Nie mogłem się doczekać odcinka o Rondzie Daszyńskiego
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Zapraszamy do oglądania!
@spacenomad44775 жыл бұрын
Niektórzy zaczynają nazywać tę okolicę "Isengard" :)
@whispeace5 жыл бұрын
"They're taking the hobbits to Isengard" kzbin.info/www/bejne/q3aQYoWGedZ9d7s
@paweksiezopolski73285 жыл бұрын
Potwierdzam :) Mordor z wieżą ( a niedługo z kilkoma nowymi )
@rayan69pl5 жыл бұрын
@@007arek Przeczytaj jeszcze raz ale ze zrozumieniem.
@ColinekMC5 жыл бұрын
Tak to się mówiło już ze 3 lata temu :-D
@Corneliu5555 жыл бұрын
Słaba architektura z dobrą urbanistyką przejdzie! Ale nawet najlepsza architektura nie daje rady bez dobrej urbanistyki...
@kris77pl425 жыл бұрын
@@wielkiinkwizytor3627 ...najlepiej jakby wszystkie 6 były dokładnie takie same...dobrze by współgrały...
@OletaSopot5 жыл бұрын
Świetny film - jak zwykle! 😄 Tyle informacji przekazanych w bardzo interesujący sposób, a jednocześnie przejrzyście i zrozumiale dla widza, który nie jest specjalistą. 😊 Dziękuję Wam za ten kanał! ❤️
@goodidea_archi5 жыл бұрын
To my dziękujemy za bardzo miłe słowa! Bardzo staramy się, aby było merytorycznie i profesjonalnie, a przy tym jasno, zrozumiale i ciekawie - cieszymy się, że to się udaje :) Pozdrawiamy serdecznie!
@OletaSopot5 жыл бұрын
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak udaje się i to jak! 😄👍
@DNL87875 жыл бұрын
Również czuję dysonans między światem komercyjnym, gdzie deweloper stara się z całych sił zachęcić najemcę do wynajęcia biura a sferą publiczną która jest zaniedbana i cechuje się niską jakością w każdym aspekcie. Dziękuję za bardzo ważne punkty o urbanistyce i podkreślenie roli włodarzy, jak i wspomnienie samej roli ronda w tworzeniu tkanki miasta. Obawiam się że wyniesienie roli urbanistycznej ponad świętą przepustowość dla aut może spotkać się z krytyką, ale z drugiej strony jeszcze 20 lat temu nikt nie myślał w ten sposób a dziś taki głos staje się co raz bardziej popularny. Słowa uszanowania za świetny film Natalio i Radku.
@andrzejjanecki17265 жыл бұрын
Zawsze pozostaje pytanie, czy dobry inżynier zgodzi się za niewielkie pieniądze, oferowane przez magistraty, pracować w rodzaju dworu, jakimi one są - i osiągać wyniki na jakie liczymy.
@DNL87875 жыл бұрын
@@andrzejjanecki1726 Panie Andrzeju, zgadzam się i sądzę że dopóki nie stworzymy jakiegoś modelu partnerstwa publiczno prywatnego w urbanistyce, czy organizacji urbanistyki przez konkursy i otwarcie na głos specjalistów, dopóty będziemy narzekać na kiepską jakość planowania. Bo rozwiązanie gdzie w mieście będzie pracować dobrze, rynkowo, opłacona kadra uważam za aktualnie niemożliwą ze względu na środowisko polityczne.
@jakubserwin82085 жыл бұрын
Ależ porywający i inspirujący manifest na koniec! Nie można się nie zgodzić, na braku dobrej urbanistyki cierpi każdy. A niestety, dobrej urbanistyki to w Polsce ze świeczką szukać.
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Dziękujemy! Niestety to prawda - kryzys w polskiej urbanistyce to niestety przykra rzeczywistość, za którą płacimy wszyscy...
@blueberrymuffin32305 жыл бұрын
@@goodidea_archi Może jakiś filmik mówiący szerzej o tym problemie, myślę, że by się przydał.
@ppece5 жыл бұрын
@@goodidea_archi Popieram Stanleya. Z wielką chęcią zobaczyłbym dłuższy film poświęcony kryzysowi urbanistyki. Zaciekawiło mnie również w jaki inny sposób można rozwiązać komunikację w tym miejscu. :) Jako Krakus boleję nad tym jak urbanistycznie kształtuje się to miasto przez ostatnie 25 lat. Tym bardziej, że zajmuję się odrobinę tworzeniem map i "z góry" jeszcze lepiej widać ten kryzys. Mam też wrażenie, że wciąż większość osób z różnych przyczyn nie interesuje się tym, jak wyglądają ich miasta, a nawet nie zastanawiają się jaki wpływ ma złe miejskie planowanie w większej skali i dlaczego, jeśli teraz nie zrobi się czegoś, to zostaniemy z takimi rozwiązaniami na kolejne 2 pokolenia. Dlatego marzy mi się, aby był taki film wyjaśniający to zjawisko, który mógłbym komuś zarekomendować. Dzięki, że tworzycie swoje materiały, jednocześnie za każdym razem pozostawiając we mnie poczucie niedosytu, bo tematyka jest fascynująca i ciężko ją wyczerpać. :)
@neshifuturo5 жыл бұрын
ehh miasto nie jest naturalnym środowiskiem człowieka więc za co płacisz ?Człowiek ingeruje i zabiera sobie coś co tak naprawdę do niego nie należy.Ludzie cisną sie w tych miastach jak sardynki w puszkach.
@visionstreetwear1085 жыл бұрын
W Roterdamie w centrum można odpocząć jak w lesie . U nas sie łączy samochody (spaliny) z ludzmi .
@marekkusal78544 жыл бұрын
Witam. Jestem na tym kanale pierwszy raz i od razu mile zaskoczony przygotowaniem merytorycznym Prowadzącego. Dowiedziałem się sporo o nowych projektach, szczególnie na Woli. Chociaż mieszkam w W-wie, ten rejon odwiedzany jest rzadziej przeze mnie. Miło było słuchać płynnej wypowiedzi często ekspresyjnej, szczególnie w końcówce. Zaraz obejrzę jeszcze odcinek o Mordorze.
