💪 Dołącz do naszego 7-dniowego wyzwania językowego: bit.ly/3nyliUw 🇬🇧🇪🇸🇩🇪 Poznaj Nasze Pełne Szkolenia Językowe: instytutlingwistyki.pl Subskrybuj nasz kanał: 🔔 Kliknij dzwoneczek, aby otrzymywać info o nowościach! Polub nas na Facebooku: 👥 / instytutlingwistyki ...i dołącz do naszej grupy: 👩👨 / szybkanaukajezykow Skontaktuj się z naszym biurem: 📨 kontakt@instytutlingwistyki.pl ------------------------------------------------------- Prosty Angielski jako podcast: 🎧 Spotify: open.spotify.com/show/6rLC1Kk... 🎧 Google Podcast: podcasts.google.com/feed/aHR0... #SzybkaNauka #KursAngielskiego #Fiszki #Słówka
@06mateusz1217 күн бұрын
instytut lingwistyki by Dave z Ameryki
@zofiaolszewska702017 күн бұрын
Tak, kochany, Skłodowska PODKREŚLALA polskie pochodzenie, nazwała pierwiastek, który odkryła POLON. I specjalnie dodawała Skłodowska, choć mogła używać samego Curie, po mężu. Także tak, dla Marii fakt, że była Polką, miał znaczenie.
@adambandurski84817 күн бұрын
Maria Curie, wszystko zawdzięcza mężowi, za którego Noble odbierała. Ta to umiała się ustawić 😂
@aleksandrab776817 күн бұрын
@@adambandurski848 Jakoś przed małżeństwem z Marią, Piotr Curie żadnych osiągnięć naukowych nie miał. Wszystkie odkrycia naukowe pojawiły się dopiero gdy byli małżeństwem.
@ewa993516 күн бұрын
@@adambandurski848bo nie wypadało w tamtych czasach zasługi przypisać kobiecie.
@zofiaolszewska702016 күн бұрын
@@ewa9935 no ale przecież są jej listy zachowane czy wypowiedzi. Nie musiała używać panieńskiego nazwiska. Po prostu wybrała, że go używa oprócz Curie. No i jak odkrywasz pierwiastek i nazywasz go polon to też dosyć wyraźna aluzja.
@teoriabigosu86415 күн бұрын
ona nic nie odkryła, wszystko za nią robił mąż
@bartel907817 күн бұрын
pracowałęm w stanach na wakacje jako student w 1999r. z młodymi amerykanami i o dziwo paru rówieśników kojarzyło Polske. Ale jedna dziewczyna spytała mnie skąd jestem, to ja, że z Polski a ona na to, gdzie jest Polska, ja: w Europie, ona: a gdzie jest Europa :D
@KarolaBambi17 күн бұрын
Rozumiem nie znać krajów, nieważne czy europejskich, afrykańskich, azjatyckich... Ale nie znać 7 kontynentów to już wstyd 😅 Zarówno dla Polaka jak i Amerykanina
@annaminska915516 күн бұрын
@@KarolaBambigeografie maja na b niskim poziomie. Smiejemy sie z ich wiedzy, jednak USA ma najwieksza ilosc noblistow. Ot, taka sprzecznosc
@Emigrant-t7n15 күн бұрын
Dokladnie.
@anetass185213 күн бұрын
Tak samo jak we Francji powiedziałam Amerykanie odrazu pytali a z jakiego kraju? Bo Ameryka to kontynent nie kraj, i mieli racje głupio to brzmi.
@PiotrPavel10 күн бұрын
@@annaminska9155 a ilu tych noblistów przeszło przez cały cykl Amerykańskiej edukacji?
@Archeolog8817 күн бұрын
Dave, z tym naszym papieżem, to słaby przykład, bo zdaje się, że był jednak powszechnie znany. Spacerując we wrześniu w jednym z Walmart`ów w Miami znalazłem na półce świeczki z wizerunkiem Jana Pawła II. Cudowny polonik to był- nie zapomnę go nigdy. XD
@jann.662717 күн бұрын
Na pogrzebie Jana Pawła II stawiło się 4 byłych prezydentów USA, jak jeden mąż.
@utahdan23117 күн бұрын
To zasługa kubanskich katolików.
@chriswitkowsky705814 күн бұрын
@@jann.6627 bo to jedna klika przebierańców xD
@idepowas332913 күн бұрын
Tak… katolicy
@jann.662712 күн бұрын
@@idepowas3329 Niby który???
@aleksandrab776817 күн бұрын
Maria Skłodowska nazywała się MARIA SKŁODOWSKA, a później wyszła za mąż za Francuza Pierra Curie i jako mężatka przyjęła nazwisko Maria Skłodowska-Curie.
@aleksandrab776817 күн бұрын
Maria Skłodowska urodziła się w Polsce. Do Francji pojechała na studia i tam poznała swojego przyszłego męża. Gdy wychodziła za mąż miała 28 lat.
@Semapho0ore17 күн бұрын
Prawda ale za granicą mało kto wie że była polka. W Angli jedna z największych organizacji charytatywnych w kraju to "Marie Curie" i ani słowa o Skłodowska.
@aleksandrab776817 күн бұрын
@@Semapho0ore Ale Dave mógłby wiedzieć.
@candytwiggytwist350617 күн бұрын
Jaka to organizacja, nie znam
@adambandurski84817 күн бұрын
Maria Curie. Zatrudniła się u Piotra jako typowa "przynieś, wynieś, pozamiataj", a skończyło się tak, że odbierała nagrody za jego pracę jak już leżał pod ziemią. Niesamowita była 😂
@MikoajGoaski8 күн бұрын
Większość Amerykanów nie wie gdzie znajduje się USA
@longinzaczek585715 күн бұрын
Młode ekspansywne narody tak mają, że niewiele wiedzą o świecie i historii. Kiedyś Egipcjanie tłumaczyli Grekom, że nic nie wiedzą o historii. Potem Grecy tłumaczyli Rzymianom, ze nic nie wiedzą o historii, Potem Włosi tłumaczyli Anglikom, ze nic nie wiedzą o historii. A dziś rolę dzieci uczących się historii przyjmują Amerykanie.
@RADIOJOKER-3.07 күн бұрын
Oglądnąłem 3 filmy i sposób narracji gościa chwilami mnie rozwalał :) Na dobry początek dałem SUB'a. Zobaczę jak ta 'przyjaźń' się rozwinie ;)
@radoslaw_gralak14 күн бұрын
Mam nadzieje, ze "polish jokes" wyszły już z mody w Stanach. To było bardzo smutne widzieć garnuszek z uchwytem w środku z napisem "polski garnuszek." Prawda jest tez taka, ze jak rozmawiasz z Amerykaninem, który lubi jazz, to wymieni kilka polskich nazwisk, czy kinoman wspomni Wajdę czy Polańskiego. A ostatnio niektórzy Amerykanie znają nawet mniejsze miejscowości w Polsce, jak Rzeszów , itp. Pozdrawiam serdecznie! P.S. Jak zwykle śmiesznie i na poziomie!
@aleksandrab776814 күн бұрын
Rzeszów to jest mniejsza miejscowość w Polsce? Rzeszów to jest miasto wojewódzkie, stolica regionu, stolica województwa podkarpackiego. Prawdę mówiąc większość Polaków w Polsce nie ma pojęcia o tym, że w USA krążą, czy też krążyły, jakieś głupkowate żarty z Polaków. Gdyby nie vlog Dave nie dowiedziałabym się, że w USA jest tak wielka antypolska propaganda. To jak w komentarzach próbowano odebrać Skłodowskiej polskość, ale też próbowano odebrać jej osiągnięcia naukowe, było zaskakujące.
@kr368206 күн бұрын
Bzdury z tym garnkiem
@JanJ-w5n17 күн бұрын
Może jest w tym dużo prawdy, ale też są wyjątki. Są także bardzo mądrzy Amerykanie, którzy dużo wiedzą o Polsce i polskiej kulturze. Na przykład jednym z najlepszych pianistów grających muzykę Chopina (Chopin miał ojca Francuza i matkę Polkę, a po polsku mówimy zazwyczaj po prostu Szopen) jest Garrick Ohlsson z Nowego Jorku. Jednym z najlepiej znających język polski Amerykanów jest z kolei Michael Kandel, który genialnie przetłumaczył na angielski kilka książek polskiego pisarza science fiction Stanisława Lema. Jest też dużo podobnych przykładów, ale rzeczywiście to bardzo mały procent i przeciętny Amerykanin chyba tyle wie o Polsce, co przeciętny Polak o Urugwaju, albo o Mozambiku.
