I am glad you made one of my ultimate ridgelines I hope you enjoy. Take care and God bless.
@ekwipunek11 ай бұрын
I watched a lot of different kind of ridgelines, and it seems that Yours idea is most universal - thanks for the idea!
@frankbush33311 ай бұрын
I have some even better systems, check out my different modular ropecraft systems you may enjoy those even more, thanks for watching and sharing the kit, more coming soon cheers!
@marcinlubanski647311 ай бұрын
Zrobię sobie taką cięciwę. Bo w tym roku to już na mur beton odważę się na samotny wypad do lasu
@strojny0079 ай бұрын
I find it totally useless to be honest. Why would I tie few knots on one end of the ridge line since I can use simple static loop for this? And why would I use two more extra lines instead of simple evenk hitch on other end? I'm more than welcome to hear your thoughts.
@frankbush3339 ай бұрын
@@strojny007 Did you make one and actually use it?
@damko809 ай бұрын
Podziwiam za cierpliwość nagrywania, poświęcony czas i dziękuję za chęć dzielenia się wiedzą.
@rostein9111 ай бұрын
Fajnie jakbyś pokazał jak to zwijać, żeby łatwo rozwijać ;) Ekstra film, dzięki
@stanislawp.399211 ай бұрын
Wielkie dzięki Marku! Czekam na drugą część filmu instruktażowego🤩👍
@megamarek-pl11 ай бұрын
Fajny patent. pozdrawiam serdecznie 👍👍👍
@damieke11 ай бұрын
A ja powiem tyle: Trucker's hitch. Od kiedy odkrylem, nie potrzebuje zadnych innych kombinacji. Proste i szybkie do zrobienia, napina sie na strune i jednym szarpnieciem rozpina. Polecam!
@pancakewsx11 ай бұрын
Aż mi się Ylvis przypomniał! :)
@krzysztofgrabowski735611 ай бұрын
Turckers hitch
@lesnyduch7711 ай бұрын
Super Marku!
@LordOless_aka_Kibeltronics11 ай бұрын
Koooozak. Leciutko z 6 lat e lesie nie bylem, ale wybieram się niebawem bardzo z przyjacielem aby "przpomniec sobie, że w ogole jeszcze żyjemy" obecny swiat strasznie na łeb wchodzi czlowiekowi. Więc ten film i ultymatywny sposob wiązania tarpa jest jak złoto!
@Leszek_Grabowski111 ай бұрын
Dobry patent. Dawaj więcej... bo tego brakowało
11 ай бұрын
Marku, jak zwykle super materiał. Ostatnio bawiłem się węzłami i znalazłem swój optymalny sposób wiązania cięciwy ale tym materiałem mnie zainspirowałeś. Mój paracord po 3 latach użytkowania zaczyna się przecierać i jego dni są policzone (za 6 zł 15 m w action😀) więc chyba przyszedł czas na zmianę i dalsze eksperymenty. Dziekuje 🙏
@luupoo881011 ай бұрын
Super , dzięki za ten odcinek , pozdrawiam 💪🏻
@krzysztofkorn15146 ай бұрын
Coś pięknego ten film i zwykła taśma do hamaka petarda pozdrawiam z dolnośląskiego 😊
@hammeriron292811 ай бұрын
@ekwipunek 22:43 to utrzyma hamak? nie wiem, czy ja bym ryzykował
@szeryf798311 ай бұрын
Witaj Marku 🤗 no siwy dym ty to nawet z parzenia kawy potrafisz zrobić szoł 😂 👍 dziękuję ci za ten odcinek bo mimo tego że kozystam z namiotu to wiązanie węzłów warto znać kto wie kiedy się przyda pozdrawiam serdecznie ciebie oraz twoich bliskich życzę dużo słońca 🌞🌞🌞 🤗👍👏💪🐺🐾🏞️🥇☕🍰💚🙌
@Luki289.11 ай бұрын
Bardzo miło się oglądało odcineczek i zarazem dziękuję za niego bo to idealny patent jak dla mnie , zwłaszcza że jestem na etapie kompletowania ekwipunku na wypady leśne . Dziękuje jeszcze raz i życzę miłego wieczoru .
