Civitas Casimiriensis wczoraj i dziś,, Obywatel J C wraz z całym zespołem,, Podziękowania, Kolejny świetny odcinek który zaliczyłam 😍🌞🌞Serdeczne pozdrowienia ❤️❤️❤️
@tyskiwall3 жыл бұрын
Chciałem Ci podziękować, za wszystkie razem i każdy z osobna film. Od kilkunastu lat mieszkam za granicą i każdego dnia tęsknię za Ojczyzną. To co robisz i forma w jakiej prezentujesz jest po prostu świetna. Dziękuję i pozdrawiam z daleka.
@kontogoogle6906 Жыл бұрын
Kochany nie ma za czym tęsknić. Tu juź nie ma Polski, tylko Ukraina. Najechało się tego, że żygać się chce. Jak tu wrócisz to będziesz musiał na nich robić, bo mają tu niekończące się wczasy. Mają nas za krowy dojne. A emeryci umierają z głodu.
@qeray52 жыл бұрын
Te odcinki o Krakowie to mistrzostwo świata! Mam nadzieję na więcej.
@obywatel_JC2 жыл бұрын
Będą na jesień nowe.
@qeray52 жыл бұрын
@@obywatel_JC rewelacyjnie!
@Andy-vn8ryАй бұрын
Wspaniały odcinek, jak z resztą wszystkie inne! Wykonuje pan wspaniałą pracę. Dziękuję bardzo.
@sawomiradamczyk34347 ай бұрын
Świetny odcinek
@ewawnuk9396 ай бұрын
Czas się wybrać do Kazimierza, bo tyle razy byłam w Krakowie, ale nigdy na Kazimierzu.
@fourfaces2043 жыл бұрын
Wyspy Bezludne...klasyka. Ksiazka mojej mlodosci. Lysiaka kiedys czytalo sie wszystko. (Dzis jest dla mnie sporo mniej strawny). O konflikcie Szczodrego ze Stanislawem pieknie pisze przedstawiajac racje obu stron, krakowianin prof. Nowak w Dziejach Polski. Sporo tez ciekawostek odnosnie samego Krakowa i jego swiatyn. Polecam wszystkie tomy. Fajny film. Pozdrawiam slonecznie
@tomaszszewczyk82503 жыл бұрын
Witam ponownie , urodziłem się w Krakowie a mieszkam w Norwegii , bardzo interesuje się historia Krakowa, i chociaż wydaje mi się ze dużo o niej wiem z Pańskiego programu dowiedziałem się czegoś nowego , dobrze ze są osoby jak Pan z taka pasją , czasem i wiedzą którą mogą przekazać dalej . Pozdrawiam Tomasz
@musicchannel33683 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek.
@darkland203 жыл бұрын
Koniecznie poproszę jeszcze historię dzielnicy Podgórze, również samodzielnego miasta dawniej i objazd po Wieliczce i Bochni.
@holy8833 жыл бұрын
Kolejny superodcinek. 👏👏👏👏
@piotrsynowerski6053 Жыл бұрын
Super materiał. Dzięki
@Artur-w6g7 ай бұрын
Super, dziękuję.
3 жыл бұрын
🪙 Inspirujący spacer po królewskim Krakowie. 💎 Ileż tam skarbów jeszcze poukrywane. 👑 Pozdrowienia.
@sawekozimek94943 жыл бұрын
Bardzo fajnie opowiadasz chyba mogę tak powiedzieć 🤭👍
@wojciechladny18063 жыл бұрын
Wolnica, to był dzień targowy, w którym nie obowiązywała podatek, nie człowiek 😉 Wg naukowców badających szczątki św. Stanisława otrzymał on cios mieczem w tył głowy, co do miejsca tego zdarzenia, nie są oni zgodni.
@septimo742 жыл бұрын
Św Stanisław był zdrajcą kraju
@boleslavsavdax2822 жыл бұрын
Śmierć wrogom ojczyzny! Wieczna cześć i chwała dla króla Bolesława!
@agatastaniak74592 жыл бұрын
"Wolnica" to nieobłożona podatkiem sprzedaż mięsa. Nazwa Plac Wolnica dotyczy przywileju swobody handlu mięsem. ;-)
@radek74662 жыл бұрын
( 20:32 ) Plac Wolnica wywodzi się od łacińskiego Forum liberum (prawo wolnego handlu mięsem poza kramami) i istnieje w takiej formie od końca XVIII wieku, gdy Kazimierzowi nadano przywilej wolnego handlu. Super filmy, pozdrawiam.
