Bardzo interesujący i ciekawy materiał ! Serdecznie dziękuję i pozdrawiam autora !!!!
@TeodorChomiak8 сағат бұрын
Myślałem, że wiem dużo o lotnictwie 2 WW a tu taka niespodzianka. Dzięki za interesujący materiał....
@baltazargabka_4 сағат бұрын
Bo ten projekt najpewniej nigdy nie istniał... Co do samego BV P.180, mam silne podejrzenie, że projekt ten, a właściwie koncept, powstał... długo po wojnie. Wiele konstrukcji z zakresu tematyki "Luftwaffe '46" czy "Panzerwaffe '46" to tak naprawdę wizje miłośników tej tematyki. Poza publikacjami z lat '90 (szczyt zajawki na te tematy) nie ma żadnych większych dowodów na to, że Niemcy faktycznie pracowali nad tą i innymi podobnie dziwnymi konstrukcjami. Umiejscowienie na końcach skrzydeł, przy takim wydłużeniu, tych gondoli, a niemal kadłubów z silnikami i podwoziem, sprawiałoby, że przy jakichkolwiek manewrach pionowych następowałoby ugięcie skrzydeł, może ich skręcenie, skutkowałoby to asymetrią ciągu, drganiami, flatterem i pewnie wieloma innymi złymi rzeczami. Dla tego nie wierzę, że jakikolwiek doświadczony konstruktor lotniczy mógł wpaść na pomysł takiego układu samolotu.
@robertabazewicz243914 сағат бұрын
Zajefajny! Więcej takich wynalazków pls!
@oi_ioio10 сағат бұрын
już pierwsze spojrzenie na te ciężkie skrzydłowe gondole - powoduje przypuszczenie, że ten bombowiec byłby bardzo ociężały w reakcji na stery ... przez co, jakieś nagłe zwroty i uniki w chwili zaatakowania przez obce myśliwce byłyby problematyczne. _(przykładowo: szybki mosquito unikał spotkania z niemieckimi myśliwcami, głównie za sprawą swojej dużej prędkości, ale znamy przykłady gdzie podczas ataku z góry, manewrując unikał ataku... - A tu od razu wydaje się mi to problematyczne)_
@janwege15027716 сағат бұрын
Patrzę i nie wierzę... 😲🤣 Pozdrawiam Szefa i Wspaniałych Widzów! 👍
@DS-ip2dl16 сағат бұрын
Fajny odcinek, Nie miałem pojęcia o istnieniu tej konstrukcji, choć sporo czytałem o niemieckich dziwolągach z okresu II W.Ś. Ten temat warto kontynuować, bo jest tego sporo. A'propos Niemców - poddaję temat na jeden z odcinków bardziej współczesnych : kontrowersyjny, ćwiczebny pojedynek niemieckiego Eurofightera z F-22 Raptorem, który się odbył w 2012 roku. I w którym wyciężył ten pierwszy. I jak się okazało, gra nie była tak do końca czysta (vide dodatkowe zbiorniki paliwa, czy pozbawienie atutów stealth w bezpośrednij walce)
@lepszejutro862415 сағат бұрын
Przede wszystkim podniecanie się tym że jeden na dziesiątki pojedynków wygrał słabszy konkurent jest dziecinne.
@Balszoi15 сағат бұрын
Ale materiał o tym już był.
@UnderTheBanner14 сағат бұрын
@@lepszejutro8624 dziesiątki? miliony!
@Breyt-Bogdan10 сағат бұрын
@@lepszejutro8624Do malkontentów:P ( Ów Balszoii ) Cześć :) Jakże to dawno było, bo już nie pamiętam na jakiejże to galaktyce - był minister co zapragnłą/ła pogmatwać w technice ( zawezwał ) albo i zaciągnął któregoś z ze sobie znanych giermków/oeyń i onnie i dosły do wniosku, że co tam warstwa przyścienna, co tam obłość,,, i innymi słowy wzięli i stworzyli hibryde jak z bajki świder i inny kuśmider. JUŻ na poważnie! Za oknami pachnie wiosną ODWAŻNIE! A!iK SołowioB D tridcadź nie był stworzony do żyłowania... i nikagda by na nim nie wskazano ekspierimentaroować rozkręceń . Pozdrawiam Bogdan. Mówię o czymś co znam - TSHF
@baltazargabka_4 сағат бұрын
Bo ta konstrukcja na 90% została wymyślona długo po wojnie przez miłośników tematyki wunderwaffe.