@kriswise93188 ай бұрын
dawka wiedzy i pozytywnej energii :) dziękuję i pozdrawiam
@piotrziebinski481111 ай бұрын
No fajna sprawa jako ciekawostka,ale ale po staremu wolę syberyjski i pętla
@CzaCzaNCB11 ай бұрын
Tekst "Na oko" + ta odpowiedź to klasyka gatunku 😎
@Orzech-7611 ай бұрын
Świetny materiał
@KarolGarlicki11 ай бұрын
Dziękuję za dzisiejsza pogawędkę w Tleniu. W przypływie emocji zapomniałem, więc teraz nadrabiam i dziękujemy za Waszą twórczość i szerzenie idei brzuchcraftu! Pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku! PS. Ustawienie tarpa, o którym rozmawialiśmy nazywa się gunya. Polecam spojrzeć, nawet jeśli biwakujecie na glebie sporadycznie.
@artzyg113011 ай бұрын
Dziś byłem w Toruniu (jutro wrzucę krótki filmik z drona) i wcale nie ma tyle wody co mówili w radio (jescze rano we wiadomosciach opuszczając 3city słuchałem) , że już ewakuacja się szykuje, w okolicach Traugutta nawet na beton przy korycie Wisły nie wlało, pozdrawiam! 👍💪
@m.l.368111 ай бұрын
Zareklamuje jeszcze raz (przysiegam nie placa mi) - wyjutubujcie sobie "tactical toggle ridgeline". Zastapi to i karabinczyk i camjama, kosztuje 4 zl i wazy 2 gramy. Nie wymaga dodatkowych wezlow i nie polega na prusiku utrzymujacym cala sile naciagu cieciwy (tutaj mialbym obawy osobiscie). Na filmach uzywaja z tym golej dyneemy ale w moim doswiadczeniu lepiej dziala cos bardziej elastycznego.
@Awganmasta11 ай бұрын
Obejżałem filmik jak to działa i żeczywiście jest sprytne
@ukaszmendrala611811 ай бұрын
Fajne. Ale prusiki rulez 😅
@zoladkow11 ай бұрын
Mi "wyjutubowalo" do tego kilka filmikow od Jeffa Myersa (@jeffmyers7062) ktory faktycznie robi rozne cuda z dyneemy jak whoopie, cieciwy, miekie szekle... warto obejzec 😁
@122790ps11 ай бұрын
Panie Marku znalazłem takie coś: kzbin.info/www/bejne/o2KUhnVor5uIgpYsi=N_aN5Sd5sEjBlaIu No prościej się nie da... koszt sznurek i dwa patyki 😂 pozdrawiam z lasu z kokona 😂😂😂😂
@pompowanaowca371211 ай бұрын
Wygląda zacnie. Będą testy!
@wookach11 ай бұрын
Spoko sprawa. Skorzystam. Ale widzę, że do 100 tys się zbliżasz. Gratulować.
@jacekw518211 ай бұрын
"Wszystko na oko, nie musi być od linijki" 😂 Powiedz to mojej żonie 🤣🤣🤣
@82sted11 ай бұрын
Jak dobrze że lubię swój namiot 😃 hamak to jednak więcej sprzętu i kombinowania 😉
@szeryf798311 ай бұрын
O to to mam tak samo 👍
@LukaszRogowiczYamaortodks11 ай бұрын
Ja też lubię swój namiot szczególnie że uwielbiam spać na brzuchu 🤣 Ale hamak jest w niektórych sytuacjach dużo lepszy. Bo jak las to jedna wielka mokra bagnista breja tak jak teraz w moich okolicach i dosłownie wszędzie stoi woda to namiot odpada. A jak się wypracuje swoje patenty to powieszenie zestawu i komplikacja jest bardzo podobna do tego co jest z namiotem. Do tego to odcięcie się od świata zewnętrznego w namiocie też mi czasem przeszkadza. Generalnie ja często jak mam ze sobą akurat hamak to myślę sobie cholera trzeba było brać namiot. A jak mam namiot to myślę że trzeba było brać hamak. Niby człowiek idzie do lasu żeby uciec od trosk i problemów a tam czają się kolejne 🤣 Ale za to jakże przyjemne.
@pawed.260211 ай бұрын
słusznie
@ryszpak120711 ай бұрын
Ciekawe rozwiązanie. Warte przetestowania.
