Co 3 osoba zachoruje? Lekarze wyjaśniają nadciśnienie tętnicze

  Рет қаралды 99,720

Najprościej Mówiąc

Najprościej Mówiąc

Күн бұрын

Пікірлер: 447
Жыл бұрын
Drodzy widzowie! Zapraszamy Was na najprosciejmowiac.pl - czeka tam na Was spora niespodzianka a wkrótce nowa forma edukacji zdrowotnej! :)
@victoriamills7858
@victoriamills7858 11 ай бұрын
Ludzie, co wy mowicie? Chyba nigdy nie mieliscie nadcisnienia tetniczego, skoro mowicie, ze go sie nie odczuwa. Mam od wielu lat nadcisnienie i doskonale czuje, kiedy jest wyzsze. Czuje nawet niewielki wzrost np 138. Czy uwazacie, ze osoba majaca cisnienie np 190 nie czuje nic niepokojacego? Czuje sie rozpieracacy bol w piersiach, bol glowy, szum w uszach, rozpieranie w calym organizmie. I nie sa to tylko moje odczucia. Mam kilku znajomych, ktorzy tez maja nadcisnienie tetnicze. I WSZYSCY mowia, ze czuja kiedy jest wyzsze. Smiali sie kiedy mowilam, ze niektorzy laicy mowia, ze nadcisnienia sie nie czuje.
@mariannekrawczyk6805
@mariannekrawczyk6805 11 ай бұрын
​@@victoriamills7858Janie mam až tak źle,przy bardzo wysokim mam wypieki nic więcej.
@sebastianpietrasz2711
@sebastianpietrasz2711 Жыл бұрын
Ja mam 36 lat i właśnie takim wieloletnim piciem 1-2 piwek po pracy sprowadziłem na siebie nadciśnienie , na szczęście jestem krwiodawcą i bardzo szybko mi to wykryto i teraz wcinam minimalną dawkę leków. Do tego alkohol rzucony całkowicie :) Materiał jak zawsze pierwsza klasa !
Жыл бұрын
Świetnie to słyszeć - dziękujemy i pozdrawiamy!
@marekgiedyk512
@marekgiedyk512 Жыл бұрын
masz szczęście że tylko to , a jak z lipidogramem i cukrem i insulina?
@sebastianpietrasz2711
@sebastianpietrasz2711 Жыл бұрын
@@marekgiedyk512 to 1 to nawet nie wiem co jest XD ale cukier i insulina wszystko dobrze
@OceanicFlight815-
@OceanicFlight815- Жыл бұрын
Chłop taki młody szok. Kiedy medycyna pójdzie na tyle do przodu ze pozwoli wzmocnić naczynia krwionośne.
@Shlizer
@Shlizer Жыл бұрын
mnie picia oduczyły dzieci =) tj. najpierw żona w ciąży i ja ciągle w pogotowiu, potem też na wszelki wypadek, gdyby z młodym coś się działo, potem kolejna ciąża.. obecnie piję średnio piwo na dwa miesiące i jakoś nie czuję powodu, żeby pić więcej..
@mophg
@mophg Жыл бұрын
od 10 lat leczę się na nadciśnienie, miałem stan przedcukrzywocy, stłuszczoną wątrobę, na skórze pojawiały mi się rogowacenie ciemne. ostatnio zmieniłem dietę, zacząłem trzymać się jakies 200kcal poniżej tak zwane maintanence level, przestałem jeść przetworzone rzeczy i rzeczy z dodawanym cukrem lub innymi dodatkami mającymi np wydłużyć date przydatności czy poprawić smak, jem tylko jednoskładnikowe jedzenie o niskim indeksie glikemicznym, w którym łatwo jest policzyć kaloryczność. Na przykład mięso gotowane na parze, ale też smażone na smalcu steki wołowe, jajka, ryby bez panierki oczywiscie, głównie nieprzetworzone fabrycznie produkty zwierzęce. Przestałem jeść tłuszcze trans czyli wyrzuciłem wszystkie roślinne oleje rafinowane, jedynym olejem roślinnym jaki jem w umiarkowaniu to oliwa z oliwek, a tak to jem tylko masło i smalec. Nie jem pieczywa i produktów z mąki, nie przez gluten, ale przez to, że produkty z mąki to bardzo wysoko przetworzone jedzenie z bardzo wysokim indeksem glikemicznym. Jem za to kiszonki i surowe warzywa i owoce. Nie jem niczego co ma dodany cukier. Dodatkowo 2x w tygodniu siłka i typowy trening siłowy czyli wysokie obciążenie i martwy ciąg i przysiady (a nie jakieś tfu kardio) i 5k-10k kroków dziennie. Schudłem 17kg, wątroba sie całkowicie odtłuściła, unormowala mi sie insulina i cukier a do tego poprawiło mi się ciśnienie, biore już o połowę mniejszą dawkę leku i mam 110/70, jeszcze 3 miesiace temu mialem powyżej 130/90 na pełnej dawce leku. Mam jeszcze 10kg do schudnięcia, mam nadzieje, że uda mi sie calkowicie odstawic leki na nadciśnienie.
@peny1981
@peny1981 Жыл бұрын
Daj znać za miesiąc/jakiś czas jakie postępy! Trzymam kciuki!
@M-G863
@M-G863 2 ай бұрын
Brawo mam nadzieję, że nadal kroczysz tą ścieżką … ku zdrowiu😊🎉
@MariaD-r7v
@MariaD-r7v Ай бұрын
Nie chcę wierzyć ,że tak można
@barbara5477
@barbara5477 Жыл бұрын
Cudni, mądrzy i mówią "ludzkim językiem"- po prostu lekarze jakich chce spotkać każdy pacjent. A w każdym razie ja chcę spotkać. Dzięki za kolejną dawkę wiedzy, pozdrawiam ♥️
@annakakol8370
@annakakol8370 Жыл бұрын
Świetne filmy! Powinny być wyświetlane w telewizji, np. zamiast reklam 😊, w celu edukacji spoleczeństwa.
@konradjabonowski3674
@konradjabonowski3674 Жыл бұрын
Dziękuję za ten film. Mam 20 lat, prowadzę aktywny tryb życia jednak palę papierosy, jem sporo słonego jedzenia i moja mama choruje na nadciśnienie. Podczas ostatnich badań robionych pół roku temu moje ciśnienie wynosiło około 137/90 teraz pomiar w domu pokazał 134/76. Jest to co prawda ciśnienie w normie ale dzięki waszemu filmowi postaram się zmienić swój tryb życia żeby nie wywalić się w wieku 50 lat na zawał i nie musieć brać tabletek do końca życia. Dziękuję za wasz film :)
@scholastykakoszewska9262
@scholastykakoszewska9262 Жыл бұрын
Rzuć ten śmierdzący nałóg🚬
@agatal1487
@agatal1487 Жыл бұрын
kurde, chłopaki, to jest świetne. to mozna wysłać wujkowi, co "nie będzie się leczył ☹️". życzę wam, zeby się wam nigdy nie przeslalo chcieć ❤️‍🔥
Жыл бұрын
Dziękujemy
@Emilia-ps2bk
@Emilia-ps2bk Жыл бұрын
Wow nowe intro i tyle nowości - super! Przez to, że filmy są rzadko tak się cieszę jak zobaczę powiadomienie. I zawsze pisze to samo, świetny materiał chłopaki, bo każdy taki jest 😉 najbardziej przejrzysta i ciekawie podana wiedza, dziękujemy ❤ za włożone w to ogrom pracy, czasu i serca
Жыл бұрын
O, ktoś zauważył! ^^ Dziękujemy za tyle miłych słów i wsparcia!