@ewazielinska-krol29233 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo ciekawe spotkanie z Krakowem :)
@jarekpietruszczak19933 жыл бұрын
Bardzo pouczajacy odcinek .Jak zreszta wszystkie. 😀
@krzysztofmrowiec39233 жыл бұрын
Plac Wolnica to stara nazwa określająca wolność miejsca, które pozwalało na wolny handel i działalność gospodarczą
@ukasztrebacz46533 жыл бұрын
A nie uważa Pan, że Szanowny Prowadzący zażartował z tym Wolnicem i doskonale zna "podatkowy" źródłosłów nazwy ? 😉
@septimo742 жыл бұрын
@@ukasztrebacz4653 nie
@2011Yoshi3 жыл бұрын
Ach ten Kazimierz 😉 Pozdrawiam i dzieki wielkie.
@marekzmidzinski44453 жыл бұрын
.....śmierć a potem chwała. Dobre 👏
@michachmiel97873 жыл бұрын
4:05 Ten zabytkowy wiadukt, nie jest niestety w remoncie, został wyburzony, w dość kontrowersyjnych okolicznościach, a na jego miejscu zostanie postawiona nowa, bliźniacza konstrukcja, z tym że dwa razy szersza (pierwotnie wiadukt miał być tylko poszerzony, a stara konstrukcja miała być wyremontowana i dostosowana do obecnych wymagań kolei, ale "stan techniczny" na to "nie pozwał"). Nieświadomy turysta nic nie zauważy, bowiem okładziny pozostaną oryginalne :)
@jankowalski32202 жыл бұрын
Okładziny będą nowe, nie wykorzystają starych.
@ukasztrebacz46533 жыл бұрын
Darz Gad na Szlaku ! Dobry odcinek. Za dwa tygodnie jadę do Krakowa na trzy dni w celach muzycznych ( zespoły muzyki poważnej Orgasmatron i Vader ) i historyczno - muzealnych więc Boże Ciało będzie w sam raz. Ten kościół wewnątrz jest jeszcze bardziej monumentalny i pięknie ponury niż zewnątrz. Zresztą tak samo jak pobliski kościół św. Katarzyny. Nawet barok ich nie zeszczpecił 😉 Pozdrawiam !
@martamoson79943 жыл бұрын
Super wybiore sie do Kazimierza jak wroce z Niemiec😊😊
@poziomkax59853 жыл бұрын
DO Kazimierza to miasto malownicze miasto nd Wisłą. NA Kazimierz to dzielnica krakowska tu omawiana.
@krl18312 жыл бұрын
2:03 "Dlatego [...], że". I tu większość ludzi wstawiłaby niepoprawnie "bo", zamiast "że". I to nie jest pierwsze tego typu moje zaskoczenie na tym na kanale. Fajnie się słucha jak ktoś nie rzuca błędami językowymi.
@marcinwojtowicz24172 жыл бұрын
Niesamowite. Tyle ciekawostek.
@krystynamoniatowicz65142 жыл бұрын
Prosze o pokazanie ulicy Kupa,Wolskiej. Dziekuje za program. Wspomnienia Eeehhh
@ArturPilarz Жыл бұрын
Gratulacje ❤....!!!
@norbertwojcicki9650 Жыл бұрын
Już myślałem, że nie będzie o cegłach. ; )
@tortugafolkband708029 күн бұрын
Bardzo przyjemny spacer. Zatem kiedy coś o Jasnej Górze, Kmicicu i kolumbrynie? 😉 Pozdrawiam z Częstochowy 🙂
@boleslavsavdax2822 жыл бұрын
12:00 Scyzorykiem chrzczeni zawsze trzymali z silniejszym najeźdźcą, gdyż pojęcie wdzięczności jest im obce. Jedyna mniejszość, która nigdy nie zdradziła Rzeczypospolitej i wiernie jej służyła na przestrzeni wieków to Ormianie.
