którzy się na tym znają, a z całym szacunkiem dla oglądających, myślę, że większość mimo wszystko będzie tych, którzy mówiąc kolokwialnie szukają haka na kościół, albo są zwyczajnie zagubieni. Obawiam się, czy ta seria nie przyniesie więcej szkody niż pożytku? Czy konsultował ksiądz z jakimś swoim zwierzchnikiem, czy to dobry pomysł? Może warto zapytać u samej góry? Może papież Franciszek chciałby z ojcem wejść w dyskusję? Czy papież może być zbyt zajęty lub być tak bardzo "ponad", że nie zechciałby poświęcić czasu na rozmowę o najistotniejszych kwestiach??? Skoro wszyscy powinni być równi to chyba powinno się dać pogadać z papieżem 😉 Przy okazji jak to jest z tą nieomylnością papieża? Przecież to on koniec końców jest od zarządzania i określania co i jak. Osobiście przed wysłuchaniem tego filmu rozumiałam o co chodzi w tym wszystkim mało, a teraz rozumiem jeszcze miej. Zostaje mi tylko wiara, dlatego wierzę w Boga nie w kościół. Wierzę też, że Bóg kieruje kościołem więc jakoś ten bałagan ogarnie 😉
@katarzynatarkowska9086
@katarzynatarkowska9086 Ай бұрын
Twierdzisz że nie rozumiesz co się dzieje na mszy. Ja mam 72 lata i praktycznie nie uczestniczyłam świadomie we mszy do 65 lat ale natknęłam się na KZbin świadectwo Kataliny
@adammantur9507
@adammantur9507 Ай бұрын
Masoneria ,niestety
@SylwiaWasniewska
@SylwiaWasniewska Ай бұрын
Czy można i należy szukać prawdy w nauczaniu i obrzędach kościoła? Czy mamy prawo nie rozumieć, dlaczego to, co obserwujemy nie zgadza się nam z Pismem Św.? Czy mamy prawo zadawać pytania? Mnie osobiście bardzo boli to, że nie za bardzo mam do kogo pójść z moimi wątpliwościami, a od kiedy czytam Pismo Święte mam ich naprawdę dużo. Więc Bogu dziękuję za o. Adama i jego odwagę w zadawaniu pytań. Dziękuję!
@williamprases2347
@williamprases2347 Ай бұрын
KRK. nigdy nie byl nie jest i nie bedzie kosciolem (zborem swietych) Boga - Jezusa....🤨
@adammantur9507
@adammantur9507 Ай бұрын
@@SylwiaWasniewska Pismo Święte można pojąć w Duchu Świętym, a nie analitycznie, jak masoneria i odstępcy. Jezus zostawił nam Ducha Świętego I trzeba z nim rozmawiać i prosić go o Dary. Wtedy, dopiero mając żywą wiarę, można rozważać Słowo Boże. Pycha i nieposluszenstwo rozbija chrześcijan i prowadzi do grzechu.. Niech Pan Ci błogosławi
@muzykkoscielny
@muzykkoscielny 13 күн бұрын
Ojcze Adamie! Na początku każdego filmu z tej serii trzeba chyba umieszczać ostrzeżenie, że to nie jest materiał dla początkujących, niedzielnych katolików. Osobiście przeraża mnie nie Twoje głoszenie ale to, że Twoi widzowie, osoby tu komentujące tak bardzo boją się zadawania pytań, samodzielnego myślenia o wierze, religii (celowo to rozdzielam bo wiara to nie religia i odwrotnie), o tradycji, o przepisach, nauce Kościoła itd. To, że zadajemy sobie takie pytania, konfrontujemy je z rzeczywistością nie znaczy, że od razu występujemy z Kościoła. Osobiście słucham tej serii od końca i jestem pod głębokim wrażeniem.
@mariamaria8955
@mariamaria8955 20 күн бұрын
Księże Adamie modlę się o łaskę prawdziwej wiary dla Księdza. Staniemy przed Bogiem po śmierci która nieuchronnie się zbliża i odpowiemy za każde słowo. Jakże wielka ciąży na Księdzu odpowiedzialność za tych wszystkich których wprowadza Ksiądz w błąd, zamęt. Polecam lekturę Proboszcza z Ars. Żyjemy w czasach zamętu i szatan jak lew ryczący poluje na duszę, zwłaszcza na duszę Kapłanów , bo wie że mało ma czasy. Piekło istnieje czy tego chcemy czy nie i na sądzie Bożym staniemy przed Trybunałem Bożym czy tego chcemy czy nie Panie nasz Jezu Chryste, Matko Najświętsza i wszyscy Świeci proszę Was za Księdza Adama, o łaskę wiary, prawdziwej Katolickiej. Luter szerzył herezje, a ile zła uczynił i jak wiele dusz pociągnął na potępienie wieczne 😢 Proszę o tym pamiętać i nie iść drogą podobną
@Śliwetka
@Śliwetka 12 күн бұрын
Amen! 🙏❤️🙏 Maryjo, Królowo patryjarchów, Królowo wyznawców, ratuj Twojego kapłana !!! 🙏🙏🙏
@malgorzatakalisz1591
@malgorzatakalisz1591 Ай бұрын
Dziękuję za te rozważania dające dużo do myślenia. Pobudzające nas do poszukiwania odpowiedzi. Mam obawy przed osobami wszystko wiedzącymi i stygmatyzującymi innych. Zazwyczaj atakującymi bez argumentacji rzeczowej. Byłam wychowywana tak ma być i już nie zadawaj pytań grzesznico . Przez co czułam się zawsze winna i grzeszna chociaż nic złego nie robiłam. Uciekłam z kościoła na długie lata. To nie znaczy że nie miałam relacji z Panem Bogiem była każdego dnia w modlitwie. Przez przypadek trafiłam na Ciebie ojcze Adamie i tu zaczął się mozolny trudny powrót . Z wieloma trudnymi pytaniami i rozczarowaniami. Korpo kościelne jak mówił. ks Jan Kaczkowski rozczarowało totalnie. Najpiękniejszym okresem o dziwo był czas pandemii wspólne różańce z Dominikanami z Łodzi. Triduum Paschalne które przeżyłam całą sobą. Na dzień dzisiejszy czasami bywam w kościele raczej szukam miejsc gdzie mogę nawiązać relację z Ojczulkiem. W swojej okolicy mam kilka kościołów w żadnym nie czuję się dobrze za dużo polityki , bylejakości mechanicznych odruchów. Księża którzy dawali nadzieję skupiali wokół siebie ludzi po przez prawdę szybko zostali przeniesieni w inne miejsca do nowych zadań np. zbieranie środków na budowę kaplicy. Błądzę szukam dziękuję za tą możliwość poszukiwania .Dajesz nadzieję Ojcze Adamie. Szczęść Boże.