@freak21855 жыл бұрын
Mi najbardziej podoba się Generation Park, ponieważ wyróżnia się elewacją. Warsaw Unit też zapowiada się całkiem nieźle dzięki swojej ciemnej elewacji oraz samej bryle. Skyliner prawdopodobnie będzie miał najciekawsze przyziemie, elewacja jest w porządku, ale za bardzo zlewa się z Hubem. Jeśli chodzi o Warsaw Hub właśnie to podoba mi się tylko najniższy budynek, pozostałe 2 przypominają mi Eurocentrum Alfa w Alejach Jerozolimskich. Taki krok wstecz do lat 90 moim zdaniem. A najbardziej to oczywiście czekam na Towarową 22. :) PS. Super odcinek. Już odkąd dowiedziałem się, że będziecie nagrywać o Rondzie Daszyńskiego nie mogłem się doczekać. Pozdrawiam. :)
@commonwealthrealm5 жыл бұрын
Zgadzam sie zupelnie z koncowa konkluzja, panie Radoslawie. W wiekszych Norweskich miastach wszystkie nowe projekty musza przechodzic konsultacje publiczne przede wszystkim z mysla o urbanistyke. Sam bralem udzial politycznie w takich komitetach i moge potwierdzic ze wklad ze strony wlodarzy miejskich ma bardzo duze znaczenie na projekty przemiany w ostatnich latach w Oslo takie jak Tjuvholmen, Bjørvika, Nydalen, Hovinbyen, Ulven i tak dalej. Tutaj w pierwszej kolejnosci stawia sie na urbanistyke, a poszczegolne budynki tylko wypelniaja i spelniaja urbanistyczne zalozenia. Panie Radoslawie i pani Natalia, jezeli chcecie moge chetnie was oprowadzic po kilku przykladow w stolicy Norwegii, ktora mocno sie zmienia z roku na rok.
@bummell15 жыл бұрын
..no ale porównujesz dwie calkiem inne sytuacje i miejsca,,jak na filmie,to będą biurowce,a nie osiedla mieszkalne o których ty piszesz,poza tym,mam calkiem odwrotna reakce do tego co dzieje się wlasnie w oslo,Oslo jest ,staje się coraz ciaśniejsze,wykupywane sa byle parkingi by tam wstawiać bloczki mieszkalne,bardzo słabej jakości i proste,,słowem brzydkie,,nie wiem jaki człowiek dal na to zgode,bo chętnych na budowę toi oczywiście zawsze będzie,ale wydzial urbanistyki w oslo kuleje strasznie,,no jest plan by usunąć caly ruch aut w tym miescie,ale to jest oczywiście plan kogos z innej planety,zamiast budowac poza oslo nowe osiedla icentra,wszystko buduje się do srodka,,nie na zewnątrz...dodam dla tych którzy tego nie widza,tourbanisci w oslo planują tak nowe budynki czy osiedla by nie moznabylo zaparkować przyjezdzajac w odwiedziny,juz dziś nie ma miejsc parkingowych tu w oslo ...bez oplat
@Mack07935 жыл бұрын
Super przesłanie o przestrzeni miasta jako całości, a nie osobnych elementach. Niech się mury pną do góry! :)
@Wysz3k5 жыл бұрын
Świetny kolejny odcinek! Brawo 👏 i końcowa puenta trafiona w punkt! Oby tak było w przyszłości :) 💪👍
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Dziękujemy! Trzymajny kciuki za polskie miasta!
@IsabelaHatem5 жыл бұрын
Radosław, I really like practicing my Polish listening to you and also learn some things about architecture =P. However, you speak very fast, so would it be possible to add captions (in Polish) to your videos? Plus, this would also be good so your videos could reach people who have hearing problems. =)
@hetman31965 жыл бұрын
Mogła by Pani zacząć od pisania po polsku... pozdrawiam :) Besides, you have a beautiful smile! 😊
@jja16875 жыл бұрын
You can change speed setting to 0.75 or 0.5
@krzysztofdupont64524 жыл бұрын
Je suis désolé mais nous sommes en Pologne ici nous parlons et écrivons en polonais.
@dzikipenetrator99545 жыл бұрын
Nie mogłem się doczekać tego odcinka😁😁
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Zapraszamy! Miłego oglądania!
@VictorPet.5 жыл бұрын
Dziękuję bardzo! kciuk w górę z Ukrainy
@hetman31965 жыл бұрын
Serce cieszy... kocham Polskę , kocham Warszawę, pozdrowienia ze Śląska !!! Jeszcze chciałbym żeby się inne miasta tak rozwijały.. Katowice, Wrocław, Poznań, Kraków, Łódź , Szczecin, Białystok , Lublin.pozdrawiam.
@jolaula3 жыл бұрын
o Katowice to juz kwitną. Uwielbiam tamtejsze przedsięwzięcia budowlane , które dobrze wpasowują się w te stare poprzemysłowe Katowice .
@olap.42115 жыл бұрын
Rosną w tempie błyskawicznym zmieniając kompletnie wolska przestrzeń. Jako ciekawostkę dodam, ze moja mama nie była w okolicy ronda daszynskiego kilka lat i jak ostatnio wracała z centrum taksówka to z wyrzutem powiedziała kierowcy ze ja wiezie naokoło przez inną dzielnicę :))
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Tak, zmiana na Woli jest niesamowita. Niezwykle dynamiczna, a teraz jeszcze z tym lasem wieżowców bliżej i dalej ronda (bo zapowiedzianych jest przecież kolejnych kilka!) to już w ogóle - kompletna metamorfoza! Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy!
@maksymnowogrodzki32004 жыл бұрын
Brawo :-) myślenie przyszłości, z myślą przyjemnego, codziennego , najnowszego , rozwoju społeczności korzystająca z lokali użytkowych, mieszkalnych, uslugowych, w takich kompleksach . A nie ekonomia oparta na zyskach krótko terminowych ,co się odbija na luksusie użytkowania. Użytkowanie powinno być brane w pierwszej kolejności pod uwagę. Pozdrawiam . PS. Mam nadzieję że się kiedyś spotkamy .
