No video

Cleaning silver hammered coins

  Рет қаралды 18,914

Carpathian

Carpathian

4 жыл бұрын

I got asked a lot about my method of cleaning silver hammered coins. I've decided to film a little episode about cleaning a certain type. This time I will be cleaning a 1707 silver 3 kreuzer of emperor Joseph I. I do not argue that my method is the best or most professional. This is how I do it and I am sure there are people who will disagree with this way and that someone has even better method. I also need to stress, that you certainly should not clean extremely valuable or old coins, if you don't have enough experience. When dealing with such coin, you better let an archaeology institution staff do this, as they have much more resources and experience for this kind of work. This way, you will spare yourself a bad feeling of ruining a rare coin. Tell me what's your method and whether you ever had any "accidents" when cleaning a silver coin.
New #metaldetecting videos every Sunday 16:00 CET.
I consult my finds with an archaeologist and hand over the finds for research and documenting. I had only good experience working with the experts in their fields and recommend cooperating with archaeological institutions to every metal detectorist out there.
If you're interested in the gear I use in my videos, you can check the list in the ABOUT section of my channel. I plan on releasing some metal detector testing videos in the future.
Thanks for watching and see you again!

Пікірлер: 63
@martinhospodka2920
@martinhospodka2920 4 жыл бұрын
Parádní video, je to běh na dlouhou trať ale pak to stojí zato. Super návod 👍🏻👍🏻👍🏻✌🏻
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Díky!
@rmy6944
@rmy6944 4 жыл бұрын
Super způsob, osobně nemám rád kyselinu citrónovou a chelaton vůbec. Já používám destilku na změkčení hlíny a koroze. Vezmu prací prášek a gel na malou lžičku a hodím do teplé vody smíchám a vezmu stříbrnák a opatrně rozetírám vatičkou a odstraním menší korozi a půdu. Když má horší lesk tak vezmu sodu a opatrně naředím s destilkou vezmu vatu a opatrně otřu. Vrátím do destilky aby se neutralizovali látky. Vyndám a je hotovo. Díky za video.
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
S pracím práškem jsem to taky slyšel - někdy zkusím.
@rmy6944
@rmy6944 4 жыл бұрын
Carpathian když tak ti pošlu přesný zadání
@kupcikzdenek1326
@kupcikzdenek1326 4 жыл бұрын
Ahoj,super video,krásné mince po očistě👍já zatím čistím jen samé měďáky,ale snad se mi někdy poštěstí I to stříbro.
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
To je jasný, jednou to přijde :)
@radwar6263
@radwar6263 3 жыл бұрын
Super informace, pěkné video. Díky a jen tak dále :)
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 3 жыл бұрын
Díky! Snad se dostanu k tomu, abych udělal pokračování :)
@jaroslavjuran7507
@jaroslavjuran7507 7 ай бұрын
Super ,moc rád bych viděl video o čištění chelatonem.Pokud jsi ho natočil ,prosím odkaz .Jinak 👏 a samozřejmě 👍
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 7 ай бұрын
Ahoj, tady je: kzbin.info/www/bejne/a3rEgZWfa91rfLs
@coinpolishing
@coinpolishing 4 жыл бұрын
I will watch the video well. It is a variety of useful videos .. ^^
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Thank you. This is not the fastest way, but it is without acids.
@coinpolishing
@coinpolishing 4 жыл бұрын
@@CarpathianCZ ^^~
@kyanid4773
@kyanid4773 4 жыл бұрын