@hannagrabowska.hskypost
@hannagrabowska.hskypost Ай бұрын
Dziękuję Ojcze, że poruszasz takie tematy! W mojej głowie rodzą się podobne pytania i cieszę się, że mam z kim rozkminiać🔥 Błogosławię i poszukuję dalej prawdy! Z Bogiem💪
@mateuszkowal89
@mateuszkowal89 19 күн бұрын
To co daje Ci ojciec Szustak to herezja.
@acz4240
@acz4240 Ай бұрын
Adamie Adamie.Tak. Są potrzebni szczególnie Teraz i podobni Tobie. Poproszę o kolejne odcinki. Szybko. Dziękuję. Gaga.
@parys1812
@parys1812 Ай бұрын
Ma Ojciec rację mówiąc, że najwcześniejsze pisma chrześcijańskie nie opisują kapłaństwa w takim znaczeniu jakie istnieje dzisiaj, ba nawet w takim jakie istniało już w V w. Jednak owi przewodniczący wspólnot zaczynają pełnić rolę, którą jak najbardziej można nazwać protokapłańską. Po pierwsze Eucharystia nie odbywa się bez ich udziału. Zawsze kiedy ma ona miejsce, to wówczas prowadzi ją ów starszy, którego określa się różnymi greckimi słowami. Po drugie w opisach pierwszych Eucharystii nie widać innego zaangażowania całego ludu Bożego w jej sprawowanie, jak to, które mamy współcześnie. Czyli lud przychodzi, słucha czytań, modli się, przyjmuje Komunię Św. i składa ofiary materialne na potrzeby wspólnoty. Lekcje czytają lektorzy, zaś składanie darów, wznoszenie modlitw i koordynowanie nimi, napominanie ludu w kazaniach oraz zbieranie i rozdzielanie ofiar, to wszystko czyni przewodniczący wspólnoty. Ma do pomocy diakonów, którzy rozdają Komunię Św. i zanoszą ją chorym. Nie ma innych opisów pierwszych Mszy Św. Nawet jeśli odwołamy się do opisywanych u św. Pawła uczt, to te najprawdopodobniej przypominały Ostatnią Wieczerzę, a w takiej formie zostały porzucone bardzo szybko i najprawdopodobniej pod koniec I w. już tak nie wyglądały. (M. Starowieyski, J. Miazek, A. Luft, Eucharystia pierwszych chrześcijan, 2014, s. 25-31). A zatem jak najbardziej przewodniczący/starsi pełnili specjalną rolę w zgromadzeniach wczesnych chrześcijan. Tutaj może kilka cytatów z pism wczesnych pisarzy chrześcijańskich, żeby nieco zniuansować przedstawiony przez Ojca obraz. Św. Ignacy Antiocheński (pocz. II w.): "W łasce jego imienia każdy z was i wszyscy razem gromadzicie się w jednej wierze i w Jezusie Chrystusie z rodu Dawida według ciała, Synu Człowieczym i Synu Bożym, aby słuchać biskupa i kapłanów w nienaruszonym posłuszeństwie, łamiąc jeden chleb, który jest pokarmem nieśmiertelności, lekarstwo pozwalające nam nie umierać, lecz żyć wiecznie w Jezusie Chrystusie. Podobnie więc jak Pan ani sam, ani przez swoich apostołów, nic nie czynił bez Ojca, z którym stanowi jedno, tak i wy nie róbcie niczego bez biskupa i bez kapłanów. I nie próbujcie przedstawiać jako rozsądne tego, co czynicie na własną rękę, lecz wszystko róbcie wspólnie: jedna modlitwa, jedna prośba, jeden duch, jedna nadzieja w miłości, w radości nienagannej. Jeden jest tylko Jezus Chrystus, od którego nie ma nic lepszego!"(Cytat za: M. Starowieyski, J. Miazek, A. Luft, op. cit., s. 169.) Św. Justyn Męczennik (poł. II w.): Po ukończeniu modlitw dajemy sobie pocałunek pokoju. Następnie przynoszą przełożonemu braci chleb i kielich, napełniony wodą zmieszaną z winem. Ten je bierze, wielbi i chwali Ojca wszechrzeczy przez imię Syna i Ducha Świętego i składa długie dziękczynienie za tę właśnie łaskę, jakiej nam udzielić raczył. Po odmówieniu modlitw i dziękczynienia przez przełożonego cały lud obecny z radością woła: Amen. Amen zaś w języku hebrajskim znaczy: Niech tak będzie. Gdy przełożony odprawił obrzęd eucharystyczny i gdy już cały lud dał odpowiedź radosną, wtedy tak zwani u nas diakoni rozdają każdemu z obecnych cząstkę eucharystycznego chleba oraz wina i wody i roznoszą je do tych, co nie są obecni [...] W dniu zaś zwanym Dniem Słońca odbywa się zebranie w jednym miejscu wszystkich razem, i z miast, i ze wsi. Tedy czyta się Pamiętniki Apostolskie albo Pisma Prorockie, póki czas na to pozwala. Potem, gdy lektor skończy, przełożony daje żywym słowem upomnienie i zachętę do naśladowania tych nauk znakomitych. Następnie wszyscy z miejsc powstajemy i modlimy się. Po czym, jak się już powiedziało, gdy modlitwa się kończy, przynoszą chleb oraz wino i wodę, a przełożony zanosi modlitwy tudzież dziękczynienie, ile tylko może, lud zaś z radością odpowiada: Amen. Wreszcie następuje rozdawanie i rozdzielanie wszystkim tego, co się stało Eucharystią, nieobecnym zaś rozsyła się ją przez diakonów. Ci, którym się dobrze powodzi, i którzy dobrą mają wolę, dają, co chcą, a wszystko, co się zbierze, składa się na ręce przełożonego, On zaś roztacza opiekę nad sierotami, wdowami, chorymi albo z innej przyczyny cierpiącymi niedostatek, nad więźniami, obcymi gośćmi, jednym słowem śpieszy z pomocą wszystkim, co są w potrzebie" (Cytat za: M. Starowieyski, J. Miazek, A. Luft, op. cit., s. 179-180). To co się stało po 313 r. nie wynikało z nagłego wpływu kultury grecko-rzymskiej na chrześcijaństwo. Chrześcijaństwo od początku, od I