@kerbicz8 күн бұрын
@sebm8511 Ale całe dorosłe życie spędził we Francji.
@annagrabia53887 күн бұрын
Amerykanie nie uczą się geografia świata i nie znają innych państw. W Polsce ludzie wiedzą gdzie leży Urugwaj.
@ewa993516 күн бұрын
Dlatego caly swiat zna Ameryke oto co wynalezli:klucz francuski, most wiszący, lodówkę, kod Morse’a, baseball, donuty, agrafkę, chipsy, odkurzacz, pocztówki, motocykl, futbol amerykański, dżinsy, łyżkowidelec, klawiaturę QWERTY, syntezator, żarówkę, fonograf, wentylator, ogniwo słoneczne, drapacz chmur, błonę fotograficzną, długopis, wykrywacz dymu, diabelski młyn, transformator Tesli, kapsel, suwak, koszykówkę, siatkówkę, pilota, pinezkę, jednorazową maszynkę do golenia, pluszowego misia, samolot, blues, jazz, sygnalizację świetlną, ciasteczka z wróżbą, toster, schemat blokowy, plastry, narciarstwo wodne, cheeseburgera, taśmę klejącą, ciekłe paliwo rakietowe, gumę do żucia, okulary przeciwsłoneczne, mrożonki, ciasteczka z kawałkami czekolady, gitarę elektryczną, rock and rolla, radioteleskop, języki programowania, komputer, kserokopiarkę, bankomat, mikrofalówkę, kartę kredytową, tranzystor, samolot ponaddźwiękowy, gry video, datowanie radiowęglowe, zegar atomowy, piankę do nurkowania, poduszkę powietrzna, kod kreskowy, sztuczne serce, twardy dysk, kasetę video, laser, folię bąbelkową, układ scalony, satelitę komunikacyjnego, myszkę komputerową, TV z płaskim ekranem, snowboard, CD, kalkulator kieszonkowy, lądownik księżycowy, PC, mikroprocesor, e-mail, GPS, rezonans magnetyczny, telefon komórkowy, automatyczną sekretarkę, karteczki samoprzylepne, aparat cyfrowy, hip hop, rap, wahadłowiec kosmiczny, Internet… A odleglosci z roznych stanow to i 4 i 5 tys km.Wielu nie potrafi wymienic 10Stanow.Kazdy mize tam byc soba.Pielegnuja swoje Swieto Dziekczynienia,fascynuja sie swoim futbolem.Robia domowki ,spotykaja sie w ogrodkach,w piwnicach,nie przejmuja sie swoim wygladem.Nie musza sie uczyc bo kazdego hydraulika stac na to,zeby miec jakis dom. To wiekszosc.Generalnie prosty,zeby nie powiedziec niewyksztalcony wielokulturowy naród. Ale Ci na poziomie wiedza tez cos nie cos nawet o Polsce. Kurator Robinson McClellan, przeprowadzając rutynowy przegląd muzealnych zbiorów w Morgan Library & Museum, natrafił na podniszczony zapis nutowy. A na pożółkłym papierze podpis „Chopin” oraz słowo „walc”, uświadomił sobie, że być może trzyma w rękach nieznany dotąd utwór tego kompozytora. Nieznane dotąd dzieło Fryderyka Chopina ujrzało światło dzienne. Zaprezentowano je wlasnie w USA Odkrycie wywołało sensację w świecie muzycznym, a co więcej, utwór można usłyszeć w wykonaniu chińskiego pianisty Lang Lang na tik toku NY Timesa. Jesli ktos interesuje sie jazzem to zna Dudziak,Steve Wozniak wynalazca apple pracowal z Jobsem.Ale to tez dla tych,ktorzy sie interesuja,nie tych z piwnicznych bibek.Bez urazy.Horowitz wspomniany nawet w Liscie Schindlera dzis nagradzany prestizowymi nagrodami fotograf Kristin Baranski wiadomo Filipowski z Platinium Technology. A papieza Polaka podroznika zna prawie kazdy.Goscil w Bialym Domu,a George Bush wreczyl mu nawet Medal Wolnosci.Protestant ,prawoslawny czu muzulmanin. Wystarczy cos przeczytac ,cos obejrzec.
@SlawoKe14 күн бұрын
A gdzie wniosek, mam ukleknac?
@radoslaw_gralak14 күн бұрын
@@SlawoKe nie musisz klękać, możesz czytać na siedząco, zwłaszcza ze tego YuoTube'a ,z którego teraz korzystasz też wymyślili w Ameryce
@radoslaw_gralak14 күн бұрын
Dzięki za komentarz! Brak balansu różnica miedzy tym co Polacy wiedza o Stanach i z czego korzystają lub nie:) , a tym co wiedza Amerykanie o Polsce i Polakach jest kosmiczna. Bardzo interesująca wzmianka o tym odkryciu kuratora.
@SlawoKe14 күн бұрын
@@radoslaw_gralak Panstwo technologiczne ktore kupuje sobie bardzo zdolnych ludzi z calego swiata. Nie ma w tym nic wyjatkowego.
@barranek12 күн бұрын
Sorry ale kocopoły i uogólnienia. wg wikipedii: "Klucz francuski został wynaleziony w połowie XIX wieku, prawdopodobnie przez dwóch angielskich inżynierów. " Mosty wiszące były budowane długo przed odkryciem Ameryki. Motocykl został wynaleziony w Europie. Blues i jazz to gatunki muzyczne stworzone przez niewolnikow albo potomków niewolników - oni nie prosili się żeby znaleźć w Ameryce, dla nich była domem niewoli. Poza tym jak można wynaleźć gatunek muzyczny? Chyba raczej go stworzyć. Jak można wynaleźć drapacz chmur? Można go owszem zbudować. Tesla nie był z pochodzenia Amerykaninem. A poza tym potęgę Ameryki zbudowali imigranci - głównie z Europy.
@mateusz.szymanski15 күн бұрын
Maria Curie początkowo używała i podpisywała się Curie-Skłodowska, w późniejszych latach z tego zrezygnowała. Jest też wymiennie nazywana Curie-Skłodowska i Skłodowska-Curie, w zależności od tego czy ktoś posługuje się francuską czy polską zasadą o kolejności nazwiska męża i panieńskiego. No i tak, używamy dwuczłonowej wersji głównie po to by podkreślić jej pochodzenie.
@aleksandrab776814 күн бұрын
Używamy wersji dwuczłonowej ponieważ takie nazwisko dwuczłonowe przyjęła Maria Skłodowska po wyjściu za mąż za Piotra Curie.
@profesorinkwizytor483810 күн бұрын
O ile mi wiadomo, to po polsku się podaje raczej najpierw nazwisko panieńskie, a dopiero potem po mężu. Tak więc chyba bardziej poprawny jest zapis "Skłodowska-Curie".
@aleksandrab776810 күн бұрын
@@profesorinkwizytor4838 Brała ślub we Francji i nazwisko zostało zapisane zgodnie z zasadami francuskimi.
@mateusz.szymanski10 күн бұрын
Uzupełniając (za serwisem piękniejsza strona nauki): „Sama Maria podpisywała się bardzo różnie np.: Marie Curie, Madame Curie, Madame Pierre Curie (jako autorka książki L’isotopie et les éléments isotopes, Société de Physique, Paris 1921), Madame Sklodowska Curie (w rozprawie doktorskiej z 1903 roku), Marya Skłodowska-Curie (w rozprawie doktorskiej wydanej w języku polskim), M. Curie, M. Skłodowska-Curie czy też M., M.C. lub MSC (do rodziny podpis bardzo charakterystyczny). Lucjan Biliński w książce Z Mazowsza do sławy paryskiego Panteonu[3], przytacza słowa brata Marii Józefa Skłodowskiego: Na kamieniu grobowym został wyryty napis, zawierający przed nazwiskiem nabytym, francuskim, nazwisko jej rodowe według dokładnej pisowni polskiej z »ł« przekreślonym pośrodku. Natomiast na grobowcu w Panteonie, zgodnie z francuskim zwyczajem, wyryto już napis Marie Curie-Sklodowska.”
@ireneuszpyrak96110 күн бұрын
Eeeno Dave, ja tam wiem gdzie leży Urugwaj
@Muchomorrek17 күн бұрын
Gdzie nagrywałeś tego vloga? Bardzo ładne miejsce jak na tę porę roku, tak czysto, zadbane, no i te piejące koguty!