@rowerowyja998211 ай бұрын
TYLKO DLA ZAINTERESOWANYCH #1. Ważne, by system był intuicyjny, ergonomiczny i przydatny zarówno w awaryjnym rozstawieniu jak i szybkiej ewakuacji. #2. Najdłuższa cięciwa, której używam, to: 24 m * 2 mm. To jest wyzwanie, by np. na 19 m utrzymać stały naciąg jak struna. #3. 2 m / na drzewo? Bywa, że nie wystarcza 3,5 m. #4. Pokazana, pomarańczowa blokada na nośnej lince, ma dającą się zauważyć i przewidzieć niedogodność: absorbuje dużo miejsca, a jego noże zabraknąć. Bywa, że tarp jest rozwieszany od drzewa - do drzewa, „na styk”. #5. Mało kto przywiązuje wagę do kolorowych oznaczeń. To przychodzi z czasem. To kolejny etap modyfikacji, usprawniania osprzętu. Kolorowe oznaczenia na ridgeline, regulowanej cięciwie, odciągach, punktach montażowych tarpa... (tu kolory mogą być przypisane do konkretnej konfiguracji - przydatne zwłaszcza przy dużych powierzchniach). Przykład: w tarpie mam zdublowane pętle boczne, są widoczne od wewnątrz konfiguracji nawet w nocy. Tarp używam we wszystkich możliwych zastosowaniach: samego, samego + dostawne drzwi / okno z moskitiery, z dwuspadową moskitierą z podłogą wannową, z hamakiem, podwieszanego, podpieranego, opieranego, poszerzanego... Możliwych konfiguracji 99… #6. Modyfikacje, modyfikacje (różnego rodzaju osprzętu)... i końca ich nie widać. To jest to, co "leśni" lubią najbardziej. #7. Podobna koncepcja "supełkowa" jest możliwa przy dyneeem'ie. Tu dopiero się dzieje (siedzę w tym od kilkunastu lat). Możliwości jest tyle, że głowa boli... i nie chce przestać. Szerokości Po Całości
@przygotowaniprzetrwaja11 ай бұрын
Pozdrawiam i życzę zdrowia 💪
@matipolska11 ай бұрын
Super👍
@janekpanek341911 ай бұрын
Fajny pomysł i miło pokazany, pozdrawiam. 😂
@michajura367011 ай бұрын
Marku, zobacz sobie rapid rigeline od gray bearded green beret. On akurat używa węzła bowline i trucker's hitch zmodyfikowany z autoblokadą. Ma też dobry sposób na zwinięcie całości. Może Cię zainspiruje do eksperymantów. Ja sobie chyba zapożyczę patent na spuły na ruikach, żeby się łatwiej zapinać do tarpa itp.
@lornemalwo364611 ай бұрын
Mam zawiesie od tigerwooda do ich tarpa 3x4, do tego kilka linek i śledzie od naturehike i cztery napinacze liny nite ize figure. Jak dla mnie wystarcza☺
@LukaszRogowiczYamaortodks11 ай бұрын
Ilu nas tyle patentów. Grunt żeby działało i było proste oraz przede wszystkim szybkie w obsłudze.
@arturk966411 ай бұрын
Marek zrób ten film następny jakiś dłuższy z Bondem.
@PoloSol11 ай бұрын
Świetny materiał. Patent na cięciwę to tylko jeden z atutów, cały klimat, znawstwo tematu no i pasja, którą słychać w każdym zdaniu.
@MIRASSHI11 ай бұрын
Nite Ize Figure 9 - jest fajna sprawa
@classic.cherokee11 ай бұрын
Genialne! Kradnę patent i lecę do garaży wlać sobie szklaneczkę 🥃 i poplątać sznurki.
@krzysztoftruszkowski437011 ай бұрын
Super patent 👍 Kiedy będzie recka tego hardshela o od Helikona ?
@MrNortd11 ай бұрын
Props za zapalniczke:D Mam gdzieś taką ale pamiętam, że strasznie wali benzyną w kieszeni. Tyle że moja to chyba jakieś lata 80 albo i wcześniej.
@andrzejzielinski225711 ай бұрын
Pozdrawiam.
@pabloskacyk418611 ай бұрын
Super super ,ale ja się pytam kiedy recka Ontario Rat 7 ?
@pawemadej85895 ай бұрын
@ekwipunek co to za linka czarna i ta dwójka, bo pomarańczowa to jeśli dobrze zrozumiałem to micro cord. co sądzisz o lince dyneema? warto inwestować? jeśli tak to z oplotem czy bez, ta z oplotem dużo słabsza ale przy tej samej średnicy ale odporniejsza na przetarcia.