w., gromadziło przede wszystkim ludzi wywodzących się z kultury grecko-rzymskiej. Więc ten wpływ istniał od samego początku, nie pojawił się nagle w czasie panowania Konstantyna. Nawet już w Ewangelii św. Łukasza i św. Jana oraz listach św. Pawła widać te wpływy. To, że w IV w. pojawiły się duże bazyliki, rozbudowane ceremonie, bogate szaty i nowe obrzędy, stanowiło kontynuację, a nie nowość. Większa skala pojawiła się dlatego, że wreszcie były ku temu możliwości - tzn. Kościół zyskał dużo większe środki i prawa. Jednak już w III w. populacja chrześcijan była bardzo duża, w Azji Mniejszej mogło ich być nawet 60%. Już wówczas budowali oni tzw. domus ecclesiae, które można nazwać protoświątyniami. Poświadcza je na początku III w. Klemens Aleksandryjski. Ich istnienie wykazują również badania archeologiczne, np. taki domus pochodzący z około 232 r., wybudowany w Dura Europos. Nie będę teraz opisywał ich wyglądu, ale mamy już wówczas osobne domy przeznaczone tylko do sprawowania Eucharystii, które mają swoją strukturę, lud jest w nich odpowiednio podzielony, osobno już wówczas znalazło się miejsce dla duchowieństwa, a budynek wewnątrz ma liczne ozdoby i dekoracje. (M. Starowieyski, J. Miazek, A. Luft, op. cit., s. 41-50) Takie elementy jak ryt święceń mają jak najbardziej proweniencję biblijną. W ich ustanawianiu odwoływano się do namaszczenia, które Bóg nakazał czynić kapłanom w ST., a którego opis jest w Księdze Wyjścia (Rozdziały 25-31). Tako samo później - wiele wieków później, kiedy ustanawiano ryt namaszczenia królów, to odwoływano się do podobnego obrzędu, który Bóg nakazał uczynić Saulowi i Dawidowi. Nie wiem jak daleko będziemy się cofać, żeby wykazać, że to właśnie wtedy było to prawdziwe i dobrze rozumiane chrześcijaństwo, ale w takim wypadku nie możemy się odwoływać nawet do Biblii, ponieważ kanon Pisma Świętego, którym się dziś posługujemy został ustalony dopiero na synodach w Rzymie (382), Hipponie (393) oraz Kartaginie (397), a zatem w czasach kiedy miał rozpocząć się okres "błędów i wypaczeń". Skąd zatem pewność, że ten kanon nie będzie od nich wolny? (H. P. Rüger, The Extent of the Old Testament Canon1, The Bible Translator. 40 (3), 1989, s. 301-308) Na koniec jeszcze mogę polecić świetną książkę: M. Simon, Cywilizacja wczesnego chrześcijaństwa, 1979. Przepraszam za tak długi komentarz, naprawdę starałem się odpowiedzieć w jak największym skrócie. Pozdrawiam ;)
@hermes5866
@hermes5866 Ай бұрын
Zaciekawił mnie Pan bardzo ... do tego stopnia, że zamówiłem poleconą przez Pana książkę (na allegro, bo ... to 1979). Chcę trochę głębiej zrozumieć czasy powstawania chrześcijaństwa i kontekst polityczny. Przy okazji polecam też książkę: Ryszarda Kurylczyka, Niezłomny z Nazaretu. Spojrzenie na wydarzenia "oczami ludzi, głównie Żydów i Rzymian" w tamtych czasach. Polityka, władza no i przychodzi ktoś kto narusza status quo.
@rozkolarzony7936
@rozkolarzony7936 Ай бұрын
Bardzo proszę @Langustanapalmie o odniesienie się do wpisu tego Internauty. Dziękuję
@matyjaszmatyszek3206
@matyjaszmatyszek3206 Ай бұрын
Po co przywołujesz Stary Testament skoro chrześcijaństwo to inny porządek? Watro przypomnieć, że prezbiter i biskup byli wybierani przez wspólnotę, a ich funkcja była dożywotnia.
@parys1812
@parys1812 Ай бұрын
@@matyjaszmatyszek3206 No tak, nawet dzisiaj prezbiterem i biskupem jest się całe życie, zatem ten element nie uległ zmianie, natomiast formy i sposoby wyboru biskupów czy prezbiterów ewoluowały i były różne na przestrzeni wieków. Co ma do tego ST? Wydaje mi się że bardzo dużo. 1) Tak samo jak NT jest częścią kanonu Biblijnego, który obok Tradycji stanowi filar katolicyzmu. Sam kanon ma jak najbardziej pochodzenie z epoki wczesnochrześcijańskiej. 2) Do pism ze ST odnoszą się pisma z NT, powołują się na niego zarówno ewangeliści jak i św. Paweł, wykazując łączność pomiędzy oboma zbiorami ksiąg biblijnych. 3) Wiele rytuałów, obrzędów, praktyk, myśli i tez, które obecne są w katolicyzmie (ale i w innych denominacjach chrześcijańkich również) odnosi się do Starego Testamentu. Praktyka śpiewania psalmów w modlitwie brewiarzowej, podczas Mszy Św. (Na spotkaniach pierwszych chrześcijan także śpiewano psalmy i hymny ze ST, skąd pochodzi np. obecny we Mszy Św. Introit), 10 przykazań Bożych pochodzi ze ST, liczni Ojcowie Kościoła wyjaśniali i interpretowali przekaz NT odwołując się do ST: Orygenes, Klemens Aleksandryjski, Św. Ambroży, Św. Augustyn, etc., obecny w liturgii neokatechumenalnej hymn "Szema Izrael" to połącznie tekstów z Ksiąg: Powtórzonego Prawa i Liczb ze ST. Podsumowując ST zawsze był integralną częścią chrześcijaństwa. Zawsze z niego czerpano, tak było 1900 lat temu, tak jest i dzisiaj. Warto wspomnieć, że istniał pewien odłam chrześcijaństwa i kilku myślicieli, którzy uważali, że należy zrezygnować z ST (nie pamiętam teraz nazwy i imion), ale nie wiem czy autor niniejszego komentarza, chciałby do niego powrócić. Pozdrawiam!