@nadiacharlott9649
@nadiacharlott9649 Жыл бұрын
@ to że inni nie napisali nie znaczy że nie zauważyli ;)
@derpy_blue
@derpy_blue Жыл бұрын
fajnie, że podkreślacie, jak ważna jest w tym wszystkim zmiana stylu życia! leki lekami, ale przyczyna stojąca za nadciśnieniem to bardzo często wina naszych zaniedbań związanych z aktywnością fizyczną, dietą a przede wszystkim chronicznym stresem - to jeden z najbardziej destrukcyjnych czynników dla naszego organizmu, a jednocześnie prawie każdy z nas się z nim boryka, nie zdając sobie sprawy ze szkód, jakie wyrządza
@sieniol92
@sieniol92 Жыл бұрын
W punkt! 😊
@ainsleyharriott6171
@ainsleyharriott6171 Жыл бұрын
Zawsze polecam Wasze filmy bliskim. Jesteście bezbłędni ❤
Жыл бұрын
Dzięki! :)
@jakub8432
@jakub8432 Жыл бұрын
Świetny odcinek Panowie. Znakomita motywacja do profilaktyki zdrowia! Dzięki!
Жыл бұрын
Dzięki! :)
@aleksanderlaurowski3462
@aleksanderlaurowski3462 Жыл бұрын
Pierwszy obejrzany film na kanale i od razu subskrypcja. Cholera Panowie jaki to jest świetnie napisany, zagrany i zmontowany materiał.
Жыл бұрын
Dzięki, polecamy nadrobić nasze poprzednie realizacje :)
@bascio
@bascio Жыл бұрын
Ponownie porcja genialnie zaprezentowanej wiedzy
@leshior
@leshior Жыл бұрын
DZIĘKI I POZDRAWIAM WAS SERDECZNIE!
@michalinajesior8007
@michalinajesior8007 Жыл бұрын
Jak zawsze przepiękny, obrazowy przekaz 😊
@marcomarco5056
@marcomarco5056 Жыл бұрын
Dokładnie, team BIOTAD PLUS💪💪
@renatamoseley5091
@renatamoseley5091 7 ай бұрын
Kazdy sobie rzepke skrobie I jest odpowiedzialny za swoje zdrowie a gadanko na KZbin jest zawsze mile I przyjemne
@kuroservamp9673
@kuroservamp9673 Жыл бұрын
Mój ulubiony kanał i zawsze będę go polecać. Ogół filmików jakie wyszły tu przez lata w bardzo fajny sposób pokazuje mi jak odpowiednio mówić do pacjenta, żeby się nazwajem zrozumieć - czego na studiach nie uczą. Na uczelni jesteś przyzwyczajany do wypowiadania się nomenklaturą medyczną, będąc przez lata utwierdzanym, że ludzie wokół ciebie wszystko rozumieją, a za ujmowanie "oczywistości" w wypowiedziach jesteś wyśmiewany przez wykładowców - a potem, NIESPODZIANKA, wychodzisz do pacjenta i rozkminiasz jak to w sumie przedstawić, przełożyć z naukowego na ludzkie, bo tłumaczono ci przez lata, że to przecież oczywiste - ale najwidoczniej tylko dla innego lekarza, a nie dla pacjenta. A nie o to przecież tutaj chodzi. Mam nadzieję, że kanał dalej będzie się rozwijał, bo ja tu nadal zostaję ❤
Жыл бұрын
Dzięki, bardzo nam miło to słyszeć - często jest faktycznie tak jak piszesz. Trzymamy kciuki za praktyke! :)
@Bishop3ga
@Bishop3ga Жыл бұрын
Bardzo merytoryczny i świetnie przedstawiony materiał. Dziękuję za porcję wiedzy i czekam na następny film. Pozdrawiam
Жыл бұрын
Dzieki, pozdro!
@RafikGdansk
@RafikGdansk Жыл бұрын
Dziękujemy.
Жыл бұрын
I my również! ^^
@fatix85
@fatix85 Жыл бұрын
Hm, a w jaki sposób podchodzić do porad lekarzy kardiologów, którzy twierdzą, że - owszem - ciśnienie rzędu 120/80 jest tym pożądanym, ale od ciśnienia rzędu 180/90 się i tak nie umrze, tylko dopiero wartości powyżej 200 skurczowego i 100 rozkurczowego są szkodliwe? Dodam, że znam niejednego takiego kardiologa. Jak do tego mają się zalecenia amerykańskiego towarzystwa kardiologicznego z lat '50, które ciśnienie skurczowe do 190 traktowały jako normę? Czy to pharma-lobby wpływa na obniżenie wartości pożądanych czy rzeczywiście istnieją badania mówiące, iż ciśnienie 120/80 względem 190/90 jest wiele lepsze? :)
@mystic865
@mystic865 Жыл бұрын
Kolejny pouczający film. Dziękuję :)
@Paprykaaaaa-s6r
@Paprykaaaaa-s6r Жыл бұрын
Szkoda ,że nie wspomnieliście o skutkach ubocznych przyjmowania leków ,ani o działaniu ziół czy witamin ( np. omega) na ciśnienie.
Жыл бұрын
Oczywiscie, ze powinna! :) Natomiast tak jak opowiadamy, zdecydowana wiekszosc pacjentow NIE wprowadza 5 krokow leczenia niefarmakologicznego, nie odnajduje do niego motywacji lub jest zbyt przywiazana do swoich nawykow. Wtedy by zapewnic takiej osobie jak najwieksze bezpieczenstwo zdrowotne, proponuje sie leczenie farmakologiczne. Dzialania niepozadane ma kazdy lek, rowniez witamina C czy ibuprofen, uwazamy ze straszenie nimi nie pomaga osobom ze zbyt wysokim cisnieniem. Najpopularniejsze dzialania niepozadane nie sa grozne i wystepuja tylko u czesci pacjentow, a jesli tak sie dzieje, to do dyspozycji mamy tez inne leki. Mimo to w swiecie naszych marzen, wiekszosc pacjentow z nascisnieniem leczyla by sie po prostu zmiana stylu zycia, a mniejszosc - lekami. Jednak jest to po prostu nierealne. Pozdrawiamy!