Jestli můžu poradit tak po očištění od hlíny zkus te Gumu na gumování mě to funguje výborně na mince
@nuka108
@nuka108 4 жыл бұрын
Čistím stříbrňáky stejně jako muzejní restaurátoři. Vezmu plechaček, dam do něj cca 1cm vody z vodovodu, doprostřed vložím stříbrňák, přivedu k varu, ztlumím plamen a posypu kyselinou citronovou co jsem koupil v tescu. Za minutu hotovo. Mince neutrpí žádné škody jako při mechanickém čištění, neboť stříbro je vysoce chemicky odolný kov i když není zcela ryzí. Zcela výjimečně, v případě vzácných ražeb, se to dělá za studena, kdy se mince naloží do studené destilky s kys. citronovou, který se několikrát mění do doby, kdy je dosaženo požadovaného výsledku. Nic ve zlém, ale toto přehnaně outlocitné video na mne dělá dojem, že vzniklo pro video samotné a ne z lásky k numismu jak se snaží tvářit. peace
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Video vzniklo proto, že denně dostávám dotaz "ahoj jak cistis mince" a nebaví mě dokola odepisovat na to samé. Ne všichni muzejní restaurátoři čistí mince citronkou a ne všechy mince jdou vyčistit kyselinou bezpečně. Narušená nízkoryzostní mince může vyházet v citronce fleky. Jsem si poměrně jistý, že jste si toho vědom a akorát si potřebujete rejpnout tak, jak jsem už v popisku předpokládal. Cením si ale, že jste alespoň napsal, jak to má být podle vás správně. Mohl bych ukázat jak čistím mince citronkou, nebo chelatonem a pak se smát lidem, co tohle budou zkoušet na první minci co najdou a pak mi budou psát, že si zničili minci. Klidně natočte svůj ultimátní návod a poučte nás, nebo mě odkažte na literaturu/video/cokoliv, kde je to popsaný. Anekdotické komentáře "mě tohle funguje" mi jsou k ničemu. 🙂 PEACE
@nuka108
@nuka108 4 жыл бұрын
Carpathian YT využívám jen pasivně, ale vaši výzvu k natočení videa přijímám. Třeba se stanu na stará kolena youtuberem :D Co se týká odkazů tak např. Detektor Revue 3/2019 str. 6. Vlevo dole ;)
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Díky. Možná, že to vydání mám i doma. Na video se rád podívám.
@univerzalniadresa5727
@univerzalniadresa5727 4 жыл бұрын
Pokud se čistí mechanicky párátkem, tak se mince nepoškrábe, protože dřevo je měkčí než kov. Díval jsem se na minci pod mikroskopem po ošetření párátkem a nebyly na ní v místě ošetření absolutně žádné rýhy. Kyselina citronová minci nepřirozeně vybělí/vyleští. Podle mě je lepší, když má mince tmavší, časem přirozenou, patinu. Navíc pokud se mince uvede do bodu varu a ještě se do toho nasype kyselina, může to narušit vnitřní strukturu mince, což samozřejmě na první pohled není vidět, ale časem...
@kamilbenes930
@kamilbenes930 4 жыл бұрын
Už se nemůžu dočkat 😉💪🙈🙈
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Snad se líbílo :)
@kamilbenes930
@kamilbenes930 4 жыл бұрын
@@CarpathianCZ pecka👌
@mihiregistrace
@mihiregistrace 4 жыл бұрын
Hezké video
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
díky!
@Ts3D_
@Ts3D_ 4 жыл бұрын
Nenaruší se po vyčištění sodou patina? Měl jsem za to, že soda povrch mince lehce zbrousí.
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Ano, s tou sodou musíš velmi opatrně, což já jsem moc nepředved, ale tahle mince patinu stejně neměla, protože na části byla vyoxidovaná měď, na kterou se akorát lepí všechen bordel. Tohle prostě nejde dočistit bez nějaké ztráty na povrchu. Nicméně ano, tu sodu jsem na konci použil docela nešetrně. S výsledkem jsem ale relativně spokojený.
@ondrejlorenc5624
@ondrejlorenc5624 4 жыл бұрын