@zenzen46911 күн бұрын
Ciekawe i słuszne wnioski. Zasubskrybowałem , zalajkowałem i piszę komentarz dla lepszego algorytmu. Życzę 100 tyś do końca roku.
@wiktormyers832410 күн бұрын
Bardzo dziękuję za ciekawe informacje
@igorsetkowicz17 күн бұрын
Ja się wybieram w styczniu do Urugwaju to będę mógł coś więcej już wtedy powiedzieć 😀👌
@jann.662717 күн бұрын
Farciarz, tam będzie wtedy środek lata.
@KanałŻyciewKanadzieAnitaBeata9 күн бұрын
Ja bylam tam w kwietniu, ale tylko w Punta del Este. Przepiekne miejsce. Udanego pobytu zycze!
@stefandiegel985611 күн бұрын
W Niemczech też jest znana jako Maria Curie. Pozdrowienia z Niemiec .
@profesorinkwizytor483810 күн бұрын
I we Francji. W ogóle, to zastanawiam się, czy gdziekolwiek poza Polską zwykło się wymieniać ją z obydwu nazwisk.
@HaniaM70314 күн бұрын
Dave, jak będziesz w Polsce wybierz się koniecznie do Muzeum Emigracji w Gdyni!!!
@ilozen17 күн бұрын
Dave a możesz zrobić materiał o Święcie Dziękidawania? Co amerykanie mają z tymi indykami? Może Stany powinny się nazywać Turkica? I o Czarnopiątku też powiedz, czemu sprzedawcy dają takie duże upusty? Może ktoś im powinien powiedzieć, że to się im nieopłaca...
@riffraff290617 күн бұрын
Święto Dziękczynienia - przeczytaj w Wikipedii. Pozdrawiam.
@arye245716 күн бұрын
Masz na myśli Dzień Dziękczynienia? Indyki są popularne ponieważ nie boją się ludzi łatwo było je podejść i upolować. Dziś kupuje się je w sklepie, bo tradycja jest kontynuowana.
@idepowas332913 күн бұрын
Bosze… podstawowa wiedza…
@kerbicz8 күн бұрын
Maria Curie zmieniała swój podpis. Jako panna pisała się oczywiście _Skłodowska._ Po zamążpójściu, póki mąż żył, używała jego nazwiska. Ale po śmierci Piotra w 1906 zaczęła używać nazwiska podwójnego Skłodowska-Curie. Ma to odzwierciedlenie w jej dyplomach noblowskich. Na pierwszym, otrzymanym w 1903 r. wraz z mężem, widnieje _Marie Curie;_ na drugim, z 1911 r. widzimy _Marie Sklodowska Curie._
@aleksandrab77687 күн бұрын
W akcie małżeńskim ma wpisane nazwisko podwójne bo takie nazwisko przyjęła podczas ślubu. W języku potocznym mogła skracać nazwisko, ale zgodnie z dokumentami miała nazwisko podwójne.
@kerbicz6 күн бұрын
@@aleksandrab7768 Dziwne w takim razie, że pierwszy dyplom noblowski opiewał na _Marie Curie._
@aleksandrab77686 күн бұрын
@@kerbicz I jeszcze napisali ją jako drugą, chociaż to ona była głównym naukowcem w tym zespole. W zasadzie Marię i Piotra potraktowali jak jedną osobę. Dostali ten Nobel z jeszcze jednym naukowcem. Ten trzeci naukowiec dostał połowę Nobla, a oni we dwójkę drugą połowę. Prawidłowo każdy z nich powinien dostać 1/3 Nobla. To był pierwszy przypadek na świecie, że kobieta dostała Nobla i widocznie nie wiedzieli jak to ugryźć, a może i nie chcieli. To były czasy, że w wielu europejskich krajach kobietom nie było wolno studiować. We Francji akurat kobiety mogły studiować i może jej mąż domagał się, aby Maria była wymieniona na Noblu, bo był postępowym człowiekiem. Zrobili jak zrobili.
@longinzaczek585715 күн бұрын
Jak już pytasz o narodowość sportowców, to powinieneś spytać czy Polacy i Amerykanie wiedzą jakiej narodowości był hokeista Wayne Gretzky?
@Ostrogorska15 күн бұрын
Kanadyjczyk
@longinzaczek585714 күн бұрын
@@Ostrogorska Grecki Kanadyjczyk pochodzenia polskiego Białoruskiego lub ukraińskiego
@idepowas332913 күн бұрын
@@longinzaczek5857Kanadyjczyk
@Cubus-zapasowy17 күн бұрын
Powiem szczerze, że pierwsze słyszę że Amerykanie na gołąbki mówią "gołąbkis" Mam znajomą Amerykankę, której mąż ma polskie korzenie i przez to czasami jedzą polskie jedzenie. No i mi kiedyś opowiadała jak to ostatnio przygotowała typowo polską potrawę "Gumke". No i ja takie "Co to jest "Gumke"?". Dopiero po chwili mi się udało rozszyfrować, że chodziło o gołąbki. No a jak jej powiedziałem że "gumka" to po polsku znaczy "rubber" to był śmiech.
@utahdan23117 күн бұрын
Zależy jaka gumka. Inne słowo na gumkę szkolna , inne na opone , a jeszcze inne na gumkę bieliźniana. 😊
@aleksandrab776817 күн бұрын
@@utahdan231 A jak w USA mówi się na gumkę recepturkę? Jest coś takiego w USA jak gumka recepturka? Podpowiem, że gumka recepturka to gumka, którą związany jest każdy pęczek koperku i pietruszki w warzywniaku, ale też rzodkiewki, włoszczyzny czy szparagów. Gumka recepturka to najbardziej popularna gumka w Polsce. Nazwa pochodzi od lekarstw robionych na receptę sprzedawanych w buteleczce z instrukcją stosowania, która przyczepiona jest do butelki właśnie gumką recepturką.
@arye245716 күн бұрын
@@aleksandrab7768 Gumka recepturka w Stanach nazywa się rubber band.
@aleksandrab776816 күн бұрын
@@arye2457 Thank you
@Ostrogorska15 күн бұрын
@@aleksandrab7768 rubber band
@profesorinkwizytor483817 күн бұрын
Po francusku "Lech Wałęsa" zazwyczaj wymawiany jest mniej więcej jako "Lesz Waleza" (oczywiście z akcentem na ostatniej sylabie). Zaraz, zaraz... "Waleza" - coś mi to przypomina... I jest to jak najbardziej związane z Francją. I z polityką. Również polską.
@maxwilluniversal930517 күн бұрын
Leszcz Waleza
@SKStudioVideo12 күн бұрын
niby to wszystko wiedziałem ale fajnie posłuchać
@betaminik15 күн бұрын
Chile i Urugwaj nie mieli udziału w bitwach w Polsce. A dokładniej żaden Urugwajczyk czy Chilijczyk nie pomagał Polsce w walce o niepodległość. A 2 Polaków brało czynny udział w walce o niepodległość w USA. Jeden to Kościuszko. Jak takis mądry, podaj kogoś z Urugwaju lub Chili, człowieka który walczył o Polskę . I wtedy miej pretensje, że nic nie wiemy o tych krajach za dużo.
@Nickmusimiecconajmniej3znaki15 күн бұрын
Ale co to ma do rzeczy :D?
@idepowas332913 күн бұрын
A słyszałeś o Ignacym Domeyce?
@barbaraszulist791215 күн бұрын
Ten sztuczny akcent naszych emigrantów poraża
@vacarius17 күн бұрын
Teraz to można by spytać Amerykanina czy wiedzą ze seria gier Wiedźmin została stworzona w Polsce?
@Stadnicki8217 күн бұрын
a wszystkie pozostałe dobre gry w USA :P
@adambandurski84817 күн бұрын
@sebm8511Oni tak gadają o serialu Netfliksa, a nie książkach i grach. Polacy też tak gadają o tym serialu, bo jest po prostu słaby.
@esski-117 күн бұрын
a na chuj mają to wiedzieć? i też ------------- kim są ci amerykanie wedle ciebie? bo jak znam życie, to latynosi, azjaci, murzyni mają w dupie to o czym piszesz, a też są amerykaniami... być mozę zaliczysz do nich plus 20 milionów nielegalnych... oni też to w dupie mają.
@LosGepardoss16 күн бұрын
Gdzie nagrywałeś ten odcinek?
