A jak ten mierniczek sprawuje się przy bardzo małych pojemnościach 1-30pF ?
@Arti1288 жыл бұрын
Zastanawiam się nad zakupem albo UT-601 albo prezentowanego przez Pana CM-7115A. Doradziłby Pan który wybór jest trafniejszy? Z tego co widzę oba mają pozytywne opinie a UT dodatkowo posiada wiele funkcji znanych z mierników uniwersalnych.
@RafałJackiewiczPro8 жыл бұрын
Więcej funkcji ma Uni-T, cena podobna - jego bym wybrał. Tylko proszę nie pomyśleć, że polecam cokolwiek Uni-T. Słyną tylko z dobrej ceny, więc ciężko mi się podpisać pod ich zużyciem energii, jakością, czy niezawodnością.
@Arti1288 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za odpowiedź i za opinię. Też jestem za tym aby kupić miernik z większą ilością funkcji. Tylko zastanawia mnie jedno, bo ten miernik jest praktycznie do wszystkiego to czy niektóre pomiary nie będą za mało dokładne? W porównaniu z samym miernikiem do konkretnej funkcji. Z drugiej strony sam używam kilku popularnych, tanich mierników i jestem zadowolony z ich użytkowania a testy tego miernika Uni-t jak i CM w sieci pokazują, że pomiary nie odbiegają za bardzo od siebie. Hm.
@RafałJackiewiczPro8 жыл бұрын
Ten miernik raczej nie zaliczamy do dokładnych, tylko tanich :-) Jednak zazwyczaj nie potrzebujemy jakieś super dokładności. Co zmieni różnica 10% w pojemności kondensatora? Zazwyczaj nawet i 20% nie stanowi żadnej różnicy. Często takie zmiany pojemności zachodzą w sposób naturalny, np.: w zależności od temperatury. Zazwyczaj potrzebujemy wiedzy, czy kondensator ma pojemność zbliżoną do deklarowanej - czyli, czy jest sprawny. Ewentualnie mamy kondensator z zatartymi oznaczeniami, ale i wtedy nie potrzebujemy wielkiej dokładności. To samo dotyczy się rezystancji. Tylko przy bardzo małych rezystancjach, gdy np. używamy rezystora w roli bocznika, potrzebujemy dużej dokładności pomiaru - tylko, że wtedy i tak lepiej kupić specjalistyczny rezystor pomiarowy. Dopiero dobierając w pary elementy potrzebujemy większej rozdzielczości (a nie dokładności).
@Arti1288 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!
@bukazmasem78728 жыл бұрын
Filmik ciekawy ale muzyka Mega WKURWIAJĄCA!!!!! Wyjątkowo kolega źle dobrał utwór jak i poziom jego głośności względem swojego głosu który i tak jest zakłócony "szumem"
@RafałJackiewiczPro8 жыл бұрын
Obiecuję poprawę :-) Nadal pracuję na amatorskim sprzęcie i to przysparza mi problemów.
@NecrosDeus8 жыл бұрын
Fajny filmik ale takich porad jak rozładowywanie kondensatorów o dużej pojemności nożem, to kolega niech publicznie nie daje! Po pierwsze, szkoda kondensatora, a po drugie trochę osób może mieć później uraz po "fajerwerkach" i...przyspawanego noża do nóżek kondensatora!
