🔆WOLNE TERMINY na indywidualne lekcje w wakacje - Zbuduj solidną bazę języka, albo po prostu pogadajmy w języku obcym 💬 Start od dowolnego poziomu. Pisz na: jezykiproste@gmail.com albo instagram @jezykiproste 💥 Nowa edycja serii Rosyjski od Zera! kzbin.info/aero/PLm71NRRxUSuqv6Foi5UCVtwL1xLc7Mdvt 1.❗Poprawki merytoryczne: • Brak - do tej pory nie znaleziono żadnych błędów czy nieścisłości. Jeśli coś takiego rzuciło Ci się w oczy, napisz o tym śmiało w komentarzu. 2. 💬Poprawki fonetyczne: • Brak - do tej pory nie znaleziono żadnych błędów w wymowie. 3.📍Bonus: • Nasze „grupy” a podręcznikowe rodzaje deklinacji Grupa 1 - Deklinacja rodzaj 2 (Существительные второго склонения) Grupa 2 - Deklinacja rodzaj 1 (Существительные первого склонения) Grupa 3 - Deklinacja rodzaj 3 (Существительные третьего склонения) • Słowa w rodzaju nijakim odmieniają się tak jak pokazałem w minucie 3:16 Warto jednak zaznaczyć, że w ich wypadku nie musimy zastanawiać się nad żywotnością. W bierniku wszystkie mają formę niezmienioną względem mianownika. Tak samo dzieje się w języku polskim.
@katarzynagodlewska56910 ай бұрын
,,żartuje, nie pamiętacie." Wreszcie ktoś kto ma racje
@JezykiProste10 ай бұрын
:D
@katarzynagodlewska56910 ай бұрын
@@JezykiProste :D
@agataninaborowa58654 ай бұрын
muszę do do końca wakacji nadrobić materiał z 1 klasy rosyjskiego (znałam litery już wcześniej) a dopiero zaczynam i szczerze twoje filmiki ratują mi dupe, to co w podręczniku wydaje się strasznie zagmatwane ty tłumaczysz w bardzo prosty i zrozumiały sposób
@radekradek755413 күн бұрын
Jesteś moim zbawcą, dziękuje Ci!❤
@JezykiProste12 күн бұрын
Dzięki za oglądanie! :)
@mariamougenot13452 ай бұрын
Super tłumaczysz!
@JezykiProste2 ай бұрын
Dziękuję! Zerknij też do nowej serii z rosyjskiego, dopiero się zaczyna, ale idzie jak burza: kzbin.info/aero/PLm71NRRxUSuodj-Kx4NR7hpowZaTonFAu
@astronomia2826 Жыл бұрын
Najlepszy odcinek, bardzo pomocny
@kokospenamicha5966 Жыл бұрын
Dzięki!
@joanna2496 Жыл бұрын
super wyjsnione
@polish1self Жыл бұрын
Spot on!
@sonaive332310 ай бұрын
Jest pan świetnym nauczycielem!
@JezykiProste10 ай бұрын
Dziękuję :) Zapraszam do serii Rosyjski od Zera
@quasasawds Жыл бұрын
классное видео, благодярюе вас
@czekoladowybaton84135 ай бұрын
Ja pamiętam przypadki.
@joannadark261 Жыл бұрын
heja, mam pytanko. Czy powiemy więc na majim polie, czy na majim poly? Chodzi o podłogę, (a nawiązuję do fragmentu z lasem o liesie, w liesy)
@w3irrD0 Жыл бұрын
Mam pytanie. Jak używa się "ЖЕ" , sprawdzałem w tłumaczu ale chyba źle to przetłumaczył. Gdzieś słyszałem, że to jest "ŻEŻ", ale nie jestem pewien. To jest moja zagwozdka przez dobre 3 mies. Przykład z "же" - Я же говорил.
@JezykiProste Жыл бұрын
Opowiadam o tym w tym filmie - kzbin.info/www/bejne/eXzLgGpqptStkLc Minuta 10:17 :)
@tehdii Жыл бұрын
Forma przystępna ale po 20 minutach mózg nie chce się przecsnąć przez tak gęsta siatkę gramatyczną...obejrzałem z nadzieją, a odchodzę pokonany... Tego sie nie da zrozumiec ( w takiej ilości na raz, z wyjatkami), to tylko wejdzie do głowy przez używanie.
@JezykiProste Жыл бұрын
Jasne, to nic dziwnego. Zachęcam do dzielenia na części.