@dw846114 күн бұрын
A mnie smieszy, jak np. Amerykanin , powie Ze Polska to wschodnia Europa a polacy, chcieliby spalic go na stosie ;)))
@aleksandrab776814 күн бұрын
raczej Polacy i raczej nikt nie lubi jak się go obraża.
@dw846113 күн бұрын
@aleksandrab7768 Dokladnie Polacy caly czas obrazaja Amerykanow. A to swiadczy , niestety, tylko o nich samych !
@anetass185213 күн бұрын
@@aleksandrab7768Raczej jak ktos mowi Ameryka na kraj a to nazwa kontynentu to jest zalosne za granica zawsze pytaja a ktory kraj?
@aleksandrab776813 күн бұрын
@@dw8461 W jaki sposób Polacy obrażają Amerykanów?
@idepowas332913 күн бұрын
@@anetass1852nie ma takiego kontynentu jak “Ameryka”
@jann.662717 күн бұрын
Temat już był kiedyś. Tym razem pominął istnienie tzw. "Polish jokes" i ogólnej opinii o głupocie Polaków. Mam nadzieję, że to dlatego, że to już odchodzi w zapomnienie.
@Ostrogorska15 күн бұрын
To rasizm.
@yakeosicki896514 күн бұрын
Przygłupie, piłka nożna w USA jest jeszcze sportem bardzo niszowym!!!!!!!!!!!
@mariuszmatuk200611 күн бұрын
W stanach się nie pracuje a zapierdala.
@3mitchjack13 күн бұрын
jak Cię zara szczele w ten gupi łep 17:16 🥰👊👀 POZDRO z Dublina!
@janchojnowski34345 күн бұрын
W USA pracowałem 7,5 roku. Raz rozmawiałem z Amerykaninem który znał Polskę lepiej niż ja. Oczywiście to był zaskakujący ewenement w moim życiu bo 90% Amerykanów nie wiedziało co to jest Polska.
@mara353716 күн бұрын
A co Polacy wiedzą o Boliwii, Ugandzie, Laosie, Urugwaju czy choćby o Estonii?
@agusiamalusia54259 күн бұрын
Bardzo dużo.Ze szkoły chociażby...
@annagrabia53887 күн бұрын
Dużo o wiele więcej niż oni o nas. Ponieważ mieliśmy w szkole podstawowej geografię i historię ŚWIATA a nie tylko własnego kraju jak to ma miejsce w USA. Przez co myślą, że są pępkiem świata.
@butu127 күн бұрын
@@annagrabia5388 Niesamowite, że największe światowe mocarstwo uważa się za pępek świata.
@profesorinkwizytor483817 күн бұрын
Chyba najbliższym prawosławnym odpowiednikiem papieża jest Patriarcha Konstantynopola. Aktualnie jest to patriarcha Bartłomiej. Obecny Dalajlama nazywa się Tenzin Gyatso (co można sobie spolszczyć do "Gjaco"). A żydowskiego ani muzułmańskiego odpowiednika papieża raczej nie ma - no może co najwyżej kalif dla sunnitów.
@jann.662717 күн бұрын
Jaki sunnita dla szyitów? To są dwa różne odłamy islamu.
@profesorinkwizytor483817 күн бұрын
@@jann.6627 A no tak, miał być "kalif" dla sunnitów
@tadeuszwyszomirski932817 күн бұрын
Prawosławnym odpowiednikiem papieża jest raczej patriarcha Konstantynopolu a nie Moskwy!!!! 😂😂😂😂
@GdzieJestNemo16 күн бұрын
nie dokonca z tym patriarchem - nie ma odpowiedznika, bo prawoslawie nie ma jednej glowy. Jest wielu patriarchow. To pozycja bardziej odpowiadajaca arcybiskupowi lub prymasowi
@profesorinkwizytor483816 күн бұрын
@@GdzieJestNemo A czy konstantynopolski nie jest tym najważniejszym, tzw. ekumenicznym?
@ulab57882 күн бұрын
Mieszkam w Stanach I mysle sobie tak... ze Polak to naprawde potrafi a Amerykanin to generalnie nie 😅 I to jest ta roznica . Pozdrawiam moich kochanych Rodakow!❤
@andrzejsoko188516 күн бұрын
Amerykanie wogole niewiele wiedzą o świecie
@esski-116 күн бұрын
wiedzą wystarczająco dużo, aby żyć , pracować i czynić swoje życie lepszym, Tobie wiedza o świecie też do życia jest zbędna..
@Ostrogorska15 күн бұрын
Wiedzą na tyle , na ile jest im ta wiedza potrzebna. Uczą się w HS tych przedmiotów , które im są potrzebne np na studia i dla przyszłej kariery. Geografia nie jest przedmiotem popularnym.
@rularulez581317 күн бұрын
David, dzięx, you are a star!
@robertklimczak563016 күн бұрын
W europie poczatkiem fsktycznie byla wojna w Hiszpanii ale w azji byla wojna japonsko chinska. Zauwazmy ze druga wojna swiatowa niemiec i japonii byla w sumie rownolegla. Nie byla mimo pewnego przeplywy pewnych idei i bazy okretow podwodnych w terenach podbitych przez japonie.zalozona przez niemcow.
@jacob-pl28614 күн бұрын
Ale ja chyba wiem z czego to wynika. W Polsce mamy bardzo "teoretyczny system edukacyjny" w którym musimy się uczyć bardzo dużo o bardzo wielu dziedzinach, z bardzo marnym skutkiem. Dodatkowo, ta wiedza tak na prawdę jest nam do niczego nie potrzebna. Czasami żartujemy sobie, że każdy Polak świetnie zna się i na medycynie i na polityce, na pogodzie, klimacie (na takich teoretycznych tematach, w których się dużo mówi tylko. Przy piwie znamy się na wszystkim. Ale fizycznie coś zrobić tak od początku do końca, żeby było idealnie, to może 20% ludzi potrafi, ale reszta jeszcze nie). - - Z drugiej strony, Amerykanie (tak mi się wydaje, może się mylę bo nie byłem w Stanach), mają generalnie wąską specjalizację. W swojej dziedzinie są dość dobrzy lub bardzo dobrzy, ale już o dziedzinie pokrewnej (podobnej do swojej, ale jako oddzielnej specjalizacji) mogą nie wiedzieć prawie nic. Polski budowlaniec (tak dla przykładu) jest w stanie stawiać mury, kłaść tynki, podłogi, nawet instalacje hydrauliczne, czasami nawet elektryczne mimo, że nie ma do tego formalnych uprawnień, ani przygotowania fachowego. Amerykanin jest albo budowlańcem, albo hydraulikiem, albo elektrykiem. Swoją dziedzinę zna bardzo dobrze, ale tej innej nawet już nie dotyka, bo wie, że mu nie wolno tego robić.
@jacob-pl28614 күн бұрын
A z drugiej strony jest na YT coraz więcej przykładów Amerykanów, którzy przeprowadzili się z USA do Polski i twierdzą, że warto było. Np. 1) Why We Moved From Los Angeles To Poland - kzbin.info/www/bejne/ppLIc2WejKyGq9U , 2) Why I left California for Warsaw, Poland - kzbin.info/www/bejne/aauUm4ega8-Ln6s
@aleksandrab776814 күн бұрын
Wąska specjalizacja z jednej strony jest dobra bo tworzy dobrego fachowca, a z drugiej strony jest zła bo tworzy z człowieka robota do wykonywania konkretnej pracy. Odwrotne podejście czyli duża wiedza ogólna i różne umiejętności chyba dają więcej radości i satysfakcji z życia.
@radoslaw_gralak14 күн бұрын
I jeszcze Amerykanin potrafi zbudować komputer, samochód, samolot, rakiete, a nawet taki głupi wynalazek jak ten KZbin. 100% zgoda! A nawet powiem wiecej : ten który robi Google, nie dotyka się X, bo mu nie wolno ani Apple ani Instagrama, bo nie wie prawie nic. Ale tak na poważnie, tutaj nawet nie chodzi o edukacje, bo Połacy są tak zajebiscie zdolni w inżynierii, informatyce, itd. ze gdziekolwiek się znajda mogę być i są Lewandowskimi w swoich drużynach. Szkoda tylko, ze nie są to drużyny polskie! Ale to już wina Mieszka.