@RafałJackiewiczPro8 жыл бұрын
+NecrosDeus Dzień dobry MartwyBogu. Rozpatrując szerzej, to chyba jest jeden z problemów współczesnego świata: barak odpowiedzialności za swoje czyny. Ludzie uprawiają np. sporty ekstremalne, ale oczekują, że jak coś sie stanie, to ktoś ich uratuje. Taka odwaga z przeznaczeniem na fotki na FB. Tu jest podobnie. Nie tworzę swoich filmów z opisem dla ludzi nieznających się na tym. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy pytania, to liczę, że właśnie napisze. Komunikacja między ludźmi jest fajna :-) Dlatego też dziękuje za ten wpis :-) Napiszę poniżej kilka moich przemyśleń, ale to nie są słowa skierowane do Ciebie MartwyBogu. Takie ogólne spostrzeżenia. W filmie nadmieniłem, że kondensator ma być rozładowany - inaczej miernik się uszkodzi. Przy prezentacji tego miernika (i innych mierników pojemności) to jest istotna informacja. Zwarłem przewodnikiem końcówki nieużywanego kondensatora wyjętego z pudełka. I jak powiedziałem w filmie, zrobiłem to: "na wszelki wypadek", gdyby jakiś resztkowy ładunek pozostał, albo zebrał się na kondensatorze (16V, 10000uF). Ten film jest o mierniku, nie o podstawach fizyki. Nie jest też o BHP. Czy mamy dojść do etapu, że wszystko trzeba zaczynać od ostrzeżeń? Gdzie logiczne myślenie? Gdzie zdobywanie wiedzy i doświadczenia? Gdzie w końcu elektronicy pracujący np.: w okularach ochronnych? Bez przesadyzmu! Facet musi odpowiadać za siebie. W końcu ten kondensator będzie lutowany grotem osiągającym 300-400 stopni :-) I cyna może prysnąć... Jeżeli elektronik zaczyna używać miernika pojemności to nie jest nadużyciem zakładanie, że wie co to jest kondensator, jak działa, oraz potrafi policzyć ilość zgromadzonej energii. Nie wyobrażam sobie, by w pełni naładowany kondensator elektronik tak rozładował. Szczególnie drogie kondensatory naładowane do wysokiego napięcia, lub o dużej pojemności. Tylko, czy twórcy np.: urządzeń lampowych lub wzmacniaczy muszą być o tym pouczani? Jak ktoś zaczyna używać kondensatorów kosztujących więcej niż 1 zł, to chyba wie co robi? Fizyka chyba jeszcze jest w szkołach? Jeżeli nie, to zapewne jest biologia, i nauczają o teorii Darwina? :-) To jest kolejny problem: jak nie obrazić fachowców? Czy każdy film musi zacząć się od "nie rób tego w domu", lub kilku minut wstępu o BHP? Tak więc Kolega ma rację, pisząc o rozładowaniu kondensatorów. Poniżej jest link do przydatnego kompendium wiedzy o kondensatorach www.repairfaq.org/REPAIR/F_captest.html#CAPTEST_008 Ja jednak liczę na ludzi i wierzę, że nam nie są potrzebne napisy na kubkach "uwaga, gorąca zawartość".
@RafałJackiewiczPro8 жыл бұрын
+NecrosDeus Z resztą... trzeba znać swoje miejsce w szeregu :-D i sprawy BHP zostawić prawdziwym fachowcom: kzbin.info/www/bejne/eoKtaX2OZpx9a5o kzbin.info/www/bejne/qKOak4OjfLmEi80 kzbin.info/www/bejne/jnXJY6Gem92JsMk kzbin.info/www/bejne/jnXJY6Gem92JsMk kzbin.info/www/bejne/mpTVimhvo6yreMk :-D
@NecrosDeus8 жыл бұрын
Rafał Jackiewicz Nie za bardzo emocjonalnie kolega podszedł do komentarza? Dość długi ten wywód. Temat jest prosty, nigdy, przenigdy, nawet "na wszelki wypadek", nie rozładowuje się kondensatorów o dużej pojemności przez zwarcie końcówek! Kolega patrzy przez pryzmat siebie, niestety, filmiki oglądają również początkujący adepci elektroniki, którzy coś widzą a niekoniecznie przy tym myślą! To zresztą bardzo wyraźnie widać na "elektrodzie"! Byłem świadkiem jak absolwent technikum elektronicznego na stażu rozładował baterię kondensatorów 4x15000uf poprzez...zwarcie śrubokrętem! Nie będę opisywał skutków, gość był w takim stanie, że zastanawialiśmy się czy nie wezwać pogotowia! Na pytanie dlaczego to (tak) zrobił, odpowiedział że...tak słyszał! Stąd mój komentarz! Pozdrawiam.
@RafałJackiewiczPro8 жыл бұрын
+NecrosDeus I co ja mam wspólnego z tym absolwentem? Opisany przykład świadczy tylko o nim i szkole, którą ukończył. Dali mu papiery, więc niech oni biorą odpowiedzialność, że go tak okłamali. Zresztą, po co się bierze za rzeczy, na których się nie zna? Jak widać nawet szkolenia BHP, które musiał mieć przed laboratoriami w technikum mu nie pomogły. Zapewne nawet podpisywał się pod regulaminami laboratoriów. Akurat podanie pojemności 4 x 15000 uF, bez informacji o napięciu niewiele mówi o efektach specjalnych, które uzyskał :-) Co tu owijać w bawełnę. Nie wszystko jest dla wszystkich. Gdy znajomość fizyki zawodzi, to wkracza Darwin - a to też nauka :-)