@muffinka9186
@muffinka9186 Жыл бұрын
Szkoda że nie wspomniano o magnezie
@Paprykaaaaa-s6r
@Paprykaaaaa-s6r Жыл бұрын
@@muffinka9186 no niestety pominął wiele ważnych aspektów ,ale i tak lepsze to od typowego lekarza.
@Zwariowny
@Zwariowny Жыл бұрын
Robię badania do pracy (Piekarz) zawsze mam za wysokie (ma pan nadciśnienie) chodziłem do przychodni 2 tyg badałem i normalne ale weź 70-80 letniemu lekarzowi wytłumacz, słyszę " Nie ma takiego czegoś jak stres na biały fartuch" ja panu badań nie przedłużę jest pan chory trzeba się leczyć i rence mi opadają. Od dziecka nie lubię lekarzy, wizyt itp. Powiedzcie co z osobami takimi jak ja zmuszonymi bez pod stawnie do brania leków, jak to wpływa na zdrowie?
@mariolamingin
@mariolamingin Жыл бұрын
Może sposobem będzie wziąć leki na nadciśnienie przed pomiarem
@mariannekrawczyk6805
@mariannekrawczyk6805 11 ай бұрын
Zmienić lekarza, co on za głupoty opowiada, oczywiscie że u lekarza podskakuje ciśnienie, ja mam to za każdym razem, przed pójściem do lekarza czuje, zawsze dostaję Czerwone policzki.
@galeonybasni
@galeonybasni Жыл бұрын
Jak zwykle wspaniale wytłumaczone i ciekawie pokazane
@bartoszkania5681
@bartoszkania5681 Жыл бұрын
Po raz kolejny, świetna robota! 👍
Жыл бұрын
Dzięki!
@redlighthunter
@redlighthunter Жыл бұрын
siema. super odcinek. Śmiechowo, przystępna forma przekazu. ❤ gdzie nagrywaliście?
@MagorzataMrozek-li2ej
@MagorzataMrozek-li2ej Жыл бұрын
Niby taki "prosty" temat, ale jestem zaskoczona - zawsze myślałam, że problemy z nerkami są skutkiem nadciśnienia, a nie jego przyczyną.
Жыл бұрын
Cieszymy sie, ze moglismy podrzucic nowa wiedze :) Pozdrawiamy!
@chandalier75
@chandalier75 Жыл бұрын
Dziękuję za kolejny świetny materiał 😀
@przemysawtkaczyk530
@przemysawtkaczyk530 Жыл бұрын
Kolejny świetny odcinek. Czekałem z utęsknieniem 🙃👌
@zuzannamarjak7182
@zuzannamarjak7182 Жыл бұрын
Najlepszy kanał ever❤ super odcinek! Dzięki
@juliak.8753
@juliak.8753 Жыл бұрын
U mnie w rodzinie praktycznie każdy ma nieprawidłowe ciśnienie, ale nie za wysokie, tylko za niskie - ja też. Miałam kiedyś od lekarza właśnie to zalecenie mierzenia sobie ciśnienia samodzielnie w domu i nierzadko wywoływałam error na ciśnieniomierzu, jeśli mierzyłam ciśnienie "tak jak należy", tj. bez wysiłku fizycznego bezpośrednio przed mierzeniem, bez kawy itd., przez co wyniki domowych pomiarów miałam nieco "oszukane", bo przed mierzeniem, w szczególności porannym, musiałam sobie trochę poskakać, żeby sprzęt nie uznał mnie za trupa. Ciśnieniomierze w szpitalu takich numerów co prawda nie robią, zapewne są lepszej jakości, ale zaskoczenie pielęgniarek, jakim cudem funkcjonuję i czuję się dobrze przy takich wartościach (rekord to chyba 60/30, właśnie w szpitalu "złapany", standardowo okolice 80/50), zawsze jest bezcenne :p Nikt jednak nigdy nie zwrócił uwagi, że może to być jakiś problem zdrowotny, więc zakładam optymistycznie, że po prostu "taka moja uroda".
Жыл бұрын
Rozumiemy, tak się faktycznie "zdarza", czy porównywałaś wyniki na różnych ciśnieniomierzach? :)
@dariuszdeptua5415
@dariuszdeptua5415 Жыл бұрын
No i mam pytanie : Co to jest ,,prawidłowe" ciśnienie ! Dlaczego panienka w wieku 20lat , 155cm.wzrostu. 50kg.wagi ma mieć takie samo ciśnienie jak ja ; Chłop 188 cm.96 wagi , 60 lat życia i....oczywiście nadciśnienie. Obwód szyi , długość stóp, obwód w klatce (czyt.brzucha) - te wszystkie wielkości też mam wyższe !!! Przy tzw.,,prawidłowym" ciśnieniu czuję się zwyczajnie jak flak , bez sił. Jak żyć panowie ? Jak żyć 😮
@mariakowalska424
@mariakowalska424 Жыл бұрын
Uwielbiam Wasze filmiki😀
@AdamMaszynotwor
@AdamMaszynotwor Жыл бұрын
Jak zwykle najwyższy poziom !
@zupapomidorowa8658
@zupapomidorowa8658 Жыл бұрын
świetny materiał chociaż zabrakło mi informacji o roli zdrowia psychicznego i np wpływu zaburzeń lękowych na pracę serca. Podpięłabym wtedy terapię pod zmianę stylu życia
Жыл бұрын
To prawda, powinnismy byli uwzglednic ten aspekt - dziekujemy za komentarz!
@pawel_pawlak_odkrywca
@pawel_pawlak_odkrywca Жыл бұрын
10:12 Nadciśnienie to domino i pośrednie zagrożenie życia, jeśli nie leczone. Jeśli to dla kogoś jest za mała motywacja do zmiany stylu życia to ma coś niepokolei w głowie 😵‍💫
@Rakowy_Manaskal
@Rakowy_Manaskal Жыл бұрын
Dziękuję za super odcinek
@XYZ-qb7iu
@XYZ-qb7iu Жыл бұрын
u lekarza zwykle mam 150/100 w domu 90/60 I wciskali mi te cholerne piguły po których zasypiałem jak narkoleptyk
Жыл бұрын
Możliwe, że to własnie zjawisko białego fartucha. W razie watpliwosci co do stanu zdrowia, odsylamy do lekarza rodzinnego :)
@rivc
@rivc Жыл бұрын
Mam to samo w domu koło 110/75, a idę do lekarza to dochodzi do 180. Przez to mam problemy z przechodzeniem okresowych badań lekarskich.