@aleksandrab776814 күн бұрын
@@radoslaw_gralak W polskich drużynach Polacy też są świetni, a że tych polskich drużyn wciąż jest niezbyt wiele, to nie jest wina Mieszka. To jest raczej wina naszych sąsiadów głównie tych ze wschodu i zachodu, którzy bardzo lubią napadać na Polskę, mordować i rujnować. Dzisiaj, gdy Polska odradza się, Amerykanie, ale też inni ludzie na świecie, tego nie widzą, a jak widzą, to budzi to w nich zawiść i chcieliby nam to odebrać.
@Nickmusimiecconajmniej3znaki12 күн бұрын
"Dodatkowo, ta wiedza tak na prawdę jest nam do niczego nie potrzebna." Moim zdaniem natomiast uczymy się mnóstwa użytecznych rzeczy, których zapominamy bądź nie potrafimy stosować. Banalny przykład: oglądając kiedyś namiętnie "Usterkę" zauważyłem, że nawet fachowcy, którzy radzą sobie dobrze, nie potrafią np. zastosować prostych przeniesień geometrycznych przy użyciu cyrkla (lub sznurka i ołówka), które pozwoliłyby im odrysować sobie precyzyjnie skomplikowane kształty przed cięciem wykładziny czy panela - a przecież byli tego uczeni, wystarczy zastosować. Tak samo ludzie teoretycznie po trzech szkołach nie potrafią obliczyć sobie powierzchni podłogi pokoju, pojemności czegoś albo wyliczyć odsetek, wierzą też w rzeczy (a czasem i kupują), których działanie jest fizycznie niemożliwe... System edukacji na pewno można znacznie ulepszyć, ale to też kwestia tego, że wiele ludzie zwyczajnie zapominają lub po prostu nie potrafią połączyć posiadanej wiedzy ze stojącym przed nimi problemem.
@michalmazurek16 күн бұрын
Z tym Urugwajem to kulą w płot. W historii współczesnej cywilizacji cała Ameryka Południowa niewiele znaczy. Polska natomiast jest krajem ważnym w historii, kulturze i nauce. Nasz pech że tak długo byliśmy pod butem mocarstw i dorobek naszych rodaków do dzisiaj próbują sobie przypisać inni.
@aleksandrab776816 күн бұрын
A to nie jest tak, że Dave porównując Polskę do Urugwaju celowo chciał pomniejszyć znaczenie Polski?
@Ostrogorska15 күн бұрын
@@aleksandrab7768 Tobie wszystko trzeba tłumaczyć dużymi literami ?Pomyśl troche, zanim cos palniesz.
@yakeosicki896514 күн бұрын
BZDURY PISZESZ!
@profesorinkwizytor483811 күн бұрын
Chile to może interesuje tych, których interesuje Wyspa Wielkanocna. Chociaż nie wiem jak wielu ludzi zainteresowanych Rapa Nui wie, że należy do Chile...
@alicjagundlach35265 күн бұрын
Za Kommuny w Polsce nie było Bürger King ale były bary mleczne i jedzenie jarskie było zdrowsze ..np naleśniki z serem i pierogi ,racuchy i.t.p
@Hubert451516 күн бұрын
jeśli chodzi o piłkę nożną to nawet w najdzikszych krajach afryki wiedzieli kim jest lewandowski :D
@kapitanbeton634016 күн бұрын
No tak bo piłka nożna jest tam popularna a w USA nie
@marcinsobczak248515 күн бұрын
bo piłka nożna to sport krajów z trzeciego świata
@slavoslavo534615 күн бұрын
Tak, to prawda, tylko najczęściej nie wiedzieli, że on jest Polakiem. Amerykanie natomiast w większości niewiele wie cos o piłce nożnej a co dopiero o piłkarzach
@szczupak85Күн бұрын
Hola hola! Jak byłem w Stanach 20 lat temu w Indianie to każdy wiedział kim jest Pudzianowski. Wtedy strongmeni lecieli w telewizji.
@longinzaczek585715 күн бұрын
Akurat do Urugwaju bardzo wielu Polaków wyjechało, więc pewnie jakaś część Polaków sporo wie o Urugwaju, bo ma tam krewnych. Zapewne większy procent Polaków wie coś o Urugwaju niż Amerykanów.
@dpw654612 күн бұрын
Zwykły Amerykanin nic nie wie o Polsce, przez duże "N". Może - może! - ostatecznie skojarzy ją z "Polish jokes" albo z "pirołgis" o ile wie, że istnieje taki kraj i jest w stanie połączyć w ten sposób te kropki.
@NormanRiepke9 күн бұрын
„ … I tak samo jest z Małyszem i z tym skokiem narciarskim - nikogo to nie obchodzi“ - Dave z Ameryki obraża Polaków, odc. 47
@profesorinkwizytor483817 күн бұрын
W pierwszej chwili pomyślałem sobie, że Roberto Gonzalez (czy jak się to pisze...) to jakiś piłkarz... Ale chyba nic dziwnego, nie?
@michalmazurek15 күн бұрын
@@profesorinkwizytor4838 ja od razu wiedziałem, o kogo chodzi. To syn starego Gonzaleza.
@profesorinkwizytor483814 күн бұрын
@@michalmazurek A ten "stary" to kto?
@michalmazurek14 күн бұрын
@@profesorinkwizytor4838 ojciec młodego.
@andrzejwodynski17 күн бұрын
A co nas zwykli Amerykanie obchodzą? Powiedz mi co Trump, Musk i Altman wiedzą o Polsce?
@andrzejwodynski17 күн бұрын
@sebm8511 tylko oni się liczą
@andrzejwodynski17 күн бұрын
@sebm8511 Oni teraz nikogo nie obchodzą to już historia, teraz się liczy Trump i jego następca.
@yabu852310 күн бұрын
Dalajlama to Dalajlama. 🤣 Ani Żydzi, ani muzułmanie nie mają odpowiedników papieża. Tam jest to bardziej rozmyte. Prawosławie to formalnie Patriarcha Konstantynopola czyli Bartłomiej I.
@annae328116 күн бұрын
Nie przesadzaj Dave. Przecietny Polak wie gdzie lezy Urugwaj. Druga sprawa - gdy umarl polski Prezdent dostalam kondolencje od sasiadow - mieszkam w USA. Nie udal Ci sie ten fimik .
@Nickmusimiecconajmniej3znaki15 күн бұрын
" Przecietny Polak wie gdzie lezy Urugwaj. " Bardzo śmiała teza...
@idepowas332913 күн бұрын
Ostro…ja myślę że nie zdajesz sobie sprawy z niewiedzy rodaków…
@agusiamalusia54259 күн бұрын
@@Nickmusimiecconajmniej3znakija wiem.
@ukaszbarya39811 күн бұрын
Ja to chcialbym sprobowac Hiszpanskiego, ciekawe czy mozesz zrobic jeden odcinek jak zaczac hiszpanski
@stasiekpiekarski3 күн бұрын
Uwielbiam tzw. polski akcent, którego wszędzie się doszukujemy. Najlepiej obrazuje to mem: Na międzynarodowych zawodach sportowych zawaliło się podium. I komentarz dziennikarza: wśród ofiar na szczęście nie było polaków!😂
@kerbicz8 күн бұрын
Ładny park na tym filmie.
@tadeuszwyszomirski932817 күн бұрын
Czy nie wystarczy zacytować meksykańskie przysłowie - glupi, glubszy, Amerykanin!!!!!! 😅😅😅😅😅😅😅
@esski-117 күн бұрын
zamiast "Amerykanin" .. bo kimże jest ten "amerykanin"? wpisz polak...
@Ostrogorska15 күн бұрын
To jest jeden z polish joke i dotyczy Polaka, Ty jesteś tego przykładem
@idepowas332913 күн бұрын
Meksykanie są oczywiście znani z dbania o siebie… i bycie szczupłymi
@Andrzej-q2h14 күн бұрын
Mojego tatę jak był w USA w latach 80tych pytali kto ty skąd a on tym panom że eskimo i w to wierzyli
@idepowas332913 күн бұрын
A później zaskoczenie skąd się biorą Polish jokes… stary nawet nie potrafił wyartykułować skąd jest 🤦♂️
@Andrzej-q2h13 күн бұрын
@idepowas3329 w tej zbieraninie narodów i wszelakiej maści nacji niewielu wie o Europie i o Polsce my kojarzymy im się z ZSRR a eskimo to nie europejczyk by nie mieć o tym bladego pojęcia o to usa
@idepowas332913 күн бұрын
@@Andrzej-q2h widzę że wiesz o nich więcej niż oni sami
@idepowas332913 күн бұрын
@@Andrzej-q2h Eskimo nie może być Europejczykiem ? Napewno?