@Julian78565 жыл бұрын
Genialny materiał oraz świetne przesłanie na koniec! Niech się mury pną do góry!
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Dziękujemy! 🏗🏗👷♀️👷♂️🏢🚧🚧
@andrewandrushkevich605 жыл бұрын
Teraz wiem, co tam buduje się:) Dzięki
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Bardzo miło nam to czytać, dziękujemy!
@tomaszwieczorek14015 жыл бұрын
No to teraz prosimy o wizualizację takiego skrzyżowania o jakim mówisz ;)
@goodidea_archi5 жыл бұрын
No poprośmy! Rok temu były wybory samorządowe - żaden z głównych kandydatów na prezydenta Warszawy nie miał programu dotyczącego rozwoju przestrzennego. U jednego do dnia wyborów zakładka na stronie dotycząca planowania miała opis "w przygotowaniu", u drugiego było kilka zdań - ogólników. Zmiany nie nastąpią same - musimy pytać, dopytywać, przychodzić na spotkania, zwracać uwagę lokalnych polityków na obszary, które leżą w ich kompetencjach i, gdzie mogą zostawić po sobie coś dobrego - jak właśnie planowanie i urbanistyka :)
@tomaszwieczorek14015 жыл бұрын
@@goodidea_archi no nie do końca o taką odpowiedź mi chodziło ;) Ciekaw byłem jak zabrał by się za to architekt o takiej wiedzy i świadomy minusów obecnego rozwiązania. Gdzieś tam niżej pisałeś o wielopoziomowych skrzyżowaniach bezkolizyjnych. Ale czy to nie będzie gorsze rozwiązanie? Tak czy tak to jezdnie będą zajmować większość terenu. A jak do tego dorzucić jeszcze tramwaje...
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Hehe, w kwestii wielopoziomowych skrzyżowań pisaliśmy co nieco np. w naszej książce "ARCHISTORIE": www.empik.com/archistorie-jak-odkrywac-przestrzen-miast-gajda-radoslaw-szczesniak-natalia,p1211352717,ksiazka-p Gorąco polecamy!
@tomaszwieczorek14015 жыл бұрын
@@goodidea_archi mam :)
@wlodekkrajewski58265 жыл бұрын
Być może propozycja rozwiązania tego skrzyżowania mogłaby mieć charakter dosyć uniwersalny, ponieważ mam wrażenie, że w centrum Warszawy jest ono bardzo typowe. Kto ma iść (jechać) pod ziemię, kto ma iść (jechać) górą, pytania jak z nowego Korowodu... Jakiś taki mały szkic, dawno żadnego modelu nie było, Radku i Natalio, please :-)
@speccd81165 жыл бұрын
Esencja. Pełny profesjonalizm w przygotowaniu programu a sposób przekazania informacji perfekcyjny.
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Dziękujemy za miłe słowa!
@cogito84465 жыл бұрын
Wybitna wiedza prowadzącego, odcinek również świetny. Więcej filmów o Warszawie! Pozdrawiam.
@gregorysn20795 жыл бұрын
Super odcinek! Święte słowa na końcu!
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Dziękujemy! :) Bardzo się cieszymy, że film się Panu podobał! :)
@haniap89395 жыл бұрын
Fajnie obejrzeć film o miejscu, które mijam codziennie w drodze do szkoły!
@goodidea_archi5 жыл бұрын
O! Super! W takim razie miłych wrażeń jutro rano! :)
@karolinao.31215 жыл бұрын
Niech się mury pną do góry!🏙️🌃🏗️ Jak zwykle świetny materiał!🤩
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Dziękujemy! 🚧👷♂️👷♀️🏗🚧🚧🏢
@TheSeba1525 жыл бұрын
Chciałbym sie spytac czy w ktoryms z przyszlych odcinkow bedzie poruszona tematyka np dworcow kolejowych.Obiektywnie najładniejszych :)
@antilamazury5 жыл бұрын
Jak zwykle poziom: Master👍
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Dziękujemy! :)
@tadeuszoses25475 жыл бұрын
Film jak zwykle najwyższej jakości, świetny materiał. Pozdrowienia dla Pana Radka ze Szczecina ;)
@adriangeology5 жыл бұрын
Ciekawy materiał, bardzo się cieszę, że YT polecił mi twój film. Dostajesz suba.
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Bardzo dziękujemy i zapraszamy do oglądania kolejnych filmów! :)
@kapiyt49515 жыл бұрын
Varso Tower już za niecały rok będzie gotowy 💗
@okeyalright5 жыл бұрын
najwiekszy budynek unii
@kapiyt49515 жыл бұрын
@@okeyalright tak
@ch367995 жыл бұрын
Tak jak południowa Obwodnica Warszawy❤️ Otworzą we Wrześniu 2020🙂
@krzysztofgaska35925 жыл бұрын
Dobra, lapka w gore i ogladamy !!!
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Zapraszamy serdecznie!
@jarekadamowicz81365 жыл бұрын
Jak zwykle ... brawo !!!
@KonradZiembicki5 жыл бұрын
"kocham" Pana filmy są wspaniałe
@tripledsm31955 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek, dzięki
@goodidea_archi5 жыл бұрын
My również dziękujemy i pozdrawiamy!
@Rosenberg12319895 жыл бұрын
Świetne są ujęcia tych wieżowców. Robią wrażenie.
@AqEva2 жыл бұрын
Aktualizacja: smocza skóra na Unicie wygląda moim zdaniem całkiem przyjemnie, ale z tymi światłami na rondzie rzeczywiście słabo. Natomiast cieszy oko natężenie ruchu rowerowego w okolicy :).