@kwasek2525
@kwasek2525 Жыл бұрын
@ to znaczy, że głowa to 90% sukcesu, a nie tabsy na nadciśnienie od pseudo lekarzy
@michalkozakowski1
@michalkozakowski1 9 ай бұрын
Swietna robota 👏
@MKnobek
@MKnobek Жыл бұрын
Oj Panowie lekarze powinniście dostać nagrodę za promowanie wiedzy medycznej wśród społeczeństwa ( w tym u młodych ludzi) Podziwiam wasze zaangażowanie pozdrawiam mgr. Fizjoterapii :)
Жыл бұрын
Dziękujemy koledze i pozdrawiamy serdecznie!
@piotrkowalski519
@piotrkowalski519 Жыл бұрын
Witam Doktorów 🤝 Pozdrawiam serdecznie ✋
Жыл бұрын
Witamy! :)
@FLY-MEDIA
@FLY-MEDIA Жыл бұрын
po tym filmie poczułem że mój stan zdrowia sie pogorszył
Жыл бұрын
Zalecamy inne filmy naszej produkcji - mamy nadzieje, że się poprawi :))
@adamd7390
@adamd7390 Жыл бұрын
Bardzo mało było w tym odcinku o diecie, ok warzywa są zdrowe, a jak się ma sprawa z ziołami czy naparami? Głóg czy dzika róża od kąd pamiętam wynoszone były w tej kwestii na piedestał, czy słusznie? Czy faktycznie napary z tych roślin wplecione w naszą dietę działają takie cuda dla naszego układu krwionośnego(podobno również są dobre w przypadku zbyt niskiego ciśnienia)?
@tomaszkrupa1369
@tomaszkrupa1369 Жыл бұрын
Wspomnieliscie o aktywosci fizycznej i jej prozdrowotnej mocy. To ciekawy temat do zgłębienia bo betablokery obnizaja HRmax i afektuja tym samym strefy tętna. Ciekawi mnie jak betablokery wplywaja na metabolizm i rodzaj spalania
Жыл бұрын
Faktycznie to ciekawy temat, nie zgłębialiśmy go - jeśli kiedyś będziemy tworzyć odcinek o fizjologii wysiłku fizycznego i treningu, postaramy się go poruszyć :)
@jacobvhs
@jacobvhs Жыл бұрын
Wszystko fajnie - ale w takim razie proszę o odcinek z niedociśnieniem.
Жыл бұрын
Sporo osob o nie pyta - moze kiedys!
@gbrzeczyszczykiewicz4021
@gbrzeczyszczykiewicz4021 Жыл бұрын
Mam 46 lat. 2 lata temu wykryte nadciśnienie. Zastosowana dieta keto pozbawiła mnie tego problemu.
Жыл бұрын
Dieta czy schudnięcie?
@gbrzeczyszczykiewicz4021
@gbrzeczyszczykiewicz4021 Жыл бұрын
@ kiedyś 94 teraz 88. Sam zdecyduj
Жыл бұрын
No to schudniecie, a nie dieta keto :) To udowodnione naukowo.
@gbrzeczyszczykiewicz4021
@gbrzeczyszczykiewicz4021 Жыл бұрын
@ nie sądzę że redukcja rzędu 6% stanowi rozwiązanie problemu. Brak produktów wyskoko węglowych, czytaj duże skoki insuliny, to jest przyczyną unormowania ciśnienia tętniczego.
@krzysiek050PL
@krzysiek050PL Жыл бұрын
Wspaniała robota chłopaki. Merytoryczna wiedza przedstawiona w bardzo przyjemny sposób. Myśleliście może o wprowadzeniu odniesień do palenia/waporyzacji marihuany i waporyzacji tytoniu? Marihuana staje się coraz bardziej akceptowalna. Czechy wprowadziły już depenalizację, Niemcy niedługo składają projekt do parlamentu, a my mamy dostępną medyczną marihuanę, więc to chyba kwestia czasu jak i my się otworzymy. Waporyzacja wypiera też palenie, wielu moich znajomych przerzuciło się iqosy i zastanawiam się teraz jaki wpływ na pobudzenie naszego układu nerwowego ma nikotyna i inne składniki pary, a jakie substancje smoliste występujące tylko w dymie. Myślę ze z waszym podejściem "jakość, nie ilość", za 15 lat i tak nic lepszego w tej tematyce na youtube nie znajdziemy, więc może warto wychodzić trochę w przyszłość? Pozdrawiam.
Жыл бұрын
Tak, to ważny temat i nie raz już się nad nim zastanawialiśmy. Mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć partnera do filmu, który pozwoli na jego realizację :)
@manecior1
@manecior1 Жыл бұрын
Film jak zwykle rewelacja
Жыл бұрын
Dzięki!
@pipi44400
@pipi44400 Жыл бұрын
Ja mam całe życie niskie ciśnienie (90/50 czasem 100/60) mierzone u lekarza jest zawsze idealne 120/80 bo mam syndrom białego fartucha. Zastanawiam się czy takie niskie ciśnienie może powodować jakieś problemy zdrowotne. Trzeba coś z tym robić czy zostawić i żyć dalej?
@peny1981
@peny1981 Жыл бұрын
I fajnie jakby dali odp czy z wiekiem takie ciśnienie może się zamieniać w nadciśnienie ? Oraz czym jest spowodowane to żeniektorzy majà niskie ciśnienie cały czas.
@demek111
@demek111 Жыл бұрын
Dzieki za film 💪💪
@eskelwiedzmin4194
@eskelwiedzmin4194 Жыл бұрын
Filmy które tworzycie.. Istny majstersztyk, a jako pacjent z nadciśnieniem wtórnym, ale tak, że astmą to szczególnie doceniam. Należę do "świadomych" pacjentów, im więcej waszych filmów oglądam tym więcej jestem świadomy na temat tego co u mnie szwankuje. Dziękuje! (I oczywiście czekam na więcej)
Жыл бұрын
Wspaniale to słyszeć - pozdrawiamy!
@mreyk314ak4
@mreyk314ak4 Жыл бұрын
A co do kawy, to przecież mówi się ostatnio, że to cudowny napój który nie zwiększa ciśnienia tętniczego, a wręcz jemu zapobiega, a także zapobiega wypłukiwaniu magnezu i wapnia. Więc w końcu jak to jest? I prosiłbym o odpowiedź autorów, którzy są lekarzami, a nie komentujących, którzy się na wszystkim znają. Dziękuję i pozdrawiam :)
@ElżbietaMazur-j5y
@ElżbietaMazur-j5y 7 ай бұрын
Haha haha. Taa może kawa jeszcze bedzie dodawac skrzydeł i leczyc? Tfu o nie nie leczyć. Bo z czego by żyli pastylkowciskacze. Kawa to cudowna produkta, bo dzięki niej pracownik żwawiej pracuje. A jak się rozchoruje? Coż sa następni chętni do roboty. Wycisnąć z nich ile się da. Tak się zarzadza zasobami ludzkimi (jezyk korporacji). Pijcie kawusie. Bo zyski kepsze mają firmy i bigfarma. Bo "zasob" oświecony to baran stracony. Chociaz jak juz ktoś wpedzi się w chorobę zagrazajacą życiu musi skozystac z pomocy lekarskiej. Tylko nie dawac się wkrecac że cokolwiek jest zdrowe, jak nie jest.
