Én is nagyon köszönöm, rengeteget segített a tanulásban!! 🥰
@palpiller3474 жыл бұрын
Tanár úr nagyon szépen bemutatja a citerázás játékát! köszönjük szépen neki.
@magdolnaszatmarinebodnar66984 жыл бұрын
Tanulságos videó!Csodálatosan játszik a citerán!
@istvannebereczki9855 Жыл бұрын
2023.12.29.köszönöm szép volt.
@turyferenc Жыл бұрын
😃
@istvanfarkas26504 жыл бұрын
Köszönöm szépen!
@petergyulaszabo84104 жыл бұрын
Koszonom en is a feltotest innen a vilag masik oldalarol -Ausztraliabol. Na mostan van gyakorlas nekem. 1981 be vettem BP en egy Torok Sandor Citerat. Gyonyoru hangszer es meg mindig jo hangja van, de kellene uj hurokat szerezni lassan. Koszonom szepen a videot. Sokat tanultam belole.
@lormiklosne20465 жыл бұрын
Hű! Van mit tanulnom! Most kezdtem el én is 63 évesen. Köszönöm a videót!
@turyferenc5 жыл бұрын
soha nem késő! sok sikert!
@amati684 жыл бұрын
Egy hetvenöt éves ismerősöm fél éve kezdett el citerázni és nagyon ügyesen tanul.Tehát mindent bele! :)
@ulyanitski Жыл бұрын
Super maister❤❤❤
@MrFefefofo8 ай бұрын
Tisztelt Tury Ferenc! A nyáron vettem Gáts Tibitől egy g-c citerát. Eszméletlen szép hangja van. És belevágtam. És néha már magamnak is tetszik amit játszom. Pedig igényes vagyok. Nagyon nehéz volt felkeményiteni az ujjaimat. Elég sokáig tartott, már majdnem feladtam. A gyűrűs ujjam továbbra is olyan lágy begyű, hogy nem használom. Lehet emiatt korlátozott a technikai lehetőség, de nem volt mindenki virtuóz régen sem. Milyen módszert ajánl, hogy felkeményedjen? Egyébként a 3 ujjas módszernek is vannak jellegzetességei, hiszen a középső ujjat sokszor kell használni, csúsztatni. De hát a hüvelyk ujjat is.... Még egyszer. Szuper ez a bemutató!
@turyferenc8 ай бұрын
Azt javasolnám, hogy legalább napi egy órát érdemes gyakorolni, akkor kialakul a bőrkeményedés. Néha kifejezetten ilyen céllal igen erősen nyomom a húrokat, hogy hamar kemények legyenek az ujjaim. Kezdetben fájnak, azt nem lehet megúszni. Még valami: feltétlenül a négy ujjas technikát javaslom, könnyedebb lesz a játék. Sok sikert!!
@MrFefefofo8 ай бұрын
@@turyferenc Köszi!
@laszlotormasi47665 жыл бұрын
Ma-holnap 70éves leszek szeretnék megtanulni lélekkel muzsikálni.Kecskeméti (paraszt gyerök) vagyok nagyon tetszik az oktatási módszere hallgatom az anyagát innen próbálom ellesni a fortélyokat.Nagyon szépen köszönöm jó egészséget és Boldog Új Évet Kívánok Tisztelettel Tormási László sopronból
@turyferenc5 жыл бұрын
köszönöm szépen kedves jelzését - sok sikert a tanuláshoz és boldog újévet! Ferenc
@istvankovacs46933 жыл бұрын
@@turyferenc veni lehet nnél citerát?
@turyferenc3 жыл бұрын
@@istvankovacs4693 nem tartok eladó citerát: Ferenc
@MrFefefofo8 ай бұрын
A 30:20-nál kezdődő nótának mi a kezdő sora?
@turyferenc8 ай бұрын
Este van már, késő este, kilencet üt az óra: ez egy nógrádi dal, úgy tudom.
@MrFefefofo Жыл бұрын
Szerintem a 20:32 nél hangzó dal nem csángó, hanem somogy megyei....Káplár András berzencei juhász énekli, és hosszú furuglán is eljátsza. "szerelem, szerelem ..."
@turyferenc Жыл бұрын
Kösz szépen! valóban így van, én egy hasonló aszimmetrikus, azaz 3/8+2/8-os változatát ismertem a Rezeda c. daloskönyvből, amelyben csángó dallamok vannak. Ez tévesztett meg.
@MrFefefofo Жыл бұрын
@@turyferenc Egyébként azért lőttem ki, mert ha csak egy dallamot vihetnék egy lakatlan szigetre, akkor ez a csodadal lenne Persze 100 közül se tudnék választani. De még kedvenc tájegységet sem.