@nihilistycznyateista5 жыл бұрын
Ktokolwiek śmie twierdzić, że u nas to jest inaczej, a zagranica to ma lepiej - to zapraszam do przejechania się nocą trasą Kraków-Rzeszów, czyli najnowszym odcinkiem autostrady A4, która w obecnej chwili jest najnowocześniejszą autostradą w Unii Europejskiej. Niemcy może mają więcej autostrad, ale na chwilę obecną większość z nich ma już kilkanaście lat i często już przestarzałe rozwiązania technologiczne, zwłaszcza dotyczące oświetlenia i oznakowania. Oczywiście w dzień też można podziwiać jak to wszystko jest zbudowane - ale nocą robi jeszcze większe wrażenie, a przynajmniej zrobiło na mnie 2 dni temu, jak tamtędy jechałem i szczękę z podłogi zbieram do dziś. A to tylko jeden z wielu przykładów nowych inwestycji w Polsce realizowanych nawet nie na europejskim, a na światowym poziomie. Także i ja mogę powtórzyć po Stanisławie Jachowiczu - cudze chwalicie, a swego nie znacie.
@denhuchenko5 жыл бұрын
Dziękuję za świetny przegląd inwestycji, dawno czegoś takiego od was czekałem 😊 Czy możemy się spodziewać podobnego materiału na przykład o Browarach Warszawskich, Fabryce Norblina lub Mennica Legacy Tower?
@richardmak27893 жыл бұрын
Radosław i Natalia daję dwa kciuki do góry! Świetny reportaż aż zatęskniłem za Polską!
@TechMechful5 жыл бұрын
1. Jak ponizej napisano, już sie to miejsce zowie Isengardem 2. Co do "falującego boku" jednego z wieżowców, to bywalcy Openera znaja to ze strefy VIP (obudowana jest od "frontu" plytami CD podobnie reagujacymi na wiatr) - btw, moze cos wlasnie o architekturze festiwalowej (choc material do tego musielibycie zbierac przez ponad 6 miesecy pewnie)?
@ewa13685 жыл бұрын
Niech się mury pną do góry Świetnie przygotowany odcinek, obecnie nie mam możliwości zwiedzenia Warszawy ale dzięki Wam chociaż wirtualnie tam jestem.😀 Mamy przepiękną stolicę.
@ejkej04075 жыл бұрын
Z ciekawości - jakie rozwiązania odnośnie ronda Daszyńskiego chodzą Wam po głowie?
@michateos41795 жыл бұрын
zwykłe skrzyżowanie. po 2 pasy w każdym kierunku i po środku (lub na boku) towarowej linia tramajowa, podwójny szpaler drzew, 4-5 metrów szerokości chodnika (teraz to maja chyba z metr)
@mechanikkolor54275 жыл бұрын
Ja bym chciał żeby zrobiono podziemne drogi typu Jana Pawła i marszałkowska a na powierzchni było więcej chodników i mniejsze ulice
@tempestosfugi98465 жыл бұрын
zwykla likwidacja ronda. Golym okiem widac, ze te rondo marnuje cenna ziemie. Na srodku ronda jest bardzo duza miejsca, ktore teraz jest niedostepne dla ludzi. Dlatego najlepszym rozwiazaniem jest budowa zwyklego skrzyzowania.
@bartoszg55445 жыл бұрын
Zwykłe skrzyżowanie z rondem dla pieszych, jak w Rzeszowie.
@tempestosfugi98465 жыл бұрын
@@bartoszg5544 Otóz nie. Takie wymysly, zwlaszcza w centrum miasta, tylko pogarszaja komfort pieszych. Sa przypadki w ktorych takie rozwiazania sa korzystne, np okragla kladka pieszo-rowerowa w Eindhoven, Holandii.Ale to dwie rozne sytuacje. Kladki, jak i przejscia podziemne pogarszaja komfort pieszych. A co najwazniejsze, kladki i tunele dla pieszych pokazuja, ze to samochody rzadza ulicami. A to raczej nie powinno byc celem miasta?
@LU33CAS5 жыл бұрын
Świetny odcinek :) jako pomysł na przyszłość chciałbym podsunąć temat innej warszawskiej dzielnicy przemysłowej, która zmieniła pierwotną funkcję, a teraz znowu ją zmienia (chyba niezbyt udanie) - chodzi mi o teren dawnego FSO.
@patryk70525 жыл бұрын
Byłem w Rotterdamie i Frankfurcie i to jak wygląda przestrzeń między budynkami w tych dwóch miastach (które historia potraktowała podobnie), a jak wygląda to Warszawie mocno rozczarowuje i pozostawia wiele do życzenia.
@jacekzielinski51645 жыл бұрын
Pozdrawiam z mieszkania na 40-tym piętrze, w Tung Chung, Hongkong..
@janaugustyn50515 жыл бұрын
A ja z mieszkania na 3 piętrze, w Stare Miasto, Poznań..
@supreme33764 жыл бұрын
A ja z czteropiętrowego z w. Płyty
@loq44975 жыл бұрын
Wszedłem i natychmiast dałem łapkę w górę :D
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Dziękujemy! :)
@nihilistycznyateista5 жыл бұрын
Rozwiązanie, w którym to strzeliste wieże biurowców byłyby od strony ronda, a budynek hotelowy wprowadzony nieco wgłąb miałby jeszcze jedną zasadniczą zaletę i dziwię się, ze z niej nie skorzystano. Ta zaleta to... nie domyśliliście się jeszcze? Oczywiście, że wytłumienie hałasu. Nawet jeśli to skrzyżowanie w nocy już tak ruchliwe nie jest, a rozwiązania konstrukcyjne budynku pozwalają na zredukowanie wpływu ruchu ulicznego na komfort tamtejszych pokojów do absolutnego minimum, zwłaszcza na wyższych pietrach - to nadal nie odważę się stwierdzić, ze znajdę, choć jedną osobę, której bliskie sąsiedztwo dużego ronda kojarzyć się będzie ze spokojnym snem i wypoczynkiem.
@igorgierat62565 жыл бұрын
To co mówisz odnośnie przejść pomiędzy częściami ulic, to moim zdaniem idealnie by tu pasował Path system który jest zastosowany na przykład w Toronto. To jest system ścieżek podziemnych bądź łączników nad ulicami umożliwiającymi nieingerowanie w ruch pieszych na chodniku. Warszawa (i nie tylko) się piętrzy oraz plombuje a przy ulicach miejsca co raz mniej. Z tym problemem poradził sobie Hong Kong, który z tym problemem boryka się nie od dzisiaj.
