Can the squad survive 24 hours with only £1?!

  Рет қаралды 26,458

Joanna Wilson

Joanna Wilson

Күн бұрын

Пікірлер: 96
@endersmith162
@endersmith162 2 жыл бұрын
I'm American and I'm STUNNED at how much Jay and Sammie got for that amount.
@kristyncurnow1100
@kristyncurnow1100 2 жыл бұрын
Seriously!!!
@smiley99
@smiley99 2 жыл бұрын
I love the Ash Watson Meal prep. Hilarious! Food is so expensive out here. Most things are over a dollar plus we have tax.
@joobrien1863
@joobrien1863 2 жыл бұрын
Tax is already added to the price here
@kristyncurnow1100
@kristyncurnow1100 2 жыл бұрын
Ash’s experience would have been the American experience on $1. I don’t even think you can get a king size candy bar anymore for under $1.
@ZLuv2Bowl
@ZLuv2Bowl Жыл бұрын
Maine-Walmart, 5/28/23: Bread 1.32, Pasta .98, Beans .78, Sauce .44 {8 oz}, 2 Bananas .54, Chocolate bar 1.00=$5.06. I don't know the comparison between the pound & dollar but I doubt it is that much. Being in Maine, food doesn't have tax but still a sizeable difference. This was fun!
@caseyhess7798
@caseyhess7798 2 жыл бұрын
Tragic….in the US, Joanna and Sammie’s gorgeous haul would’ve cost at least $10-20.
@milkdud4444
@milkdud4444 2 жыл бұрын
That's what I was saying! There's no way I could do this where I live. The "cheap" food is $1.... total.
@Gymcoach1
@Gymcoach1 2 жыл бұрын
Yeah but $1 is not equal to £1.
@naturalPaths
@naturalPaths 2 жыл бұрын
I’m not sure it would’ve coast 10-12 in south florida, but it surely would have been more than $1.22 US.
@Gymcoach1
@Gymcoach1 2 жыл бұрын
@@naturalPaths I lived in the UK and the price of food here in the USA is more expensive than there. Brands are different as well. The US food market is very expensive when compared with the UK and most of Europe .
@naturalPaths
@naturalPaths 2 жыл бұрын
@@Gymcoach1 Wow, that’s a big difference!
@Ussnowbunny
@Ussnowbunny 2 жыл бұрын
That's it, I'm moving to the UK. The cheapest spaghetti noodles here is Walmart, and they are 92 cents. I am in awe at just how much Jay and Sammie were able to buy with ONLY 2 pounds. Un-frikken believable. Cheapest tomato sauce for 15oz is .88cents, tin of beans, 1.88, 1.10 for a loaf of bread, 0.27cents for a banana. That's 5.32 without 6% tax...and that is the cheapest it will get.
@abigailhorton5370
@abigailhorton5370 2 жыл бұрын
You and Sammie teaming up was brilliant! That was a very nice day's worth of food. And Luke and Ash provided the comic relief😂 It made me curious so I looked at Walmart's website and if you bought store brand items the same food Jay and Sammie bought it would be close to $6 US (with tax). So a little under 5 pounds.
@beckscald3855
@beckscald3855 2 жыл бұрын
Kudos to Ash for actually going with it and dedication to the meal prep bit.
@bethnichols2875
@bethnichols2875 2 жыл бұрын
Better to ration it out from the start than to risk eating too much at once.
@beckscald3855
@beckscald3855 2 жыл бұрын
@@bethnichols2875 too right. I mean he loves them so some discipline was needed. 🤣
@Chatsworthmaze963
@Chatsworthmaze963 2 жыл бұрын
absolutely loving vlogmas!! fantastic videos that are making every day in December just a little more fun!
@daniellesnd4448
@daniellesnd4448 2 жыл бұрын
Great video! I tried to do the conversion to dollars... but no matter how hard I looked, I don't think you can get that much food, at the store, for that little in the US 😂
@kdavis002
@kdavis002 2 жыл бұрын
You really cannot.
@sadie2861
@sadie2861 2 жыл бұрын
That's what I was thinking. How on earth!? Aldi is the cheapest grocery store where I am, and I would still have a very hard time finding just 1 thing for that amount.
@spongebob2981
@spongebob2981 2 жыл бұрын
They bought the shops own branded food aren’t they a bit cheaper?
@sadie2861
@sadie2861 2 жыл бұрын
@Spongebob29 yes, the store brand is cheaper, but you still would not be even close to getting all they got for the US equivalent.
@bethnichols2875
@bethnichols2875 2 жыл бұрын
Even stuff in the Dollar store in the US would cost more than a dollar.