@wojciechdolata547616 сағат бұрын
Fajnie by wyglądał pojedynek z P-61 Black Widow „ chociaż matka nie ta sama …” 😅
@PrzemekSzewczyk-f2e8 сағат бұрын
Niesamowity samolot. Jak z gwiezdnych wojen. To nie jest szalone ,żle to postrzegasz .To jest inżynierski progres. To zjawisko znane dzisiaj powszechnie, kiedy jest dość środków ,by zrobić coś powyżej standardow
@buzonetti4 сағат бұрын
Niestety troszkę Cię zasmucę. W aeronautyce jest jedna najprostsza zasada: if it looks good, it flies good. Tutaj z oczywistych względów nikt nie pchał tego projektu dalej.
@PrzemekSzewczyk-f2e3 сағат бұрын
@buzonetti również cię zasmucę. Narodowy socjalizm to nie była gospodarka wolnorynkowa. To była gospodarka centralne sterowana przemysłem prywatnym. Prawdopodobnie szukali projektu , który da im przewagę. Brakło surowców ale mogli się bawić. Rzesza musiała mieć atuty na sprzedaż wiedząc że prowadzi przegraną wojnę. Saturn urodził się z projektów v2. Ten samolot do przełomowego V2 to mały wydatek .a do końca nie wiedziano czy V2 okaże się sukcesem.
@maciejpyka184210 сағат бұрын
Obiłem się o tego potworka dzięki... Symulatorom modelarskim z przełomu wieków. Fajne omówienie. Uwaga co do wstępu: podracery to rydwany są. I jeśli na czymś się twórcy wzorowali, to na Ben-Hurze z Hestonem ;)
@zizu48137 сағат бұрын
Vogt czytamy jak Fogt, podobnie jak Volkswagen...
@Zultar_Gachelet17 сағат бұрын
Jako "znafca" tematu pragnę jedynie zwrócić uwagę na fakt, iż Gwiezdne Wojny odbywały się nie tylko w odległej galaktyce, ale i bardzo dawno temu! To jasno wskazuje, że to firma BV ściągnęła pomysł z tychże wojen! Otwórzcie oczy! Dzięki za materiał, miło się słuchało do późnego śniadania :)
@philippzarychta18616 сағат бұрын
A, znaczy kolega sugeruje znajomość pozaziemskich technologi przez przemysł wielkiej Rzezszy Niemieckiej?
@Zultar_Gachelet16 сағат бұрын
@philippzarychta186 no oczywiście, że tak! Tylko mi nie mów, że Iron Sky to nie był film dokumemtalny! :D
@philippzarychta18616 сағат бұрын
@@Zultar_Gachelet Kim jestem, aby szerzyć takie herezje.
@Robikes16 сағат бұрын
Czyli radzieccy konstruktorzy śmigłowca Mi 24 też byli w odległej galaktyce
@Zultar_Gachelet16 сағат бұрын
@Robikes nie, oni przejęli niemieckich, którzy już tam byli:D
@adamgargas668914 сағат бұрын
Skleilem kartonowe w 1:50 Przyznam - odjazd 😮
@hollygodtrowzersКүн бұрын
Pierwszy! Ale cudak! Myślałem, że to jakiś fejk a tu...
@baltazargabka_4 сағат бұрын
bo to jest na 90% fake.
@i.m.history7 сағат бұрын
No właśnie, kiedy zobaczyłem zdjęcie czołówki tego dokumentu od razu skojarzyło mi się to właśnie z pojazdem wyścigowym z gwiezdnych wojen, hi hi hi.
@flanker27k619 сағат бұрын
Ciekawe jakby się pilotom udawało na lotnisku. Start lądowanie i takie tam. Poza tym wygląda bardzo oryginalnie
@lukaszmaka3980Сағат бұрын
Bardzo ciekawy odcinek.Dodane do ulubionych!
@gregciapala826912 сағат бұрын
Bardzo ciekawe 😊
@berakfilip18 сағат бұрын
WIĘCEJ !!!!!
@kurtom7615 сағат бұрын
na oko widać, że awaria jednego zewnętrznego silnika skończy się bardzo dużą asymetrią ciągu i pewnie katastrofą, Z takich "ciężkich na przód" samolotów warto zerknąć na konstrukcję Grumman XF5F-1 Skyrocket. Wart omówienia, bo istniał w rzeczywistości
@felicjandulski49867 сағат бұрын
Wyłącza się wtedy drugi skrajny i leci awaryjnie na centralnym. Tak kombinowano budując trzysilnikowce.