@GdzieJestNemo16 күн бұрын
o Panie, od szermierki to Pan sie odczep Walczymy przy pustch trybunach, bo "lubimy" :)
@Pako67917 күн бұрын
Zrób film dlaczego w usa jak wchodzi się do jakiegoś pokoju w którym są ludzie których znamy zamiast powiedzieć " cześć " lub " dzień dobry " to mówią po prostu imię, a ludzie im odpowiadają tym samym
@riffraff290617 күн бұрын
Głupotę napisałeś. Mieszkam w USA ponad 30 lat i nigdy się z tym nie spotkałem.
@Pako67917 күн бұрын
@@riffraff2906 tak jest w serialach amerykańskich np better call saul
@utahdan23117 күн бұрын
Nie przenoś fikcji filmowej do życia. Tak sie nie mówi.
@aleksandrab776817 күн бұрын
@@utahdan231 To dlaczego filmach tak mówią?
@arye245716 күн бұрын
@@aleksandrab7768 Wyjaśnię Ci to inaczej. Jeżeli wchodzisz do pomieszczenia, gdzie znajduje się grupa ludzi, powiesz "hi everyone". To takie zbiorowe cześć. Jeżeli jest 2, 3 osoby, możesz, jeśli chcesz, pozdrowić każdą z imienia.
@aleksandrab776817 күн бұрын
Kto to jest Szopan?
@maxwilluniversal930517 күн бұрын
Znaczy był Szkotę
@aleksandrab776817 күн бұрын
@@maxwilluniversal9305 raczej pan od szopy
@krzystaki57937 күн бұрын
Te USA,Meksyki,,Kolumbie,Wenezuele, Urugwaje... łoo panie strzeż nas 😂
@kerbicz8 күн бұрын
Ja znam nazwisko Joe di Maggio. On był wielki gwiazdor sportu w USA 60 lat temu, albo więcej. Nie wiem, czy "futbola", czy "bejsbola", aż tak się nie interesowałem. *Spotkałem* się z tym nazwiskiem chyba u Hemingwaya, bo przecież "American football" jak i baseball same sobie guzik mnie obchodzą.
@kerbicz8 күн бұрын
_Myślę, że Polacy nawet by nie wiedzieli, gdzie Urugwaj jest na mapie._ Proszę mówić za siebie, panie Amerykaninie.
@Nina_random-internet-user11 күн бұрын
Akurat O.J. Simpsona ciężko nie znać. I nie dlatego, że był amerykańskim futbolistą, ale ze względu na zbrodnię, jakiej się dopuścił. Zab1ł byłą żonę i jej kochanka, i uniknął kary. Miał dobrego papugę. Nigdy nie poniósł odpowiedzialności. 😠
@JanKowalski-ot6td7 күн бұрын
Kolego teraz Polska obchodzi cały zachodni świat.
@czesia599215 күн бұрын
Po co mają wiedzieć coś o Polsce! Jakby mieli z tego kasę to by wiedzieli! 😮
@simson94317 күн бұрын
Akurat mieszkam w Chicago i jest tu mnostwo polskich sklepow i biznesow,tak ze Polakow znaja bardzo dobrze (nawet czarni) cala kontraktorka czy sprzatanie to w wiekszosci Polacy (teraz troche Mexykow sie wmieszalo)
@aleksandrab776817 күн бұрын
Taka wiedza o Polsce, to jest raczej antywiedza, skoro Polacy dla nich to głównie ludzie, którzy sprzątają czyli tacy stojący raczej nisko w hierarchii społecznej. Taka wiedza wypacza prawdziwy obraz Polski. Prawdziwa Polska jest w Polsce, a nie w USA.
@annaminska915516 күн бұрын
Co to ,,kontraktorka”?
@Ostrogorska15 күн бұрын
@@aleksandrab7768 Chyba bardzo młode dziecko z ciebie. Jest nadzieja ,ze zmądrzejesz ?
@aleksandrab776814 күн бұрын
@@Ostrogorska Mieszkasz od 35 lat w USA i nie wiem z jakiego kraju pochodzisz, ale zapewniam cię, że Polska jest w Europie, a nie w USA.
@martamotyl777710 күн бұрын
To przykre co mówisz. Wygląda z tego, że ludzie w Stanach mało interesują się czymkolwiek. W tym chyba Ty, skoro pochodząc z Polski nie znasz ludzi, którzy wywarli wpływ na kulturę i na naukę światową. W tym wypadku to wstyd. I bynajmniej nie jestem zakompleksioną polką i nie mam tendencji megalomańskich z racji pochodzenia.
@kazek767410 күн бұрын
Gdzie jest ten park z kurami? ;)
@stasiekpiekarski3 күн бұрын
Czyli jednak to prawda, że nasza kiełbasa wyprzedziła ich kiełbasę:)
@norbertgrochal185617 күн бұрын
A Franciszek jakiej jest narodowości?
@profesorinkwizytor483817 күн бұрын
Czy to jest pytanie na serio?
@norbertgrochal185617 күн бұрын
@@profesorinkwizytor4838no dobra, z Argentyny.
@krytos18227 күн бұрын
Napewno każdy młody Amerykanin wie kto to jest Wiedzmin 😉
@gregorvanstroyny37629 күн бұрын
Wojna w Hiszpanii jest jak wojna w Ukrainie.
@amadeosendiulo213716 күн бұрын
Proszę o stalinizowanego leninburgera.
@aleksandrab776816 күн бұрын
????
@amadeosendiulo213716 күн бұрын
@@aleksandrab7768 Obejrzałeś filmik?
@aleksandrab776816 күн бұрын
@@amadeosendiulo2137 o co tu chodzi?
@aleksandra568886 күн бұрын
😂😂😂😂😂
@amadeosendiulo21376 күн бұрын
@@aleksandrab7768 Obejrzyj filmik w całości.
@igorsetkowicz17 күн бұрын
Ok Dave, jedno muszę zauważyć. Często mówisz to zdanie, że „nikogo nie obchodzi Polska” ale żeby być fair rozumiem że tak naprawdę nikogo nie obchodzi tak szeroko patrząc żaden kraj, może właśnie poza Stanami i nie wiem do jakiegoś stopnia może Kanadą, czy Australią czy może Anglią, ale nie wiem czy też bardzo. Czyli żeby być fair chodzi mi o to, że tak, nikt nie wie i nie myśli o Polsce ale tak samo jak nie myślą o Hondurasie czy Słowenii czy innym z tych około 190 krajów. Stany są po prostu mocno popularne faktycznie na świecie. Przez pop kulturę głównie, trochę też ich sport itp. A reszta ma prawie takie same szanse na bycie nie znanym ogólnie krajem 😄
@adambandurski84817 күн бұрын
Stawiam, że przeciętny Amerykanin więcej wie o Polsce, niż np. o Belgii, Szwecji czy Argentynie.
@idepowas332913 күн бұрын
@@adambandurski848skąd takie stwierdzenie? To ciekawe…
@adambandurski84812 күн бұрын
@@idepowas3329 To logiczna dedukcja. Co wie o Polsce? Kiełbasa, pierogi, wódka, polish jokes, II wojna się tu zaczęła, może trochę z czasów walki z komuną i "miałem znajomego Polaka". Co może wiedzieć o Szwecji? Tam nie ma znanej kuchni jak we Francji, zabytków jak we Włoszech, nie jest to destynacja na wakacje jak Hiszpania, nie było stamtąd większej emigracji ani nie zaznaczyli wyraźnie swojego udziału w historii, więc w sumie niewiele. Nawet ja nie byłbym w stanie powiedzieć zbyt wiele o Szwecji. Belgia? Podobnie. Argentyna? Jeden z krajów Ameryki Płd, Buenos Aires, może piłka nożna. Coś więcej?