@jillstjohnharrington8998
@jillstjohnharrington8998 2 жыл бұрын
Love your videos 💞 Sammie & Luke..love is in the air! Happy Christmas to all the Squad 🎅🤶🎄
@pamelaflirtyskunk7698
@pamelaflirtyskunk7698 2 жыл бұрын
Ramen noodles and Mac n cheese were my go tos when I was young and broke but the Ramen is no longer 10 cents a package and I can't remember how much the Kraft mac n cheese has gone up. Definitely crazy how much inflation we've seen over the years but nothing has been as bad as the inflation we've seen over the past two years.
@lizstubbs2969
@lizstubbs2969 Жыл бұрын
This was so interesting well done Sammie and jay
@Nabbo892
@Nabbo892 2 жыл бұрын
Oooo I like you and Sammys idea - I'd spend it on pasta and sauces like you did
@jasmineelliott9525
@jasmineelliott9525 2 жыл бұрын
I can't get over how much I love the intro ♡♡
@ZellieMoogle
@ZellieMoogle 2 жыл бұрын
Ash’s meal prep 😂🤣
@naturalPaths
@naturalPaths 2 жыл бұрын
“Nile was, indeed, screwed.” empathic hug .. no emoji for that!
@lisachaffin5378
@lisachaffin5378 2 жыл бұрын
Before dollar tree stores went up to a $1.25 from $1 if two people joined together like you and Sammie they could get a loaf of bread and a small jar of peanut butter! Now with out going over it would just be peanut butter! Lol
@leighmegan13
@leighmegan13 2 жыл бұрын
Alfie Deyes could never
@sleepynightowl1550
@sleepynightowl1550 2 жыл бұрын
Girls, doing it together was kinda cheating though... but I won't tell the boys 🤪Can't stop laughing over Ash's meal prep 🤣 Oh Stoney 🥴
@kristywhite4359
@kristywhite4359 10 ай бұрын
would have been even better if they'd all pooled the whole £5 together and they'd been able to get £5 worth of shopping from the supermarket, they'd have done even better with it and fed everyone!
@rubieeee
@rubieeee 2 жыл бұрын
i love you so much Joana , video suggestion “ doing men gymnastics !! “ “ the squad do cheer “ “ the. Squad do my level gymnastics “
@pamelagordon869
@pamelagordon869 2 жыл бұрын
Love your videos keep it up
@TimLoyalToWifeHaterFreeZoneA
@TimLoyalToWifeHaterFreeZoneA 2 жыл бұрын
Love it Joanna Wilson Fam
@jasmineelliott9525
@jasmineelliott9525 2 жыл бұрын
Great video ♡♡ really funny how everyone decided to use their money lol I'd definitely be like the girls but I've got so many food intollerances my bread and pasta would be £5 sooooo not sure what I'd do !
@yannafrancisco97
@yannafrancisco97 2 жыл бұрын
did anyone else see sammie put her arm around lukeee???🥲🥲💖
@Cairismel
@Cairismel 2 жыл бұрын
As a little caveat, try to contextualize how difficult this is for unhoused people. Even if they did what Sammi and Jay did, they don’t have a place to cook it. It’s really a tragedy to imagine how prevalent food scarcity is worldwide.
@Ace-Lee
@Ace-Lee 2 жыл бұрын
Food is expensive here so it wouldn’t go far in my end of the world, but it’s fun to watch.
@Me-su2bu
@Me-su2bu 2 жыл бұрын
Me too. For example, you can’t even get a single banana for 1$CAD here
@laceym314
@laceym314 2 жыл бұрын
Unfortunately food prices in the US are so high you might get a tin of tuna or veg but definitely not both and only if you shop at Aldi's.
@caitlynmarie557
@caitlynmarie557 Жыл бұрын
I would do what Jay and Sammie did but I would share my food with Luke. I've always felt bad eating in front of someone who doesn't have any food.
@elisabethCh03
@elisabethCh03 2 жыл бұрын
I love your videos
@kmoots8447
@kmoots8447 2 жыл бұрын
I feel like I would definitely be with Joanna and Sami, and I feel like I should go to like a bargain store
@jeanr502
@jeanr502 2 жыл бұрын
Great Teamwork Jay and Sammie! Did Like and Ash starve to death? LOL
@Anna-sc3gq
@Anna-sc3gq 2 жыл бұрын
I love this so much
@Anna-sc3gq
@Anna-sc3gq 2 жыл бұрын
But I wish we had seen you actually live the day with just 1 pound
@kristywhite4359
@kristywhite4359 10 ай бұрын
biggest bit of advice i'll give you all, pool ALL of the pounds together so you have £5 to go to the supermarket, go to Aldi or Lidl and spend a fiver in there on shopping for the whole squad, you'd have come out with meals for all of you and change, plus, better sweeties! haha
@Maleenah
@Maleenah 2 жыл бұрын
How were you able to get that much food?! I’m from NY and there’s noooo way, I could maybe buy and apple or a maybe a candy with that much😱
@teddiemocha5884
@teddiemocha5884 2 жыл бұрын
Same I am so confused!!!