@scholastykakoszewska9262
@scholastykakoszewska9262 Жыл бұрын
Mam 51 lat i od zawsze nadciśnienie nigdy nie leczone.sport zimno dieta brak nałogów sen i zioła.i to pomaga❤
@zbigniewwysocki9937
@zbigniewwysocki9937 10 ай бұрын
Znakomita forma pokazywania problemu. Właśnie przed chwilą obejrzałem podcast o raku jelita grubego. Dziękuję i Pozdrawiam.
10 ай бұрын
Pozdrawiamy! 👋
@jankowalczyk5288
@jankowalczyk5288 Жыл бұрын
Miło było Was ponownie zobaczyć. Oby częściej ;)
@MrDzakop
@MrDzakop Жыл бұрын
Ogląda się jak dobre kino akcji!
Жыл бұрын
I na taki komentarz czekaliśmy :D
@ILikePvpVol1
@ILikePvpVol1 Жыл бұрын
Ja nie pije, nie pije, a w wieku 37 wykryto u mnie nadciśnienie. W wieku 39 wylądowałam na pogotowu z ciśnieniem 185/120 i bólami w klatce piersiowej. Na szczęście zawału nie miałam. Wylądowałam u kardiologa, który zlecił badania. I wyszło, mam bardzo wysoki poziom hormonu aldosteron. Kolejne badnia i potwierdzony Syndrom Conna. Rodzinny. Teraz czekam aż będą mnie operować i będą usuwane nadnercza. Także, warto mierzyć ciśnienie, zwłaszcza jeśli w rodzinie występują choroby układu krążenia. U mnie tak jest. Zarówno od strony ojca i mamy.
@joannapera1663
@joannapera1663 Жыл бұрын
Świetna robota 😊
@dawidnijaki7534
@dawidnijaki7534 Жыл бұрын
Ja od dłuższego czasu zmagam się z ciśnieniem wyższym, 150/90 mmHg lub i nawet więcej, od 2 lat zacząłem częściej sport uprawiać, więcej na rowerze jeździć, ćwiczenia siłowe czy zdobywanie szczytów. Staram się nie jeść za dużo soli (chipsy rzadkość. Alko to max piwo 2-3 razy w msc, chociaż ostatnio przerzuciłem się na dobre bezalkoholowe). I byłem w szoku gdy holter ostatni wykrył ciśnienie w granicach 130 skurczowe (były wyższe jak i niższe ciśnienia). Póki co nie muszę brać leków, ale jestem pod kontrola. Nie spodziewałem się ze zmiana stylu życia tak mocno wpływa na polepszenie życia 👍 jeszcze tylko cholesterol poprawić i wyniki będą idealne, a co do kawy, pijam 2-3 filiżanki i wątpię by miało to na mnie jakikolwiek wpływ.
@ElżbietaMazur-j5y
@ElżbietaMazur-j5y 7 ай бұрын
Kawa? Hm, żartujesz? Jest dobra dla silnych organuzmow, dopoki ich nie zrniszczą.
@dawidnijaki7534
@dawidnijaki7534 7 ай бұрын
@@ElżbietaMazur-j5yproponowałbym poczytać o piciu kawy w nadciśnieniu i jej działaniach prozdrowotnych. Wszystko z umiarem 👍
@Cypek100
@Cypek100 Жыл бұрын
Całe szczęście, że mam niskie ciśnienie, do tego stopnia, że aż kiedyś pielęgniarka w szkole powiedziała mi, że wyglądam jak trup :D
Жыл бұрын
Cóż za uroczy komplement :D
@mateuszwozniak4746
@mateuszwozniak4746 Жыл бұрын
Mam 20 lat i również "zmagam" się z nadciśnieniem tętniczym. I to nie małym. Od pewnego czasu moje ciśnienie skurczowe oscyluje wokół 150-160. Ciśnienie rozkurczowe jest niemal zawsze równe 70-75. Zacząłem trochę więcej się ruszać - tętno spadło z 65 do 55, ciśnienie nadal takie same. Jest to bardzo dziwne, byłem u lekarzy, każdy po przeglądnięciu wyników badań (które były idealne) mówił "to za pewne stres". Dziwne jest natomiast to, że ten stres nie rusza dolnego a jedynie górne. Gdzieś czytałem badania, że jest to niepopularne zjawisko, najczęściej występujące u młodych mężczyzn. W szczególności ciśnienie się zwiększa, jeżeli jest się wysportowanym oraz nie pali się papierosów (co by się zgadzało). W potencjalnych źródłach problemu widzę dwie opcje: - obciążenie genetyczne - natomiast nie ufam temu, bo mój tata (ponad 50 lat, otyły) ma 135-145, a nie aż 160. - artefakt po leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej - z tego co wiem zmiany byłyby widoczne na sercu, a tak nie jest. Ciekawy case, jakby ktoś miał jakieś przemyślenia, czegoś podobnego doświadczył to zapraszam do skomentowania. W tym wieku raczej mnie to nie zabije, więc odpuszczam chodzenie po lekarzach (w wieku 20 lat ma się tysiąc lepszych rzeczy do robienia), ale wiem że za kilka lat muszę do tej sprawy wrócić.
@emes3211
@emes3211 Жыл бұрын
w modzie ostatnio byl taki preparat, ktory potrafi spowodowac problemy z cisnieniem polecam go osobom zdrowym - w koncu trzeba korzystac z uslug NFZ, na ktory sie placi
@wojtek2114
@wojtek2114 Жыл бұрын
Jakie macie specjalizacje? Czy jeszcze w trakcie?
@w.k.7277
@w.k.7277 Жыл бұрын
4:30 macie nawet takie samo obuwie jak bliźniaki😊. Skoro można zadać pytanie to mam jedno ale bezpośrednie. Ile finansów kosztuje Was jeden odcinek (średnio)?
Жыл бұрын
Licząc zaangażowanie całego zespołu od pierwszych maili, researchów, konspektów, przez scenariusz, aż po publikację na youtube - to pięciocfrowa kwota.
@w.k.7277
@w.k.7277 Жыл бұрын
@ dzięki. Czyli albo 10000 albo 99999. To bardzo duży rozstrzał.
@kubenq
@kubenq Жыл бұрын
To jak temu zapobiegać jeśli mam pracę przy komputerze i uprawiam może 2 razy w tygodniu sport staram się nie jeść pożywienia z dużą ilością cukrów bardziej stawiam na zdrowe tłuszcze
@azolg9872
@azolg9872 Жыл бұрын
A co jeśli mam standardowo ciśnienie 140/70? Tj. skurczowe za wysokie a rozkurczowe dobre/idealne? Cardiolog powiedział że tego "jeszcze" się nie leczy, ale zastanawiam się czy może jednak nie byłoby warto?