@gustafna100q55 жыл бұрын
Dziękuję Radku za wspaniały odcinek o Rondzie Daszyńskiego 😀 Bardzo byłem ciekaw Twojej opinii na temat tego miejsca. Pozdro znad morza....
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Dziękujemy, ale przypominamy, że to nie jest tylko opinia Radka, ale i Natalii, która jest współautorką programu i odpowiada w równym stopniu za jego treść :)
@niemiec3495 жыл бұрын
Niech się mury pną do góry!
@goodidea_archi5 жыл бұрын
👷♀️👷♂️🚧🏗🏗🏗🏢
@takasmaka8205 жыл бұрын
Build the wall
@habbahabbahabba7825 жыл бұрын
Kiedy dłonie chętne są !
@jolaula3 жыл бұрын
Warszawa goni już Frankfurt... tylko kolorem się różnimy
@Pafcioxx5 жыл бұрын
Czy myślisz że jakieś duże skrzyżowanie w Warszawie jest dobrze rozwiązane pod względem urbanistycznym żeby można było się na nim wzorować przy przebudowie ronda Daszynskiego? Jeżeli tak, to które?
@wlodekkrajewski58265 жыл бұрын
Z moch nielicznych bytności w Warszawie pozytywnie pamiętam Plac Zbawiciela, fajne miejsce, kościół, bunkier, tęcza, hipsterzy, aż się rozmarzyłem ....a trochę dalej słynny Latawiec Sekreckiej (Aleja Wyzwolenia), czyli trochę Paryża, ten socrealistyczny urbanizm nie był taki zły, no ale potem przyszedł czas na epigonów Le Corbusiera :-(
@ttmalaga23235 жыл бұрын
Piękne te wieżowce a ten projekt ECHO przy Towarowej 22 prezentuje się również imponująco, oby jak najszybciej zaczęli budować:) Przy rondzie Daszyńskiego czuje się trochę jak w niektórych miejscach w Londynie, szkoda tylko że jest ich tak mało, pan Gajda poruszył ważny temat ale rondo Daszyńskiego to jeszcze nic, żeby przejść np. z ulicy Złotej przy Złotych Tarasach i przedostać się na drugą stronę gdzie buduje się Varso trzeba iść aż do ronda czterdziestolatka i schodzić jak szczur do nory gdzie czuć smród smażonego oleju, tragedia. Czemu tam nie ma pasów na powierzchni? i tak samochody zatrzymują się na cyklu świateł albo pasów pomiędzy tymi dwoma rondami ONZ i Czterdziestolatkiem i dać wolny wybór ludziom i skrócić ich drogę, przecież miasto ma służyć w pierwszej kolejności mieszkańcom a nie być autostradą w śródmieściu typu Marszałkowska gdzie auta jeżdżą szybką i wzniecają kurz z powierzchni ulicy który potem wdychamy. Jest sporo problemow które można by jeszcze poruszyć od paskudnych dworców typu zachodni czy centralny bo wstyd tam kogokolwiek odbierać czy zawozić zza granicy po brak metra na lotnisko Chopina ( wiem ze jest skm ale to nie to samo i linia nie przebiega wprost do centrum a dojście to szmat czasu) skończywszy na dziurawych chodnikach, jezdniach i braku miejsc parkingowych. Pozdrawiam
@JacekRWielkaPolska5 жыл бұрын
Świetny materiał👍
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Dziękujemy! :)
@szymond6485 жыл бұрын
Fajnie by było jakbyście nagrali odcinek o Stacji Kultura w Rumi. Pozdrawiam
@Nazir-WalkAroundTheCity3 жыл бұрын
👍👍👍👌👍❤️✌️ Fajny film lubię nowe widoki. A u mnie spacer i piękna pogoda😘 Pozdrawiam z Warszawa Polska 😊🇵🇱😘👍✋✌️
@renerenea16814 жыл бұрын
Towarowa 22 - to może być bardzo ciekawa inwestycja! W końcu nie tylko wieżowce!
@davidanderson54115 жыл бұрын
powodzenia w staniu w tych wszystkich korkach i szukaniu miejsc parkingowych..
@GdzieJestNemo5 жыл бұрын
Czekam na kolejny odcinek o 3miescie - sopocki dworzec, może kompleksy biurowe na Przymorzu/Oliwie czy biurowce przy Dworcu Głównym, a może dworki z Jaśkowej Doliny lub nowy park w Gdynii : )
@AdamSerdak5 жыл бұрын
Podobno deweloperzy chcą własnym sumptem opłacić przejście ze wschodniej strony ronda do metra. To może po części rozwiązać problem komunikacyjny dla pieszych, ale to wciąż nijak się ma do działalności miasta, które po budowie stacji... zostawiło to tak jak było. Niezrozumiałym jest też przesunięcie stacji znad ronda o jakieś 100 metrów, co ponoć podyktowane było obietnicą zachowania przejezdności ronda w trakcie budowy.
@krzysztofrudnik47454 жыл бұрын
Wiele stacji metra jest właśnie tak zlokalizowanych, że nie są pod skrzyżowaniami tylko z boku.
@TheRex7445 жыл бұрын
Pierwszy raz oglądałem i wjeżdżasz do moich ulubionych, gratuluję podejścia i wrażliwości urbanistyczno-architektonicznej a co równie ważne przyjemnie się Ciebie ogląda i wogole taki sympatyczny się wydajesz że się nie kalkuluje bo wzbudzasz zaufanie. I fajnie. Takich ludzi trzeba właśnie i będziemy się rozwijać we właściwym kierunku.. pozdrowienia z Krakowa 😊
@koreqtv15725 жыл бұрын
Jak będę mieć fundusze to spróbuje wspierać ten kanał bo bardzo lubię wieżowce
@kubexiu4 жыл бұрын
Zaniedbana dzielnica przemysłowa zmienia się w biznesowe, biurowe serce stolicy. Jestem wniebowzięty.