@matyjaszmatyszek3206
@matyjaszmatyszek3206 Ай бұрын
@@parys1812 Jezus powoływał się na ST ale nie stosował się do wszystkiego co tam zawarte. Stąd wniosek, że o tyle mamy kierować się tekstami ST o ile są wspomniane w NT. To, ze są praktyki odwołujące się do dawnych kultów, nie oznacza, ze trzeba się ich kurczowo trzymać. Katolicyzm jak skamielina przechowuje też kulty absolutnie pogańskie sprzed tysięcy lat - mamy je ciągnąć?
@danutasucharska3742
@danutasucharska3742 Ай бұрын
Lubię to teraz mam dużo wątpliwości dzięki ❤
@mammamia9472
@mammamia9472 Ай бұрын
O. Adamie mam wrażenie że odchodzi ksiądz od katolicyzmu w w strone protestantyzmu. Od jak dawna pojawiła się kobieta ?
@jarosawszustek909
@jarosawszustek909 19 күн бұрын
Kobieta? Wystarczy samo nieuporządkowane pragnienie.
@IzabelaWaniek-i1x
@IzabelaWaniek-i1x Ай бұрын
Dziękuję za rzetelne przedstawienie tematu i inspirację do przemyśleń i dalszych poszukiwań ojcze Adamie ❤ niech Duch Święty prowadzi ❤
@stefancymbrowski8339
@stefancymbrowski8339 Ай бұрын
Polecam Ci bardzo ciekawe rozważania księdza Krzysztofa Paczosa na te pytania, bo powołuje się na aktualną światową literaturę, czyli masz jak znalazł. Życzę powodzenia i dzięki za odwagę myślenia! 🙏💝🥰💖
@user-yy4kb6bs3z
@user-yy4kb6bs3z Ай бұрын
Bardzo dziękuję. (Ten brat z myślami samobójczymi niech będzie spokojny, niech zaufa Bogu - że Bóg go kocha, cieszy się każdym jego gestem - a jeszcze będzie Go chwalił.). Właśnie ludziom, których lęk przygniata do ziemi ojciec Szustak świadczy że można być odważnym przed Bogiem a zarazem normalnym, pokornym.❤
@adambereznicki5198
@adambereznicki5198 Ай бұрын
świetne są te rozkminy, szczególnie na tle historycznym, jak to było w dawnym Kościele. Mega seria
@Paweł-k7k
@Paweł-k7k Ай бұрын
Ojcze Adamie , wielkie ale to wielkie dziękuję! Jestem pewny że Pan Jezus Ciebie powołał i nigdy nie przestawaj robić tego do czego Cię powołał. Dzięki twojemu grzebaniu w trudnych tematach moja wiara staje się prosta i silna jak nigdy a jestem grubo po 30 - tce 😊
@Aloj1977
@Aloj1977 20 күн бұрын
Po 30 i nie potrafisz odrizniz prawdy od herezji?
@jezutysietymzajmixxx3319
@jezutysietymzajmixxx3319 Ай бұрын
Proszę Was o modlitwę w moich zmaganiach z lękiem, uwolnienie od pracy z którą się bardzo męczę i odnalezienie mojego powołania. Bóg zapłać
@dawiddawid3765
@dawiddawid3765 Ай бұрын
Dziękuję za poruszanie takich tematów 🎉🎉
@hannama6723
@hannama6723 Ай бұрын
Bardzo istotne wiadomości!!!! Dziękuję za ten bukłak i za to, że każdy może słuchać, zadawać pytania i myśleć samodzielnie. 🙏
@Amigo-a44
@Amigo-a44 Ай бұрын
Tak,każdy może inawet powinien myśleć samodzielnie , ale nie każdy wymyśli teorię względności.
@bogusawarozmus8330
@bogusawarozmus8330 11 күн бұрын
Szczęść Boże ❤❤❤
@HannaTysiak
@HannaTysiak Ай бұрын
Jestem starą kobietą,z radością całe życie słuchającą Kościola i mam podobne przeczucia. Błogosławię Ojcu ❤
@zdzisawaczaplinska9136
@zdzisawaczaplinska9136 Ай бұрын
Nie jesteś starą kobietą duchem jesteś młoda❤
@patrycjadolegowska5949
@patrycjadolegowska5949 Ай бұрын
Dobry wieczór 😊 Bracie Adamie bardzo lubię słuchać Ciebie i podoba mi się takie przekazywanie zwyklemu Kowalskiemu ....który wiele nie rozumie A też szuka prawdy Bożej....mam bardzo dużo świadectw Boga żywego ....to prawda że Bóg objawia się prostaczka rozumię co czula św Faustyna na początku nikt jej nie chciał uwierzyć niezrozumiana wyśmiewana lekceważona osamotniona ale trwała przy Bogu z miłością ,dziecięcą ufnością.....i przyszły tego owoce ....🌻 Rano wstawaki jak zawsze słucham... Pozdrawiam wszystkich serdecznie❤
@jasiekw8769
@jasiekw8769 Ай бұрын
Piękne poszukiwanie. W ogóle piękna posługa dzięki której ja, mając podobne pytania i rozpoznając niejasność naszych praktyk nie muszę czytać tysiąca książek, uczyć się hebrajskiego i greki, tylko mogę posłuchać kogoś kto już to przerobił i zająć się obsługą maszyn przemysłowych i rąbaniem drewna na zimę, posługiwać gdzie indziej. Dzięki Adamie! Dzięki Bogu!
