No video

Choroby polskiej edukacji. Jak ją (u)leczyć? | Jo Jurga - Dobry Przodek

  Рет қаралды 2,009

Dobry Przodek

Dobry Przodek

Күн бұрын

🟢 Czy polska edukacja jest zdrowa? Jakie dobre praktyki stosować, aby naprawiać i wzmacniać edukację? Czego możemy uczyć się od obywatelek i obywateli Danii czy Islandii? Dlaczego edukacja jest tak ważna?
🟢 Czym są hejt i przemoc w polskiej szkole? A jak z kwestią relacji edukacji i cyfryzacji?
...na te i inne tematy rozmawiam z JO JURGĄ, która:
• jest trenerką wyobraźni - pomaga tworzyć wizje przyszłości i działania teraźniejszości w kosmosie, na Ziemi, w mieście, w domu i miejscu do spania,
• inspiruje, tworzy, edukuje, uczy, pisze, wykłada, szkoli i nagrywa,
• jest autorką podcastu “Bezpiecznik” oraz książki “Szałas na hałas”, treści o poczuciu bezpieczeństwa w ciele, duszy i przestrzeni.
___
Społeczności, organizacje i biznes mogą być lepsze. Nazywam się Filip Dębowski i chciałbym być dobrym przodkiem.
◉ JESTEM EDUKATOREM, który pomaga biznesom, startupom, organizacjom i szkołom.
◉ SZKOLĘ I WSPIERAM FIRMY, by tworzyły zdrowszą kulturę, były bardziej odporne na kryzysy oraz generowały pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko.
Dobry Przodek to fantastyczna SPOŁECZNOŚĆ POZYTYWNEGO WPŁYWU.
◉ dowiedz się więcej i dołącz do nas: www.dobryprzod...
◉ współpracuj: filip@dobryprzodek.pl 📩
🛑 subskrybuj kanał: bit.ly/dp_yt
🛑 słuchaj w formie audio: bit.ly/dp_spreaker
🌿 przeczytaj manifest: bit.ly/dp_mani...

