Lubię oglądać Wasz kanał😊. Mikołaj tak potrafi ciekawie opowiadać że można słuchać godzinami i przy okazji zawsze czegoś nowego człowiek się dowie. POZDRO
@Diament666Күн бұрын
Ciekawy materiał, duzo wartościowych informacji.
@MichaelRiders3 күн бұрын
Fajny materiał. Zrobiłeś mega progres od pierwszych materiałów
@RobertPietraszewski2 күн бұрын
Ja ostatnio lateksowe ujeżdżam (do CX ), dzięki za filmik.
@seryjnymeteopata21622 күн бұрын
TPU w gravelu i MTB (testowałem do szerokości 2.4). leciutkie, koła toczą się lekko, nie zarejestrowałem podwyższonej przebijalności, bardzo łatwa instalacja, także w terenie.
@rgaik113 күн бұрын
Super materiał. Rzeczowo, na temat i daje skonsolidowaną widzę dla cyklistów :)
@jonikqКүн бұрын
Super materiał, dzieki!
@Kondord943 күн бұрын
Do MTB tylko tubeless, w gravelu raczej tubeless, do szosy lekkie dętki. Tak zawsze wybierałem
@marcin.k.72 күн бұрын
TPU u majfrendów po 3 dyszki latają i już nawet z metalowymi wentylami
@Mavczers3 күн бұрын
Jeśli kilka gramów to i kilka watów :) Jeśli chcesz tanich dętek TPU to chętnie podaruję Ci dwie chińskie do Gravela. Kosztowały mnie 37zł za obie. Korzystam od dwóch lat i oprócz chamskich snejków na krawężnikach przy oponie mniejszej niż 35mm nie mam żadnych problemów. Na tubelessa się nie zdecydowałem właśnie dlatego, że trzeba z roweru regularnie korzystać. Gdybym miał trzy rowery zalane mlekiem to nie miałbym czasu na inne zabawy. Teraz mam tpu i w jednym butylowe (nie wpadłem jeszcze na to, żeby poszukać TPU 26x2,25) i jak z jednego roweru korzystam rzadziej to po prostu schodzi mi z niego powietrze.
@dariuszlipinski2457Күн бұрын
Hej czy mógłbym Cię prosić o linka do tych dętek?pozdr.✋
@karolzuk34562 күн бұрын
Mleko zastosowałem w kołach gravelowych i szosowych. Udało mi się przebić oponę gravelową, a raczej rozciąć szkłem. Nie zalepiło, ale użyłem knota i kolejne 2 tys km oponka służyła. Głównym powodem rezygnacji z dętek była chęć podniesienia komfortu jazdy i ciekawość :) Dobiłem już kilkanaście razy przednie koło w gravelu bez konsekwencji. Dolewam przez wentyle, nie mam problemu z ich drożnością.
@martajanota16842 күн бұрын
Dzięki za materiał :)
@user-ic1ke9ys9x2 күн бұрын
Super materiał
@krzysztofkochanski93652 күн бұрын
Super wiedza i porady. Ja mam doświadczenie z tpu nie za dobre zawsze szybko się dziurawią i to nie przez przebicie tylko od wewnętrznej strony czyli od obręczy. Wymagają idealnych warunków, taśmy bez zadziorów a i tak zawsze jakieś mikro dziurki się robią. Najgorszy zakup to były dętki tubolito po 130 za szt. na których nie pojeździłem nawet tygodnia bo się rozpadły, zawiódł plastikowy zawór, miejsce w którym zawór jest scalony z dętką jak i sama dętka złapała mnóstwo dziurek. Lepiej kupić coś a ali za 30zł Jedyny plus z obycia się z tpu to taki że teraz dzięki dedykowanemu zestawowi naprawczemu mogę sobie skleić materac plażowy
@TheAmbasadaRecords2 күн бұрын
Z RideNow z Ali praktycznie mam zero przebić na 25c w szosie. Wersje 24 i 32g.
@kamilklewin42873 күн бұрын
chyba przetestuję dętkę lateksową zanim zmienię opony na tubeless w szosie! co do trzymania ciśnienia to moje TPU OffBondage spadają do 4 bar w kilka dni ale później już utrzymują się przy tej wartości. Za to tubelesy Cinturato M w połączeniu z Bontragerami Pro3V trzymają ciśnienie ok 2bar tygodniami
@alexlez99472 күн бұрын
Świetny materiał, chyba wszystkie za i przeciw omówiłeś 👍 można by jeszcze wspomnieć o wentylach schwalbe click valve które mają być dostępne w najbliższym czasie.
@guslaw93893 күн бұрын
Opony z mlekiem łatwo się naprawia na trasie (sznurkami). Ale pozbyłem się tego systemu przez babranine
@Sony-PL2 күн бұрын
jak większość ludzi - też to przerabiałem i wróciłem do lekkich dętek klasycznych...