@teodortrabalski5476Ай бұрын
👍👍👍👍👍👍
@SzybkaEkonomia9 ай бұрын
O czym byś filmu nie zrobił to ogląda się przednio. Dzięki za to.
@figureliusz11 ай бұрын
Petarda, ale czy haczyk na koncu lapiacy za linke z jednej strony by nie wystarczyl?
@ekwipunek11 ай бұрын
No pewnie by wystarczył, ale wtedy byłby to sznurek z haczykiem, a nie bez.
@figureliusz11 ай бұрын
Budując właśnie własny system zawieszania tarpa odkrywam, ze to w sumie bardziej filozofia niż technologia :) U mnie też będzie bez haczyków, bo w końcu można użyć stylowych, romantycznych i bardzo wolnych w porównaniu z haczykiem... miękkich szelki! Miłego :)@@ekwipunek
@PioPu-g7c11 ай бұрын
pozdrawiam
@jacekw518211 ай бұрын
Noooooo fajne 👍
@mariuszsotys396911 ай бұрын
Hejka. Fajny odcinek. Co to za kurtka, Helikon widzę, ale co dalej?
@gniew282611 ай бұрын
Helikon Squall Torrentstretch Hardshell Jacket
@mariuszsotys396911 ай бұрын
Dziękować 🙂
@mariuszsotys396911 ай бұрын
Strasznie trudna nazwą 😀
@LukaszRogowiczYamaortodks11 ай бұрын
@@mariuszsotys3969No ja jak ją pierwszy raz zobaczyłem w necie to myślałem że mam coś ze wzrokiem 🤣 No popłyną ktoś z fantazją jak tę nazwę wymyślał 🤷
@Fangoryn11 ай бұрын
Zastąpiłbym pracord dynemą. I troche zmodyfikował i faktycznie fajny patent. Podobnego rozwiązania z supełkami używam na moim zawiesiu do hamaka. Pomysł mega mi sie podoba, chyba pokombinuję.
@busik..11 ай бұрын
A masz może doświadczenie z dynemą i prusikami. Jakie średnice byś dobrał? Dynema tylko na cięciwę, czy do prusików również? Z dynemy mam na razie jeden sznurek w domu 2mm i przyznam, że jest trochę śliski. Ale sam w sobie bardzo fajny, bo leciutki, mało miejsca zajmuje no i mocny. Na razie głównie służył mi do wieszania prania :D PS No i też zastanawiam się czy brak elastyczności dynemy nie będzie problematyczny, bo faktycznie ten sznurek co mam to nie rozciąga się nawet na ułamek milimetra ;)
@Rozbujnik_Rumcajs11 ай бұрын
dynema się bardzo ślizga, prusiki nie będą trzymać
@LukaszRogowiczYamaortodks11 ай бұрын
@@busik..Dynema generalnie jest śliska i marnie się sprawdza a jak popada to już naprawdę porażka. A na taki prusik absolutnie się nie nadaje bo prusik z dynemy będzie miał tendencję do przesuwania się a jak prusik z dynemy zawiązać na dynemie to już całkowita porażka a jak popada to już całkowity dramat. Próbować można ale ja po pierwszych próbach odpuściłem.
@busik..11 ай бұрын
Dzięki Wam bardzo, tak coś przeczuwałem.
@MrSztyber11 ай бұрын
Petarda! Kolejny film, który przyda się na wyprawie. MEGA!
@grzegorzdrabik954110 ай бұрын
Kto produkuje takie fajne skórzane rękawice?
@adrianmiszczyk906411 ай бұрын
Żałuję, że daleko mieszkam od Pana 😞 bo z chęcią bym z Panem się wybrał na nockę ;) pozdrawiam.
@aczemoglu11 ай бұрын
Fajne, nie znałem
@IronMaTias11 ай бұрын
No chłopaki rence opadywujom, zrobilem sobie sytem na prusikach, działał, ale był trochę upierdliwy, więc co zrobiłem? kupiłem CamJam'a bo polecałeś! fakt, jest turbo wygodnie, ale proszę nie zmieniać zdania!