Пікірлер: 14
@nadsowiogorskimpotokiemban3053
@nadsowiogorskimpotokiemban3053 Жыл бұрын
Im więcej wśród nas tacy ludzie tym bardziej wieże ,że w tym kraju może być lepiej! Dziękuję bardzo z dawkę wartościowej wiedzy . Pozdrawiam Panią Joannę i prowadzącego ! ❤️
@DobryPrzodek
@DobryPrzodek Жыл бұрын
Dziękujemy pięknie! Takie słowa to wiatr w nasze żagle! ❤
@mirosawdyszkant8401
@mirosawdyszkant8401 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za piękna rozmowę,
@ilonakrupa6176
@ilonakrupa6176 Жыл бұрын
Fantastyczny wywiad. Podziwiam za tak wysoką świadomość tego co się wydarza i gdzie to nas społeczność prowadzi . Chcę być dobrym przodkiem. Dziękuję za mądrą edukację, pozdrawiam mama trojki dzieci :)
@DobryPrzodek
@DobryPrzodek Жыл бұрын
Pięknie dziękujemy Pani Ilono, pozdrowienia :-)
@magorzatakonopka3469
@magorzatakonopka3469 Жыл бұрын
Jaki ten odcinek jest genialny! Bardzo ciekawa i wciągająca rozmowa. Jurga jesteś przebłyskotliwa - uwielbiam Twój zabawny styl opowiadania, nawet o rzeczach trudnych. Filip - Twoje pytania i podsumowania absolutnie w punkt. Dzięki Wam za to!
@DobryPrzodek
@DobryPrzodek Жыл бұрын
Pięknie dziękujemy :)
@kurczede
@kurczede Жыл бұрын
Może głupie ale wybierając liceum sporym argumentem był wygląd szkoły - w porównaniu do gimnazjum (wszedzie zieleń i pomarańcz, starość, dwukolorowe ściany, szpitalnie błyszcząco i paskudnie, wąsko), to liceum (patio, duże przestrzenie, biele, szarości, błękity, nowoczesna bryła nieprzypominajaca starego szpitala) było psychicznym wybawieniem. Autentycznie nienawidziłam swojego gimnazjum głównie za jego wygląd, za to że się źle tam czułam psychicznie, przebywając w takim paskudnym i nieprzyjaznym miejscu. Także fajnie że w końcu się zauważa tą brzydotę szkół
@DobryPrzodek
@DobryPrzodek Жыл бұрын
Wcale nie głupie - bardzo mądre podejście, co zresztą potwierdzają słowa Gościni tego odcinka :)
@agnieszkapritchard9471
@agnieszkapritchard9471 Жыл бұрын
Problem wygladu szkol publicznych w Anglii wydaje sie byc podobny do wspolczesnych szkol w Polsce. Z kilku szkol podstawowych, ktore ostatnio odwiedzilam w UK wszystkie mialy chaotyczny i bardzo pstry wystroj i nie wyobrazam sobie jak moglabym spedzic w takich scianach pol dnia jako uczen. Dekoracje zajmowaly wiekszosc scian, wszedzie pelno mebli z pucharami, dyplomy, wykresy itp. Trudno zrozumiec jak mozna na cos takiego pozwalac.
@DobryPrzodek
@DobryPrzodek Жыл бұрын
Dzięki Agnieszka za to spostrzeżenie. Pewnie też szkoła szkole nierówna - zarówno w PL, jak i w UK.
@niktznany8871
@niktznany8871 Жыл бұрын
Taką samą funkcję hartującą jak zabawy pod trzepakiem i bijatyki na szkolnych korytarzach w latach 80/90 mają teraz "zabawy tiktokowe" i rzekomo problemowy hejt w sieci. Kiedy szedłem do analogowej szkoły podstawowej i wracałem ze złością do domu "bo koledzy mnie przezywają" otrzymałem cenną naukę od mojej matki: "bądź sprytniejszy/mądrzejszy - zignoruj to, im chodzi tylko o przyciąganie uwagi. Zobaczysz że szybko odpuszczą". Pewne rzeczy są niezmienne i trwają tak długo jak ludzkość. Bystra i bardzo samoświadoma gościni, jeśli ma problem z czytaniem głupich, obraźliwych czy chamskich komentarzy na swój temat - to ma problem nie z tymi komentarzami tylko z oddźwiękiem, jaki w niej wzbudzają. Z czego jako osoba oświecona, pewnie zdaje sobie sprawę. Warto konfrontować swoje różne postulaty wzajemnie, by były spójne. Szkoła jako miejsce opieki, źródło empatii, wychowania do współpracy - OK, ale jeśli wyniesiemy te wartości na piedestał, to zabraknie miejsca dla hartowania, budowania "self" w zderzeniu ze światem realnym (a nie folią bombelkową "empatycznego wychowania", itd.). To zresztą znany paradoks - piękne, empatyczne i mądre szkoły waldorfskie czy montessori produkują pięknych, mądrych, empatycznych ludzi, którzy miewają spore problemy w konfrontacji ze światem po prostu wyznającym inne wartości (który nigdy nie zniknie) - i to wartości jak najbardziej również uprawnione (nazwijmy je wartościami indywidualistycznymi, materialistycznymi czy darwinistycznymi). Jin i yang muszą pozostać w równowadze. Wcale nie jestem pewien, czy źródłem obecnych problemów dzieci i młodych ludzi jest jakiś wielki, patologiczny niedobór jin i nadmiar yang. Może to nasze złudzenie, że mamy "czas kryzysu" i "pokolenie słabych ludzi". Ocenianie pokoleń siedząc w nich lub w pokoleniach poprzedzających bywa trudne i bardzo złudzeniowe. Od kiedy istnieje ludzkość, w setkach wersji odmieniany jest mit o "starych, mocnych, wspaniałych pokoleniach" i "słabych, głupszych, nowych pokoleniach upadku". A jednak jako ludzkość - istniejemy. Tak, wiem, "zegar zagłady tyka", tym razem "ludzkość stoi w obliczu kryzysu na zupełnie bezprecedensową skalę". Czyli zupełnie tak samo, jak od tysięcy lat ;) Podrzucam garść luźnych przemyśleń i pozdrawiam Joannę koleżankę z zen ;)
@andrychowianintv
@andrychowianintv 11 ай бұрын
"Gościnią" bez przesady język polski Bez chorej poprawności politycznej.
@fdebowski
@fdebowski 11 ай бұрын
To nie poprawność polityczna, a zwykła kultura. W obiegowej modzie przestaliśmy używać feminatywów ("gościni" to stare polskie słowo, które było używane) i warto to naprawiać. Czy gdyby był Pan pielęgniarzem, byłoby ok mówić na Pana "pielęgniarka"? ;-)
Little brothers couldn't stay calm when they noticed a bin lorry #shorts
00:32
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 19 МЛН
Кадр сыртындағы қызықтар | Келінжан
00:16
Survive 100 Days In Nuclear Bunker, Win $500,000
32:21
MrBeast
Рет қаралды 163 МЛН
Joanna Jurga sztuki robi rozmowa #60 | podcast o sztuce
41:43
podcast o sztuce | Ola Kuzemko
Рет қаралды 142
Kuchnia z second handu? | KUKBUK W KUCHNI (Joanna Jurga)
6:50
KUKBUK - Magazyn kulinarny
Рет қаралды 11 М.