Mam pompę ciepła, Zamontowałem 6x415 na gruncie plus sterownik irokez, konstrukcja drewniana(tymczasowa), musiałem dokupić grzałkę do zbiornika 300l, kat dałem ok 35 stopni aby w zimie dojrzewała wodę, koszt wyszedł podobny ok 4-4,5 tys. Wnioski - Ciepłej wody jest znacznie więcej niż wcześniej, PC grzeje górę zbiornika, grzałka grzeje całość. Woda ma wyższą temperaturę (nie musimy oszczędzać przy grzaniu wody), można wykorzystać do gotowania - do gara lejesz ciepłą/gorącą wodę dzięki czemu oszczędzasz gaz/prąd. Do sterownika podłączam elektryczny parnik (czysty) w którym pasteryzuje słoiki - nie grzeje w domu plus darmowa energia. Można podłączyć czajnik, kuchenkę elektryczną, żelazko - ważne aby nie było sterowania elektronicznego tylko bimetalem, można zamontować grzałkę w basenie i podłączyć pod sterownik, możliwości jest wiele, przy solarach ich nie ma, oczywiście można lać ciepłą wodę do basenu ale za wodę musimy zapłacić. Fakt - nikt nie używa paneli do gotowania wody na herbatę, czy gotowania bo wygoda bierze gore, ale jest taka możliwość w razie braku prądu. U mnie temperatura ustawiona jest na 53 stopnie, mógł bym dać wyższa ale nie widzę potrzeby, jeśli ktoś nie ma miejsca w kotłowni to z powodzeniem można zastosować mniejszy zbiornik, ustawić wyższa temperaturę oraz zastosować mieszacz
@BulkazMaslem5 ай бұрын
Super! Czy dobrze rozumiem, że masz CWU grzane zarówno przez PV jak i przez pompę ciepła? Jak to masz podłączone?
@tomekkl41765 ай бұрын
@@BulkazMaslem zbiornik ma chyba 2 wężownice, jedna jest na dole zbiornika do podłączenia solarów (tak chciałem, ale się rozmyślałem) na górze jest wężownicą przez którą grzeje pompa ciepła, a grzałka jest wkręcona na dole bezpośrednio w zbiornik, jak na razie PC jest wyłączona w ogóle, ale jak widzę że moze zabraknąć wody to włączam i mi dogrzewa
@RP-ci8qe4 ай бұрын
Mam takie coś tyle że bez sterownika. 6 paneli x 300 pln. Jakiś pomiar, grzałka I kable.
@rylo56402 жыл бұрын
Trafiłem na ten kanał ,szukając wzorca do mojego projektu grzania wody w b zbiorniku dwu ,wartości ,które przekazujesz sa bankiem wiedzy ,którą ty zdobywasz swoją wytrwałościom ,kosztem własnej rodziny . Bardzo ładnie z twojej strony ,że dzielisz się z innymi .Pomyślności i wytrwałości . Pozdrawiam Ryszard.
@tomaszczekaj78683 жыл бұрын
Fajnie ze podajesz , wszystko bez czajenia co, ile i za ile. To bardzo ważny film dla wszystkich zainteresowanych tym tematem. Dla mnie kopalnia wiedzy. Pozdrawiam serdecznie
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Bardzo cieszy mnie taki komentarz. Sam szukam tego typu informacji i wiem jak bardzo one są potrzebne. W tym tygodniu pojawi się też film jak ten zestaw się sprawował od momentu zalania go zimną wodą. Wszelkiego rodzaju zmiany i uwagi będę zamieszczał na kanale. Mam też pomysł aby wykorzystać nadwyżkę energii z CWU do grzania podłogówki. W tym 300 litrowym zasobniku mam wężownicę która obecnie nie jest podłączona. Wydaje mi się, że na czas września przez wężownicę mogła by przechodzić woda z podłogówki. Ciekaw jestem czy ten system to pociągnie :)
@pawelr87503 жыл бұрын
Moja instalacja zakupiona w 2020 grudniu z 7 panelami sharp 275 i sterownik el_car plus podobne podespoly z tą różnicą ze mam na gruncie [polecam na gruncie] 3400 zł pinus 17% od PIT_u
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
@@pawelr8750 czy aby odpisać 17% od pitu trzeba jakieś specjalne wnioski składać?
@pawelr87503 жыл бұрын
@@BulkazMaslem Nie... Na koniec roku rozliczeniowego można to rozliczyć jak np. Okna i drzwi faktury trzeba trzymać przez 5 lat i 3 lata zostanie na modernizację i konie no ale jest jeszcze współmałżonek
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
@@pawelr8750 Dzięki, sprawdzę to i odliczę!
@grudajur Жыл бұрын
wreszcie znalazlem kogos kto sensownie wytlumaczyl problem grzania wody dzieki
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Dzięki! :)
@krzysiek19872 жыл бұрын
Świetny materiał brakuje tak konkretnych materiałów w necie dziękuję i pozdrawiam
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Dzięki, starałem się :) Powodzenia!
@sylwesters96982 жыл бұрын
Super konstrukcja i ladnie wytlumaczone . Dzieki za podpowiedzi sam zamierzam cos podobnego zamontowac. Fajny poradnik.
@BulkazMaslem5 ай бұрын
Daj znać czy udało Ci się wykonać taką instalację. Jak się sprawdza?
@ryszardj30422 жыл бұрын
Wielki dzięki. Bardzo przydatny film. Masz rację, że ten sposób jest lepszy i prostszy. Miałem problem z wyborem między dwoma typami grzania wody,ale ten jest lepszy. Polecam innym ten film.Dzieki bardzo za pokazanie tego w szczegółach. Gorąco pozdrawiam.
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Dzięki! Testuję to rozwiązanie i dopiero po roku będę mógł zaprezentować jakieś statystyki. Myślę że wówczas będzie można wyciągnąć więcej wniosków.
@adamkurek18219 ай бұрын
Gdy ma się dylemat, który sposób wybrać można wybrać oba:) Każdy prepers wolał by mieć podwójny system w razie awarii np przez rozbłysk słoneczny.
@xsedos31 Жыл бұрын
Good job 👍 Dzięki za ten wykład .👍
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Będą kolejne, polecam subskrypcje kanału ;)
@MrLion-uh7ot2 жыл бұрын
W jednym filmie wszystko jestes wielki ! powinni cię ozłocić bardzo mi się spodobał sposób pokazywania podłączenia ,, to tutaj tam idzie i już wszystko jasne :)
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Staram się 😋 Dzieki
@andrzejgadget9582 жыл бұрын
😮 kopara mi opadła ... Rewelacja to co robisz !!! 🤯
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Dziękuję! :)
@plywaj2 жыл бұрын
Super prezentacja - jasno, zrozumiale i wszystko skrupulatnie udokumentowane. Brawo! Moja córka zastanawia się nad takim rozwiązaniem dla swojego domu na wsi, gdzie nie ma gazu i musi palić w piecu węglem lub drewnem, aby mieć c.w.u. Dom zamieszkuje rodzina 3-osobowa, ale ma dodatkowe gościnne pokoje agroturystyczne z możliwością nocowania dodatkowych 9 osób. Szkopuł w tym, że latem , kiedy gości bywa więcej, jest większe zapotrzebowanie na ciepłą wodę i zachodzi konieczność upierdliwego palenia w piecu, albo opłacania wysokich rachunków za energię elektryczną. Wydaje mi się, że w tym przypadku taka instalacja miałaby sens, zwłaszcza, że zwiększone zużycie wody jest w ciepłych porach roku, kiedy słońca jest dużo, a palenie w piecu jest uciążliwe. Pytanie o poradę: jakiej wielkości zasobnik wody powinno się zastosować oraz jaką moc z paneli do grzałek dostarczyć?
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Proponuję wstawić licznik i sprawdzić ile wody jest zużywane przez gości. Następnie przeliczyć wszystko pod katem ilości modułów PV i sensu takiej instalacji. Być może w przypadku pokoi gościnnych większy sens będą miały panele słoneczne z tego względu że jeżeli się nie mylę to zajmą mniej miejsca. Przy słonecznych trzeba też rozwiązać problem zamarzania czynnika w okresie zimowym. W pensjonacie goście pewnie leją wodę na maksa. Dał bym jakieś perlatory, wodę w zasobniku grzał bym na maksa, tzn do ok 80 stopni i dał bym też zawór temperaturowy tak aby na dom puszczał maks 45-48 stopni. Jeżeli chodzi o pojemność to ja mam u siebie 300 litrów na 4 osoby i jest fajnie :) Na wielu kanałach można usłyszeć opinie że zamontowany 200 litrowy jednak ludziom nie starcza (bo mówi się, że 50 litrów na osobę jest ok). Ja dałem 300 z tego względu, że jak przyjeżdża rodzina na weekend to problem chłodnej wody u nas nie występuje.
@prezes.kuli.ziemskiej2 жыл бұрын
Super przejrzyście to pokazujesz. Dziekuję serdecznie.
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Dzięki! :)
@janraduszynski86202 жыл бұрын
Jestem na etapie budowy takiej instalacji 6 paneli po 0.450 kwp razem 2.7 kwp .Moje pomysły na zagospodarowanie wody (posiadam dużą piwnicę) to dwa zasobniki cwu. Jeden który już posiadam (kospel 300l)zaopatruje w ciepła wodę 2 łazienki 2 kuchnie z 2 zmywarkami zaznaczam że mam w całym domu rozprowadzoną recyrkulację ciepłej wody. Drugi zasobnik( który muszę dokupić) będzie poprzez zawór mieszający zaopatrywał w wodę o temperaturze 35 stopni 2 pralki. Zimą pierwszy zasobnik będzie grzany piecem co(posiadanie recyrkulacji wody ułatwia życie ale powoduje duże straty) Drugi zasobnik do pralek (bez recyrkulacji) będę grzał panelami jeżeli nie podgrzeją wody do 40 stopni przewidziałem możliwość dogrzania zasobnik z pieca co.Jak to będzie działało zobaczyny
@adamkurek18219 ай бұрын
Re cyrkulacja wody to już standard i wg mnie nie straty gdyż w zimę ciepłem z rur pośrednio ogrzewa się dom, a w lato jest nadmiar ciepla i to się nie liczy.
@TOHO2343 жыл бұрын
Witam moja instalacja to koszt około 4.500PLN dzięki zafilm jest kilka żeczy ,które muszę poprawić.Ale taka instalacja to przede wszystkim wygoda.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
O tak, wygoda była u mnie priorytetem. Włączyłem i... zapomniałem że działa :) Wprawdzie będę jeszcze się tym bawił i testował ale oczywiście wszystko wrzucę na kanał by inni też z tego mogli skorzystać. Co do poprawy to u mnie brakuje jeszcze uziemienia i zabezpieczenia przeciwprzepięciowego (ogranicznik przepięć).
@adamkurek18219 ай бұрын
co jest wygodniejsze od zasilania ciepłej wody użytkowej przez nowoczesny (programowalny) gazowy piec dwu funkcyjny z estetycznym wbudowanym zasobnikiem c. w. u. w komplecie. Bo jeśli chodzi o wygodę to chyba raczej wygodne jest mieć więcej miejsca w kotłowni. Bo taka widzę jedynie różnice między instalacja z dużym buforem wodnym po woli podgrzewanym elektrycznie.
@adamkrupinski6092 жыл бұрын
Podziwiam ale potrzebna jest panska przerzetelna pomoc Pozdrawiam Serdecznie
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Rozumiem. W czym mogę zatem pomóc?
@bogdangorecki86902 жыл бұрын
Mieszkam w pobliżu Bełchatowa. W normalnych czasach produkcja 1 kWh energii elektrycznej kosztowała 7 groszy (słownie: siedem groszy) a płaciłem średnio biorąc 50 groszy. Dziś może to być około 15 groszy za kWh. Jeszcze 3 lata wstecz średni koszt produkcji 1 kWh w Polsce wynosił 23 grosze a w Tauronie płaciłem około 70 groszy. W normalnym kraju te wszystkie kombinacje można by o kant dupy potłuc. Niestety, przyszło nam żyć w bandyckich czasach i trzeba się jakoś ratować.