@TypowyFitnesiak5 жыл бұрын
Oglądam z zaciekawieniem, bo tu często pracuję i działam z jednym z wymienionych deweloperów. Szykujesz może jakiś wykład w Warszawie jeszcze w tym roku? 😀
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Jasne, np. 17 listopada o 16:00 w Muzeum Polin: Gdynia-Tel Awiw-Bauhaus-Modernizm. Zapraszamy!
@bartosztrzesiec57415 жыл бұрын
A co by Pan zaproponował w miejsce ronda? Może nie wygląda to najlepiej ale to chyba najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia przepustowości dróg.
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Z punktu widzenia przepustowości raczej lepszym byłoby skrzyżowanie bezkolizyjne - wielopoziomowe. Pytanie tylko, czy celem powstawania miast jest maksymalizacja przepustowości jednego tylko środka transportu. Wierzymy głęboko, że nie.
@wlodekkrajewski58265 жыл бұрын
W okolicy PL są trzy miasta (V4), Warszawa, Praga i Budapeszt, pierwsze najbardziej zniszczone podczas wojny, pozostałe prawie wcale, Warszawa stolica kraju policentrycznego , Praga i Budapeszt to duże metropolie małych państw., gdzie poza stolicą prawie nic się nie dzieje. Ciekawe byłoby porównanie rozwoju i rozwiązań urbanistycznych w tych miastach, albowiem to nie jest bogaty Zachód, tylko raczej podobne i ograniczone możliwości. Praga ma maks. horyzont wieżowców 100 m, raczej poza centrum, i dogęszczenie zabudowy centrum o 100 tys. mieszkańców, zwężanie ulic, tranzyt samochodowy w tunelach, ostatnio oddany do użytku ma 11 km. Niech się mury pną do góry!
@tempestosfugi98465 жыл бұрын
Najlepsze rozwiazanie to zwykle skrzyzowanie. Golym okiem widac ile miejsca sie marnuje przez rondo. 'wewnetrzna' strona ronda to teraz niezagospodarowany teren ktory nie ma zadnej funkcji; to marnowanie cennej przestrzenni.
@krzysztofrudnik47454 жыл бұрын
@@tempestosfugi9846 Nie zawrócisz autobusem przegubowym na zwykłym skrzyżowaniu.
@grzysztof5 жыл бұрын
Innym elementem urbanistycznym, który nie został do końca przemyślany, jest stacja metra Rondo Daszyńskiego. Warto zwrócić uwagę na rozstawienie wyjść ze stacji: nie znajdują się one na czterech rogach ronda, lecz tylko po jego zachodniej stronie. Utrudniać to będzie dostęp do połowy przyszłych kompleksów biurowych.
@krzysztofrudnik47454 жыл бұрын
Wiele stacji metra jest tak zbudowanych, co uzasadniane było chęcią niezamykania całych skrzyżowań. W tej chwili pod samym skrzyżowaniem powstaje stacja Bemowo Ratusz (w każdym razie będą wyjścia na 4 strony świata), ale tam było miejsce na zbudowanie obwodnicy/takiego wielkiego ronda dookoła budowy stacji.
@emigrandaTV5 жыл бұрын
Trochę szokujące, że miasta w Polsce nie dbają o funkcjonalność i bezpieczeństwo pieszych ciągów komunikacyjnych. Mimo to, fajnie widzieć jak Warszawa się rozwija 💪
@dejmian97445 жыл бұрын
Moje 2 ulubione drapacze chmur na świecie to shanghai tower i princess tower, uwielbiam je, pozdrawiam wszystkich !!
@igiktm5 жыл бұрын
A co myślisz o taipej 101 ?
@dejmian97445 жыл бұрын
@@igiktm uważam że niesamowite jest to jak został skonstruowany, bo powstał na terenach gdzie występują trzęsienia ziemi a ma ponad 500 metrów więc wow.
@TheMaychalPl5 жыл бұрын
W sumie dalej mam nadzieję, że przy okazji rozmachu nowych inwestycji uda się oprócz Pałacu Saskiego jeszcze jakiś znaczny kawałek starej warszawy odbudować. Połączenie starej i nowoczesnej byłoby piękne! 😄
@Syrinxification4 жыл бұрын
Ten hotel w kompleksie HUB to prawie identyczny jak ten na skrzyżowaniu Żelaznej i Złotej. Tam pasuje trochę lepiej już taki mały wyskrobek przy takim dużym rondzie :)
@qertiiqertii27325 жыл бұрын
10:08 Dawid Podsiadło już pół roku temu przewidział, że raczej tych fal nie będzie :((
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Dawid Podsiadło w piosence "Trofea" bardzo trafnie scharakteryzował też warunki sanitarne panujące w przegęszczonej zabudowie przełomu XIX i XX wieku: "(…) zamieszkać w kamienicy, nie myć rąk!"
@wlodekkrajewski58265 жыл бұрын
Stanowczo się nie zgadzam ... .
@qertiiqertii27325 жыл бұрын
@@wlodekkrajewski5826 zepsułeś zabawę. Zrób edita i dodaj chociaż jakieś odniesienie do twórczości Podsiadło.
@wlodekkrajewski58265 жыл бұрын
Ja się odniosłem do wpisu Radka, piosenka fajna, więc redukuję wpis ...