@WarRaven385 сағат бұрын
Zaraz będzie premka w wt 😂😢
@grzegorzskora12711 сағат бұрын
Nawet nie wiedzialem o tym projekcie. Fajna ciekawostka. A tak nawiasem. Moze tak w przyszlosci moglby Pan zrobic serie o projektach rosyjskich ktore np towarzysz stalin w ramach ratowania swiata ukrocil w kraju rad. Czyli likwodowal czesto naukowcow. Bo niektore projekty byly ciekawe. I taka mala dygresja. Top gun 2. Co prawda samolot doswiadczalny nie ma osiagac predkosci 10 mach ale tylko 6 Zdaje sie. Ale ktoz by sie spodziewal ze moze rzeczywiscie model na potrzeby filmu byc brany pod uwage jako samolot 6 generacji. To tak apropo filmow.
@baltazargabka_4 сағат бұрын
Widząc kiedyś pierwszy raz BV P.180 miałem identyczne skojarzenie z tymi wyścigówkami z gwiezdnych wojen :) Co do samego BV P.180, mam silne podejrzenie, że projekt ten, a właściwie koncept, powstał... długo po wojnie. Wiele konstrukcji z zakresu tematyki "Luftwaffe '46" czy "Panzerwaffe '46" to tak naprawdę wizje miłośników tej tematyki. Poza publikacjami z lat '90 (szczyt zajawki na te tematy) nie ma żadnych większych dowodów na to, że Niemcy faktycznie pracowali nad tą i innymi podobnie dziwnymi konstrukcjami. Umiejscowienie na końcach skrzydeł, przy takim wydłużeniu, tych gondoli, a niemal kadłubów z silnikami i podwoziem, sprawiałoby, że przy jakichkolwiek manewrach pionowych następowałoby ugięcie skrzydeł, może ich skręcenie, skutkowałoby to asymetrią ciągu, drganiami, flatterem i pewnie wieloma innymi złymi rzeczami. Dla tego nie wierzę, że jakikolwiek doświadczony konstruktor lotniczy mógł wpaść na pomysł takiego układu samolotu. Co do grupowania załogi w niemieckich bombowcach. Zależy o której koncepcji ich budowy mówimy. "Schnellbombery" pokroju Ju88, Do17 i ich pokrewne miały załogi zgrupowane w dziobie celem uzyskania możliwie wąskiego kadłuba. Maszyny budowane wg. innej koncepcji tak jak He111 czy He177 już nie.
@TeodorChomiak3 сағат бұрын
@@baltazargabka_ bardzo dobra ocena. Nie jestem inżynierem ale nawet laik zauważy że to fantazja projektanta. Naprężenia jakie generowałyby silniki na końcu skrzydeł oraz wektory sił działające przy manewrach uniemożliwiałaby lot inny niż w lini prostej. Dlatego po twoim wyjaśnieniu nie dziwię się że do tej pory nie widziałem tego " tworu " bo rozsądne opracowania historii lotnictwa pomijają takie dziwadła. No ale popatrzeć i pomyśleć o fantazji człowieka to można......
@patrykjelinski949811 сағат бұрын
Bloom and Voss- zasługuje na osobny kanał. Same rodzynki
@Marhecki14 сағат бұрын
To czekamy na AmericaBomber
@philippzarychta18612 сағат бұрын
Króry?
@Kyller94pl11 сағат бұрын
Mi przypomina myśliwiec generała Grievousa
@maciejwruzbita932812 сағат бұрын
Ten samolot wystepuje (pod inną nazwą)w grze Crimson skay , bardzo stara gra
@philippzarychta18612 сағат бұрын
Jako Curtiss-Wright P2
@Balszoi12 сағат бұрын
A on tam trochę inaczej nie wygląda? Generalnie fajna gierka, grało siem
@maciejwruzbita93288 сағат бұрын
@@Balszoi tak ale wprost na forach gry jest napisane że jest on inspirowany bv
@xxThrudxx14 сағат бұрын
STAR WRS po niemiecku
@philippzarychta18611 сағат бұрын
DER KRIEG DER STERNE
@marcinsurowiecki501319 сағат бұрын
wygląda jak blender
@robertzajdel990817 сағат бұрын
CZEŚĆ Dzięki za materiał
@inaturalnie2 сағат бұрын
O kurcze, japę pokazał
@dariuszbuczkowski716917 сағат бұрын
Coś mi tu śmierdzi Gwiezdnymi Wojnami,niemiaszki mieli nieźle namiszane pod kopułą 😂
@robertborycki755117 сағат бұрын
Iron Sky
@asdkjh437016 сағат бұрын
@@robertborycki7551 Dobre.