@maniekspy2 жыл бұрын
Posiadam zasobnik podłączony do pieca i w okresie nie grzewczym muszę palić w piecu dla CWU. Przeliczanie tylko pod kątem zwrotu nakładów nie ma do końca sensu. Każdy kto ma piec bez podajnika i musi codziennie napalić rozumie o czym mówię. Sprawa druga to kotłownia która przy 35 st. C na dworze dorzuca coś od siebie. Właśnie zamówiłem system na 4 panelach 380W i zamontowałem grzałkę 2kW. Jeśli system będzie działał zgodnie z moimi oczekiwaniami to banan z gęby nie zniknie mi bardzo długo. Twój kanał bardzo mi pomógł. Wielkie za to dzięki
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
tak, masz rację co do zwrotu kosztów. Nie uwzględniona została podwyżka cen energii jak też mega cenny czas który jak sam napisałeś, trzeba poświęcić na to by w piecu napalić. Mam nadzieję, że banan nie zniknie :) Ja od marca (był mega słoneczny) nie widziałem aby grzałka (ta podłączona do gniazdka w ścianie) się załączyła. Woda grzana jest z systemu PV z regulatorem.
@maniekspy2 жыл бұрын
Zamontowałem system na 5 panelach 380W jednak mam problem. System generuje w najlepszym słońcu 1,1 kw i 180 V. Wszystkie panele w pełnym słońcu a parametry takie sobie. Może jakieś pomysły? Woda oczywiście się grzeje ale spodziewałem się że jak wstawię 200L zasobnik to taka moc poradzi.A tu ledwo 1.1 kw.
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Panele skierowane na południe czy w inną stronę świata? Pod jakim kątem?
@maniekspy2 жыл бұрын
@@BulkazMaslem Panele skierowane na południe bez żadnego choćby najmniejszego cienia. Dziś przeniosłem przetwornice pod panele żeby wyeliminować problem 25 metrowych kabli między kotłownią a panelami. Różnica 20 - 30 Wat więc żadna. Panele sprawdzone miernikiem, każdy generuje 38 do 39V. Brakuje mi 0,5 kW mocy. Co jest grane?
@maniekspy2 жыл бұрын
No i kąt paneli 35 stopni. Przewód 4mm..
@adamadam-rt9dw3 жыл бұрын
Wszystko ok. policzone , ale bez ceny bufora i to mocowanie na blaszanym dachu fajnie że dodatkowo uszczelniłeś bo na tych uszczelkach to kilka lat i ich niema . Pozdrawiam bardzo dobra robota
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Bufor każdy ma inny, dostosowany do swoich potrzeb. Może zrobię odcinek za jakiś czas dlaczego wybrałem taki bufor a nie inny. A jeżeli chodzi i uszczelki to tak mi się wydaje że z czasem mogą puszczać. Uszczelnienie to chwila roboty a koszt znikomy.
@wasnydom-budowaremont16273 жыл бұрын
Cześć super filmik ale nie wiem czy już ci to ktoś pisał w komentarzu czy nie ale moim zdaniem jak liczyłeś okres zwrotu za tą instalację powinieneś doliczyć jedną rzecz mianowicie to że w przypadku kiedy dzisiaj kupujemy taką fotowoltaikę cały system i to montujemy to jakby zysk z tych paneli wszystko co uda nam się wyprodukować powiedzmy że mamy stałe mieliśmy tam spadku wydajności paneli a prąd myślę że w obecnych czasach będzie wzrastał o 20% rocznie co już pokażę że za 5 lat za prąd zapłacimy o 100% więcej dlatego wydaje mi się że czas zwrotu takich tej akurat instalacji powinien wynieść około czterech do maksymalnie 5 lat
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Cześć. Tak, starałem się mniej więcej pokazać zwrot z inwestycji ale faktycznie, nie uwzględniłem też w wyliczeniach podwyżki prądu jak też tego, ze moduły PV tracą na swojej wydajności ok 1% rocznie. Podwyżki cen energii elektrycznej będą oczywiście szybciej i bedą większe więc tą degradacją paneli się nie przejmuję. Liczę, ze w ok 5 lat (nawet przy taryfie G12w) nastąpi zwrot. W jednej z przyszłych wersji będzie wdrożony modbus do tego regulatora więc pojawią się nowe możliwości. Dokładna statystyka to jedno a możliwości jego rozbudowy o dodatkową logię to drugie :)
@nadsowiogorskimpotokiemban3053 Жыл бұрын
Super , życzę powodzenia 😊
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Dzięki
@rozi6133 Жыл бұрын
Super materiał💪👍 Pozdrawiam.
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Dziękuję!
@damiandamian4061 Жыл бұрын
Dobra robota . Dzięki
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Dzięki 🙂 Polecam subskrypcję, za jakiś czas będą kolejne filmy w tym temacie
@wowlodarczyk2 жыл бұрын
Jeszcze jedno - ceny energii pójda w kosmos więc ewentualnie zwróci się szybciej. Kwestia - co się zużyje pierwsze? Kabelki, elektronika raczej bezawaryjne. Tylko czy te panele będa działać skutecznie przez lat 3, 5, 10? Kupić drugi zestaw na zapas? Ja mam do grzania piec zasypowy na drewno więc zwrot kosztów poszedłby w pokolenia :) ale myślę o zrobieniu takiego grzania dla wygody. Dzięki za filmiki.
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Cieszę się, że są przydatne i zostałeś nimi zainspirowany. Trzeba wziąć pod uwagę, że panele tracą średnio 1% rocznie na swojej wydajności. Przez 10-20 lat technologia się sporo zmieni więc tak małym spadkiem obecnie się nie przejmuję. Może za ten czas będziemy mieli ogrzewanie jakaś plazmą, atomem czy czymś innym. Czas pokaże :)
@wowlodarczyk Жыл бұрын
@@BulkazMaslem No i proszę, mam swój system do grzania. Mój kosztorys dla porównania, bardzo "z grubsza": panele 6x450W 5200, konstrukcja na grunt: 2600, przetwornica 3KW: 2000, zabezpieczenie, kable, kolega do pomocy ok 660zł, grzałkę już miałem w boilerze. W sumie ok 10tys zł. W porównaniu do 4tys to jest różnica :) Robocizna we własnym zakresie, więc i tak parę tys do przodu. Konstrukcję też można zrobić samemu, ale to był pierwszy raz.
@BulkazMaslem Жыл бұрын
@@wowlodarczyk Super że się udało! A obliczałeś w jakim czasie wyjdziesz na zero uwzględniając dzisiejsze ceny energii elektrycznej i zużycia w Twoim domu? U Ciebie wyszło drożej ponieważ: - 2 moduły PV więcej - konstrukcja na ziemi - pomoc kolegi ;) - droższa przetwornica Każda instalacja jest inna i powinna być dopasowana do potrzeb. Moja w tamtym roku zapewniła mi ciepłą wodę przez równe 6 miesięcy.
@adamkurek18219 ай бұрын
@@BulkazMaslem Jeden z instalatorów OZE na swoim kanale wspominał że można kupić panele z demontażu farm fotowoltaicznych, które są w dobrym stanie tylko mają połowę mniejszą wydajność na metr. Czyli zajmie to 2x więcej miejsca za to za ponad 2x mniejszą cenę. Panel o mocy 200 Wp kosztuje ok 130 zł (ktoś inny publikował film ze takie kupił, sprawdził i zamontował na gruncie ale nie do grzania wody tylko za 20 jrdenadtoletnich paneli mających po degradacji po ok 180 Wp i standardowy inwerter zapłacił 5 tys (gdy stelaż i montaż zrobił sam)
@adamkurek18219 ай бұрын
@@BulkazMaslem niektórzy uważają że można połączyć grzałkę bezpośrednio do paneli (jeśli coś się popsuje to zawsze można sobie poradzić obchodząc to) tradycyjny termostat bez elektroniki można znaleźć w co drugim urządzeniu domowym czajniki, elektryczne garnki, grzejniki maja takie proste zabezpieczenia to kosztuje tylko ok 3 zł do tego przekaźnik czasowy można zrobić samemu z zegara dodając baterie lub aku 12V i przekaźnik rozważający obwód 600 zł za regulator odpada też jak się kupi sam termostat cyfrowy za 50 zł z przekaźnikiem i podtrzymywaniem z aku
@Stefatabor2 жыл бұрын
Już sie zdecydowałem na grzanie wody panelami fotowoltaicznymi .Nie wiem czy na cztery osoby w domu starczy bolier 140 l teraz mieszka dwie ,. Nie chciałbym obecnego boiler zmieniać bo ma rok . Mam grzałkę zbudowaną z trzech spirali grzewczych po 1,5 kW od zmywarki przemysłowej nierdzewną . Jedną chcę podłączyć pod sieć , druga pod panele trzecią będę miał w zapasie . Kasa to nie wszystko chce mieć bezproblemową i bezawaryjną instalację do grzania wody i nie płacić elektrowni. Chce kupić panele Bruk-Betu może nawet 7 lub 8 paneli i całą elektronikę jak Twoja . Panele zamontuję na dachu komórki kable mam już w ziemi do domu położone dwie sztuki 4 x 4 mm2 Cu . Jeśli już jakiś czas u Ciebie to działa czy masz jakieś spostrzeżenia co do w/w instalacji .
@krzysiek19872 жыл бұрын
Super materiał świetnie to rozwiązałeś Powodzenia
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Cieszę się, że materiał był przydatny. Dzięki za komentarz.
@pawelka2023 жыл бұрын
A czy taką prywatną fotowoltaikę trzeba zgłaszać do straży pożarnej? I jak wygląda odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej w przypadku pożaru od załóżmy instalacji? Czy są jakieś wymagania, co do systemów zabezpieczeń i ich certyfikatów? Czy instalacja fotowoltaiczna poza licznikowa wymaga dodatkowego ubezpieczenia? Zaświadczenie o corocznym badaniu komina jest wymogiem przy pożarze budynku, a jak tutaj?
@naszaoaza Жыл бұрын
Cześć, Dzisiaj trafiłem na Twoje filmy i po pierwsze świetna robota, oby tak dalej, a po drugie. Czy robiłeś może takie wyliczenia kosztów i zwrotów, biorąc pod uwagę bieżącą sytuację na rynku i widmo drastycznych cen energii elektrycznej? Instalator PC namówił mnie na rezygnacje z kolektorów słonecznych, właśnie na PV i grzanie grzałką i ostatnio bardziej przyglądam się tematowi. Dzięki
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Analizy nie robiłem. Tzn jedną: im szybciej ktoś sobie taki zestaw zamontuje tym będzie szybszy zwrot z inwestycji. Ceny energii idą w górę więc okres zwrotu o którym mówię na filmie będzie krótszy.
@bogusawwojtas69602 жыл бұрын
Panele - jeśli ma się choć kawałek działki na mniej wiecej południe - najlepiej zrobić carport albo wiatę. A na dachu faktycznie lepiej zrobić 1-2 solary - mniej wyda się na montaż a uzyski PV będa lepsze bez dachówki pod spodem :)
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Nie wydasz mniej na montaż solarów. Poza ty, prowadzenie rurek na dach w moim przypadku było by dość kłopotliwe i karkołomne. Dachówka pod PV mi nie przeszkadza.
@dariuszsopek16762 жыл бұрын
Zainteresował mnie Pan tym sposobem. Super. Mam jednak dwa pytania. Mam dach na którym mogę zmieścić 2 panele na wschód i pomyślałem 2 na południe. Powinny to być oddzielne stingi czy lepiej skierować się na południe i jeden sting na 4 panele?. Co gdyby zamiast tego regulatora grzałki zastosować mikro inwerter, grzałkę na 230v i podłączać inwerter do sieci gdy grzejemy wodę? Część pobierała by grzałka z sieci a resztę z paneli? Jestem w błędzie?
@pawepawe1603 жыл бұрын
Panele fotowoltaiczne zajmują więcej miejsca mają mniejszą sprawność przy wzroście temperatury ale są prostsze w montażu a solarne mniej miejsca zajmują wydajniejsze ale trochę kłopotliwy montaż. Ale dla chcącego nic trudnego to i to da się dobrze zamontować. Najwazniejsze żeby nie być podpiętym do sieci i nie być zależnym od swoich dostawców energii 😁
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Dokładnie tak! Z podpięciem do sieci to jak kto woli ale myślę że lepiej jak wiedzą mniej niż więcej.
@marcinyyy56833 жыл бұрын
Czy montaż solarów to taki wielki problem? Raczej nie . Masz tylko zasilanie i powrót . Żadna filozofia.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Montowałeś samodzielnie solary lub PV?