@LukaszRogowiczYamaortodks11 ай бұрын
Ja próbowałem różnych patentów. Jedne były ok inne tragiczne. Potem kupiłem CamJam i mówię ŁAŁ ależ cudowna mała rzecz !!! Ale potem w gwoli uczciwości jeszcze żeby się przekonać spróbowałem innych patentów bo może coś będzie jeszcze lepsze i ten powyższy patent z filmu jest naprawdę ok. Ale i tak wróciłem do CamJam bo to tak szybkie i wygodne rozwiązanie że nie ma sobie równych 🤷 Ja już przy CamJam zostanę i kocham go za niesamowitą prostotę i możliwości. Ale co kto lubi.
@IronMaTias11 ай бұрын
@@LukaszRogowiczYamaortodks ja lubię pobawić sie sznureczkami więc pewnie jeszcze będę rzęźbił, ale jednak na bikepacking wolę szybki i wygodne rozwiązania
@LukaszRogowiczYamaortodks11 ай бұрын
@@IronMaTias A no właśnie wszystko też zależy od warunków w jakich jesteśmy. Bo jak ja biwakuję gdzieś w krzakach nad jeziorem ze swoim młodym i tak tam stacjonarnie bazujemy przez kilka dni to eksperymentom nie ma końca. Namiot hamaki tarpy linki węzły itd. itp. Czasem sam się za głowę łapie jakie patenty nam wychodzą. Ale wtedy mamy czas i między sesjami nurkowania bawimy się tym wszystkim. Ale jak ja sam jadę na motocyklu na jakąś kilkudniową wyrypę przez pola i szutry i zajeżdżam nad jakieś ustronne jezioro, gdzie chcę sobie coś na maszynce upichcić a potem przespać noc. A już od kilku godzin jechałem w deszczu a ten dalej leje i leje. To chcę otworzyć sakwę, wyciągnąć tarpa i jak najszybciej się pod nim znaleźć żeby wylać wodę z butów i odpocząć. Dlatego w momencie odkrycia CamJam-a powiedziałem sobie pod nosem eureka ! Generalnie wszystko zależy od okoliczności a jeśli te wymagają szybkiego i prostego działania to póki co nie znalazłem nic co mogłoby chociaż dorównać temu małemu cudownemu patentowi. Ja jestem wręcz ich wyznawcą 🤣 Wszystkich moich znajomych w nie zbroję. Mała WIELKA rzecz ten CamJam 💪💪💪
@LukaszRogowiczYamaortodks11 ай бұрын
Każdy leśnołaz ma swoje patenty wypracowane w pocie czoła podczas walki z leśną głuszą w którą idzie aby odpocząć od cywilizacji. I każdy patent który działa jest po prostu zwyczajnie dobry. Ja powyższego przedstawionego patentu próbowałem tak jak i kilku innych i osobiście preferuję jednak CamJam. Używam tych plastikowych z linką Mil-Tec Commando 5mm i 🎸 gra. Jeszcze mnie nie zawiodły z tym że jak próbowałem z paracodrem 2mm to faktycznie potrafił się on podczas wichury przesuwać nawet jak CamJam był całkowicie nowy. Więc z czasem tak wąska linka zapewne wypracuje rowek w ząbkach i fabrycznie CamJam nie będzie trzymać. Ale z linką 5mm nawet po długim użytkowaniu i wielu naprawdę wietrznych biwakach to zjawisko nie występuje. Generalnie różnych patentów nie brakuje i dla każdego znajdzie się coś miłego dopasowanego do osobistych preferencji. To tak jak z kobietami, jeden woli brunetki drugi blondynki. Grunt aby w lesie dany patent nam się sprowadzał a kobita w domu nie biła.
@ukaszAndruszkiewicz-qe3su9 ай бұрын
Mógłbyś dać linki do linek? ;)
@DDDD-yn7yf11 ай бұрын
Jakie model zegarka masz na tym filmie ?
@bartoszaleksandrowicz437110 ай бұрын
Marek,co za model kurtki masz na sobie??
@ekwipunek10 ай бұрын
Ta czarna? To squall, przeciwdeszczowa
@bartoszaleksandrowicz437110 ай бұрын
Dzieki 😊@@ekwipunek
@szczypawka2511 ай бұрын
Witam. Według szkoły prusik musi mieć maksymalnie 1/3 średnicy liny , na której ma być zawiązany.
@undefinednull574911 ай бұрын
Jakiejże szkoły ?