@niezapominajka3571
@niezapominajka3571 Ай бұрын
"Wtedy Piotr rzekł do Niego: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą...»" Myślę, że świeckim najbardziej potrzebne jest świadectwo życia osób konsekrowanych, bardziej niż sprawowane przez nich funkcje. Potrzebujemy Waszego świadectwa - wiary, nadziei i miłości tych, którzy opuścili wszystko i poszli za Jezusem. Potrzebujemy Was - księży, zakonników i zakonnic, bo jesteście konretnym znakiem Zmartwychwstalego na ziemi. Potrzebujemy Waszych archaicznych szat, bo odrywają naszą uwagę od tej rzeczywistości i kierują ku Niebu. Potrzebujemy Waszego oddania Bogu, Waszych modlitw i pracy. Bez Was Kościół byłby Ciałem okaleczonym. Z Panem Bogiem🕊
@BoskaPrzewodniczka
@BoskaPrzewodniczka Ай бұрын
Nie trzeba łączyć tego zdania tylko z osobami które "idą w" kaplanstwo lub zakon. Można pójść za Bogiem będąc osobą świecką. A zostawić wszystko, czyli nie przywiązywać się do tego co było do tej pory. I słuchać najbardziej Boga i Jego Wolę wypełniać a nie oczekiwania rodziny lub znajomych. Ja 4.5 roku temu powiedziałam Panie Boże prowadź, poszłam za Nim. Nie jako zakonnica, ale w wolności. W byciu osobą świecką, która umiłowała Boga i Eucharystię, taką jak ją znamy obecnie. A świadectwo każdego, kto jest blisko Boga i wypełnia przykazanie miłości względem Niego i innych ludzi, których spotyka, jest ważne czy to w kaplanstwie, zakonie czy takie bycie "zwykłym człowiekiem" wśród ludzi, którzy widzą że ktoś kocha Boga i jest "ludzkim" człowiekiem. Co do rozważań ojca Adama, nie mam zdania, każdy ma swoją perspektywę i niewiadome. Uwielbiam Eucharystię i śpiewy pieśni w obecnej formie i dla mnie jest to piękne i korzystam z tego przyjmując Pana Jezusa w Komunii.
@BoskaPrzewodniczka
@BoskaPrzewodniczka Ай бұрын
@@Jerzy956 pisałam, że nie mam zdania odnośnie tych rozkmin ojca Adama. Uwielbiam tą formę w jakiej jest, a mój komentarz głównie odnosił się do wątku dawania świadectwa wiary niż samego obrzędu czy "dobry" czy "zły"
@ewazaczynska9527
@ewazaczynska9527 Ай бұрын
Adam-jak dobrze że jesteś. Dzięki za ten odcinek, za rozkminy. Też mam takie. Dzięki. Dobrze że jesteś.
@mmajczak
@mmajczak Ай бұрын
Pytanie powinno brzmieć nie czy potrzebuje tylko jakich potrzebuje
@bartekz4418
@bartekz4418 Ай бұрын
W końcu głos rozsądku. Krotko, zwieźle i bardzo w temacie. Pozdrawiam.
@soko6216
@soko6216 Ай бұрын
A kwestia komu odpuścicie grzechy temu będą odpuszczone, o tym bym też posłuchał
@WojciechDudek77
@WojciechDudek77 Ай бұрын
A co tu jest niejasne?
@maciejdaniowicz1494
@maciejdaniowicz1494 Ай бұрын
Nie są
@soko6216
@soko6216 Ай бұрын
@@WojciechDudek77 jasne jest wszystko, chodzi mi o temat kapłaństwa związany w tym filmie
@WojciechDudek77
@WojciechDudek77 Ай бұрын
@@soko6216 rozumiem
@WojciechDudek77
@WojciechDudek77 Ай бұрын
​@@soko6216ok. Rozumiem.
@Wirnik27
@Wirnik27 Ай бұрын
Świetne że ktoś ma takie same wątpliwości i przemyślenia jak ja! Kibicuje w szukaniu odpowiedzi
@MaciejZagwojski
@MaciejZagwojski Ай бұрын
W pierwszych latach swojego urzędowania Papież Franciszek wypowiedział proroctwo, że podobnie jak Pan Jezus powywracał stoły w świątyni w Jerozolimie, Duch Święty przyjdzie i powywraca stoły w Kościele! Jak ja nie mogę doczekać się na ten dzień!!! (A ten odcinek przypomniał mi te Franciszkowe słowa😉) Pozdrawiam!
@zwierzak1792
@zwierzak1792 Ай бұрын
Ja też czekam.....
@AleksPla
@AleksPla Ай бұрын
Zapewniam Pana, że przyjdzie dzień kiedy stąpi Duch Święty i STOŁY zostaną powyrzucane ze świątyń, a w ich miejsce wrócą OŁTARZE, ponieważ bramy piekielne go nie przemogą.
@andrzejpotempa5902
@andrzejpotempa5902 Ай бұрын
Po raz kolejny raz szacun za odwagę za przybliżanie prawdy
@ewa5561
@ewa5561 19 күн бұрын
Odwagę? Przy obecnym nastawieniu do kleru odwaga byłoby trwać w nauce i doktrynie Kościola i powiedzieć TAK potrzebujemy kapłanów.
@Elka_00072
@Elka_00072 Ай бұрын
Dzięki za odwagę. Zmiany idą, bo co nie jest od Boga samo się wywraca o własne nogi. Dla nas wszystkich mocy Ducha Świętego 🙏
@HenrykWyrwa
@HenrykWyrwa Ай бұрын
Jaka odwaga przecież ten ksiądz powinien chyba jeszcze raz przeczytać Biblię już sw. Paweł w swoich listach ostrzegał o takich nauczycieli
@matyjaszmatyszek3206
@matyjaszmatyszek3206 Ай бұрын
@@HenrykWyrwa A konkretnie jakie masz zarzuty?