@@obywatel_JC Kupcy ormiańscy to było oko i ucho kancelarii królewskiej w szerokim świecie. Dzisiaj 15 VII, a to właśnie bitwa pod Grunwaldem jest pierwszym, historycznie odnotowanym udziałem Ormian w polskim czynie zbrojnym. Nikt nie robi lepszej baraniny niż Gruzini i Ormianie.
@agatastaniak74592 жыл бұрын
Ormianie byli normalną częścią polskiego rycerstwa i być może stąd ich inny stosunek do Polski. Jedynym poważnym ograniczeniem był zakaz bycia właścicielem ziemskim oraz zakaz śubu z chrześcijanką za co obojgu groziła dość brutalan kara śmierci. Ale poza tym Ormianie mogli np. być adoptowani do herbu albo kupić wieś, ale musieli do prayc na roli mieć parobków a sami musieli na wiezwanie króla stawić się do boju w rynsztunku rycerskim. Spora część polskiego rycerstwa to właśnie Ormianie. A z uwagi na zakaz małżeństw mieszanych długo zachowali odmienność religijną i językową i żenili się między sobą. Pozycja Żydów była inna, nie mogli parać się rycerstwem, nie byli adoptowani do polskich herbów, nie mogli z pewnymi wyjątkami osiedlać się gdzie chcieli. W Krakowie w czasach społeczeństwa stanowego niewielu Żydów mieszkało tam gdzie chrześcijanie i byli to np. osobisty bankier króla czy jego osobisty lekarz.
@boleslavsavdax2822 жыл бұрын
@@agatastaniak7459 Zakaz ślubu z chrześcijanką? Przecież Ormianie to chrześcijanie, ale mogło tak być. Żydzi jak nie zaszkodzili to już pomogli - nie chodzi o walkę z bronią w ręku, ale o stosunek do najeźdźców i wysługiwanie się im. Od czasów potopu szwedzkiego, poprzez zabory, aż do II wojny światowej zawsze witali wraże armie. W nieodległym od Krakowa Miechowie, mój dziadek widział jak witali wkraczający Wehrmacht kwiatami (o bramach powitalnych na cześć Armii Czerwonej nie wspomnę). Byli szpiclami i donosicielami w służbie carów i Prusaków, przeważająca ich cześć okazała się całkowicie obojętna na los Polaków w czasie naszej najgorszej niedoli. Za co tak nam odpłacili i odpłacają? Ano za to, że jak pisze żydowski historyk Burnett Litvinoff, przypuszczalnie Polska uratowała żydów od całkowitego wyniszczenia w wiekach średnich i w dobie Odrodzenia.
@maciejbroniarek92103 жыл бұрын
Usmialem sie z cytatu towarzysza, obywatela Aniola!
@robertrosiek5693 Жыл бұрын
The Best 👍👏
@przewodnik.akcent.krakowski3 жыл бұрын
Przepraszam, ale jako przewodniczka krakowska muszę dodać swoje 3 grosze sprostowania. W Krakowie nie ma właściwie żadnej koszernej restauracji. Jest kilka miejsc, raczej street-food, które zachowują koszerność. Te, które pokazał Pan na ul. Szerokiej są po prostu restauracjami z kuchnią żydowską, ale niestety nie koszerną, Tak, czy inaczej, bardzo dobra robota. Życzę powodzenia w kolejnych filmach :)
@obywatel_JC3 жыл бұрын
Nie byłem w środku, niestety. Jedyna koszerna knajpa jaką znam, jest w Tykocinie.
@poziomkax59853 жыл бұрын
Kilka lat temu opisywał nasz krakowski restauracyjny krytyk Wojciech Nowicki ,bardzo dobre koszerne jedzenie - na Kazimierzu. Jest gdzieś małe okienko na Kazimierzu przy synagodze. W czasie obiadu za określoną , skromną sumę Rabin sprzedaje koszerną potrawę dnia. Nie mogę tego odcinka znaleźć w archiwum ,,Wielkiego żarcia " p. Nowickiego, żeby podać adres, ale chyba było to na Szerokiej ?