@marcinyyy56833 жыл бұрын
@@BulkazMaslem Sam montowałem solary bo jak usłyszałem cenę zakupu i montażu od firmy to padłem . Była mowa o 12000zł. I to przy oszczędności na materiałach, to zamiast węża z oryginału damy pexa itp. Ja montowałem sam i dobrze zrobiłem pracuje to już 5 lat bez żadnego problemu. Kupiłem zestaw cały z galmetu , bardzo dobra firma szkoda że to zdechło. Po otwarciu każdego kartonu dokładna instrukcja montażu. Opisane to było tak że każdy głupi to zrobi.Koszt 5000zł. Nawiasem ludzie którzy to montują zawodowo mogliby trochę poczytać jak to się robi. No chyba że robią to co robią celowo żeby doić kasę na serwisach. Niestety fotowoltaike u mnie robiła firma bo jeszcze spraw "kabelkowych" nieogarniam🤔
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
@@marcinyyy5683 trzymam kciuki aby solary działały jak najdłużej. Z montażem myślę, że bym sobie poradził ale jest przy tym więcej pracy niż przy PV. Nie widzi mi się ciągnięcie pexa z dachu do kotłowni (kominem przecież tego nie puszczę a kabelki wręcz owszem). Poza tym moim celem instalacja miała być totalnie bezobsługowa i bezawaryjna. W przypadku solarów zimą czy latem problemem mogła by być temperatura. Wiem, że są i na to sposoby bo ogrom ludzi ma solary, lecz tak jak powiedziałem. PV prostsze i szybsze w samodzielnym monażu.
@przemekpurga70982 жыл бұрын
Super sprawa. Zwrot zwrotem. Ale w momencie zaniku prądu w sieci nie martwisz się ciepłą wodą. I to chyba jest najważniejsze.. Pozdrawiam..
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Faktycznie, nie zwróciłem na to uwagi. Jak najbardziej to jest kolejny plus tego typu rozwiązania.
@libertin473 Жыл бұрын
Super materiał! Pozdrawiam!
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Dzięki!
@robertmasheimer71512 жыл бұрын
Świetny film bardzo pomocniczy ,nie potrafię u siebie dobrać grzałki do paneli ☹️
@adamkurek18219 ай бұрын
do Google podpowie lub asystent AI
@karolszymanowski53393 ай бұрын
Cześć Rafał, zainspirował mnie Twój film. Jutro wysyłam podanie do wspólnoty mieszkaniowej o pozwolenie postawienia paneli do grzania wody użytkowej. Jak dostanę odpowiedź odezwę się do Ciebie. Pozdrawiam.
@BulkazMaslem3 ай бұрын
ooo super! 💪 Pisz, dzwoń, pomogę 🙌
@BogiSv6503 жыл бұрын
Też rozważałem takie rozwiązanie, ale jak przeliczyłem okres zwrotu według źródła alternatywnego jakim jest prąd w drugiej taryfie. Uznałem, że jak dla mnie zbyt długo plus muszę się liczyć z ewentualnymi awariami instalacji. W zamian myślę nad połączeniem instalacji awaryjnego zasilania z grzaniem CWU z nadmiaru wyprodukowanej energii. Falownik hybrydowy np. SINUS PRO 5000 S od Volta miał by opcją pobierania prądu z sieci +PV 2,5-3kW + aku. 48V. W pierwszej kolejności prąd jest zużywany przez urządzenia domowe, a dopiero nadmiar idzie do akumulatora jakim jest w tym przypadku bufor do CWU lub/i tradycyjny akumulator 48V. Trzeba jedynie wyeliminować ryzyko poboru prądu z sieci przez grzałkę. Rozważam trzy opcje: 1. Urządzenie w trybie: PV→AC→BAT Grzałka połączona z aku 48V z bezpiecznikiem, który ją rozłączy w przypadku zaniku napięcia w sieci AC. Nadmiar energii jest kierowany na aku, a jak „wyłączą prąd” mam awaryjne zasilanie. 2. Urządzenie w trybie: PV→AC→BAT Grzałka podłączona do układu za pośrednictwem WATT router, który w teorii ma ograniczyć kierowaną moc do różnicy między wytworzoną z PV - zużycie bieżące urządzeń domowych. W przypadku „wyłączą prąd” grzałkę trzeba odciąć od zasilania, a reszta urządzeń będzie podtrzymana przez AKU. 3. Urządzenie w trybie: PV→BAT→AC Wykorzystujemy też WATT router , ale niedobory z PV będą uzupełniane z baterii. Ta opcja zużywa najbardziej akumulatory, ale pozwoli jeszcze zmniejszyć pobór prądu z sieci. Opcja tylko dla osób z bardzo dużą pojemnością baterii. Zapraszam do dyskusji jak najlepiej skonfigurować taką instalację. Oczywiście moc falownika, PV i zastosowane AKU zależą od indywidualnych potrzeb.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
U mnie grzanie CWU jest mega nowością. Od urodzenia mieszkałem w bloku a dom pół roku jest dla mnie nowością. Ponieważ montuję PV u siebie na dachu to pomyślałem, że pewnie można grzać też CWU energią ze słońca. Zrobiłem research i coś tam jak widać mi wyszło :) Tych rozwiązań do grzania wody jest kilka ale zdecydowałem się na fotowoltaikę z tego względu, że jeżeli system okaże się jednak słaby to te 4 moduły PV po prostu włączę do mojej instalacji i będę grzał w 2 taryfie. Ciekawi mnie w ogóle to, czy ten system pociągnie więcej niż 8 miesięcy w roku. Do zasobnika załadowałem 4 sondy DS18B20 a statystyki zbieram w Home Assistancie. Do tego trzecia grzałka jest podłączona pod Sonoff TH16 a on natomiast pod gniazdko na Zigbee które również w Home Assistancie zbiera mi statystyki o zużyciu prądu, obciążeniu itp itd. Będę systematycznie raportował na kanale jak ten system działa a ludzie sami ocenią czy to jest dla nich czy nie. W 3 opcjach które rozważasz wkradł się drobny błąd. Opcja 1 oraz 2 mają ten sam tryb. Poprawisz? Z chęcią przyjrzę się temu zagadnieniu i super jeżeli rozwinie się tutaj dyskusja na ten temat. Hybrydowe inwertery to niedaleka przyszłość, kwestia 1-3 lat i podejrzewam, że będą one standardem. Póki co, zasilanie awaryjne muszę zastosować u siebie do komputerów (+ osprzęt sieciowy) jak też w kotłowni/maszynowni do pomp tak aby w razie awarii, woda zgromadzona w buforze (planuję 2000-3000 litrów) była cały czas w obiegu.
@BogiSv6503 жыл бұрын
@@BulkazMaslem Też zmieniam blok na domek z eko-groszkiem ( nie ma możliwości podłączenia gazu) i próbuje zmodernizować go tak, aby mieć jak najmniej roboty i był możliwie tani w utrzymaniu. Wczoraj właśnie liczyłem ile potrzeba energii na CWU i w sumie pokrywa się to z opiniami z innych kanałów. Aby podgrzać jeden litr wody o jeden stopień potrzebny jest 1,16Wh czyli jak masz dzienne zużycie 100L i podgrzanie jest z 8 do 45 potrzebujesz 3,7kW. Tą wartość trzeba zwiększyć o straty izolacji bufora. Oczywiście wartości te będą się zmieniać w ciągu roku z uwagi na temp. wody z wodociągów. Później znalazłem wykresy produkcji z podziałem na miesiące przy instalacji 1kW. (I 28,1kW II 44,9kW III 89,2kW IV118kW V 122kW VI 121kW VII131kW VIII 125kW IX 93,5kW X 65,2kW XI 36,4kW XII 26,6) Jeżeli masz takie zapotrzebowanie jak w moim przykładzie (dziennie ok.4kW) i instalacje 1,48kW to w od marca będziesz mieć wystarczająco energii z PV do września włącznie. W pozostałych miesiącach będziesz marnował gdzieś średnio 2-3kW dziennie. Dokładanie większej ilości paneli ekonomicznie się nie opłaca. Zwiększając PV do 3kW teoretycznie będziesz dogrzewać się w drugiej taryfie tylko przez 3mc, ale to dodatkowe 2500zł na dachu. Wybrałem taryfę G12W (nie licząc opłat stałych ok. I 0,62zł II 0,22zł jakoś tak) Twoja instalacja w przeliczeniu na 1 kW wyszła ok.2700zł licząc jej spłatę po koszcie alternatywnym 0,22zł w drugiej taryfie zwrot jest po 12latach. Nie odbieraj tego za jakąś krytykę ;) Teoretycznie najszybszy zwrot z inwestycji można uzyskać odciążając instalacje z stałego zużycia jakie generuje np. pompy, oświetlenie, lodówka, TV itp.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Wow, mega konkretny komentarz. Wrzucę sobie te dane do arkusza i przeanalizuje. Mam jednak uwagę. Piszesz o grzaniu z 8 do 45 stopni. Woda z sieci ma ok. 18 ale też nie w tym rzecz. U mnie gdy grzałem prądem (tylko w 2 taryfie) spokojnie wystarczało grzanie od 42 do 48 stopni. Temperatura spadała max do 40 przy jakimś większym zużyciu. Zużycie tak jak na filmie ok 140kWh. Licząc czas zwrotu uważam że powinno brać się też opłaty stałe (są one uzależnione od zużytych kWh). Poza tym koszt poniosłem teraz tylko raz. Czas zwrotu jest liczony na podstawie obecnej stawki i będzie skracał się on za każdym razem gdy będzie podwyżka cen pradu.
@BogiSv6503 жыл бұрын
@@BulkazMaslem Tak na prawdę zwrot z inwestycji się liczy po jej zakończeniu ;) To co teraz robimy to tylko szacujemy. Jest bardzo wiele zmiennych, które mają wpływ na zmianę czasu zwrotu i zgadzam się, że trzeba wziąć wszystko pod uwagę. A i tak wszystkiego nie jesteśmy wstanie przewidzieć. A co do wyliczeń, uprościłem sobie zadanie ( nie wiem czy poprawnie ). Nie brałem pod uwagę wielkości bufora, różnych stref temperatury wody, ( u góry ciepła, na dole zimniejsza), mieszania w zbiorniku. Zużywam 100L wody o temp. 45'C to muszę później ogrzać wpływającą spowrotem do tej samej temperatury. Szczerze mówiąc nie zagłębiałem się wcześniejsze filmiki jak powstawał ta instalacja ( pewnie to nadrobię ;) ). Więc nie mogę się odnieść się do Twojego zużycia. Jak chcesz się pobawić w dokładne obliczenia, to też weź pod uwagę, że zimą woda w sieci nie ma 18'C. Tylko bliżej 5'C. Nie ma też co się mocno spinać, aby wyliczyć zapotrzebowania co do Wata... słoneczko nie zaświeci jak w tabelce i się wszystko sypie.
@BogiSv6503 жыл бұрын
Te wszystkie obliczenia są tylko po to, aby zauważyć jakąś zależność. Np. W Twoim przypadku sugerowałbym zostać przy 4 panelach 370W, a ten jeden którego dołożenie rozważałeś lepiej podpiąć do drugiej instalacji.
@saper832 жыл бұрын
Fajne, ja zalozylem to samo tylko dałem 8 paneli, polecam!
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Jakiej mocy PV, napięcie i jaką dałeś grzałkę?
@saper832 жыл бұрын
@@BulkazMaslem moc paneli to 8x375 czyli teoretycznie 3000w. Leżą one prawie płasko na wiacie wiec pewnie nie bedą dzialać na 100%. Napiecie w mmpt wychodzi 275V. Co do grzalki to załozylem grzalke 3fazową i połączylem do sterownika przełącznikiem do grzalek. Moge sobie przełączać grzałki równolegle 1, 2 lub 3kW. Obecnie przełączam 2 lub 3kW zaleznie od pogody
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Wow, nieźle rozwiązanie. Ciekaw jestem na ile starczy Ci sił i chęci by tak cały czas je przełączać. Chyba że masz do tego jakiś automat to na dłuższą metę pewnie się sprawdzi. Jak duży masz zasobnik CWU?