@shortylane5035
@shortylane5035 2 жыл бұрын
Even after converting to Australian dollars I wouldn’t get that much food even shopping at Aldi. After converting I had $1.82. Well done girls.
@agneseditsstuff
@agneseditsstuff 2 жыл бұрын
3:36 I swear to God I thought he was going to eat the coin lmao
@Emzdra
@Emzdra Жыл бұрын
As an Australian, you literally can’t get anything under $1 anymore. For reference, I believe one pound is the equivalent of one dollar and ninety four cents in Australia. So you could maybe get a can of tomatoes or something and that’s about it.
@EmmaJaworski
@EmmaJaworski 2 жыл бұрын
* cries in American * because your groceries are so cheap compared to ours and our shelf prices also don't include tax so it's a surprise amount added on when you go to the register.
@moni588
@moni588 2 жыл бұрын
Any other Aussies blown away by how much Jay and Sammie could buy for 2 pounds?! That would cost like 5 pounds here!
@sjearly13
@sjearly13 Жыл бұрын
American here. The pasta, beans, sauce would be $1 each, bread like $3, chocolate over $1. Bananas pretty cheap. Cheeseburger like $1.30. This would be lame. I'd be napping all day like Stoney
@laurakelly5612
@laurakelly5612 2 жыл бұрын
Hey guys
@RaeKayz
@RaeKayz 2 жыл бұрын
That is insane!!!! 😳😮 I’m an American 🇺🇸 (go team USA 🙂) and I just calculated how much 1 pound is in US dollars ($1.22)…And that is how much food they were able to buy?!? How? It is official, the inflation in the US is out of control 😒
@anitasjoberg9948
@anitasjoberg9948 2 жыл бұрын
I'm from Sweden and there's no way I would make it. A small package of pasta costs almost 2 pounds.
@DavidsWeirdMedia
@DavidsWeirdMedia 2 жыл бұрын
I live in the U.S. Even if I had 2 dollars, I'd be screwed. lol
@rhonal4198
@rhonal4198 Жыл бұрын
The girls probably could have gotten even more if they'd gone to Aldi (at least a year ago when this filmed, now? They've be lucky to get half of it)
@demetrakane6654
@demetrakane6654 2 жыл бұрын
It's amazing how 1 pound can get you pasta, bread, two banana and chocolate while 1 dollar will not even get us pasta.
@nielsdebakker3283
@nielsdebakker3283 2 жыл бұрын
2 pounds, jay and sammy teamed up.
@amye4087
@amye4087 2 жыл бұрын
I know I shouldn't feel sorry for Stoney as that was the gamble but he looked so sad.
@jesscobb587
@jesscobb587 2 жыл бұрын
I think I need to move to the UK in order to be able to buy cheap food. Crazy how expensive the US has become.
@teddiemocha5884
@teddiemocha5884 2 жыл бұрын
You can’t even get a pack of gum for $1 in NYC….
@Jam....
@Jam.... 2 жыл бұрын
I wanted to see you eat tha delicious pasta meal
@tyreebrownart
@tyreebrownart 2 жыл бұрын
US dollar equivalent is $1.22, bread alone is $1.25 😭 there’s no way we can buy a days worth of food even with the $2.44
@chrisc7562
@chrisc7562 2 жыл бұрын
I am honestly embarrassed how expensive the US is compared. That's 1.22 American, Ash's bar would cost 3.50. I can't believe that. You should do some more videos in that vein. So surprised.