@tehdii Жыл бұрын
Wpisałem sobie imiesłów pełzając w gogle. na stronie z morfologia wypluło mi 50 różnych wersji od bezokolicznika. I nagle zacząłem docieniac, że pojmuje mowe polską. Jak otwieram rosyjskie tabelki morfologiczne to mnie normalnie bierze atak padaczki :) Powoli rozgryzam zasady tworzenia końcówek ale widzę, że to będzie twarda pamięciówka podlewana częstym używaniem. Niby proste puzle ale oszałamiaja ilościa elementów. Dualingo używam intensywnie :) no i sam zacząłem poznawanie od najpopulareniejszych czasowników, przymiotników itp. Dałem sobie rok na samoksztalcenie, potem zapiszę się na szlif jak nie zwariuję ;) Dziękuje za filmiki:)@@JezykiProste
@bogusawczajka886 Жыл бұрын
Witam, mam pytanie: napiszę pewne zdanie rosyjskie fonetycznie: "film a wajnie na realnych sabytiech". Tak według tłumacza Google. Moje pytanie jest takie:, czy to ostatnie słowo jest poprawnie wymówione, ponieważ wyraźnie słyszę "e", a tam jest rosyjskie "ja"? Z góry dziękuję za odpowiedź. Miłego tygodnia!
@JezykiProste Жыл бұрын
Witam. W imieniu własnych uszu powiem, że końcówka ...ытиях może rzeczywiście brzmieć nieco pomiędzy „tiach” a „tiech”. Ciężko mi jednak odpowiedzieć na pytanie, czy zapis jest słuszny. Ogólnoświatowy wariant tej transkrypcji wygląda następująco - sobytiyakh. Należy pamiętać, że litera „я”, tak jak wiele innych rosyjskich liter, zmienia swoje brzmienie w zależności od liter, jakie jej towarzyszą. Na przykład słowo язык czytamy „izyk”. Dziękuję i pozdrawiam!
@matibros1388 Жыл бұрын
A kiedy w deklinacji pojawia się ё?
@YaShoom6 ай бұрын
Если я правильно вас понял, то Ё попалаеисв самом вопросе предложенного падежа: "о чЁм?" (не "о чЕм?"). Кем? Чем? Но О ком? О чём?
@mihanich4 ай бұрын
Враньё Вранья́ Вранью́ Враньё Враньём Вранье́ W języku rosyjskim wszystkie słowa które się kończą na ë są rzeczownikami zbiorowymi albo zapożyczeniami które nie mają form liczby mnogiej
@Michal1996433 Жыл бұрын
Na jakim poziomie znasz język rosyjski ? Może studiowałeś ten język,egzamin TRKI ?
@JezykiProste Жыл бұрын
Ciężko powiedzieć na jakim, nigdy się nie mierzyłem. Pasjonuje mnie od wielu lat, głównie od strony gramatycznej, co być może da się zauważyć po głównych tematach filmów. Nauczyłem się go sam, najpierw z książek, później w internetowych rozmowach z Rosjanami i na wyjazdach do Lwowa i Kijowa. Każdy film sprawdzam wiele razy pod kątem błędów różnego rodzaju, a ewentualne odkryte po czasie nieścisłości zawsze znajdują się w przypiętym komentarzu.
@Michal1996433 Жыл бұрын
@@JezykiProste dziękuję za odpowiedź. Gramatyka to w języku rosyjskim ważny temat. Chyba uczę się jako samouk już 4 rok. I tak jak kiedyś mówiłem to będzie proste w porównaniu do języków zachodnich to się myliłem. Mówić można żeby się dogadać ale pytanie czy prawidłowo np. masz te wszystkie odmiany w przeciwieństwie do zachodnich języków. Np. Я вижу собаку. Musisz odmienić rzeczownik a nie jak np. w angielskim samo dog i koniec lub po hiszpańsku perro. Doceniam że ktoś podszedł do sprawy gramatyki. Bo dużo osób już spotkałem co się uczyli kiedyś w szkole przez rok lub dwa twierdzą że znają język w 100 procentach ( mieszają polski z rosyjskim) czy zawsze czytają o jako o a nie jak często a lub inne dźwięki. A tak naprawdę jajco umieją. Sam mogę powiedzieć po takim czasie nauki że mogę oglądam seriale po rosyjsku czy mogę włączyć TV ( tu trochę gorzej bo bardzo szybko mówią w przeciwieństwie do seriali).To i tak uważam że 4 lata to dużo ogarniam ale mam wrażenie że jeszcze drugie tyle czasu żeby poznać prawidłowo gramatykę i wszystkie odmiany rzeczowników w każdym przypadku czy przymiotników żeby to stosować bez problemu bez namysłu. Jeszcze raz życzę ci powodzenia rób dalej co robisz. Nie wiem czy masz podobne doświadczenia ale wydaje mi się że tak.