@saper832 жыл бұрын
@@BulkazMaslem Narazie patrze ktora lepiej dziala, jak mi sie znudzi albo zostawie na 3kW albo zrobie automat :P. Puki co lubie chodzić i patrzec jak to działa :P. Zbiornik mam 300l ale niestety w poziomie bo nie mam gdzie upchać pionowego. Dogrzewa mi sie do 80 stopnio szacuje ze jakieś 200l. Dół maksymalnie do 50-58 stopni. Czujnik temperatury przestawiłem i już u jest w połowie CWU. Tu mam parę zdjęć: photos.app.goo.gl/LeyjTtXFKyGmRFCB6. Ostatni wykres jest z wczoraj i 2kW grzałka.
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Z tym patrzeniem miałem podobnie :) Co do mocy grzałki to mam taką teorię, że w okresie zimowym układ działał by sprawniej z mniejszą grzałką gdyż moc która idzie z paneli zauważyłem, że jest praktycznie 2x mniejsza niż latem. Nie jestem elektrykiem więc nie mam pewności czy taki pomysł się sprawdzi. Mój jeszcze do 80 stopni nie doszedł ale z tego względu że chwilowo mamy łącznie 6 osób w domu i jest większe zużycie wody. Wacha mi się tak między 45 a 60 stopni co uważam, ze i tak jest świetnym wynikiem (mówię o temperaturze z czujnika umieszczonego na samym dole gdyż na górze non stop jest ok 60).
@romek60443 жыл бұрын
Bardzo fajny projekt. Myślę o czymś takim ale chciałem do tego coś jeszcze. Podpowiedzcie co myślicie . Zrobić PV trochę mocniejszą i zainstalować dodatkowy wymiennik z grzałką połączony z piecem co - nie mam możliwości założyć grzałki w piecu. Są invertery z dwoma wyjściami prądu i z priorytetem . Chodzi o to by nadwyżka prądu grzała drugą grzałkę w wymienniku i by to szło na CO. Instalacja CO miała by wyższą temp mimo że piec CO by nie chodził - zdrowsze dla pieca i była by możliwość puścić na grzejniki w pojedyncze chłodniejsze dni bez rozpalania ekogroszku. Bo teraz w gorszą pogodę to muszę kużwa odpalać piec z podajnikiem a za chwilę go gaszę -bez sensu.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Nie wiem czy do końca dobrze Ciebie zrozumiałem ale coś podobnego chodzi mi po głowie. Nie planuję zwiększać "systemu do grzania CWU" o kolejne moduły PV (choć większa moc by szybciej grzała wodę) ale zauważyłem jedno. W słoneczne dni system grzeje bardzo fajnie wodę, która osiąga tyle stopni ile ustawię na regulatorze. Obecnie testuję 75 stopni. Ponieważ w zasobniku CWU mam jedną niewykorzystaną wężownicę to pomyślałem, że podłączę pod nią podłogówkę. Idzie na nią jakieś 30-35 stopni i co ważne, bardzo długo i dobrze trzyma ona ciepło. Zawór trójdrożny wraz ze sterownikiem powinny od czasu do czasu czerpać sobie z rozgrzanej wężownicy ciepłą wodę i wrzucać ją w obieg. To plan na ten sezon. W kolejnym sezonie prawdopodobnie będę chciał podłączyć bufor 2000-3000 litrów pod wężownicę CWU. Nadwyżka z CWU grzać będzie bufor. Jedno drugie bedzie wspomagało a gdy przyjdą chłodniejsze dni to nie bedę musiał pobierać energii z gniazdka by naładować bufor. To tak w skrócie. Sądzę, że potrzeby mamy podobne (z tym, ze ja nie mam ekogroszku, jedynie ogrzewanie olejowe które własnie wymieniam na akumulator ciepła)
@romek60443 жыл бұрын
@@BulkazMaslem Prawie o tym samym myślimy z tym że powiem prościej . Przetwornice mają często dwa gniazda wyjść. prądu zmiennego .1 daje napięcie cały czas aż np termostat nie wyłączy grzałki bo doszła do ustawionej temp- to tzw. piorytet wtedy jest aktywowane 2 gniazdo gdzie ja bym chciał mały bojler z grzałką podłączony tuż przed piecem CO na wejściu by woda obiegowa CO była grzana nawet latem . Potem gdy odpalę zimą piec to zamieniam wtyczki na przetwornicy by główny prąd -gniazdo1 w słoneczne dni wspomagał grzałką obieg CO. W bojlerze 200l mam wężownicę która zimą jest grzana z pieca a tu była by sporadycznie dogrzewana z gniazda 2. Mam nadzieję że nie namotałem HEJ
@kriso76393 жыл бұрын
@@romek6044 Myślę że zrozumiałem Tylko aby te panele zima chciały dawać więcej tej energii to większość ludzi podziękowała by za współpracę energetyce Powodzenia 👍
@grzegorzperzyo2765 Жыл бұрын
Dzięki za świetny film
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Proszę bardzo :)
@TheZutox2 жыл бұрын
Super film. Ja montowałem solary ok 5000PLN Dlaczego solary? Bo dach mam bardzo skomplikowany 4 jaskółki, okna dachowe, więc miejsca miałem ledwo 4mkw... W innym przypadku masz rację, PV wychodzi taniej i mniej problematycznie..
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
W końcu jakiś konkretny komentarz a nie jak reszta coś w stylu "palnij się w łeb, solary, solary i tylko solary" :) Jest tak jak mówisz. PV są mniej problematyczne, u mnie solary nie wchodzą w grę (nie widzę opcji ciągnięcia rurek i kombinowania by dostać się na dach).
@TheZutox2 жыл бұрын
@@BulkazMaslem PV fajna sprawa jak uda mi się postawić budynek gospodarczy to jedna fazę puszczę na off-grid. Tak aby zasilić oświetlenie, piec, bramę, w razie zaniku
@cezarybudka8 ай бұрын
No i masz suba za taki ciekawy film.
@BulkazMaslem7 ай бұрын
Dziękuję ⚡ Jak nic się nie zmieni to za jakiś czas (1-2 miesiące) wleci film z nową konfiguracją tego rozwiązania (ze względu na to, że pojawiła się u mnie pompa ciepła która w poprzednim sezonie grzała CWU a w tym będzie to połączone).
@jankolski5356 Жыл бұрын
Audycja OK, wysoka wartość merytoryczna ale jedna istotna uwaga : Okresy nasłonecznienia grubo zawyżone. Należy zakładać 150-160 dni słonecznych w sezonie, co najmniej 100 dni o nasłonecznieniu bardzo (40-50%) słabym a reszta - nie więcej jak 15% mocy znamionowej. To nieco zmienia kalkulację na dziś. Jednak w celu wykonania sensownej analizy czasu zwrotu należy założyć (choć to trudne) coroczny wzrost ceny energii . Można założyć w zależności od poziomu optymizmu tych danych okres zwrotu 5-7 lat. I jeszcze : praca własna ma także wartość ekonomiczną ! Nawet US to uznaje :-))
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Dziękuję za konkretny komentarz. Film powstał w krótkim odstępie czasu po zamontowaniu całego systemu do grzania CWU z PV. Okresy nasłonecznienia są różne i czas tak na prawdę pokaże w jakich miesiącach działa to najlepiej. Mimo to trzeba też wziąć pod uwagę położenie paneli PV. U każdego jest inne. U mnie leżą na wschód pod kątem 16 stopni. Do tego trzeba było by uwzględnić tak jak piszesz - ilość dni słonecznych w sezonie. Natomiast niezaprzeczalnym faktem jest to, że ceny energii rosną więc czas zwrotu będzie krótszy. Zgadzam się też w 200%, że można do kalkulacji uwzględniać własną pracę więc trzeba było by zrobić 2 kalkulacje. Ale to już komplikuje trochę rozliczenie ponieważ każdy z nas ma inną roboczogodzinę, dlatego też ten obszar w mojej kalkulacji jest pominięty :)
@jankolski5356 Жыл бұрын
@@BulkazMaslem w takich sytuacjach jak uwzględnienie pracy własnej można użyć co najmniej 2 podejścia : 1. wyceniamy na poziomie 50-60 % średniej ceny montażu zleconego (kiedyś wiedziałem lepiej jakie są stawki i narzuty :-)) 2. uśredniona stawka z własnych przychodów (jak myślę bez ZUS i bez podatku). Jeśli kiedyś zrobisz podobną kalkulację - napisz jak wyszło. Chwali się że wspomniałeś swoim widzom o stopie zwrotu. Zwłaszcza młodzi ludzie powinni stosować wskaźniki ekonomiczne dla swoich inwestycji - nie było by tylu nieszczęść. pozdrawiam ps w sieci są tabele do kalkulacji naświetlenia w zależności od lokalizacji i pory roku.
@piotrb.20932 жыл бұрын
Chciałbym też nadmienić, że podwójne systemy (on grid i off grid) mają sensowną rację bytu. On gridem produkujesz i oddajesz w wyniku czego stajesz się stałym emiterem energii i w czasie zimy odbierzesz sobie tą energie z sieci.... Natomiast OFF gridem w sezonie grzejesz np CWU czy łądujesz swoj elektryczny skuter, motor czy samochód etc... jesteś zawsze na plusie
@problemiarz2 жыл бұрын
Jesteś na plusie ale kiedy...? Pierwszego dnia po odpaleniu instalacji, obydwu...?
@maxigan56673 жыл бұрын
Tak oblicza jeden z drugim czy ci się zwróci czy ci się nie zwróci dzisiaj za energię elektryczną płacisz tyle jutro tyle a zaraz będziesz miał 3 razy więcej Więc myśl się w ten sposób żeby się uniezależnić od dostaw energii elektrycznej żeby swoją mieć energię elektryczną i wtedy możesz sobie policzyć No niej więcej ile za oszczędzasz ile ci miesięcznie w kieszeni zostaje
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Dokładnie! Po podwyżkach cen energii myślę, że taki zestaw zwróci się w jakieś 3-4 lata (patrząc przez pryzmat taryfy G11).
@Dzidek13 жыл бұрын
No widzę że ostatnie filmy ruszyły... i oby tak dalej pozdrawiam.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Małymi krokami systematycznie do przodu. Dzięki za komentarz 💪⚡🔥
@michalinastanko30512 жыл бұрын
Cześć , jak przeoczyłam w materiale to przepraszam z góry . Pytanie brzmi czy wodę z bufora używasz także do celów aby się wykąpać czy używasz ja tylko do ogrzewania ? Jeśli używasz do kąpieli to czy okresowo gotujesz w wymienniku ? aby pozbyć się bakterii . Będę wdzięczna za odpowiedź . Pozdrawiam serdecznie Michalina
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Wodę z zasobnika leci do kranów. Myjemy się, kąpiemy, pijemy jak też mam ciepłą wodę podłączona pod zmywarkę. Obecnie raz na tydzień z automatu grzana jest do ok 70-75 stopni aby wyeliminować ryzyko pojawienia się bakterii Legionella.
@Stefatabor3 жыл бұрын
Czy mogę do grzania wody na tych samych komponentach co Pan zastosować 6 paneli po 370 W . Przedłuży mi się okres wykorzystania paneli w czasie jesieni i wiosny . Nadprodukcja energii latem skierowana będzie do klimatyzacji domu ..
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Możesz użyć 6 modułów PV z tym, że musisz dobrać (obliczyć) grzałkę pod ten zestaw. Więcej modułów to większa inwestycja ale czy tak bardzo opłacalne to sam musisz zdecydować. Przy planowanych podwyżkach energii może mieć to sens. Ja mam 4 moduły i po roku będę mógł coś więcej powiedzieć na temat opłacalności tego zestawu :)
@jan92513 жыл бұрын
Po zamontowaniu paneli do CWU z faktury spadło 200zl, instalacja ze wszystkim kosztowała nieco poniżej 6000zl. Wszystko zrobiłem sam 5 paneli , grzała ,sterownik itp. polecam jeśli wlepia 40% podwyżki za prąd to zwrot będzie ekspresowy. I ta bezobsługowość.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Mega! A możesz podać więcej szczegółów? - moc i napięcie Vmp paneli - moc grzałki i napięcie, ew. jej opór - rodzaj regulatora Jaką masz taryfę? G11, G12 czy G12w?
@jan92513 жыл бұрын
@@BulkazMaslem taryfa G11 był bojler 100l jest 200l Panele Longin 440Wp x5 Napięcia nie pamiętam chyba 41V Grzała tak jak pierwotnie miałeś 3x2Kw Miało być montowane w maju , a wyszło w końcówce sierpnia. Sterownik taki sam jak Twój. Temp żądaną 70C ładnie to śmiga. Panele nie są ustawione optymalnie , sterownik max uzysku dawał 1.79KW . Jestem mega zadowolony, trochę opierałem się na Twoim pierwszym filmie . Dzięki za dobrą robotę .