@annasliwinska7187
@annasliwinska7187 Ай бұрын
n​@@HenrykWyrwa
@annasliwinska7187
@annasliwinska7187 Ай бұрын
​h@@matyjaszmatyszek3206
@kasado80
@kasado80 Ай бұрын
Bracie (tak wszyscy kiedyś do siebie się zwracali, nie żaden per ksiądz) Adamie wypowiedziales wszystko to, o czym rozmyślam, odkąd zacząłem czytać NT, a potem trafiłem na artykuł brata Pietrasa. Teraz wiem, że nie straciłem wiary. Ona po prostu dojrzewa. Bóg zapłać 🙏 Tak, jestem katolikiem 😁
@lucynapiekara827
@lucynapiekara827 Ай бұрын
Tzn. że wszyscy ochrzczeni są namaszczeni na kapłana też tylko nie wszyscy przyjmują wezwanie....wielu jest powołanych ale niewielu wybranych... wszystko jest ok i wszystko jest jak było...❤❤❤
@dariusbadowski9201
@dariusbadowski9201 Ай бұрын
Dziękuję Adasiu za tłumaczenie i rozważanie w tym kierunku. Zawsze zastanawiałem się nad tymi tematami ale tak naprawdę ty w tym odcinku naświetliłeś mi na płaszczyźnie lat, wieków jak to było budowane. Jestem bardzo ciekaw następnych odcinków. Dziękuję Panu Bogu za to że jesteś i właśnie ciebie postawił na mojej drodze. Niechaj Pan Bóg nam błogosławi i prowadzi a Duch święty nas rozjaśnia w drodze do Domu naszego kochanego Ojca.
@karolinagrodkowska2619
@karolinagrodkowska2619 Ай бұрын
Dziękuje Ojcze Adasiu ! 😘😇ja tez mam podobne pytania i bardzo mi to rozjaśniło !!! Mi się wydaje ze to jest do połączenia ! Niestety w Kościele Polskim jest sporo skrajności i jak tu połączyć stare z nowym aby wyszło coś jeszcze nowszego i świeżego ??? 🤔🙈🙉🙊Duchu Święty przyjdź i objaw nam Wole Taty 👼❤️
@aniczka3206
@aniczka3206 Ай бұрын
Dzieki Ojcze- mega dawka wiedzy. Zawsze mi jakos nie lezalo szukne obchodzenie pamiatki ustanowienia kaplanstwa- czytaj kwiaty, przemowy w Wielki Czwartek, kiedy zaczynamy przezywac Meke Panska. Juz niecierpiliwie czekam na kolejne buklaki. Stawianie pytan, refleksja i oby Duch sw powial….
@kamilgrzesiek6498
@kamilgrzesiek6498 Ай бұрын
Ale rozkmina! Cytując bolca z "chłopaki nie płaczą" TO MI SIĘ PODOBA! O TO CHODZI! zadawajmy sobie pytania i nie bójmy się wracać do źródła bo to może uratować Kościół ;) Ja daje łapke w górę
@TheMalla3
@TheMalla3 Ай бұрын
warto zapoznac się z herezją archeologizmu
@AnnaLukowska-pp8iy
@AnnaLukowska-pp8iy Ай бұрын
Ojcu! Nie miałam pojęcia, że położna (jakąkolwiek osoba świecka) może ochrzcić dziecko! To super wiadomość ❤ Ps. Super seria, od zawsze doszukuję się odpowiedzi i sprawiedliwości a szczególnie wyjaśnień zasad, które oczekuje się, że będzie się przestrzegać (chodzi mi teraz o szkołę, do której chodzi córcia...nie przepadają tam za mną ale nie szkodzi...). Jak się karze robić tak a nie inaczej to dla mnie nie jest odpowiedzią "bo tak jest w zasadach szkoły" zawsze pytam, dlaczego, powód, wyjaśnienie, skąd to się wzięło, jaka idea, myślenie stało za ustaleniem tej zasady. To jest istotą mojego postępowania a nie "tak, bo tak". Pozdrawiam serdecznie i wspieram całym sercem 💗
@Pentita-pl9qm
@Pentita-pl9qm Ай бұрын
Nie tylko położna. KAŻDY może.
@panistetoskop3612
@panistetoskop3612 Ай бұрын
Dziękuję za serię, to są również pytania które sobie zadaję. Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki.
@soko6216
@soko6216 Ай бұрын
odcinek dobry nie mnie jednak jedną sprawę bym omówił , mianowicie Jezus nie uciekał od Świątyni , chodził do Synagogi , uczestniczył w Świętach Żydowskich , co więcej wyraźnie dał do zrozumienia przepędzając kupców że Świątynia to też dom Boży a więc mimo całego nowego wypełnienia nie znosi że tak powiem kultu Świątyni , może faktycznie go wypaczyliśmy nieco ale jednak był , no i druga sprawa to działanie Ducha Świętego który jak sam Jezus mówi że wiele nam wytłumaczy , co może tłumaczyć że z czasem dochodzimy do pewnych spraw i rozwiązań ...........dobra seria się szykuje dająca pole do rozważań , choć mam obawy że dla ludzi wątpiących , kwestionujących czy źle rozumiejących teologię może być pewną furtką na " własny kościół " , oby tak nie było .
@monikakraling9205
@monikakraling9205 Ай бұрын
Podzielam te obawy. Dla mnie też ważne, żeby w tym temacie odnieść się do Jezusa, do tego co robił. Równie ważne jest to co mówił Jezus powołuje apostołów i posyła ich w świat dając ich władzę odpuszczanis grzechów, uzdrawiania, wypędzania złych duchów. Myślę, że powinnyśmy starać się zrozumieć zamysł Pana Jezusa względem kościoła, Jego pytać gdy nie wiemy jak ma wyglądać dzisiejszy kościół, Jego pytać gdy mamy wątpliwosci. Przecież On nam obiecał, że będzie z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. To On jest głową Koscioła.
@Krystyna-xb3ur
@Krystyna-xb3ur Ай бұрын
Kochany Ojcze Adamie dziękuję ,dziękuję, dziękuję od dawna w mojej głowie jest sprzeciw wobec tego co widzę i słyszę, wiele razy przychodziła mi myśl,że Chrystus chyba nie chciał takiego kościoła, pracuję w niedużym zespole i często poruszamy sprawy wiary niewątpliwie prof. Marcin Majewski wytłumaczył nam wiele ze Starego Testamentu czego nigdy nie słyszałam w kościele, wiem ,że może nie wiele da się zmienić ale jesteś Ojcze jak malutka iskierka z której oby Bóg dał powstanie wielki płomień a najlepiej pożar
@AleksPla
@AleksPla 29 күн бұрын
Chrystus nie chciał TAKIEGO czyli jakiego Kościoła?