2 күн бұрын
Cały poprzedni sezon przejeździłem na gravelu z dętkami TPU Cyclami i dość sporo eksperymentowałem z jazdą na niskich ciśnieniach (zbyt niskich), co kończyło się wieloma złapanymi kapciami. Ten sezon planuję przejeździć na mleku i zobaczymy co z tego wyjdzie.
@_voy2s_2 күн бұрын
Lipa z tpu na 27,5x 3,0. Dobrych nie trafiłem, a plastikowe trzpienie po krótkim czasie puszczały, więc zostałem na zwykłych, które jednak mniej pracują w oponie.
@krisk58193 күн бұрын
Rozwiązaniem na problem zatykania wentyli przez mleko są wentyle Mac-off Big Bore. Właściwie tam nie ma tradycyjnego wentyla tylko jest zaworek. Obecnie używam w fullu.
@wybieram_rower2 күн бұрын
Też mam zamiar kupić. Dobry patent.
@krisk58192 күн бұрын
@wybieram_rower obecnie testuję ale sprawuje się świetnie. Trzeba tylko wyrobić sobie nawyk, żeby zamknąć zaworek przed odłączeniem pompki. Na początku kilka razy uleciał mi powietrze przez to że za wcześnie odłączyłem pompkę nie zamykając zaworku 😆
@wybieram_rower2 күн бұрын
@@krisk5819 Myślałem, że mylisz pozycję otwartą z zamkniętą. Czytałem komentarze, że ludzie ze zboczeniem zawodowym mają z tym problem. Z technicznego punktu widzeniania wajcha wzdłuż to pozycja otwara, a w poprzek zamknięta. Ale rozumiem producenta. Trochę by to głupio wyglądało (:
@pawelewandowski5533Күн бұрын
W szosie stosuje detki butylowe Continental race light o wadze 77g + opony z dobra wkladka antyprzebiciową. Bardzo elastyczna detka i dlugo trzyma cisnienie. Detki TPU nie są zalecane do rowerow z hamulcami szczekowymi ponieważ nie sa odporne na przegrzanie podczas hamowania. Latex za krotko trzyma ciśnienie a z mlekiem nie chce sie babrac.
@rowerzysta-i3i2 күн бұрын
Jaka stówka. Chyba Pierlli czy cos takiego. Popularne RideNow kosztuje znacznie mniej. Wersje szosowe potrafią ważyć mniej niż powietrze w oponie. Najlżejsza 19 gram
@TheAmbasadaRecords2 күн бұрын
wersja pod tarcze tyle, na szczęki 24g minimum co dalej jest niczym
@aygor93503 күн бұрын
Nie miałem okazji jeździć na dętkach lateksowych czy TPU. U mnie w użyciu jest mleko". Robię rocznie około 5k km i ta opcja uszczelnienia opony sprawuje się jak najlepiej. Rower w zimie jest nieużywany., ale na wiosnę czyszczę zaschnięte mleko i dolewam nowego. Dla super rozwiązanie, choć coraz częściej zastanawiam się nad dętkami TPU. Póki co komfort jazdy na niskim ciśnieniu oraz cena zestawu przemawia za TR.
@MichaelRiders3 күн бұрын
Ja przesiadłem się na TPU po zimowym papraniu się w mleku aby włożyć dętkę. Jak nie jeździsz w zimie to mleczko jest spoko
@krystiankiermasz2 күн бұрын
@@MichaelRiderszima na mleku spokojniej pojeździsz😊
@diaboliqer3 күн бұрын
Tpu wcale nie są takie delikatne, nie wiem skąd masz takie info. Wg badan są odporniejsze na przebicia niż butyl
@Piter-bike2 күн бұрын
Ogolnie jak dla mnie tpu czy butyl to jeden pieron, jak przebijesz oponę, to czy będzie dętka taka czy śmaka to i tak zostanie przebita.
@kielond.36382 күн бұрын
Wraz lepsza jest tpu od mleka 😅@@Piter-bike
@cezaro23362 күн бұрын
Pierdzieli co ślina na język przyniesie 😂 od dwóch sezonów tylko dętki tpu w dwóch rowerach i jeszcze nie było kapcia co nie można powiedzieć o lekkich zwykłych dętkach, które wcześniej miałem
@Piter-bike2 күн бұрын
@@kielond.3638 no nie wiem czy lepsze. Przez 2 lata przebiłem 3x dętkę tpu. Przebieg 20tyś km . 3x były to bardzo małe przebicia od kolca, czy malutkiego kawałka metalu, także możliwe, że mleko by to załatało. Przynajmniej doszedłem do wprawy ze zmianą dętek i zakładaniania opon.