Pěkná práce 👍 budou i další videa o čištění ? Mě osobně by zajímaly arsenbronzové knoflíky ( včetně konzervace - mám problém že u některých se drolí okraje) nebo třeba přezky a různé artefakty, které se čistí a konzervují trochu obtížněji z hlediska tvaru. Ať se daří.
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Zamyslim se nad tim! ABcka moc nesetrim, ale jo, podivam se na moznosti. Prezky i ukazu. Mam hezkou sbirku.
@ondrejlorenc5624
@ondrejlorenc5624 4 жыл бұрын
@@CarpathianCZ ok, je mi jasné, že o čištění běžných nálezů se nic moc točit nedá, protože někdy je nejlepší způsob obyčejná voda max oliváč a není co řešit... Každopádně na sbírku rád kouknu.
@stoldagm8384
@stoldagm8384 4 жыл бұрын
ahoj já detektoringu fandim proto sem tě potpořil odběrem
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Mockrát díky!
@kamilbenes930
@kamilbenes930 4 жыл бұрын
Hned dávám like
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Díky! Třeba to bude nuda, ale tak alespoň pokecáme :-D
@martinwittek8002
@martinwittek8002 4 жыл бұрын
Ahoj, já ty tvoje videa žeru... :) Nedávno se mi podařilo najít minci krejcárek Paris Lodron :) na které po vyčištění zůstaly 2 hnědé fleky. Je to nějaká krusta, která se jeví jako docela tvrdý materiál a zároveň vystupuje a převyšuje minci v docela silné vrstvě, vypadá to taky jakoby vznikla na místě nějaké oxidace... No nevím... Nehledám ani nijak dlouhou dobu, tak mě jen zajímalo jestli ses s tím třeba také nesetkal... Poslal bych i foto... Jinak fandím ti, maš perfektní tvorbu!!
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Z mojí zkušenosti - pokud to nejde ani po týdnu máčení v destilce, resp mýdlové vodě odkrýt jemně párátkem (bez toho, že by bylo potřeba přitlačit), tak už je to adept na chelaton nebo roztok citronky. Hodně lidí mi potvrdilo, že chelaton je lehce šetrnější, protože citronka trochu víc narušuje materiál a nepřirozeně vybělí povrch mince. Určitě jste to už viděl na internetu, když ražbu díky sjednocení barvy na povrchu skoro nejde rozeznat. Na druhou stranu je potřeba zohlednit, jestli mince na povrchu obsahuje rozumný podíl stříbra, aby nevznikli fleky. Přeji hodně zdaru s čištěním.
@ondreej7314
@ondreej7314 4 жыл бұрын
Najít takovou mincí tak jí čistím klidně rok..😅
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
To je jasný. První stříbrňák jsem čistil asi dva týdny a výsledek byl perfektní. Byl to moc krásný krejcar svobodného města Norimberk. Moc kvalitní ražba.
@mrfilascze7636
@mrfilascze7636 4 жыл бұрын
ahoj rad bych se zeptal mam doma mince ale je na nich růžová až oranžová patina a nevím jak ji mam sundat myslím že je to příčinou v octové lázni když bude mýt někdo radu prosím napište mi do komentářů děkuji
@veljkozagorac9790
@veljkozagorac9790 Жыл бұрын
Are you using water only?
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ Жыл бұрын
Hello! I use distilled water for a few days to soak it. If there is hard crust or copper oxidation, I then use warm chelatone III solution with low % content.
@smajlyt7476
@smajlyt7476 4 жыл бұрын
čumim :D
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
👀👁🖐
@houbycze
@houbycze 4 жыл бұрын
Když máš 2 Heller krásně celý zelený, ale původně ta mince byla hnědá, nechává se tam ta zelená patina nebo se to sundavá ?
@tomasblaha9704
@tomasblaha9704 4 жыл бұрын
Houby CZE nechává👍
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Jojo, nechává, to je ušlechtilá patina, která chrání minci před korozí. Ale jsou i patiny neušlechtilé, které jsou produktem velice korozivní oxidace.