@przewodnik.akcent.krakowski3 жыл бұрын
@@poziomkax5985 ja znam 3 miejsca, ale być może jest ich więcej. 1. Falafell na ul. Jakuba, prawie naprzeciwko Cmentarza Remuh 2. sklep koszerny, który funkcjonował w synagodze Izaaka (obecnie jest remont, więc może być nieczynny) 3. Hotel Eden podobno oferuje koszerne posiłki dla swoich gości, ale nie można tam wejść z ulicy
@agatastaniak74592 жыл бұрын
Ponoć obecnie najabrdziej koszerne w tej okolicy są....lody. Tak, są na Kazimierzu prawdziwe koszerne lody spełniające wymogi takie jak np. w dzielnicach ortodoksyjnych w Izraelu. Nie jadłam, ale znawcy tematu twierdzą, że smaczne. I w jednym z hoteli ponoć jest spełniająca wszelkie wymogi mykwa. Natomiast co do koszerności w restauracjach- ponoć odpowiada standardom Chrześcijan i turystów, ale Żydom czy ogólniej mówiąc wyznawcom Judaizmu ( bo można być konwertytą i takich gości Kazimierz miewa) już niekoniecznie. A kwestia dotyczy np. wymogu osonego noża do sera i do mięsa itp. ścisłych regulacji dotyczących tego czego z czym nie można łączyć. Koszerność jest skomplikowana i zapewne brak ludności rdzennej po 2 wojnie światowej utrudnia obecnie przekaz stosownej wiedzy na takie tematy.
@tofcia Жыл бұрын
No i napisy nie sa po hebrajsku, tylko w jidysz. A i sama wolnica to raptem fragment lokacyjnego rynku.
@maciejbroniarek9210 Жыл бұрын
Kiedys sie spotkamy, na krakowskim kazimierzu. Tak cos czuje.
@obywatel_JC Жыл бұрын
Czemu? Bywam tylko raz do roku.
@maciejbroniarek9210 Жыл бұрын
@@obywatel_JC to powinno wystarczyc 🙂
@sawomirkolak94642 жыл бұрын
Ogląda od niedawne te filmiki i powiem że wciągają. Mówił o placu Ditla ,w Iwoniczu zdroju jest również plac Józefa Ditla .Może kiedyś filmik o Iwoniczu Rymanowie Krosno zamek w Odrzykoniu
@jankowalski32202 жыл бұрын
Tak jak ktoś już pisał poniżej nie remont mostu, właśnie widać go w trakcie rozbiórki... Kontrowersje polegają na tym, że oczywiście pierwotnie miało być inaczej - miał zostać zachowany. Zapewne prosty fortel, ze strony PKP które jak mozna sie domyslać z góry wiedziały, że most nie wytrzyma intensywniejszej eksploatacji ale w fazie projekowania zmuszone byłyby do znalezienia rozwiązania jak go ocalić - tak jak znajdujący się nieco dalej na południe przepust pod ulica Miodową. W momencie kiedy jego istnienie stało się ostatnią przeszkodą dla dokończenia inwestycji - wyrok zapadł po tym jak Gliński szybciutko skreślił go z listy zabytków mimo że protestowała krakowska konserwatorka . Zastąpią go imitacją - oczywiście z datą 1863. Niektóre budowle przetrwały tak wiele ale obecnych realiów już nie, znów mamy o jeden zabytek mniej w Krakowie. Przykro, mnie osobiście tym bardziej że to mój habitat, moja dzielnica. A - w ramach wtrętów filmowych za pana plecami 5 minucie z groszami widać fragment kamienicy (to na prawo od pralni) ca w której "mieszkał" (bądź chodził na ksiuty już nie pamiętam) Lutek Danielak z filmu Wodzirej. Charakterystyczna matalowa brama jeszcze się ostała.
@tomaszlech1432 Жыл бұрын
👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍
@Calipsiak852 жыл бұрын
Wozówka-główka-wozówka to tzw wątek polski (gotycki) pojawia się w 14 i utrzymuje do 16 wieku :)
@obywatel_JC2 жыл бұрын
Dlatego cały Kraków jest zbudowany w tym stylu😄
@witoldb.18423 жыл бұрын
Sam nie wiem, za co należą wam się oklaski.... Czy za Kraków, czy za Kazimierz, czy za gotyk i wątek muru ceglanego, czy za kilka słów prawdy o św. Wojciechu, czy za zapiekanki... Kolejny rewelacyjny odcinek. Ps. Osobiście polecam "Zapiekanki Królewskie" na Placu Nowym. Powinny zostać umieszczone w Sevre jako wzorzec zapiekanki.
@obywatel_JC3 жыл бұрын
To właśnie tam byliśmy.