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Wow! Jestem mile zaskoczony 😎 Rozumiem że z tej grzałki wykorzystujesz tylko jedna. A co z pozostałymi dwoma? Moja nastawa to 75 stopni i chyba od startu jeszcze jej nie osiągnął (grzałka 1084W). Ale to też dlatego że start był w sierpniu już w pochmurne dni. Mimo to cały czas ładnie trzyma temperaturę. Jak znajdę chwilę to nagram film z wykresem temperatur na 4 poziomach/wysokościach zasobnika. Twoje panele produkują max 81% Wp. Moje również (1210W z 1480Wp). Więc śmiało można brać przedział 75-82% do wyliczenia grzałki.
@jan92513 жыл бұрын
@@BulkazMaslem Te dwie pozostałe są jako rezerwa .
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
@@jan9251 ja z tej grzałki zrezygnowałem w zamontowałem 3 oddzielne we flanszy (1,5 kW i 2x 2kW). Tamta 3x2,5 po niecałych 2 miesiącach już była oklejona osadem/kamieniem i na dłuższą metę wydaje mi się że te druty tak blisko siebie miały by negatywny wpływ na funkcjonowanie. Ale to tylko moje gdybanie.
@ciubers3 жыл бұрын
Jak dobraleś grzałke do paneli bo z tego co sie orientuje to jest to duzy problem. Bede robil wkrotce podobny zestaw tyle ze na przetwornicy ECO solar boost pro i do tego 6x risen 415W
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Z tą przetwornicą słyszałem że czasami są problemy. Pod jednym z moich filmów ktoś zamieszczał komentarz na jej temat jak też nagrał na swoim kanale film. Chodzi mi o ten materiał: kzbin.info/www/bejne/jJ3InaaZbMuKpKc Grzałkę dobiera się patrząc przez pryzmat jej oporności. Sporo czasu na to poświęciłem aby dojść do tego jak to porządnie ugryźć i po rozmowach z ludźmi z egrzalki.pl wyszło że najważniejszy jest opór. Zrobię materiał na ten temat, czyli "Jak dobrać grzałkę" do regulatora. Napisz jeszcze jakie masz wartości Vmp oraz Voc na tych panelach.
@MrCzucz3 жыл бұрын
Wklej sobie "tabela_panele_grzalki_sol-3k.jpg" do wyszukiwarki i powinno ci znaleźć ładną tabelkę z doborem grzałki do ilości paneli, ale bułka podobno przygotowuje o tym materiał.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
@@MrCzucz tą tabelą sugerowałem się na początku ale nie była dla mnie do końca zrozumiała. Moje panele fotowoltaiczne dawały inne napięcie i moc niż wartości zapisane w tej tabeli. Rozłożyłem ją na czynniki pierwsze i w taki sposób objaśnię Wam jak dobrać grzałkę do zestawu modułów PV które posiadacie.
@MrCzucz3 жыл бұрын
@@BulkazMaslem właśnie na to czekam :)
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Wstępnie planuje go na niedzielę na godzinę 20:00. Powinienem się wyrobić 😎
@janekkos12543 жыл бұрын
Za solarny dałem 2100 + 650 pompka resztę dofinansowała gmina, teraz będę montował fotowoltaike 4,5 kw (panel o mocy 410w i falownik Huawei) za 21tys instalacja będzie służyła do podgrzania wody jak solarny sobie nie dadzą rady i do klimy, która latem będzie chlodziac a jesienią i wiosna dogrzewac dom, żeby kopciucha jak najpóźniej odpalać 😁
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
To musisz liczyć zużycie energii bo 4,5 kW to prawdopodobnie pójdzie Tobie na cele bytowe. Ja na stronie "ciepło właściwie" wyliczyłem że od 14 do 21 tys kWh pójdzie mi na samo ogrzewanie. Z tych 4.5 kWp będziesz miał jakieś 3,5 kW uzysku rocznie.
@janekkos12543 жыл бұрын
@@BulkazMaslem To mówisz że instalacja 4,5 kw zaspokoji aby moje potrzeby i nic nie naprodukuje nadwyżki? Ja liczyłem że coś tam naprodukuje więcej w okresie od maja do września. I będę mógł tą nadprodukcję wykorzystać do grzania domu klimą w okresie jesiennym. To ile powinienem mieć mocy??? ABY MI STARCZYŁO NADWYZKI DO końca okresu rozliczeniowego?
3 жыл бұрын
@@janekkos1254 na fakturze za energię elektryczną na samym dole (faktury z PGE) masz informację o ilości kWh jakie zużyłeś w poprzednim roku. Jaka jest tam wartość?
@janekkos12543 жыл бұрын
@ ja płacę co dwa miesiące, a na faktorze mam 368kWh , na 2 miesiące place ok 250zł. Już znalazłem za 2019r miałem 1.404 kWh
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
No to przy założeniu produkcji na poziomie 3500 kWh i zużyciu 1500-2000kWh zostaje Tobie drugie tyle nadwyżki. Odejmij jeszcze 20% prowizji dla zakładu energetycznego i będziesz wiedział jaką ilość masz do dyspozycji. Rzuć okiem na wyliczenia jakie zrobił Sławek z kanału "Panele fotowoltaiczne" dla Waldka z kanału "Pompa ciepła i PV". Zrób podobne wyliczenie u siebie i będziesz wiedział czy wystarczy.
@xXPsych0DadXx3 жыл бұрын
Witam, po pierwsze swietny material ! Niestety jestem laikiem w temacie a na chwile obecna mam zalozone panele fw o mocy okolo 6kW. Jestem na etapie dobierania instalacji i jak wiadomo chcialby z niej uzyskac jak najwiecej korzysci :) Moje pytanie, jak zrobic instalacje ktora w zime bedzie wlasnie wykorzystywana do ogrzewania CWU a latem bedzie oddawac prad do sieci ? i teraz tak, moje zalozenie jest takie zeby buffor w zime byl zasilany z paneli i wspomagany wieczorem normalnym kotlem na paliwo stale czy gazowym. Latem natomiast gdy ogrzewanie jest nie potrzebne ta energia byla odprowadzana do sieci. Chcialbym przy tym uniknac sytuacji gdzie grzalka pobiera prad z sieci bo tu wiadomo generuje sie koszt. Czy bardzo popynalem z tematem i chce zjesc ciastko i miec ciastko ? :)
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Witaj. Dzięki za komentarz. Masz założone panele o mocy 6 kWp i mówisz, że jesteś na etapie dobierania instalacji. O jaką instalację Tobie chodzi? *ZIMA:* Widzę, że każdy ma problem z tą porą roku ;) Mam dokładnie na myśli tych co mają solary i tych co tak jak ja, grzeja wodę za pomocą PV. Teraz w październiku/listopadzie słońca nie ma więc temperatura wody w moim przypadku wzrasta tylko delikatnie. Nie notuję tego bo co chwilę ktoś odkręca wodę w kranie i do CWU dopływa zimna woda z sieci. Ale na moje oko tak jak zerkam na wyświetlacz regulatora to wzrasta ona od ok 5 stopni do ok 20 stopni w ciągu dnia. Moce maksymalne ktore pojawiają się przy listopadowym słońcu to ok 500-600 W (z 4 paneli 370 W każdy). *LATO:* tutaj pojawia się inny problem. Regulator gdy wygrzeje nasz zasobnik CWU np do 70 stopni to przestaje odbierać moc z paneli. Nic oczywiście złego się tutaj nie dzieje ale w tym momencie jesteśmy już stratni. Dlaczego? Dlatego, że słońce dalej świeci a produkcja idzie na marne (tzn nigdzie nie idzie). Z drugiej zaś strony należało by to dokładnie policzyć. Z moich wyliczeń wynika, że ilość energii potrzebna do wygrzania CWU rocznie jest podobna ilościowo do produkcji energii z 4 modułów PV. Piszesz też o buforze. Masz na myśli bufor do CO czy zasobnik do CWU?
@xXPsych0DadXx3 жыл бұрын
@@BulkazMaslem Czesc, dzieki za odpowiedz. Zabralem sie za to od dupy strony bo udalo mi sie kupic panele fotowoltaiczne w fajnej cenie a ze akurat robilem altanke to postanowilem, ze wykorzystam je zeby ja zadaszyc :) To sie udalo i teraz mysle jak spozytkowac energie ktora wytworze. Najlatwiej standardowo oddac do sieci ale mysle czy jest jakas bardziej kreatywna forma ich wykorzystania. Postawie pytanie inaczej, gdybys mial teraz extra 6kWp paneli to jabys je wykorzystal ? :)
@maro155513 жыл бұрын
U mnie piec przez cały sezon wciągną 4 tony peletu, pewnie jakaś tona poszła tylko na grzanie bojlera, pellet kupuje po 750 zł. Jeżeli kosz takiej instalacji wyniesie koło 5tyś zł to zwrot inwestycji w moim przypadku to jakieś 6 lat. Oczywiście zakładając że koszty peletu nie będą wyższe, bo jeżeli pellet podrożeje to zwrot nastąpi szybciej. Może ma to sens, tylko ten podziurawiony dach mnie trochę przeraża, dlatego panele bym montował na garażu.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Dach trzeba dobrze zabezpieczyć. Garaż wydaje się być łatwiejszą opcją. Sprawdź czy nie jest zacieniony i czy jest skierowany na południe.
@stalkers69292 жыл бұрын
Ja planuję tak grzać domu. 😜
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Niestety nie dasz rady. Podłączyłem podłogowe i pobór energii przez podłogówkę jest większy niż uzyskiwanie energii ze słońca (którego w okresie grzewczym praktycznie nie ma).
@stalkers69292 жыл бұрын
@@BulkazMaslem Dzięki za radę. Widzę że testowaleś. Może za 10 lat technologia się zmieni.🙄😜
@mariansroka78662 жыл бұрын
No fajnie,pytanie....Co z nadwyžką produkcji prądu ,gdy przy zadanej temperaturze następuje odcięcie odbionika czyli grzałki.co dzieje się z panelami I produkowanym prądem gdy są nie podłączone do sieci? Jestem laikiem więc bez zbędnych uśmiechów i heytu.ogólnie ciekawy materiał.pozdrawiam
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Bardzo dobre pytanie! W momencie gdy woda osiągnie zadaną temperaturę (np. 75 stopni) to regulator odłącza obwód grzałki a wytwarzana energia przez PV się po prostu marnuje. W okresie zimowym nie dochodzi do takiej sytuacji gdyż mamy w tym czasie bardzo mało słońca. W okresie letnim w zależności od ilości paneli, pojemności zasobnika oraz oporności grzałki zestaw może szybciej lub dłużej grzać wodę. Przy większej ilości PV i odpowiednio dobranej grzałki woda szybko się nagrzeje a nadmiar energii z PV niestety będzie się marnował. Być może kolejne wersje sterownika pozwolą na wykorzystanie tej nadprodukcji.
@wiktorbujar Жыл бұрын
witam super pomysł, ja próbuję tego samego ale w połączeniu równoległym paneli (duży prąd , napięcie niski) lecz możliwe że zmienię to na szeregowe łączenie i tu moje pytanie gdzie można kupić taki regulator (jaki jest jego symbol) bo rozwiązanie dogrzewania wody z sieci jest rewelacyjne, w przypadku połączenia równoległego nie da rady dogrzewać bo mam grzałkę na 36V dzięki z Góry za odpowiedz
@darekjara Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za inspirujący filmik. Bardzo pomaga. Mam pytanie. Dlaczego używasz zarówno bezpieczników, jak i wyłącznika nadprądowego? Myślę, że ponieważ istnieje wyłącznik nadprądowy, bezpieczniki nie są konieczne. Czy wyłącznik nadprądowy, którego używasz może przerwać łuk elektryczny? I dlaczego nie używasz ogranicznik przepięć? Czy jest on wbudowany w wyłącznik? I ostatnie pytanie - czy uziemiłeś w jakiś sposób panele? Jeszcze raz dziękuję.