@LukaszRogowiczYamaortodks11 ай бұрын
@@undefinednull5749Alpinizmu czy jak ktoś woli ogólnie wspinaczki bądź też Taternictwa. Jeśli prusik jest tej samej średnicy lub niewiele mniejszej co lina na której jest zawiązany to nie ma szans żeby poprawnie się zacisną. Tyle o ile w przypadku wieszania tarpa czy plandeki grozi to co najwyżej tym że opadną nam na łeb albo spadną i ten łeb nam zmoknie jak akurat pada. Więc można się pokusić o używanie takiego rozwiązania. Tak już we wspinaczce czy innych działaniach wysokościowych po prostu jesteś najprawdopodobniej trupem. Tak jak napisał @szczypawka25 prusik ma mieć nie więcej jak 1/3 średnicy liny na której go wiążemy bo inaczej może nie zadziałać.
@szczypawka2511 ай бұрын
@@undefinednull5749 szkoły wiązania węzłów. Rabiac uprawnienia do prac alpinistycznych masz oczywiście egzamin z węzłów. Prusik działa poprawnie gdy ma odpowiednią średnicę do cięciwy.
@undefinednull574911 ай бұрын
@@szczypawka25 ok, nie miałem pojęcia. Dzięki. Jedynie bym może dla jasności mówił od razu że szkoły węzłów wspinaczkowych. Bez tego coś niejasno. Też bo nie ma raczej ogólnej szkoły węzłów, a to tak odbiera się co piszesz. Pozdro.
@deathtomasz10 ай бұрын
🔥
@baazbazooka465611 ай бұрын
Jeszcze bez komentarza? Fajna cieciwa, potestuje, pozdro 👍
@szymosperek513511 ай бұрын
Na alie podróbka paracord jest za 7.47 czy jakoś tak w każdym razie 7.50zl za 31m
@zoladkow11 ай бұрын
naciaganie w ten sposob ma podobny minus co whoopie slingi - zwieksza minimalny dystans miedzy drzewami 🙃 ale wiadomka, uzyjemy tego co najlepsze w danych okolicznosciach. natomiast ta opcja z wykorzystaniem drabinki z wezlow - cos takiego mozna by zastosowac do tasm hamakowych, zeby nie przeplatac za kazdym razem calej dlugosci 😁
@Krzysiek-v7n11 ай бұрын
Marek i reszta EDC zobaczcie koniecznie ostatni filmik Banota
@Krzysiek-v7n11 ай бұрын
Filmik..noc na drzewie
@LukaszRogowiczYamaortodks11 ай бұрын
Aż muszę obejrzeć bo naprawdę długo gościa nie oglądałem. Choćby z ciekawości żeby zobaczyć czy to i owo poprawił. Bo choć pająk z niego konkretny. To jak dawniej korzystał czasem z jakiegoś sprzętu alpinistycznego to aż zębami zgrzytałem bo było to mocno nieumiejętne i nieroztropne że ma generalnie farta że nigdy nic się nie stało.
@Krzysiek-v7n11 ай бұрын
Polecam, a jak se kawe z rana zrobił na wysokości 30 metrów w namiociku to w ogóle 🙃
@LukaszRogowiczYamaortodks11 ай бұрын
@@Krzysiek-v7n Ja kiedyś się wspinałem zanim żonie jak zaszła w ciążę obiecałem że przestanę. No i jak to jeszcze kiedyś robiłem to właściwie tylko zimą bo latem jakoś nieszczególnie mnie to satysfakcjonowało. Więc często pijałem choć akurat herbatę bo kawy nie lubię w miejscach gdzie było znacznie znacznie więcej niż 30 metrów. Generalnie przyznaję że taka herbata bądź jak ktoś woli kawa na wysokości smakuje najlepiej na świecie choćby nie wiem jaką lurą była 🤣 Polecam spróbować 👍
@Bratek66611 ай бұрын
Podasz długości?
@marcinszumigaj312511 ай бұрын
👍👍
@kiohin8 ай бұрын
Ja używam Tigerwood BlackSilk
@Pi_Jej11 ай бұрын
Ja poleciłbym jako cięciwę do tarpa Lina DYNEEMA - Fałową 4mm. To linka rzeglarska mocna i się nie plącze bo jest dosyć sztywna. Mam od ponad roku i sprawdza się świetnie.
@pawemadej85895 ай бұрын
ona jest w oplocie czy bez oplotu? jak z przecieraniem się? też nad tym myślałem zamiast paracordu ale ilośc rodzajów dyneemy mnie pokonała trochę
@rafamuczyn489610 ай бұрын
W kwestii 1 mm przędzy rybackiej , 300 m na temu około 9 pln.