@janekhimilsbach55862 жыл бұрын
Ciekawi mnie czy jest Pan historykiem czy to Pana ogromna pasja? Odcinki są bardzo interesujące, "podane" w bardzo przystępny sposób. Pozdrawiam serdecznie Michał
@obywatel_JC2 жыл бұрын
nie mam nic wspólnego z byciem historykiem ;-)
@ewakawula13772 жыл бұрын
Czy orientuje się Pan kim był Miodow? również ma swoją ulicę na Kazimierzu. dziękuję za odpowiedź 🙂
@obywatel_JC2 жыл бұрын
U mnie jest ulica, której patronem jest jakiś Fiołkow. A dalej w centrum jest ulica jakiegoś Dworcowa. Nie ma o nich nic w Wikipedii...
@aleksanderurbanski5549Ай бұрын
powszechnie znane jest pochodzenie nazwy pl. Wolnica jako miejsca gdzie handlowany bydłem
@obywatel_JCАй бұрын
Taki żart
@raindog68523 жыл бұрын
Czy Pan te wszystkie fakty i ciekawostki ma wbudowane fabrycznie, czy też realizację każdego odcinka poprzedza solidne wkuwanie?
@obywatel_JC3 жыл бұрын
Czasem człowiek coś poczyta przed włączeniem kamery...
@Bambini6663 жыл бұрын
Zapiekana smakowita
@capgras17023 жыл бұрын
Atrakcyjne mapki obrazujące Wasza opowieść. Bardzo to pomaga zobrazować historię. Kościół Bożego Ciała niesamowity również klimat wnętrza. A zapiekanki na placu Nowym kultowe. Nie do podrobienia w tej oprawie. Punkt obowiązkowy. Pozdrawiam
@krl18312 жыл бұрын
2:25 To nie jest Stradom. Stradom jest mniej więcej pomiędzy Wawelem a ul. Dietla.
@obywatel_JC2 жыл бұрын
Ja nie z Krakowa...
@leszekandzel3 жыл бұрын
Zaśliniłem całą klawiaturę...
@obywatel_JC3 жыл бұрын
Następną razą będzie maczanka 😋
@leszekandzel3 жыл бұрын
@@obywatel_JC nic nie pobije ruskich pierogów. Jak jestem w Krakowie to zawsze idę na Sławkowską - nie będę wstawiał lokowania produktu, ale jak ktoś chce to znajdzie restaurację z inicjałami DP. Polecam!
@obywatel_JC3 жыл бұрын
ja lubię ukraińskie pierogi na Grodzkiej.
@mateuszm61622 жыл бұрын
zapiekanka z "jalapenio"; ktoś tu chyba oglądał Chłopaków z baraków ;)
@conigdy11573 жыл бұрын
Osobiście nie bardzo podobał mi się ten Pan i jego lekko nonszalancki styl. Ale jakaż zmiana! Bravo bravo bravo! Rzadko komuś się zdaża aż trzy razy w jednym filmiku zaskoczyć mnie pozytywnie! Bravo za te ciekawe wtręty 😉 Można śmiało wybaczyć drobne usterki które dodają kolorytu. Jedna uwaga prośbą czy nie można na chwilę wejść do tych kościołów pokazując wnętrza? Może chociaż zdjęcie? Niemożliwe żeby wszystkie były zamknięte? Czy to o pozwolenie trzeba prosić??
@obywatel_JC3 жыл бұрын
W tym sęk, żeby dobrze sfilmować, trzeba się dogadać z zarządcą. Poza tym nie wpuszczają bez kagańca. Jak życie wróci do normy, będziemy filmować we wnętrzach. Trochę cierpliwosci.
@conigdy11573 жыл бұрын
@@obywatel_JC 😉 bravo za postawę 👍. ja często zwiedzając robię zdjęcie z ławki opierając aparat o ławkę dla dłuższego czasu naświetlania. Czasami wychodzą piękne zdjęcia. Nie wiem dodanie takiego zdjęcia dobrze będzie współgrać z całością filmu... Filmami się nie bawiłem jeszcze. Serdecznie pozdrawiam i dzięki za odpowiedź
@marekzygadlo80883 жыл бұрын
przepraszam , czy moge spytac kim z zawodu jest obywatel jc?
@obywatel_JC3 жыл бұрын
Z zawodu jest kierownikiem.