@kielond.36382 күн бұрын
@Piter-bike tubless w szosie jest Bez sensu. Zapychające wentyle, zasychajace mleko itp. Ja tpu zmieniam w 5.min i jadę dalej.
@pawelb2013 күн бұрын
Kij w mrowisko :D a jak to jest z przebijalnoscia latexu i tpu? faktycznie jest taka duza roznica na korzysc tpu?
@bikeworldPL3 күн бұрын
Przy defekcie podczas jazdy to myśle, że jedyne co możemy to zaufać danym producenta… bo w końcu dętka TPU dętce TPU nierówna i tak samo jest z lateksami, ale na pewno ilość fakapów przy montażu oraz dętek, które nie wytrzymały więcej jak 2-3 jazdy jest większa w przypadku TPU, niż lateksowych. Warto rozumieć reguły gry - to dwa różne produkty i dwa różne obszary zysku. TPU znacząco odchudza rower i dodaje dynamiki podczas rozpędzania się. Latex lepiej się toczy, lepiej pracuje w zakrętach czy w terenie i jest bardziej komfortowy. Jednak pamietajmy, że mówimy o szczegółach, nie każdy ma na tyle wyrobioną percepcję żeby to poczuć. Dlatego TPU jest takie popularne, bo wagę czuć zawsze jak ruszamy spod domu najbardziej. Gdy wprawiany rower w ruch z zatrzymania, stąd każdy „czuje, że zrobił super zakup”. No i tak zresztą jest - dobra dętka TPU jest spoko!
@diaboliqer3 күн бұрын
No z jakiegoś powodu nikt na lateksie już nie jedzi
@Fingolfin_spod_Rybnika3 күн бұрын
@@bikeworldPLładnie opisane, czuć znawcę 👍 wspomnieć też warto o utracie ciśnienia, niektóre TPU (nie te najlżejsze 25g) trzymaja jak butyl, pompujesz w szosie co 1-2 tygodnie. Wielu by denerwowało pompować co jazdę dla tych mikro zysków komfortu czy układania w zakretach; mnie na przykład tak 😅
@Savaios2 күн бұрын
Jeśli jest przebicie to każda dętka pęka, TPU rzadziej pęka sama z siebie, bo dętki niestety potrafią pękać bez powodu i dlatego z nich zrezygnowałem.
@diaboliqer2 күн бұрын
@@Savaios jeżdżę kilkadziesiąt lat i nigdy mi nie pękła dętka BEZ powodu
@Piter-bike2 күн бұрын
2 lata jeżdżę na dętkach tpu i jestem z nich zadowolony. W tym roku będe testował tubbles, bo przechodzę na opony 32c
@szymonpartyka7944Күн бұрын
W nowym rowerze miałem fabrycznie system tubeless, zlapalem gumę ktorej mleko nie zakleiło, do zdjęcia wentyla w celu założenia dętki potrzebne były kombinerki, ktore same w sobie ważą tyle co ze dwie dętki... Jakis czas później założyłem nowe opony, również tubeless, po raz kolejny złapałem kapcia, którego mleko nie skleiło. Od tamtej pory wróciłem do klasycznych dętek i magicznej roznicy w oporach toczenia nie jestem w stanie dostrzec wiec nie planuję wracać do tubeless'a.
@MichaelRiders3 күн бұрын
TPU u mnie rządzi tyle , że te markowe. Trój kolega po fachu mi pisał, że markowe o wiele lepsze. Myślałem, że to ściema ale po 4 pękniętych chińczykach kupiłem dwie różne markowe aby sprawdzić które lepsze i nic się z nimi nie dzieje. Nawet wydaje mi się, że lżej się toczą. Może to efekt w mojej głowie, w końcu dałem 230 zł za dwie dętki 😅
@Piter-bike2 күн бұрын
Jak Ci strzeliły to pewnie za duże ciśnienie waliłeś lub przyszczypałeś przy zakładaniu
@im_fine.im_just_not_happy2 күн бұрын
2/2,5 roku temu zmieniłem na chińskie Offbondage i tak jeżdżę do tej pory bez najmniejszych problemów. Kosztowały całe 15zl 😂 W tym czasie 1 przebicie jakimś kawałkiem blachy takiej wielkości, że nawet mleko by nie pomogło. Zmieniłem szybko w trasie na zapasową też TPU i tak śmigam nadal.
@Sony-PL2 күн бұрын
ciekawe że wiele użytkowników tubelesowych po jakimś czasie mają tego shitu dosyć i wracają na klasyczne dętki... (sam też to przechodziłem - i szybko mi przeszło mleko)
@michapiechocinski11473 күн бұрын
Co sądzisz o takich dętkach TPU PIRELLI Cinturato SmarTube X
@Piter-bike2 күн бұрын
Kup z alie dętki cylami z metalowymi zaworami.