@unoduetrechiki5 жыл бұрын
Dzięki za odcinek. Co dotyczy marnowania przestrzeni miasta to dobrym przykładem jest inwestycja Murapol Parki Warszawy. To jest cofnięcie do lat 1970 i nic wspólnego z parkami. Mam nadzieję że w przyszłości to będzie wyburzone ;-)
@szystroc5 жыл бұрын
Fajnie tłumaczysz zasługujesz na 100 k
@Iskander675 жыл бұрын
Szkoda że nie było mowy o Mennica Legacy tower, jest on widoczny 12:33 w tle. Najlepsza jakość elewacji z tych wszystkich wieżowców, i kształt tego budynku jest niesamowity, szczególnie na skrzyżowaniu ulic Prostej z Żelazną. Bardzo dobry filmik pomimo wszystko
@goodidea_archi5 жыл бұрын
No ale to jednak trudno naciągnąć, że jest przy rondzie. Jest 400 metrów od ronda. :)
@joannajaworska00005 жыл бұрын
Problem z urbanistyka miast, jest nie tylko w Polsce. Mieszkam w Dortmundzie, teoretycznie są tu plany, koncepcje, na papierze 1000ce przepisów, a jak przyjdzie do wykonania, to...ech. Przez miasto biegnie wąska 3 pasmowka trasa B1, ze światłami, łącząca 2 autostady A40 i A44, od lat mieszkańcy walcza, aby dla aut wybudować tunel, niestety nie ma na to pieniędzy. Ale włodarze landu właśnie poszerzają A44 z 2 do 3 pasów, po to by dalej samochody wpadły w wąską B1 🙈 Pozdrawiam z Zagłębia Ruhry i zapraszam do jego odwiedzenia. Choć trochę teraz narzekam, to i tak jestem pod wrażeniem jak wygląda NRW w epoce postindustrialnej:)
@mdarek705 жыл бұрын
Świetna architektura, no i dużo jej. Czyżby po Breexit centrum finansowe Europy miało się przenieść z Londynu do Warszawy?
@TheRumunskoje15 жыл бұрын
Dlaczego większość developerów nazywa swoje budynki po angielsku? Nie żeby coś, ale chyba fajnie by było, gdyby coś się nazywało jakoś bardziej kreatywnie, np. Wieżowiec Roszpunki, Serce Warszawskiego Przedwiośnia, itp.
@piotrnaumiuk18884 жыл бұрын
Ta smocza skóra juz jest i calkiem fajnie to wyglada
@Ma88la885 жыл бұрын
Świetny odcinek i ciekawe wnioski. Mam nadzieję, ze pan Trzaskowski subskrybuje wasz kanał. Może w końcu go oświeci jak rozwijać stolice :)
@Razzzordback5 жыл бұрын
Te olbrzymie ronda i trudności dla pieszych to zakała nie tylko wawy
@martinnowakpl5 жыл бұрын
Dobrze mówisz! Mamy ogromne szanse zrobić coś świetnego z naszych miast, wraz z nowymi inwestycjami, które są ozdobą miast. Ktoś z urzędu to ogląda? Do roboty!
@savillspoland5 жыл бұрын
Gratulujemy kolejnego świetnego filmu! I również zapraszamy do obejrzenia niedawnej produkcji o drugim zagłębiu biurowym Warszawy: kzbin.info/www/bejne/Z3uuaGClqMh3fac
@ukaszsmigielski86485 жыл бұрын
Akurat to rondo jest całkiem cywilizowane jeśli chodzi komfort pieszych. Wskazałbym kilka innych miejsc, w których trzeba dosłownie biec aby zdążyć w jednym cyklu świateł, na przykład przejście przez Kasprzaka wzdłuż Bema. Niemniej, problem i tak istnieje i trzeba z tym walczyć.
@orbis1235 жыл бұрын
6:47 no jak nie ma zgody na budowie, to poważny problem! :-)
@andrewandrushkevich605 жыл бұрын
Oo, mieszkam tu obok:)
@matix155 жыл бұрын
Często bywam tam więc jestem ciekaw wrażeń jak się to będzie prezentowało na żywo :)
@90BedfordSt5 жыл бұрын
Jeżeli dla Towarowej 22 nie ma jeszcze MPZP skąd wiadomo że w ogóle coś tam powstanie? Czy plany będą robione pod koncepcję dewelopera/architektów? Przy okazji nieco po sąsiedzku, słynna działka przy Srebrnej. Czy rzeczywiście, biorąc pod uwagę wysokości sąsiednich kwartałów postawienie tam 140 metrów zaburzy rytm tej okolicy?
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Żeby budować (czy ściślej uzyskać pozwolenie na budowę), nie potrzeba planu miejscowego. Wtedy jest inna procedura, obejmująca wydanie warunków zabudowy. Zasadniczo jest jeszcze jeden dokument planistyczny - Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, z którym powstające plany miejscowe nie powinny być sprzeczne. Studium dla tego rejonu przewiduje zabudowę. A w procedurze planistycznej przewidziane jest miejsce na wnioski i uwagi do planów, które może złożyć każdy - także deweloper. Wiadomo, że procedura planistyczna działa u nas różnie, ale ogólnie obejmuje bardzo wiele etapów opartych na dialogu z różnymi grupami społecznymi.
@Tepacz5 жыл бұрын
Super odcinek, jak zawsze zresztą. Zastanawiam się tylko za co odpowiedzialny jest w takim razie SARP? Czy jego powinnością nie jest poruszanie takich problemów jak np. rondo Daszynkiego, lub urbanistyka w Polsce ale na poziomie szerszym niż tylko architekci, tak jak robi to np. RIBA.
@goodidea_archi5 жыл бұрын
SARP jest dobrowolnym stowarzyszeniem architektów - organizacją pozarządową jak każda inna. Ma swoich przedstawicieli w różnych ciałach doradczych i komisjach dialogu społecznego itp., ale zasadniczo może tylko apelować, doradzać i służyć pomocą ekspercką. Może podnosić problemy, ale nie ma mocy sprawczej, aby je rozwiązać bez udziału władz lokalnych. Podobnie działa np. Towarzystwo Urbanistów Polskich i nasz kanał :)
@matimefju5 жыл бұрын
Tyle się buduje, a czy wszystkie te powierzchnie są zagospodarowane, czy raz wybudowany stoi w dużym % pusty i czeka na najemców. Czy są to tylko biura czy mieszkania też?
@goodidea_archi5 жыл бұрын
O problemie pustostanów biurowych w Warszawie mówiliśmy między innymi w tym odcinku: kzbin.info/www/bejne/gWjRnZ2JqKeFqNk i w tym o Mordorze, który polecamy pod koniec. W prezentowanych w filmie budynkach znajdzie się głównie funkcja biurowa, ale także hotelowa, handlowa i usługowa, w Towarowej 22 planowany jest duży udział mieszkań. Duże inwestycje mieszkaniowe są planowane w "drugim szeregu" - za wieżowcami.