Жыл бұрын
Aktualne wytyczne naukowe nakazują rozpoznać nadciśnienie tętnicze (NT) jeśli zbyt wysoka jest choćby jedna z wartości - ciśnienia skurczowego lub rozkurczowego. Czyli wartosć 140 spełnia warunek rozpoznania NT, bez znaczenia, że ciśnienie rozkurczowe wynosi 70 mmHg Istotne jest jednak to jak i kiedy ciśnienie jest mierzone, o czym mówimy w filmie. Jesli to średnia z codziennych pomiarów domowych prowadzonych dwa razy dziennie przez kilka dni, to jest za wysoka i pozwala na rozpoznanie NT. Podobnie jesli to średnia z 2 pomiarów ciśnienia przeprowadzonych w gabinecie podczas minimum 2 różnych wizyt u lekarza. Oczywiście wedle prawidłowych zasad pomiaru - po kilkuminutowym odpoczynku, przed przyjęciem leków, bez picia kawy czy energetyków wczesniej, bez uprawiania aktywności fizycznej, na siedząco, z opartymi plecami, po wykluczeniu stanów zwiększających ciśnienie takich jak stres, lęk, czy spożycie alkoholu. Polecamy tabelkę na stronie 4 i 5 w wytycznych Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego: www.nadcisnienietetnicze.pl/sites/scm/files/2021-02/64385-182698-1-SM.pdf :)
@dorotakarwath3621
@dorotakarwath3621 9 ай бұрын
Ciągle straszenie na każdym kroku
@rivc
@rivc Жыл бұрын
A jest jakaś metoda na eliminację "efektu białego fartucha"? U mnie jest on szczególnie mocny i sens mierzenia ciśnienia u lekarza jest żaden. (niestety na badaniach okresowych mierzą i pojawia się problem)
Жыл бұрын
Niestety, czasami jedynym sposobem sa pomiary domowe. Moze warto na badania okresowe wziac dzienniczek cisnien z kilku poprzednich dni?
@rivc
@rivc Жыл бұрын
@ robię zdjęcia ciśnieniomierza z kilku dni przed. Niestety większości interesują pomiary "tu i teraz"
@Zbyszek.Gieron__JEZUS-wraca
@Zbyszek.Gieron__JEZUS-wraca Жыл бұрын
To też mój problem... W domu: poniżej normy; u lekarza: powyżej... Ale jak na razie dają się przekonać, że to od tego fartucha tak mam białego (choć nie tylko ten kolor widuję)...
@TheCapriMoon
@TheCapriMoon Жыл бұрын
A co z nadciśnieniem wywołanym przez leki? Encorton np... też całe życie brania leków na ciśnienie? Aaaa poza tym jak zwykle cudny materiał. Dziękuję 🍻
@quakeRTX
@quakeRTX 11 ай бұрын
no a jak? masz płacić i się "podleczać" całe życie chorując
@MrCadrigar
@MrCadrigar Жыл бұрын
Wiem, że ogląda to wielu lekarzy i studentów medycyny - może ktoś wpadnie na pomysł o co chodzi. 20 lat pierwszy epizod TIA, kolejne co rok-dwa, w wieku 25 lat rozwinęło się nadciśnie. Z odchyleń hipoplazja t kręgowej (reszta naczyń ok), zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa, brak zaburzeń krzepnięcia, cholesterol w normie, psychiatrycznie git, serce git.
@marekchudy8893
@marekchudy8893 Жыл бұрын
Dziękuję I pozdrawiam
@lovelyshelties
@lovelyshelties Жыл бұрын
BYm zamieniła, żeby wywalić nadmiar węglowadów i cukrów zamiast soli i tłuszczów.
@Rafal13524
@Rafal13524 Жыл бұрын
Ostatnio rozmawiałem z lekarzem na temat wyników badań cholesterolu. Mówił że tłuszcze to mit, kiedys twierdziło się że trzeba odrzucić czerwone mięso etc. Podobno głównym powodem są węglowodany, zalecił odrzucenie cukru, miodu, owoców. Dietetyk później zalecił jedzenie owoców i odrzucenie mięsa więc... Cholera wie co jest lepsze ;)
@LongerLJ
@LongerLJ Жыл бұрын
Mi jeszcze nie stwierdzono ale biorę leki bo mam 145/100. I moi lekarze zawsze mówią (nawet w krwiodawstwie), że powinno się mierzyć z lewej ręki, tylko i wyłącznie i nigdy dwa razy bo naczynia nie zdążą napęcznieć do prawidłowego pomiaru. Czy może ktoś się do tego odnieść? jak to jest z tymi dwoma razami i mierzenie z jednej ręki? Bo chłopaki w filmie mówią odwrotność tego co słyszałem całe życie;)
Жыл бұрын
Odniesiemy się osobiście ;) Mierzone w gabinecie ciśnienie 145/100 spełnia kryteria rozpoznania nadciśnienia, leków nie włącza się przed jego rozpoznaniem. Jako lekarze z pełną odpowiedzialnością potwierdzamy to co powiedzieliśmy w filmie, na temat pomiaru: - mierzysz na tej ręce na której jest wyższe - mierzysz 2x pod rząd i bierzesz średnią z pomiarów To nie opinie, a aktualne wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego 2019: www.nadcisnienietetnicze.pl/sites/scm/files/2021-02/64385-182698-1-SM.pdf, strona 4 "Należy przeprowadzić pomiar na obu kończynach górnych, natomiast w celu odległego monitorowania CT i oceny skuteczności terapii hipotensyjnej należy wykonywać pomiary na ręce, na której wartość CT była wyższa" oraz "Dla ustalenia wartości CT należy obliczyć średnią z 2 ostatnich pomiarów; za standard należy przyjąć przynajmniej 3-krotny pomiar wartości CT przeprowadzony w czasie tej samej wizyty w odstępach 1-2 minut. W przypadku różnic pomiędzy wartościami CT pomiędzy poszczególnymi pomiarami (> 10 mm Hg) należy przeprowadzić dodatkowe pomiary" a także najnowsze wytyczne ESH (European Society of Hypertension) 2023: journals.lww.com/jhypertension/fulltext/9900/2023_esh_guidelines_for_the_management_of_arterial.271.aspx Jeśli są lekarze, którzy mówią coś odwrotnego - a mamy nadzieję, że jest ich jak najmniej - to nie posługują się najnowsza wiedzą medyczną i warto ich uświadomić :) Pozdrawiamy serdecznie!
