No video

Co się dzieje w głowie mojego nastolatka? - dr Radosław Kaczan, Tomasz Kuźmicz

  Рет қаралды 4,186

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

3 ай бұрын

Depresja, stany lękowe czy negatywna samoocena to coraz częstsze konsekwencje rówieśniczej przemocy szkolnej, tak dotkliwej zwłaszcza w czasach cyberbullyingu. Tymczasem zdrowie psychiczne nastolatka to punkt wyjścia do jego prawidłowego rozwoju i późniejszego dobrostanu. Dlatego tak ważne jest zrozumienie tego, co dzieje się w nastoletniej głowie i wypracowanie skutecznych form komunikacji.
Co zajmuje nastolatka? Co go niepokoi? Co na ten temat mówi nauka, a dokładniej - psychologia rozwoju? Jak to wygląda z perspektywy rodzica? Czym są zachowania normatywne, a czym - nienormatywne? Na jakie czynniki ryzyka (zewnętrzne i wewnętrzne) warto zwrócić uwagę? Jak kształtować odporność młodego człowieka? Jak rozpoznawać jego problemy i reagować np. na dotykającą go przemoc? Jak komunikować nastolatkowi punkt widzenia i potrzeby dorosłych?
O tym wszystkim porozmawiają: dr Radosław Kaczan i Tomasz Kuźmicz w ramach webinaru Co się dzieje w głowie mojego nastolatka?
Uniwersytet SWPS, Fundacja UNIQA oraz zespół RESQL połączyli siły w projekcie „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole”. Chcemy głośno i otwarcie mówić o zjawisku przemocy rówieśniczej po to, by uświadomić społeczeństwu skalę problemu, z jakim mierzą się nasze dzieci. Zależy nam, by przeciwdziałać przemocy poprzez oddanie w ręce szkół gotowego, sprawdzonego narzędzia, jakim jest system RESQL, stworzony przez wykładowców i naukowców z Uniwersytetu SWPS.
Główną inicjatywą projektu „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole” jest rekrutacja dla licealistów i techników w ramach której organizatorzy ufundowali darmowe wdrożenie systemu RESQL w 100 placówkach. Szkoły mogą zgłaszać chęć udziału w rekrutacji na dedykowanej stronie projektu, tam również odbędzie się głosowanie, które wyłoni ostateczną setkę wybranych szkół.
Zgłoś swoje liceum lub technikum do projektu, aby i twoja szkoła mogła wdrożyć system RESQL. Więcej informacji na temat rekrutacji znajdziesz na stronie: www.przerwij-krag-przemocy.pl
dr Radosław Kaczan - psycholog, naukowo zajmuje się psychologią rozwoju człowieka, konstruowaniem narzędzi diagnostycznych do badania rozwoju dzieci i młodzieży, diagnozą kompetencji oraz wspomaganiem uczenia się przez całe życie. Prowadzi również badania dotyczące przemocy rówieśniczej w szkołach i wdraża programy zapobiegające tym zjawiskom. Poza działalnością naukową i dydaktyczną poświęca się wspieraniu rozwoju systemu kwalifikacji zawodowych, współpracuje z biznesem, organizacjami zawodowymi i szkołami wyższymi w zakresie opisu efektów uczenia się i kwalifikacji. Był kierownikiem wdrożeniowego projektu badawczego „Monitorowanie środowiska szkolnego i zapobieganie zachowaniom ryzykownym, w tym przemocy rówieśniczej”. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z psychologii rozwoju człowieka
Tomasz Kuźmicz - psycholog, psychoterapeuta specjalizujący się w zakresie pracy z dziećmi i młodzieżą, ich rodzinami oraz środowiskiem szkolnym. Wiele lat pracował w jednej z warszawskich szkół. Jako praktyk związany z Kliniką Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Pracuje też jako dydaktyk i asystent na Uniwersytecie SWPS oraz jako wykładowca w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat związany z Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju Uniwersytetu SWPS. W pracy zawodowej zajmuje się głównie obszarami związanymi z psychologią edukacji oraz zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży. Prowadzi liczne szkolenia i warsztaty skierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i ich rodziców oraz nauczycieli.
#nastolatek #rodzic #bullying

Пікірлер: 3
@monikakozera1847
@monikakozera1847 3 ай бұрын
Szczere, dobre wypowiedzi. Natomiast bardzo mnie ciekawi jak skutecznie pomóc nastolatkom w sytuacji przemocy. Wiemy że złożone, wielowymiarowe ale w jaki sposób....
@Tomasz_Kowalski
@Tomasz_Kowalski 2 ай бұрын
No w tym wywiadzie żadnych konkretów.
@zbyszynskanna
@zbyszynskanna 3 ай бұрын
Dzień dobry. Gdzie można znaleźć pozycje książkowe, o których mówią prowadzący pod koniec rozmowy?
Spektrum ADHD u dorosłych - jak się objawia i jak sobie z nim radzić?
1:29:06
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 160 М.
Osobowość narcystyczna okiem psychoterapeuty. Dr Agnieszka Kozak
18:41
dr Agnieszka Kozak
Рет қаралды 399 М.
Harley Quinn's plan for revenge!!!#Harley Quinn #joker
00:49
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 28 МЛН
ПОМОГЛА НАЗЫВАЕТСЯ😂
00:20
Chapitosiki
Рет қаралды 25 МЛН
Кадр сыртындағы қызықтар | Келінжан
00:16
Jak hormony płciowe wpływają na nasze życie, a nasze życie na hormony?
52:16
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 10 М.
Intymność i obrona - w trójkącie konfliktu - Paulina Wojkiewicz
1:13:14
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 2,2 М.
Uzależnienie od jedzenia - dr Angelika Staszewska
48:25
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 21 М.
Przemoc rówieśnicza - dlaczego interwencje rodziców nie działają?
1:02:56
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 2,2 М.
Czy Twoje życie powinno być trudne? | psycholog Andrzej Tucholski
1:36:03
Podcast Charyzmatyczny
Рет қаралды 30 М.
Dlaczego picie rodzica niszczy życie dziecka?
38:15
SEKIELSKI
Рет қаралды 33 М.
Harley Quinn's plan for revenge!!!#Harley Quinn #joker
00:49
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 28 МЛН