@alfredzdeb84012 жыл бұрын
Fajny projekt i megaszacun za wykonanie. O ile dobrze zrozumialem bedziesz rozbudowywal fotowoltaike on gird. W takim przypadku zadalbym sobie pytanie, czy nie lepiej byloby zainwestowac niewielkie pieniadze w sterowanie przeplywem pradu z calego ukladu do podgrzewacza wody, np. przy nadprodukcji energii, zamiast dzielic wszystko na dwa odrebne systemy ? Pozdrawiam
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Wiem że 2 odrębne systemy to przerost formy nad treścią no ale tak być musiało. Z końcem 2021 położyłem też PV jako odrębny system. Nadmiar energii z CWU będę chciał w jakiś sposób wykorzystać ale jeszcze nie wiem na co. Jeżeli zakopał bym baniak na deszczówkę to w grę wchodzi podgrzewanie zgromadzonej tam wody tak aby roślinki nie miały za zimno :-) Ew jak masz inne pomysły to pisz śmiało. Nadwyżka energii powinna być dostępna od kwietnia do września.
@kosmos1472 жыл бұрын
Alfred masz coś konkretnego na myśli pisząc o sterowaniu przepływem całego prądu, jakie systemy można tutaj wykorzystać. Chcę u siebie zrobić PV + bufor ciepła + magazyn energii, wiesz jak to pogodzić żeby przy słabym nasłonecznieniu nie wybijało mi falownika który będzie grzał ciepłą wode bufor 1500l tak aby nie pobierał mi dodatkowej energii z sieci?
@alfredzdeb84012 жыл бұрын
Tak. Zamierzam rowniez kupic bufor. Rzutem na tasme zainstalowalem PV bo prad jest jednym zrodlem energii na moim terenie. Wegla nie chce I mam komin na kominek. Przy starym rozliczaniu pradu w zasadzie nie potrzeba sterowania do maksymalizacji wykorzystania wlasnej produkcji bo strata 20% za przechowanie energii na zime jest bardzo atrakcyjna. Problem pojawi sie potem, czyli za 15 lat. Nie zmagazynuje energii na zime. Nie pisze dlaczego bo to chyba jasne. Wiec plan jest taki. W zimie w dzien, kiedy powinno byc cieplej I troche slonca laduje bufor. W nocy kiedy jest zimniej rozladowuje. Ja MAm falownik fronius a ale chyba obojetnie jaki by nie byl mozna go zintegrowac z home assistantem. Do tego dowolne sterownik wifi, ja Polecam shelly bo takze integruja sie dobrze z home assistantem. W zakładce energia mozna sledzic produkuje pradu I przy odpowiednich wartosciach wlaczac/wylaczac przekaznik grzalek. Problemem jest ciagle fakt ze I tak w zimie nie da sie akumulowac wystarczajaco duzo bo za krotko jest slonce. Wiec pozostaje pytanie czy za te 15 lat Nadal bufor bedzie ekonomiczniejszy niz pompa ciepła. Przyznam ze tego nie wiem. Pozdrawiam I trzymam kciuki za kanal
@adamkrupinski6092 жыл бұрын
Super wykład Jak można się z panem skontaktować Serdecznie pozdrawiam
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Proszę napisać na: bzm@ogarniaminternety.pl
@grzegorzziarno234562 жыл бұрын
fajny filmik Łapka na Kasprowy
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Dzięki! BTW na Kasprowym byłem całkiem niedawno ;)
@ruralista31872 жыл бұрын
Po pierwsze nie jest policzona robocizna i czas poświęcocny na projektowanie systemu, zakupy itd. Po drugie zestawienie jest tylko do ceny energii z grzałki elektrycznej. Tymczasem można grzać wodę nie tylko prądem, nie tylko wyszukanymi solarami, choćby pompą ciepła na prąd, ze sprawnością kilka razy większą. Po trzecie brak doliczenia kosztu bufora, którgo cena to połowa elektrowni, to duży błąd. Gdyby pod samą blachą było położone kilometr węża pe fi 16 mm. To będzie około 200 litrów wody. To jest wartość około tysiąca złotych za węże. Do tego dajemy czysty tysiąc litrowy mauzer za kilkaset złotych (brudne można zdobyć za darmo, ale trzeba się trochę narobić przy myciu) i pompkę 12v sterowaną fotowoltaiką, na potrzeby której mógłby działać jeden nieduży panel z regulatorem i akumulatorkiem do jeżdżących zabawek dla dzieci. I najważniejsze pytanie: po jakim czasie w dniu pochmurnym zagrzeje nam się do 40 stopni woda w tych cienkich rurkach 16? Wielkim ułatwieniem jest mauzer, bo podgrzewa nam wodę w dni gorące, i mamy spory zapas temperatury. Dodatkowo zużyta ciepła woda może ogrzewać świeżą wodociągową, żeby temperatura startu była jak najwyższa. Grzanie z fotowoltaiki może mieć przewagę w takie dni, kiedy w rurkach będziemy mieć raptem 25 stopni i nic więcej. Ale jeśli zastosujemy pompę ciepła do grzania wody, to do 40 stopni możemy mieć bardzo wysoki COP. I ta fotowoltaika się nigdy w naszym życiu nie zwróci.
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Racja, nie została policzona robocizna oraz koszt CWU. Było to celowe dlatego, że każdy pracę wycenia inaczej i każdy potrzebuje innej wielkości i jakości zasobnik CWU. Ciekawe są te Twoje pomysły ale nie mam wystarczającej wiedzy i czasu by się w to zagłębiać. Ten system który mam działa i po prawie roku jestem z niego zadowolony.
@jarzabekdj8 ай бұрын
Witam super robota mam takie pytanie jaka grzalke dobrac do pieciu takich paneli AUSTA SOLAR 410W BLACK (czarna rama). Wymiary: 1722x1134x30mm, waga: 21.5 kg, napięcie 31.14V (Vmp) ; 12.85A (Imp),
@zenobikraweznick2 жыл бұрын
Jeżeli chodzi o koszty i zwrot to nie zwrócono uwagi na bardzo ważny aspekt: NIEZALEŻNOŚĆ od sieci energetycznej w kontekście odcięcia dostaw prądu (w przypadku wojny, awarii, pogody etc). Jeżeli masz PV - jedziesz dalej. Jeżeli nie - zimna woda w kranie.
@matorl877 Жыл бұрын
Cześć, miałeś nagrać film, w którym przedstawisz jak dobrać grzałkę do paneli. Czy jest on prywatny czy go jeszcze nie ma?
@nomtbg2 жыл бұрын
Super odcinek. A ile kosztowała robocizna? Czy panele mają taką samą sprawność w miarę starzenia?
@tadeuszkapica47172 жыл бұрын
Bardzo ważne...żywotność, jakość w czasie wielu lat
@pawedabrowski23203 жыл бұрын
Uważam, że nawet 12lat "zwrotu" jest opłacalne, montujesz i zapominasz, a pracuje 15-20 lat? 30lat? Po 15 latach będzie trochę mniej wydajne, ale dalej będzie ;) PS ja u siebie planuję solary ;) Pozdrawiam serdecznie
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Dzięki za obejrzenie i komentarz! Również uważam że ma to sens z tego względu że cena kWh co roku wzrasta. Z tych 10-12 lat zwrotu (patrząc przez pryzmat 2 taryfy) może ostatecznie wyjść 6-9. Dlaczego wybrałeś solary?
@romek60443 жыл бұрын
Sąsiad ma solary i widzę dla mojego pomysłu duży problem . Gdy zimą jest słońce to masz prąd a solar się nie nagrzeje do temp . by go wykorzystać do grzania.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Dlatego też zdecydowałem się na PV. Teraz w pochmurne dni woda nadal jest podgrzewana.
@arkadiuszk.38983 жыл бұрын
Niestety, kazda awaria podzespolu, koniecznosc wymiany wydłuża czas amortyzacji. Nic nie bedzie pracowac 15 lat bez awarii, wymiany czesci.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
@@arkadiuszk.3898 mój tata założył panele jakieś 12-15 lat temu (off-grid z akumulatorami). Jedyne co padło to akumulatory. Reszta działa bez żadnej awarii. Nawet jeśli coś ulegnie uszkodzeniu to tak jak piszesz czas zwrotu będzie dłuższy. Z drugiej zaś strony przy wzroście cen energii będzie ten czas malał. Poczekamy zobaczymy 😉
@DobryProjekt3 жыл бұрын
Pozdrawiam kolegę :)
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Dziękuję i wzajemnie :-)
@pawedajnowicz53433 жыл бұрын
Witam , bardzo spodobał mi się ten Pana pomysł. Myślałem o używanych Panelech i nie wiem czy by miały odpowiednie certyfikaty do PGE ale rozwiązanie u Pana nie ma nic wspólnego z PGE, to jest podłączone tylko pod grzałkę? I nie musi odbierać tego PGE?
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Zgadza się. To jest instalacja typu off-grid więc energia poza dom nie wypływa. Panele PV -> Regulator grzałek -> Grzałka
@pawedajnowicz53433 жыл бұрын
@@BulkazMaslem ale nie są tam potrzebne żadne akumulatory, poprostu wykańcza kiedy jest już nie potrzebna(np. woda osiągnęła odpowiednią temperaturę) czy to by działało np. żeby zrobić to do cwu oraz bufor do podłogowymi, czy to by działało z piecem na np. pellet. (Żeby to było bezobsługowe)
@Nekomk1232 жыл бұрын
A próbowałeś może grzać bez tego sterownika mppt kiedyś ? Bo nie wiem czy warto to brać czy nie
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Również miałem taki dylemat który został rozwiany przez p. Bogdana Szymańskiego. W tym artykule jest to ładnie wyjaśniośnione: solaris18.blogspot.com/2013/05/ogrzewanie-wody-za-pomoca-moduow.html
@Nekomk1232 жыл бұрын
@@BulkazMaslem Ja grzeję bez sterownikia, dobrze jest :P
@jot1493 жыл бұрын
Świetny materiał. Może głupie pytanie ale masz to zgłoszone do elektrowni, zmieniony licznik, umowę z elektrowni itd?chodzi mi o samo grzanie wody.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Nie ma głupich pytań! Instalacja tego typu nie musi być zgłaszana. Wszystko działa w trybie off-grid (czyli nie ma w ogóle podłączenia do sieci energetycznej). Jedyny kabel to ten łączący panele z regulatorem. Zero wymiany liczników czy też zabawy w zmianę umowy.
@jot1493 жыл бұрын
@@BulkazMaslemdzięki za info. No właśnie na takie mi wyglądało ale nie byłem pewny. Widziałem w komentarzach określenie off-grid ale nie skojarzyłem. Czyli serio bułka z masłem, nic bardzo skomplikowanego. Dzięki, pozdro!
@grzegorzkowalczyk80722 жыл бұрын
@@BulkazMaslem czyli że jest to zgodne z prawem by wykonać taka instalację do grzania wody bez wiedzy zakładu energetycznego i każdy elektryk się tego podejmie??????
@stanislawmajerczyk-marchew9402 жыл бұрын
Jeśli chodzi o koszty zwrotu , to przecież tym bardziej jak nie trzeba tego obsługiwać, więc mamy dodatkowy czas , który można wykorzystać na pracę zarobkową prawda? Więc, szybszy zwrot kosztów, ponieważ nie potrzebna praca z piecem na węgiel (brudna robota, zajęty czas i nie potrzebne nerwy itd.) Dobrze mówię ? Proszę o korektę jak nie mam racji. Pozdrawiam serdecznie
@tomaszmac64842 жыл бұрын
Super
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Dzięki! 💪👍⚡
@rafalwolniak96882 жыл бұрын
Powiedz jak dobrać ilosc paneli do wielkości boilera? Mam 250l i zastanawiam się czy 4 panele po 370 poradzą sobie z nagrzaniem wody. Pozdrawiam
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Ja zrobiłem to na czuja i okazuje się, że przy naszym zużyciu jest ten zestaw wystarczajacy. Tutaj masz kalkulator grzania wody: padew.pl/pub/kalkulatormocy.php Jeżeli z CWU pobrane zostało np 100 litrów i w to miejsce weszło 100 litrów wody o temp. 18 stopni które chcesz podgrzać do 48 stopni to majac taki zestaw (4x370Wp) oraz grzałkę o oporze 13,23 oHm to podgrzanie wody zajmie 145 minut.