@k0v4l13 сағат бұрын
No przecież to nie tajemnica ze twórcy gwiezdnych wojen inspirowali się armią niemiecką z okresu drugiej wojny światowej. Zresztą nie tylko.
@KS-ModelismoAviacionHobby8 сағат бұрын
totalna porażka ten BV. a co do SW to chyba nie widziałeś serialu alkoholita jeszcze większa jak to latadło
@albertwolanski76889 сағат бұрын
Jak zwykle za malo i za pozno. Odsuniecie leniwego i zadufanego w sobie Georinga od niemieckiego lotnictwa przynioslo by wiecej dpbrego niz zlego, ale na szczescie dla nas tak sie nie stalo.
@JanekR-nt4fb2 сағат бұрын
O mamo, cóż to za potworek?
@patrykkalita71667 сағат бұрын
Co ci Niemcy brali? Przecież to żadnego sensu nie miało.
@baltazargabka_4 сағат бұрын
Nie miało i najpewniej nie istniało... Co do samego BV P.180, mam silne podejrzenie, że projekt ten, a właściwie koncept, powstał... długo po wojnie. Wiele konstrukcji z zakresu tematyki "Luftwaffe '46" czy "Panzerwaffe '46" to tak naprawdę wizje miłośników tej tematyki. Poza publikacjami z lat '90 (szczyt zajawki na te tematy) nie ma żadnych większych dowodów na to, że Niemcy faktycznie pracowali nad tą i innymi podobnie dziwnymi konstrukcjami. Umiejscowienie na końcach skrzydeł, przy takim wydłużeniu, tych gondoli, a niemal kadłubów z silnikami i podwoziem, sprawiałoby, że przy jakichkolwiek manewrach pionowych następowałoby ugięcie skrzydeł, może ich skręcenie, skutkowałoby to asymetrią ciągu, drganiami, flatterem i pewnie wieloma innymi złymi rzeczami. Dla tego nie wierzę, że jakikolwiek doświadczony konstruktor lotniczy mógł wpaść na pomysł takiego układu samolotu.
@skosydar553218 сағат бұрын
Zasięg 2000km długotrwałość lotu 11 h prędkość przelotowa ok 180km/h czy dobrze liczę?
@sawomirdoraczynski968517 сағат бұрын
Prędkość ponad 800 km/h.
@Balszoi17 сағат бұрын
Maksymalna. Odróżnij minimalną prędkość przelotu od prędkości maksymalnej
@andrzejkonstantykliszewski881916 сағат бұрын
@@Balszoi Bez przesady - prędkość przelotowa to tak pi razy oko 2/3 czy nawet 3/4 maksymalnej - vide Do-335 gdzie Vmax wynosiła 785 km/h, przelotowa 682, a "ekonomiczna" 450 km/h.
@arturzawadzki572216 сағат бұрын
jak samochód ma podaną prędkość max 180 km/h i spalanie rzędu 7 l/100 km , to chyba nie oczekujesz że oba te parametry spełniane są łącznie ?
@skosydar553213 сағат бұрын
@@arturzawadzki5722 Nie oczekuję, bo nie pytam o samochód tylko szybki bombowiec z napędem śmigłowym. Nie wchodząc na zbyt wysoki poziom dyskusji z mechaniki lotu czyli np. prędkość przelotowa na wysokości przelotowej, TAS/IAS czy Cz/Cx to ten samolot lecąc 11h, i osiągając przy tym zasiąg 2000 to leci z prędkością przelotową względem ziemi ok. 180 km/h czyli biorąc bod uwagę jego duże obciążenie powierzchni nośnej, poruszałby się poniżej swojej prędkości minimalnej na tej wysokości sic!!!
@Tomasz_M18 сағат бұрын
Dziendoberek!
@tutkarz8 сағат бұрын
łapka w dół za formułę pierwszą.
@GERARDDUL-zr9oi6 сағат бұрын
Wszystko było by zjadliwe, gdyby pan nie sterczał cały czas w dolnym, lewym rogu kadru. Dlatego całość to dno !