@Zauber8311 ай бұрын
Muzyka jak z pornosow z lat 70, szanuję 💪
@tommatopl11 ай бұрын
I znowu nie byłem pierwszy.
@rowerowyja998211 ай бұрын
DLA ZAINTERESOWANYCH #1. Ważne, by system był intuicyjny, ergonomiczny i przydatny, zwłaszcza w awaryjnym rozstawieniu jak i szybkiej ewakuacji. #2. Częstym wyzwaniem jest właściwe napięcie ridgeline (jak struna) i jego użytkowe utrzymanie. Im cieńsza linka tym gorzej dla drzew (2 / 1,2 mm) - pomocne są stabilne pasy, 10 mm (DIY). #3. Bywa, że na drzewo nie wystarcza 3,5 m. #4. Pokazana, pomarańczowa blokada na nośnej lince, absorbuje dużo miejsca, a jego noże zabraknąć. Bywa, że tarp jest rozwieszany od drzewa - do drzewa, „na styk”? #5. Kolorowe oznaczenia - to przychodzi z czasem / z wiekiem. To kolejny etap modyfikacji, usprawniania osprzętu. Kolorowe oznaczenia na: ridgeline, regulowanej cięciwie, odciągach, kołkach / kotwach, punktach montażowych tarpa... (kolory mogą być przypisane do konkretnej konfiguracji - przydatne zwłaszcza przy dużych powierzchniach). #6. Podobna koncepcja "supełkowa" jest możliwa przy dyneem'ie. Dyneema - tu dopiero się dzieje. Możliwości jest tyle, że głowa boli... i nie chce przestać. Szerokości Po Całości
@pawemadej85895 ай бұрын
jakąś konkretną dyneemę polecisz? w oplocie / bez oplotu?
@bielinx482211 ай бұрын
Można teraz na ali znaleźć kanciastą podróbę cam jama. Jest aluminiowa, kosztuje 15 zeta i działa
@konrad941211 ай бұрын
Marku kiedy jakiś ranking multitoolów ? Poszukuję dobrego a nie przesadzonego cenowo
@kamilzwierzynski11 ай бұрын
Panie Marku, chyba coś ostatnio nie domagają zatoki :( Współczuję. Podejrzewam, bo często sam gadam podobnie :/
@LukaszRogowiczYamaortodks11 ай бұрын
Przy tej pogodzie to nie ma się co dziwić. Ani zimno ani ciepło a mokro jak cholera. Ciśnienie jak na huśtawce. Ja każdej kolejnej zimy mam coraz większe problemy bo co roku ta pogoda coraz bardziej porąbana. A już przy tej obecnej pogodzie to jest naprawdę istna katastrofa. Morda boli, głowa boli, człowiek ciągle śnięty jak ta ryba łazi, i te cudowne zielone gluty 🤣 Ja pierniczę "zatokowca" tylko "zatokowiec" zrozumie. To dziadostwo jest tak upierdliwe że często mam ochotę wydłubać sobie te zatoki tępą łyżką 🤣
@panluca708511 ай бұрын
Sorry ale jak dla mnie za dużo kombinowania wystarczy 1 karabinek i węzeł syberyjski.
@LukaszRogowiczYamaortodks11 ай бұрын
Ja przesiadłem się swojego czasu z karabinka i węzła syberyjskiego na CamJam. I jest jeszcze prościej choć już nie wyglądam pro w oczach niektórych bo już nie wiąże węzłów 🤣 To jest generalnie piękne że jak się polezie do lasu i spotka się innego leśnego łazęgę to niemalże każdy ma wypracowane nieco inne patenty. Różnorodność w tej dziedzinie jest wspaniała i zawsze jest o czym gadać przy ognisku.