@idepowas332912 күн бұрын
@ Rozumiem twoje podejście Ale Szwecja: ABBA, Roxette , Ikea, Swedish meatballs, Greta Garbo. Bjern borg, ibrahimovic, Nobel, Greta Thunberg, dolph lungren, plus zatrzęsienie króliczków playboya. Belgia tylko Belgium waffles i van damme przychodzą mi do głowy
@adambandurski84812 күн бұрын
@@idepowas3329 Szczerze to nawet ja nie kojarzę części z powyższych. ABBA tak, ale to było wiele lat temu. Roxette nie wiedziałem, że jest ze Szwecji. Greta Garbo nie miałem pojęcia, że jest ze Szwecji i myślę, że sporo Amerykanów też nie. IKEA sam Dave mówił, że jak żył w USA, to myślał, że to amerykańska firma, żyjąc w USA pewnie też bym tak myślał. Bjern Borg nie znałem i na pewno popularniejsza jest Iga Świątek, będąca na topie od kilku lat. Ten aktor, równie dobrze mógłbym dać przykład Polańskiego, on raczej więcej zrobił dla kina i do tego był zamieszany w kilka głośnych spraw... Ogólnie niekoniecznie sprawdza się skąd dany aktor w Hollywood pochodzi. Zwłaszcza w USA. Nobla oczywiście znam, ale czy Amerykanie wiedzą, że był ze Szwecji? Ogólnie większość ludzi kojarzy nagrodę, a samą postać już mniej. Zwłaszcza jeśli w historiach o ignorancji Amerykanów jest część prawdy. W każdym razie, to jest moje zdanie, nie trzeba się z nim zgadzać. Uważam, że kiełbasa, wódka, polish jokes, początek II wojny i emigaracja do USA (czyli rzeczy nieco bardziej przyziemne i oczywiste, bo dla wielu osób główną lub nawet jedyną rzeczą jaką wiedzą o II wojnie może być to w którym roku i od czego się zaczęła) są bardziej rozpoznawalne niż były tenisista, międzynarodowa korporacja (międzynarodowa czyli niekoniecznie kojarzona ze Szwecją) i aktorka, która jest powszechnie uznawana za Amerykankę (większość życia spędziła w USA, grała właściwie tylko w filmach amerykańskich).
@maciejterakowski906216 күн бұрын
Jak wszędzie na świecie - jest elita, która na ogół ma jako takie pojęcie o świecie, i jest pospólstwo, ciemna masa bez pojęcia. A których jest więcej ???. Niestety, w demokratycznych wyborach każdy ma 1 głos.
@gracezydor58569 күн бұрын
Lubię twoje wypowiedzi ????w usa ludzie pytali moja mamę czy w Polsce były ulice …i białe niedźwiedzie ??????
@MahdavikiaPL17 күн бұрын
Genralnie morał z filmu jest taki, że nikt na swiecie nie wie o niczym poza swoim krajem, i niczym się nie interesuje. Koniec filmu. Jeśli przyjmiemy za prawdziwe, że zdecydowana większość ludzi nie interesuje się światem w stopniu najmniejszym to zdziwiłbyś się ile osób w Polsce, pewnie większość, nie ma zielonego pojęcia o żadnej Taylor Swift, kim jest jakiś J.D. Vance. Juz nie mowie, o zgrozo, o jakims OJ Simpsonie z czasow prehistorii. ;) Ty wiesz kim są, ja wiem kim są, wszyscy Amerykanie to wiedzą, ale w Polsce to nie każdy i nie za bardzo ;) Owszem, wtedy możemy przyjac, ze rzeczywistosc wyglada jak na Matura to Bzdura, gdzie przychodzi koleś do Polaków, każe zaznaczyć Polskę na mapie, a połowa ankietowanych się wykłada. I tak sobie razem żyjemy wszyscy w symbiozie. Jestem młody, ale nie znam (tak na szybko) zadnej piosenki Taylor Swift, ani zasad futbolu amerykanskiego, mimo że znam się bardzo dobrze zarówno na muzyce jak i sporcie. A to dlatego, gdyż w polskiej przestrzeni publicznej jest więcej strzelania do rzutków, szermierki, curlingu, krykieta, których zasady znam, niż tego dziwacznego, egzotycznego "flagfootballu". Tego po prostu tego nie ma, tak samo jak w amerykanskiej przestrzeni nie ma skijumpingu i Braci Golec... Dziwne, żeby byli. Więc, generalnie, jesli ktoś nie wie nic o Urugwaju, czy o polityce na Filipinach, to tez moge go zapytac, skad w takim razie ma w ogole wiedziec o jakimkolwiek temacie, który go bezpośrednio nie dotyczy, i który go nie interesuje? Pytanie czysto filozoficzne. Mogę zapytać społeczeństwo, jak można nic nie wiedzieć o tak oczywistym państwie jak Urugwaj? O perle modernizmu jaką jest Montevideo? Jak można nie wiedzieć nic o urugwajskich piłkarzach, jednych z najlepszych na swiecie? O Cerro Polaco - najwyzszym wzniesieniu w kraju? Jak można nie wiedziec nic o filipinskiej polityce - o Duterte i jego konflikcie z rodziną Aquino? Jak można powiedzieć, że się interesuje światem i nie słyszeć o filipinsko-chinskim konflikcie o wyspy Spratley? Po co opisywać, co wiedzą ludzie, którzy nic nie wiedzą? Ignorancja nie ma narodowosci. Równie dobrze moglbys nagrac odcinek o tym co analfabeci kulturowi z Urugwaju wiedzą o Mauretanii i vice wersa. No nic. Tak samo jak polscy ignoranci o USA, i amerykanscy o Polsce. Każdy ignorant w Polsce wie, kto to Trump, i każdy ignorant w USA, wie co to Kiełbasa, i przy tym pozostańmy. Jak ktoś nie wie nic poza tym, to nie wie nic. Odcinek przez to monotonny, mozna było się bardziej postarać, a nie traktować wszystkich jak idiotów.
@idepowas332913 күн бұрын
Większość wiedzy o Stanach Polacy mają z filmów. Dlatego słyszeli o Californi, Florydzie etc.
@MahdavikiaPL12 күн бұрын
@@idepowas3329 Masz rację. Ale czy filmy pokazują rzeczywistość? Czy oni wiedża jak naprawdę wygląają te stany? hmmm, może... Do pewnego stopnia... Nie ulega jednak wątpliwości, że przez ten fakt, przeciętny Polak wie o Stanach dużo więcej niż przeciętny Amerykanin o Polsce.
@mateusz.szymanski15 күн бұрын
obstawiam że jednak przeciętny Polak wie nieco więcej o Urugwaju niż Amerykanin o Polsce. chociażby to gdzie jest na mapie, z kim graniczy, co jest stolicą, jaki język jest urzędowy, religia, a jak ktoś się chociaż minimalnie interesuje piłką to i paru znanych Urugwajczyków wymieni.
@aleksandrab776814 күн бұрын
chyba jednak nie zgodzę się z tobą. Ameryka Południowa to najmniej znany kontynent w Polsce. To kontynent, który Polacy najmniej odwiedzają i najmniej interesują się nim. Jak ktoś wie, że Urugwaj jest w Ameryce Południowej, to już jest dobrze.
@idepowas332913 күн бұрын
Możliwe że mierzysz rodaków własną miara…Polacy nic nie wiedzą o Urugwaju. Polacy wiedzą najwięcej o swoich sąsiadach i im dalej tym gorzej
@aleksandrab776812 күн бұрын
@@idepowas3329 Tak jest chyba wszędzie na świecie, że najwięcej się wie o swoich sąsiadach, a im dalej tym mniej. Do tego dochodzą szybkie zmiany na świecie. Ludzie mają często wiedzę przestarzałą. Nie wiedzą, że jakiś kraj zmienił się i jest inny niż 30 lat temu. To dotyczy też emigrantów, którzy wyjechali z Polski dawno temu. Oni często opowiadają o Polsce nieprawdziwe, przestarzałe rzeczy i w ten sposób wprowadzają w błąd ludzi w kraju, w którym teraz mieszkają. To powoduje dodatkowy mętlik i nie tylko brak wiedzy, ale też wiedzę nieprawdziwą, wypaczoną. Nie jest łatwo być na bieżąco z wiedzą o świecie.
@candytwiggytwist350617 күн бұрын
Najlepsze, że US jest znane ale z tego, że jest bogatym krajem 3-ciego świata 😂
@Chantesky17 күн бұрын
Każdy na świecie wie o USA i miliony ludzi rocznie marzą tu być i przekraczają granicę nielegalnie narażając swoje życie. Nie ma lepszego kraju na świecie. O Polsce natomiast mało kto wie. Ten kraj jest nieistotny i nie słynie z niczego. Nic nie produkuje i poza agrokulturą to nie ma żadnego istotnego przemysłu.