@AK-id1lm5 жыл бұрын
Jest coś takiego w wieżowcach Unit czy Varso, w ich konturach co powoduje, że w jakiś sposób pasują do Warszawy. Ale nie wiem co to jest. Jakieś takie luźne skojarzenia z Prudentialem, ale nie mam pojęcia czemu.
@SWIIIDER5 жыл бұрын
Super by było, gdyby zrobili Państwo odcinek o Placu Europejskim i kompleksie Warsaw Spire. Tam też developer wyręczył miejskich urbanistów ;)
@arrek39315 жыл бұрын
Super odcinek (jak zwykle) ale brakuje mi podkładu muzycznego, tego co był dawniej
@norbert30555 жыл бұрын
To teraz czas na film o Chmielnej 89! To dopiero ciekawy twór.
@michalixo5 жыл бұрын
Trochę smuci taka apoteoza wieżowców, które są raczej anty-miastotwórcze. Smuci także to że taki tani populizm jak restauracja na 40 pietrze czy pasaż handlowy na parterze usprawiedliwia wydawanie milionów złotych na takie architektonicznie mierne wieże. Dziwią mnie zachwyty nad architekturą, która wzbogaca jedynie widokówki z panoramami miasta, czemu ludzie nadal ekscytują się wielkością, a niekoniecznie jakością. Dzięki za promowanie architektury
@michalixo5 жыл бұрын
Bardzo bym nie chciał, żeby Warszawa była Krakowem, Pragą czy Frankfurtem. Chciałbym, żeby była Warszawą. Chciałbym też zwrócić uwagę na fakt, że dyskurs popularno-architektoniczny skoncentrowany jest głównie na wielkości budynków, niekoniecznie na ich wartości architektonicznej, której takie wieżowce mają nie za wiele.
@michalixo5 жыл бұрын
Szkoda, że ludzie rozporządzający takimi pieniędzmi jak deweloperzy nie zdają sobie sprawy z tego jakie szanse na wzbogacenie tkanki miejskiej ma każda zakupiona przez nich działka (może oprócz Panów z Towarowej). Szkoda też, że miasto, tak jak było powiedziane w filmiku, samo nie ma mocy sprawczej aby ingerować w kreacje lepszej przestrzeni miejskiej.
@haloperidol83595 жыл бұрын
@@michalixo Nie mają jej w ogóle.Warszawa jako Tokio.Kretynizm. Uciekam z Warszawy.
@michalixo5 жыл бұрын
Mi się jednak zdaję, że to wieżowce przyszły za metrem, a nie na odwrót. Nie krytykuje wszystkich wieżowców, tylko te za którymi jedyna (przyświecająca ich kreacji) idea to wyścig ku górze. Co do mocy sprawczej to nie działa ona chyba za dobrze skoro między innymi na zabytkowej osi Stanisławowskiej na której od dwudziestu lat z roku na rok pięknieje budynek spółdzielni Bratniak. Postawienie biurowca przy drugiej najważniejszej osi w Warszawie chyba także mogło być mądrzej rozwiązane przez miasto etc. etc.
@vodkila1943 жыл бұрын
2021 will be an exceptional year for Warsaw ; THE year of Warsaw : they should complete Varso Tower, Hub Tower, Warsaw One, Skyliner, Widok Tower, Chmielna Tower (these 2 are maybe already completed ?), hopefully Plac 5 Rogow, Browary Warszawskie and Art Norblin; that's just amazing ! which other capital could say so much ? non one ! So that Poland should make huge publicity abroad ! Warsaw will soon belong to the top 3 in Europe. Apart from that : do you know about Towarowa 22 ? will it start next year ?
@mariankowalski51195 жыл бұрын
14:08 za ten komentarz masz ode mnie lajka👍
@magnusduxwolly5 жыл бұрын
Super materiał, szkoda tylko że nie podał pan orientacyjnych dat zakończenia budowy tych wieżowców
@AdamBW35635 жыл бұрын
Pani Natalio i Panie Radosławie czy mogli byście rozwinąć ten temat o przebudowie Ronda Daszyńskiego w postaci makiety w innym filmie
@goodidea_archi5 жыл бұрын
Pragniemy przypomnieć, że ten program ma dwoje autorów, a druga sprawa - dlaczego my mielibyśmy to robić? Wydaje nam się, że prowadzenie cotygodniowego, darmowego programu edukacyjnego, to już sporo.
@AdamBW35635 жыл бұрын
@@goodidea_archi Co do 1 punktu to przepraszam Panią Natalię jeśli poczuła się urażona tym że o niej nie wspomniałem w komentarzu ( wtedy Pani Natalia była by pierwsza a potem Pan Radosław drugi :))co do 2 punktu odnoszącego się do mojego komentarz to uważam że Powinniście walczyć o fundusze państwowe bo TVP nieProwadzi TELEWIZJI MISYJNEJ :) a wasz TAK. 3- podajcie przynajmniej propozycje z innych miast by można było się odnieść do tego ronda
@rath46703 жыл бұрын
U nas w mieście, powoli władze zaczynają tworzyć cos spójnego, zaczeli od rynku, teraz schodzą coraz niżej, w śródmieście, dodatkowo, robiąc parking podziemny, i hale sportową, dopasowali się do galerii handlowej, także, jest się z czego cieszyć :D
@hipermlexon5 жыл бұрын
"Szklane budynki coraz wyższe. W nich coraz więcej Ludzi z kulawymi sumieniami " A. Pelanowski
@cactusjacksentme32115 жыл бұрын
Ok boomer
@cybermbebe5 жыл бұрын
Z naciskami na włodarzy miast jest pewien problem: brakuje narzędzi dyscyplinujących. Bez nich naciski na włodarzy mają dużą szansę skończyć się odpowiedzią "or what?", po której nie będzie kontynuacji.