@MrFefefofo Жыл бұрын
Még egy kérdésem volna. A pengetés során megpengetjük ugye a lefogott húrokat és a félhangpkhoz tartózókat is? Illetve, ha a félhangpt fogjuk akkor peng az egész hangokhoz tartózó húr, húrok is? Tehát valamelyik a kettő közül mindig üresen szól? Ha igy van akkor ez a záróhang alatti kvart? mert ugye az üres húr az szó....
@turyferenc Жыл бұрын
igen, megpengetjük az összeset általában, ami néha kicsit disszonáns hangzatot jelent. A kísérőhúrok tompítása segít ezen valamit. Az is lehet, hogy csak a szólóhúrokon játszunk, hogy a kísérőhúrok ne zavarjanak be. Ez nehéz, mert igen szűken kell kapirgálni a húrokat. Ezt csináltam a következő felvételen, ami egy polka, 0:36-tól: kzbin.info/www/bejne/l3-bcoaOnp5glZo
@MrFefefofo Жыл бұрын
@@turyferenc Nagyon klassz, kicsit nekem olyan bendzsós hangzárú!
@MrFefefofo Жыл бұрын
Hál' Istennek ráakadtam erre a klippre!. Nézegettem a youtuben pár citerás oktatófilmet, és majd mindegyik körülményes, mintha IQ 20-s embereknek magyaráznának. Van olyan film, ahol többször ismétlik, hogy a citera X szögben álljon, stb.. Itt a lényeg hangzik el. Nem ismételgetve, húzva az időt. Aki nem érti visszatekerheti! Nagyszerű film, gratula! Tud ajánlani citerakészítőt? Lehetőleg Kunszentmártonhoz közel!
@turyferenc Жыл бұрын
Köszönöm a kedves szavakat! Akit tudnék ajánlani: Gáts Tibor Velencén (zither.hu/html/index.html), a népművészet mestere, valamint Gulyás Ferenc, Tárnok (gulyas.feri@gmail.com). Sok sikert!
@MrFefefofo Жыл бұрын
@@turyferenc köszi!
@MrFefefofo Жыл бұрын
Ha nincs fél hang a citerán akkor hol vélződik a lá végű dallam? Amúgy szuper a tanítás, semmi lózunk, ismétlés, a lényeg, a lényeg!
@turyferenc Жыл бұрын
Ha nincsenek félhangok, akkor lá végű dallamokat nem lehet jól játszani, max. úgy, hogy a kísérőhúrokat nem pendítjük meg, tehát csak a szólóhúrokon pengetve.
@MrFefefofo Жыл бұрын
@@turyferenc Köszi a válasz, értem. Tehát akkor ha a tényleges lára zár a nóta, a kisérő meg c-n van nem lehet a záróhangot hangsúlyozni?! és ez igaz a zárohang kvintjére, oktávjára is ezek szerint.... De akkor a régi citerákon, hogy oldották ezt meg? mert a kisérőt rá lehet hangolni a lá-ra is és a mi-re is... csak akkor a dúros nóták nem jönnek ki? kell két citera...egyik a mollos dallamoknak a másik adúrosoknak.
@csanyipal4 жыл бұрын
Milyen vastagságú gitárpengetőt használ? Nekem például 1.5mm vastagságú van, de az mintha túl kemény lenne. Kezdő vagyok.
@turyferenc4 жыл бұрын
0,73-ast, ez tűnik a legjobbnak, még a 0,60-as is jó annak, aki a puhábbat szereti
@csanyipal4 жыл бұрын
@@turyferenc Örülök a válaszának. Beszerzek egy 0,60-asat, és egy 0,73-asat magamnak.
@csanyipal4 жыл бұрын
Lehet, hogy nem is idetartozó a kérdés, de megkockáztatom. A citeralábak pengetéskor megakadályozzák a citera billegését, és azt, hogy játszáskor ne csússzon ide-oda a citera. Miből van a citera három lába, és hogyan kell a citera aljára erősítenünk, hogy ott maradjon?
@turyferenc4 жыл бұрын
fontos kérdés ez! sokszor apró falábakat raknak rá, de az csúszik. Mások gumikorongot szögeznek vagy ragasztanak fel. Nekem is újabban gumikorongok rögzítik a hangszert, korábban 1-2 citerámon még falábacskák voltak.
@csanyipal4 жыл бұрын
@@turyferenc Köszönöm szépen a gyors válaszát!
@BB-vq2zv5 жыл бұрын
Mindig szerettem volna megtanulni citerázni, de sajnos kevés a tehetség.