@houbycze
@houbycze 4 жыл бұрын
@@CarpathianCZ děkuji za info..😉👍
@ParmanYEA
@ParmanYEA 4 жыл бұрын
Ahoj! Máš nějaký trik na mince, které se "drolí"? Našel jsem už spoustu mincí, ale po aplikaci - ať už tyčinky, či i kartáčku, se vždy začnou její části drolit a po oddrolení všeho většinou zůstává pouze měděné kolečko bez jakékoliv ražby... Co s takovými nálezy? :)
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Ahoj. Myslíš měděné mince? Ty prostě nejde moc zachránit. Koroze pronikla pod povrch a když jde dolu koroze, tak s sebou bere i povrch mince :-/
@ParmanYEA
@ParmanYEA 4 жыл бұрын
To mám přesně na mysli :) Škoda, vždycky je mi strašně líto když vidím jak se mi to drolí pod rukama :D Takže takové mince je nejlepší ponechat v nálezovém stavu? :)
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
@@ParmanYEA Já je nechávám tak, s tím, že je ukládám s co nejmíň přístupu vzduchu, aby když přijdu na lepší způsob, tak je mohl vyčistit. Ale někdo je hází do octa a nechá prostě všechno opadat. Čistit se nicméně vyplatí minci, která když párátkem sundáváš bordel, má pod ním ještě nějakou ražbu.
@ParmanYEA
@ParmanYEA 4 жыл бұрын
Super, díky za odpověď :)
@ivana1436
@ivana1436 4 жыл бұрын
Ahoj, asi musíš mít trpelivost... Pevně doufám, že se mi tvé video bude brzy hodit :-)
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Držím palce :-) Základ je najít si 2 heller a vyčistit si ho párátkem. Nejlepší meditace!
@ivana1436
@ivana1436 4 жыл бұрын
@@CarpathianCZ dám na tvou radu, u krejcaru jsem o nervy málem prisla :-))
@kamilbenes930
@kamilbenes930 4 жыл бұрын
Ahoj, jak dlouho mám nechat mincí v chelatonu
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Jen tak dlouho, jak je to nutné. Každých 15-30 minut bych kontroloval, jestli uz oxidace nepovolila. Ze povolila poznáte tak, že se chelaton začne barvit a na minci už ta krusta není jako kámen, ale je to volná hnědá hlinitá vrstva, která jde vatovou tyčinkou dolů.
@kamilbenes930
@kamilbenes930 4 жыл бұрын
@@CarpathianCZ děkuji moc😉💪
@pizlajz
@pizlajz 4 жыл бұрын
nedalo by se čistit ultrazvukem?
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 4 жыл бұрын
Ne. Takhle se mince nečistí. Ultrazvuková čistička tohle nezvládne. A ultrazvuková jehla, která se používá na bronzové nálezy, by oloupala z mince vrchní vrstvu stříbra.
@pizlajz
@pizlajz 4 жыл бұрын
@@CarpathianCZ ok, díky
@miroslavbeno8584
@miroslavbeno8584 3 жыл бұрын
Ja používam jemný popol zdreva
@CarpathianCZ
@CarpathianCZ 3 жыл бұрын
Jo, taky někdy!
GOLDEN celtic stater coin - my best metaldetecting find ever!
20:23
Little brothers couldn't stay calm when they noticed a bin lorry #shorts
00:32
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 17 МЛН
Comfortable 🤣 #comedy #funny
00:34
Micky Makeover
Рет қаралды 16 МЛН
Cleaning of a copper coin - 1 Kreutzer 1760 Maria Theresa
16:14
Prospektor
Рет қаралды 47 М.
Co vydala rokle v Sudetech // Findings from a ravine in the Sudetes
5:28
Metal Detecting WWII CZ
Рет қаралды 3 М.
How to Clean a Coin Correctly
13:39
Coin Television
Рет қаралды 846 М.
Záhadný zlatý šperk z kamenité půdy nalezený detektorem
20:03
Stříbrné poklady minulosti a sestřih 2020-2023 #detector #coins #silvercoins
23:39
Tolarový poklad Maršovice
19:54
Sir Maik
Рет қаралды 15 М.
Little brothers couldn't stay calm when they noticed a bin lorry #shorts
00:32
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 17 МЛН