@robertwippel91112 жыл бұрын
Cześć, obserwowali Twoje filmy z dużym zainteresowaniem. Niestety nie mówię po polsku i nie rozumiem wyjaśnień instalacji ani kontekstu. W zasadzie chciałbym również produkować ciepłą wodę za pomocą bezpośredniego ogrzewania PV DC za pomocą grzałki (grzałki zanurzeniowej) z tym samym sterownikiem/regulatorem (3KW, 13A do 350 V). Tylko podłączenie grzałki/grzałki sprawia mi problemy. W jaki sposób wyjścia z regulatora są połączone z elementami pręta grzejnego, jeśli używany jest grzałka (pręt grzejny) 2x 2 KW (podobnie jak w twoim filmie z 3x 2,5 KW)? Mam 6 modułów fotowoltaicznych (450 watów z 50V (VOC) każdy). Chętnie otrzymam wyjaśnienie lub szkic. (możesz następnie przetłumaczyć swoją odpowiedź na język polski za pomocą programu do tłumaczenia)
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
U mnie regulator podłączony jest równolegle do dwóch grzałek. Pierwsza 2000 W a druga 1500 W. Od regulatora idzie przewód dodatni oraz ujemny. Na końcu każdego przewodu dałem kostkę WAGO 221-413. W kostce masz 3 otwory. Do jednego otworu podłączam dodatni przewód od regulatora. Do drugiego otworu podłączam pierwszą grzałkę do plusa (na grzałce nie ma plusa i minusa, zatem podłącz do obojętnie którego). Do trzeciego otworu podłączam drugą grzałkę do plusa. Z regulatora wychodzi też przewód minusowy. Robię podobnie. Na końcu przewodu dałem kostkę WAGO. Do drugiego otworu podłączam MINUS od pierwszej grzałki. Do trzeciego otworu podłączam MINUS od drugiej grzałki. Jeżeli Twoje panele maja Vmp = ~41V i będą skierowane na południe to osobiście dał bym jedną grzałkę 2500 W.
@13trela3 жыл бұрын
Zarąbisty pomysł z tym filmem. Swoją drogą to wartość podwójna bo muszę wymienić bojler 300 litrów ( wykorzystam go jako hydrofor w mojej studni😉) i mam pytanko- jaki masz bojler? Widzę że zamontowałeś w dolnej części grzałki więc taki chciałbym zakupić. Pomożesz?
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Jasne! Link do grzałek znajdziesz w opisie filmu. Jeżeli chodzi o zasobnik do CWU to wybrałem -Galmet SGW(S) 300 l.: bit.ly/2QTallL Dałem za niego w marcu ok 1900-2000 zł. Zrobiłem sobie zestawienie Galmet, Kospel, Elektromet. Interesował mnie rozmiar 300 litrów oraz kwota ok. 2000 zł. Inne firmy które były droższe odrzuciłem. Z tych trzech Galmet ma najmniejsze dobowe straty (a w skali 10 lat sięgają one o ile dobrze pamiętam ok 1500 zł) więc na ten model się zdecydowałem.
@13trela3 жыл бұрын
@@BulkazMaslem no to uważaj na gwarancję. Mam jeden z nich i strzelił wewnątrz w taki sposób że ciśnie mi CWU w kierunku CO. Efekt taki że w otwartym układzie CO cały czas przelewa się woda. Dlatego wezmę go i zaczopuję niepotrzebne wyjścia i dam jako hydrofor. Dlaczego masz uważać? Bo w warunkach pisze iż masz co rok wymieniać anodę magnezową i ma to robić osoba z papierami a paragon na każdą anodę ma być świeży, z roku montażu. Jeśli nie to masz po gwarancji. Sprytne, prawda? W ten sposób mój sprzęt z podwójną wężownicą, 300 l, zakończył działalność po 4-ech latach...
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Czytałem i przeczytam jeszcze raz. Kojarzę zapis o anodzie magnezowej. Sprawdzę o co dokładnie chodzi.
@13trela3 жыл бұрын
@@BulkazMaslem dlatego teraz biorę pod uwagę zakup z nierdzewki. W cenie nowego z PL, można mieć używany, markowy z RFN. Dobrze było zobaczyć Twój filmik bo uznawałem tę dużą rewizję na dole za zbędną a tu masz😁...
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
@@13trela ja się zastanawiam nad anodą tytanową ale to dopiero w następnym roku. Niech działa tak jak jest i zobaczę co dalej.
@FreezerSIG2 жыл бұрын
Ile wody i do jakiej temperatury zagrzeją te solarny latem?
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Kalkulator czasu grzania wody znajdziesz tutaj: padew.pl/pub/kalkulatormocy.php BTW to nie solary a panele fotowoltaiczne.
@stanislawmajerczyk-marchew9402 жыл бұрын
Mam pytanie u mnie stoją dwa bojlery 300 litrów połączone równolegle. Grzałki elektryczne 3 kw po jednej na każdy, jaki model instalacji musiałbym zamontować i czy takowy istnieje? Czy muszę rozdzielać tak jak Pan na przynajmniej dwie grzałki i wywiercić we flanszy na nowo? Ma Pan jakieś pomysły, a może ktoś z komentujących by wiedział. Bardzo mi zależy. Pozdrawiam wszystkich.
@michaswazynski3145 Жыл бұрын
Nagrałbyś jak podłączone są panele do przewodu który idzie na bezpieczniki do domu oraz opisał jakie przewody są potrzebne by zlaczki lub jaki kontakt prywatny bo chciałem sobie coś takiego zrobić tez
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Zapisuję i wrzucam w kolejkę filmów do nagrania.
@ukaszmichalak15942 жыл бұрын
Witam super a czy muszę wymieniać licznik
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Nie, to instalacja off-grid. Nie trzeba zatem wymieniać licznika.
@krzysztofprzespolewski53952 жыл бұрын
pięknie
@danielwysinski16423 жыл бұрын
Rozumiem ze 4 panele dają Ci napięcie 230v aby można było zastosować grzałkę na 230’v ?
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
4 moduły dają razem 138 V. Tu nie jest ważne napięcie tylko opór grzałki. Szczegóły oraz jak to policzyć będą niebawem na filmie na moim kanale.
@cathathonium3 жыл бұрын
@@BulkazMaslem wydaje mi sie ,ze w instalacji nie ma kontrolera MPPT ,ktory pilnuje mocy maksymalnej paneli. jesli go nie ma tzn ze grzalki powoduja zwarcie paneli jesli one produkuja mnie energii niz moc grzalek wiec panele nie beda produkowaly tego co mowisz
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
@@cathathonium Regulator który pokazuję na filmach jest kontrolerem MPPT. Link znajdziesz w opisie filmu. Dzięki za Twoją czujność!
@patrac28262 жыл бұрын
Kiedy wrzucisz filmiki z instalacji PV on-grid bo dobrze wszystko pokazałeś odnośnie tej instalacji off-grid do grzałki. Orientowałeś się może w temacie instalacji off-grid bezpośrednio podłączonej do grzałki bez regulatora? Ponoć można to zrobić i wtedy po prostu kabel od ogniw PV do odpowiednio dobranych grzałek + jakiś bezpiecznik na wszelki wypadek.
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Tak, zanim wszystko wykonałem zrobiłem dobry research. Ten artykuł wszystko wyjaśnia: solaris18.blogspot.com/2013/05/ogrzewanie-wody-za-pomoca-moduow.html?m=1
@wojciechtraczyk76412 жыл бұрын
Witam, mam falownik na który mogę podać max 100 v. Falownik daje 1000 w mocy stałem i 1500w chwilowego. Dodatkowo 2 akumulatory po 100 ah. Do tego dwa panele 550 w i 48volt. Z twojej podpowiedzi znalazłem stronę na której widzę, że muszę ustawić kont nachylenia paneli na 39 stopni . Taki układ da mi 1300 kwh na rok. Będę miał możliwość zmiany konta pochylenia paneli na zimę na 45stopni lub więcej. Moje pytanie, czy kupić do grzania wody pompę ciepła ze zbiornikiem 100 litrów o poborze prądu 250 wat czy może zbiornik 240 litrów z mocą pompy ciepła 500 watt?
@ksmpl2023 Жыл бұрын
Czy możesz wrzucić film instruktażowy z montażu paneli na dachówce ceramicznej?
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Mam gdzieś na dysku. Napisz na maila (jest w zakładce "informacje") na głównej stronie kanału, to udostepnie na szybko bez montażu.
@StaxxxInMyJeans3 жыл бұрын
Odnośnie G11 brutto to wliczasz także opłaty stałe? Po prostu kwotę rachunku dzielisz przez ilość zużytych kWh?
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
W G11 podałem również stawkę z opłatami stałymi. Nie dzielisz kwoty rachunku przez kWh bo nie wszystkie opłaty są naliczone od zużytych kWh. Niektóre są opłatami miesięcznymi. Masz to wyszczególnione na fakturze za prąd (np. opłata sieciowa zmienna, opłata za energię czynną - przy nich masz kWh a natomiast opłata handlowa czy abonamentowa jest stała w skali miesiąca). Rzuć okiem na ten artykuł: globenergia.pl/ile-kosztuje-1-kwh-energii-elektrycznej-z-czego-sklada-sie-rachunek/
@oneferrdek33463 жыл бұрын
@@BulkazMaslem no i tu jest właśnie ciekawie bo taka opłata mocowa niby jest miesięczną ale u brata mają większe zużycie i płacą wyższa niż ja . Tu rząd trochę namieszał w tym roku . Tak wogole koleś co spisywał licznik nikogo nie spisał i przyszedł rachunek za same opłaty .i tu uwaga zero kwh a rachunek 41 zł ... I te opłaty niby miesięczne nie wszystkie są stale na jednym poziomie więc . U mnie ciągle jest okolice 200kwh co miesiąc czyli standardowo .ale w 2015 płaciłem już brutto 200zl za 2ms a teraz za to samo 330zl ... I niby nic nie drożeje ponad 60% drożej
@michaolesiak88603 жыл бұрын
Ile masz moc umowna? Ja mam tylko 7 kw a chciałbym zontowsc indukcję i bufor i nie wiem na ile zmienić. I na g12w
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Moc umowną zmieniłem na 25kW dlatego że planowałem grzać vwv tym roku grzałkami bufor 2000 litrów. Niestety nie wyrobiłem się czasowo więc w tym roku jadę na oleju opałowym. Mimo to moc zostaje bo w planach jest zmiana samochodu i w grę wchodzi elektryk. Zastanawiam się czy te 25 kW to nie będzie za mało w następnym sezonie :-)
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Instalator/hydraulik doradził mi by w buforze były grzałki o mocy ok. 22kW po to by w duże mrozy moc b szybko podnieść temperaturę. Poza tym obserwuję że maksymalna moc w skali miesiąca w moim domu to ok 5-6 kW. Więcej jeszcze nie przekroczyłem.
@michaolesiak88603 жыл бұрын
@@BulkazMaslem A można wiedzieć ile płaciłeś? Ja mam jak się okazuje 11 kw a chciałbym zmienić na np. 15 kw, Ile za kilowat. Ja jestem w tauronie. A elektrownia tylko wymieniła zabezpieczenia czy musieli przerabiać instalacje? Skąd pobrałeś elektroniczny nr księgi wieczystej budynku?
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Ok 70 zł/kW + 200 zł dla elektryka + 70 zł za wyłącznik nadprądowy
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Był potrzebny numer działki (wziąłem z aktu notarialnego ale jest też na geoportalu) oraz mapka sytuacyjna (screen z geoportalu).
@87muerte2 жыл бұрын
Witam serdecznie zostawiam suba :)
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Ooo bardzo miło. Dzięki!
@jerzybeer58252 жыл бұрын
Interesuje mnie jaką grzałkę wybrałbyś do bojlera cwu 150l.Będę bardzo wdzięczny za odpwiedż. Mam 4 moduły ponad 1200 wat.
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Zrobiłem taki wpis: ogarniaminternety.pl/jak-dobrac-grzalke-do-paneli-fotowoltaicznych/ Jeżeli masz pytania to pisz.
@przemekbundy3 жыл бұрын
Czy rama panelu PV jest z każdej strony tak samo wykończona. tzn. czy można panele montować w pionie czy poziomie. stosując te same mocowania. pozdrawiam.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Rama wygląda tak samo. W specyfikacji modułów PV masz pokazane w których miejscach powinien moduł się opierać. Na ogół jest to ok 30 cm od końca. Moduł możesz montować w pionie jak i w poziomie.