@LongerLJ
@LongerLJ Жыл бұрын
Dziękuję bardzo! biorę Nebilet i Revival, lekarz nie chce jeszcze potwierdzać, przynajmniej tak mówi ale pewnie to do tego dojdzie.. a mam 30 lat.. Dziękuję raz jeszcze za linki:)@
@bartoszbartek8155
@bartoszbartek8155 Жыл бұрын
Świetny kanał...
@Szeja07
@Szeja07 Жыл бұрын
To co robicie jest wspaniałe!! Więcej, więcej!!!!
Жыл бұрын
Dzięki!
@ukiuki4419
@ukiuki4419 Жыл бұрын
Będzie odcinek o depresji?
Жыл бұрын
Poki co nie planujemy, choc chcielibysmy :) Duzo zalezy od znalezienia partnera do realizacji.
@ktos1173
@ktos1173 Жыл бұрын
Witam. Mam problem z pomiarem ciśnienia, mianowicie mocny stres. Po prostu boje się ciśnieniomierza i samego procesu pomiaru - ścisk ramienia i odczucie pulsowania. Taki problem występował nawet w domu. To najprawdopodobniej typowo lęk psychiczny. Powoduje on praktycznie zawsze podwyższony wynik pomiaru. Przed pomiarem mam stres, czuję że mi cieplej, jestem lekko pobudzony i czuję szybszy rytm serca. Normalnie NIGDY nie mam takich pomiarów. Kiedyś w warunkach domowych uzyskałem "normalne" wyniki pomiaru ciśnienia gdy mocno się zrelaksowałem. Co zrobić by uniknąć lęku? Wiem że to ważna sprawa aby mierzyć ciśnienie, ale te wyniki są zupełnie niewiarygodne gdy jestem zestresowany. Ogólnie boje się lekarzy i zagadnień związanych z układem krążenia. Taka moja wrażliwość. Ze wszystkich lęków na świecie boje się akurat... ciśnieniomierza. Jakieś rady? Mam 18 lat Pozdrawiam
@mariannekrawczyk6805
@mariannekrawczyk6805 11 ай бұрын
Boję sie też i zawsze się bałam i to właśnie ciśnieniomierza, nawet nie mierze bo nie ma sensu, nawet jak byłam w szpitalu, to cały czas się bałam kiedy znów przyjdzie siostra mierzyć. Nie pomagały nawet tabletki, dopiero po wyjściu ze szpitala spadło.I tak za każdym razem gdy idę do lekarza wysokie mimo że biore tabletki. Normalnie czuję się dobrze i nic mi nie ma. Mam już73 lata a jest tak u mnie już 40 lat.
@PaweleS-hp5it
@PaweleS-hp5it Жыл бұрын
Jestem w srednim wieku.mam czeste bole glowy z tyłu...podobno od nadcisnienia....zalozyli mi w Norwegii urzadzenie ktore co godzine mierzy cisnienie i podobno jest dobre...pozostaje mi tylko ibuprofen do konca zycia?
@xyz4319
@xyz4319 Жыл бұрын
Czy jeżeli zmierze cisnienie w pozycji leżacej i mam wynik prawidłowy to jest to miarodajne? Mankiet nawysokosci serca oraz ręka ułożona wzdłuż ciała
@Dareios
@Dareios Жыл бұрын
zapinam pasy i lecim z tematem!
@Zulakula27
@Zulakula27 Жыл бұрын
Najgorzej jak pacjent kłamie, że przyjmuje leki (a wg mojego wykładowcy od edukacji terapeutycznej jest to dość powszechne)
Жыл бұрын
Faktycznie, zdarza się tak często. To głównie strach przed przyznaniem się do nieprzestrzegania zaleceń.
@Zulakula27
@Zulakula27 Жыл бұрын
@ szkoda, że nie są świadomi konsekwencji swoich czynów (chodzi mi głównie o szukanie przyczyny braku poprawy I kombinowanie co jeszcze można zrobić) :((
@annabanach8024
@annabanach8024 Жыл бұрын
A czy jak wykryto u mnie minimalne nadcisnienie pod koniec ciąży to jestem w grupie ryzyka? Czy raczej po ciazy mogę byc spokojna?
@radekradek6566
@radekradek6566 Жыл бұрын
A co sądzicie o zamianie zwykłej soli na sól potasowa która ma regulować ciśnienie krwi ?
Жыл бұрын
Według naszych informacji, brakuje wystarczającej liczby i jakości badań które potwierdzałyby bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Czytaliśmy o potencjalnych benefitach ale powinniśmy wziąć też pod uwagę zagrożenia, choćby te związane ze zbyt wysokim poziomem potasu we krwi, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Nie możemy póki co zarekomendować takiego rozwiązania. :)
@radekradek6566
@radekradek6566 Жыл бұрын
Może stosować zamiennie sól zwykła oczywiście naturalna w której występuje mała ilośc innych pierwiastków ale zawsze to coś i sól potasowa. Do tego włączyć naturalne źródła magnezu by dbać o zbilansowany poziom elektrolitów w orgazimnie. Na koniec do tego woda czyli nawodnienie by ułatwić metabolizowanie wspomnianych składników. Czyli wszystkiego po trochu by jednego nie przedawkować.
@piotrsalwocki9632
@piotrsalwocki9632 Жыл бұрын
A czy zamiana soli na kuchennej na substytut np. KCl jest korzystna w przypadku nadciśnienia
@Otravistafoto
@Otravistafoto Жыл бұрын
zaczęło się fatalnie. nie wiem skąd wzięliście statystykę że co piętnaście minut rozbija się samolot ale wydaje mi się że jest to bardzo mało prawdopodobna statystyka a wręcz trącikłamstwem.
Жыл бұрын
Odpisalismy juz kilka razy na podobny komentarz - chodzi o liczbe osob ktora umiera z powodu powiklan nadcisnienja tetniczego - 10 milionow ludzi rocznie, co daje 285 osob na 15minut, niemal tyle ile miesci sie w Dreamlinerze :)
@obserowatorjutuba
@obserowatorjutuba Жыл бұрын
Super brand . Daje suba
@zuzannazuza
@zuzannazuza Жыл бұрын
Przecież raz na 15 minut nie rozbija sie samolot, jest mega malo katastrof lotniczych, jakies pare/parenaście rocznie z tego co wiem, o co chodzi?
@piotrprs572
@piotrprs572 Жыл бұрын
Wasze filmiki powinna zakupić któraś z dużych stacji TV. Jakościowo są one 1000x lepsze, niż to gówno które oni robią.
@ElżbietaMazur-j5y
@ElżbietaMazur-j5y 7 ай бұрын
Hm, ten filmik z takim rozmachem? Cos zajezdza czyjąś inwestycją. Zgadnijcie jaką.
@slyfox7574
@slyfox7574 4 ай бұрын
A nie wystarczy zwykłe low carb/keto?