@im_fine.im_just_not_happy2 күн бұрын
Nawet nie myśl o jakichś przepłaconych drożelli, bierz Offbondage z aliexpres, bez promo jakieś 4 dyszki/2 szt, a w promocjach 15zł/2szt. Mają aluminiowe wykręcanie zaworki.
@Sony-PL2 күн бұрын
używam od lat maxxisów od wielu lat 65 gramowych - dobrze się je łata w razie kapcia... nie wiem jak z łątaniem tpu i nie mam zamiaru tego sprawdzać...
@qwertyazerty21372 күн бұрын
W zeszłym roku skusiłem się na tpu do mtb i tak, na papierze oszczędność wagowa w porówaniu z butylowymi ogromna, ale żebym to poczuł na podjazdach, to nie. Może dla kogoś kto się ściga będzie to miało znaczenie, ale do rekreacyjnej jazdy, nawet po górskich szlakach, nie widzę sensu. Tym bardziej, że odporność na przebicia przy dobiciu na niskim ciśnieniu jest słaba, a odnoszę się tu do dętek Cyclami. Ciśnienie też kiepsko trzymają, mimo, że mają normalne stalowe wentyle, a nie te plastikowe z wklejanym rdzeniem. Jedyna zaleta jaką widzę, to jako zapas, który jest lekki i niewiele miejsca zajmuje
@Sony-PL2 күн бұрын
na każdym wyścigu w jakim brałem udział widziałem jak złazi komuś opona i chlapie wszystko mlekiem podczas zatrzymywania... Widziałem też wiele dobić do obręczy i przecięcie opony - mleko już tego nie załata ani żadne sznurki...
@andcio7276Күн бұрын
W MTB mam mleko a w szosie TPU i to jest dla mnie zestaw ostateczny.
@gustawbrowar74163 күн бұрын
a naprawa w terenie weryfikuje przydatność dla właścicieli
@MichaelRiders3 күн бұрын
Piszesz o konkretnym systemie?
@Savaios2 күн бұрын
Nie wiem jak można się ubabrać tubelessem przy montażu. Najpierw montujesz oponu, i dolewasz mleka przez wentyl. Jak kupisz szklaną strzykawę parktoola to jest bardzo czysto i nic się nie wyleje i nie kapie. Ważne aby wężyk był długi i wszedł głęboko do opony przez wentyl. Wentyl też musi być dobry, jakiś chris king albo coś. 6 Lat na tubeless i nigdy na trasie nie musiałem nic naprawiać. Natomiast to że się samo zalepiło i dojechaliście .. to tak czy siak podkleiłbym łatkę w domu.. tak dla pewności.
@marcinknapik38902 күн бұрын
Dobre mleko które nie wysycha wytrzymuje nawet rok, System najlepszy z dobrym i sprawdzonym mlekiem. Czasem Endurówka stoi nie ruszana 2 miesiące i nic się nie dzieje Tanie g........ wysycha po miesiącu.
@marcinlagowski15272 күн бұрын
które polecasz?
@dominikk723721 сағат бұрын
Dużo prawdziwych informacji, niestety są też w tym materiale niedopowiedzenia i ogólniki o systemie tubeless. Chwalisz tubeless, a za chwile 80% tego co o nim mówisz, to są wady tego systemu - samą prawdę - a to co mówisz o zaletach, to są te same zdania, które głoszą marketerzy firm, które push'ują tą technologie. Ani Ty, ani Twoi koledzy nie odczujecie różnicy w dynamice czy oporach toczenia porównując system tubeless z dętką lateksową - oczywiście wielu pewnie mówi, że czuje, nie wątpię. Różnica w oporach toczenia według badań wynosi 1-1,5 W na korzyść systemu tubeless. Odnośnie tematu, że tubeless jest lekki, to też sprawa jest bardziej skomplikowana. Większość osób dolewa mleka, a nie ściąga oponę, oczyszcza ją z wyschniętego mleka i potem nalewa nowe mleko. W związku z tym robi się totalny syf w kole, który waży! Poza tym są badania, które mówią o tym, że przemieszczające się mleko w kole negatywnie wpływa na jego toczenie, są to straty małe, ok. 1 W - w związku z tym niweluje się zysk tubeless, o którym piszę powyżej. W ogólnie nie powiedziałeś o tym, że tak często jak mleko zalepia dziurę w oponie, tak często tej dziury nie zalepia. O dętkach powiedziałeś bardzo ładnie, tak jak jest.
@tomhusky19793 күн бұрын
W szosie jeżeli mamy za sobą auto serwisowe i mechanika po godzinach to mleko, dla amatora tylko dętka a jaka dla kogo to już zostało powiedziane :)