@paigecelliot
@paigecelliot 2 жыл бұрын
In Canada a loaf of bread is almost $5…..I want to move now…
@nikola4962
@nikola4962 2 жыл бұрын
Buy 1kg of potatoes, boil 'em, mash 'em, eat 'em with some yoghurt
@sallystout4029
@sallystout4029 2 жыл бұрын
In the USA you couldn't even buy a pack of gum lol
@hayleyhopkins1876
@hayleyhopkins1876 2 жыл бұрын
I converted 1 pound to New Zealand dollars and I could possibly buy a chocolate bar that is the size of Ash's shortbread and then have maybe 80 cents left which can buy nothing :')
@aleshahedke5903
@aleshahedke5903 2 жыл бұрын
That is about $2.88 in the USA just about enough for the bread. That is sad
@camilaaragon237
@camilaaragon237 2 жыл бұрын
I'm brazilian, and I could never use Sam and Jay's strategy. I wouldn't be able to buy even a bottle of water with that money. Here I would have spent at least R$ 30,00
@allyburnett3315
@allyburnett3315 2 жыл бұрын
Do yall not have taxes when you buy food?? Like in America if you see something for 99 cents it'll really be like $1.07 ish after tax is added at check out. It's quite annoying lol
@asylumgamingcartel6137
@asylumgamingcartel6137 2 жыл бұрын
its all in with the price so what u see is what it costs
@BethSc_VV
@BethSc_VV 2 жыл бұрын
basic food is tax free, tax is added to luxury and hot food though
@allyburnett3315
@allyburnett3315 2 жыл бұрын
@Elizabeth Scott wooow ok that's so different than USA haha. I wish it was like yall!! It sucks getting to check out and not knowing how much I should have over rounded what price is shown lol
@allyburnett3315
@allyburnett3315 2 жыл бұрын
@@asylumgamingcartel6137 that would be sooo much betterr
@SmileyMikee
@SmileyMikee 2 жыл бұрын
@@allyburnett3315 It's like that in America becuase there are different tax rates in different states. Companies don't want to set a different price for each state so they just add the local tax on at checkout..
@Hanarchyreigns
@Hanarchyreigns 2 жыл бұрын
Even with grouping together I think y'all cheated... By driving to the shop, petrol ain't cheap 😂
@A.Girl.Has.No.Name.
@A.Girl.Has.No.Name. 2 жыл бұрын
If I had 1£ I would starve (like Luke) because I live in the U.S., and no one would sell me anything for 1£... or 10£. 😬
@tyreebrownart
@tyreebrownart 2 жыл бұрын
If they had food in the house could they have just eaten that?
@alexdavis5766
@alexdavis5766 2 жыл бұрын
Shows girls have the brains and boys have no forward planning!
@3SweetyAngel
@3SweetyAngel 2 жыл бұрын
I think i can't buy a full lunch for 1 Pound in germany😆
@sleepynightowl1550
@sleepynightowl1550 2 жыл бұрын
yes, you can. 1 pound is 1,14 Euro. That's doable
@margielewis6009
@margielewis6009 2 жыл бұрын
Food is expansive her in the united states ,not only that I visited Canada , took abou150.00 American dollars and got 200. Canadian money back, just show woman are better pickers
@kokopelligod1132
@kokopelligod1132 2 жыл бұрын
That's it? No out come? Leave us hanging and still ask for people to sub.
@Steve_1208
@Steve_1208 2 жыл бұрын
So we dont get to see who did the 24hrs ???? Pointless vlog !!!
Who knows me best?! BROTHER vs. BOYFRIEND
9:44
Joanna Wilson
Рет қаралды 43 М.
Swapping Diets with my Brother for 24 hours! Ft Nile Wilson
11:21
Joanna Wilson
Рет қаралды 103 М.
진짜✅ 아님 가짜❌???
0:21
승비니 Seungbini
Рет қаралды 10 МЛН
How to have fun with a child 🤣 Food wrap frame! #shorts
0:21
BadaBOOM!
Рет қаралды 17 МЛН
JISOO - ‘꽃(FLOWER)’ M/V
3:05
BLACKPINK
Рет қаралды 137 МЛН
How Much I Make as a Content Creator
11:28
Misha
Рет қаралды 2,8 М.
We FINALLY finished the SPARE ROOM!
8:25
Jay Wilson Vlogs
Рет қаралды 10 М.
Who can complete the most GYMNASTICS SKILLS in 3 MINUTES?!
12:14
Joanna Wilson
Рет қаралды 25 М.
10 COMMON QUESTIONS I GET ABOUT BEING BLIND | Blind Tobes
11:45
Blind Tobes
Рет қаралды 2 М.
COUPLES HOLIDAY CHALLENGE (vs. my Mum & Dad)
9:29
Joanna Wilson
Рет қаралды 53 М.
SURPRISING BEST FRIENDS WITH THEIR DREAM XMAS PRESENTS!?
10:58
The Wilsonator
Рет қаралды 91 М.
The squad's FIRST KISS?!
12:39
Jay Wilson Vlogs
Рет қаралды 42 М.
Answering Questions you're too Afraid to Ask!? {Squad Edition}
12:04
Which Wilson?! FAMILY CHALLENGE
8:01
Joanna Wilson
Рет қаралды 37 М.
진짜✅ 아님 가짜❌???
0:21
승비니 Seungbini
Рет қаралды 10 МЛН