@skalar062 жыл бұрын
Witam. Te grzałki które masz zamontowane, to są zwykłe grzałki które można kupić w sklepie elektrycznym? Takie jak stosowane w bojlerze?
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Dokładnie tak. Zwykła grzałka bez termostatu.
@JackFJR2 жыл бұрын
Bardzo proszę o odpowiedź jak masz to podłączone, że 4 PV idą na sterownik i masz 230. Dzwoniłem dzisiaj do firmy i pan który ze mną rozmawiał, powiedział że trzeba uzyskac 230V z paneli aby mieć grzałkę 230. Czy grzałka na 230V AC będzie pasowała? A to strony producenta. Troszkę nie rozumiem z tymi napięciami 200V grzałka 2.5 a 160 to 3 kW """"Będzie pasowała pod warunkiem spełnienia dopasowania. Jeżeli mamy napięcie Vmp w okolicach 230 V to jest idealnie, jeżeli mamy niższe i zastosujemy taką grzałkę, to nie osiągnie pełnej mocy. Dlatego stosujemy przewymiarowaną grzałkę. Przykład: Mając napięcie Vmp w okolicach 200 V nasza grzałka powinna mieć większą moc np. 2,5kW i być na 230V AC. Gdy mamy napięcie ok. 160V to grzałka powinna mieć 3kW 230V AC. Do napięć w okolicach 120V należy stosować dedykowane grzałki, gdyż nie ma standardowej grzałki jednofazowej na takie napięcie."""
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
ogarniaminternety.pl/jak-dobrac-grzalke-do-paneli-fotowoltaicznych/ Tutaj opisałem jak dobrać grzałkę
@JackFJR2 жыл бұрын
@@BulkazMaslem niestety link nie działa. error 520
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Wpisz frazę w wyszukiwarce Google razem z "ogarniaminternety.pl"
@pawemachnowski87693 жыл бұрын
Dzięki za film :), powiedz proszę lub ktoś kto się na tym zna, czy montowanie podstawy bezpiecznikowej z zabezpieczeniem 10 A + wyłącznik nadprądowy 10A jest słuszne? Czy te dwa zabezpieczenienia nie spełniają tej samej funkcji? Też się przymierzam do założenia takiej instalacji i jest to dla mnie ważne. Pozdrawiam serdecznie.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
W topikowym gdy go rozłączasz a panele są pod obciążeniem to powstaje łuk prądu stałego. Dlatego ja dałem dodatkowo nadprądowy. Tak wyczytałem na jednym z for i sam też doświadczyłem łuku w topikowym. Uważam że zastosowanie tych dwóch jest o wiele bardziej bezpieczne niż sam topikowy.
@pawemachnowski87693 жыл бұрын
@@BulkazMaslem jasne, ale czy w taki wypadku nie wystarczył by sam nadprądowy?
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Cytuję instrukcje regulatora: "Elektrownia musi być wyposażona w bezpieczniki topikowe zamontowane na obu przewodach od paneli. Powinna być możliwość szybkiego odłączenia paneli w razie awarii."
@pawemachnowski87693 жыл бұрын
@@BulkazMaslem dzięki za wyjaśnienie :), czy prąd płynący od paneli podłączony jest najpierw do nadprądowego czy do topikowego bezpiecznika?
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Pierwszy jest topikowy
@radekperszynski53732 жыл бұрын
Witam. Dlaczego nie wykorzystałeś pierwszej grzałki do montażu na dole bufora? Pozdrawiam.
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Mówisz o tej potrójnej z pierwszego filmu? Jeżeli tak, to dlatego, że na dole mam tylko flansze która nie ma gwintu. Najprościej było mi wywiercić dziury i zamontować nowe grzałki.
@ZlyPL6 ай бұрын
Jakie urządzenie kupić do grzania 300 litrów grzałka 3 kw ? Na jednym z popularnym. forum ktoś polecał mi zamiast przetwornicy inwerter Elnix 3,7 polskiej produkcji firmy elektronik. Gdy zacząłem wnikać to nikt tego po za samym producentem nie ma w ofercie a to co znalazłem to same negatywne opinie. Może ktoś doradzi tu co w końcu kupić jakiś sprawdzony inwerter lub przetwornicę do grzania bojlera.
@tomek85503 жыл бұрын
Bardzo fajny film, choć wyliczenia są trochę nierzetelne.... Ile wody zużyłeś w czasie wyliczeń? Czy badasz tylko temperaturę bez kąpania się???? Bo mówisz że w 2dniu temp wzrasta... Ja w domku letniskowym zimą schodzę do 0zł za CWU! :-)
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Hmm.. co jest w filmie nierzetelne? Ja pokazuje tutaj TYLKO koszt całego zestawu. Film o statystyce jak zachowuje się co do minuty woda (temperatura) w zasobniku będzie na kanale. Wspomniałem na końcu filmu jak wzrastała temperatura przez pierwsze dwa dni ale to była zapowiedź/wstęp do kolejnego nagrania. Napisz pytania a wezmę je pod uwagę nagrywając kolejny odcinek.
@tomek85503 жыл бұрын
@@BulkazMaslem tak jak napisałem... Wszystkie dane dotyczą "starej wody" więc teraz to bardziej jak BUFOR niż CWU. Trzeba by pomiar zaczynać od okolic 18C jak woda z sieci.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
@@tomek8550 pomiary dotyczą tylko "nowej" wody która z sieci trafiła do zasobnika i miała temperaturę ok 18 stopni.
@milanito002 жыл бұрын
Ja mam dach 45° wschód-zachód, myślę na początek zamontować dwa panele 450W od strony wschodniej, a jeśli to będzie za mało, to albo od zachodu jeszcze dwa, albo dołożę trzeci od wschodu. Czy to nie będzie mało? Zależy mi, Abu dziennie podgrzewać o jakieś 20-30 stopni zbiornik cwu pojemności 200L. Zastanawiają mnie napięcia, czy sterownik w ogóle ruszy i puści energię na grzałkę, czy będzie to dla niego za mało, takie napięcie z dwóch paneli? Co podpowiecie?
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Sterownik potrzebuje min 100V by wystartował. Jeżeli panel ma ~34V to musisz mieć min. 4 moduły. Nawet jeżeli moduł ma ~40V to i tak 4 musisz dać. Wszystkie panele musisz mieć skierowane w tym samym kierunku - cała instalacja działa tak jak najsłabszy panel. Zatem jezeli bedziesz miał 2 od wschodu i 2 od zachodu to jedynie w godzinach około południowych będziesz miał najlepszą produkcję.
@piotrb.20932 жыл бұрын
Ten film i kanał, na którym omawiane są ceny i symulacje zwrotu tych inwestcji, nabiera obecnie (styczeń 2022) nabiera całkowicie innego wyrazu... ;)
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Będzie trzeba zrobić aktualizacje zwrotu z inwestycji 😎
@arekidrewno98752 жыл бұрын
Orientujesz sie moze czy jest takie urzadzenie ktore przelaczy prad z paneli z jednej grzalki na druga? Czyli jak np zadam temp wody w bojlerze na 60 stopni i woda osiagnie ta temp i wtedy cale grzanie sie wylacza a ja bym chcial zeby wtedy takie urzadzenie przekierowalo cala moc na druga grzalke w innym zbiorniku
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Teoretycznie regulator AZO coś takiego niby potrafi ale w komentarzach na YT zobaczysz że ludzie mają z nim problemy. Może coś się zmieniło, może poprawili, tego nie wiem.
@arekidrewno98752 жыл бұрын
@@BulkazMaslem widzialem teraz w poprzednim filmie mowiles ze do tego zestawu musi byc specjalna grzalka czyli jak ja mam taka 2kw elektromet w zasobniku z termostatem to sie nie nadaje? Druga grzalke chcialem kupic taka do grzejnika łazienkowego i one tez sa z termostatem
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
@@arekidrewno9875 grzałkę dobierasz do mocy paneli które posiadasz
@Dmonio3 жыл бұрын
Nie bardzo rozumiem istoty tej kombinacji PV. Na dachu jest/będzie zamontowany standardowy system paneli fotowoltaicznych oraz wydzielone osobno 4 panele dedykowane do ciepłej wody. Te cztery panele powinny być połączone z głównym systemem - wtedy instalacja jest prostsza i nie są potrzebne dodatkowe elementy sterujące. Teraz będą sytuacje gdy woda w zasobniku osiągnie zadaną górną temperaturę i wtedy układ zostanie odłączony - czyli jest produkowana energia elektryczna ale nie jest w żaden sposób spożytkowana, czyli idzie na straty. Można podłączyć grzałkę normalnie do zwykłego gniazdka i korzystać z całego systemu PV. To tak jakbym podzielił panele na dachu: te 3 zasilą TV, te 2 są do kompa, te 2 do lodówki itd. Wzrasta koszt, złożoność instalacji i awaryjność układu.
@BulkazMaslem3 жыл бұрын
Jak najbardziej masz rację, całość jako mikroinstalacja była by prostszym i skuteczniejszym rozwiązaniem. Wiele osób nie może być prosumentami ale chcą mieć ciepłą wodę i zastanawiają się czy takie rozwiazanie (a nie np. solary) ma sens. Ten projekt jest dla mnie polem testowym. Nadwyżkę energii będę przekierowywał do bufora 2000 litrów który niedługo się u mnie pojawi. Być może stworzę też jakiś system który bedzie przełączał się między grzałkami w zależności od mocy jaka idzie ze słońca. Oczywiście najbardziej opłacalne było by generowanie kWh i wykorzystywanie ich do zasilania całego domu ale do tego będzie druga instalacja którą widać w tle. Dziękuję za Twoją czujność. 👌👍💪✌
@sytywilk32463 жыл бұрын
Z moich wyliczeń wynika, że w słoneczny majowy dzień instalacja wyprodukuje ok 11kWh. Żeby podgrzać 300l wody o 40stopni trzeba dostarczyć 14kWh energii. Dodając straty na bojlerze i bieżący pobór wody 30L na osobę to tak mała instalacja nie będzie miała żadnych nadwyżek. A nawet jeśli będzie to raczej niewielkie.
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
@@sytywilk3246 system działa od ok sierpnia i w okresie dużego nasłonecznienia były nadwyżki. Ale jak dużo ich było tego wówczas nie mogłem policzyć. W praktyce zużycie wody jest wieczorem (prysznic). Woda latem zaczyna już się podgrzewać od samego rana i spokojnie osiąga (przy 300 litrowym zasobniku) temperaturę 50 stopni dlatego, że wieczorem zużywane jest u nas maksymalnie 100-150 litrów. Nawet jeśli 200 l. zejdzie to i tak na górze zbiornika mam 100 litrów ciepłej wody. Wszystko się ładnie zazębia co też bedę chciał zobrazować Wam w sezonie 2022.
@okiem_kamerki2 жыл бұрын
Szefie powiedz mi cos… tu nie ma falownika? Jak to działa? Panele bezposrednio zasilają grzałkę ?
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Rzuć okiem na pozostałe filmy z tej serii, jest tam wszystko wyjaśnione. Ogólnie połączenie wygląda tak: moduły PV --> regulator EL-CAR --> grzałka
@robertmasheimer71512 жыл бұрын
Witam chciałbym zapytać się ile Volt mają te obecne grzałki bo nie jest to wspomniane bo panele Pana dają jeśli dobrze pamiętam 160v
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
Grzałka jako urządzenie może mieć opór/rezystancję. Natomiast możesz potraktować ją jakimś napięciem. Pod grzałkę możesz dać zarówno 5V jak i 980V. W zależności od oporu jaki stawia grzałka uzyskasz daną moc.
@robertmasheimer71512 жыл бұрын
Czyli ten regulator mppt nie będzie dobrze działał z grzałką na 230 V tak, czyli jak mam z paneli 120 V i 1600v taka musi być grzałka
@BulkazMaslem2 жыл бұрын
W tygodniu będzie film na temat doboru grzałki więc będziesz mógł sam policzyć jak dobrać grzałkę do paneli.
@piotrkaminski9970 Жыл бұрын
Masa bitumiczna zbędna, może więcej zaszkodzić jak polepszyć. Jeżeli tam jest zwykła wkładka nie gPv to błąd no a już bezpiecznik C10 to totalna lipa. Reszta, ok
@BulkazMaslem Жыл бұрын
Dlaczego bezpiecznik C10 to totalna lipa? Jak masa bitumiczna może zaszkodzić?