@esski-117 күн бұрын
no i chuj z tego... nie przeszkadza to milionom walić legalnie lub nie w granice tego kraju.
@aleksandrab776817 күн бұрын
@@Chantesky Proporcjonalnie do liczby ludności, do Polski przyjeżdża więcej imigrantów niż do USA. Ludzie z całego świata pchają się do Polski. Młodzi Białorusini marzą o życiu w Polsce. Dla ludzi z krajów na wschód od Polski, Polska to baśniowa kraina, która ich zachwyca. Spacerują po polskich miastach i mówią 'Jesteśmy w bajce'. Hindusi, Filipińczycy, Indonezyjczycy i różni inni Azjaci starają się zaczepić w Polsce. Otwierają swoje restauracje, pracują jako dostawcy pizzy i innego jedzenia, otwierają salony azjatyckiego masażu i różne inne biznesy. Nawet zdarza się, że ludzie z Ameryki Południowej trafiają do Polski, ale jest ich niewielu, bo bliżej mają do USA. Polska bardzo zmieniła się. Z szarego kraju przemieniła się w kolorowy zawrót głowy.
@Chantesky17 күн бұрын
@@aleksandrab7768 Polacy przyjeżdżają do USA zarobić, Amerykanie nie jadą do PL. Kto się pcha do PL ludzie z krajów bardzo mało rozwiniętych i byłych republik ZSRR. W większości idą Do Europy zachodniej i mało kto zostaje na stałe w PL. W porównaniu skąd przyszli to dla nich is raj na ziemi. Baśniowa kraina może w twoich oczach jak dobrze się napijesz i coś powąchasz na deser. Kraj który ma tylko zaoferowania to jabłka w europie. Jestes brainwashed w tym kraju. Pojeździj po świecie i zobacz jak ludzie żyją w rozwiniętych krajach i na co ich stać. Standard życia i medycyny jest na bardzo wysokim poziomie. W PL pokazują USA z innej strony myślę że rząd jest w dalszym ciągu komunistyczny i kościół rzadzi. Ludzie są zakłamani. American dream istnieje i to jest najlepszy kraj na świecie. 🇺🇸❤️
@aleksandrab776817 күн бұрын
@@Chantesky Zdziwiłbyś się, coraz więcej Amerykanów przyjeżdża do Polski. W większości są to Amerykanie polskiego pochodzenia, ale nie tylko. Poziom życia w Polsce bardzo mocno zmienił się, to znaczy podniósł się. Poziom życia w USA nadal jest wyższy niż w Polsce, ale nie jest to już taka różnica jak 20 lat temu. Ludzie z Wielkiej Brytanii przyjeżdżają do Polski i przecierają oczy ze zdumienia jak żyją Polacy. Czas nie stoi w miejsce, a na pewno nie w Polsce. Tutaj wszystko szybko zmienia się. Kiedy mówisz o jabłkach to pachnie Rosją, bo to rosyjska propaganda tak mówi, że w Polsce to tylko jabłka.
@olowrohek954014 күн бұрын
Super 👌 Ale Pan tam chodzi a co to za gatunki drzew i rosliny
@Anna-ul1lo17 күн бұрын
👍
@ewaewa478414 күн бұрын
Powiedz proszę o angielskiej/amerykańskiej wymowie słów: Black, cash itp.Polska wymowa takich słów kłuje w uszy.
@piotr.leniec-lincow5209Күн бұрын
Ale Polacy nic nie wiedzą o Bułgarii
@krzysztofszczygo57609 күн бұрын
USA wpływają bardziej na Polskę niż Polska na Chile i to raczej w sposób negatywny ograniczając nasz rozwój. Amerykanie powinni lepiej znać historię i geografię bo takie są oczekiwania społeczności światowej skoro USA tak bardzo wtrąca się do polityki innych krajów na całym świecie.
@varsobalan986417 күн бұрын
Jeden taki mowil ze Walesa to i tamto. Jak mu powiedzialem ze to juz zamierzchla przeszlosc to zapytal sie czy zartuje ... Polska? To roslina czy co? Adam Mejlys wg celebrytki Katie Couric...
@halina820616 күн бұрын
Wiemy gzie jest Urugwaj
@dzikieweze90658 күн бұрын
Pokaż nam siostrę.
@aloizy630517 күн бұрын
putina obchodzi Polska i to za bardzo :d
@aleksandrab776817 күн бұрын
Niestety
@aleksandrab776817 күн бұрын
Co to jest Cile?
@Taki-Jeden17 күн бұрын
Pewnie chodziło o czile
@aleksandrab776817 күн бұрын
@@Taki-Jeden A mieże o cielę?
@Taki-Jeden17 күн бұрын
@@aleksandrab7768 nie leżało mi w kontekście
@aleksandrab776817 күн бұрын
@@Taki-Jeden A mi jak najbardziej
@RovanRS11 күн бұрын
Sądzę, że większość Polaków jednak potrafi znaleźć Urugwaj na mapie. Mi zajęło do jakieś 2 sekundy.
@KanałŻyciewKanadzieAnitaBeata9 күн бұрын
Ja nawet tam bylam na wiosne!
@tadeuszwyszomirski932817 күн бұрын
Davy jesteś genialny!!! Poświęcić cały odcinek tylko temu że Amerykanie nic o niczym nie wiedzą!!! Wystarczyłoby jedno zdanie!!!! 😂😂😂😂😂
@esski-117 күн бұрын
Amerykanie czyli KTO ? murzyni? latynosi? azjaci ? którzy stanowią więcej jak połowę mieszkańców? a może nielegalni w ilości 20 milionów ? na grzyba im to wiedzieć?
@zoryde16 күн бұрын
Ale musza cos o Polsce wiedziec? Polska (jesli wogole wiedza o jej istnieniu) jest tak samo wazna jak powiedzmy Burkina Faso. Let you hair down, guys!
@aleksandrab776812 күн бұрын
Polska to 21 gospodarka na świecie, Burkina Faso to 120 gospodarka na świecie.
@paulatryda688815 күн бұрын
A Kościuszko? Co do Mari Curie-Skłodowska tak się nazywała bo we Francji najpierw jest nazwisko męża.
@idepowas332913 күн бұрын
Tak naprawdę to w Polsce się nawet nie urodziła
@aleksandrab776812 күн бұрын
@@idepowas3329 A gdzie wg ciebie się urodziła?
@idepowas332912 күн бұрын
@@aleksandrab7768 dlaczego według mnie? Przecież to dostępna wiedza.
@aleksandrab776812 күн бұрын
@@idepowas3329 Czyli nie wiesz gdzie się urodziła. Brawo.
@aleksandrab776812 күн бұрын
@@idepowas3329 Podpowiem ci. Maria Curie-Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 w Warszawie.
@tatraaaaa17 күн бұрын
A kogo interesuje amerykański futbol?
@esski-117 күн бұрын
mnie.. plus ze 150 milionów mieszkańców tego kraju... a kogo do kurwy nędzy interesuje soccer? jakieś leszcze w ilościach śładowych.
@aleksandrab776817 күн бұрын
@@esski-1 ale w Europie, to się taki Amerykanin zdziwi, bo tu nikogo to nie interesuje.
@esski-117 күн бұрын
@@aleksandrab7768 kim jest dla ciebie "amerykanin".. czy wliczasz też w to słowo +20 milionów nielegalnych, którzy tu żyją/mieszkają..w sumie.. po kiego grzyba podróżówać im do Europy, oni wolą do Ameryki Środkowej lub Południowej, czy też do Azji lub Afryki.
@aleksandrab776817 күн бұрын
@@esski-1 Coraz więcej Amerykanów pałęta się po Polsce.
@arye245716 күн бұрын
Mnie interesuje.
@pedroLasVegas6 күн бұрын
Śmiesznie opowiadasz, dobre to było z tym białym słowianiem, mozna sie pośmiać
@tatraaaaa17 күн бұрын
Maria Curie-Skłodowska
@edwardTolasz10 күн бұрын
Najlepiej byłoby gdyby totalnie o nas nic nie wiedzieli. Byłoby dla nas bezpieczniej.
@zofiaolszewska702017 күн бұрын
Nic nie szkodzi, chętnie opowiemy 😊. Osobiście interesuję się Ameryką, więc wymienię nawet wszystkich prezydentow, ale to hobby. Skoki to niszowy sport. Haha czy znowu będą oburzone komentarze? Melania jest ze Słowenii, o Słowenii też nikt nic nie wie, pewnie Trump nie wie co to Słowenia.