@maciejbroniarek92103 жыл бұрын
Zapiekanka zostala na dluzej 😏🙃😉
@obywatel_JC3 жыл бұрын
ja zjadłem tylko jedną.
@justynakopec30113 жыл бұрын
Gdzie znajdę odcinek o Zamku w Chęcinach,? 🙏🙏🙏
@obywatel_JC3 жыл бұрын
U mnie na kanale.
@sm210Ikar3 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/fZvcg4Oqq9SAipY
@justynakopec30113 жыл бұрын
@@obywatel_JC bardzo dziękuję, pochodzę z tego Królewskiego Miasta Chęciny a teraz mieszkam w Krakowie. I kocham oba te miasta .
@toniksonik3 жыл бұрын
Co to muza która leci w 15 minucie?
@obywatel_JC3 жыл бұрын
Z google, darmowa.
@wuzet1003 жыл бұрын
Obywatelu JC - poznaliśmy się niedawno. Będziemy się rozumieć - będzie dobrze, nie będziemy się rozumieć w - nie będzie dobrze. Rozumiemy się?!. Tymczasem pałka w górę za Twoje filmy, które niedawno odkryłem i jestem z tego bardzo zadowolony.
@Alina-e4p1t3 жыл бұрын
Stanislaw Anioł
@mrpajak19882 жыл бұрын
niech Pan jedzie do Wislicy jesli pan moze
@petemal931 Жыл бұрын
Nazwa Plac Wolnica pochodzi od łacińskiego prawa Forum Liberum czyli wolnego handlu👊 raz w tygodniu W soboty umożliwiało kupcom sprzedawanie mięsa poza jatkami👊
@helenanowak90582 жыл бұрын
Plac Wolnica, był nazwany od wolnych od opłat dni chandlowych
@obywatel_JC2 жыл бұрын
Ale czym zajmował się Wolnic?
@anieslo3 жыл бұрын
Nazwa Wolnica pochodzi od zwyczaju zwalniania handlujących z podatku.
@stenrolinski42912 жыл бұрын
masz taka troche moja dusze
@joannawylon48252 жыл бұрын
"Nazwa Plac Wolnica pochodzi od łacińskiego forum liberum, czyli prawa wolnego handlu, które raz w tygodniu, w soboty, umożliwiało kupcom na rynku kazimierskim sprzedawanie mięsa poza jatkami".
@obywatel_JC2 жыл бұрын
Ja o tym wiem. To był ŻART.
@jarosawstangret61783 жыл бұрын
Żydów z Kazimierza przesiedlono na Podgórze gdzie powstało Getto. Większość mieszkańców Getta zginęła w obozie koncentracyjnym Kraków Płaszów
@agatastaniak74592 жыл бұрын
Nie większsość. W Płaszowie ginęli Ci, których do czasu likwidacji getta nie wywieziono do Bełżca. Większość zginęła w Bełżcu. A w Płaszowie ginęli i Żydzi i Polacy. Płaszów jest nowym muzeum i było to straszne miejsce, ale miejscem największej tragedii Żydowskich mieszkańców Kazimierza jest zdecydowanie Bełżec. To chyba najkrwawsze z punktu wdzenia 25% populacji dawnego Krakowa miejsce. A niestety mało kto o tym mówi. W Płaszowie ginęli już Żydzi nie tylkoz Krakowa bo do Polski przesiedlano już wtedy także Żydów z Niemiec czy np. z Czech, z Pragi.
@Alina-e4p1t3 жыл бұрын
Hm.........myślę że gdyby Pan ofiarował kilka setek to drzwi by się otworzyły do sanktuarium
@obywatel_JC3 жыл бұрын
Nie dali mi szansy. Nie odpowiadają na listy.
@karol12213 жыл бұрын
"Królewski Kazimierz" choć to truizm i zgodne z prawdą historyczną określenie tej dzielnicy (ongiś Miasta), to dziś w języku potocznym używa się określenia "Żydowski Kazimierz", co jest błędne, gdyż Żydzi zajęli niewielki fragment miasta, tzw. Bawół.