@panluca708511 ай бұрын
@@LukaszRogowiczYamaortodks Jasne, nie mówię przecież że mój sposób jest lepszy pod jakimkolwiek względem tylko że mi bardziej odpowiada. Jeśli ktoś woli CamJam używaj chłopie do woli niech ci służy i miej fun w krzakach. Ja jednak lubię się pobawić z resztą cały kanał o tym mam ;)
@LukaszRogowiczYamaortodks11 ай бұрын
@@panluca7085 No ale ja właśnie o tym. Każdy ma swoje i to jest super bo zawsze jest oczyma gadać. Ja generalnie najczęściej jak biwakuje to nie mam czasu bo jak po przejechaniu motocyklem czasem nawet i 400 kilometrów z czego ogromną część to bezdroża. To jak znajdę wieczorem miejsce do spania nad jakąś rzeką czy jeziorem to "obóz" chcę mieć ogarnięty w try miga bo najczęściej padam na ryj a często też jestem przemoknięty i zmarznięty więc naprawdę nie mam nawet siły myśleć. Ba kiedyś raz miałem tak zgrabiałe z zimna palce że CamJam był ciężki do ogarnięcia ⛈️ Ale jak biwakuje ze swoim młodym stacjonarnie gdzieś nad wodą to wtedy lecą grube eksperymenty na linkach 🤣 Więc powtarzam że to super że są niezliczone patenty bo zawsze jest o czym pogadać przy ognisku. Pozdrawiam 🤚
@panluca708511 ай бұрын
@@LukaszRogowiczYamaortodks Również pozdrawiam.
@tomasztytak62811 ай бұрын
Maruś, kupiłem kobicie tą morkę nie patrząc na wymiary myśląc, że faktycznie jest mała. A to okazało się, że to tylko na Tobie wygląda ona na małą boś wielki 😂
@ekwipunek11 ай бұрын
Boś kupił 1 a nie 1/0 mogę się założyć! ;)
@tomasztytak62811 ай бұрын
@@ekwipunek kurła, okazuje się, że classic 2 😅
@ekwipunek11 ай бұрын
No tak zem czuł :D
@krzysztofkabiesz91968 ай бұрын
Trzeba poszukać na Ali i się znajdzie taniej camjama ja teraz dałem 28 cebulionów
@EGieOEn10 ай бұрын
a ja uzywam pasow samozaciskowych ;)
@pawebopawe915210 ай бұрын
Patent jest cudowny, tylko nie mogę zrozumieć po co, skoro wystarczy znać dwa węzły i jest równie dobrze. Poza oczywistym pięknem gadżetu zrobionego przez siebie.
@pawebopawe915210 ай бұрын
Zrobiłem, przetestowałem i dalej nie rozumiem po co (choć jak zrobiłem to się zajarałem). Zrobiłem odchudzoną wersję. 4 prusiki (2 do tarpa, 2 do napinania cięciwy), każdy po 2 supełki i 3 supełki na początku cięciwy. Działa, sprawnie się rozwiesza, sprawnie ściąga, ale nie ma różnicy pomiędzy tym systemem a węzłami, a węzły są bardziej uniwersalne. Mogę sobie wyobrazić sytuacje, gdzie po 3 latach używania tego utracę sprawność w węzłach i nie będę umiał szybko rozwiesić cięciwy kolegi. Za to 2 supełki na prusikach zostają na bank, próbowałem taką zakładkę robić przy pojedynczym, ale średnio działało, a tak jest łatwiej niż podnieść patyk, czy nosić dodatkowe karabińczyki. System świetny, choć zbędny. Trochę sztuka dla sztuki, ale przecież wiele rzeczy robimy właśnie tak w tym naszym hobby, łuk ogniowy to też sztuka dla sztuki przecież. :)
@michal_3411 ай бұрын
Komentarz taktyczny 😎
@mako73011 ай бұрын
No i fajnie. Bushcraftowy też miał filmik z wiązaniem cięciwy. Może już widziałeś, a może nie, bo filmik sprzed 8 lat. Też ciekawy.kzbin.info/www/bejne/pqjHYnRqhc6Mh7s
@v7a7pl11 ай бұрын
proponuje zweryfikować wymowę słowa PRUSIK... bo uszy bolą :(
@typsiedemjeden822911 ай бұрын
no ale mogles przetestowac od razu jak sie sprawuje w praktyce 😂
@ekwipunek11 ай бұрын
Światła mi zabrakło :/ już przetestowana i z gleba i z hamakiem w borach, w weekend będę pokazywał :)
@strojny0079 ай бұрын
Fajne, takie totalnie niepraktyczne.
@zrestartowanypigmej80288 ай бұрын
Paracord to słaby wybór na ridgeline i odciągi ponieważ rozciąga się i chłonie wodę. Zdecydowanie lepszym i tańszym wyborem będzie linka żeglarska 2mm.
@pawemadej85895 ай бұрын
jakąś konkretną polecisz?
@kamilkos852211 ай бұрын
Ziomalu a ty nienpowinienes domoekarza . Masz dziwny oddecha