@НазарВинницький-ф7д
@НазарВинницький-ф7д Ай бұрын
"kapłan nie należy do siebie" arcybiskup Fulton Sheen. Czytałem tą książkę o teologii kapłaństwa. Może będzie pomocne :) Dziękuję za odcinek 👍
@ZofiaSumara
@ZofiaSumara Ай бұрын
Wszystkim, we wszystkim dobrego każdego kolejnego dnia , czyli po prostu we wszystkim szczęść Boże : ,)....i do roboty jutro wstać trza... to już sie właśnie położe.
@annenglish2851
@annenglish2851 Ай бұрын
Pozdrawiam serdecznie, Zosiu😊
@ZofiaSumara
@ZofiaSumara Ай бұрын
@@annenglish2851 wzajemnie : )
@Aleksandrasmq
@Aleksandrasmq Ай бұрын
Długi odcinek ale nie żałuję ani minuty. Bardzo ciekawe rozważanie które pobudza do szukania i rozmowy W końcu można zastanowić się jakie były korzenie a jakie widzimy drzewo. Nie koniecznie złe, nie koniecznie dobre, ale po prostu inne.
@mariastefek7607
@mariastefek7607 Ай бұрын
Czekam na dalszy ciąg. Dziękuję
@marcin53425
@marcin53425 Ай бұрын
Zapytałem AI i podał 3 teksty o przewodniczeniu eucharystii z II wieku: „Niechaj ważna będzie tylko ta Eucharystia, która jest sprawowana pod przewodnictwem biskupa lub kogoś, kogo on upoważnił” (Smyrn. 8,1) Ignacy Antiocheński rok 110, „Wybierzcie więc sobie biskupów i diakonów, godnych Pana, mężów łagodnych, nieskorych do gniewu, prawdomównych i doświadczonych w sprawach duchowych” (Didache 15,1). „Po zakończeniu modlitw przynosimy sobie nawzajem chleb, wino i wodę, a przewodniczący (tj. biskup lub prezbiter) składa modlitwę i dziękczynienie w miarę swoich możliwości, a lud odpowiada: Amen. Potem rozdaje się każdemu uczestnikowi i rozsyła do nieobecnych przez diakonów” (I Apologia, 65). Justyn Męczennik
@Patulka1000
@Patulka1000 Ай бұрын
A mi te filmy dały ogromną ulgę... Od dlugiego czasu mam w sobie dużo lęku zwiazanego z poszukiwaniem prawdy, watpieniem w niektore sprawy. A ta seria pomaga mi rozumieć, że to jest bardzo naturalne i moje watpliwosci nie umniejszają mojemu spojrzeniu na wiare. Dzięki 🙂
@hukuxms
@hukuxms Ай бұрын
Jak człowiek ma odnaleźć "prawdę" gdy na swoim horyzoncie ma chrześcijaństwo, islam, hinduizm, buddyzm, judaizm, sikhizm, bahaizm... i wiele innych. Ja już dawno dałem sobie spokój z "szukaniem prawdy". Oferta religijna jaką ma dla nas do zaproponowania świat jest zbyt wielka. Koniec w końcu i tak na ogół to jaką religię wyznajemy zależy jedynie od obszaru geograficznego, na którym się urodziliśmy, oraz raczej każda religia uważa siebie za najprawdziwszą.
@MEGAWITA-uf8xq
@MEGAWITA-uf8xq Ай бұрын
@@hukuxms Ja jestem PRAWDĄ,DROGĄ ,ŻYCIEM. Słowa samego Jezusa. Szukałeś w złym miejscu, szukałeś prawdy w religii. A Jezus mówi. Ja jestem DRZWIAMI kto wejdzie i wyjdzie pastwisko znajdzie. Człowiek ma należeć do Chrystusa, nie do religii.
@hukuxms
@hukuxms Ай бұрын
@@MEGAWITA-uf8xq Dla mnie te słowa są jedynie tekstem literackim wymyślonym przez ludzi sprzed 2000 lat. Równie dobrze mogę wymyśleć inną religię, w której podmiot liryczny będzie mówić te same słowa. Samo to, że coś gdzieś pisze, nie znaczy od razu, że coś jest prawdą dotyczącą naszego świata. Może być to natomiast prawda dotycząca świata przedstawionego w danym utworze literackim.
@MEGAWITA-uf8xq
@MEGAWITA-uf8xq Ай бұрын
@@hukuxms Ma pan prawo do takiego zdania. Nie wiem czy pan zna Marcina Majewskiego słynny biblista, też twierdzi że biblia jest napisana tekstem literackim, co wcale nie przeszkadza wierzyć mu w Boga. W tym tekście Bóg przekazuje człowiekowi to co chce przekazać. A to że ktoś nie wierzy, nie znaczy że Bóg nie istnieje. Fizyka kwantowa, już potwierdza istnienie Boga.
@hukuxms
@hukuxms Ай бұрын
@@MEGAWITA-uf8xq Marcina Majewskiego znam i lubię słuchać jego wykładów. Nawet jeśli dla mnie to jedynie literatura, a nie tekst objawiony, to i tak uważam ją za ciekawą. Badacze biblii wskazują, że była pisana przez mądrych ludzi, ale w brew pozorom bardziej dla ówczesnych elit. Może pan/pani posłuchać tego na kanale Radio Naukowe, też ciekawe wątki poruszają.