@septimo742 жыл бұрын
Wolnica, jak Wola, Ligota etc były zwolnione z podatków, stąd nazwa. Przeniesienie Żydów z ulicy Żydowskiej (św Anny), nie wyrzucenie. Pogromy Żydów były zbyt częste, nawet studenci je inicjowali. Dlatego zamiast Uniwersytetu na Kazimierzu mamy na św Anny. A wyspa Kazimierz została gminą żydowską. Mimo wielkich kościołów (z klasztorami) Bożego Ciała, Św Katarzyny, na Skałce, Trynitarzy.
@obywatel_JC2 жыл бұрын
To był żart.
@pawelp83072 жыл бұрын
Żydowski Kazimierz kończył się przed kościołami św. Bożego Ciała, a tym bardziej św. Katarzyny.
@Rf-gb7ch3 жыл бұрын
W temacie zapytania układu cegieł (wątek gotycki inaczej polski) kzbin.info/www/bejne/bpCxoauOipp8fM0 Kanał" Good Idea" .
@obywatel_JC3 жыл бұрын
Wiem, oglądam każdy odcinek Radka i Natalii.
@wacekc37683 жыл бұрын
Nie żaden Wolnic tylko wolnica. Znaczy to wolność od podatku i jako nazwa własnapisze się Wolnica.
@obywatel_JC3 жыл бұрын
Naprawdę?
@wacekc37683 жыл бұрын
@@obywatel_JC Naprawdę. Ta nazwa jest słowem użytym w mianowniku. Był to rynek, gdzie handlowano i korzystano ze zwolnienia z jakiegoś podatku, których Kazimierz często Żydom udzielał. Obowiązywała na tym placu wolnica, stąd ta historyczna nazwa.
@obywatel_JC3 жыл бұрын
Ale ja żartowałem.
@wacekc37683 жыл бұрын
@@obywatel_JC Że niby to wiedziałeś, ale dla żartu udawałeś, że nie wiesz? Tak standardowo tłumaczy się każdy zdemaskowany obskurant.
@jandyk460911 ай бұрын
Szanowny panie Redaktorze. Św Stanisława uwiarygodniła sama Matka Boska objawiając się właśnie przy relikwiach św Stanisława w 1610roku. Zdaję sobie sprawę że pan Redaktor nie jest blisko Religii katolickiej, ale ten Fakt potwierdzają źródła historyczne. Podam tylko jedno słowo kluczowe do poszukiwań: o.Giulio Mancinelli. Zachęcam do zagłębienia się w tą tematykę i pozdrawiam serdecznie
@obywatel_JC11 ай бұрын
Proszę mnie nie obrażać inwektywami typu "redaktor".
@nademelon6123 жыл бұрын
Czyli stosunek do 2- letniej histerii również mamy podobny... To kiedy Kazimierz Dolny i okolice? Byliście już niedaleko, w Puławach i Gołębiu- nie wierzę, że nie zachaczyliście o Kazimierz...
@obywatel_JC3 жыл бұрын
Mało casu kruca bomba.
@nademelon6123 жыл бұрын
@@obywatel_JC - ...poczekam... 👍. Sposób, w jaki pokazujesz i prezentujesz nasze zakątki, wraz z historycznymi i architektonicznymi ciekawostkami- jest warty cierpliwości.
@grzegorzwisniewski3678 Жыл бұрын
Wolnica prawo wolnego handlu, raz w tygodniu.
@obywatel_JC Жыл бұрын
Rozumiem.
@piotrzotkowski47293 жыл бұрын
Ale za tego Łysiaka to propsy!
@luki9624 Жыл бұрын
Ten wiadukt nie był w remoncie tylko był wyburzany.
@obywatel_JC Жыл бұрын
Remont poprzez anihilację.
@ewaradecka42373 жыл бұрын
Paulini nie odpowiedzieli, bo nie jest Pan narodowcem.
@maciejbroniarek9210 Жыл бұрын
Kościół otwarty, zamyka się na transparętność. Przyznam szczerze, że krypta zasłużonych na skałce nie wymaga pokazywania, wystarczy wspomnieć. Nic tam ciekawego nie ma.
@obywatel_JC Жыл бұрын
Kilka miesięcy później zrobiliśmy film również w krypcie zasłużonych.
@michalagata Жыл бұрын
Niestety początki miałeś dobre, ale teraz mocno mijasz się z prawdą, przykre
@konrad97202 жыл бұрын
Zapiekanki z oscypkiem albo innym badziewiem , orginalna krakowska - co za bzdura.