@Damianek222100
@Damianek222100 Жыл бұрын
Jak zawsze super materiał ;) Zasługujecie na lepsze zasięgi
@BonifacaNastala
@BonifacaNastala Жыл бұрын
Zaraz, zaraz.. czyli treningi siłowe (nazwane w odcinku wyciskaniem) mogą zaszkodzić choremu na nadciśnienie? Mam 25 lat. Zostałem zdiagnozowany w 18 urodziny, delikatna arytmia serca oraz delikatne nadciśnienie. Siłownia odkąd pamiętam gościła w moim życiu, dokładnie tak jak opisane w odcinku wyciskanie. Naprawdę warto w takim razie to odpuścić?
Жыл бұрын
W generalnym uproszczeniu - tak, nie powinny intensywnie cwiczyc silowo. Co jednak nie oznacza, ze to niemozliwe. Osoba chorująca na nadciśnienie tętnicze może ćwiczyć na siłowni, ale w idealnym scenariuszu - powinna to robić po konsultacji z lekarzem lub pod okiem trenera z doświadczeniem w pracy z pacjentami z nadciśnieniem. Wazne by na poczatku monitorowala cisnienie przed, w trakcie i po cwiczeniach silowych by wiedziala jak sie zmienia i czy nie jest zbyt wysokie podczas trenjngu. Cwiczenia nie powinny sie tez odbywac z nadmiernym obciazeniem, gdyz wysilek prowadzacy do jego zniesienia powiduje gwaltowne skoki cisnienia, a te sa bardziej niebezpieczne dla tetnic osob chorujacych na nadcisnienie - moga wywolac ich wieksze uszkodzenia (ich lub blaszek miazdzycowych). Co ciekawe podczas cwiczen silowych wazne jest tez odpowiednie oddychanie, gdyz moze to miec wplyw na zapobieganie nadmiernemu wzrostowi cisnienia krwi. Do tego oczywiscie konieczna jest prawidlowa rozgrzewka przygotowujaca uklad krazenia na zwiekszony wysilek. Podsumowujac: w uproszczeniu osoby chorujace na NT nie powinny realizowac intensywnych treningow silowych bez konsultacji z lekarzem i bez kontroli cisnienia tetniczego. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu, takie treningi moga byc bezpieczne. Pozdrawiamy :)
@arthy27
@arthy27 Жыл бұрын
jesteście świetni!
@codziennysurvivalgoryratel2615
@codziennysurvivalgoryratel2615 11 ай бұрын
Ja bym w pierwszej kolejności walczył stylem życia odstawić alkohol o papierosach już nawet nie mówię bo to oczywiste i dużo sportu . Dla mnie leki to byłaby jakaś ostateczność gdyby już naprawdę wartości były mega wysokie dopóki da się walczyć w inny sposób unikałbym leków jak tylko się da bo po co się ładować w jakieś leczenie do końca życia farmakologiczne.
11 ай бұрын
☝️ Zgadzamy się, zdrowy tryb życia to podstawa! 🙌
@OceanicFlight815-
@OceanicFlight815- Жыл бұрын
Jestem ciekawy tego portalu na ile będzie to wiedza dla każdego obywatela a na ile biznes. Wiadomo że to się razem nie dodaje 😂
Жыл бұрын
Wydaje nam się, że będzie to dobry kompromis, taki jest też nasz cel :)
@kwasek2525
@kwasek2525 Жыл бұрын
@ Dopóki nie poczujecie siada z firm farmaceutycznych i wtedy sponsoring i tylko tabsy i nic więcej się nie liczy. Już przerabialiśmy to, więc lepiej się cieszyć jak jeszcze coś merytorycznego jest.
@gawrys98
@gawrys98 Жыл бұрын
A co jeśli jak mierzę ciśnienie w ciągu dnia mam nawet 145/80, a jeśli zmierzę chwilę po przebudzeniu, albo chwilę przed zaśnięciem mam 100/70? Co ciekawe wartości 136/70 odnotowywano u mnie już w wieku 12 lat.
Жыл бұрын
W pomiarach domowych liczy się średnia, także to ją wyliczy lekarz rodzinny na wizycie, w oparciu o wyniki z kilku dni pomiarów. Sugerujemy wybrać się na kontrolę! :)
@jankosek5696
@jankosek5696 Жыл бұрын
Fenomenalny odcinek!!!
@magdaklimkowska7659
@magdaklimkowska7659 4 ай бұрын
dobre wasze filmiki
@R4TEL
@R4TEL Жыл бұрын
Fajne filmy robicie
@ZespolAlfaInfo
@ZespolAlfaInfo Жыл бұрын
Czy jedzenie (dodawanie) KCL zamiast NaCl pomaga zmniejszyć ciśnienie? Pozdrawiam serdecznie.
Жыл бұрын
Odpowiedzieliśmy na podobny komentarz poniżej - brakuje wystarczajacej liczby i jakości badań by rekomendować takie postępowanie.
@spacerkowe
@spacerkowe 5 ай бұрын
Jakieś badania odnośnie spożycia soli i ciśnienia?
@sebastianm4704
@sebastianm4704 2 ай бұрын
Mam nerwicę która objawia się czasem nadciśnieniem tętniczym. Lekarz przepisał mi leki na nadcisnienie, a chciałbym brac ashwagande i okazuje się że nie można łączyć z lekami na nadcisnienie :(
The Deadly Duo | Simply Medicine
10:59
Najprościej Mówiąc
Рет қаралды 259 М.
Jeśli masz wysokie ciśnienie, TO TEGO JEDZ MNIEJ 💀 czarna lista
19:00
Dr Bartek Kulczyński
Рет қаралды 648 М.
We Attempted The Impossible 😱
00:54
Topper Guild
Рет қаралды 56 МЛН
Tuna 🍣 ​⁠@patrickzeinali ​⁠@ChefRush
00:48
albert_cancook
Рет қаралды 148 МЛН
VIP ACCESS
00:47
Natan por Aí
Рет қаралды 30 МЛН
Co dzieje się w płucach palacza? POChP
8:09
Najprościej Mówiąc
Рет қаралды 40 М.
When doctor visits mechanic... Coronary artery disease | Simply Medicine
13:15
Najprościej Mówiąc
Рет қаралды 144 М.
Co powinniśmy wiedzieć o marihuanie? Lekarze wyjaśniają
17:47
Najprościej Mówiąc
Рет қаралды 2,2 МЛН
Katar przez cały rok? Alergia, zapalenie zatok i polipy nosa
8:41
Najprościej Mówiąc
Рет қаралды 53 М.
MATI KONTRA OBYWATELE 🇵🇱
3:07
DL10
Рет қаралды 331
Masz TE objawy? Jeśli tak, czas zmierzyć ciśnienie | Dr Bartek Kulczyński
17:16
Czy energetyki szkodzą? Lekarskim okiem
10:54
Najprościej Mówiąc
Рет қаралды 252 М.
Nadciśnienie tętnicze - dowiedz się więcej. Debata z ekspertami.
1:01:12