@magdat1268
@magdat1268 Ай бұрын
Dziękuję, dziękuję, dziękuję Adaś za głos w tym temacie i za publiczne zadawanie tych pytań❤
@isabela-esmeralda
@isabela-esmeralda Ай бұрын
Bóg z toba braciszku! Nawet nie wiem jak zaczac, moze tak: te przemyslenia sa mi bardzo bliskie, bo od jakiegos czasu razem z mezem, a przede wszyskim on sam, nurzamy sie w historii dotyczacej wierzen chrzescijanskich, interpretacji Bibli, rozumienia czasow zycia i kultury Israelitow i pierwszych nasladowcow Jezusa. Ja bardzo chetnie slucham twoich wykladow, a nie jestem katoliczka, a jednak uwazam, ze kazdy jest bratem i siostra, kto podaza za Panem. Z mezem jestesmy aktualnie bez bliskiej wiezi z jakas wspolnota czy religia, przede wszyskim ze wzgledu na chec sluzenia Bogu bez doktrynacji, tendecji, itd. Nie uwazymy absolutnie sie za lepszych, rowniez absolutnie nie negujemy religii katolickiej i innych wierzen. Wiernych mozna spotkac wszedzie, a osad nalezy tylko do Pana, nasza powinnoscia jest kochac Boga i blizniego. Przepraszam z gory za bledy stylistyczne i jakiekolwiek inne, od dluzszego czasu nie mieszkam w Polsce. Mam nadzieje, za bede pozytywnie zrozumiana, niech Bog was wszyskich blogoslawi 🙏🏽
@alsze9625
@alsze9625 Ай бұрын
Oj Ojcze Adamie ciężki kaliber tematyczny podjąłeś🤗.ale podziwiam za odwagę,słucham z uważnością i rozkminą... i modlę🙏🙏 się o Boże prowadzenie oraz oczekuję dalszych niezmiernie ciekawych tematów❤Szczęść Boże oraz wszelkiego błogosławieństwa i lask od Niebieskiego Taty🙏🕊💝
@soko6216
@soko6216 Ай бұрын
no to posłuchajmy tego ciężkiego tematu :)
@PanBogNasz
@PanBogNasz Ай бұрын
Bardzo interesujące 🙏
@livingmess_
@livingmess_ Ай бұрын
tak o tym wąteczku na początku, to jak na moje Pan Jezus zrobił ludziom coś jak mały anarchizm :)
@beatamagorzata7634
@beatamagorzata7634 Ай бұрын
Dziękuję Adasiu że poruszasz takie tematy. Jestem żywo zainteresowana Twoimi poszukiwaniami. Nie wyobrażam sobie kościoła bez księdza bo nauczona przez lata nie potrafię wyobrazić sobie eucharystii czy spowiedzi bez kapłana, ale będąc na drodze neokatechumenalnej nieustannie zadaję sobie pytanie co by było gdyby. U nas często bywa tak, że księża niechętnie chcą nam odprawiać eucharystię. Wtedy zadaję sobie pytanie dlaczego tak jest. Przecież tworzymy żywą wspólnotę w tym samym kościele. Bycie na "drodze" mobilizuje mnie też do szukania odpowiedzi w piśmie świętym.Twoje przemyślenia bardzo często spójne są z moim światopoglądem. Cieszę się, że mogę z Tobą kroczyć tą drogą. Pozdrawiam Beata
@ankadoek6392
@ankadoek6392 Ай бұрын
Dziękuję. Poyrzebowałam takich rozważań. Niech Duch Święty prowadzi nas na tej ( i innych) drodze. Pozdrawiam wszystkich szukających.❤
@katiecezer508
@katiecezer508 5 күн бұрын
Świetny wywód, zgadzam się 👍🏻
@MiroslawaMirka
@MiroslawaMirka Ай бұрын
W temacie księży polecam ks. Piotra Pawlukiewicza 'Ksìęża na Księżyc'. Tytuł zupełnie nie obwieszcza treści. Raczej pyta ' I co dalej'.🙏❤
@urszulaszablewska4097
@urszulaszablewska4097 Ай бұрын
Czytałam i polecam. Pozdrawiam
@wiktorkomenda7507
@wiktorkomenda7507 Ай бұрын
Tylko my tu chyba nie rozmawiamy o tym co będzie dalej tylko o tym "jak było na początku" przytaczając ewangeliczne słowa Chrystusa
@MiroslawaMirka
@MiroslawaMirka Ай бұрын
@@wiktorkomenda7507 Ojciec mówił o polecaniy książek, a ta jest w temacie.🌞👋
@ewelina9115
@ewelina9115 25 күн бұрын
Warto rozmawiać, warto głośno wyrażać wątpliwości, warto je mieć bo dzięki nim szuka sie drogi do Boga, a nie dla każdego ta droga jest prosta. Jeśli coś kłóci się z naszymi przekonaniami nie oznacza, że to musi być złe, jest poszukiwaniem. Cieszę się i dziękuję, że ojciec głośno o tym mówi i dzieli się swoimi przemyśleniami.
@ewelinarzepecka5964
@ewelinarzepecka5964 Ай бұрын
To co ojciec mowi może być poczatkiem głębszego przeżywania Eucharystii ,nie jako widz ,słuchacz czy nawet petent ale jako współuczestnik Ofiary.Niech ojciec dalej tnie tą skorupę❤
@agnieszkag3850
@agnieszkag3850 Ай бұрын
Mam nadzieję, że tych 16 odc. Bukłaków powstanie szybciej niż za 3 lata. Dziś był to odc dla mnie.
Bukłaki [#05] Demoniczny kult Maryi i świętych?
1:05:20
Langusta na palmie
Рет қаралды 66 М.
World’s strongest WOMAN vs regular GIRLS
00:56
A4
Рет қаралды 39 МЛН
МЕНЯ УКУСИЛ ПАУК #shorts
00:23
Паша Осадчий
Рет қаралды 3,5 МЛН
Bukłaki [#04] Już nie jestem katolikiem, czyli dogmaty Kościoła
53:28
Langusta na palmie
Рет қаралды 83 М.
O. Adam Szustak OP - Wszyscy jesteśmy z Jerycha, czyli jak się nawrócić
43:11
Centrum Informacyje Archidiecezji Gdańskiej
Рет қаралды 526 М.
Jak doświadczyć działania Ducha Świętego?
1:08:20
Langusta na palmie
Рет қаралды 312 М.
Rymanowski, Zychowicz: Cała prawda o Izraelu na wojnie
1:45:55
Rymanowski Live
Рет қаралды 142 М.
Dokonania wysłanników [#01] No i gdzie to Królestwo?
39:48
Langusta na palmie
Рет қаралды 67 М.
"Czy warto być w takim Kościele?" (cz. I) - o. Adam Szustak OP - wykład
59:41
AKW - Akademia Katolicka w Warszawie
Рет қаралды 458 М.
World’s strongest WOMAN vs regular GIRLS
00:56
A4
Рет қаралды 39 МЛН